Blog - Ziemia Klodzka

Odkryj uroki gminy Radków na dwóch kółkach: Przegląd tras rowerowych

trasy rowerowe gmina radków

Gmina Radków położona na Dolnym Śląsku to miejsce o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Liczne trasy rowerowe, lasy, pagórki oraz klimat czynią gminę idealną dla miłośników wypoczynku na rowerze.

Trasy rowerowe, które wyznaczono dla turystów i mieszkańców poruszających się na terenie Gminy Radków są świetną alternatywą dla pieszych wycieczek górskich. Podziwianie widoków z poziomu roweru jest równie fascynującą przygodą co wędrówka na własnych nogach, a czasem sprawia nawet więcej frajdy. Podróż między łąkami, pagórkami, w otoczeniu Gór Stołowych, czystego powietrza architektonicznych perełek będzie niezapomnianym przeżyciem. A my gwarantujemy, że wrócicie tutaj jeszcze nie raz, bo Kraina Gór Stołowych uzależnia!

TRASY ROWEROWE Radków - opisy, atrakcje

Przedstawimy Wam – naszym zdaniem – najciekawsze trasy rowerowe zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych cyklistów. Jedną z najpiękniejszych tras rowerowych jest trasa prowadząca z Zalewu Radkowskiego, przez Wambierzyce, Suszynę (tu warto zatrzymać się, aby zdobyć wieżę widokową), Ścinawkę Średnią, aż do czeskiego Broumova i z powrotem. Trasa liczy ponad 70 km ale zapewniamy Was, że warto!

Wiele tras i szlaków rowerowych znajduje się w obrębie Parku Narodowego Gór Stołowych. Przed wjazdem na teren Parku warto poznać panujące tam zasady, aby nie narazić się na nieprzyjemności.

Trasa nr 1

trasa nr 1

Długość: 38 km

Nawierzchnia: asfaltowa

Początek trasy: Parking w pobliżu radkowskiego zalewu

Opis trasy:

Pierwsza, najdłuższa trasa, ma długość ok. 38 km i ze względu na długość nadaje się raczej dla wprawionych cyklistów. Nawierzchnia dróg jest asfaltowa. Początek trasy znajduje się na parkingu w pobliżu radkowskiego zalewu. Dalej ruszamy w kierunku ul. Kamiennej po drodze mijając zabytkowe zabudowania działającego już od przeszło od 100 lat radkowskiego kamieniołomu. Następnym punktem jest kompleks sportowy „Orlik" znajdujący się w pobliżu dawnego basenu - dzisiaj terenów rekreacyjnych, a na który warto wrócić również zimą ze względu na działające tutaj lodowisko. Następnie ul. Leśną kierujemy się na początek traktu pieszo - rowerowego prowadzącego w kierunku Wambierzyc.

W tym miejscu warto odwiedzić radkowski Rynek, tu oprócz spaceru po zabytkowym rynku możemy posilić się, odpocząć i ruszyć w dalszą drogę. Kolejnym przystankiem na naszej trasie będą położone między trzema wzgórzami Wambierzyce, nazywane przez wielu śląską Jerozolimą. Wszystko za sprawą bazyliki i Góry Kalwarii, które ściągają tutaj pielgrzymów z całego kraju. Wambierzycka kalwaria jest najdłuższą kalwarią na Dolnym Śląsku - liczy bowiem około 80 stacji i kilkanaście bram.

Docierając do ostatniej stacji mamy gwarancję przepięknych widoków na Sanktuarium i Szczeliniec Wielki. Dalej ścieżka wiedzie do miejsca, w którym leżą cztery ogromne dzwony, znajdujące się tu od lat 90-tych zeszłego stulecia. Kolejną atrakcją Wambierzyc jest znana na całą Polskę i największa w naszym kraju ruchoma szopka. Tworzy ją ok. 800 figur, a ruchomych jest około 300 z nich. Tradycyjnie szopki były tworzone na okazję obchodów Bożego Narodzenia. Przedstawiały betlejemską stajenkę, w której narodził się Jezus. Szopka wambierzycka opowiada o wielu innych jeszcze wydarzeniach i scenach z życia Chrześcijan. Mnogość detali, bogactwo barw, magia ruchu - szopka w Wambierzycach czaruje od ponad 150 lat.

