Blog - województwo dolnośląskie

Dolny Śląsk - wydarzenia, imprezy, eventy. Co dzieje się na Dolnym Śląsku?          

Dolny Śląsk - wydarzenia, imprezy, eventy

Województwo dolnośląskie, usytuowane w południowo-zachodniej Polsce, jest jednym z najbardziej malowniczych regionów naszego kraju, pełnym bogatej historii, zachwycającej przyrody i różnorodnych atrakcji turystycznych.

Ale poza samym istnieniem atrakcji turystycznych, a jest ich tutaj naprawdę dużo, w regionie sporo się dzieje. Szczególnie w sezonie właściciele i zarządcy atrakcji dbają o to, by co roku zachęcić coraz to większą liczbę turystów do odwiedzania ich miejsc.            

Jakie ciekawe wydarzenia czekają na Was na Dolnym Śląsku? Sprawdźcie naszą listę! 

POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE:

Odkryj Zamek Międzylesie na Dolnym Śląsku — perłę architektury, łączącą bogatą historię z nowoczesnymi udogodnieniami hotelowymi. Idealne miejsce na historyczne i kulturalne eskapady.

Międzylesie, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

Przeżyj niezapomnianą przygodę z Wyprawą Balonem Balloon Expedition! Odkryj piękno Polski z perspektywy ptaka, ciesz się spokojem i ciszą podczas lotu oraz profesjonalizmem doświadczonego zespołu. Idealne dla miłośników przyrody i ekstremalnych emocji!

Jelenia Góra, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

Zapraszamy do Muzeum Sentymentów w Kowarach, niezwykłego miejsca, które przenosi swoich gości w głąb epoki PRL. Unikalne eksponaty, od domowych sprzętów po przedmioty codziennego użytku, przypomną o minionych dekadach i pozwolą na chwilę nostalgii.

Kowary, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

Przygoda dobra z natury! Zapraszamy Was do magicznej krainy, gdzie latem będziesz mógł wypocząć na spływach pontonowych oraz kajakowych.

Ławica, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

SPIS TREŚCI:

                                                                           

Polanica-Zdrój - wydarzenia

Polanica Zdrój

Wspominaliśmy o uzdrowiskach, prawda? Jednym z nich jest urokliwa Polanica-Zdrój, miasto, które w sezonie tętni życiem, głównie za sprawą kuracjuszy, którzy odwiedzają ją, by nabrać od nowa witalnych sił. Serce Polanicy-Zdroju stanowi Park Zdrojowy, który zachwyca zadbanymi alejkami, kolorowymi kwietnikami i fontannami. To doskonałe miejsce na spacer i odpoczynek. W parku znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych, gdzie można spróbować leczniczych wód bogatych w minerały.

Dla rodzin z dziećmi oraz osób chcących poznać miasto w nietypowy sposób, świetną atrakcją jest przejazd kolejką turystyczną. W tym sezonie (2024) otwarta została w Polanicy nowa atrakcja, Park Wodny, powstały w miejscu zamkniętego po powodzi w 1997 roku kąpieliska. Na turystów czeka duży akwen rekreacyjny, idealny do pływania rowerami wodnymi, trzy niecki basenowe oraz atrakcje dla dzieci, w tym zjeżdżalnie i wodny plac zabaw. W okolicach Polanicy wytyczonych jest wiele szlaków turystycznych i tras rowerowych. Warto wybrać się na wędrówkę po pobliskich Górach Stołowych.

Kulturalnym centrum Polanicy jest Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej. Sam w sobie zabytkowy budynek teatru jest wart zobaczenia, ale to, co ściąga tu kuracjuszy i turystów to odbywające się tu imprezy, koncerty, targi i festiwale cykliczne takie jak Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej, Festiwal Marii Czubaszek i Wojciecha Karolaka, Poeci Bez Granic, Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim czy Międzynarodowy Festiwal Szachowy. W Polanicy odbywają się rokrocznie także inne imprezy, m.in. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny.

Sprawdź aktualne wydarzenia: Polanica-Zdrój - Źródło Zdrowia oraz kalendarz Teatru Zdrojowego: https://teatr.polanica.pl/.

Wydarzeń, szczególnie w sezonie letnim, jest naprawdę sporo - wierzymy, że któreś z nich zainteresuje Cię szczególnie!                                                           

Walim - wydarzenia, imprezy   

Walim - wydarzenia, imprezy Dolny Śląsk

Walim, urokliwa miejscowość położona w województwie dolnośląskim, w Górach Sowich, to miejsce pełne tajemnic i historii, które przyciąga turystów swoim tajemniczym anturażem.

