Blog - województwo dolnośląskie

Ferie zimowe na Dolnym Śląsku 2024

Ferie zimowe na Dolnym Śląsku

Planujecie ferie zimowe? Nie wiecie, gdzie chcecie jechać, nie możecie się zdecydować – białe szaleństwo, wycieczki w góry, zwiedzanie miast czy muzeów. Pragniecie, aby czas spędzony na zimowym wypoczynku był intensywny, a atrakcje różnorodne? Witakcie na Dolnym Śląsku. Atrakcji turystycznych tu nie brakuje.

Na Dolnym Śląsku jest moc atrakcji turystycznych, nadających się na każdą porę roku. To województwo, które doskonale sprawdzi się na feryjne wyjazdy. Duża liczba pasm górskich, a co z tym idzie - stoków narciarskich. To dobra wiadomość dla milośnikow białego szaleństwa w każdym wieku. Coraz popularniejsze są trasy biegowe, warto więc pomyśleć o nartach biegówkach. Intersujące miasta i ich atrakcje, górskie wędrówki, zabytki, atrakcje turystyczne różnego typu - dla dzieci, dorosłych i całych rodzin.

Z  tego artykułu dowiecie się również gdzie znajdziecie sprawdzoną bazę noclegową i gastronomiczną w Karkonoszach i Ziemi Kłodzkiej, jak znajdziecie dobrą wypożyczalnię nart oraz gdzie warto wybrać się na narty biegowe lub kulig.

SPIS TREŚCI:

Polecane atrakcje na ferie zimowe na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku znajdziecie dosłownie wszystko. Zacznijmy od atrakcji turystycznych, które znajdziemy w górach. To bowiem bardzo częsty cel wypraw zimowych. Znajdziemy tu miejsca do uprawiania narciarstwa, górki do zjedżania na sankach, dostosowaną infrastrukturę, a także górskie szlaki piękne o każdej porze roku. Wiele atrakcji turystycznych przygotowało dla Was specjalną ofertę na ferie zimowe - bez względu na to czy wybieracie się w region Karkonoszy, Ziemi Kłodzkiej czy Wrocławia, z pewnością znajdziecie dla siebie coś interesującego.

1. Kolejkowo Wrocław - ferie Dolny Śląsk

kolejkowo wroclaw
Kolejkowo to największa makieta kolejowa w Polsce, pulsująca życiem, prezentująca rzeczywistość w skali 1:25. W tym niezwykłym świecie odkryjecie historyczne miejsca Dolnego Śląska, interaktywne scenki, burzę z prawdziwym deszczem, poruszające się pociągi i tramwaje. W Kolejkowie dzień wstaje,  noc zapada, a jego malutcy mieszkańcy prowadzą swoje (nie)spokojne życie.
Dodatkowo, do końca lutego, w cenie biletu wstępu do Kolejkowa będziecie mieli okazję podziwiać dodatkową wystawę czasową "Miasto z Piernika". W tej krainie, pokrytej śniegiem, urzekający zapach korzennych przypraw otacza piernikowy Ratusz, Dworzec, zoo oraz setki chatek i postaci. Po malowniczych krajobrazach przemieszczają się czekoladowe pociągi, a wśród korzennych budowli zamieszkują cukrowe figurki stworzone przez Mistrzynię Świata w Dekoracji Tortów, Jowitę Woszczyńską.
 
Kolejkowo otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00, oraz w sobotę i niedzielę od 10.00 do 19.00.
 
 

2. Zima w Starej Kopalni w Wałbrzychu - polecane oferty

Stara Kopalnia Wałbrzych

Zwiedzanie Starej Kopalni ze specjalną kartą zadań dla najmłodszych turystów. Bilet normalny: 41 zł/os. Bilet ulgowy: 32 zł/os. Bilet rodzinny: 114 zł

Bilet łączony- zwiedzanie trasy turystycznej z przewodnikiem i SOWA, czyli małe centrum nauki. Wyjątkowe miejsce, które jest obowiązkowym punktem wizyty każdego młodego odkrywcy i naukowca. Znajduje się w nim 18 interaktywnych eksponatów, które w praktyce pokazują działanie przeróżnych sił natury. Dodatkową atrakcją jest strefa, w której każdy odkryje w sobie prawdziwego konstruktora – Majsternia. Bilet normalny 55 zł/os. Bilet ulgowy 45 zł/os.

- Quest po Starej Kopalni w Wałbrzychu – Górnicza przygoda w Starej Kopalni- dla poszukiwaczy przygód do pobrania bezpłatnie w kawiarni Sztygarówka.

- Familijne Fedrowanie - podczas półtoragodzinnego przejścia trasą naziemną i podziemną młodzi adepci sztuki górniczej zmierzą się z zagadkami, rebusami oraz pofedrują prawdziwą górniczą łopatą, a przede wszystkim posłuchają fascynującej opowieści o wałbrzyskim górnictwie. Daty: 13.01, 20.01, 27.01 Bilet: 32 zł/os. 

- Nocne Szychta – zwiedzanie Starej Kopalnia z pracami górniczymi. Tego wieczoru możecie sprawdzić się w roli górników… Roboczy strój, lampa, kask i aparat ucieczkowy – to elementy ekwipunku, który otrzymacie podczas nocnego zwiedzania. Pod czujnym okiem naszych przewodników-górników wyruszycie do podziemi, aby przekonać się jak wyglądają prawdziwe prace górnicze.

Kolejna propozycja to „Zimowe Wariacje” – niezapomniane wycieczki, kreatywne warsztaty czy też aktywna zabawa na lodowisku i basenie. Zapraszamy na dwa tygodniowe cykle w czasie tegorocznych ferii. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia!
Liczba miejsc jest ograniczona, zatem kto pierwszy ten lepszy. Koszt ferii – 350 złotych za tydzień. Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu zaprasza na ferie dzieci od 7 do 13 lat, które posiadają ważną legitymację szkolną. Gwarantujemy profesjonalną opiekę instruktorów i niezapomniane wrażenia.

Szczegółowy program na stronie www.starakopalnia.pl

Link do zapisów:
https://forms.gle/1VmiAStdwvVHwASh6
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

3. Twierdza Srebrna Góra - ferie zimowe 2024 na Dolnym Śląsku

Twierdza Srebrna góra ferie

Jakie atrakcje czekają w trakcie ferii zimowych w Twierdzy Srebrna Góra? Odkryj tajemnice Twierdzy Srebrna Góra i zanurz się w jej historii. To miejsce pełne niezapomnianych wrażeń czeka na Ciebie! Przeczytaj i przekonaj się, dlaczego musisz zobaczyć Twierdzę Srebrna Góra nadchodzącej jesieni!

Twierdza Srebrna Góra to obowiązkowy punkt zwiedzania na Dolnym Śląsku. Zdecydowanie najbardziej polecamy zwiedzanie z przewodnikiem. Twierdzę można zwiedzać również samodzielnie z zestawem audioguide. To propozycja głównie dla turystów obcojęzycznych. 

Przewodnicy, ubrani w historyczne mundury wojska pruskiego, “werbują” do służby w armii pruskiej. Turyści zostają “rekrutami”, którzy zasilą regiment służący w Srebrnej Górze! Całe zwiedzanie jest jak spektakl, w którym turyści są aktorami, a przewodnik wciąga w wir opowieści o żołnierskim życiu. Historia Twierdzy opowiedziana jest z humorem, a dzięki temu fakty historyczne stają się łatwe do zapamiętania.

Trasa zwiedzania prowadzi po kazamatach potężnego Donjonu, który już w XVIII wieku budził podziw każdego, kto go odwiedził. Tak jest również obecnie. To tu, w sercu Twierdzy miała skupić się obrona, gdy pozostałe jej elementy ulegną pod naporem wroga. Grube na nawet 12 metrów ściany i wysokie, cztery cylindryczne wieże robią ogromne wrażenie!

Wcielając się w pruskich żołnierzy, będziecie mogli poznać zasady obowiązujące w pruskiej armii: jak ubrany był żołnierz? ile wynosił żołd i co za niego można było kupić? jaka surowa była dyscyplina w pruskim wojsku? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi możecie poznać w trakcie zwiedzania.

Po zwiedzaniu z przewodnikiem kończy się nasza “służba” w pruskiej armii. W czasie wolnym można przejść na taras widokowy z którego, przy dobrej pogodzie widać większość górskich pasm Sudetów oraz Wrocław na północy. Dostępny jest też sklepik, gdzie po zwiedzaniu można rozgrzać się aromatyczną kawą, gorącą czekoladą, czy grzanym winem. Już wkrótce “rekruci” po służbie będą mogli zrelaksować się w nowootwartej restauracji “Donjon” w samym centrum Twierdzy! 

Na zwiedzenie jednej z największych górskich twierdz Europy trzeba zaplanować około dwóch godzin. Ceny biletów wstępu oraz godziny otwarcia Twierdzy na stronie www.forty.pl

4. Rodzinny Park Rozrywki Esplanada w Szklarskiej Porębie

esplanada

Nasz Park oferuje wiele atrakcji, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Na naszym całorocznym torze Alpine Coaster dostarczymy Wam wiele zabawy i adrenaliny! Nasza trasa poprowadzona jest między drzewami parku, co powoduje ważnienie jeszcze większej prędkości, a na końcu trasy „Karuzela’ pozwoli Wam podziwiać piękne widoki na miasto.

Dla fanów większej adrenaliny też coś mamy. Nasza Wieża Emocji dostarczy niemało wrażeń – możecie poczuć nieważkość spadając z wysokości 12 metrów z prędkością 6 m/s.

W czasie ferii zimowych nie może Was zabraknąć na naszym lodowisku! Znajduje się w samym centrum Esplanady i jest to najwyżej położone lodowisko na Dolnym Śląsku! Przy lodowisku działa również wypożyczalnia łyżew.

W przerwie od zabawy koniecznie odwiedźcie naszą kawiarnię na pyszne ciacho i kawkę… lub grzane winko.

Zapraszamy codziennie w okresie ferii od godziny 10.30 do 20.00!
Link do strony: http://parkesplanada.com

5. Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu - ferie zimowe 2024

Ferie Karkonoskie Tajemnice

Spędzacie ferie w Karkonoszach? Muzeum Ducha Gór ma dla Was wspaniałą ofertę: “Zimowa Przygoda z Duchem Gór”

Co oferujemy:

  1. Zwiedzanie z Przewodnikiem: Odkrywaj ukryte zakątki podziemi władcy Karkonoszy z doświadczonym przewodnikiem. Poznaj fascynującą historię regionu i legendy, które wyrosły z tej ziemi.

  2.  Warsztat “Zimowa Mozaika z Minerałów”: Stwórz własne arcydzieła z lodowego kryształu, fluorytu, kryształu górskiego, cytrynu, opalu i wielu innych magicznych kamieni. Poczuj energię Karkonoszy w Twoich rękach!

  3. Gra na spostrzegawczość: Znajdź skrzaty w podziemiach: Wyrusz na poszukiwanie skrzatów, które ukrywały się w muzeum . Odnajdź je wszystkie i zdobądź naklejkę Ducha Gór.

Ciekawostka: Skrzaty Karkonoskie były mistrzami w rozpoznawaniu minerałów i kamieni szlachetnych. Legendy głosiły, że miały wrodzoną zdolność do rozróżniania najcenniejszych skarbów ziemi i wskazywania ich położenia. Dzięki ich pomocy, Walończycy mogli znaleźć i wydobyć kamienie o wysokiej wartości, które przyciągały uwagę bogatych kupców i kolekcjonerów.

ul. Mickiewicza 1a, Karpacz

czynne codziennie od 10:00 - 18:00 

Kup bilet online: Kup bilet - Karkonoskie Tajemnice

6. Warsztaty czerpania papieru w XVI-wiecznym młynie papierniczym (Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój)

Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, to jedyny działający młyn papierniczy w Polsce. Tradycje czerpania papieru w tym wyjątkowym miejscu obejmują już ponad cztery stulecia. Muzeum popularyzuje dzieje papieru, techniki jego wytwarzania, a także różne sposoby wykorzystania tego materiału.

W ofercie edukacyjnej muzeum, znajdziemy zajęcia adresowane do wszystkich grup wiekowych. Jedną z największych atrakcji są warsztaty czerpania papieru, podczas których uczestnicy poznają historię produkcji papieru bazującą na zasadach wymyślonych w średniowiecznych Włoszech, a następnie pod czujnym okiem prowadzącego tworzą własne niepowtarzalne arkusze – kolorowe, w rozmaitych kształtach i z różnymi dodatkami, które zabierają na pamiątkę pobytu w tym wyjątkowym miejscu.

Warsztaty czerpania papieru odbywają się codziennie o każdej pełnej godzinie (ostatnie – na godzinę przed zamknięciem muzeum). Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsza rezerwacja: www.bilety.muzeumpapiernictwa.pl.

Ponadto muzeum, dla grup zorganizowanych (min. 10 os.), oferuje tak zwane lekcje muzealne – to połączenie praktyki oraz części merytorycznej. Są one doskonałym uzupełnieniem programu nauczania historii, sztuki oraz techniki. Grupa wykonuje papier dawnymi metodami, następnie wraz z przewodnikiem zwiedza ekspozycję opowiadającą historię papieru i papiernictwa. Zajęcia również podlegają wcześniejszej rezerwacji.

Więcej informacji znajdziecie na: www.muzeumpapiernictwa.pl

7. Kopalnia Krobica - Podziemna Moc Przygody!

Kopalnia Krobica

Przeżyj podziemną przygodę w ręcznie kutych korytarzach średniowiecznej kopalni cyny i kobaltu. Szukasz niezapomnianych wrażeń – dołącz do nas!

KLASYCZNE ZWIEDZANIE PODZIEMNEJ TRASY TURYSTYCZNEJ

PONIEDZIAŁEK – NIEDZIELA: 10:00 – 17:00

WIECZORNE ZWIEDZANIE W ŚWIETLE LAMPIONÓW

KAŻDY WTOREK I CZWARTEK: 17:00 – 20:00

Misja Gwarkotron, czyli na tropie zaginionych planów tajemniczego mechanizmu starego zabawkarza. To podziemny Escape Room pełen szyfrów, kodów, zwrotów akcji.

NOCNE ZWIEDZANIE – MISJA GWARKOTRON

KAŻDY PIĄTEK, SOBOTA I NIEDZIELA: 17:00- 20:00

REZERWACJE: 451 523 200

www.kopalniakrobica.pl

FB: /kopalniakrobica

8. Szlak ginących Zawodów w Kudowie-Zdrój

Szlak Ginących Zawodów

Szlak Ginących Zawodów to niezwykła atrakcja turystyczna, która przenosi odwiedzających w świat dawnych mistrzów i ich rzemiosł. Prowadzi przez serce Kudowy-Zdroju, gdzie można zobaczyć warsztaty rzemieślników, takich jak kowal czy garncarz. To nie tylko okazja do zobaczenia, jak pracowali nasi przodkowie, ale także szansa na uczestnictwo w warsztatach i naukę tych rzadkich umiejętności.

Ferie zimowe to idealny czas na odwiedzenie Szlaku Ginących Zawodów. Zimowa aura dodaje uroku spacerom po Kudowie-Zdroju, a dodatkowo, mniejsze tłumy turystów pozwalają na bardziej kameralne doświadczenie. To także świetna okazja, aby dzieci mogły nauczyć się czegoś nowego i ciekawego, jednocześnie odpoczywając od codziennego zgiełku.

Szlak Ginących Zawodów to nie tylko atrakcja turystyczna, ale też edukacyjna. Zwiedzający mają okazję nie tylko zobaczyć, ale i samemu spróbować swoich sił w rzemieślniczej pracy. To doskonała lekcja historii i kultury, która pozostaje w pamięci na długo.

Szlak Ginących Zawodów jest dostępny przez cały rok, ale ferie zimowe to szczególnie dobra pora na jego odwiedzenie. Szczegółowe informacje dotyczące godzin otwarcia, biletów i lokalizacji warsztatów można znaleźć na stronie internetowej Kudowy-Zdroju lub w lokalnych centrach informacji turystycznej.

Więcej informacji: http://www.szlakginacychzawodow.com.pl/

noclegi dolny śląsk

9. Sky Walk Świeradów-Zdrój

Sky Walk

Sky Walk w Świeradowie-Zdroju to niezwykła ścieżka spacerowa, wznosząca się na wysokość niemal 50 metrów nad ziemią. Konstrukcja ta oferuje nie tylko niezapomniane widoki na okoliczne góry, ale także niezwykłe doświadczenie chodzenia "nad chmurami". Zimą, kiedy szczyty drzew pokryte są śniegiem, a powietrze jest krystalicznie czyste, widoki stają się jeszcze bardziej spektakularne.

W zimowej scenerii, Sky Walk nabiera magicznego wymiaru. Światła oświetlające ścieżkę po zmroku tworzą niepowtarzalną atmosferę, a widok rozświetlonego kurortu i górskich krajobrazów zapiera dech w piersiach. To idealne miejsce na romantyczny spacer w gwiaździstą noc lub rodzinne wyjście, aby podziwiać zimowy krajobraz.

Więcej informacji: https://www.visitskywalk.today/

10. Muzeum Sentymentów w Kowarach - co robić zimą?

Muzeum sentymentow

Muzeum Sentymentów w Kowarach to unikatowa przestrzeń, w której historia łączy się z emocjami. To miejsce pełne wspomnień, gdzie każdy eksponat opowiada własną historię. Od starych zabawek, przez retro sprzęt AGD, po unikatowe pamiątki z minionych dekad – to muzeum to skarbnica sentymentów.