Kierując się w stronę Ratna Górnego i dalej do Ratna Dolnego docieramy do pierwszego na tej trasie zamku. Obecnie budowla jest w ruinie, jednak warto zatrzymać się choć na chwilę i powrócić myślami do czasów jego świetności. Kolejna miejscowością na trasie jest Ścinawka Średnia, gdzie obowiązkowym punktem zwiedzania będzie Zamek Kapitanowo, który od 2015 pozostaje odnawiany, remontowany i doprowadzany do stanu sprzed wieków.

Kolejnym atrakcją wartą zobaczenia jest zabytkowy kościół pw. św. Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej. Dalszy kierunek to Ścinawka Górna, lecz zanim tam dotrzemy mijamy kapliczki, ąki i lasy. Mijając okoliczne domostwa kierujemy się dalej w kierunku Tłumaczowa. Tutaj obowiązkowym punktem będzie barokowy kościół pw. św. Piotra i Pawła.

Dalej kierujemy się w stronę polsko - czeskiego przejścia granicznego i zjeżdżając na ścieżkę rowerową kierujemy się do centrum Otovic. Tutaj możemy się zatrzymać na dłuższą chwilę, zjeść regionalne potrawy i zwiedzić stojący nieopodal zabytkowy kościół pw. św. Barbary. Dalsza droga prowadzi w kierunku miejscowości Martinkovice, gdzie wartym odwiedzenia jest kościół pw. Jerzego i św. Marcina.

Kolejną miejscowością na trasie jest Bofanov z wartymi zobaczenia zabytkami takimi jak kościół pw. św. Marii Magdaleny, licznymi kapliczkami oraz widokiem na czeską stronę pasma Gór Stołowych czyli Broumovske Steny. Dalej kierujemy się w stronę radkowskiego zalewu, gdzie czeka na nas prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych widoków tej trasy: widok znad Zalewu Radkowskiego. To dopiero początek wycieczki, ale sugerujemy, by zatrzymać się tu na dłuższą chwilę - widoki na Góry Stołowe zapierają dech w piersiach. Obok zalewu, na Górze Guzowatej (501 m n.p.m.) wybudowano platformę widokową. Otoczenie lasów sprawia, że tym bardziej możemy zrelaksować się i pooddychać świeżym, górskim powietrzem. Trasę kończymy w miejscu startu czyli na parkingu przy radkowskim zalewie.

Trasa nr 2

trasa nr 2

Długość: 13 km

Nawierzchnia: asfaltowa

Początek trasy: Parking w pobliżu radkowskiego zalewu

Druga z tras to zdecydowanie krótsza, ponad 13 kilometrowa trasa prowadząca od Radkowa do czeskiego Bozanova. Początek trasy znajduje się na parkingu przy radkowskim zalewie. Droga na tej trasie będzie drogą asfaltową o niskim natężeniu ruchu, jest więc to trasa bezpieczna również dla rodzin z dziećmi.

Poczynając od Radkowa do odhaczenia mamy tu kilka destynacji: pierwsza z nich to Kościół św. Andrzeja Boboli, zbudowana z kamienia surowa, acz piękna świątynia oraz kościół pw. św. Doroty będący przykładem architektury barokowej. Drugim punktem to wspomniany już Radkowski Zalew, ale to, o czym jeszcze nie wspomnieliśmy to powstały tuż obok zalewu geopark, w skład którego wchodzi Muzeum Kamienia i ścieżka edukacyjna, pokazująca bogactwo geologiczne Krainy Gór Stołowych i Broumovskich Ścian.

Rzut beretem od Zalewu idziemy podziwiać panoramę Gór Stołowych z tarasu widokowego na Górze Guzowatej. Następnym punktem jest miejscowość Bozanov, gdzie znajdziemy kościół św. Marii Magdaleny. Po przekroczeniu granicy możemy spodziewać się niesamowitych widoków, ciszy, spokoju i pełnego, rowerowego relaksu. Przejeżdżamy przez Bozanov i kierujemy się w drogę powrotną w kierunku radkowskiego zalewu.