Najbardziej znaną atrakcją Walimia jest Kompleks Riese, ogromny system podziemnych tuneli i hal, wybudowany przez Niemców podczas II wojny światowej. Kompleks składa się z kilku części, z których część udostępniona jest do zwiedzania. Częścią kompleksu Riese są Sztolnie Walimskie, gdzie można zobaczyć, jak wyglądały prace górnicze w czasie wojny. Wycieczka po sztolniach to niezapomniane przeżycie, zwłaszcza dla miłośników historii.

W niedalekiej odległości od Walimia znajduje się Zamek Grodno, jeden z najpiękniej położonych zamków w Polsce. Usytuowany na wzgórzu, z malowniczym widokiem na okolicę, zamek zachwyca swoją średniowieczną architekturą i bogatą historią. Okolice Walimia to także Góry Sowie, z najwyższym szczytem Wielką Sową, dla tych, którzy wolą zwiedzanie w naturze.

Sprawdź aktualne wydarzenia: Walim - Kraina Sowiogórskich Tajemnic oraz kalendarium wydarzeń: https://walim.pl/wydarzenia/

Na liście wydarzeń w gminie Walim znajdziecie m.in. Festiwal Kuchni Polowych, kiedy to można spróbować gotowanych pod gołym niebem wojskowych potraw, Festiwal Bachowski - dla koneserów muzyki klasycznej czy Giełdę Minerałów i Biżuterii z Kamieni Szlachetnych i Ozdobnych - dla lubiących migotki.                

Radków - kalendarz imprez i wydarzeń                                            

Radków wydarzenia

Gmina Radków, położona w województwie dolnośląskim, to brama do Parku Narodowego Gór Stołowych, jednego z najpiękniejszych parków w Polsce. Unikalne formacje skalne, takie jak Szczeliniec Wielki i Błędne Skały, przyciągają turystów z całego świata. Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych, oferuje wspaniałe widoki oraz fascynującą trasę turystyczną wśród niezwykłych skalnych labiryntów.

Wśród atrakcji trzeba wymienić też Zalew Radkowski, otoczony górami, w którym istnieje możliwości kąpieli, wędkowania oraz uprawiania sportów wodnych.  Warto odwiedzić także Wambierzyce, niewielką miejscowość zwaną "Śląską Jerozolimą". Znajduje się tu imponująca bazylika oraz liczne kapliczki i kalwaria, które przyciągają pielgrzymów i turystów. W pobliżu Radkowa znajduje się Zamek Ratno, średniowieczna warownia, która choć dziś jest w ruinie, nadal robi wrażenie swoim majestatycznym położeniem i historią.

Dopełnieniem pobytu w gminie Radków są liczne wydarzenia, organizowane nie tylko w sezonie, ale właściwie przez cały rok. Ponieważ znajdujemy się na pograniczu polsko-czeskim, wiele z nich jest współorganizowane z naszymi południowymi sąsiadami. Stąd też polsko-czeskie warsztaty, pikniki czy jarmarki.

Sprawdź aktualne wydarzenia: Gmina Radków - Kraina Gór Stołowych, oraz kalendarz imprez na www.radkowklodzki.pl.

Złoty Stok - kalendarz wydarzeń Dolny Śląsk

Złoty Stok wydarzenia imprezy Dolny Śląsk

Gmina Złoty Stok, również położona na południu województwa, przy granicy z Czechami, to miejsce o bogatej historii górnictwa. Największą atrakcją Złotego Stoku jest Kopalnia Złota, jedna z najstarszych kopalni w Polsce, działająca już od średniowiecza. Dziś to interaktywne muzeum, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć podziemne korytarze, ekspozycje związane z historią górnictwa oraz przejechać się podziemną kolejką. Kompleks przy Kopalni Złota obejmuje też Średniowieczną Osadę Górniczą, Muzeum Minerałów i Sztolnię Ochrową. Wokół Złotego Stoku wytyczono liczne trasy turystyczne i rowerowe, także po otaczających go Górach Złotych.

Także i w tym przypadku, szczególnie w sezonie letnim, odwiedzający Złoty Stok mogą zaplanować coś więcej niż zwiedzanie okolicznych atrakcji. Może plenerowe kino? Albo muzyczna impreza pod chmurką?

