Blog - Ziemia Klodzka

Zamki i pałace Kotliny Kłodzkiej, które warto zobaczyć

zamki i pałace kotlina kłodzka

Kotlina Kłodzka, urokliwy zakątek południowo-zachodniej Polski, jest doskonałym miejscem na wypoczynek dla miłośników historii, architektury i unikalnych zabytków. Zamki i pałace tego regionu zachwycają swoją wielkością, przepychem oraz pobudzają wyobraźnię odwiedzających. Są to miejsca, gdzie przeszłość splata się z barwnymi opowieściami o życiu dawnych elit.

Dla entuzjastów zwiedzania rezydencji arystokratycznych Kotlina Kłodzka oferuje niezliczone atrakcje, umożliwiając odkrywanie fascynujących opowieści z przeszłości. Oto rezydencje i zamki w Kotlinie Kłodzkiej, które z pewnością warto odwiedzić, by poczuć ducha historii i podziwiać architektoniczne cuda.

SPIS TREŚCI:

 

POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Przeżyj niezapomnianą przygodę z Wyprawą Balonem Balloon Expedition! Odkryj piękno Polski z perspektywy ptaka, ciesz się spokojem i ciszą podczas lotu oraz profesjonalizmem doświadczonego zespołu. Idealne dla miłośników przyrody i ekstremalnych emocji!

Jelenia Góra, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

Przygoda dobra z natury! Zapraszamy Was do magicznej krainy, gdzie latem będziesz mógł wypocząć na spływach pontonowych oraz kajakowych.

Ławica, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

Zapraszamy do Muzeum Sentymentów w Kowarach, niezwykłego miejsca, które przenosi swoich gości w głąb epoki PRL. Unikalne eksponaty, od domowych sprzętów po przedmioty codziennego użytku, przypomną o minionych dekadach i pozwolą na chwilę nostalgii.

Kowary, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

Odkryj Zamek Międzylesie na Dolnym Śląsku — perłę architektury, łączącą bogatą historię z nowoczesnymi udogodnieniami hotelowymi. Idealne miejsce na historyczne i kulturalne eskapady.

Międzylesie, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

Kotlina Kłodzka - odkryj atrakcje

Kotlina Kłodzka stanowi jedną z najbardziej atrakcyjnych turystycznie części województwa dolnośląskiego. Region ten obfituje w liczne atrakcje, które przyciągają turystów z całego kraju. Spośród nich szczególnie wyróżnia się miasto Kłodzko, będące sercem Kotliny Kłodzkiej i kluczowym punktem na mapie każdego turysty.

Ze względu na bogactwo dostępnych zabytków i miejsc wartych odwiedzenia w Kotlinie Kłodzkiej, trudno jest zobaczyć wszystkie atrakcje regionu w ciągu jednego dnia. Dlatego, planując kilkudniowy pobyt w Kotlinie Kłodzkiej, warto zastanowić się nad odpowiednimi opcjami noclegowymi, aby móc w pełni korzystać z oferty turystycznej regionu i odkrywać jego piękno bez pośpiechu. Poznaj sprawdzone hotele, apartamenty i agroturystyka w Kłodzku.

Jakie zamki w Kotlinie Kłodzkiej i jej okolicy warto zobaczyć?

Kotlina Kłodzka, znana ze swojej malowniczej architektury, jest domem dla licznych zamków i pałaców, które stanowią ważny punkt na turystycznej mapie Polski. W regionie tym funkcjonuje "Europejski Szlak Zamków i Pałaców", polsko-czeskie porozumienie promujące te wyjątkowe zabytki po obu stronach granicy. Dolny Śląsk, w którym znajduje się Kotlina Kłodzka, słynie jako region bogaty w takie budowle, przyciągające rokrocznie wielu turystów i miłośników historii.

Zamki i pałace Kotliny Kłodzkiej i okolicach są nie tylko świadectwem bogatej przeszłości, ale także kulturalnym dziedzictwem, które fascynuje swoją architekturą i historią. Dzięki dobrze zachowanym fortecą i pałacowym rezydencjom Kotlina Kłodzka jest idealnym miejscem dla każdego, kto chce odkrywać historię na własne oczy. Zatem poznaj zamki i pałace, które warto zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej. 

Zamek w Międzylesiu 

Zamek Międzylesie, zlokalizowany w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, jest jedną z głównych atrakcji regionu, oferując nie tylko możliwość zwiedzania, ale także zakwaterowanie. Architektura zamku, rozwijająca się od XVI do XVII wieku, prezentuje różnorodność stylów, co czyni go wyjątkowym. Dziś, zamek jest częściowo otwarty dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać jego historyczne wnętrza.

Obiekt służy również jako hotel i restauracja, zapewniając doskonałe warunki do organizacji konferencji czy uroczystości rodzinnych, takich jak wesela. Bogata historia i unikatowa architektura przyciągają turystów, poszukujących nie tylko odpoczynku, ale i niezapomnianych doświadczeń. Zamek Międzylesie jest miejscem, gdzie siedmiowiekowa historia splata się z nowoczesnością turystyczną, oferując atrakcje dla miłośników historii oraz osób preferujących aktywny wypoczynek.

Restauracja zamkowa serwuje dania łączące tradycję z nowoczesnością, oparte na staropolskich recepturach. Noclegi w Zamku Międzylesie oferują komfort w historycznych wnętrzach, z pokojami 2-3-osobowymi dla 34 gości, oraz możliwością zakwaterowania w nowoczesnej części kompleksu, co łącznie daje 69 miejsc noclegowych.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://zamekmiedzylesie.pl/

Zamek Leśna Skała

Zamek Leśna Skała, zbudowany na początku XIX wieku przez hrabiego Leopolda von Hochberga, jest wyjątkowym przykładem architektury neogotyckiej, wkomponowanej w naturalne skały Szczytnika w Szczytnej. Zaprojektowany na wzór średniowiecznych zamków obronnych, składa się z prostokątnej bryły z czterema narożnymi wieżami, z których trzy mają formę czworoboczną, a jedna – cylindryczną.

Zamek otoczony jest suchą fosą i obronnym murem, gdzie kiedyś umieszczone były armaty. Wnętrza zamku zachwycają przepychem i bogactwem detali neogotyckich, takich jak portale, obramowania okienne czy machikuły. W środku znajduje się sala rycerska oraz kaplica Matki Boskiej Królowej Pokoju, ozdobiona zabytkowymi rurami ze stopu spiżowego.

Obecnie zamek zajmuje powierzchnię 7,5 tysiąca metrów kwadratowych i rozciąga się na terenie o wielkości 3 hektarów. Dostępny dla zwiedzających z przewodnikiem, oferuje nie tylko wspaniałe widoki z punktu widokowego, ale i możliwość delektowania się kulinarnymi doznaniami w miejscowej restauracji. Zamek Leśna Skała to nie tylko zabytek, ale także ważny punkt na turystycznej mapie Kotliny Kłodzkiej, przyciągający zarówno miłośników historii, jak i przyrody.

Zwiedzanie zamku, godziny otwarcia, cennik 

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem:

wejścia w soboty i niedziele w godz.: 11:00, 15:00

Kawiarnia zamkowa otwarta w dniach zwiedzania w godz. 11:00 – 16:00

Zwiedzanie nocne ze światłem i muzyką:

Piątek i sobota o godz. 19:00

Na nocne zwiedzanie konieczna jest telefoniczna rezerwacja.

Bilet normalny: 30 zł za osobę, umożliwiający dostęp do głównych atrakcji dla osób dorosłych.

Bilet ulgowy: Przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 15 lat, kosztuje 15 zł za osobę. Warto pamiętać, że wejście na teren atrakcji dla osób w tym wieku wymaga obecności dorosłego opiekuna.

Darmowy wstęp: Dzieci do 6 lat mają zapewniony bezpłatny dostęp do atrakcji, pod warunkiem towarzystwa dorosłego opiekuna.

Zamek na Skale w Trzebieszowicach

Zamek na Skale w Trzebieszowicach, położony w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na turystycznej mapie regionu. Jego historia sięga XV wieku, kiedy to w miejscu obecnego pałacu istniała kamienno-drewniana twierdza rycerska. W XVI wieku, na jej fundamentach, rodzina von Reichenbach wzniosła renesansową rezydencję, która z czasem przekształciła się w obecny zamek.

Zamek na Skale to nie tylko zabytkowy obiekt, ale także luksusowy hotel SPA z czterema gwiazdkami, oferujący szeroką gamę udogodnień dla swoich gości. Wśród nich znajdują się komfortowe pokoje hotelowe, restauracja serwująca wyśmienite dania, sale konferencyjne, a także strefa odnowy biologicznej z basenem.

Zwiedzający mogą podziwiać bogato zdobione wnętrza zamku, które łączą elementy różnych stylów architektonicznych – od neoklasycyzmu, przez neorenesans, po secesję. Szczególnie warte uwagi są rokokowe sztukaterie oraz secesyjne saloniki, których drzwi zdobią płaskorzeźby autorstwa Alfonsa Muchy.

Zamek jest otoczony pięknym, historycznym parkiem, założonym przed 1720 rokiem, który wraz z rzeką Białą Lądecką tworzy zapierające dech w piersiach widoki. Park ten, uznany w XIX wieku za jeden z najpiękniejszych na ziemi kłodzkiej, nadal zachwyca swoim urokiem i stanowi idealne tło dla zamku.

Zamek na Skale w Trzebieszowicach to miejsce, które łączy bogatą historię z nowoczesnością, oferując swoim gościom nie tylko relaks i wypoczynek, ale także możliwość zgłębienia historii regionu.

Zwiedzanie zamku, godziny otwarcia, cennik 

Zwiedzanie Zamku na Skale odbywa codziennie w godzinach od 10:00 do 17:00 (ostatnie wejście o 16:00).

Zwiedzanie trwa ok. 1 godziny i zakończone jest rozmową z Przewodnikiem, które umożliwia pogłębienie wiedzy na temat zamku oraz zadawanie dodatkowych pytań.

Cennik biletów na zwiedzanie Zamku na Skale:

Dla gości pobytowych:

  • Dorośli: 25 PLN/osoba

  • Dzieci: 15 PLN/osoba

Dla gości z zewnątrz:

  • Dorośli: 30 PLN/osoba

  • Dzieci: 25 PLN/osoba

  • Grupy (od 10 osób): 25 PLN/osoba

Nocne zwiedzanie:

  • Dla gości hotelu: 40 PLN/osoba

  • Dorośli i dzieci: 40 PLN/osoba

Dodatkowo, za opłatą 5 zł, dostępna jest gra terenowa, która dodaje element interaktywnej zabawy podczas zwiedzania. Dla zainteresowanych, Zamek oferuje również zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim oraz niemieckim, które wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Pałac w Gorzanowie

Pałac Gorzanów, usytuowany w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, jest jednym z najbardziej znaczących zabytków regionu, datującym się na połowę XVI wieku. Początkowo zbudowany jako renesansowy dwór przez Heinricha von Ratschina, przechodził przez wieki liczne przebudowy, najbardziej znaczącą z nich przeprowadził w XVII wieku hrabia Johann Friedrich von Herberstein, przekształcając go w barokową rezydencję.

Przez trzysta lat posiadłość była w rękach rodziny Herbersteinów, kiedy to osiągnęła swój złoty wiek. W XIX wieku pałac stał się dostępny publicznie, a na jego terenie funkcjonował nawet teatr dworski. Niestety, XX wiek przyniósł dla pałacu wiele wyzwań - został znacjonalizowany, a następnie opuszczony, co doprowadziło do jego degradacji.

Obecnie Pałac Gorzanów jest stopniowo odnawiany przez Fundację Pałac Gorzanów, która stara się przywrócić mu dawne splendor. Oferuje on zwiedzającym możliwość eksploracji zarówno głównej rezydencji, jak i przyległych budynków gospodarczych. Otoczony jest parkiem w stylu barokowym, który stanowi ważny element kulturowy regionu.

Zwiedzanie pałacu jest możliwe dzięki zorganizowanym wycieczkom z przewodnikiem, które odbywają się codziennie. Na terenie pałacu działa także kawiarnia, która jest ulubionym miejscem odpoczynku dla odwiedzających. Pałac Gorzanów jest również miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, co jeszcze bardziej przyciąga turystów i miłośników historii.

Architektura pałacu, w stylu renesansu południowoniemieckiego, wraz z bogato zdobionymi sufitami i polichromiami, oferuje unikalne doświadczenie estetyczne. Spacer po parku pałacowym umożliwia nie tylko relaks, ale również podziwianie historycznych struktur, takich jak XVII-wieczny pawilon ogrodowy Nimfeum.