Trasa nr 3

trasa nr 3

Długość: 16 km

Nawierzchnia: asfaltowa

Początek trasy: centrum Radkowa

Trzecia trasa nie będzie już wykraczać poza polską granicę, a raczej skupi się na tym, co blisko Radkowa. Będziemy poruszać się ok 16-kilometrową trasą prowadzącą wokół Radkowa i do Wambierzyc. To trasa również dla rodzin z dziećmi, niewymagająca specjalnych umiejętności kolarskich. Wyruszając z centrum Radkowa zobaczyć możemy oczywiście zabytkowe zabudowania radkowskiego rynku, a kolejnym kierunkiem jest droga do Wambierzyc.

Trasa jest wyłączona z ruchu samochodowego i zapewnia bezkolizyjny przejazd na całym odcinku .Jest to niezwykle malownicza trasa łącząca Radków i Wambierzyce, z której niemal bez przerwy w zasięgu wzroku będą pozostawały Góry Stołowe. Droga ma znaczenie historyczne - zwana dawniej ,,Wambierzycką ścieżką" była szlakiem pątniczymi rozpoczynała się w miejscowości Police nad Metuji. Zwyczaj corocznego pielgrzymowania utrzymał się aż do 1947 roku. Widocznym śladem dawnej pielgrzymkowej drogi z są liczne krzyże i kapliczki znajdujące się w pobliżu drogi.

Tam ponownie zatrzymujemy się przy Wambierzyckiej Bazylice, która już z daleka potrafi wywołać niemałe wrażenie, a także przy ruchomej szopce. Wspinamy się także na wzgórze kalwaryjne by podziwiać panoramę miejscowości i otaczających go Gór Stołowych. Pokonując tę samą drogę wracamy do Radkowa jednak przed wjazdem do centrum odbijamy w lewo po to, by zwiedzić dalszą część miasta: możemy zatrzymać się przy wybudowanym kompleksie sportowym aby następnie dotrzeć do radkowskiego zalewu, gdzie kończymy trasę. 

Trasa nr 4

trasa nr 4

Długość: 13 km

Nawierzchnia: asfaltowa, szutrowo-asfaltowa

Początek trasy: kompleks sportowy "Orlik" w Tłumaczowie

Następną trasą jest ok. 13 kilometrowy odcinek, i swój początek ma bezpośrednio przy kompleksie sportowym „Orlik" w Tłumaczowie. Dalej kierujemy się w kierunku centrum wsi, w której przystanąć możemy obok zabytkowego Kościoła Piotra i Pawła. Wróćmy jednak na trasę - kierujemy się drogą asfaltową w kierunku przysiółku dumaczówek w kierunku wsi Sonov. Czeka na nas tutaj dosyć stromy podjazd, a wysiłek wynagrodzą nam przepiękne widoki na pasma górskie otaczające Tłumaczów.

Stamtąd dalej asfaltową drogą, wiodącą wśród pól, mijając przydrożne krzyże i kapliczki, kierujemy się do miejscowości Sonov, w której ponownie jedną z atrakcji jest kościół św. Markety oraz zabytkowe gospodarstwa. Sonov jest dosyć rozciągniętą wsią, więc aby udać się w drogę powrotną musimy pokonać drogę wzdłuż miejscowości i udać się w kierunku miejscowości Otovice, zjeżdżając w boczną drogę.

Tutaj czeka na nas nawierzchnia szutrowa-asfaltowa. Droga dojeżdżamy do centrum wsi Otovice, gdzie możemy odpocząć i posilić się w tutejszej karczmie, przy okazji zwiedzając kościół pw. św. Barbary. Następnie ścieżką rowerową kierujemy się w stronę granicy, skąd już tylko prosta droga do naszej miejscowości wypadowej - Tłumaczowa.

Trasa nr 5

trasa nr 5

Długość: 17 km

Nawierzchnia: asfaltowa, szutrowo-asfaltowa

Początek trasy: Ścinawka Średnia przy kompleksie sportowym ul. Mickiewicza

Kolejna z tras to nieco dłuższa, ok 17 - kilometrowa droga, która rozpoczyna się w Ścinawce Średniej przy kompleksie sportowym przy ul. Mickiewicza. Wyruszając po drodze możemy zobaczyć Kościół Bożego Ciała, a dalsza droga prowadzić będzie w stronę Raszkowa. Tutaj również możemy zrobić przystanek przy Kościele Piotra i Pawła po to, by za chwilę ruszyć w dalszą drogę, tym razem w stronę Suszyny.

To tutaj od niedawna znajduje się ciekawa wieża widokowa o wysokości 27 metrów. Na platformę widokową prowadzi 140 schodów, a tam czekają nas widoki na Góry Stołowe, Broumovskie Ściany, Górę Świętej Anny, Górę Wszystkich Świętych, Góry Bardzkie, Orlickie, Sowie, Złote i Masyw Śnieżnika. Dla tych widoków zdecydowanie warto wspiąć się do góry! Kierując się już w drogę powrotną zahaczamy o Muzeum Kamienia w Suszynie, a dalej, docierając do Ścinawki Dolnej przystanąć możemy przy kolejnym już kościele, tym razem będzie to Kościół św. Jakuba Apostoła. Dalej kierujemy się niezwykle malowniczą trasą doliny rzeki Ścinawki do miejsca startu.

Trasa nr 6

trasa nr 6

Długość: 18 km

Nawierzchnia: wymagającaasfaltowa,

Początek trasy: Pałac Sarny w Ścinawce Górnej

Trasa numer 6 zaczyna się w pobliżu Pałacu Sarny w Ścinawce Górnej. To trasa długości niemal 18 kilometrów jest dosyć wymagająca, przede wszystkim ze względu na strome podjazdy. Zatrzymując się w tym miejscu możemy podziwiać powstały w XVII wieku zamek, który dziś jest jednym z najciekawszych kompleksów pałacowo-folwarcznych na Dolnym Śląsku. Wrażenie robi już samo położenie Zamku - na skalnym występie zbocza, na rozwidleniu rzek Włodzicy i Ścinawki. Oprócz zwiedzania pomieszczeń zamkowych i zabytkowej kaplicy św. Jana Nepomucena, w kawiarni znajdującej się w Domu Bramnym możemy napić się kawy, herbaty lub zjeść świeże ciasto.

Kolejny zabytkiem wartym zobaczenia jest Ruszając w drogę kierujemy się rasą rowerową doliną rzeki Włodzice w kierunku miejscowości Włodowice. Tutaj możemy zatrzymać się przy kościele parafialnym, a dalej kierujemy się w kierunku Nowej Rudy. Tu oprócz zabytkowego rynku z charakterystycznym ratuszem zobaczyć możemy dwa kościoły: Kościół Mikołaja i Bożego Ciała.

Kolejnym przystankiem będzie wieża widokowa na Górze Świętej Anny, zbudowana z charakterystycznego czerwonego piaskowca. Wstęp na wieżę jest nieodpłatny, więc tym bardziej przerwa na umilenie wyprawy widokami jest tu obowiązkowa. Po przerwie kierujemy się w stronę Bieganowa, a stamtąd dalej w stronę Ścinawki Górnej. Tutaj, podobnie jak podczas poprzedniej opisywanej wyprawy rowerowej, zatrzymać możemy się przy Zamku Kapitanowo. Wart zobaczenia jest również Kościół pw. Św. Marii Magdaleny. Następnie drogami wzdłuż rzeki Ścinawka kierujemy się w stronę początku trasy tj. Pałacu Sarny.

Trasa nr 7

trasa nr 7

Długość: 7 km

Nawierzchnia: asfaltowa,

Początek trasy: Radków

Kolejna z tras wytyczonych na terenie Gminy Radków, trasa nr 7, ma nieco ponad 7 kilometrów długości i jest trasą odpowiednią na szybkie wypady nawet dla niezbyt doświadczonych rowerzystów. Trasa obejmuje tereny samego Radkowa, a startując z Rynku czekają nas takie przystanki jak Kościół Św. Andrzeja Boboli, radkowski Zalew oraz kompleks sportowy Orlik. Jeśli Wasz czas nie pozwala na dłuższe wycieczki, ale chcielibyście spędzić go w otoczeniu zachwycającej przyrody i uroczych zabudowań Radkowa, to jest to trasa dla Was!

Trasa nr 8

trasa nr 8

Długość: 13 km

Nawierzchnia: asfaltowa,

Początek trasy: Radków, Ścinawka Średnia

Ostatnią już z tras wyznaczonych w Gminie Radków jest ponad 13-kilometrowa trasa przebiegająca przez Ścinawkę Średnią. Jest to trasa typowo rodzinna, na której znajdziemy liczne przystanie rowerowe, na których możemy odpocząć. W trakcie tej wyprawy pierwszym przystankiem jest Kościół Bożego Ciała w Ścinawce Średniej, a drugim- Kościół pw. Św. Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej.

Trzecim punktem obowiązkowym podczas tej wycieczki jest Zamek Kapitanowo, którego zwiedzanie jest fantastyczną lekcją historii. Zwiedzanie Zamku Kapitanowo różni się od konwencjonalnych sposobów zwiedzania tego typu obiektów - tu można dotknąć eksponatów, przejść nocą zamek ze świecą w ręku, poczuć na własnej skórze bieg historii. Stąd jedziemy w drogę powrotną do Ścinawki Średniej, by tam zakończyć wycieczkę i najlepiej zacząć planować kolejną!

Nowa Trasa rowerowa Wambierzyce - Ścinawka Średnia

Nowa trasa prowadzi od parkingu w Wambierzycach do miejscowości Ścinawka Średnia. Oficjalne otwarcie trasy nastąpiło 2-maja 2023 roku. To kolejna inwestycja w gminie Radków wartości ponad 4 mln zł poprawiająca bezpieczeństwo na drogach. Miłośnicy dwóch kółek mają teraz możliwość podziwiania okolicznej przyrody, w bezpiecznej, przygotowanej do tego infrastrukturze.

Ścieżka ulokowana jest z dala od ruchu samochodowego. Podczas jej przemierzania będziecie mieć możliwość odkrywania Gór Stołowych i podziwiania pięknych widoków. Trasę bez wątpienia polecić możemy rodzicom z dziećmi.  W trakcie wycieczki można zatrzymać się na odpoczynek i piknik w urokliwych miejscach, gdzie znajdują się miejsca odpoczynku - ławeczki czy miejsca na ognisko.

Nasza propozycja to pozostawienie samochodu na parkingu w Wambierzycach, a stamtąd wybrać się trasą do Radkowa albo Ścinawki Średniej. Kiedy dotrzecie do Radkowa, będziecie mogli odkryć kilka interesujących atrakcji turystycznych, takich jak: Rynek w Radkowie który jest sercem tego urokliwego miasteczka, pełnym życia i lokalnego klimatu. Otoczony zabytkowymi kamieniczkami, które zachowały swój dawny charakter, stanowi doskonałe miejsce na spacer i odkrywanie historii regionu. W centralnej części rynku znajduje się klasycystyczny budynek ratusza z XIX wieku, będący świadkiem wielu ważnych wydarzeń w dziejach miasta.

Informacja Turystyczna w Radkowie

Na rynku znajduje się też Informacja Turystyczna która zaopatrzona jest w wiele materiałów na temat Kotliny Kłodzkiej i całego Dolnego Ślaska. Spacerując po rynku w Radkowie, można spróbować lokalnej kuchni. Tu warto skorzystać z okazji i zasmakować lokalnej kuchni w Domu Gościnnym “ Radków”.

Co jeszcze zobaczyć w Rakowie?

radków atrakcje

Kościół pw. św. Mikołaja: Zabytkowy kościół z XVII wieku, który warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej. Taras widokowy na górze Guzowata w Radkowie który położony nad malowniczym Zalewem Radkowskim, to doskonałe miejsce na podziwianie niezwykłych widoków na Góry Stołowe i okolicę. Z tarasu można obserwować panoramę Zalewu Radkowskiego, okolicznych lasów oraz wzgórz, które tworzą klimatyczny krajobraz. W okolicy tarasu widokowego znajduje się zalew I ścieżki spacerowe, gdzie można odkrywać naturalne piękno. Taras widokowy stanowi świetny punkt odpoczynku po aktywnym dniu spędzonym na świeżym powietrzu i jest idealnym miejscem do pikników czy kontemplacji piękna przyrody. 

To tylko część atrakcji Radkowa, więcej przeczytacie tutaj: Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

Materiał sponsorowany

Poznaj 44 atrakcje Ziemi Kłodzkiej - bezpłatna broszura do pobrania dla turystów

ulotka ziemia klodzka 2024

[Autopromocja]

MAPA TRAS ROWEROWYCH GMINY RADKÓW

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024