Blog - Karkonosze

Świeradów Zdrój – atrakcje turystyczne

To niewielkie miasto w województwie dolnośląskim upodobali sobie nie tylko kuracjusze, korzystający z dobroczynnych własciwości tamtejszych wód mineralnych, ale również turyści, którzy lubią górskie wędrowki. Dużą zaletą jest także bliskość Czech, można więc odwiedzić naszych południowych sąsiadów.

Atrakcji turystycznych w Świeradowie Zdrój nie brakuje. Wiąże się to głównie z położeniem. Szlaki w Góry Izerskie, pięknie krajobrazy i możliwość aktywnego wypoczynku - to niewątpliwe walory turystyczne miejscowości. W Świeradowie Zdroju nie ma czasu na nudę. Przekonajcie się.

SPIS TREŚCI:

Czas w Góry Izerskie!

Jeżeli ktoś zamierza zachwycać się pięknem Gór Izerskich, powinien przyjechać do Świeradowa Zdroju. Baza turystyczna jest bogata, a góry piękne o każdej porze roku. Góry Izerskie nie są zbyt wysokie, dlatego większośc turystów bez problemy pokona górskie szlaki.  Dodatkowo w Górach Izerskich urządzono wiele tras rowerowych o różnym stopniu trudności i długości. Zobaczmy, jakie szczyty można zdobyć. Po polskiej stronie przebiegają dwa pasma - Grzbiet Wysoki z Wysoką Kopą (1126 m n.p.m.) - najwyższym szczytem Gór Izerskich oraz Grzbiet Kamienicki ze szczytem Kamienica (973 metrów n.p.m.). Popularny wśród turystów odwiedzających Świeradów Zdrój jest również Izerski Stóg (1107 m n.p.m.), na który można wjechać koleją gondolową ze Świeradowa Zdroju, miesci się tam także schronisko. Blisko jest graniczny Smrek (1124 m n.p.m.). Na Hali Izerskiej, w okolicach Sielnej Kopy (888 m) zlokalizowane jest następne schronisko - Chatka Górzystów, zaś tuż przy Graniczniku (870 metrów n.p.m.) umiejscowiono Stację Turystyczną Orle.

Kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju

Na Stóg Izerski możemy dotrzeć także koleją gondolową i nawet, jeżeli lubimy piesze wedrówki, warto też wybrać się tą drogą. Nagrodą będą wspaniałe widoki po drodze. Kolej gondolowa to wielka atrakcja Świeradowa Zdroju i okolic. Jest dostępna przez cały rok. Kolejka linowa ma 71 zabudowanych, ośmioosobowych kabin, przystosowanych również do przewozu osób niepełnosprawnych, ze stacją górną na Stogu Izerskim. Z wagoników można podziwiać przepiękne, rozległe panoramy Gór Izerskich. Kolej działa przez cały rok, zarówno ułatwiając szusowanie narciarzom w sezonie zimowym, jak i przewożąc turystów pieszych i miłośników górskich tras rowerowych w lecie. Dolna stacja kolejki umiejscowiona jest na wysokości 617 m n.p.m., górna na Stogu Izerskim - na wysokości 1060 m n.p.m. Czas przejazdu w jedną stronę nie jest zbyt długi, bo wynosi 8 minut, podczas których nieprzerwanie podziwiać można niesamowite krajobrazy. Polecamy tę przejażdżkę.

Chatka Górzystów zaprasza

Gdy już dojdziemy lub dojedziemy na Stóg Izerski, warto zatrzymać się na dłużej w Chatce Górzystów, która jest położona na Hali Izerskiej. Położenie to jest szczególnie malownicze. Jest to jedyny ocalały budynek poniemiecki, z istniejącej tutaj kiedyś osady Gross-Iser, która założona została przez czeskich uchodźców religijnych. W 1734 roku, osadę zamieszkiwali zagrodnicy i chałupnicy. W 1880 roku stało tutaj 38 bud pasterskich. Dziś Chatka Górzystów to schronisko górskie, jakich już niewiele zostało. Tradycyjne, z bogatą historią i charakterystycznym swobodnycm klimatem, choć bez większych wygód. Przyciąga wędrowców kuchnią domową, w której królują naleśniki i smażony ser. Chatka gotowa jest gościć turystów o każdej porze roku. Tego miejsca w Górach Izerskich z pewnością nie warto pomijać.

A może spacer w chmurach? Sky Walk

sky walk

To niekwestionowana, choć nowa atrakcja turystyczna Świeradowa Zdroju. Turyści pokochali od razu to miejsce, bo jest naprawdę warte odwiedzin. Latem 2021 roku otworzyła się najwyższa w Polsce wieża widokowa ze ścieżką w chmurach - Sky Walk. Znajduje się przy ul. Dąbrowskiego. Sky Walk to ponad 60 metrów wysokości i 3 km ścieżki. Wspaniałe miejsce, przyciągajace turystów w każdym wieku. Z góry rozciaga się cudowny widok na uzdrowisko, pasma górskie i piękną przyrodę. Niecodzienna i zachwycająca konstrukcja tej wyjątkowej wieży widokowej, jest uzupełniona o edukacyjne, kulturowe oraz ekstremalne elementy, które napotkasz w trakcie spaceru po łagodnie wijącej się kładce o długości 850 metrów. Na samej górze na turystów czeka możliwość odpoczynku na siatce w kształcie kropli lub na szklanej platformie. Dla odważnych przygotowano zjazd w dół 105-metrową zjeżdżalnią. Oprócz niepowtarzalnych widoków, na ścieżce są również atrakcje dla miłośników adrenaliny i mocnych wrażeń. Po drodze turyści dowiedzą się również wielu interesujących rzeczy na temat okolicy oraz samej konstrukcji. Propozycja dla wszystkich, którzy chcą sięgnąć chmur!

Uzdrowiskowa Perła Karkonoszy

Wiemy, że Świeradów Zdrój to uzdrowisko. Wiemy także, że takie miejscowości mają charekterystyczne obiekty i miejsca. Nie inaczej jest w tym przypadku. Zatem zobaczmy, co zwiedzić chcąc poczuć klimat uzdrowiska wraz ze wszystkimi jego urokami. Świeradów Zdrój od XVII wieku znany był jako Uzdrowiskowa Perła Karkonoszy. Wielu bogatych ludzi przyjeżdżało tutaj, by leczyć choroby układu krążenia, układu ruchu, reumatyzm. Złoża wód radonowych i szczawianów radoczynnych korzystnie wpływały na organizm, podobnie jak okłady borowinowe pochodzące z bogatych w tej okolicy złóż borowiny. Odkryte w XVI wieku wody mineralne dopiero nieco ponad 150 lat później stały się największym bogactwem miasta. Odkrycie stało się motorem napędowym rozwoju kurortu, dzięki czemu obecnie można podziwiać zabytkowe budynki Domu Zdrojowego i Park Zdrojowy okalający zabudowania, od wielu już lat cieszące się dużym zainteresowaniem turystów. I tak jest do dziś. Można zażywać zdrowotnych kąpieli w ekstraktach z kory i igieł świerkowych, okładów borowinowych oraz kąpieli w wodach mineralnych, korzystnie wpływających na samopoczucie i skórę. Architektura jest zarówno zabytkowa, jak i nowa. Zobaczcie sami.

Dom Zdrojowy

Zacznijmy zatem od Domu Zdrojowego. Pijalnia wody w Świeradowie jest najdłuższym tego typu budynkiem na Dolnym Śląsku i służy kuracjuszom do korzystnych dla zdrowia spacerów pod dachem. Przy wejściu do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej. Egzotyczna roślinność, sztuczna grota i taras widokowy na Wieży z Zegarem są dodatkowymi atrakcjami turystycznymi. Taki spacer to wielka przyjemność i relaks. W podziemiach Domu Zdrojowego miesci się kolejna atrakcja turystyczna miasta - Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego. Ekspozycję w zabytku przygotowano z okazji 260-lecia pierwszego ocembrowania mineralnego źródła w Bad Flinsberg, co miało miejsce w 1754 roku. Od tego momentu działalność przyrodolecznicza w Świeradowie Zdroju nabrała niesamowitego rozpędu. Wystawa jest bardzo zróżnicowana – eksponaty o charakterze geologicznym przeplatają się z fragmentami historii miejscowości, ze szczególnym naciskiem na jej rozdziały traktujące o dziejach uzdrowiska. Muzeum jest pełne ciekawych opowieści, legend i artefaktów. Zobaczymy tu na przykład ryciny przedstawiające schemat wydobycia wody w dawnych czasach czy wykorzystywane do tego zadania maszyny i urządzenia.

Co jeszcze warto zobaczyć w Świeradowie-Zdrój?

Park Zdrojowy powstał w 1989 roku. Turyści dojrzą tu dużo ciekawej architektury. Są to: tarasy, ogrody, fontanny, ławeczki, sztuczne groty, duża szachownica, urokliwe alejki, pergole, kwietniki, rampy czy mury oporowe przy skarpach. Wszystko to w otoczeniu zieleni drzew, krzewów, kwiatów, a nawet kilkudziesięcioletnich agaw. Bujna roślinnośc i ciekawa aranżacja Parku Zdrojowego sprzyjają wypoczynkowi i regeneracji. Zwłaszcza, że klimat parku jest nieco baśniowy, w cieniu drzew można naprawdę nabrać sił i choć na chwile zapomnieć o codziennych troskach. Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego - i właśnie to określenie najtrafniej oddaje charakter wystawy urządzonej w podziemiach Domu Zdrojowego. Ekspozycję w zabytku przygotowano z okazji 260-lecia pierwszego ocembrowania mineralnego źródła w Bad Flinsberg, co miało miejsce w 1754 roku. Od tego momentu działalność przyrodolecznicza w Świeradowie Zdroju nabrała niesamowitego rozpędu. Po dziś dzień zjeżdżają tu kuracjusze z calego kraju.

Izerski punkt antygrawitacyjny

To dopiero atrakcja! Czy prawa fizyki przestały działać? Znajduje się na ulicy Strażackiej, około 300 metrów od dolnej stacji kolei gondolowej. Wyznacza go specjalny obelisk. Pojedźcie tam, a przekonacie się na własne oczy. Jedni uznają go za złudzenie optyczne, drudzy za anomalię grawitacji, natomiast wszyscy upatrują w zjawisku ciekawą atrakcję. Zatrzymany samochód w pewnym miejscu zaczyna wjeżdżać pod górę na jałowym biegu, podobnie jak wylana na ulicę ciecz, która piąć się tu będzie w pozornie niewłaściwą stronę. Punkt nie jest odosobnionym przypadkiem w Polsce i na świecie, jednak miejsce to nadal owiane jest tajemnicą niewyjaśnioną przez naukowców. Odwiedziny w punkcie antygrawitacyjnym poleca się wszystkim ciekawskim i amatorom fizyki i naukowych ciekawostek. Wystarczy zatrzymać auto, wrzucić “luz”, a pojazd sam potoczy się pod górkę.

Czarci Młyn

Nazwa budzi strach, a co tak naprawdę się pod nia kryje? Na terenie Czerniawy -Zdroju, jednej z dzielnic Świeradowa, znajduje się młyn wybudowany pod koniec XIX w. Czarci Młyn - bo tak się nazywa, napędzany jest systemem wodnym, a pierwotne maszyny wewnątrz niego reprezentują system amerykański (cały zmechanizowany). Jest jedną z niewielu budowli w tym stylu na Dolnym Śląsku. Wszelkie mechanizmy są oryginalne i niezmieniane od lat. Dlaczego piszemy o Czarcim Młynie? To bardzo interesujące miejsce i można je zwiedzać. Znajduje się w nim także Skansen Chleba, w którym turyści mogą przyjrzeć się dawnemu procesowi produkcji chleba, który jest wypiekany w zabytkowym stuletnim piecu. W młynie mamy okazję przyjrzeć się z bliska urządzeniom technologicznym i elementom mechanizmów młyna. Koło wodne wciąż funkcjonuje, a obecnie sterowane jest przy pomocy urządzeń elektrycznych. Zwiedzanie odbywa się 7 dni w tygodniu. Warto zobaczyć to miejsce i pokazać je dzieciom. Ciekawa przygoda i fajna lekcja historii, także tej lokalnej.

Powiązane artykuły

Zobacz również

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad