Muzea Ziemi Kłodzkiej - co warto zobaczyć?
Gdzie najlepiej poznać historię regionu? Dlaczego warto odwiedzać muzea? Muzea od zawsze przyciągały wielbicieli historii oraz uczniów szkół. Odwiedzanie takich miejsc daje nam możliwość odkrywania i nauki o przeszłości. Jesteście ciekawi, jakie muzea czekają na Was na terenie Ziemi Kłodzkiej? Poznajcie je z nami.
Przygotowaliśmy dla Was zbiór najciekawszych muzeów Ziemi Kłodzkiej. Zapewniamy, że warto je odwiedzić.
Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Muzeum Ziemi Kłodzkiej zostało oficjalnie otwarte 1 maja 1963 roku. Znajdziecie w nim bogate zbiory związane z Ziemią Kłodzką. W Muzeum Ziemi Kłodzkiej znajdziemy bogate zbiory regionaliów związanych z ziemią kłodzką – historycznych, archeologicznych, etnograficznych, artystycznych i przyrodniczych. Muzeum posiada kolekcje zegarów śląskich, szkła artystycznego, numizmatów, cyny, malarstwa, grafiki i rysunków oraz map i planów ziemi kłodzkiej, które prezentowane są na wystawach stałych lub czasowych. Na wystawach czasowych prezentowane są również dokonania współczesnych artystów związanych z regionem.
Muzeum Zabawek Kudowa-Zdrój
Magiczne miejsce dla dzieci i ich rodziców. Dorośli, którzy nadal czują się młodzi duchem, również znajda tu coś dla siebie. Pokaźna kolekcja zabawek z przeszłości uświadomi młodszemu pokoleniu i przypomni starszemu, w jaki sposób bawiły się dzieci przed erą komputerów.
Muzeum powstało w 2002 roku. Na powierzchni blisko 400m2 zgromadzona została największa w Polsce wystawa zabawek. Łącznie kilka tysięcy unikalnych egzemplarzy. W zbiorach muzeum znajdują się domowe teatrzyki, ręcznie wykonane szopki bożonarodzeniowe, lalki, zabawki blaszane, militaria chłopięce, drewniane klocki, pluszowe zwierzątka, samograje i wiele innych. W tym miniaturowym świecie można odnaleźć prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego – od starożytności po lata 80-te XX wieku.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Tradycje wyrobu papieru w Dusznikach sięgają połowy XVI wieku. Pierwsza papiernia została zniszczona w 1601 r. przez powódź, jednakże młyn odbudowano i już w 1605 r. wznowiono czerpanie papieru. Arkusze z Dusznik zyskały sławę na całym Śląsku – wykorzystywano je m.in. w urzędach, kancelariach i drukarniach Wrocławia oraz innych miast i miasteczek w całym regionie. W XVIII wieku, po przejęciu Śląska przez Prusy, dusznicki papier zagościł na dworze w Berlinie, a właściciel młyna zyskał miano nadwornego papiernika króla Prus. Dochody ze sprzedaży papieru przez wieki inwestowano w papiernię, która stała się jednym z najciekawszych obiektów przemysłowych w Europie.
Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej
To jedyne w Polsce muzeum, w którym zgromadzone zostały eksponaty związane z ogniem, zapałkami i zapalniczkami. Muzeum założone zostało w 1964 roku, znajdziecie w nim wszystko to, co związane jest z ogniem: zapalniczki, opakowania po zapałkach, krzesiwa oraz lampy. Istnieje możliwość zwiedzania muzeum z przewodnikiem, również w języku niemieckim.