Blog - województwo dolnośląskie

Ferie zimowe na Dolnym Śląsku

Ferie zimowe na Dolnym Śląsku

Planujecie ferie zimowe? Nie wiecie, gdzie chcecie jechać, nie możecie się zdecydować – białe szaleństwo, wycieczki w góry, zwiedzanie miast czy muzeów. Pragniecie, aby czas spędzony na zimowym wypoczynku był intensywny, a atrakcje różnorodne? Witakcie na Dolnym Śląsku. Atrakcji turystycznych tu nie brakuje.

Na Dolnym Śląsku jest moc atrakcji turystycznych, nadających się na każdą porę roku. To województwo, które doskonale sprawdzi się na feryjne wyjazdy. Duża liczba pasm górskich, a co z tym idzie - stoków narciarskich. To dobra wiadomość dla milośnikow białego szaleństwa w każdym wieku. Coraz popularniejsze są trasy biegowe, warto więc pomyśleć o nartach biegówkach. Intersujące miasta i ich atrakcje, górskie wędrówki, zabytki, atrakcje turystyczne różnego typu - dla dzieci, dorosłych i całych rodzin.

To wszystko znajdziecie na Dolnym Śląsku.  Zacznijmy od atrakcji turystycznych, które znajdziemy w górach. To bowiem bardzo częsty cel wypraw zimowych. Znajdziemy tu miejsca do uprawiania narciarstwa, górki do zjedżania na sankach, dostosowaną infrastrukturę, a także górskie szlaki piękne o każdej porze roku.

SPIS TREŚCI:

Zieleniec Sport Arena - stoki narciarskie na Dolnym Śląsku

zieleniec ski arena 3

Kolejnym ośrodkiem narciarskim na Dolnym Śląsku godnym polecenia jest zespół stoków zjazdowych na Zieleńcu w Górach Orlickich, gdzie narciarze skorzystają z 21 km tras na ponad 20 wyciągach. To miejsce znane miłośnikom białego szaleństwa. Zieleniec to narciarska dzielnica Dusznik Zdroju, leżąca na krańcu Kotliny Kłodzkiej. Miejscowość ma specyficzny mikroklimat, przypominający alpejski, dlatego panują tu idealne warunki do uprawiania narciarstwa.

zieleniec 4

To znany w Polsce ośrodek sportów zimowych położony na stokach Serlicha (1025 m n.p.m.) i Zielonego Garbu (1026 m n.p.m.) w Górach Orlickich. To największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. Działa tu blisko 30 wyciągów narciarskich, w tym 2 koleje linowe. Są też wyciągi typu babylift dla najmłodszych. Trasy są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Część stoków jest oświetlonych, można zatem szusować do późnych godzin wieczornych. Dla miłośników freestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę. Ponadto tutejsze trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że bez ściągania nart można przejechać Zieleniec z jednego końca na drugi i z powrotem. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt.

Więcej informacji znajdziecie na: www.zieleniec.pl

Zbocza Czarnej Góry

czarna gora resort

To miasto wiedzie prym w turystyce zimowej. Jednym z najpopularniejszych kierunków, jakie obierają amatorzy białego szaleństwa nie tylko z zachodniej Polski, jest z pewnością Czarna Góra, zapewniająca łącznie ponad 10 km tras, na których operuje już kilkanaście wyciągów (trzy z nich to tzw. kanapy, w tym najnowocześniejsza 6-osobowa kolejka krzesełkowa w Polsce). W pobliżu znajdują się jeszcze dwie kolejne stacje narciarskie - w Lądku-Zdroju i Kamienicy.

Wszystkie trzy tworzą jeden kompleks usytuowany w regionie Masywu Śnieżnika. Mamy tu 9 wyciągów narciarskich zlokalizowanych na zboczach Czarnej Góry. To wszystko przyciąga miłośników nart i sanek. Ski Region Śnieżnik to trzy ośrodki narciarskie usytuowane w regionie Masywu Śnieżnika, do których należy Ośrodek Narciarski Czarna Góra oraz Stacja Narciarska Kamienica i Lądek-Zdrój. 

czarna góra resort narty zima dolny śląsk

Ski Region Śnieżnik jest umożliwienie szusowania we wszystkich trzech ośrodkach za pośrednictwem jednego karnetu, którego posiadacze będą mieli dodatkowo zapewnioną możliwość bezpłatnego przejazdu pomiędzy ośrodkami specjalnie oznaczonymi sky busami. To duże ułatwienie dla narciarzy. Ośrodek Narciarski Czarna Góra to blisko 60 ha białego szaleństwa! Trasy zjazdowe obejmują północno-wschodnie stoki Czarnej Góry i Żmijowca. Są podzielone według stopnia trudności, tak aby każdy znalazł tu coś dla siebie.

Stacja Narciarska Kamienica jest ośrodkiem o charakterze kameralnym przewidzianym do uprawiania narciarstwa rekreacyjnego w gronie rodzinnym i towarzyskim, dla dzieci i osób uczących się jazdy na nartach. Dobrze będą się tu czuli turyści, którzy w ciszy i na świeżym powietrzu chcą spędzać ferie zimowe. Na terenie Stacji Lądek można skorzystać z 4 wyciągów i kolejki,  znajdują się tu dwie szkółki narciarskie, można też skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego jak i z profesjonalnego serwisu sprzętu sportowego.

Rzeczka i jej uroki

Gdzie pojechać z dziećmi, które chcą pozjeżdżać na sankach i marzą o tarzaniu się w śniegu? Na początek polecamy Rzeczkę. Miejsowość świetnie nadaje się na sanki z dziećmi, jest tu uroczo i malowniczo. Można również zwiedzać, chodzić po górach, podziwiać przyrodęTo miejsce znane także z tras narciarskich. Każdy znajdzie coś dla siebie. Rzeczka to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, w Górach Sowich, położona pomiędzy Wałbrzychem i Nową Rudą, niedaleko Walimia.

Rzeczka leży w dolinie Walimki, zabudowania podchodzą pod samą Przełęcz Sokolą. Jest znana z dobrych warunków do jazdy na nartach i sankach. Nie brakuje stoków z wyciągami, infrastruktury, na turystów czekają także hotele, pensjonaty i restauracje. Dla lubiących zwiedzać ciekawe miejsca godnym polecenia jest Kompleks Rzeczka, czyli Sztolnie Walimskie. Riese - Olbrzym to kryptonim najbardziej tajemniczego projektu górniczego i budowlanego, prowadzonego w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Do dziś nie został on całkowicie poznany i odkryty. Jednym z elementów tych podziemnych wyrobisk jest Kompleks Rzeczka, czyli Sztolnie Walimskie. Na feriach warto zajrzeć do podziemi!

Białe szaleństwo w Karpaczu

winterpool karpacz

To miasto pełne turystycznych atrakcji. Miłośnicy nart także uwielbiają to miejsce. Stacji narciarskich w nim nie brakuje, ponadto jest też mnóstwo innych miejsc, gdzie można przyjemnie spędzić czas. Największa stacja narciarska pod Śnieżką w Karkonoszach, czyli Karpacz Ski Arena, położona jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Główną atrakcją jest 1-osobowy wyciąg, który wwiezie narciarzy na szczyt Kopy, z której można dostać się pieszo na szczyt Śnieżki.

Każdy narciarz czy snowboardzista znajdzie tutaj odpowiednią trasę dla siebie. Na miejscu jest 9 km nartostrad o różnym stopniu trudności, 5 wyciągów narciarskich, w tym orczyki, taśmy i pompy, a także 2 krzesełkowe kolejki linowe. Dostępne są szkoły narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu. Tym, którzy w Karpaczu chcą rozpocząć swoją przygodę z nartami, polecamy Karpacz Winterpol Biały Jar. Szerokie, łagodne stoki, kanapy z osłonami i 3 trasy o różnym poziomie trudności są oświetlane po zmroku, więc pozwalają cieszyć się wypoczynkiem jak długo chcemy. W Karpaczu do dyspozycji narciarzy są także inne stacje: Karpatkaczy Pod Wangiem Stacja Narciarska.

Unikalne miejsca i Muzeum Zabawek

Na ferie polecamy Karpacz, ponieważ oprócz mozliwości wyjścia w góry, miasto oferuje także atrakcje, które spodobają się najmłodszym. Starsze dzieci oraz dorośli także nie będą się nudzić. Śnieżka jest piękna o każdej porze roku i zawsze przyciąga turystów. Podobnie jak zbudowana bez gwoździ Świątyni Wang, unikalny zabytek kultury skandynawskiej z XII wieku. Tego miejsca nie można pominąć. Prowadzi do niego przyjemna trasa, podczas której podziwiamy wspaniałe widoki i pasma górskie. Krucze Skały, Dziki Wodospad, Zapora na Łomnicy to propozycje dla piechurów. Muzeum Zabawek, Park Bajek, Muzeum Lego - dla dzieci.

