Blog - województwo dolnośląskie

Sudety - górskie szlaki oraz atrakcje

Sudety - górskie szlaki oraz atrakcje

Sudety to łańcuch górski znajdujący się na terenie południowo-zachodniej części Polski i w północnej części Czech. Niewielki fragment gór jest także na terenie Niemiec. Najwyższym szczytem w Sudetach jest Śnieżka, o wysokości 1603 metrów n.p.m.

Sudety są niezwykle atrakcyjnie turystycznie, ponieważ w ich skład wchodzi wiele pasm górskich i szczytów, bardzo pięknych i zróżnicowanych. Doliny rzek i przełęcze dzielą Sudety na trzy części: Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe i  Sudety Wschodnie. W skład Sudetów Zachodnich wchodzą: Góry Izerskie, Karkonosze, Kotlina Jeleniogórska, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie.

Sudety Środkowe obejmują: Kotlinę Kamiennogórską, Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Wzgórza Włodzickie, Góry Stołowe, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Kotlinę Kłodzką, Rów Górnej Nysy. W skład Sudetów Wschodnich wchodzą: Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Góry Opawskie.

SPIS TREŚCI:

Klimat i przyroda Sudetów

sudety

Klimat sudecki jest typowym klimatem górskim. Temperatura gwałtownie spada, a średnioroczne opady rosną wraz ze wzrostem wysokości. Zimy są dłuższe i bardziej śnieżne niż w dolinach. Szczególną cechą tutejszej pogody, która wyróżnia ten masyw od innych gór jest bardzo duże zróżnicowanie temperatur i opadów na stosunkowo niewielkim obszarze. Góry Izerskie to najzimniejsze miejsce w Polsce.

Karkonosze są najbardziej wietrznymi i najbardziej zamglonymi górami w Europie. W Sudetach chroni się niepowtarzalną przyrodę w parkach narodowych Karkonoskim Parku Narodowym oraz Parku Narodowym Gór Stołowych. Ze względu na walory przyrodnicze ustanowiono także 8 parków krajobrazowych: Park Krajobrazowy Gór Sowich, Śnieżnicki Park Krajobrazowy, Rudawski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Książański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy „Chełmy”, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy „Dolina Bobru”.

Turystyczny TOP

Śnieżka w Karkonoszach

Choć Sudety nie imponują wysokością, bo najwyższy szczyt – Śnieżka ma 1602 metry, ten rejon jest za niezwykle atrakcyjny turystycznie, a góry za niezwykle piękne, bogate krajobrazowo i przyrodniczo. Ponad 3500 kilometrów szlaków turystycznych wiodących przez przepiękne miejsca, liczne trasy rowerowe, trasy narciarskie, miejsca wspinaczkowe, punkty widokowe, czy też przepiękne doliny przełomowe Nysy i Bobru zachęcają do uprawiania turystyki. Karkonosze, Góry Stołowe, Kotlina Kłodzka, Masy Śnieżnika czy Góry Sowie to miejsca uwielbiane przez turystów. Miejscowości, które są bazami wypadowymi w góry takie jak Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów Zdrój, Kłodzko – są oblegane przez turystów wybierających na wyjazd Dolny Śląsk i Sudety.

Karkonosze - czas na Śnieżkę

Śnieżka w Karkonoszach

Wyprawa w Karkonosze to przede wszystkim górskie wycieczki, podziwianie piękna natury, która tutaj była wyjątkowo hojna. Szczyty górskie, skały, unikatowa roślinność, ciekawe gatunki ssaków i ptaków. Śnieżka jest symbolem Karkonoszy, góruje nad Karpaczem, który oprócz tego, że jest miastem pełnym atrakcji turystycznych, stał się bazą wypadową w góry. Na Śnieżkę możemy wejść na różne sposoby, w zależności od szlaku który wybierzemy. Szlak najtrudniejszy, czyli czarny, zaczyna się w Karpaczu przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę. Jest to najkrótsza droga ze stromymi podejściami. Czas wejścia to około 2,5 godziny. Kolejny jest szlak czerwony, który prowadzi spod parkingu pod hotelem Orlinek przez Dolinę Łomniczki. Jest to bardzo ciekawy szlak.

Najłatwiejsze szlaki na Śnieżkę to zielony i żółty od strony czeskiego Pec pod Sněžkou. Podejście jest dosyć łagodne. Będąc w Karkonoszach, warto też zdobyć Szrenicę (1362 m n.p.m.). To drugi po Śnieżce, najbardziej znany szczyt polskich Karkonoszy. U jego stóp leży Szklarska Poręba, odwiedzana tłumnie i latem i zimą, mekka turystów. Ponad 80% powierzchni miasta stanowią lasy. Nic dziwnego, że w połączeniu z pasmami górskimi Karkonoszy stanowią cel wypraw turystów spragnionych kontaktu z naturą i miłośników górskich wędrówek. Przyroda jest to niepowtarzalna, warto chociażby wspomnieć o skałach, rwących wodospadach, zmieniających się krajobrazach i bujnej roślinności. Na Szrenicę można dostać się wyciągiem ze Szklarskiej Poręby. To propozycja, z ktorej warto skorzysta,, lubiana przez rodziny z dziećmi.

Całoroczna kolej krzesełkowa „Szrenica” składa się z dwóch odcinków - „Szrenica I” i „Szrenica II. Z dolnej stacji ma również swój początek funkcjonująca w okresie zimowym 6-osobowa kanapa „Karkonosze Express” wjeżdżająca na Świąteczny Kamień. Warto skorzystać z tych udogodnień i niewątpliwych atrakcji Szklarskiej Poręby. Piechurom polecamy wejście czerwonym szlakiem od strony Wodospadu Kamieńczyka, lub idąc łagodną, utwardzoną drogą ze Szklarskiej Poręby. Ze Szrenicy można udać się na wycieczkę do Śnieżnych Kotłów.

Na szlakach turyści spotkają bardzo atrakcyjne elementy rzeźby Karkonoszy, takie jak kotły polodowcowe opadające skalistymi ścianami oraz stawy i jeziorka polodowcowe znajdujące się w Kotle Wielkiego Stawu, Kotle Małego Stawu, Wielkim Śnieżnym Kotle. Podziwiać tu można także ciekawe skałki: Pielgrzymy, Słonecznik, Paciorki, Twarożnik, Trzy Świnki, Końskie Łby czy Śląskie Kamienie. Niewątpliwego uroku dodają Karkonoszom potoki i rzeki, spływające stromymi, skalistymi dolinami, często po głazach, tworząc kaskady i wodospady.

Góry Izerskie i Świeradów-Zdrój

Góry Izerskie to kolejne pasmo Sudetów, Świeradów Zdrój, Karpacz i Szklarska Poręba są miastami, które stanowią bazę wypadową w te góry. Warto wybrać się w Góry Izerskie, które mają świetną lokalizację, a szlaki nie są oblegane przez turystów tak bardzo jak te w Karkonoszach. Tworzy je szereg grzbietów. W polskiej części są to Grzbiet Kamienicki (Kamienica - 974 m n.p.m.), Wysoki Grzbiet (Wysoka Kopa - 1126 m n.p.m.). Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wysoka Kopa mierząca 1126 m n.p.m.

Jakie są główne atrakcje turystyczne Gór Izerskich? Jest ich niemało. Jeżeli zatrzymamy się w Świeradowie-Zdroju lub Szklarskiej Porębie, także czekają nas intersujące miejsca do odwiedzenia. A atrakcje na górskich szlakach? Na pewno Hala Izerska, schronisko Chatka Górzystów, wieża widokowa Sky Walk w Świeradowie-Zdroju, wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie i Młynicy, schroniska Wysoki Kamień i Stóg Izerski. Oczywiście na piechurów czeka Wysoka Kopa.

Jeżeli ktoś zamierza zachwycać się pięknem Gór Izerskich, powinien przyjechać do Świeradowa-Zdroju. Baza turystyczna jest bogata, a góry piękne o każdej porze roku. Góry Izerskie nie są zbyt wysokie, dlatego większość turystów bez problemy pokona górskie szlaki.  Dodatkowo w Górach Izerskich urządzono wiele tras rowerowych o różnym stopniu trudności i długości. Zobaczmy, jakie szczyty można zdobyć.

Po polskiej stronie przebiegają dwa pasma - Grzbiet Wysoki z Wysoką Kopą (1126 m n.p.m.) - najwyższym szczytem Gór Izerskich oraz Grzbiet Kamienicki ze szczytem Kamienica (973 metrów n.p.m.). Popularny wśród turystów odwiedzających Świeradów Zdrój jest również Izerski Stóg (1107 m n.p.m.), na który można wjechać koleją gondolową ze Świeradowa Zdroju, mieści się tam także schronisko. Blisko jest graniczny Smrek (1124 m n.p.m.). Na Hali Izerskiej, w okolicach Sielnej Kopy (888 m) zlokalizowane jest następne schronisko - Chatka Górzystów, zaś tuż przy Graniczniku (870 metrów n.p.m.) umiejscowiono Stację Turystyczną Orle.

