Blog - województwo dolnośląskie

Najciekawsze muzea na Dolnym Śląsku

Najciekawsze muzea na Dolnym Śląsku

Pamiętacie czasy, gdy po muzeach chodziło się po cichu i w specjalnych kapciach, a za szybami leżały zakurzone eksponaty? To przeszłość. Teraźniejsze muzea przyciągają turystów i zachwycają swoją różnorodnością, także na Dolnym Śląsku.

TOP 10 - muzea na Dolnym Śląsku, które musisz odwiedzić 

Jest ich naprawdę sporo, a tematyka ekspozycji sprawia, że turyści mogą wybrać to, co ich interesuje. Dolnośląskie muzea mają tak bogatą ofertę, że z przyjemnością skorzystają z niej zarówno dorośli, jak i dzieci. Wizyta w większości z nich sprawi radość jednym i drugim. Przygotowaliśmy dla Was subiektywny zbiór dziesięciu najciekwszych muzeów na Dolnym Śląsku. Jesteśmy ciekawi, jakie miejsca sami dopisalibyście do tej listy? Miłej lektury!

Karpacz i okolice - jakie muzea warto odwiedzić?

200817LUW204

Wizyta w Muzeum Sentymentów w Kowarach to podróż do minionych lat, gdzie starsi powrócą do miłych wspomnień, a młodsi turyści zobaczą dawny świat w czasie PRL-u. Nazwa tego miejsca nie jest przypadkowa, bowiem Muzeum Sentymentów to miejsce, które gromadzi nie tylko przedmioty z minionej epoki, ale również eksponaty niematerialne, czyli wspomnienia i sentymenty. Poczujecie tu oddech PRL-u na własnej skórze. W specjalnie zaaranżowanych pomieszczeniach odwiedzicie pokój dziadków, kuchnię babci, gabinet lekarski czy salon rodziców, a raczej „duży pokój”. Największe wrażenie zrobi jednak na Was pokój prezesa i sekretariat. Zaaranżowano tu jeszcze wiele niezwykłych pomieszczeń, ale tego nie będziemy Wam zdradzać. Wszystkiego dowiecie się na miejscu!

muzeum zabawek

Muzeum Zabawek w Karpaczu to miejsce dla dzieci, choć i dorośli z przyjemnością pooglądają zabawki swojego dzieciństwa, albo zabawki, którymi bawiono się w dawnych czasach. Miejskie Muzeum Zabawek, stworzone zostało w 1995 roku z kolekcji Henryka Tomaszewskiego, słynnego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Można w nim zobaczyć fantastyczne zabawki, jakimi bawiły się dzieci na przełomie 300 lat, od XVIII -wiecznych figurek, umieszczanych w szopkach, poprzez porcelanowe lalki z XIX wieku, aż po zabawki, które znamy. Zbiory pochodzą z rożnych stron świata: z Japonii, Australii, Meksyku, Rosji, Niemiec. Wizyta w muzeum to prawdziwa nostalgiczna podróż w czasie, różnorodność eksponatów zadziwi turystów.

5

Kolejnym ciekawym muzeum na terenie Karkonoszy są oczywiście Karkonoskie Tajemnice, czyli mulimedialna ekspozycja poświęcona legendarnej postaci Ducha Gór. Możecie tu wysłuchać wspaniałych opowiesci oraz dokonać fascynujących odkryć. Na gości czeka 12 opowieści m.in. historia zasiedlających Karkonoszy zielarzy, poszukiwaczy minerałów i bogactw naturalnych. Multimedialny i interaktywny charakter ekspozycji powoduje, że odwiedzający poszerzają swoją wiedzę poprzez działanie oraz świetną zabawę.

ponton

Muzea we Wrocławiu

FD8A6076

„Wszystko zaczyna się od wody” – to motto Centrum Wiedzy o Wodzie „Hydropolis”. Jedno z najbardziej znanych wrocławskich muzeów zachwyca i fascynuje, chociaż pomysł, żeby utworzyć muzeum wody, mógł wydawać się nieco ekscentryczny.” Hydropolis” to 7 stałych stref tematycznych, cykliczne wystawy czasowe. Wydzielono tu także specjalną strefę dla dzieci oraz przestrzeń relaksu ze ścianą zielonego „mchu”, który symbolizuje widziane z lotu ptaka lasy amazońskie. W muzeum zobaczymy i poznamy inżynierię wodną, współdziałanie człowieka z wodą, życie oceanu, życie w głębinach. To miejsce, w którym multimedia, interaktywne instalacje i technologie ukazują potencjał wody tkwiący w miastach, głębinach, atmosferze, a także w ludzkim ciele. Takiego muzeum jeszcze nie było! Frajda i nauka w jednym - dla dorosłych i dzieci. Dla wszystkich.

Centrum Historii Zajezdnia to kolejne niezwykły obiekt w stolicy Dolnego Śląska i niezwykła atrakcja turystyczna. Wystawa „Wrocław 1945 - 2016” jest opowieścią o powojennych losach miasta i jego mieszkańców, którzy przybywszy z różnych stron Polski i Kresów od nowa tworzyli społeczną, kulturową i naukową tkankę miasta. Zgromadzono tu mnóstwo artefaktów, które zachwycą dzieci, a dorosłym przypomną dzieciństwo i młodość. Wagon z pociągu, jakim przyjeżdżali przesiedleńcy z Kresów Wschodnich, kiosk Ruchu z towarami, jakie sprzedawano w PRL, sklepy i szkoła w tamtych czasów – to tylko niektóre atrakcje muzeum. Scenograficzna, interaktywna i multimedialna wystawa wzbogacona jest tysiącami zdjęć, materiałami audio-video. Zwiedzający mogą wysłuchać relacji świadków historii, wystartować w Wyścigu Pokoju, podpisać się pod Orędziem biskupów polskich do biskupów niemieckich, sprawdzić co trzymał w szufladzie Tadeusz Różewicz czy wejść w rolę opozycyjnego drukarza. To nowoczesne muzeum zachwyca organizacją wystawy i pomysłowością. Nie możecie go przegapić będąc we Wrocławiu.

Polecamy także wizytę w Muzeum Przyrodniczym. Dzieci będą zachwycone. We wrocławskim Muzeum Przyrodniczym zasoby muzealne gromadzone są od 1811 roku. Pracownicy muzeum zbierają materiały zoologiczne i botaniczne podczas prowadzonych przez siebie naukowych badań terenowych oraz przez organizowanie wypraw naukowych do różnych części świata. Materiały zebrane w czasie ich trwania pozostają w muzealnych zasobach. I można je oglądać. Ogromne szkielety zwierząt, owady, ptaki, bezkręgowce, mnóstwo niesamowitych eksponatów. Dla miłośników zwierząt i przyrody to idealne miejsce.

Kudowa Zdrój i Duszniki Zdrój - najciekawsze muzea na Ziemi Kłodzkiej

muzeum zabawek

Te eksponaty zachwycą każdego, co do tego nie ma wątpliwości. Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju to miejsce niezwykłe, kolorowe, wesołe. Powrót do czasów dzieciństwa, wspomnienia i wspaniała zabawa. Zarezerwujcie dużo czasu, bo naprawdę ciężko stąd wyjść. Muzeum Zabawek zostało otwarte w 2002 roku przez małżeństwo miłośników zabawek, którzy po wielu latach gromadzenia eksponatów postanowili pokazać je szerszemu gronu. Na początku była to niewielka wystawa, dziś stanowi ona największą wystawę zabawek w Polsce, na którą składa się ponad 5 tysięcy zabawek! Czym bawiono się w starożytności, średniowieczu, za czasów PRL i później aż do lat 80. XX wieku? Wszystkiego dowiedzie się odwiedzając to niesamowite muzeum!

muzeum papiernictwa

Mieści się w pięknym budynku młyna papierniczego, już samo miejsce robi wrażenie. To Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. W tym muzeum nie tylko się ogląda, także robi się papier, a jego gatunków jest bardzo wiele. Papiernicy – tak samo jak 400 lat temu zanurzają sita w kadzi i odciskają zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce. Tak powstaje każdy pojedynczy arkusz. Podróż w przeszłość może być intersująca. Jeżeli chcecie wiedzieć wszystko o papierze, musicie pojechać do Dusznik Zdroju!

Jaworzyna Śląska i Ziębice - co warto tu zobaczyć?

fb img 1638528053968

Mali i duzi miłośnicy kolei muszą się tam wybrać. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej mieści się na terenie najstarszego węzła kolejowego na terenie Dolnego Śląska. Zajmuje teren ponad 2,5 ha przestrzeni. Jest co oglądać, bo na 3 km torów zgromadzono 150 zabytkowych pojazdów kolejowych - lokomotyw, wagonów i pojazdów specjalistycznych dokumentujących historię techniki kolejowej w XIX i XX wieku. Ozdobą kolekcji jest zabytkowa, sprawna lokomotywa parowa. Można tu zobaczyć również inne sprawne pojazdy szynowe - unikatowe drezyny kolejowe i zabytkowe polskie lokomotywy. To nie jest takie sobie muzeum. Oferuje także dodatkowe atrakcje, które wprawią w zachwyt szczególnie młodszych turystów. We wszystkie weekendy w muzeum organizowane są przejazdy zabytkowym taborem kolejowym.

Kolejnym muzeum, które polecamy na wycieczkę jest Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Zgromadzono tu pamiątki z przeszłości miasta i regionu od 1930 roku. Muzeum zabiera zwiedzających w niesamowitą podróż do przeszłości. Zobaczymy, jak żyli i mieszkali nasi przodkowie. Dlaczego warto odwiedzić Ziębice i to miejsce? Jest to jedyne w Polsce muzeum, które skupia przede wszystkim przedmioty stosowane w gospodarstwie domowym. Są to na przykład naczynia miedziane i mosiężne, drewniane foremki piernikowe oraz ciekawa kolekcja naczyń do palenia i parzenia kawy. Wrażenie na zwiedzających robi także największa w Europie kolekcja różnorodnych żelazek, z których najstarszy okaz pochodzi z 1655 roku. Są to żelazka na dusze, węgiel, nagrzewane w całości na płycie pieca, spirytusowe, gazowe i elektryczne. A jak żyli mieszczanie? Dowiemy się zwiedzając salonik mieszczański z pełnym wyposażeniem: porcelany, sztućców, zegarów, lamp naftowych i srebra stołowego a także mebli w stylu biedermeier. Na szczególną uwagę zasługuje także gabinet barokowy, w którym zobaczyć można pięknie zdobione meble a także przykłady śląskiego malarstwa barokowego. Równie imponująca jest wystawa opowiadająca historię miasta Ziębice. Znajdują się w niej dawne mapy, sztandary, pieczęcie a także ryciny pokazujące miasto w przeszłości. Jedną z najcenniejszych wystaw, które podziwiać można w Muzeum, jest kolekcja dzieł Josepha Langera, malarza oraz kolekcjonera sztuki. Warto odwiedzić to ciekawe muzeum.

 PRZECZYTAJ TAKŻE:

ZIEMIA KŁODZKA - ATRAKCJE, KTÓRE MUSISZ ODWIEDZIĆ

KARPACZ - MIEJSOWOŚCI TURYSTYCZNE KARKONOSZY

ŚWIDNICA - ODKRYJ Z NAMI ATRAKCJE MIASTA

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad