Blog - Ziemia Klodzka

Ziemia Kłodzka – atrakcje turystyczne które warto zobaczyć na Ziemi Kłodzkiej

ziemia kłodzka atrakcje turystyczne, atrakcje turystyczne, dolny śląsk atrakcje turystyczne, dolny śląsk atrakcje dla dzieci, ziemia kłodzka atrakcje dla dzieci, turystyka, turystyka w polsce, wakacje w polsce, gdzie na weekend w górach

TOP 50 atrakcji Ziemi Kłodzkiej - Co Warto Zobaczyć?

Podróżujesz po terenie Ziemi Kłodzkiej? A może planujesz wakacje, ferie lub rodzinny weekend w tym regionie? Stworzyliśmy dla Ciebie poradnik, dzięki któremu odkryjesz atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej i jej okolic - czyli Ziemi Ząbkowickiej, Gór Sowich oraz Ziemi Wałbrzyskiej.

Z całą pewnością odkrycie wszystkich atrakcji Ziemi Kłodzkiej zajmie Wam sporo czasu, mnogość atrakcji turystycznych, zarówno tych przyrodniczych oraz komercyjnych przyprawiają o zawrót głowy! 

POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Przygoda dobra z natury! Zapraszamy Was do magicznej krainy, gdzie latem będziesz mógł wypocząć na spływach pontonowych oraz kajakowych.

Ławica, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

Przeżyj niezapomnianą przygodę z Wyprawą Balonem Balloon Expedition! Odkryj piękno Polski z perspektywy ptaka, ciesz się spokojem i ciszą podczas lotu oraz profesjonalizmem doświadczonego zespołu. Idealne dla miłośników przyrody i ekstremalnych emocji!

Jelenia Góra, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

Odkryj Zamek Międzylesie na Dolnym Śląsku — perłę architektury, łączącą bogatą historię z nowoczesnymi udogodnieniami hotelowymi. Idealne miejsce na historyczne i kulturalne eskapady.

Międzylesie, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

Zapraszamy do Muzeum Sentymentów w Kowarach, niezwykłego miejsca, które przenosi swoich gości w głąb epoki PRL. Unikalne eksponaty, od domowych sprzętów po przedmioty codziennego użytku, przypomną o minionych dekadach i pozwolą na chwilę nostalgii.

Kowary, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

Ziemia Kłodzka czy Kotlina Kłodzka?

Ziemia Kłodzka czy Kotlina Kłodzka? Wielu turystów wciąż myli te pojęcia, również w wielu poradnikach pojawia się wiele błędów na ten temat. Kotlina Kłodzka to zaledwie część Ziemi Kodzkiej. Kotlina Kłodzka znajduje się w granicach ziemi kłodzkiej, jednak jej obszar stanowi zalediwe 1/5 obszaru Ziemi Kłodzkiej.

Patrząc z pozycji geograficznych, Kotlina Kłodzka to zagłębienie w obszarze Sudetów Wschodnich i Sudetów Środkowych. Kotlinę opasują: Góry Bardzkie, Sowie, Stołowe, Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika we wschodnich Sudetach. W właśnie te pasma górskie w dużej mierze decydują o atrakcyjności Kotliny Kłodzkiej i o jej niezprzeczalnych walorach przyrodniczych, które doceniają liczni turyści.

To bardzo malownicza i pełna atrakcji turystycznych kraina Dolnego Śląska. Cel wycieczek szkolnych, wyjazdów weekendowych i wakacyjnych. Zachwyca o każdej porze roku. Turyści mają do wyboru rozmaite atrakcje - klimatyczne i pełne zabytków miasta, szlaki i szczyty górskie, uzdrowiska, wieże widokowe i trasy rowerowe.

Warto zwrócić uwagę, że na terenie Kotliny Kłodzkiej nie znajdują się choćby takie miejsca jak Szczeliniec Wielki czy Błędne Skały w Gminie Radków ale także popularne uzdrowiska Ziemi Kłodzkiej, takie jak Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój czy Duszniki-Zdrój. Te sławne miejscowości znajdują się na terenie Ziemi Kłodzkiej, jednak nie należą do obszaru Kotliny Kłodzkiej. Jeśli chcecie dowiedzieć się wiecej, przygotowaliśmy dla Was artykuł Kotlina Kłodzka największe atrakcje. Znajdziecie w nim wiele ciekawych informacji m.in. o atrakcjach Kotliny Kłodzkiej na niepogodę oraz atrakcjach Kotliny Kłodzkiej dla dzieci.

Skoro mamy już wyjaśniony temat nazewnictwa, wróćmy od obczaru o którym przygotowaliśmy dzisiejszy artykuł, aby zachęcić Was do podróżowania i odkrywania atrakcji Ziemi Kłodzkiej i jej okolic.

Baza Turystyczna Niesamowitej Polski - atrakcje turystyczne, atrakcje przyrodnicze, baza noclegowa i gastronomiczna. Kliknij i zobacz!

Ziemia Kłodzka - atrakcje, które musisz odwiedzić?

Zwiedzając Polskę śmiało możemy Wam powiedzieć, że niewiele jest takich regionów, które oferują tak bogatą historię, atrakcje turystyczne oraz obiekty architektoniczne. To prawdziwa gratka dla turystów, którzy kochają zwiedzać i aktywnie spędzać czas. Miłośnicy pieszych wędrówek z pewnością zainteresują liczne szczyty górskie - Gór Stołowych, Gór Bialskich, Bystrzyckich, Bardzkich, Orlickich oraz Masywu Śnieżnika. Najpopularniejsze z nich to Śnieżnik oraz Szczeliniec Wielki, który co roku odwiedzany jest przez sporą liczbę turystów, poszukujących wyjątkowych miejsc na Dolnym Śląsku.

Ziemia Kłodzka to magiczne miejsce, gdzie za każdym razem możemy odkryć coś nowego - to malownicze miasta i miasteczka, zabytki oraz fascynujące budowle obronne. To również niesamowite obiekty architektoniczne - zamki i pałace. Znajdziecie tu miejsca do nauki, zabawy i wiele całą masę atrakcji turystycznych. W naszym artykule poznacie również atrakcje dla dzieci na Ziemi Kłodzkiej. 

ATRAKCJE ZIEMIA KŁODZKA - SPIS TREŚCI:

 1. Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka atrakcje turystyczne
 2. Kłodzko - poznaj atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej
  1. 1. Twierdza Kłodzko
  2. 2. Muzeum Ziemi Kłodzkiej
  3. 3. Muzeum RTV PRL UNITRA
 3. Atrakcje nieopodal Kłodzka
  1. 4. Spływy pontonowe Ski-raft w Ławicy  
  2. 5. Pałac Ławica - Folwark Szyfrów & Paintball
  3. 6. Łowisko Złoty Pstrąg
  4. 7. Elektrykiem po Ziemi Kłodzkiej
  5. 8. Park Rozrywki MIKILANDIA
  6. 9. Alpakowa Kotlina
 4. Gmina Międzylesie - poznaj atrakcje
  1. 46. Zamek Międzylesie
 5. Złoty Stok - atrakcje, które musisz zobaczyć
  1. 10. Miejska Trasa Turystyczna
  2. 11. Wieża widokowa w Złotym Stoku
 6. Gmina Stronie Śląskie - atrakcje turystyczne
  1. 12. Wieża widokowa na Śnieżniku
  2. 13. ZJAZDY NA HULAJNOGACH
  3. 14. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
  4. 15. Zalew w Starej Morawie
  5. 16. Czarna Góra Resort
 7. Lądek Zdrój - co warto zobaczyć?
  1. 17. Basen termalny w Lądku-Zdroju
  2. 18. Kuźnia Alchemiczna 
  3. 19. Alpaka Konradów Mini ZOO
 8. Bystrzyca Kłodzka - odkryj atrakcje, które warto zobaczyć
  1. 20. Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej
  2. 21. FARMA WALISZÓW - Fundacja Family Fun Farm
  3. 22. Pałac Gorzanów
 9. Radków - atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej
  1. 23. Wieża Widokowa Suszynka
  2. 24. Zalew Radkowski
  3. 25. Taras widokowy na górze Guzowata
  4. 26. Skansen Wambierzyce
  5. 27. Park Dinozaurów w Karłowie
  6. 28. Szczeliniec Wielki
 10. Nowa Ruda - poznaj atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej
  1. 29. Dawna Kopalnia Nowa Ruda
 11. Gmina Stoszowice - czyli Srebrna Góra i jej atrakcje
  1. 30. Twierdza Srebrna Góra
  2. 31. Sery Lutomierskie z Gór Sowich
 12. Duszniki-Zdrój poznaj atrakcje turystyczne warte odwiedzenia 
  1. 32. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
  2. 33. Zieleniec Sport Arena
 13. Kudowa-Zdrój - dlaczego warto odwiedzić?
  1. 34. Muzeum Zabawek Kudowa-Zdrój
  2. 35. Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Zdrój 
  3. 36. Ruchoma Szopka w Czermnej 
  4. 37. Kaplica Czaszek w Czermnej - niezwykła atrakcja Ziemi Kłodzkiej
  5. 38. Sudeckie Chaty
 14. Polanica-Zdrój - co musisz zobaczyć?
  1. 39. FunPark Polanica-Zdrój  
  2. 40. Kolejka Turystyczna Polanica-Zdrój
  3. 41. Wycieczki jednodniowe - Praga, Wiedeń, Drezno, Skalne Miasto
 15. Ząbkowice Śląskie i Kamieniec Ząbkowicki - atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej
  1. 42. Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich 
   1. Co w programie zwiedzania?
  2. 43. Laboratorum Frankensteina
  3. 44. Zamek w Ząbkowicach Śląskich
  4. 45. Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 
 16. Pozostałe atrakcje Ziemi Kłodzkiej i okolic
  1. 47. Projekt Riese -Podziemne Miastlo Osówka 
  2. 48. Zamek Grodno
  3. 49. Sztolnie Walimskie
  4. 50. Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach
  5. 51. Muzeum przy Tunelu
  6. 52. Skansen Gottwaldówka
  7. 53. ZOO Łączna
 17. Singletrack Glacensis - 200 km tras rowerowych na Ziemi Kłodzkiej
 18. Ziemia Kłodzka - dlaczego warto tu być?
 19. MAPA turystyczna ATRAKCJE ZIEMIA KŁODZKA - KOTLINA KŁODZKA, ZIEMIA ZĄBKOWICKA, GÓRY SOWIE, ZIEMIA WAŁBRZYSKA

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka atrakcje turystyczne

Ziemia Kłodzka to najbardziej różnorodny region pod względem atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. Liczba atrakcji turystycznych, które czekają na przybyłych turystów, może przyprawić o zawrót głowy. Jakie atrakcje warto odwiedzić na Ziemi Kłodzkiej? Gdzie ciekawie spędzić czas w deszczowe dni? Poznajcie najciekawsze atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej – a wśród nich jaskinie, twierdze, kopalnie, zamki, pałace, muzea, spływy pontonowe, parki linowe i wiele innych.

Wybierasz się w ten region? Sprawdź jakie atrakcje koniecznie musisz odwiedzić. Przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór najciekawszych atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej i jej bliskich okolic.

Kłodzko - poznaj atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej

Kłodzko na Ziemi Kłodzkiej

Kłodzko to prawdziwa stolica Ziemi Kłodzkiej i jest jednym z najstarszych miast w tym regionie. Przybyłych turystów urzeka swoim niesamowitym klimatem, wspaniałą architekturą oraz ciekawą historią. Prawdziwym symbolem miasta jest górująca nad Kłodzkiem Twierdza Kłodzko, o której z pewnością sporo już słyszeliście. Jednak Kłodzko to przede wszystkim niesamowicie urokliwe miasto, które zachwyca zabytkowym rynkiem i kamieniczkami. Prawdziwą wizytówką jest Most na Młynówce, który często porównuje się do słynnego Mostu Karola w Pradze. Jakie atrakcje turystyczne odnajdziecie w Kłodzku? Podpowiemy Wam jeszcze, że jeśli chodzi o atrakcje turystyczne Kłodzka - w naszym Artykule o Kłodzku znajdziecie jeszcze kilka ciekawych propozycji.

1. Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko w Kłodzku

Twierdza Kłodzko to niezwykle interesujący obiekt na liście atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej. W Kłodzku - stolicy Ziemi Kłodzkiej, turyści mają szansę zdobyć m.in. ostateczny punkt obrony twierdzy. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem rozciąga się piękna panorama miasta i gór. Śmiałkowie mogą przejść przeszkolenie artyleryjskie, a na żądnych przygód wrażeń czeka podziemny labirynt. Do czego służył? Dowiecie się podczas zwiedzania Twierdzy Kłodzko.

Godziny otwarcia:
• kwiecień - wrzesień 9:00-18:00
• październik 9:00-17:00
• listopad - marzec 9:00-15:00
tel.: +48 74 867 34 68
www.twierdza.klodzko.pl

baner ski raft

2. Muzeum Ziemi Kłodzkiej

muzeum ziemi kłodzkiej

Muzeum mieści się w barokowym gmachu dawnego konwiktu jezuickiego. Placówka posiada kolekcje zegarów śląskich, szkła artystycznego, numizmatów, cyny, malarstwa, grafiki i rysunków oraz map ziemi kłodzkiej, które prezentowane są na wystawach stałych lub czasowych. Muzeum prowadzi działalność edukacyjną, popularyzatorską, wydawniczą i badawczą. Jest miejscem koncertów, wystaw, prelekcji, spotkań, konferencji i sesji naukowych.

ul. I. Łukasiewicza 4, 57-300 Kłodzko
tel. 74 867 35 70, 74 867 38 95
www.muzeum.klodzko.pl

3. Muzeum RTV PRL UNITRA

Muzeum PRL Kłodzko

W sercu miasta, w lokalnym muzeum, otworzyła się niezwykła wystawa, która przenosi zwiedzających w czasie do lat 1950-1990. Zbiór ponad 300 eksponatów to prawdziwa skarbnica wspomnień, gwarantująca sentymentalną podróż do przeszłości. Każdy odwiedzający znajdzie tam coś, co przypomni mu o dzieciństwie lub młodości, odzwierciedlając kulturowe i technologiczne zmiany minionych dekad.

Wystawa obejmuje szeroką gamę przedmiotów, z których wiele było obecnych w polskich domach w ubiegłym wieku. Są to takie kultowe marki jak DIORA, RADMOR, TONSIL, KASPRZAK, FONICA, WZT, czy UNIMOR, które odgrywały istotną rolę w życiu codziennym i rozrywkowym wielu rodzin. Te przedmioty nie tylko przypominają o minionych epokach, ale także świadczą o rozwoju technologicznym i wzornictwie tamtego okresu.

Godziny otwarcia:
Pn-Pt 10-17, sobota 10-14
Pl.Chrobrego 10, Kłodzko
tel. 602 719 509, 748 673 187

ulotka ziemia klodzka 2024

Atrakcje nieopodal Kłodzka

4. Spływy pontonowe Ski-raft w Ławicy  

Spływy Pontonowe na Ziemi Kłodzkiej

Ławica? Bardo? Jeżeli podróżujecie na Ziemi Kłodzkiej i znajdujecie się w pobliżu Kłodzka - mamy dla Was wyjąkową atrakcję turystyczną! Dla wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać swój czas wolny, a przy tym marzą o niezapomnianej przygodzie - koniecznie wybierzcie się na spływy pontonowe i kajakowe Przełomem Bardzkim z firmą Ski-raft. 

Jesteśmy pewni, że nie pożałujecie! To jedna z takich atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej do której stale będziecie chcieli powracać. Ski-raft to świat pełen adrenaliny i dobrej przygody, który gwarantuje bajkowe widoki i niezapomniane przeżycia.

- Czas zwiedzania: w zależności od wybranej trasy

- Godziny otwarcia: 9:00-16:00

tel. 725 300 303

www.ski-raft.pl

Przeczytaj także: Spływy pontonowe Ski-Raft w Ławicy - dlaczego warto?

5. Pałac Ławica - Folwark Szyfrów & Paintball

pałac ławica atrakcje ziemia kłodzka

Zapraszamy do Pałacu Ławica, położonego w samym sercu Kotliny Kłodzkiej. Lubicie wyzwania? Pasjonują Was tajemnice i łamigłówki? Odkryjecie u nas tajemnice Dolnego Śląska w grze przygodowej Folwarku Szyfrów. Spragnionym adrenaliny polecamy paintball - terenową grę strzelecką, w której każdy będzie miał okazję zatracić się w szaleństwie. Na miejscu baza noclegowa w Pałacu Ławica oraz glamping.

- Czas zwiedzania: w zależności od wybranej trasy

- Godziny otwarcia: 9:00-16:00

tel. 725 300 303

www.ski-raft.pl

6. Łowisko Złoty Pstrąg

Złoty Pstrąg Karczma Łowisko Kłodzko

Zapraszamy miłośników wędki i pstrąga do naszego Łowiska „Złoty Pstrąg”. Dodatkową atrakcję stanowi Park Zabaw, a w nim: statek piratów, mini tyrolka, piaskownica dla najmłodszych. W Wiejskiej Zagrodzie dzieci ucieszy kontakt ze zwierzętami. Zapraszamy do naszej Karczmy Rybnej oraz do skorzystania z noclegów w domku góralskim.

Boguszyn 31 A, 57-300 Kłodzko

tel. 78 11 78 227

www.zlotypstrag.pl

7. Elektrykiem po Ziemi Kłodzkiej

wypozyczalnia rowerów Kłodzko

Rowerem po Ziemi Kłodzkiej? To doskonały pomysł! Teraz możecie wynająć u nas rowery elektryczne i odkrywać piękno okolic na dwóch kółkach. Po powrocie czeka na Was pyszny obiad z najświeższych ryb i chwila zasłużonego relaksu w otoczeniu natury.

Boguszyn 31 A, 57-300 Kłodzko

tel. 78 11 78 227

www.zlotypstrag.pl

8. Park Rozrywki MIKILANDIA

mikilandia lewin kłodzki

Lewin Kłodzki to malownicza wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, która przyciąga turystów swoją bogatą historią i urokliwym krajobrazem. Będąc w Lewinie Kłodzkim, szczególnie w gronie rodzinnym warto wybrać się do Parku Rozrywki MIKILANDIA

To park rozrywki, który gwarantuje niezapomniane doświadczenia dla całej rodziny. Jest to miejsce, które oferuje mnóstwo atrakcji i wrażeń. Na odwiedzających czekają liczne atrakcje - mnóstwo dmuchańców, na których można skakać do woli. Tunele, mini zjeżdzalnie, a także atrakcje, które wywołają lekki dreszczyk emocji - Eliminator, Arena Gladiatorów czy Euro Bungee. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dzieci z pewnoscią nie będą się nudzić! Spędzenie czasu w Parku Rozrywki MIKILANDIA to nie tylko zabawa, ale również forma aktywności fizycznej. 

Ale to nie wszystko! Na Wasze pociechy czeka gigantyczny tor przeszkód! To aż 50 metrów biegu z przeszkodami, zakończony skokiem na poduchę. Po takiej przebieżce, z pewnością przyda się coś do jedzenia i picia... Spokojnie, w Parku Rozrywki MIKILANDIA wypijecie zimną lemoniadę, zjecie pyszne lody, słodkie gofry, a nawet pizzę czy frytki. 

Lewin Kłodzki, ul. Obr. Warszawy 10
tel. 517 723 503
Pon-Nd 12:00-20:00 (LATO)

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/MikilandiaLewin/

9. Alpakowa Kotlina

alpakowa kotlina

Alpakowa Kotlina położona w malowniczej wsi Kamieniec k. Kłodzka zaprasza na indywidualne i grupowe spacery z Alpakami. Organizujemy pikniki rodzinne, ogniska i zajęcia edukacyjne na świeżym powietrzu. Prowadzimy również zajęcia Alpakoterapii.

Konieczna wcześniejsza rezerwacja terminów
Telefon: 504 452 747

Gmina Międzylesie - poznaj atrakcje

międzylesie

Gmina Międzyleska jest uroczym regionem górskim, leżącym na południu Ziemi Kłodzkiej, Ten malowniczy zakątek może zaoferować turystom warunki klimatyczne,czyste,jak przysłowiowy kryształ, górskie powietrze, nieskazitelną wodę w rzekach i górskich strumieniach oraz rzecz najważniejszą dla wypoczynku–spokój!

46. Zamek Międzylesie

Zamek w Międzylesiu

Zamek Międzylesie to jeden z najstarszych i największych kompleksów zamkowo-pałacowych w Polsce. Najstarsze wzmianki o grodzie warownym sięgają IX w, kiedy tereny te należały do czeskich władców. Kolejni właściciele rozbudowywali Zamek – do dzisiaj zachowały się średniowieczna wieża, renesansowe skrzydło i dwa skrzydła pałacowe utrzymane w stylu barokowym.

Obecnie w skrzydle barokowym funkcjonuje restauracja, kameralny hotel oraz sale konferencyjne. Ponadto funkcjonuje galeria sztuki, organizowane są koncerty muzyki i plenery artystyczne. Codziennie odbywa się zwiedzanie dzienne z przewodnikiem (podczas zwiedzania oglądamy m.in. sgraffito z 1580r., kaflowe piece, salę balową, paradną klatkę schodową, zabudowany krużganek i wiele innych), można również umówić się telefonicznie na zwiedzanie nocne „z duchami”.

Plac Wolności 1
57-530 Międzylesie
tel. 74 8126 347
https://zamekmiedzylesie.pl/

Złoty Stok - atrakcje, które musisz zobaczyć

Złoty Stok to urlokliwe górnicze miasteczko, którego układ architektoniczny pozostaje niezmieniony od XVI wieku. To jedna z najciekawszych miejscowości turystycznych na Ziemi Kłodzkiej - szczególnie polecana osobom, które nie lubią tłumów i wolą odkrywać region bez pośpiechu. Złoty Stok skrywa w sobie wiele wyjątkowych atrakcji.

10. Miejska Trasa Turystyczna

Złoty Stok

Dla turystów przygotowano tutaj Miejską Trasę Turystyczną, na której odkryją dawną mennicę książęcą, ochronkę ufundowaną przez Mariannę Orańską, monumentalny kościół ewangelicki oraz dom parafialny zaprojektowany przez Ferdynanda Martiusa - budowniczego kamienieckiego pałacu.

Zabytkowe kamienice i kręte uliczki skrywają niejedną tajemnicę. A to wszystko możecie odkryć podczas wyprawy ekologicznym meleksem, który stworzony został a wzór Forda Buicka z początku XX wieku!

11. Wieża widokowa w Złotym Stoku

 Wieża widokowa to w zasadzie najnowsza atrakcja miasta. Powstała ona z wieży byłego kościoła. Rozpościera się z niej przepiękny widok na okolicę - panoramy gór i miejscowości, dlatego jeśli odwiedzacie Złoty Stok jest to atrakcja, którą koniecznie musicie wpisać na swoją listę.

Wycieczki

Gmina Stronie Śląskie - atrakcje turystyczne

GMINA STRONIE ŚLĄSKIE - Ziemia Kłodzka

Gmina Stronie Śląskie to taki zakątek Polski gdzie można zaplanować wyjazd o każdej porze roku, bowiem zawsze znajdziemy coś dla siebie. Górski krajobraz i walory przyrodnicze okolicy chronione są w ramach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. W sezonie wiosenno – jesiennym panują doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej (kilkaset kilometrów oznakowanych szlaków pieszych, tras singletrackowych, tras rowerowych). Gęsta sieć rzek i strumieni, łowiska pstrąga, zalew w Starej Morawie to dodatkowe atrakcje na ciepłe dni. 

Zimą czekają tu na Was liczne trasy narciarstwa biegowego oraz świetnie przygotowne stoki narciarskie. Jeżeli jesteście miłośnikami białego szaleństwa trafiliście idealnie! 

Przeczytaj także: Stronie Śląskie - co warto zobaczyć? lub Stronie Śląskie zimowe atrakcje turystyczne

12. Wieża widokowa na Śnieżniku

Wieża Stronie

Wieża widokowa na Śnieżniku została otwarta niedawno - 26 września 2022 roku. Jej wysokość mierzy 34 metry, a stworzona została na konstrukcji stalowej. Z jej tarasu rozpościera się przepiękna panorama na okoliczne góry i miasta. Po zdobyciu Śnieżnika, wejście na wieżę widokową wydaje się więc być koniecznością! 

13. ZJAZDY NA HULAJNOGACH

adrenalina park

ZJAZDY NA HULAJNOGACH z Przełęczy Płoszczyna w Nowej Morawie Atrakcja dla dorosłych i dzieci, która pozwala na aktywne spędzenie czasu oraz możliwość przejażdżki oryginalną czeską hulajnogą firmy Kostka. Dwie trasy do wyboru 7 i 15 km. Po Nowej Morawie koło Stronia Ślaskiego.

Czynne:
VII - VIII czynne codziennie
V, VI, IX, X od piątku do niedzieli
Wymagana wcześniejsza rezerwacja


Bolesławów 41a, koło Stronia Śląskiego
Tel. 534 887 000
www.adrenalinapark.com.pl

14. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Szukacie atrakcji turystycznych w gminie Stronie Śląskie? Tutaj również nie brakuje niesamowitych atrakcji turystycznych! Jedną z nich jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, która jest najdłuższą jaskinią w Sudetach. Ze względu na bardzo bogatą i dobrze zachowaną szatę naciekową uchodzi za najpiękniejszą jaskinię w naszym kraju. Jaskinia jest rozwinięta horyzontalnie na trzech poziomach. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 3 km, natomiast głębokość to ok. 60 m. 

15. Zalew w Starej Morawie

Zalew w Starej Morawie

Idealne miejsca na letni wypoczynek - na terenie zalewu znajduje się kąpielisko z piaszczystą plażą, polem namiotowym i campingowym. Dla miłośników wodnych szaleństw czeka tu również WakePark oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Dla wszystkich gości czekają również boiska do gry w tenisa, plac zabaw oraz ścianka wspinaczkowa.

16. Czarna Góra Resort

czarna gora resort

Czarna Góra Resort to całoroczny ośrodek górski położony w malowniczym masywie Śnieżnika. Miejsce zachęca do wypoczynku i aktywności przez 365 dni w roku. Zimą przyciąga narciarzy i snowboardzistów, zaś latem staje się prawdziwym rajem dla pasjonatów trekkingu, wycieczek górskich i jazdy rowerowej.

Lądek Zdrój - co warto zobaczyć?

Lądek-Zdrój to urocza miejscowość uzdrowiskowa położona na terenie Ziemi Kłodzkiej. Znana jest przede wszystkim kuracjuszom ale również w jej okolicach odnajdziecie kilka ciekawych atrakcji turystycznych.

17. Basen termalny w Lądku-Zdroju

Basen termalny Lądek Zdrój

Wizytówką Uzdrowiska jest „Zdrój Wojciech” - architektoniczna perła polskich i europejskich uzdrowisk z basenem termalnym. Marmurowy, okrągły basen, pod kopułą neobarokowego budynku, wypełnia błękitna woda mineralna siarczkowo-fluorkowa, pochodząca z naturalnego, termalnego źródła „Zdzisław” o temperaturze sięgającej do 45°C. Kąpiel odpręża i relaksuje, poprawia kondycję skóry, łagodzi przewlekłe dolegliwości bólowe stawów i kręgosłupa.

Rezerwacja miejsc: tel. 74 811 54 74
e-mail: informacja@uzdrowisko-ladek.pl
Adres: Pl. Mariański 13, 57-540 Lądek-Zdrój
www.uzdrowisko-ladek.pl

18. Kuźnia Alchemiczna 

Kuźnia Alchemiczna w Lądku-Zdroju

Kuźnia Alchemiczna to miejscy styku nauki i magii, w którym znajdziecie: galerię i sklep z minerałami, biżuterią i wyrobami z kamieni regionalnych, wystawę minerałów UV oraz jajek z kamieni ozdobnych, Plenerowe Muzeum Skał Regionalnych. Dla aktywnych: poszukiwanie minerałów na Skalnym Rozłupisku, płukanie złota, warsztaty geologiczne, pokazy przecinania i obróbki kamieni, gra terenowa na ścieżce geologicznej na Górę Siniak.

Kąty Bystrzyckie 14, k. Lądka-Zdroju
tel. 74 814 85 62, www.geogut.pl
www.kuzniaalchemiczna.pl

19. Alpaka Konradów Mini ZOO

Alpaka konradów

Zapraszamy do Mini ZOO w Konradowie nieopodal Lądka Zdroju. Będziecie mieć wyjątkową możliwość obcowania ze zwierzętami - kozami, osłami, kurami, królikami, a także wybrać się na niezapomniany spacer z alpakami. Zachęcamy również do skorzystania z noclegów w naszej Agroturystyce.

Od kwietnia do września:
PN-ND w godz. 10:00 – 18:00
Od października do marca:
SOB-ND w godz. 10:00 -15:00


Konradów 12, Lądek-Zdrój
tel.794 794 770

www.agroturystykaalpakakonradow.pl

Bystrzyca Kłodzka - odkryj atrakcje, które warto zobaczyć

Bystrzyca Kłodzka

Jedno z najpiękniejszych miast na Ziemi Kłodzkiej. Oprócz bogatej historii i unikatowej zabudowy miasta, klimatycznych miejscowości turystycznych jak Międzygórze i Długopole-Zdrój, Gmina staje się miejscem przyjaznym dla rowerzystów i turystyki rowerowej. To ok. 44 km tras singletrack w masywie Śnieżnika i Górach Bystrzyckich, trasy rowerowe i spacerowe na zrewitalizowanej Górze Parkowej w Bystrzycy Kłodzkiej.

Zróżnicowane ukształtowanie terenu Gminy Bystrzyca Kłodzka, stwarza szerokie możliwości dla turysty od szlaków pieszych, rowerowych, nordic walking, biegowych i zjazdowych po wspinaczkę górską.

Przeczytaj także: Bystrzyca Kłodzka - co warto zobaczyć?

20. Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

muzeum filumenistyczne

Muzeum swoją działalność rozpoczęło ponad 50 lat temu. W swoich zbiorach posiada ciekawą kolekcję przedmiotów, które służą do niecenia ognia m.in. zapalniczki (elektryczne, gazowe, benzynowe), krzesiwa metalowe, zapałki z całego świata oraz wiele innych ciekawych pamiątek.

21. FARMA WALISZÓW - Fundacja Family Fun Farm

family fun farm

Odkryj magię przyrody w naszym wiejskim zoo! Zanurz się w świecie zwierząt, gdzie edukacja przeplata się z radością spotkania ze zwierzętami. Czekają na Ciebie fascynujące opowieści, czesanie, głaskanie i karmienie zwierząt oraz ognisko. Ponadto można zorganizować u nas urodziny, wycieczkę klasową czy piknik familijny. Czas odwiedzin nieograniczony. Dopytaj o programy dla grup, zadzwoń i zarezerwuj już teraz!

Stary Waliszów 51
57-500 Bystrzyca Kłodzka
tel. 696-635-445

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

22. Pałac Gorzanów

palac gorzanow

Pałac Gorzanów to unikat w skali Europy Środkowej. Wybudowany w XVI w. w stylu renesansowym, rozbudowany w XVII w. w stylu barokowym. W wewnętrzach jest kilka tysięcy m2 restaurowanych polichromii i fresków. Perłami baroku są rzeźbiona Sala Terrena, Kaplica oraz Nimfeum. W Pałacu jest też XVIII-wieczny Teatr. Całość położoną w romantycznym parku można zwiedzać z przewodnikiem, który opowiada niezwykłą historię mieszkańców pałacu.

Podzamcze 8, 57-521 Gorzanów
tel. 517 091 278
www.palacgorzanow.pl

Radków - atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Radków na Ziemi Kłodzkiej

Radków to kolejna ciekawa miejscowość turystyczna na mapie Ziemi Kłodzkiej. Miejscowość znajduje się zaledwie 25 km od stolicy regionu - Kłodzka. Warto jednak wspomnieć tu o całej gminie Radków, która znana jest przede wszystkim z takich atrakcji przyrodniczych jak: Szczeliniec Wielki czy Błędne Skały. Jesteśmy jednak pewni, że znajdziecie tu wiele niesamowitych miejsc, które warto odwiedzić podczs podroży po Ziemi Kłodzkiej. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o gminie Radków i jej atrakcjach, wpadajcie do naszego Artykułu o Radkowie.

23. Wieża Widokowa Suszynka

Wieża Widokowa Suszynka

W miejscowości Suszyna znajduje się wieża widokowa, skąd możecie podziwiać Góry Stołowe, Masyw Śnieżnika, Broumovskie Ściany, Górę Świętej Anny, Góry Bardzkie, Góry Orlickie, Góry Sowie oraz Góry Złote. Wieża Suszynka stoi na wzniesieniu 469 m n.p.m. a jej wysokość sięga 27 metrów. Aby dostać się na specjalnie przygotowaną platformę widokową, która znajduje się na 22 metrze wierzy, do pokonania macie 140 schodów. 

24. Zalew Radkowski

Zalew Radkowski

To zaraz po Szczelińcu Wielkim czy Błędnych Skałach najbardziej znana atrakcja turystyczna gminy Radków. Latem jest to miejsce oblegane nie tylko przez miejscowych ale także turystów z całej Polski. Zalew Radkowski to świetne miejsce, aby ochłodzić się od upalnego słońca, zrelaksować i zaznać chwili odprężenia. Na terenie zalewu znajdziecie Ośrodek Rekreacyjny a w nim miejsce noclegowe i wypożaczalnię sprzętu wodnego. 

25. Taras widokowy na górze Guzowata

Taras widokowy na górze Guzowata

Taras widokowy na górze Guzowata to ciekawy punkt widokowy, którego odwiedzenie polecamy każdemu turyście! Zlokalisowany jest nieopodal zalewu radkowskiego na wysokości 450 m n.p.m. Dotrzeć można tu zarówno pieszo, na rowerach oraz samochodem - także miejsce to dostępne jest dla każdego turysty. Prócz nowoczesnej infrastruktury największe wrażenie robią widoki, które rozciągają się na Góry Stołowe, Zalew Radkowski oraz Broumovskie Ściany. 

26. Skansen Wambierzyce

skansen wambierzyce

Skansen Wambierzyce – powrót do korzeni, będąc pasjonatem historii lub turystom szukającym nietypowego miejsca na spędzenie czasu całą rodziną zajrzyj do nas posiadamy muzeum gospodarstwa domowego z niezliczoną ilością reliktów przeszłości, dodatkową atrakcją dla dzieci jest mini zoo gdzie zobaczyć można między innymi swobodnie spacerujące nutrie, na miejscu plac zabaw dla najmłodszych oraz sklepik z pamiątkami.

Wambierzyce, ul.Wiejska 52
skansen.wambierzyce@gmail.com
tel. 889 818 112

27. Park Dinozaurów w Karłowie

park dinozaurów karłów

Najwyżej położony Park Dinozaurów w Polsce, u podnóża Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych. Wyjątkowe miejsce dla dużych i małych, gdzie odkryjecie olbrzymie modele dinozaurów oraz spędzicie niezapomniane chwile na placu zabaw. Górski krajobraz i dobra zabawa! Na miejscu znajduje się Bar Dino z przekąskami, a także sklep z pamiątkami.

Otwarte od kwietnia do listopada:
codziennie od 9:00 do 18:00
57-353 Karłów
tel. 691 320 118

28. Szczeliniec Wielki

szczeliniec wielki

Szczeliniec wielki to najpopularniejszy szczyt na Ziemi Kłodzkiej, co roku odwiedzają go tysiące turystów - i nic w tym dziwnego. Wejście na szczyt prowadzi po schodach i nie zajmuje dużo czasu, także dostępny jest dla osób w każdym wieku. Na szczycie znajduje się Schronisko, gdzie każdy turysta może zjeść coś dobrego czy napić się kawy. Zabawa zaczyna się jednak później... gdy odkryjemy majestatyczne skalne labirynty i przepiękne widoki.

Nowa Ruda - poznaj atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Wieża na Gorze sw Anny Nowa Ruda

Gmina Nowa Ruda położona jest w północno-zachodniej części powiatu kłodzkiego, w dolinie rzeki Włodzicy i Woliborki, pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi. Tarasowy układ miasta, urozmaicona rzeźba terenu, ciekawie krzyżujące się ulice, liczne mosty i wiadukty czynią z niej atrakcyjne krajobrazowo i turystycznie miejsce.

Najwyższym wzniesieniem jest Góra Wszystkich Świętych znajdująca się na wysokości 648 m n.p.m. Miasto od lat nazywane jest "krainą czerwonego piaskowca, położoną na siedmiu tarasach". Co najbardziej zachwyci turystów w Nowej Rudzie? Przede wszystkim ukształtowanie, różnorodność otaczającego je krajobrazu oraz możliwość uprawiania wielu form turystyki. Chętni na odkrycie kolejnej atrakcji turystycznej Ziemi Kłodzkiej? Czytajcie więc dalej!

29. Dawna Kopalnia Nowa Ruda

Dawna Kopalnia Nowa Ruda 

Docieramy do Nowej Rudy, górskiego miasteczka, które zaskakuje na każdym kroku! Jesteście chętni żeby odkryć jego historię, magię i nieoczywistość? Poznajcie jedną z największych atrakcji turystycznych Nowej Rudy - Dawną Kopalnię Nowa Ruda.

Misja tego miejsca jest prosta – pokazuje trud pracy górniczej rzeszom turystów. Magiczna podróż labiryntem ciemnych, podziemnych korytarzy pośród sztolni i maszyn górniczych, sprawia że to wspaniałe miejsce do zwiedzania i spędzenia wolnego czasu z rodziną i w grupie przyjaciół. Dawna Kopalnia Nowa Ruda to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na mapie atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej.

ul. Obozowa 4, 57-401 Nowa Ruda
tel./fax +48 74 872 79 11
www.kopalnia-muzeum.pl

Gmina Stoszowice - czyli Srebrna Góra i jej atrakcje

Gmina Stoszowice to miejsce znane przede wszystkim z miejscowości Srebrna Góra. Znajduje się w niej najsławniejsza budowla architektoniczna nie tylko na Ziemi Kłodzkiej ale również Dolnego Śląska. Od lat obiekt stanowi dumę dla mieszkańców i przyciąga co roku całą masę turystów. Gmina Stoszowice słynie jednak również z lokalnych wyrobów. W miejscowości Lutomierz turyści mogą odwiedzić Sery Lutomierskie z Gór Sowich, gdzie oprócz rozkoszowania się wspaniałymi serami, mogą wziąć udział w warsztatach serowarskich, zwiedzić gospodarstwo rolne oraz zrobić zakupy w tamtejszym sklepiku.

30. Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

Podążamy dalej odkrywając atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej i jej okolic. Docieramy do Srebrnej Góry, gdzie znajduje się wyjątkowa atrakcja czyli Twierdza Srebrna Gόra. Jest ona unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości nie jeden obiekt, a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw.

Twierdza składa się bowiem aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku.  Podczas pobytu odwiedzający goście mają możliwość spotkać się z przewodnikiem- żołnierzem, który w interesujący sposób przedstawia historię i ciekawostki Twierdzy.

tel. 74 818 00 99
e-mail: info@forty.pl
www.forty.pl

31. Sery Lutomierskie z Gór Sowich

Sery Lutomierskie z Gór Sowich

Ta podróż będzie interesująca, pachnąca, a przede wszystkim smaczna. Miejsce, które chcemy Wam przedstawić jest niezwykłe. W Lutomierzu, maleńkiej miejscowości nieopodal Srebrnej Góry i Ząbkowich Śląskich znajduje się Zagroda Edukacyjna. Pani Malwina wraz z mamą Stanisławą Paternak stworzyły miejsce, które przyciąga wielbicieli sera i produktów regionalnych Dolnego Śląska.

Prócz sklepiku z produktami regionalnymi, organizowane są również warsztaty robienia sera dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. W ramach zajęć turyści mogą zwiedzić gospodarstwo rolne, a także - skosztować śniadania u rolnika. Co ciekawe, w każdą III niedzielę miesiąca odbywają się tu Targi Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika - przybywają na nie mieszkańcy wielu pobliskich miast, w tym Wrocławia, Świdnicy i Wałbrzycha.

Lutomierz 29, 57-213 Stoszowice
tel. 661 783 435
www.serylutomierskie.pl

Duszniki-Zdrój poznaj atrakcje turystyczne warte odwiedzenia 

Docieramy do Dusznik-Zdrój - uroczej miejscowości Ziemi Kłodzkiej. Oczywiście również i tutaj znajdziecie atrakcje turystyczne, która musicie odwiedzić. Jedną z takich atrakcji jest Młyn Papierniczy, który stanowi nie lada atrakcję w regionie Ziemi Kłodzkiej. Przede wszystkim polecamy Wam spacer po miejscowości, aby dokładnie ją poznać i odkryć jej niesamowity klimat. W swojej wędrówce nie zapomnijcie o odwiedzeniu rynku, gdzie znajduje się ratusz oraz przepiękne kamieniczki.

32. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdrój

Tradycje wyrobu papieru w Dusznikach sięgają połowy XVI wieku. Pierwsza papiernia została zniszczona w 1601 r. przez powódź, jednakże młyn odbudowano i już w 1605 r. wznowiono czerpanie papieru. Arkusze z Dusznik zyskały sławę na całym Śląsku – wykorzystywano je m.in. w urzędach, kancelariach i drukarniach Wrocławia oraz innych miast i miasteczek w całym regionie. W XVIII wieku, po przejęciu Śląska przez Prusy, dusznicki papier zagościł na dworze w Berlinie, a właściciel młyna zyskał miano nadwornego papiernika króla Prus. Dochody ze sprzedaży papieru przez wieki inwestowano w papiernię, która stała się jednym z najciekawszych obiektów przemysłowych w Europie.

Przepięknie odrestaurowany dusznicki młyn papierniczy jest dziś jedną z najcenniejszych pereł architektury regionu. Działające w nim Muzeum Papiernictwa prezentuje chlubne tradycje przemysłowe, ale również pozwala przeżyć niepowtarzalną przygodę. Można tu obejrzeć zabytkowe urządzenia papiernicze, modele maszyn, przykłady banknotów z różnych epok oraz kolekcje arkuszy ze znakami wodnymi. Zwiedzający mogą wykonać własny arkusz papieru, który będzie pamiątką z pobytu w Dusznikach-Zdroju.

Godziny otwarcia:
V-VIII pon.-sob. 9.00-18.00, niedz. 9.00-16.00
IX-X pon.-sob. 9.00-17.00, niedz. 9.00-16.00
XI-IV wt.-niedz. 9.00-15.00 (w ferie jak w okresie V-VIII)
ul. Kłodzka 42, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel.: 74 862 74 00
www.muzeumpapiernictwa.pl

33. Zieleniec Sport Arena

zieleniec sport arena

Ośrodek Zieleniec Sport Arena położony jest pomiędzy dwoma pasmami górskimi: Gór Bystrzyckich i Orlickich. Ośrodek jest jednym z największych obiektów narciarskich w Polsce. 31 kolei i wyciągów pozwala na korzystanie z 23 kilometrów zróżnicowanych i szerokich tras. Uzupełnienie infrastruktury narciarskiej stanowią szkoły i wypożyczalnie sprzętu oraz bogata baza noclegowa i gastronomiczna.

ul. Zieleniec, 57-340 Duszniki Zdrój
www.facebook.com/ZieleniecSportArena

Więcej informacji znajdziecie na: www.zieleniec.pl

Kudowa-Zdrój - dlaczego warto odwiedzić?

Kudowa-Zdrój miasto na Ziemi Kłodzkiej

Kudowa-Zdrój to jedno z najsławniejszych miasteczek uzdrowiskowo-turystycznych, które położone jest w zachodniej części Ziemi Kłodzkiej. Ze względu na uzdrowiskowy charakter tego miasta, a także liczne atrakcje turystyczne, sezon trwa tutaj cały rok. Prócz spacerów w otoczeniu zieleni i łagodnego mikroklimatu, polecamy Wam jeszcze kilka atrakcji, które koniecznie musicie odwiedzić.

34. Muzeum Zabawek Kudowa-Zdrój

Muzeum Zabawek Kudowa-Zdrój

Magiczne miejsce dla dzieci i ich rodziców. Dorośli, którzy nadal czują się młodzi duchem, również znajda tu coś dla siebie. Pokaźna kolekcja zabawek z przeszłości uświadomi młodszemu pokoleniu i przypomni starszemu, w jaki sposób bawiły się dzieci przed erą komputerów.

Muzeum powstało w 2002 roku. Na powierzchni blisko 400m2 zgromadzona została największa w Polsce wystawa zabawek. Łącznie kilka tysięcy unikalnych egzemplarzy. W zbiorach muzeum znajdują się domowe teatrzyki, ręcznie wykonane szopki bożonarodzeniowe, lalki, zabawki blaszane, militaria chłopięce, drewniane klocki, pluszowe zwierzątka, samograje i wiele innych. W tym miniaturowym świecie można odnaleźć prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego – od starożytności po lata 80-te XX wieku.

Warto poznać historię zabawek, gdyż to one zawsze odzwierciedlały kulturę i tradycje danej epoki.

Czynne codziennie
maj - wrzesień od 9:00 do 18:00
październik-kwiecień od 10:00 do 17:00
ul. Zdrojowa 46b, 57-350 Kudowa Zdrój
tel. 74 866 49 70, 691 408 713
www.muzeum-zabawek.pl

35. Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Zdrój 

Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Zdrój

Miejsce, w którym zatrzymuje się czas zarówno dorosłym jak i dzieciom. To niesamowita podróż w przeszłość i możliwość poznania zawodów, których albo już nie ma, albo wkrótce nie będzie. Postępująca automatyzacja i rozwój technologii sprawiają, że dla wielu niegdyś popularnych zawodów, obecnie nie ma już miejsca. Jednak skansen taki jak Szlak Ginących Zawodów, nie pozwala o nich całkowicie zapomnieć.

W pracowni garncarskiej można na własne oczy zobaczyć, jak powstają gliniane naczynia. Chętni mogą również własnoręcznie wytworzyć takie naczynie. Z kolei w domu chleba można zapoznać się z tradycyjnym sposobem pozyskiwania mąki i zobaczyć prawdziwy piec do wypieku chleba. W chatce robótek ręcznych i dawnego sprzętu gospodarstwa domowego zwiedzający mają okazję obejrzeć przedmioty codziennego użytku.

Zawsze największą popularnością cieszy się kuźnia w której można zobaczyć jak z kawałka żelaza powstawały na przykład podkowy. Turyści mają także możliwość wejść na wiatrak typu Koźlak z 1902 roku, a także obejrzeć zwierzyniec, a w nim mniej lub bardziej egzotyczne gatunki zwierząt.

Czynne codziennie
ul. Chrobrego 43a, 57-350 Kudowa Zdrój
tel. 667 959 799
200 m. od Kaplicy Czaszek
www.szlakginacychzawodow.com.pl

36. Ruchoma Szopka w Czermnej 

Ruchoma Szopka w Czermnej

Ruchoma Szopka to dziełko twórcy Frantiska Stepana, który rozpoczął rzeźbić swoje dzieło w wieku zaledwie 15 lat. Po dwudziestu latach żmudnej pracy, wykonał ponad 250 figurek, które poruszane ręcznie stanowiły szopkę. Figurki z szopki przedstawiają sceny z życia pasterzy, mieszczan oraz narodzin Jezusa Chrystusa.

37. Kaplica Czaszek w Czermnej - niezwykła atrakcja Ziemi Kłodzkiej

kaplica czaszek czermna

Jednym z najbardziej niezwykłych i jednocześnie fascynujących miejsc, jakie można odwiedzić na Ziemi Kłodzkiej, jest Kaplica Czaszek w Czermnej. To miejsce skrywa w sobie mroczną, ale też niezwykle interesującą historię, która przybliża nam losy ludzi z przeszłości.

Kaplica Czaszek w Czermnej, znajdująca się w dzielnicy Kudowy Zdrój, została zbudowana między 1776 a 1784 rokiem przez księdza Wacława Tomaszka, pochodzenia czeskiego. W jej wnętrzu znajduje się ponad 3,000 starannie ułożonych czaszek i kości pochodzących z ofiar wojen oraz epidemii, takich jak Wojna Trzydziestoletnia. To niezwykłe miejsce jest żywą pamiątką po tych, którzy odeszli, stanowiąc jednocześnie symbol przemijania i kruchości ludzkiego życia.

W środku kaplicy można podziwiać liczne eksponaty, w tym czaszkę z śladem kuli z czasów Wojny Siedmioletniej czy też kościoludzi o niezwykłych proporcjach. To wyjątkowy kościół z czaszkami przy granicy czeskiej, który przyciąga zarówno turystów, jak i historyków z całego świata.

38. Sudeckie Chaty

Sudeckie Chaty Kudowa-Zdrój

Jeśli szukasz idealnego miejsca na wypoczynek w otoczeniu przyrody, Sudeckie Chaty w malowniczym kurorcie Kudowa-Zdrój stanowią doskonały wybór. Położone w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego, oferują nie tylko spokój i odprężenie, ale także niezliczone możliwości do odkrywania uroków tego regionu.

Kudowa-Zdrój, znana ze swojego malowniczego krajobrazu i leczniczych wód, od lat przyciąga turystów szukających zarówno relaksu, jak i aktywnego wypoczynku. Sudeckie Chaty zapewniają doskonałą bazę wypadową do eksplorowania tych atrakcji, oferując komfortowe warunki pobytu w harmonii z naturą.

Rodziny z dziećmi znajdą tu liczne atrakcje, które umilą pobyt najmłodszym. Dostępność placów zabaw, ścieżek edukacyjnych i programów przyrodniczych sprawia, że każdy dzień spędzony w Sudeckich Chatach będzie pełen przygód i nowych doświadczeń.

ul. Kościuszki 10
57-350 Kudowa Zdrój
tel. 48 512 514 804
www.sudeckiechaty.pl

Polanica-Zdrój - co musisz zobaczyć?

Polanica-Zdrój Ziemia Kłodzka

Polanica Zdrój to uzdrowiskowe miasteczko, które często wybierane jest przez turystów na terenie Dolnego Śląska. Słynie z łagodnego klimatu oraz bogatycz źródeł mineralnych, dzięki czemu przyciąga w swoje progi zarówno kuracjuszy, jak i osoby poszukujące odpoczynku zdala od zgiełku miast. Wszystkim turystom przybywającym do Polanicy, polecamy odwiedzenie tamtejszego parku zdrojowego. Z pewnością zachwyci Was ilością barw i kolorowych kwiatów. Jeśli poszukujecie atrakcji turystycznych w Polanicy-Zdrój, przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego.

39. FunPark Polanica-Zdrój  

FunPark Polanica-Zdrój

W Polanicy stworzono miejsce specjalnie dla Twoich pociech. Park rozrywki FunPark to synonim uśmiechu i świetnej zabawy na świeżym powietrzu. Zapewniamy 14 niesamowitych atrakcji: potężne dmuchańce, tyrolkę, rozbudowany wieżyczkowy plac zabaw oraz piaskownice i brodziki z łódeczkami dla mniejszych dzieci. To wszystko osłodzone pysznymi goframi i lodami oraz aromatyczną kawą dla rodziców i opiekunów.

Polanica-Zdrój, ul. Kłodzka 14 (niedaleko centrum)
Czynne: poniedziałek - niedziela
od 10:00 do 20:00
Tel. 511 161 075
www.funpark-polanica.pl

40. Kolejka Turystyczna Polanica-Zdrój

kolejka polanica zdrój

Od kilkunastu lat ulicami uzdrowiska kursuje sympatyczny „Polanica Express”. Ten zestaw, stylizowanej na XIX-wieczny parowóz „lokomotywki”, mieści w dwóch zradiofonizowanych wagonikach 40 osób. Przejażdżka kolejką to doskonały pomysł na zwiedzania miasta z nieco innej perspektywy. Szczególnie pomocny jest w zwiedzaniu miasta osobom niepełnosprawnym oraz w podeszłym wieku.

KOLEJKA KURSUJE:
– lipiec-sierpień: codziennie od 11.00-17.00
– kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, październik:
soboty i niedziele 11.00-17.00


Parkowa 13 - PARK SZACHOWY,
57-320 Polanica-Zdrój

www.pol-kart.pl

41. Wycieczki jednodniowe - Praga, Wiedeń, Drezno, Skalne Miasto

wycieczki polanica

Zapraszamy na jednodniowe wycieczki: - Praga - Wiedeń - Drezno - Jaskinia Macochy - Adrspach Skalne Miasto Zwiedzanie z przewodnikiem.

Wyjazdy: Kłodzko, Polanica, Duszniki i Kudowa.

ul. Parkowa 9
57-320 Polanica-Zdrój
tel. +48 601 518 601
https://pol-kart.pl/

Ząbkowice Śląskie i Kamieniec Ząbkowicki - atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Ząbkowice Śląskie to miasto o bogatej historii, które przyciąga turystów dzięki takim atrakcjom jak Krzywa Wieża, malownicze ruiny, czy też neogotycki Ratusz Miejski. Dodatkowo, w Ząbkowicach można dowiedzieć się więcej o mrocznej historii zarazy i grabarzy z czasów Frankenstein. W okolicach Ząbkowic kryją się też inne ciekawe miejsca do zwiedzania takie jak Pałac Marianny Orańskiej czy historyczna kopalnia złota. Kamieniec Ząbkowicki, choć mniejszy, także skrywa wiele atrakcji i jest idealnym miejscem dla osób szukających urokliwych zakątków Dolnego Śląska.

42. Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich 

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Średniowieczna Krzywa Wieża jest jedną z największych ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Wysokość wieży wynosi 34m – jest ot najwyższa krzywa wieża w Polsce! Pokonując 139 stopni, można zobaczyć Ząbkowice Śląskie i okolice ze szczytu korony - panorama jest niezapomniana. Jej przeszłość jest tajemnicza, a historia niewyjaśniona. Do dziś nie można z całą pewnością stwierdzić, kiedy dokładnie powstała Krzywa Wieża, w jakim celu ją zbudowano, ani dlaczego jest pochylona. Krzywa Wieża kryje w sobie tajemnicę i legendę, którą koniecznie trzeba poznać.

Co w programie zwiedzania?

W pomieszczeniu Krzywej Wieży znajduje się wystawa: "Średniowieczna izba tortur i więzienie w lochu głodowym". Dodatkowo, każdy z odwiedzających może zrobić sobie zdjęcie w dybach. Początki krzywej wieży nie są dziś znane z powodu braku źródeł pisanych. Kilku niemieckich badaczy twierdziło, że wieża jest pozostałością przedlokacyjnego zamku (tzw. Bergfried). Zamek ten miał zostać wzniesiony przez książąt świdnickich, a zniszczony przez wojska walczące z czeskim królem Jerzym z Podiebradów.

Otwarte codziennie: od 9:30 do 17:30
Izba Pamiątek Regionalnych im. Józefa Glabiszewskiego
ul. Krzywa 1, 57-200 Ząbkowice Śląskie
tel. +48 74 815 20 43
www.zckit.pl

43. Laboratorum Frankensteina

Ząbkowice Śląskie atrakcje dla dzieci

Ząbkowice Śląskie zwane są nie tylko miastem Krzywej Wieży, ale i Frankensteina. Dlaczego Frankenstein? Po pierwsze, dlatego, że od średniowiecza aż do 1946 roku Ząbkowice Śląskie nosiły nazwę Frankenstein. A po drugie historia miasta związana jest z samym doktorem Frankensteinem. Poznajcie jego historię w mrocznym laboratorium doktora Frankensteina!

Otwarte codziennie od 9:30 do 17:30
Izba Pamiątek Regionalnych
im. Józefa Glabiszewskiego
ul. Krzywa 1, 57-200 Ząbkowice Śląskie
tel. +48 74 815 20 43
www.zckit.pl

44. Zamek w Ząbkowicach Śląskich

zamek ząbkowice

Zamek w Ząbkowicach Śląskich – to 700 lat bogatej historii. O jego obronnym charakterze świadczą, ciągle widoczne, basteje, attyka osłaniająca stanowiska straży, strzelnice. Historia zamku jest bardzo złożona, ponieważ przez lata przechodził z rąk do rąk, a także był niszczony, a następnie odbudowywany. Obecnie został udostępniony do zwiedzania.

Otwarte codziennie:
od 9:30 do 17:30
Izba Pamiątek Regionalnych
im. Józefa Glabiszewskiego
ul. Krzywa 1, 57-200 Ząbkowice Śląskie
tel. +48 74 815 20 43
www.zckit.pl

45. Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac Marianny Orańskiej wraz z otaczającym go parkiem, powstał w XIX wieku. Po latach znów stał się wizytówką gminy Kamieniec Ząbkowicki. To prawdziwa perła architektoniczna na skalę europejską. Imponuje okazałą formą, wielkością oraz bogactwem rozwiązań architektonicznych.

Godziny otwarcia: od 10:00 do 18:00 (wejście co godzinę)
ostatnie wejście jest o godz 17, od maja do września o 18.00
W sprawie rezerwacji biletów, organizacji wycieczek
oraz uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt
z Punktem Informacji Turystycznej:
tel. 74 637 01 67
e-mail: pit@kamienieczabkowicki.eu

Pozostałe atrakcje Ziemi Kłodzkiej i okolic

Ziemia Kłodzka to perła południowo-zachodniej Polski, która zachwyca nie tylko swoim urokiem, ale także bogactwem atrakcji. Ale nie tylko samo serce Ziemi Kłodzkiej skrywa niezliczone skarby. Przemierzając te tereny, warto więc wyjrzeć poza granice samej Kotliny Kłodzkiej i pozwolić się oczarować również jej sąsiedztwu. To prawdziwa uczta dla ducha każdego miłośnika przyrody, historii i architektury.

47. Projekt Riese -Podziemne Miastlo Osówka 

Podziemne Miasto Osówka

Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. Jego przeznaczenie nie jest jasne, mogła to być tajna kwatera Adolfa Hitlera lub hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych przy produkcji tajnej broni. Wiadomo, że prace nad tym kompleksem rozpoczęto w 1943 roku. Stanowią ogromny system betonowych korytarzy, umocnień i hal, które obecnie udostępnione są dla ruchu turystycznego.

48. Zamek Grodno

Zamek Grodno

Zamek Grodno położony jest w Zagórzu Śląskim na Górze Choina na wysokości 450 m n.p.m. Zamek Grodno to ponad 700 lat historii. Początki średniowiecznej warowni w tym miejscu sięgają czasów Piastów Śląskich. Pod koniec XVI w. zamek został przebudowany na renesansową rezydencję. Dziś Zamek Grodno jest jedną z najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na terenie Dolnego Śląska. W zamku możemy zobaczyć wiele z zachowanych średniowiecznych murów, jak i niektóre z ocalałych renesansowych pomieszczeń, a widok rozciągający się z zamkowej wieży należy do jednych z najpiękniejszych w okolicy.

Wzgórze Zamkowe, 58-321 Zagórze Śląskie
tel. 74 845 33 60
e-mail: biuro@zamekgrodno.pl
www.zamekgrodno.pl

49. Sztolnie Walimskie

Sztolnie Walimskie

Sztolnie Walimskie to tzw. kompleks „Rzeczka”, jeden z siedmiu kompleksów „Riese” wybudowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w Górach Sowich. Budowa kompleksu „Riese” była jedną z największych militarnych inwestycji III Rzeszy, która nigdy nie została ukończona. „Riese” już o wielu lat rozpala umysły poszukiwaczy przygód i badaczy historii. Sztolnie Walimskie są kompleksem udostępnionym do zwiedzania. Zapraszamy wszystkich miłośników historii i podziemnych atrakcji!

ul. 3 Maja 26, 58-320 Walim
tel. 74 84 57 300
e-mail: biuro@sztolnie.pl
www.sztolnie.pl

50. Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach

muzeum domu slaskiego

Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach swoje bogate i różnorodne zbiory prezentuje na 10 stałych ekspozycjach. Tu poznasz jak żyli nasi przodkowie! Można u nas obejrzeć zarówno dawne sprzęty mieszczańskiego gospodarstwa domowego jak i zbiory rzemiosła artystycznego oraz sztuki śląskiej. Na ekspozycji zaaranżowano dawne pomieszczenia domowe jak m.in. kuchnia, salonik mieszczański biedermeier, gabinet barokowy czy salon mieszczański z przełomu XIX i XX w. poświęcony artystom Marcie i Josephowi Langerom. Muzeum prowadzi zajęcie muzealne o zróżnicowanej tematyce.

51. Muzeum przy Tunelu

muzeum przy tunelu

Muzeum przy Tunelu w Świerkach poświęcone jest pamięci Mieczysława Bojko, eksploratora, miłośnika historii i kolekcjonera. Znajduje się ono nieopodal tuneli pod Świerkową Kopą. Muzeum powstało dzięki pasji zbieractwa i zacięciu artystycznemu Mieczysława Bojko i Nadii Makuchowskiej. Muzeum przy Tunelu to „podróż sentymentalna do przeszłości”. Zgromadzono w nich dobra kultury, a także różnego rodzaju pamiątki.

Świerki 101
tel. 889 785 337
www.muzeumprzytunelu.pl

52. Skansen Gottwaldówka

skansen gottwaldowka

Zabytkowe gospodarstwo „Gottwaldówka” – przykład budownictwa regionalnego i XIX-wiecznej kultury materialnej kłodzkiej wsi. Dla turystów do zwiedzania udostępniony jest cały zespół gospodarski, który tworzą: dom mieszkalny, obora, stodoła i wozownia – wyposażone w od lat zbierane eksponaty. W skansenie prezentowane są wystawy tematyczne związane z regionem. Pieczenie chleba w każdą sobotę.

Czynne od kwietnia do października
Kąty Bystrzyckie 23
57-540 Lądek Zdrój
tel. 74 814 78 02, 74 814 80 45
www.gottwaldowka.pl

53. ZOO Łączna

zoo łączna

Nie musisz być na Madagaskarze i Afryce by obcować z dzikimi zwięrzętami. U nas wszystko na wyciągnięcie ręki! Dotkniesz, nakarmisz oraz poznasz ponad 100 gatunków zwierząt w tym wilki polarne, rysie, lemury i wiele innych. Zapraszamy do Świata Lemurów na terenie ZOO Łączna. Przeżyj niezapomnianą przygodę!

Łączna 25
58-350 Mieroszów
tel. 665 148 038
www.zoolaczna.pl

Singletrack Glacensis - 200 km tras rowerowych na Ziemi Kłodzkiej

Trasy rowerowe na Ziemi Kłodzkiej

Singletrack Glacensis to system, który został stworzony dla wszystkich miłośników jazdy rowerem - bez względu na umiejętności. Wystarczy kochać przygodę po niecodziennych trasach rowerowych. Odnajdziecie tu fajne miejsca wokół kilku miejscowości Ziemi Kłodzkiej. Jest to idealny sposób na zwiedzenia tego przepięknego regionu dla osób, które kochają adrenalinę i aktywny wypoczynek. Przygotowaliśmy dla Was artykuł o trasach rowerowych Singletrack Glacensis.

POZNAJ 44 ATRAKCJE ZIEMI KŁODZKIEJ

ulotka ziemia klodzka 2024

Ziemia Kłodzka - dlaczego warto tu być?

Region bogaty w atrakcje turystyczne, górskie szczyty oraz liczne atrakcje przyrodnicze - parki zdrojowe oraz trasy rowerowe. Ziemia Kłodzka to kierunek, który należy wybrać podczas planowanie wakacji w Polsce. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów. Znajdziesz je poniżej.

MAPA turystyczna ATRAKCJE ZIEMIA KŁODZKA - KOTLINA KŁODZKA, ZIEMIA ZĄBKOWICKA, GÓRY SOWIE, ZIEMIA WAŁBRZYSKA

 

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024