Góry Stołowe i niesamowite skały

Szczeliniec Wielki - atrakcje Dolny Śląsk

To pasmo Sudetów to unikat ze względu na budowę i moc turystycznych atrakcji. Wśród najbardziej znanych atrakcji turystycznych znajduje się Szczeliniec Wielki - ich najwyższy szczyt. Dla piechurów przygotowano ponad 100 km szlaków. Są malownicze i niepowtarzalne, dlatego warto chociaż raz wybrać się w to niesamowite miejsce. Szczeliniec Wielki jest zbudowany z piaskowców o charakterystycznym wyglądzie. Wiedzie na niego kręty szlak stworzony z kilkuset kamiennych schodów, początek szlaku znajduje się w okolicach Karłowa. Pokonanie schodów to dopiero początek przygody, wcale nie łatwej. Na szczycie czekają nas piękne widoki oraz Schronisko na Szczelińcu Wielkim.

Na najwyższym punkcie wierzchołka turyści odnajdą tron Liczyrzepy, gdzie przesiaduje Duch Gór. Wierzchołek jest płaski, widoki zachwycają. Będąc w Górach Stołowych trzeba koniecznie zobaczyć wspaniałe skały.  Na Szczelińcu oczom ukazuje się słynny Tron Liczyrzepy, zwany również Fotelem Pradziada. Są też Kaczęta Małpolud, Diabelska Kuchnia i Piekiełko, a także Kołyska, Kwoka i wiele innych.

Labirynt Skalny to kolejna cudowna atrakcja turystyczna. Wchodząc w Labirynt, przenosimy się w magiczny i niepowtarzalny świat skał. Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta. Czego tu nie ma? Są na pewno Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa, Fotel Pradziada, a także oraz głębokie wąwozy i korytarze, takie jak Piekiełko czy Diabelska Kuchnia. Skały tworzą tajemnicze, chłodne i miejscami ciemne oraz wąskie labirynty.

Góry Bystrzyckie - spokojne i piękne

Jagodna szczyty górskie Dolny Śląsk

Wycieczka w Góry Bystrzyckie w masywie Sudetów, to przede wszystkim szczyt Jagodna (977 m n.p.m). Na Jagodną dojdziemy oznakowanym szlakiem, podziwiając malownicze krajobrazy, na szczycie znajduje się wieża widokowa. Po górskich wędrówkach dobrze jest odpocząć, a  najlepiej w Schronisku Jagodna na Przełęczy Spalona. Wytrawni górscy piechurzy twierdzą, że pyszne jedzenie oraz schroniskowy klimat sprawiają, że jest to jedno z najlepszych górskich schronisk w Polsce.

Kolejną atrakcją Gór Bystrzyckich jest Torfowisko pod Zieleńcem. Ten unikatowy rezerwat, który przeniesie turystów do świata tundry. Góry Bystrzyckie to także piękne, rozległe łąki, trasy piesze i rowerowe. Po aktywnym górskim wypoczynku, warto zadbać o nocleg. Polecamy Lasówkę niedaleko Zieleńca. Zalet tego malowniczego agroturystycznego gospodarstwa nie sposób oddać w kilku słowach, warto tu przyjechać, aby się o nich przekonać.

Interesujący Śnieżnik

Wieża Stronie

Masyw Śnieżnika to pasmo górskie, na które warto się wybrać i zdobyć jego najwyższy szczyt Śnieżnik (1425 m n.p.m). To interesująca góra, bo z jego wierzchołka rozchodzi się kilka kolejnych grzbietów z takimi szczytami jak Mały Śnieżnik, Puchacz, Trójmorski Wierch. Miłośnicy gór mogą także zdobyć Stromą i Czarną Górę, która w sezonie zimowym przyciąga z kolei miłośników nart, sanek i zimowego szaleństwa.

Jaskinia i bajkowe Międzygórze

W Masywie Śnieżnika znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych. Odpocząć i nabrać sił można w Schronisku na Śnieżniku. Polecamy odwiedzenie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, jednej z najdłuższych jaskiń w Polsce. Międzygórze jest spokojne, schowane wśród dzikich i pięknych gór Masywu Śnieżnika. Otaczają je lasy pełne górskich potoków. W Międzygórzu nie brakuje atrakcji turystycznych, przyciągających licznych odwiedzających.

Jedną z nich jest Wodospad Wilczki, największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, który jest drugim co do wysokości w całych Sudetach. Powstał na linii uskoku tektonicznego, gdzie rzeka Wilczka spada z wysokości 22 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim. Na turystów czekają szum wody, barwy natury, cisza i spokój oraz piękne widoki z tarasów. Ogród Bajek to miejsce, które zachwyci dzieci. Powstał w latach 20. ubiegłego wieku. Figury bajkowych postaci, rzeźby z kamienia, konarów drzew wzbudzają zaciekawienie i radość u dzieci.

 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad