Blog - Karkonosze

Świeradów Zdrój – atrakcje turystyczne

Świeradów-Zdrój atrakcje turystyczne

To niewielkie miasto w województwie dolnośląskim upodobali sobie nie tylko kuracjusze, korzystający z dobroczynnych własciwości tamtejszych wód mineralnych, ale również turyści, którzy lubią górskie wędrowki. Dużą zaletą jest także bliskość Czech, można więc odwiedzić naszych południowych sąsiadów.

Atrakcji turystycznych w Świeradowie Zdrój nie brakuje. Wiąże się to głównie z położeniem. Szlaki w Góry Izerskie, pięknie krajobrazy i możliwość aktywnego wypoczynku - to niewątpliwe walory turystyczne miejscowości. W Świeradowie Zdroju nie ma czasu na nudę. Przekonajcie się.

SPIS TREŚCI:

Gdzie warto wybrać się w Świeradowie Zdroju - poznaj atrakcje turystyczne

Świeradów Zdrój to malownicze miasto w Polsce, oferujące szeroki zakres atrakcji dla każdego turysty. Położone w sercu Gór Izerskich, miasto jest znane z pięknych krajobrazów i relaksującego klimatu, który przyciąga odwiedzających przez cały rok. Przyroda tutaj jest niezwykle urozmaicona, od gęstych lasów po krystalicznie czyste strumienie, co czyni je idealnym miejscem do pieszych i rowerowych wędrówek.

Świeradów Zdrój to również miejsce o bogatej historii, co widać w jego zabytkowej architekturze. Spacerując po mieście, można podziwiać eleganckie sanatoria i wille, które oddają ducha dawnych czasów. Co więcej, miasto to znane jest z leczniczych właściwości swoich wód mineralnych i termalnych, które przyciągają odwiedzających poszukujących zdrowia i relaksu.

Miasto oferuje także wiele kulturalnych i rozrywkowych atrakcji, od festiwali po koncerty i wystawy, które ożywiają jego ulice przez cały rok. Dla miłośników aktywnego wypoczynku, dostępne są różnorodne sporty, jak narciarstwo czy golf, a także liczne trasy rowerowe i szlaki piesze. Warto również wspomnieć o lokalnej kuchni, która zachwyci każdego smakosza swoją różnorodnością i smakiem. 

Czas w Góry Izerskie!

Jeżeli ktoś zamierza zachwycać się pięknem Gór Izerskich, powinien przyjechać do Świeradowa Zdroju. Baza turystyczna jest bogata, a góry piękne o każdej porze roku. Góry Izerskie nie są zbyt wysokie, dlatego większośc turystów bez problemy pokona górskie szlaki.  Dodatkowo w Górach Izerskich urządzono wiele tras rowerowych o różnym stopniu trudności i długości. Zobaczmy, jakie szczyty można zdobyć.

Po polskiej stronie przebiegają dwa pasma - Grzbiet Wysoki z Wysoką Kopą (1126 m n.p.m.) - najwyższym szczytem Gór Izerskich oraz Grzbiet Kamienicki ze szczytem Kamienica (973 metrów n.p.m.). Popularny wśród turystów odwiedzających Świeradów Zdrój jest również Izerski Stóg (1107 m n.p.m.), na który można wjechać koleją gondolową ze Świeradowa Zdroju, miesci się tam także schronisko. Blisko jest graniczny Smrek (1124 m n.p.m.). Na Hali Izerskiej, w okolicach Sielnej Kopy (888 m) zlokalizowane jest następne schronisko - Chatka Górzystów, zaś tuż przy Graniczniku (870 metrów n.p.m.) umiejscowiono Stację Turystyczną Orle.

Kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju

Na Stóg Izerski możemy dotrzeć także koleją gondolową i nawet, jeżeli lubimy piesze wedrówki, warto też wybrać się tą drogą. Nagrodą będą wspaniałe widoki po drodze. Kolej gondolowa to wielka atrakcja Świeradowa Zdroju i okolic. Jest dostępna przez cały rok. Kolejka linowa ma 71 zabudowanych, ośmioosobowych kabin, przystosowanych również do przewozu osób niepełnosprawnych, ze stacją górną na Stogu Izerskim.

Z wagoników można podziwiać przepiękne, rozległe panoramy Gór Izerskich. Kolej działa przez cały rok, zarówno ułatwiając szusowanie narciarzom w sezonie zimowym, jak i przewożąc turystów pieszych i miłośników górskich tras rowerowych w lecie. Dolna stacja kolejki umiejscowiona jest na wysokości 617 m n.p.m., górna na Stogu Izerskim - na wysokości 1060 m n.p.m. Czas przejazdu w jedną stronę nie jest zbyt długi, bo wynosi 8 minut, podczas których nieprzerwanie podziwiać można niesamowite krajobrazy. Polecamy tę przejażdżkę.

Chatka Górzystów zaprasza

Gdy już dojdziemy lub dojedziemy na Stóg Izerski, warto zatrzymać się na dłużej w Chatce Górzystów, która jest położona na Hali Izerskiej. Położenie to jest szczególnie malownicze. Jest to jedyny ocalały budynek poniemiecki, z istniejącej tutaj kiedyś osady Gross-Iser, która założona została przez czeskich uchodźców religijnych. W 1734 roku, osadę zamieszkiwali zagrodnicy i chałupnicy. W 1880 roku stało tutaj 38 bud pasterskich.

Dziś Chatka Górzystów to schronisko górskie, jakich już niewiele zostało. Tradycyjne, z bogatą historią i charakterystycznym swobodnycm klimatem, choć bez większych wygód. Przyciąga wędrowców kuchnią domową, w której królują naleśniki i smażony ser. Chatka gotowa jest gościć turystów o każdej porze roku. Tego miejsca w Górach Izerskich z pewnością nie warto pomijać.

A może spacer w chmurach? Sky Walk Świeradów-Zdrój

To niekwestionowana, choć nowa atrakcja turystyczna Świeradowa Zdroju. Turyści pokochali od razu to miejsce, bo jest naprawdę warte odwiedzin. Latem 2021 roku otworzyła się najwyższa w Polsce wieża widokowa ze ścieżką w chmurach - Sky Walk. Znajduje się przy ul. Dąbrowskiego. Sky Walk to ponad 60 metrów wysokości i 3 km ścieżki. Wspaniałe miejsce, przyciągajace turystów w każdym wieku. Z góry rozciaga się cudowny widok na uzdrowisko, pasma górskie i piękną przyrodę.

Niecodzienna i zachwycająca konstrukcja tej wyjątkowej wieży widokowej, jest uzupełniona o edukacyjne, kulturowe oraz ekstremalne elementy, które napotkasz w trakcie spaceru po łagodnie wijącej się kładce o długości 850 metrów. Na samej górze na turystów czeka możliwość odpoczynku na siatce w kształcie kropli lub na szklanej platformie.

Dla odważnych przygotowano zjazd w dół 105-metrową zjeżdżalnią. Oprócz niepowtarzalnych widoków, na ścieżce są również atrakcje dla miłośników adrenaliny i mocnych wrażeń. Po drodze turyści dowiedzą się również wielu interesujących rzeczy na temat okolicy oraz samej konstrukcji. Propozycja dla wszystkich, którzy chcą sięgnąć chmur!

Uzdrowiskowa Perła Karkonoszy

Wiemy, że Świeradów Zdrój to uzdrowisko. Wiemy także, że takie miejscowości mają charekterystyczne obiekty i miejsca. Nie inaczej jest w tym przypadku. Zatem zobaczmy, co zwiedzić chcąc poczuć klimat uzdrowiska wraz ze wszystkimi jego urokami. Świeradów Zdrój od XVII wieku znany był jako Uzdrowiskowa Perła Karkonoszy. Wielu bogatych ludzi przyjeżdżało tutaj, by leczyć choroby układu krążenia, układu ruchu, reumatyzm.

Złoża wód radonowych i szczawianów radoczynnych korzystnie wpływały na organizm, podobnie jak okłady borowinowe pochodzące z bogatych w tej okolicy złóż borowiny. Odkryte w XVI wieku wody mineralne dopiero nieco ponad 150 lat później stały się największym bogactwem miasta. Odkrycie stało się motorem napędowym rozwoju kurortu, dzięki czemu obecnie można podziwiać zabytkowe budynki Domu Zdrojowego i Park Zdrojowy okalający zabudowania, od wielu już lat cieszące się dużym zainteresowaniem turystów.

I tak jest do dziś. Można zażywać zdrowotnych kąpieli w ekstraktach z kory i igieł świerkowych, okładów borowinowych oraz kąpieli w wodach mineralnych, korzystnie wpływających na samopoczucie i skórę. Architektura jest zarówno zabytkowa, jak i nowa. Zobaczcie sami.

Dom Zdrojowy

Zacznijmy zatem od Domu Zdrojowego. Pijalnia wody w Świeradowie jest najdłuższym tego typu budynkiem na Dolnym Śląsku i służy kuracjuszom do korzystnych dla zdrowia spacerów pod dachem. Przy wejściu do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej. Egzotyczna roślinność, sztuczna grota i taras widokowy na Wieży z Zegarem są dodatkowymi atrakcjami turystycznymi. Taki spacer to wielka przyjemność i relaks.

W podziemiach Domu Zdrojowego miesci się kolejna atrakcja turystyczna miasta - Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego. Ekspozycję w zabytku przygotowano z okazji 260-lecia pierwszego ocembrowania mineralnego źródła w Bad Flinsberg, co miało miejsce w 1754 roku. Od tego momentu działalność przyrodolecznicza w Świeradowie Zdroju nabrała niesamowitego rozpędu.

Wystawa jest bardzo zróżnicowana – eksponaty o charakterze geologicznym przeplatają się z fragmentami historii miejscowości, ze szczególnym naciskiem na jej rozdziały traktujące o dziejach uzdrowiska. Muzeum jest pełne ciekawych opowieści, legend i artefaktów. Zobaczymy tu na przykład ryciny przedstawiające schemat wydobycia wody w dawnych czasach czy wykorzystywane do tego zadania maszyny i urządzenia.

Co jeszcze warto zobaczyć w Świeradowie-Zdrój?

Park Zdrojowy powstał w 1989 roku. Turyści dojrzą tu dużo ciekawej architektury. Są to: tarasy, ogrody, fontanny, ławeczki, sztuczne groty, duża szachownica, urokliwe alejki, pergole, kwietniki, rampy czy mury oporowe przy skarpach. Wszystko to w otoczeniu zieleni drzew, krzewów, kwiatów, a nawet kilkudziesięcioletnich agaw. Bujna roślinnośc i ciekawa aranżacja Parku Zdrojowego sprzyjają wypoczynkowi i regeneracji.

Zwłaszcza, że klimat parku jest nieco baśniowy, w cieniu drzew można naprawdę nabrać sił i choć na chwile zapomnieć o codziennych troskach. Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego - i właśnie to określenie najtrafniej oddaje charakter wystawy urządzonej w podziemiach Domu Zdrojowego. Ekspozycję w zabytku przygotowano z okazji 260-lecia pierwszego ocembrowania mineralnego źródła w Bad Flinsberg, co miało miejsce w 1754 roku. Od tego momentu działalność przyrodolecznicza w Świeradowie Zdroju nabrała niesamowitego rozpędu. Po dziś dzień zjeżdżają tu kuracjusze z calego kraju.

Izerski punkt antygrawitacyjny

To dopiero atrakcja! Czy prawa fizyki przestały działać? Znajduje się na ulicy Strażackiej, około 300 metrów od dolnej stacji kolei gondolowej. Wyznacza go specjalny obelisk. Pojedźcie tam, a przekonacie się na własne oczy. Jedni uznają go za złudzenie optyczne, drudzy za anomalię grawitacji, natomiast wszyscy upatrują w zjawisku ciekawą atrakcję.

Zatrzymany samochód w pewnym miejscu zaczyna wjeżdżać pod górę na jałowym biegu, podobnie jak wylana na ulicę ciecz, która piąć się tu będzie w pozornie niewłaściwą stronę. Punkt nie jest odosobnionym przypadkiem w Polsce i na świecie, jednak miejsce to nadal owiane jest tajemnicą niewyjaśnioną przez naukowców. Odwiedziny w punkcie antygrawitacyjnym poleca się wszystkim ciekawskim i amatorom fizyki i naukowych ciekawostek. Wystarczy zatrzymać auto, wrzucić “luz”, a pojazd sam potoczy się pod górkę.

Czarci Młyn

czarci mlyn swieradow zdroj 1

Nazwa budzi strach, a co tak naprawdę się pod nia kryje? Na terenie Czerniawy -Zdroju, jednej z dzielnic Świeradowa, znajduje się młyn wybudowany pod koniec XIX w. Czarci Młyn - bo tak się nazywa, napędzany jest systemem wodnym, a pierwotne maszyny wewnątrz niego reprezentują system amerykański (cały zmechanizowany). Jest jedną z niewielu budowli w tym stylu na Dolnym Śląsku. Wszelkie mechanizmy są oryginalne i niezmieniane od lat.

Dlaczego piszemy o Czarcim Młynie? To bardzo interesujące miejsce i można je zwiedzać. Znajduje się w nim także Skansen Chleba, w którym turyści mogą przyjrzeć się dawnemu procesowi produkcji chleba, który jest wypiekany w zabytkowym stuletnim piecu. W młynie mamy okazję przyjrzeć się z bliska urządzeniom technologicznym i elementom mechanizmów młyna. Koło wodne wciąż funkcjonuje, a obecnie sterowane jest przy pomocy urządzeń elektrycznych. Zwiedzanie odbywa się 7 dni w tygodniu. Warto zobaczyć to miejsce i pokazać je dzieciom. Ciekawa przygoda i fajna lekcja historii, także tej lokalnej.

Atrakcje dla dzieci w Świeradowie-Zdroju 

Świeradów-Zdrój, znany również jako uzdrowisko i ośrodek turystyczny, oferuje wiele atrakcji dla dzieci, czyniąc go idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek. Region ten, otoczony malowniczymi górami i lasami, jest doskonałym miejscem do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, co jest szczególnie korzystne dla najmłodszych. 

Świeradów-Zdrój stawia również na edukację poprzez zabawę. Wiele miejsc w regionie oferuje interaktywne wystawy i zajęcia edukacyjne, które są dostosowane do wieku i zainteresowań dzieci. To świetna okazja, aby najmłodsi mogli uczyć się o świecie w zabawny i angażujący sposób.

SKI&SUN Świeradów Zdrój

ski and sun swieradow zdroj 1

Ski&Sun Świeradów Zdrój to wyjątkowe miejsce w Sudetach Zachodnich, które oferuje niezapomniane doznania zarówno dla miłośników sportów zimowych, jak i turystów ceniących letnie wędrówki. Kluczową atrakcją jest kolej gondolowa, przenosząca pasażerów w zaledwie 8 minut na szczyt Stogu Izerskiego, na wysokość 1060 metrów nad poziomem morza. Funkcjonująca przez cały rok, kolej zapewnia dostęp do nartostrady o długości 2,5 km, idealnej dla narciarzy poszukujących zimowych emocji. Trasa jest oświetlona, co umożliwia jazdę nawet po zmroku.

Latem kolej gondolowa staje się bramą do odkrywania górskich szlaków dla pieszych i rowerzystów. Dodatkowym atutem jest dostosowanie gondoli do potrzeb osób niepełnosprawnych, co sprawia, że atrakcje Ski&Sun są dostępne dla każdego. Przejazd gwarantuje nie tylko komfortową podróż, ale i zapiera dech w piersiach widok na rozległą górską panoramę, oferując unikatowe perspektywy na malownicze krajobrazy Sudetów Zachodnich. To miejsce, które z pewnością warto odwiedzić, by poczuć magię gór i cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu. 

Gdzie?

Świeradów-Zdrój, ul. Źródlana 7

Więcej: https://skisun.pl/

Wycieczka – Górskie Panoramy Świeradowa-Zdroju. Wybierz się na wycieczkę po Świeradowie-Zdroju

swieradow Zdroj 1 1 1 1 1

Świeradów-Zdrój, z jego malowniczymi krajobrazami i bogatą historią, jest miejscem, które każdy miłośnik przyrody i kultury powinien odwiedzić. Nasza wycieczka "Górskie Panoramy Świeradowa-Zdroju" zapewni niezapomniane wrażenia i odkrycia.

Rozpoczniemy naszą przygodę bezpośrednio z Twojego hotelu lub pensjonatu, zapewniając komfort i wygodę od samego początku. W trakcie wycieczki zobaczysz najpiękniejsze widoki, które oczarują nawet najbardziej doświadczonego podróżnika. Pokażemy Ci panoramę miasta oraz miejsca ukryte przed oczami zwykłych turystów.

Podczas naszej wyprawy odwiedzimy również wieżę Sky Walk, która oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Góry Izerskie. To tu będziesz miał szansę poczuć się jak na szczycie świata, podziwiając niekończące się horyzonty.

Kolejnym punktem naszej podróży będzie Izerski Sabat. To wyjątkowe miejsce przeniesie Cię w czasie, oferując możliwość podzielenia się z dziećmi wspomnieniami z Twojej młodości. Czekają tu na Ciebie nostalgiczne gry, takie jak flipper, a także możliwość wypicia aromatycznej kawy i skosztowania lokalnego piwa CVIKOV, słynącego ze swojego wyjątkowego smaku.

Nasza wycieczka to nie tylko zwiedzanie, ale również poznawanie historii i kultury Świeradowa-Zdroju. Przez cały czas trwania wycieczki towarzyszyć Ci będą nasi doświadczeni przewodnicy, którzy z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą odkryć Ci tajemnice tego wyjątkowego miejsca.

Nie przegap okazji, aby doświadczyć magii Świeradowa-Zdroju w towarzystwie ekspertów. Zarezerwuj swoje miejsce już dziś i przygotuj się na niezapomnianą przygodę w sercu Gór Izerskich!

Gdzie?

Świeradów-Zdrój, ul. Gajowa 2

Gdzie zjeść w Świeradowie Zdroju?

gdzie zjesc swieradow zdroj 1

Świeradów Zdrój, znany ze swoich malowniczych krajobrazów i leczniczych wód, to także raj dla miłośników dobrego jedzenia. W tym artykule podpowiemy, jak znaleźć idealne miejsce na posiłek w tej uroczej miejscowości, bez względu na to, czy szukasz lokalnych przysmaków, czy międzynarodowych smaków.

Świeradów Zdrój oferuje szeroki wybór kuchni, zaspokajając różnorodne gusta kulinarne. Miłośnicy tradycyjnej kuchni polskiej znajdą tu potrawy, które zachwycą swoją domową jakością i autentycznym smakiem. Dla tych, którzy preferują eksperymentować, miasto oferuje również restauracje serwujące dania kuchni międzynarodowej, od włoskich pizzerii po orientalne restauracje.

Wybór idealnego miejsca do jedzenia w Świeradowie Zdroju zależy również od preferowanej atmosfery. Czy szukasz przytulnej kawiarni z widokiem na góry, eleganckiej restauracji w centrum miasta, czy może urokliwego bistra ukrytego w zaułkach? Miasto oferuje różnorodne opcje, które pasują do każdego nastroju i okazji.

Warto zwrócić uwagę na restauracje, które wykorzystują lokalne, sezonowe produkty. Świeradów Zdrój, otoczony bogatą roślinnością i gospodarstwami rolnymi, oferuje dostęp do świeżych składników, które są wykorzystywane w lokalnej gastronomii. To nie tylko gwarantuje wyśmienity smak, ale także wspiera lokalną społeczność.

Nie ważne, czy jesteś wegetarianinem, miłośnikiem mięsnych specjałów, czy szukasz opcji bezglutenowych - Świeradów Zdrój ma coś dla każdego. Wiele restauracji oferuje specjalne menu dostosowane do różnych potrzeb dietetycznych, zapewniając, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Świeradów Zdrój to miejsce, gdzie każdy smakosz znajdzie coś dla siebie. Od tradycyjnych polskich potraw, przez międzynarodowe specjały, po świeże, lokalne produkty - możliwości są niemal nieograniczone. Pamiętaj, aby podczas swojej wizyty dać się ponieść kulinarnym przygodom i odkryć wszystkie smaki, jakie oferuje to czarujące miasto.

Gdzie spać w Świeradowie Zdroju?

gdzie spac swieradow zdroj 1

Świeradów Zdrój, perła uzdrowiskowa Polski, przyciąga rokrocznie rzesze turystów poszukujących odpoczynku, leczenia oraz przygód. Znajdując się w malowniczej scenerii Gór Izerskich, oferuje nie tylko atrakcje przyrodnicze i zdrowotne, ale także szeroki wachlarz opcji noclegowych. Niezależnie od Twojego budżetu czy preferencji, Świeradów Zdrój ma coś dla każdego.

Hotele

Dla poszukujących komfortu i pełnego zakresu usług, hotele w Świeradowie Zdroju to idealna opcja. Oferują one różnorodne standardy – od luksusowych po bardziej ekonomiczne, zawsze gwarantując wygodę i dostęp do niezbędnych udogodnień.

Pokoje gościnne i pensjonaty

Jeśli cenisz sobie domową atmosferę i przyjazne podejście, pokoje gościnne oraz pensjonaty to doskonały wybór. Oferują one przytulne zakwaterowanie w przystępnych cenach, będąc jednocześnie doskonałą bazą wypadową do eksploracji okolicznych atrakcji.

Wille i apartamenty

Dla tych, którzy preferują niezależność i prywatność, wille i apartamenty w Świeradowie Zdroju to idealna opcja. Pozwalają na samodzielne przygotowanie posiłków oraz oferują większą przestrzeń, co jest idealne dla rodzin lub grup przyjaciół.

Gospodarstwa agroturystyczne

Miłośnicy natury i spokoju docenią gospodarstwa agroturystyczne, które oferują nie tylko nocleg, ale też bliskość natury i możliwość uczestnictwa w życiu wiejskim. To świetna okazja do odprężenia się z dala od miejskiego zgiełku.

Schroniska Górskie

Dla miłośników górskich wędrówek, schroniska górskie w okolicach Świeradowa Zdroju to idealne miejsce na odpoczynek po dniu pełnym przygód. Proste, ale przytulne, stanowią one bazę dla eksploracji okolicznych szlaków.

Glampingi

Glamping, czyli luksusowy camping, to coraz bardziej popularna forma noclegu. Oferuje ona kontakt z naturą, ale jednocześnie zachowuje wygodę i elementy luksusu. Idealna dla tych, którzy chcą doświadczyć czegoś innego.

Sanatoria

Świeradów Zdrój, będąc uzdrowiskiem, oferuje także pobyt w sanatoriach. Jest to idealna opcja dla osób poszukujących leczenia i odpoczynku w jednym miejscu, z dostępem do zabiegów leczniczych i relaksacyjnych.

Bez względu na to, czego szukasz – luksusu, przygody, spokoju, czy zdrowotnego odpoczynku – Świeradów Zdrój oferuje noclegi, które spełnią Twoje oczekiwania. Bogactwo opcji sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, ciesząc się urokami tego wyjątkowego miejsca.

Zapraszamy do Świeradowa-Zdroju! 

swieradow zdroj 1

Świeradów-Zdrój to malownicza miejscowość uzdrowiskowa, która przyciąga liczne tłumy turystów z Polski i zza granicy. Znajduje się w samym sercu Gór Izerskich, a jego symbolem jest żaba, która według legendy przyczyniła się do odkrycia zdrowotnych wód w tym miejscu.

W Świeradowie-Zdroju każdy odwiedzający znajdzie coś interesującego dla siebie, dzięki zróżnicowanym atrakcjom turystycznym. Miasto zachwyca wyjątkową architekturą oraz oferuje wspaniałe atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jest to miejsce idealne na urlop, gdzie można doświadczyć zarówno relaksu, jak i przygody.

Odwiedzający mogą cieszyć się licznymi atrakcjami, które oferuje to niezwykłe uzdrowisko. Świeradów-Zdrój to miejsce, które zdecydowanie zasługuje na uwagę i bliższe poznanie, a jego urok i różnorodność atrakcji sprawiają, że jest to idealny cel dla każdego, kto szuka ciekawego miejsca na wypoczynek.

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024