Ferie zimowe to idealna okazja, by odwiedzić to wyjątkowe miejsce z całą rodziną. Muzeum oferuje nie tylko ekspozycje przyciągające miłośników historii, ale także interaktywne atrakcje, które zainteresują młodszych gości. To doskonała szansa, aby podzielić się wspomnieniami między pokoleniami.

Odwiedzając Muzeum Sentymentów, nie tylko podróżujemy w czasie, ale również uczymy się o przeszłości. To miejsce, gdzie edukacja przeplata się z zabawą, a historia staje się dostępna i fascynująca dla każdego, niezależnie od wieku.

Więcej informacji: https://muzeumsentymentow.pl/

11. Kuligi Koń-rad Szklarska Poręba

kuligi szklarska poręba

Firma Koń-rad, specjalizująca się w organizacji kuligów, jest synonimem doskonałej zabawy i profesjonalizmu. Ich bogata oferta zapewnia nie tylko emocjonującą przejażdżkę saniami zaprzężonymi w konie, ale także niepowtarzalną atmosferę prawdziwej górskiej przygody.

Kuligi z Koń-rad to połączenie tradycyjnej zimowej rozrywki z nowoczesnymi elementami, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Trasy przejażdżek są starannie wybrane, aby zapewnić piękne widoki i bezpieczeństwo uczestników. Kuligi często urozmaicane są ogniskami, pieczeniem kiełbasek i regionalnymi przysmakami, co sprawia, że są to nie tylko wycieczki, ale pełne wrażeń wydarzenia.

Kuligi organizowane przez Koń-rad są idealną atrakcją dla rodzin z dziećmi, grup przyjaciół czy firmowych wyjazdów integracyjnych. Dostarczają nie tylko mnóstwo zabawy, ale także okazji do spędzenia czasu w pięknych okolicznościach przyrody, daleko od miejskiego zgiełku.

Więcej informacji: https://kuligi.nawypad.pl/

12. Stoki narciarskie na Dolnym Śląsku - Zieleniec Sport Arena

zieleniec ski arena 3

Gdzie najlepiej spędzić zimowe ferie? Jednym z najlepszych adresów jest stacja narciarska w Zieleńcu, gdzie na miłośników sportów zimowych czeka aż 31 kolei i wyciągów oraz 23 km tras - wszystko na jednym karnecie!

Zieleniec Sport Arena jest też idealnym miejscem dla dzieci, młodzieży i całych rodzin do nauki czy szlifowania narciarskich umiejętności. W tym przypadku z pomocą przyjdą liczne szkoły zlokalizowane przy samych stokach, a dla nieposiadających własnego sprzętu - wypożyczalnie. 

Zieleniec oferuje również bogatą i zróżnicowaną bazę noclegową oraz świetną kuchnię. Stanowi też doskonałą bazę wypadową do zwiedzania wszystkich atrakcji Ziemi Kłodzkiej i tej części Dolnego Śląska.

Więcej informacji znajdziecie na: https://zieleniec.pl/

13. Wypożyczalnia nart Ski-raft Zieleniec

wypożyczalnia nart zieleniec

Zima to idealny czas na cieszenie się sportami zimowymi, a Ski-Raft w Zieleńcu zapewnia wszystko, czego potrzebujesz, aby w pełni wykorzystać ten czas. Specjalizująca się w wypożyczaniu sprzętu narciarskiego, Ski-Raft jest renomowanym miejscem dla narciarzy i snowboardzistów, oferując sprzęt wysokiej klasy i profesjonalną obsługę.

Ski-Raft wyróżnia się szerokim asortymentem sprzętu zimowego. Od nart zjazdowych, przez narty biegowe, po deski snowboardowe i saneczki - każdy znajdzie coś dla siebie. Wypożyczalnia stawia na jakość, oferując sprzęt od renomowanych producentów, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort podczas użytkowania.

Więcej informacji: Wypożyczalnia nart Ski-Raft

14. Brick City Szklarska Poręba 

Brick City

Wystawa Brick City to największa w regionie interaktywna ekspozycja modeli i makiet zbudowanych z klocków LEGO®. Zlokalizowana na stałe w Szklarskiej Porębie przy ul. Jedności Narodowej 5 – CENTRUM  na przeciwko Poczty.

Do misternie przygotowanych makiet utrzymanych w bajkowym klimacie wykorzystaliśmy tysiące kolorowych klocków LEGO. Zastosowane liczne efekty specjalne  to moc emocji i interakcji. Unikalne, niepowtarzalne budowle, modele i makiety zbudowano z około 400 tys. klocków i zgromadzono je na powierzchni około 400 m2 . Zobaczycie wielkie makiety: LEGO® Elves,  Friends, City, morską bitwę Piratów, makietę z kolejkami, dużą ekspozycję Star Wars, Western City, wielką i małą Architekturę oraz nieseryjne modele.  

Po obejrzeniu wystawy z klocków LEGO zapraszamy do obejrzenia Cyklu Historycznego. Historia regionu w pigułce to 7 interaktywnych i ruchomych dioram przedstawiających zapomniane już zawody ( takie jak: poszukiwacze minerałów, drwale i kurzacy, laboranci, hutnicy szkła  i inne wykonywane niegdyś zawody w Karkonoszach).

Zastosowane techniki modelarskie i łączenie ich z klockami LEGO daje ciekawe efekty i sprawia że dioramy wyróżniają się  oryginalnością i są jedyne w swoim rodzaju.

Godziny otwarcia: od 10;:00 do 18:00  (Wakacje do 20:00)

www.wystawazklockow.pl

SZKLARSKA PORĘBA UL. JEDNOŚCI NAROWEJ 5 - naprzeciwko Poczty.

wypozyczalnie sprzętu Dolny Śląsk

15. Narciarskie półkolonie - Berga

berga ski

Zima to idealny czas, aby nasze dzieci odkrywały radość i pasję płynącą z jazdy na nartach! Szkoła narciarska BERGA-SKI z dumą ogłasza organizację półkolonii narciarskich dla dzieci, które już jeżdżą na nartach. To doskonała okazja dla młodych entuzjastów narciarstwa, aby doskonalić swoje umiejętności i spędzić ferie w aktywny sposób.

Półkolonie skierowane są zarówno do uczniów naszej szkoły, jak i do dzieci spoza niej, pod warunkiem, że potrafią już jeździć na nartach. Zajęcia będą odbywać się podczas dwóch terminów ferii zimowych w 2023 i 2024 roku.

  1. I Termin: 15-19 stycznia 2024
  2. II Termin: 22-26 stycznia 2024

Program półkolonii zaplanowany jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 15.00, co daje dzieciom wystarczająco dużo czasu na naukę i zabawę na śniegu.

Te półkolonie to nie tylko doskonała okazja do rozwijania narciarskich umiejętności, ale również wspaniały czas na nawiązanie nowych przyjaźni i doświadczenie niezapomnianych przygód. Zachęcamy wszystkich małych narciarzy do udziału w tej zimowej przygodzie z BERGA-SKI! Rejestracja jest już otwarta, a miejsca są ograniczone, więc nie czekajcie z zapisami!

Więcej informacji znajdziecie na: https://berga-ski.pl/oferta/polkolonie

16. Hotel Kudowa**** Manufaktura Relaksu

hotel kudowa

Śnieżna sceneria Kudowy Zdroju i gorąca oferta ferii zimowych w Hotelu Kudowa**** Manufaktura Relaksu. Atrakcją pobytu  będą muzyczno- kulinarne podróże w ciepłe kraje.

Wyśmienita kuchnia i przeboje wybranego kraju w hotelowej restauracji to gwarancja świetnej zabawy. Do dyspozycji Gości jest hotelowa Strefa Wellness & SPA oraz bon na usługi SPA. Dla narciarzy korzystne rabaty na zimowych stokach a dla  najmłodszych sala zabaw z atrakcjami. Aktywnie i radośnie dla całej rodziny.

Więcej informacji znajdziecie na: https://www.hotelkudowa.pl/oferty-specjalne/ferie-zimowe-2024

17. Dom nad Wodospadem

dom nad wodospadem

Międzygórze, położone w sercu gór, zachwyca swoją niezwykłą architekturą i malowniczymi widokami. Ta górska miejscowość jest znana nie tylko z pięknych krajobrazów, ale także jako świetna baza wypadowa na popularne stoki narciarskie. 

Tuż obok słynnego Wodospadu Wilczki, zapraszamy do Domu nad Wodospadem, który oferuje nie tylko komfortowe pokoje z łazienkami, ale i niezapomniane widoki. Po dniu spędzonym na stokach, możesz odpocząć w przytulnym i ciepłym wnętrzu, które będzie Twoim azylem w górskiej krainie.

To, co wyróżnia Dom nad Wodospadem, to jego wyjątkowa restauracja. Uznawana za jedną z najlepszych w okolicy, serwuje dania, które zadowolą nawet najbardziej wymagających smakoszy. To idealne miejsce, aby skosztować lokalnych specjałów i cieszyć się atmosferą prawdziwej górskiej gościnności.

Więcej informacji znajdziecie na: https://www.miedzygorze.net/

18. Sery Lutomierskie z Gór Sowich

warsztaty serowarnia

Chcesz zasmakować wiejskiego życia i nauczyć się, jak powstaje prawdziwy ser? Przydomowa serowarnia w Lutomierzu otwiera swoje drzwi dla dzieci, młodzieży oraz wszystkich miłośników serów, oferując warsztaty warzenia sera w wyjątkowej, wesołej atmosferze. Położona w malowniczym terenie u stóp Gór Sowich, serowarnia stanowi część gospodarstwa rolnego, gdzie tradycja łączy się z naturą. To idealne miejsce, aby odkryć tajemnice wiejskiego życia i procesu tworzenia serów.

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję doświadczyć pracy w serowarni wszystkimi zmysłami. Od czucia świeżego mleka, przez dotykanie ziarna serowarskiego, po smakowanie wyrobów mlecznych - to prawdziwa uczta dla zmysłów! Nie zabraknie również dźwięków wiejskiego życia, w tym wyją krowy, które są nieodłącznym elementem tej przygody.

Więcej informacji na: https://serylutomierskie.pl/warsztaty-serowarskie/

19. ZOO Team - Odkryj Egzotyczny Świat Zwierząt na Ferie Zimowe

Zoo Team

Zapraszamy wszystkie rodziny z dziećmi na niezapomnianą przygodę w świecie egzotycznych zwierząt podczas ferii zimowych we Wrocławiu i Jeleniej Górze! ZOO TEAM, wystawa zwierząt egzotycznych, to szansa na bliski kontakt z jaszczurkami, wężami, pająkami, skorpionami, a nawet małymi torbaczami- lotopałankami. Niech te ferie staną się wyjątkowym czasem, pełnym fascynujących doświadczeń. Zdobądź wiedzę o egzotycznych zwierzętach, a jednocześnie pokonaj swoje lęki i uprzedzenia. Pogłaskaj węża, przytul jaszczurkę, potrzymaj ptasznika.

Dla placówek edukacyjnych, proponujemy nietuzinkowy sposób na urozmaicenie ferii. Z przyjemnością przyjmujemy grupy zorganizowane, aby dzieci mogły odkrywać fascynujący świat egzotycznych zwierząt.

ZOO TEAM czeka na Ciebie we Wrocławiu w Arkadach Wrocławskich oraz w Galerii Nowy Rynek w Jeleniej Górze. Bliskość dworców ułatwia dotarcie nawet z dalszych rejonów Polski. Grupy zorganizowane mogą skorzystać z Pakietu Edukacja - skontaktuj się z nami wcześniej!

20. Złoty Pstrąg w Boguszowie

Złoty Pstrąg

Ferie z wędką w dłoni? a może w smaku najlepszej ryby na Dolnym Śląsku? Przemierzając Ziemię Kłodzką nie zapomnijcie wpaść do Złotego Pstrąga. 