Sprawdź aktualne wydarzenia: Gmina Złoty Stok oraz Centrum Kultury i Promocji w Złotym Stoku, kalendarz imprez: https://www.zlotystok.pl/

Ząbkowice Śląskie - imprezy, wydarzenia                       

Ząbkowice Śląskie wydarzenia imprezy

Któż nie słyszał o Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich? To właśnie z jej powodu to miasteczko nazywane jest “śląską Pizą”. Wzniesiona w XIV wieku wieża przechyla się ponad 2 metry od pionu! W centrum miasta znajdują się ruiny gotycko-renesansowego Zamku Ząbkowickiego. Dawna nazwa Ząbkowic to Frankenstein. Dlaczego? O tym dowiecie się w Muzeum Frankensteina.

Czołową imprezą sezonu w Ząbkowicach są Dni i Nowe Krzywej Wieży, które odbywają się zwykle w lipcu. Ale jeśli planujecie wizytę w innym czasie, nie spisujcie ząbkowickiego kalendarza na straty!

Sprawdź aktualne wydarzenia: Ząbkowickiego Centrum Kultury i Turystyki oraz na stronie internetowej www.zabkowiceslaskie.pl

Wydarzenia w okolicy skupiają się głównie wokół sportu, poznawania historii i kultywacji folkloru. Zatem… udanego planowania!   

Sery Lutomierskie                                    

Sery Lutomierskie targi zdrowej żywności

Skoro już jesteśmy w okolicy, skierujmy się do Lutomierza, gdzie w otoczeniu pięknych krajobrazów funkcjonuje najwspanialsza serowarnia w okolicy. Tu tradycja łączy się z nowoczesnym podejściem do produkcji sera. To rodzinna firma, która od lat specjalizuje się w wytwarzaniu najwyższej jakości serów rzemieślniczych.

Ale odwiedziny w serowarni Sery Lutomierskie to nie tylko okazja do zakupu wyśmienitych serów, ale także możliwość poznania procesu ich wytwarzania. Serowarnia organizuje warsztaty, podczas których można dowiedzieć się więcej o tajnikach serowarstwa oraz spróbować różnych rodzajów serów.

Wyjątkowymi są niedziele, a właściwie każda trzecia niedziela miesiąca, kiedy to na terenie serowarni organizowane są Targi Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika. To wówczas unikalna okazja do nabycia świeżych, ekologicznych warzyw, owoców, przetworów, jaj, wędlin, a nawet rękodzieła i piwa z pobliskiego browaru. Obecność na Targach jest obowiązkowym punktem wycieczki w okolice Lutomierza, a my od siebie dodamy, że na pewno nie będziecie żałować!

Sprawdź aktualne wydarzenia: Sery Lutomierskie z Gór Sowich i na stronie serylutomierskie.pl.

Życzymy udanych zakupów i wyjątkowych doznań smakowych!

Zamek Międzylesie - sprawdź aktualne wydarzenia, imprezy i koncerty                                                  

Zamek Miedzylesie

Jak zapewne wiecie, Dolny Śląsk nazywany jest Krainą Zamków i Pałaców. Jednym z takich zamków, o którym warto pamiętać planując swoją podróż po tym regionie jest Zamek Międzylesie. Zachwycający swoją architekturą oraz pięknymi wnętrzami, kusi odwiedzających także organizowanymi tu różnorodnymi wydarzeniami kulturalnymi, takimi jak koncerty, wystawy oraz warsztaty historyczne.

Rekordy popularności w tym sezonie biją “Koncerty na ścianie”, kiedy to stare mury zamku ożywają w rytmach muzyki. Wówczas przymocowani na linach muzycy rozkładają swoje instrumenty na ścianie zamku i w towarzystwie świetlnego spektaklu raczą gości niezwykłą ucztą dla zmysłów. A może macie ochotę na magiczną jogę w Zamku? Ogranicza Was tylko kalendarz!

Sprawdź aktualne wydarzenia: Zamek Międzylesie oraz na zamekmiedzylesie.pl


To tylko namiastka wydarzeń, w których możecie wziąć udział jako turyści, przemierzający Dolny Śląsk. Miejsc do odwiedzenia jest więcej - sami więc zdecydujcie, czy postawicie na spędzenie czasu pod chmurką, w otoczeniu przyrody, w murach zamku czy delektując się urokami dolnośląskiej wsi. Jedno jest pewne - Dolny Śląsk ma ofertę dla każdego, bez względu na wiek, zainteresowania czy cel podróży. Do zobaczenia na szlaku!  

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024