Różnorodność atrakcji turystycznych w Karpaczu powoduje, że miasto jest popularne o każdej porze roku, także zimą. Muzeum Zabawek to miejsce dla dzieci, choć i dorośli z przyjemnością pooglądają zabawki swojego dzieciństwa, albo zabawki, którymi bawiono się w dawnych czasach. Stworzone zostało w 1995 roku z kolekcji Henryka Tomaszewskiego, słynnego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Można w nim zobaczyć fantastyczne zabawki, jakimi bawiły się dzieci na przełomie 300 lat, od XVIII -wiecznych figurek, umieszczanych w szopkach, poprzez porcelanowe lalki z XIX wieku, aż po zabawki, które znamy. Zbiory pochodzą z rożnych stron świata: z Japonii, Australii, Meksyku, Rosji, Niemiec. Wizyta w muzeum to prawdziwa nostalgiczna podróż w czasie, różnorodność eksponatów zadziwi turystów.

Szklarska Poręba - narty i górskie wędrówki

Na ferie zimowe to miasto idealne. Tutaj nie ma czasu na nudę! Szklarska Poręba sprawdzi się doskonale jako miejsce noclegowe i baza do gorskich wędrówek oraz jako miejscowość do uprawiania narciarstwa. Szlaki turystyczne po pięknych, malowniczych i niepowtarzalnych trasach w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego i Górach Izerskich są godne polecenia turystom niezależnie od wieku. Całoroczna kolej krzesełkowa „Szrenica” to nie lada atrakcja turystyczna. Składa się z dwóch odcinków - „Szrenica I” i „Szrenica II”. Wyciąg funkcjonuje w ramach Ski Arena Szrenica. Stanowi najłatwiejszy sposób dotarcia ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę.

Wyciąg został oddany do użytku w 1962 jako kolej z krzesełkami 1-osobowymi. Następnie przebudowano ją na kolej z krzesełkami 2-osobowymi. Z dolnej stacji ma również swój początek funkcjonująca w okresie zimowym 6-osobowa kanapa „Karkonosz Express” wjeżdżająca na Świąteczny Kamień. Ski Arena Szrenica oferuje 12 km tras z systemem dośnieżania pokrywającym 100% obszaru przeznaczonego do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Trasy o zróżnicowanym stopniu trudności dadzą wiele satysfakcji zarówno doświadczonym, jak i początkującym narciarzom. Stok Nartolandia to idealne miejsce do rozpoczęcia przygody z nartami dla dużych i małych. Czekają tam dwie łatwe i bezpieczne trasy oraz miła atmosfera. Dostępny jest oświetlony wyciąg talerzykowy i oświetlony wyciąg linowy, a dla dzieci przedszkole narciarskie oraz zimowy plac zabaw. W mieście jest klika stacji narciarskich, nikt nie będzie zawiedziony.

Załóż biegówki i w trasę!

narty biegowe SOP THE DRONE

Narciarstwo biegowe zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Gmina Radków jest doskonałym miejscem do jego uprawiania. Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych w okresie zimowym wytyczane są narciarskie trasy biegowe. Sprzyjają temu rzeźba terenu oraz malowniczy, zimowy krajobraz. Dlatego uprawianie tej formy aktywności w Górach Stołowych jest przyjemne i daje dużo satysfakcji. Wyznaczone są pętle, których przebieg umożliwia poruszanie się po całym niemal obszarze Parku.

Punktem centralnym jest miejscowość Karłów, posiadająca odpowiednią bazę noclegową i gastronomiczną. Co ważne – mieści się tu także wypożyczalnia nart biegowych. To duże ułatwienie dla turystów. Wyznaczone trasy biegowe mają różną długość i stopień trudności. Jest na przykład 3-kilometrowa trasa obejmująca tereny łąk przy wypożyczalni sprzętu, ponad 5-kilometrowa trasa „Michałówka” czy 10-kilometrowa nad Michałówką w kierunku Pasterki. Na ferie zimowe polecamy także trasy biegowe w Jakuszycach. Są tam doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego dla amatorów i wyczynowców. Dzięki doskonałym warunkom klimatycznym pokrywa śnieżna zalega grubą warstwą do późnej wiosny.