Złoty Pstrąg słynie z serwowania wyśmienitych dań rybnych, z ryb łowionych na miejscu. Czy jest coś lepszego niż smak świeżej ryby, przyrządzonej tuż po złowieniu? To idealne miejsce dla smakoszy i miłośników świeżych, regionalnych produktów. Oprócz wyjątkowych dań, "Złoty Pstrąg" oferuje możliwość wędkowania. To doskonała okazja, aby nauczyć się tej pasjonującej czynności, czy też po prostu spędzić kilka godzin na łonie natury, relaksując się przy wędkowaniu. Niezależnie od poziomu doświadczenia, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Dla tych, którzy zdecydują się zostać w "Złotym Pstrągu" nieco dłużej, przygotowano urocze noclegi w drewnianych chatkach. Te malownicze, przytulne domki to idealne miejsce na wypoczynek po dniu spędzonym na świeżym powietrzu.

Więcej informacji na: https://www.zlotypstrag.pl/

Ziemia Kłodzka - co robić w ferie zimowe?

Ziemia Kłodzka, położona w sercu Dolnego Śląska, jest regionem, który zimą odkrywa swoje wyjątkowe oblicze. Znana z różnorodności krajobrazów, bogatej historii i kultury, stanowi idealne miejsce na spędzenie ferii zimowych, pełne niezapomnianych wrażeń i aktywności dla całej rodziny. Region jest bogaty w zabytki, w tym imponujące zamki i twierdze, takie jak Twierdza Kłodzko czy Twierdza Srebrna Góra.

baner atrakcje ziemia klodzka

Ferie zimowe w Ziemi Kłodzkiej to gwarancja niezapomnianych przeżyć. Czy to na stokach narciarskich, w trakcie pieszych wędrówek, czy podczas odkrywania bogatej kultury regionu – każdy znajdzie coś dla siebie. To idealne miejsce na zimowy wypoczynek, łączące aktywność, relaks i kulturalne doświadczenia. Zaplanuj swoją przygodę w Ziemi Kłodzkiej już teraz i ciesz się zimowym urokiem tego wyjątkowego regionu!

Przeczytaj także: Ziemia Kłodzka – atrakcje turystyczne które warto zobaczyć

Radków - atrakcje zimowe

narty biegowe SOP THE DRONE

Narciarstwo biegowe zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Gmina Radków jest doskonałym miejscem do jego uprawiania. Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych w okresie zimowym wytyczane są narciarskie trasy biegowe. Sprzyjają temu rzeźba terenu oraz malowniczy, zimowy krajobraz. Dlatego uprawianie tej formy aktywności w Górach Stołowych jest przyjemne i daje dużo satysfakcji. Wyznaczone są pętle, których przebieg umożliwia poruszanie się po całym niemal obszarze Parku.

Punktem centralnym jest miejscowość Karłów, posiadająca odpowiednią bazę noclegową i gastronomiczną. Co ważne – mieści się tu także wypożyczalnia nart biegowych. To duże ułatwienie dla turystów. Wyznaczone trasy biegowe mają różną długość i stopień trudności. Jest na przykład 3-kilometrowa trasa obejmująca tereny łąk przy wypożyczalni sprzętu, ponad 5-kilometrowa trasa „Michałówka” czy 10-kilometrowa nad Michałówką w kierunku Pasterki.

Na ferie zimowe polecamy także trasy biegowe w Jakuszycach. Są tam doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego dla amatorów i wyczynowców. Dzięki doskonałym warunkom klimatycznym pokrywa śnieżna zalega grubą warstwą do późnej wiosny.

Więcej o zimowych atrakcjach Gminy Radków przeczytacie tutaj: Radków i okolice - atrakcje zimowe

Bystrzyca Kłodzka na ferie zimowe

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka, położona w malowniczej dolinie na Dolnym Śląsku, stanowi idealne miejsce na spędzenie zimowych wakacji. Z bogatą historią, otoczona górami i przepięknymi krajobrazami, Bystrzyca Kłodzka przyciąga miłośników natury, kultury oraz spokojnego wypoczynku. Spacer po zabytkowym centrum miasta to podróż w czasie. Można podziwiać piękne kamienice, bramy miejskie oraz pozostałości murów obronnych.

Bystrzyca Kłodzka zimą to idealne miejsce dla tych, którzy szukają zarówno aktywnego wypoczynku na śniegu, jak i spokojnego relaksu w otoczeniu pięknej przyrody i bogatej historii. To miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, ciesząc się zimowym czarem i gościnnością Dolnego Śląska. Zaplanuj swoją zimową przygodę w Bystrzycy Kłodzkiej i pozwól sobie na chwilę magii tej zimy.

Przeczytaj także: Zima w górach, czyli gdzie na zimowy wypoczynek na Ziemi Bystrzyckiej

Polanica-Zdrój - atrakcje zimowe

Polanica-Zdrój Ziemia Kłodzka

Polanica-Zdrój, perła dolnośląskich uzdrowisk, zimą zamienia się w prawdziwie magiczne miejsce. To idealna destynacja dla tych, którzy chcą połączyć relaks z aktywnym wypoczynkiem, korzystając z uroków zimowego krajobrazu oraz bogatej oferty kurortu. Spacer po zimowym parku zdrojowym to doskonały sposób na cieszenie się świeżym powietrzem i pięknem przyrody. Warto odwiedzić Pijalnię Wód Mineralnych, gdzie można spróbować leczniczych wód.

Polanica zachwyca również swoją architekturą. Secesyjne wille i pensjonaty tworzą niepowtarzalny klimat. To miejsce, gdzie można odnaleźć zarówno spokój i relaks, jak i aktywnie spędzić czas, korzystając z uroków zimowego krajobrazu Dolnego Śląska. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem sportów zimowych, czy poszukujesz miejsca na odprężenie, Polanica-Zdrój z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Odkryj zimową magię tego wyjątkowego uzdrowiska i ciesz się niezapomnianym wypoczynkiem!

Przeczytaj także: 13 atrakcji w Polanicy-Zdroju, których nie możesz przegapić

Kudowa-Zdrój - co robić zimą?

Kudowa-Zdrój miasto na Ziemi Kłodzkiej

W Kudowie Zdrój źródła znajdują się w Parku Zdrojowym oraz u podnóża Góry Parkowej. Piękny park, wielość tras spacerowych, piękne tereny sprzyjają wypoczynkowi i regeneracji sił. Nie brakuje tu atrakcji turystycznych i punktów widokowych. Bliskość Czech sprzyja wycieczkom, można tu zjeść smacznego pstrąga i cieszyć się pięknymi widokami.

Do Kudowy Zdroju warto przyjechać z dziećmi i odwiedzić Muzeum Zabawek. To miejsce niezwykłe, kolorowe, wesołe. Powrót do czasów dzieciństwa, wspomnienia i wspaniała zabawa. Zarezerwujcie dużo czasu, bo naprawdę ciężko stąd wyjść. Na początku była to niewielka wystawa, dziś stanowi ona największą wystawę zabawek w Polsce, na którą składa się ponad 5 tysięcy zabawek!

Kolejną ciekawą i wyróżniającą się atrakcją jest Szlak Ginących Zawodów. To niewątpliwie miejsce, które koniecznie powinniście odwiedzić. Szczegółowo pisaliśmy o nim na początku artykułu.

Przeczytaj także: Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2024

baner ziemia klodzka 2024

Ferie zimowe w Karkonoszach

110753973 m

Karkonosze, malowniczy łańcuch górski na granicy Polski i Czech, zimą zamieniają się w prawdziwą zimową krainę czarów. To idealne miejsce na spędzenie ferii zimowych, oferując szereg atrakcji zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i tych, którzy pragną zrelaksować się w otoczeniu zimowego krajobrazu. Karkonosze to również doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi.

baner atrakcje Karkonosze

Dostępne są tutaj liczne szkółki narciarskie, lodowiska, a także inne atrakcje zimowe, takie jak sanki czy kuligi. Po dniu pełnym aktywności, Karkonosze oferują wiele możliwości relaksu. Liczne ośrodki spa i wellness, baseny termalne oraz tradycyjne górskie karczmy to idealne miejsca na odpoczynek i regenerację.

Przeczytaj także: Karkonosze - odkryj 31 atrakcji turystycznych regionu

Karpacz - co robić w ferie zimowe? Atrakcje dla dzieci

143835308 m

Na ferie polecamy Karpacz, ponieważ oprócz mozliwości wyjścia w góry, miasto oferuje także atrakcje, które spodobają się najmłodszym. Starsze dzieci oraz dorośli także nie będą się nudzić. Śnieżka jest piękna o każdej porze roku i zawsze przyciąga turystów. Podobnie jak zbudowana bez gwoździ Świątyni Wang, unikalny zabytek kultury skandynawskiej z XII wieku. Tego miejsca nie można pominąć. Prowadzi do niego przyjemna trasa, podczas której podziwiamy wspaniałe widoki i pasma górskie.

Krucze Skały, Dziki Wodospad, Zapora na Łomnicy to propozycje dla piechurów. Muzeum Zabawek, Park Bajek, Muzeum Lego - dla dzieci. Różnorodność atrakcji turystycznych w Karpaczu powoduje, że miasto jest popularne o każdej porze roku, także zimą.

Więcej o atrakcjach Karpacza przeczytacie tutaj: Karpacz atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Muzeum Zabawek w Karpaczu

muzeum zabawek4

Muzeum Zabawek to miejsce dla dzieci, choć i dorośli z przyjemnością pooglądają zabawki swojego dzieciństwa, albo zabawki, którymi bawiono się w dawnych czasach. Stworzone zostało w 1995 roku z kolekcji Henryka Tomaszewskiego, słynnego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Można w nim zobaczyć fantastyczne zabawki, jakimi bawiły się dzieci na przełomie 300 lat, od XVIII -wiecznych figurek, umieszczanych w szopkach, poprzez porcelanowe lalki z XIX wieku, aż po zabawki, które znamy.

Zbiory pochodzą z rożnych stron świata: z Japonii, Australii, Meksyku, Rosji, Niemiec. Wizyta w muzeum to prawdziwa nostalgiczna podróż w czasie, różnorodność eksponatów zadziwi turystów.

Papugarnia Śnieżka Karpacz

papugarnia karpacz

Papugarnia Śnieżka to wyjątkowe miejsce, gdzie odwiedzający mogą z bliska obserwować i wchodzić w interakcje z egzotycznymi ptakami. To prawdziwa oaza dla miłośników przyrody i tych, którzy chcą na chwilę przenieść się do tropikalnego raju. Papugarnia oferuje nie tylko możliwość podziwiania pięknych ptaków, ale także edukuje o ich życiu i zwyczajach. To świetna okazja, by nauczyć dzieci szacunku do przyrody.

Odwiedzający mają szansę karmić papugi i obserwować, jak swobodnie latają, co jest rzadko spotykanym doświadczeniem. Papugarnia jest atrakcją, którą można odwiedzić niezależnie od pogody, co jest dużym atutem podczas zmiennych warunków zimowych.

Odwiedzając Karpacz podczas ferii zimowych, nie można przegapić okazji odwiedzenia Papugarni Śnieżka. To miejsce, gdzie magia przyrody spotyka się z edukacyjną zabawą, tworząc niezapomniane wspomnienia dla całej rodziny. Zaplanuj swoją wizytę już dziś i doświadcz niesamowitego świata egzotycznych papug!

Stoki narciarskie w Karpaczu

winterpool karpacz

To miasto pełne turystycznych atrakcji. Miłośnicy nart także uwielbiają to miejsce. Stacji narciarskich w nim nie brakuje, ponadto jest też mnóstwo innych miejsc, gdzie można przyjemnie spędzić czas. Największa stacja narciarska pod Śnieżką w Karkonoszach, czyli Karpacz Ski Arena, położona jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Główną atrakcją jest 1-osobowy wyciąg, który wwiezie narciarzy na szczyt Kopy, z której można dostać się pieszo na szczyt Śnieżki.

Każdy narciarz czy snowboardzista znajdzie tutaj odpowiednią trasę dla siebie. Na miejscu jest 9 km nartostrad o różnym stopniu trudności, 5 wyciągów narciarskich, w tym orczyki, taśmy i pompy, a także 2 krzesełkowe kolejki linowe. Dostępne są szkoły narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu. Tym, którzy w Karpaczu chcą rozpocząć swoją przygodę z nartami, polecamy Karpacz Winterpol Biały Jar. Szerokie, łagodne stoki, kanapy z osłonami i 3 trasy o różnym poziomie trudności są oświetlane po zmroku, więc pozwalają cieszyć się wypoczynkiem jak długo chcemy. W Karpaczu do dyspozycji narciarzy są także inne stacje: Karpatkaczy Pod Wangiem Stacja Narciarska.

Szklarska Poręba - narty i górskie wędrówki w ferie

wodospad kamienczyk

Na ferie zimowe to miasto idealne. Tutaj nie ma czasu na nudę! Szklarska Poręba sprawdzi się doskonale jako miejsce noclegowe i baza do gorskich wędrówek oraz jako miejscowość do uprawiania narciarstwa. Szlaki turystyczne po pięknych, malowniczych i niepowtarzalnych trasach w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego i Górach Izerskich są godne polecenia turystom niezależnie od wieku.

Całoroczna kolej krzesełkowa „Szrenica” to nie lada atrakcja turystyczna. Składa się z dwóch odcinków - „Szrenica I” i „Szrenica II”. Wyciąg funkcjonuje w ramach Ski Arena Szrenica. Stanowi najłatwiejszy sposób dotarcia ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Z dolnej stacji ma również swój początek funkcjonująca w okresie zimowym 6-osobowa kanapa „Karkonosz Express” wjeżdżająca na Świąteczny Kamień.

Miasto to skrywa w sobie również wiele ciekawych atrakcji turystycznych, takich jak Rodzinny Park Rozrywki Esplanada, Leśna Huta czy Brick City - Wystawa Klocków Lego.

Wiecej o atrakcjach Szklarskiej Poręby przeczytacie tutaj: Szklarska Poręba i okolice atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

baner karkonosze 2023

Kiedy ferie zimowe na Dolnym Śląsku 2024?

Ferie zimowe to dla uczniów i ich rodzin jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku szkolnym. To czas odpoczynku, zabawy na śniegu, a także okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. W roku 2024 mieszkańcy Dolnego Śląska, jak co roku, będą mogli cieszyć się tym wspaniałym czasem. Kiedy dokładnie? Przyjrzyjmy się terminom ferii zimowych na Dolnym Śląsku w 2024 roku.

Tradycyjnie ferie zimowe są zaplanowane na luty, jednak dokładne daty mogą się różnić w zależności od regionu. W 2024 roku, dla uczniów ze szkół znajdujących się na terenie województwa dolnośląskiego, ferie zimowe przypadać będą na:

  • Początek: 15.01.2024
  • Koniec: 28.01.2024

Terminy dla poszczególnych województw:

  • 15 stycznia - 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  • 22 stycznia – 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 29 stycznia – 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 12 lutego – 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Zarówno rodzice, jak i dzieci, mogą już zaczynać planowanie swoich feryjnych aktywności. Dolny Śląsk oferuje szeroki wachlarz możliwości – od sportów zimowych, przez wypoczynek w górskich kurortach, aż po różnorodne warsztaty i zajęcia edukacyjne organizowane specjalnie na ten czas.

Ferie zimowe to idealna okazja, aby naładować baterie przed kolejnymi miesiącami nauki. Czy to na stoku narciarskim, czy podczas spokojnego spaceru po zimowym lesie, Dolny Śląsk oferuje mnóstwo atrakcji, które umilą ten czas.

Gdzie na ferie zimowe w 2024 roku?

W 2024 roku, jeśli szukasz idealnego miejsca na spędzenie ferii zimowych, zwróć uwagę na Dolny Śląsk - region Polski, który zachwyca swoim zróżnicowaniem i pięknem. Odwiedzając Dolny Śląsk, możesz liczyć na wyjątkowe doświadczenia, zarówno dla miłośników sportów zimowych, jak i tych, którzy pragną zaznać trochę kultury i historii.

Jedną z głównych atrakcji Dolnego Śląska są Karkonosze – idealne miejsce dla narciarzy i snowboardzistów. Stacje narciarskie, takie jak Szklarska Poręba czy Karpacz, oferują doskonale przygotowane trasy zjazdowe, nowoczesne wyciągi oraz szkoły narciarskie. Dla bardziej zaawansowanych, czekają wyzwania na trasach wokół Śnieżki, najwyższego szczytu Karkonoszy.

Dolny Śląsk to także region bogaty w historyczne zabytki. Malownicze zamki i pałace, zapraszają do zwiedzania. Zimowa aura dodaje im tajemniczości i sprawia, że wycieczki do tych miejsc są niezapomnianym przeżyciem. Można tu poznać historię regionu oraz podziwiać zimowe pejzaże. Nie można zapomnieć o Wrocławiu, sercu Dolnego Śląska. To miasto pełne jest zabytków, muzeów i galerii. Zimą, Wrocław tętni życiem dzięki różnorodnym wydarzeniom kulturalnym, jarmarkom świątecznym oraz niezliczonym kawiarniom i restauracjom, w których można ogrzać się po dniu pełnym wrażeń.

Dolny Śląsk na ferie zimowe w 2024 roku to propozycja, która łączy w sobie różnorodność atrakcji. Od sportów zimowych przez relaks w spa, po bogatą ofertę kulturalną i kulinarną - każdy znajdzie coś dla siebie. To miejsce, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, a każdy dzień może być nową przygodą. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem aktywnego wypoczynku, czy poszukiwaczem kulturowych doznań, Dolny Śląsk na pewno Cię nie zawiedzie.

Materiał sponsorowany

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024