Mimo trudnej przeszłości, Pałac Gorzanów nadal zachwyca swoim barokowym splendorem i pozostaje ważnym miejscem na kulturalnej mapie Dolnego Śląska.

Zwiedzanie zamku, godziny otwarcia, cennik

Zwiedzanie budynku jest możliwe. Oprowadzanie odbywa się z przewodnikiem codziennie w określonych godzinach. 

Pałac w Żelaźnie

Pałac Żelazno, zlokalizowany w malowniczej wsi Żelazno, jest jednym z najcenniejszych zabytków Kotliny Kłodzkiej. Jego historia sięga XVIII wieku, kiedy to został zbudowany lub przebudowany na ruinach starszego dworu, który został zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej.

Założony przez Franza Arbogasta Hoffmana, radcę królewskiego, pałac przeszedł przez wiele rąk. Po śmierci Hoffmana w 1808 roku, posiadłość została przejęta przez płk. Alberta von Bibersteina, a później przez przemysłowca Hermanna Dietricha Lindheima oraz Hugona von Löbbecka, który zlecił przebudowę pałacu. Prace nadzorował Karl Schmidt, niemiecki architekt, co nadało rezydencji neobarokowy charakter.

Znacząca jest również historia posiadłości w XX wieku, kiedy to po II wojnie światowej, pałac został znacjonalizowany przez władze PRL i przekształcony na różne cele publiczne. Ostatecznie, w nowszych czasach pałac został zwrócony w ręce prywatne i przekształcony w hotel z restauracją, oferując zarówno zakwaterowanie, jak i możliwość zwiedzania jego historycznych wnętrz.

Odwiedzający Pałac Żelazno mają okazję podziwiać bogato zdobione neobarokowe sztukaterie oraz spacerować po rozległym, historycznym parku, który w XIX wieku przyciągał tłumy turystów i kuracjuszy. Dzięki swojej bogatej historii oraz unikalnej architekturze, Pałac Żelazno pozostaje ważnym punktem na turystycznej mapie regionu, zachęcając do odkrywania swojej burzliwej przeszłości oraz ciesząc oko swoim architektonicznym pięknem.

Zwiedzanie zamku, godziny otwarcia, cennik

Zwiedzenie obiektu jest możliwe przez cały rok, codziennie w godzinach 11.00-16.00 po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się.

Pałac Ławica

Położony na Ziemi Kłodzkiej, niedaleko Kłodzka i Kamieńca Ząbkowickiego, Pałac Ławica oferuje swoim gościom możliwość noclegu w malowniczej okolicy nad brzegiem Nysy Kłodzkiej. Zabytkowy, secesyjny pałac, stylizowany na szwajcarską willę z XIX wieku, jest częścią zabytkowego zespołu pałacowo-folwarcznego z XVIII wieku. Jego architektura przyciąga uwagę neorenesansowymi i neobarokowymi cechami, bogato zdobionymi elewacjami oraz dekoracyjnymi obramowaniami okiennymi.

Pałac Ławica dysponuje pięcioma apartamentami, które mogą pomieścić od 5 do 10 osób każdy. Apartamenty są w pełni wyposażone, mają osobne wejścia i oferują kuchnię oraz łazienkę. Cena dla grup i dłuższych pobytów jest ustalana indywidualnie. Goście mogą również korzystać z zewnętrznego jacuzzi.

Zamek Kapitanowo w Ścinawce Średniej

Zamek Kapitanowo w Ścinawce Średniej, datujący na ponad 700 lat, jest jednym z najważniejszych zabytków rezydencjonalno-obronnych w Polsce. Charakteryzuje się nie tylko bogatą historią, ale także wyjątkowymi mieszkańcami, którzy przyczynili się do rozwoju architektury oraz myśli humanistycznej swoich czasów. Zamek może pochwalić się drugim co do wielkości donżonem w Polsce, a także krużgankami, tajnymi schodami oraz salą rady, co świadczy o jego obronnym charakterze.

Wnętrza zamku zdobią unikatowe portale, obramowania okienne i kominki, które tworzą niezwykłą atmosferę. Większość z 64 sal zamkowych ozdobiona jest różnorodnymi sklepieniami. Obecnie kilka sal zostało odrestaurowanych i wyposażonych w antyki, czekając na zwiedzających zainteresowanych historią Ziemi Kłodzkiej.

Zamek w Ratnie Dolnym

Zamek w Ratnie Dolnym został zbudowany z kamienia i cegły w średniowieczu, z główną strukturą na planie prostokąta o wymiarach 14x22 metry, która zajmowała zachodnią część dzisiejszego gmachu. Do trwałych elementów zamku należały narożna wieża i prawdopodobnie dom mieszkalny konstrukcji szachulcowej, przylegający do południowej ściany murów. Wejście do dziedzińca znajdowało się od strony północnej. W czasie renesansowej przebudowy dodano południowe i północne skrzydło, które pochłonęły średniowieczną wieżę. Po zburzeniu wschodniego muru, elewacje południowego i północnego domu zostały przedłużone, a przestrzeń między nimi wypełniło skrzydło wschodnie. Całość zamknął zachodni budynek z połowy XVI wieku, tworząc czteroskrzydłowy układ wokół dziedzińca, z renesansową attyką.

Obecny kształt zamku, z wysoką wieżą, masywną bryłą i attykowym zwieńczeniem, jest w dużej mierze wynikiem przebudowy z drugiej połowy XIX wieku, choć bazowa koncepcja z XVI wieku pozostała niezmieniona. Z okresu tego zachował się piaskowcowy portal z herbami rodziny von Osterberg z 1677 roku, zdobiący główne wejście. W centralnej części attyki południowej elewacji widnieje herb rodziny Johnston und Krögebern, trzymany przez dwa lwy.

Zamek, mimo okresów lepszej lub gorszej gospodarki, przeszedł w ruinę po pożarze w lutym 1998 roku. Obecnie stoi pusty, z widocznymi uszkodzeniami takimi jak zniszczone stropy i zasłonięte deski okienne, tworząc przygnębiający widok. Park wokół zamku jest zarośnięty i zniszczony, z ruinami oranżerii i tarasami ogrodowymi. W pobliżu zamku znajduje się XVII-wieczny budynek zarządcy, który, choć lepiej zachowany, jest obecnie w złym stanie.

Pałac w Piszkowicach

Pałac w Piszkowicach jest zabytkowym obiektem o barokowym charakterze, wzniesionym na planie prostokąta. Budynek ma dwie kondygnacje oraz zagospodarowane poddasze z mansardowym dachem czterospadowym, ozdobionym lukarnami. Elewacje dzielą lizeny, a okna zdobią skromne opaski połączone fantazyjnymi płycinami. Na bocznych elewacjach umieszczono dwa skromne portale, a elewacja frontowa prezentuje okazały portal główny, flankowany pilastrami z dekoracyjnymi kapitelami, podtrzymującymi balkon z kamienną balustradą.

Wnętrza pałacu przekształcono częściowo, gdy adaptowano budynek na potrzeby szkoły, zachowując jednak centralnie położoną sień z przylegającą klatką schodową. Otoczenie pałacu tworzy niewielki park krajobrazowy z tarasami i murami oporowymi. W pobliżu znajduje się taras widokowy z XIX wieku oraz ruiny parkowego pawilonu.

Historia pałacu sięga 1340 roku, kiedy to istniała tu siedziba rycerska, zniszczona w 1428 roku podczas najazdu husytów. Na jej miejscu, pod koniec XVII wieku, wybudowano obecny pałac, prawdopodobnie wykorzystując pozostałości wcześniejszego dworu. W 1722 roku obiekt przeszedł przebudowę. Po 1945 roku w pałacu funkcjonowała szkoła podstawowa. W 1998 roku sprzedano go osobie prywatnej, a od tego czasu pałac niszczał i ulegał dewastacji. W 2015 roku pałac zmienił właściciela, który rozpoczął remont, przekształcając go w obiekt agroturystyczny.

Ziemia Ząbkowicka - odkryj zamki i pałace, które warto zobaczyć

Ziemia Ząbkowicka to malowniczy region geograficzno-historyczny zlokalizowany w południowo-wschodniej części Dolnego Śląska, na terenie Podgórza Sudeckiego. Charakteryzuje się różnorodnością krajobrazu, oferując liczne atrakcje dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku. Region przyciąga turystów gęstą siecią szlaków górskich, malowniczymi lasami oraz rzekami, co sprawia, że jest idealnym miejscem dla osób poszukujących wycieczek pieszych, rowerowych oraz kajakowych. Szlak wodny Nysy Kłodzkiej to jedna z wielu propozycji dla amatorów sportów wodnych.

Ziemia Ząbkowicka jest także bogata w zabytki oraz pełna fascynujących opowieści, które przybliżają jej bogatą historię. To sprawia, że region jest atrakcyjny nie tylko dla turystów aktywnych, ale również dla tych, którzy interesują się historią i architekturą. Oferując wycieczki po starych zamkach, pałacach oraz innych obiektach zabytkowych, Ziemia Ząbkowicka zaprasza do odkrywania swojej przeszłości oraz cieszenia się pięknem swojej natury.

Przeczytaj także: Ziemia Ząbkowicka - co warto zobaczyć?

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, będący jednym z najbardziej znaczących zabytków Kotliny Kłodzkiej, oferuje zwiedzającym unikalną mieszankę historycznej architektury i malowniczego krajobrazu. Został zbudowany w połowie XIX wieku z inicjatywy księżnej Marianny Orańskiej, która pragnęła stworzyć nie tylko rezydencję, ale i twierdzę, zapewniającą bezpieczeństwo.

Architektura pałacu jest wyjątkowa ze względu na jej neogotycki styl z wpływami gotyckiej architektury pomorskiej, co jest nowatorskim podejściem na terenie Śląska. Pałac charakteryzuje się prostokątnym planem z czterema wieżami i kaskadowo ułożonymi tarasami, co dodatkowo wzbogaca jego estetyczny wymiar.

Kompleks pałacowy obejmuje nie tylko główny budynek, ale również rodzinne mauzoleum, ruiny domku myśliwskiego oraz kotłownię. Otoczony jest przez ponad 1 kilometr kwadratowy parku, który jest otwarty dla publiczności i oferuje odwiedzającym szansę na spokojny odpoczynek wśród natury.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim służył przez wieki jako reprezentacyjna rezydencja dla europejskich rodzin królewskich i książęcych, w tym dynastii Oranje-Nassau oraz Hohenzollernów. Obecnie, mimo że obiekt jest nadal w trakcie renowacji, jest dostępny dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać zarówno jego architekturę, jak i zabytkowe wnętrza.

Zamek, z jego tajemniczą atmosferą i bogatą historią, stanowi ważny punkt na turystycznej mapie regionu. Zachęca do odwiedzin nie tylko miłośników historii, ale także tych, którzy pragną doświadczyć unikalnego klimatu starego świata. Warto wybrać się do Kamieńca Ząbkowickiego, by na własne oczy zobaczyć i poczuć to niezwykłe miejsce, które pomimo przemijającego czasu nadal zachwyca każdego, kto przekroczy jego progi.

Zwiedzanie zamku, godziny otwarcia, cennik

Zamek można zwiedzać z przewodnikiem. Zwiedzanie rozpoczyna się co godzinę od 10.00 do 17.00.

W okresie od 1 maja do 30 września ostatnie wejście do pałacu jest o godz. 18.00, w pozostałych miesiącach, tj. styczeń, luty, marzec, kwiecień, październik, listopad i grudzień - ostatnie wejście o godz. 17.00.

W pozostałych miesiącach - ostatnie wejście jest o godz. 17.00.

Ceny biletów: bilet normalny - 35 zł, ulgowy - 130 zł. Grupy powyżej 30 osób. - 30 zł za osobę.

Zamek w Ząbkowicach Ślaskich

IMG 0804

Zamek Książęcy w Ząbkowicach Śląskich jest jednym z ciekawszych zabytków Dolnego Śląska. Zbudowany w XIV wieku na fundamentach gotyckiego zamku obronnego, przeszedł liczne przebudowy i zmiany właścicieli. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1321 roku, a przez lata był on świadkiem wielu historycznych wydarzeń, w tym oblężenia przez wojska czeskie w 1335 roku i ataków w czasie wojen husyckich.

Obecnie zamek jest ruiną, ale zachowane fragmenty, w tym podziemia, świadczą o jego niegdyś imponującej skali i znaczeniu. Zamek posiada cztery skrzydła, z których każde zawiera parter i dwa piętra. Szczególnie warte uwagi są komnaty książęce oraz sala rycerska, gdzie odbywały się uroczystości. Również wieża strażnicza i malowidła na sklepieniach okien przyciągają uwagę odwiedzających.

W przeszłości zamek był także miejscem turniejów rycerskich, które odbywały się na przestronnym dziedzińcu. Zamek, choć obecnie w stanie ruiny, wciąż stanowi ważny punkt na mapie turystycznej regionu, oferując zwiedzającym wgląd w bogatą historię Dolnego Śląska.

Zwiedzanie zamku, godziny otwarcia, cennik

Zwiedzanie z przewodnikiem o godzinach 10:00, 12:00 , 14:00 i 16:00

Bilet normalny 25 zł

Bilet ulgowy 20 zł

Rodzinny pakiet (2+1) + zamek 150 zł

Dopłata za dziecko pakiet +zamek – 15 zł

Góry Sowie - zamki warte odwiedzenia

Góry Sowie, położone w sercu Sudetów Środkowych, stanowią jedno z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Rozciągają się one od Gór Wałbrzyskich aż po Srebrną Górę i Góry Bardzkie. Co czyni je wyjątkowymi, to niewątpliwie różnorodność terenu, która przyciąga zarówno amatorów pieszych wędrówek, jak i miłośników historii.

Pasmo to oferuje liczne doliny, które przecinają górskie strumienie, tworząc idealne warunki dla relaksujących spacerów oraz ambitniejszych trekkingów. Różnorodne szlaki prowadzą przez malownicze krajobrazy i otwierają dostęp do licznych punktów widokowych, z których rozpościera się breath-taking panoramy na okoliczne tereny.

Góry Sowie to nie tylko przyroda. Region ten jest także domem dla licznych zabytków, w tym imponujących zamków, które są świadectwem bogatej historii tego obszaru. Odwiedzający mogą zgłębiać tajemnice przeszłości, eksplorując te majestatyczne budowle, które przetrwały próbę czasu.

Przeczytaj także: Góry Sowie – co warto zobaczyć?

Zamek Grodno

Zamek Grodno

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, położony na malowniczym wzgórzu Choina na wysokości 450 m n.p.m., jest jedną z najbardziej znaczących warowni na terenie Dolnego Śląska. Jego budowę przypisuje się Piastowi Śląskiemu, księciu Bolko I Surowemu, który wznosił go ponad 700 lat temu. Miejsce to, pierwotnie średniowieczna strażnica obronna, przekształciło się w renesansową rezydencję, zachowując jednak elementy swojej wojennej przeszłości, w tym mury obronne i strategiczne położenie.

Zamek Grodno odgrywał kluczową rolę w ochronie szlaku handlowego biegnącego przez dolinę, co świadczy o jego ważności nie tylko jako obiektu mieszkalnego, ale i militarnego. Dziś stanowi on cenny zabytek, oferując zwiedzającym możliwość podziwiania zarówno średniowiecznych murów, jak i renesansowych pomieszczeń. Dzięki starannym pracom renowacyjnym, zamek zachował wiele oryginalnych elementów architektonicznych, które wraz z malowniczym otoczeniem czynią go popularnym celem wycieczek.

Zamek jest również jednym z najbardziej malowniczo położonych obiektów w regionie, oferując zapierające dech w piersiach widoki z wieży na okoliczne Góry Sowie i Wałbrzyskie. Zwiedzanie tej historycznej warowni to nie tylko lekcja historii, ale także niezapomniane wrażenia estetyczne. Dostęp do zamku jest możliwy zarówno dla gości indywidualnych, jak i grup zorganizowanych, z opcją przewodnika po polsku oraz w językach obcych, co pozwala turystom z różnych części świata na pełne docenienie jego wartości.

Zwiedzanie zamku, godziny otwarcia, cennik

Zamek Grodno Obiekt czynny jest codziennie. Od października do kwietnia: od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00, ostatnie wejście o 16.00, w soboty, niedziele i święta od 9.00 do 18.00, ostatnie wejście o 17.00.

W miesiącach od maja do września: od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.00, ostatnie wejście o 17.00, w soboty, niedziele i święta od 9.00 do 19.00, ostatnie wejście o 18.00.

W dni robocze zamek zwiedza się z przewodnikiem, pierwsze wejście z jest o 10.00.

W soboty, niedziele i święta zamek zwiedza się tylko samodzielnie (bez przewodnika). Kasa biletowa zamykana jest na godzinę przed zamknięciem zamku. Bilet normalny kosztuje 35 zł, ulgowy - 30 zł.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ, położony w Wałbrzychu, jest jedną z największych i najbardziej znaczących atrakcji Dolnego Śląska oraz całej Polski. Ten majestatyczny obiekt, wzniesiony pierwotnie w XIII wieku jako warownia, przeszedł liczne przebudowy, które nadały mu obecny barokowo-neorenesansowy wygląd. Z biegiem wieków, zamek był rozbudowywany i restaurowany, co zaowocowało mieszanką stylów architektonicznych widocznych na każdym kroku.

Zamek Książ znany jest nie tylko z imponujących rozmiarów, obejmujących około 11 tysięcy metrów kwadratowych i ponad 400 pomieszczeń rozłożonych na pięciu kondygnacjach, ale także z bogatej historii, owianej tajemnicami, w tym legendą o złotym pociągu i ukrytych skarbach. Dla turystów dostępne są przestronne komnaty, fascynujące podziemia, a także rozległe tereny zielone, w tym przepiękny park, ogrody oraz Palmiarnia i Arboretum Sudeckiego Ogrodu Dendrologicznego, które są częścią Książańskiego Parku Narodowego.

Zamek Książ funkcjonuje również jako muzeum, otwarte przez cały rok, gdzie zwiedzający mogą podziwiać zarówno wnętrza zamkowe, jak i bogate kolekcje eksponatów. Dodatkowo zakup biletu umożliwia dostęp do palmiarni, co stanowi dodatkową atrakcję dla odwiedzających. Miejsce to przyciąga nie tylko miłośników historii, ale także tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą i sztuką.

Zwiedzanie zamku, godziny otwarcia, cennik 

Zamek Książ można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 -16.00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00.

Kasy biletowe są czynne godzinę krócej.

Palmiarnia czynna cały tydzień od 10:00 do 18:00, kasy czynne pół godziny krócej.

Ceny biletów są uzależnione od tego, ile obiektów chcemy zwiedzić.

Odkrywanie zamków i pałaców Kotliny Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka, region bogaty w historię i kulturę, jest domem dla licznych zamków i pałaców, które od wieków stanowią świadectwo burzliwej przeszłości tego obszaru. Zwiedzanie tych majestatycznych rezydencji pozwala na głębsze zrozumienie lokalnej historii oraz architektury, co czyni je atrakcyjnym celem dla turystów i miłośników historii.

Te zabytkowe budowle, często położone w malowniczych lokalizacjach, oferują nie tylko wspaniałe widoki, ale także niepowtarzalną atmosferę, która przenosi odwiedzających w czasie do epok, gdy były centrami władzy i życia kulturalnego. Architektura zamków i pałaców w Kotlinie Kłodzkiej jest różnorodna – od średniowiecznych warowni po barokowe pałace, co odzwierciedla zmieniające się style i potrzeby ich dawnych właścicieli.

Zamki i pałace Kotliny Kłodzkiej, będąc świadkami ważnych wydarzeń historycznych, przechowują wiele ciekawostek i sekretów, które oczekują na odkrycie. Zwiedzanie tych miejsc jest także okazją do nauki o lokalnych legendach i opowieściach, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dla miłośników historii, każda z tych rezydencji ma coś wyjątkowego do zaoferowania – od heroicznych opowieści po tragiczne miłosne historie ukryte za starymi murami.

Oprócz walorów historycznych i estetycznych, zamki i pałace Kotliny Kłodzkiej pełnią również ważną rolę w promowaniu turystyki i edukacji kulturalnej w regionie. Organizowane są tam liczne wydarzenia, takie jak festiwale, koncerty i rekonstrukcje historyczne, które przyciągają zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów z daleka.

Podsumowując, zamki i pałace w Kotlinie Kłodzkiej stanowią kluczowe zasoby kulturowe, które oferują nie tylko piękno i historię, ale także stanowią most łączący przeszłość z teraźniejszością, umożliwiając głębsze zrozumienie dziedzictwa i tradycji regionu. Dla każdego, kto odwiedza Kotlinę Kłodzką, są one nieodłącznym punktem programu, który zdecydowanie warto włączyć do swojej podróżniczej agendy.

Powiązane artykuły