Ośrodek Narciarstwa Biegowego „Jakuszyce” oferuje trasy biegowe o różnym stopniu trudności, o łącznej długości około 100 km. W Jakuszycach znajduje się również przystanek Kolei Izerskiej - to najwyżej położona w Polsce stacja kolejowa. Od lat na terenie ośrodka rozgrywana jest znana wśród miłośników narciarstwa biegowego impreza sportowa - Bieg Piastów. W Jakuszycach można też znaleźć kilka szkół oraz wypożyczalni sprzętu.

Poza trasami biegowymi w okolicy Szklarskiej Poręby warto udać się choćby do Kotliny Kłodzkiej. Jamrozowa Polana w Dusznikach Zdroju oferuje ponad 70 km tras o różnym stopniu trudności. Biegać na nartach można także w okolicach Zieleńca i Spalonej. Gdzie jeszcze można biegać na nartach na Dolnym Śląsku? Na trasach w okolicy Wrocławia, w Karłowie pod Szczelińcem w Górach Stołowych, w Siennej, Janowej Górze i Nowej Morawie w Masywie Śnieżnika i wielu innych miejscach. Szkoda, że ferie zimowe nie trwają dłużej…

Góry Wałbrzyskie

Może podczas ferii zawędrujecie do Wałbrzycha? To miasto, z którego możemy wyprawić się z w góry. Nie są wysokie, dlatego będą dobre na podróżowanie z dziećmi. Najwyższy punkt Wałbrzycha znajduje się na Borowej (853 m n.p.m.), zaś najniższy to dolina rzeki Pełcznicy (315 m n.p.m). Wejście na Borową dostarczy wiele miłych wrażeń. Wzniesiona na jej szczycie wieża widokowa to fantastyczne miejsce z niesamowitą panoramą. Widać z niej nie tylko Wałbrzych, ale także Jedlinę-Zdrój, Masyw Ślęży, Góry Sowie, Karkonosze oraz inne wzniesienia Gór Wałbrzyskich. Na Borową powadzi kilka szlaków.

Turystyka staje się najważniejszą siłą miasta, które oferuje wiele propozycji, Wałbrzych to bowiem świetne miejsce wypadowe w Sudety. Warto wybrać się na Dzikowiec. Na górze jest wieża, z której roztaczają się przepiękne widoki, a po okolicznych szlakach można zrobić sobie przyjemny spacer. Dzikowiec Wielki (836 m n.p.m.), to położona niedaleko Wałbrzycha, na terenie Boguszowa Gorce, góra Sudetów Środkowych. Nie jest wysoko, dlatego polecamy ten szczyt na rodzinną wyprawę. Są tu również stacje narciarskie, co ucieszy amatorów bialego szaleństwa.

Ośrodek Dzikowiec w Boguszowie-Gorcach to propozycja dla doświadczonych narciarzy, jeden z bardziej stromych stoków w Polsce. Dostępny jest również wyciąg talerzykowy i stok o długości 400 metrów, orczyk, bezpłatna taśma transportująca oraz strefa SKI-fun dla najmłodszych i uczących się jazdy na nartach. Wytyczone zostały też trzy trasy do narciarstwa biegowego o łącznej długości 40 km. Na szczycie znajduje się ubite podejście na 20-metrową wieżę widokową oraz teren dla saneczkarzy. Na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia oraz kilka punków gastronomicznych. Polecamy Wyciąg Gwarek. Ma długość 360 metrów i znajduje się w pobliżu schroniska Andrzejówka. Charakterystyka tego miejsca to niewielka różnica wzniesień, oświetlone i systematycznie ratrakowane trasy zjazdowe od 380 do 550 metrów. W pobliżu znajduje się góra saneczkowa.

Podziemia Kłodzka

Na ferie to doskonała propozycja, bo pogoda może nas zaskoczyć. Warto udać się do Kłodzka, aby zwiedzić jego podziemia. To miasto słynie z takich miejsc. Zacznijmy od  najbardziej znanego obiektu miasta, czyli Twierdzy Kłodzkiej. Tu jeżdżają turyści z całej Polski i nie tylko. To wyjątkowe miejsce. W 1622 roku miasto zostało opanowane przez Austriaków, którzy rozpoczęli przebudowę wcześniej istniejącego obiektu zamkowego, nadając mu obronny charakter. Udostępniona turystom zachwyca. Można zwiedzać podziemia oraz górną część obiektu. Przewodnicy opowiedzą jak wyglądało życia żołnierzy w armii pruskiej, oprowadzą po kazamatach i bastionach.

Z góry twierdzy rozciąga się wyśmienity widok na miasto, a przy dobrej pogodzie także na otaczające je góry. W Twierdzy Kłodzkiej czekają na turystów niezapomniane przygody, przejścia wąskimi tunelami, opowieści o więźniach i żołnierzach, tajemnice i mroczne zagadki. W wieży widokowej widać wspaniałą panoramę Ziemi Kłodzkiej. To niejedyne podziemia Kłodzka. Rodzicom z dziećmi polecamy Podziemną Trasę Turystyczną.

Podziemia drążone były przez mieszkańców miasta już w XIII wieku, służyły zarówno celom gospodarczym - jako piwnice, w których przechowywano wino i żywność oraz militarnym - jako miejsce schronienia przed ewentualnym najeźdźcą, a czasy były niebezpieczne. Podziemna Trasa Turystyczna ma ponad 500 m długości i prowadzi od ul. Zawiszy Czarnego pod Placem Kościelnym, ulicami Kościelną, Armii Krajowej, Tumską i Czeską, do wyjścia w rejonie ul. Grodzisko. Podziemny szlak składa się z ciągu korytarzy, pochylni i komór, jest oświetlony, w kilku jego odgałęzieniach znajdują się ekspozycje o charakterze historycznym. Można tam zobaczyć m.in. stare beczki, studnię, piec chlebowy, miniatury gilotyn, topór katowski.

Kudowa Zdrój i inne uzdrowiska

Na kiludniowy feryjny wyjazd takie miejsca będą idealne. Spacery po parkach zdrojowych, niewielkich wzniesieniach i punktach widokowych. Kudowa Zdrój, Polanica Zdroj, Duszniki Zdrój i Długopole Zdrój – to dolnośląskie kurorty.W Kudowie Zdrój źródła znajdują się w Parku Zdrojowym oraz u podnóża Góry Parkowej. Piękny park, wielość tras spacerowych, piękne tereny sprzyjają wypoczynkowi i regeneracji sił. Nie brakuje tu atrakcji turystycznych i punktów widokowych. Bliskość Czech sprzyja wycieczkom, można tu zjeść smacznego pstrąga i cieszyć się pięknymi widokami. Do Kudowy Zdroju warto przyjechać z dziećmi i odwiedzić Muzeum Zabawek. To miejsce niezwykłe, kolorowe, wesołe. Powrót do czasów dzieciństwa, wspomnienia i wspaniała zabawa. Zarezerwujcie dużo czasu, bo naprawdę ciężko stąd wyjść. Na początku była to niewielka wystawa, dziś stanowi ona największą wystawę zabawek w Polsce, na którą składa się ponad 5 tysięcy zabawek!

Niedaleko Kudowy Zdroju położone jest kolejne znane uzdrowisko - Polanica-Zdrój. Położone jest prawie 400 m n.p.m., w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Polanica-Zdrój nazywana jest perłą polskich uzdrowisk. Na jej urok składa się wyjątkowy krajobraz, oryginalna architektura. Życie miasta tętni na deptaku, który ciągnie się po obu brzegach przepływającej przez Polanicę-Zdrój, Bystrzycy.

Duszniki-Zdrój to kolejna propozycja. W tej miejscowości znajdą coś dla siebie turyści lubiący wycieczki po górach i zwiedzanie. To atrakcyjne miejsce pobytu dla miłośników aktywnego wypoczynku, amatorów pieszych wędrówek i sportów zimowych. Niewątpliwą atrakcją miasta jest Muzeum Papiernictwa. Tu nie tylko się ogląda, także robi się papier, a jego gatunków jest bardzo wiele.

Długopole Zdrój to maleńka miejscowość na Dolnym Śląsku, położona w południowej części Kotliny Kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką. Ale miejsca te mają także stacje narciarskie. W Kudowie-Zdroju u stóp Świniego Grzbietu, niedaleko od centrum miasta, przy drodze do Jakubowic znajduje się Dolina Sportów Zimowych. Śnieg, w porównaniu do innych obszarów miasta, zalega w niej stosunkowo długo. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą tam 2 wyciągi narciarskie, jeden mający długość 200 metrów i umożliwiający pokonanie trasy o długości 450 metrów, drugi, zwany „śnieżnym kołem”, wyprowadzający na trasę długości 300 metrów, po której można zjeżdżać na specjalnych pojazdach przypominających wielkie dętki a także na snowboardzie. Z górnych stacji wyciągów roztaczają się piękne widoki na Góry Stołowe. Na terenie Doliny Sportów Zimowych znajduje się wypożyczalnia sprzętu, bar oraz bezpłatny parking.

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad