Blog - województwo łódzkie

Łódź - atrakcje dla dzieci. Co warto zobaczyć z dziećmi w Łodzi?    

Łódź - atrakcje dla dzieci

Łódź to specyficzne miasto, które niewiele osób kojarzy jako miejsce, gdzie można spędzać weekend czy urlop z dzieckiem. Jednak zapewniamy, że w Łodzi jest co najmniej kilkanaście ciekawych miejsc, które warto odwiedzić całą rodziną!

Są to miejsca, gdzie można spędzać czas aktywnie, albo takie, które poszerzą horyzonty młodych turystów. Niezależnie od tego, co lubi Wasze dziecko, w Łodzi na pewno znajdziecie atrakcje dla siebie. Jeśli jesteście ciekawi gdzie warto wybrać się z dziećmi w Łodzi - zachęcamy do lektury!

baza atrakcje w polsce

SPIS TREŚCI:

               

Planetarium EC1 - atrakcje dla dzieci w Łodzi

Kosmos to fascynująca sprawa. Być może dlatego tak wiele dzieci interesuje się astronomią. Praktycznie pewne jest, że Wasze dzieci pokaz w Planetarium EC1 będą oglądać z otwartą buzią. To najnowocześniejsze tego typu miejsce w Polsce, gdzie główną rolę odgrywa kosmos - dzięki ogromnemu ekranowi sferycznemu o średnicy 14 metrów i rozdzielczości 8k, czyli 32 mln pikseli, jesteśmy w stanie odbyć kosmiczny spacer.

Ekran produkuje obraz rzeczywistego stanu nieba w stosunku do pory roku. Wystarczy przyjść, rozłożyć się na fotelu i po prostu obserwować niebo. W trakcie seansu pracownicy planetarium opowiadają jakie gwiazdozbiory właśnie widzimy, i jakie legendy związane są z poszczególnymi konstelacjami. Wrażenie potęguje fakt, że pokazy ogląda się bez okularów, a ekran nie ma żadnych widocznych połączeń.

Dlatego też wizyta w Planetarium sprawia, że przeniesiecie się w zupełnie inną rzeczywistość, i to bez dalekich podróży! Zamiast oglądać gwiazdy nocą z ryzykiem, że zostaniemy pogryzieni przez komary warto wybrać bezpieczniejszą opcję - Planetarium EC1.                 

Centrum Nauki i Techniki EC1 - atrakcje dla dzieci

Kontynuując fascynującą wycieczkę z kosmosu możemy zejść na ziemię, do Centrum Nauki i Techniki EC1. Na ponad 18 tysiącach metrów kwadratowych znajduje się aż 150 stanowisk i eksponatów, nawiązujących do nauki, wynalazków i ważnych odkryć. Centrum znajduje się w historycznej Elektrowni Łódzkiej i składa się z 3 ścieżek dydaktycznych - pierwsza z nich to “Mikroświat - makroświat”, w której dzieci poznają to, co niewidoczne dla nieuzbrojonych oczu.

I tak będą mogły zaobserwować skrzydła owadów przez mikroskop elektronowy, a nawet dostrzec to, co znajduje się w najdalszych zakamarkach kosmosu. Druga ścieżka dydaktyczna nosi nazwę “Przetwarzanie energii” - tutaj dzieci od A do Z poznają wszystko, co związane z produkcją prądu. Będziecie mogli zobaczyć współczesne symulatory i historyczne eksponaty, związane z tą dziedziną.

Ostatnia ścieżka dydaktyczna to “Rozwój wiedzy i cywilizacji”, czyli strefa, gdzie za pomocą dotyku, doświadczeń i eksperymentów dzieci poznają zasady przyrody, prawa nauki i związane z nimi wynalazki. Dzieci kochają naukę przez zabawę, więc taka forma zwiedzania będzie dla nich niezwykle ciekawa!            

Ulica Żywiołów EC1

Jednym z oddziałów Centrum Nauki i Techniki EC1 jest Ulica Żywiołów, czyli miejsce stworzone z myślą o najmłodszych. Podzielona jest na 5 stref tematycznych, związanych z żywiołami: wody, ziemi, powietrza, ognia i życia. Każda ze stref skonstruowana jest tak, żeby pobudzić dziecięcą wyobraźnię - a żywioły są przecież wystarczająco fascynujące! Ulica Żywiołów przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat.

Aby uniknąć powrotu w mokrych ubraniach (woda musi być mokra!) polecamy, by zabrać coś na zmianę. Jesteśmy pewni, że każde dziecko wyjdzie stąd zadowolone, a przede wszystkim bogatsze o nowe doświadczenia. Poznawanie zjawisk wszystkimi zmysłami to najbardziej efektywny sposób zabawy - ale o tym najlepiej przekonać się samemu!                           

ZOO w Łodzi oraz Orientarium

Które dziecko nie lubi zwierząt? No może to, które ma alergię, ale spokojnie - podziwianie zwierząt z łódzkim ogrodzie zoologicznym nie powinno sprawić kłopotu nawet alergikom. ZOO w Łodzi największą sławę zdobyło dzięki Orientarium, czyli kompleksowi, poświęconemu faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. Mieszka tu największy słoń indyjski w Europie, krytycznie zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie, rekordowo wielki krokodyl gawialowy i mnóstwo innych ciekawych zwierząt.

Orientarium to też charakterystyczny podwodny tunel - przechodząc pod nim poczujecie się, jak gdybyście sami uczestniczyli w życiu oceanu! To największy podwodny tunel w Polsce. Nad Waszymi głowami przepływać będą rekiny, płaszczki i inne morskie stworzenia. Łącznie to około 1300 ryb!                                      

Ponadto, jeśli będziecie mieć szczęście (albo po prostu dobry plan) możecie załapać się na karmienie pokazowe czy kąpiele w basenie słoni, mieszkających w Orientarium. Po spacerze w obiekcie możecie odpocząć w jednej z tutejszych knajp o wdzięcznych nazwach jak Zapiekarium, Tłusty Śledź czy Kawiarnia Żyrafka. Na terenie łódzkiego ZOO znajdziecie również mini zoo, w którym mieszkają udomowione zwierzaki jak lampy czy kozy.

Można przywitać się z nimi z bliska, a nawet nakarmić je specjalnie przygotowaną karmą! Dla dzieci to nie lada frajda, tym bardziej, że łódzkie zwierzęta właściwie nigdy nie odmawiają przysmaków.                         

Jeśli wybieracie się na dłuższą wycieczkę do Łodzi polecamy zakup biletów łączonych Orientarium + EC1. Wtedy opłaca się bardziej!                

Aquapark Fala - doskonała zabawa dla całych rodzin

Czy jeden z największych parków wodnych w kraju znajduje się właśnie w Łodzi? Otóż to! Na Aquapark Fala składają się trzy strefy: basenowa, sauny i spa & wellness. Znajdziecie tam baseny zewnętrzne i wewnętrzne, w tym basen ze sztuczną falą, zjeżdżalnie, w tym najwyższą w Polsce zjeżdżalnię wodną Kamikadze, wanny solankowe, masaże wodne, tężnię solankową, grotę śnieżną, plażę naturystów, jacuzzi, a dla głodnych restauracje i bary.

Specjalnie dla dzieci przygotowano 15-metrowy most linowy, z którego można podziwiać aquapark z góry i którego przejście jest okraszone dreszczykiem emocji - kładka nie jest stabilna, więc przejście nią będzie świetną przygodą. Najmłodsze dzieci mogą korzystać z brodzika z ogromną, interaktywną ośmiornicą, małą zjeżdżalnią i dzwonem wody. Fala z basenem z falą sięga 1 metra wysokości - można poczuć się jak na prawdziwej plaży nadmorskiej!

Dzieci mogą bawić się też na wodnym placu zabaw z Muszlą, czyli zjeżdżalnią w kształcie gigantycznej muszli ślimaka. Jest tu też dom na palach, przypominający bambusowe domki z rajskich plaż oraz statek, z przeróżnymi dyszami, tryskającymi wodą znienacka. Bez względu na porę roku i pogodę Aquapark Fala w Łodzi będzie doskonałym miejscem na rodzinny wypoczynek!                            

Experymentarium - co tu zobaczycie?

Wszystkich małych naukowców zapraszamy do łódzkiego Experymentarium, zlokalizowane w Manufakturze, budynku będącym prawdziwym symbolem Łodzi. To prawdziwa perełka na mapie atrakcji dla dzieci w Łodzi! Tu mali odkrywcy poprzez zabawę poznają procesy zachodzące w świecie - mogą przetestować swój intelekt, zobaczyć jak funkcjonuje świat ludzi i zwierząt.

Nazwa mówi sama za siebie - dzieci poznają świat poprzez eksperymenty. To w końcu najciekawszy sposób na naukę! Interaktywna wystawa zawiera np. wejście do kosmicznego tunelu, w którym grunt może osunąć się pod nogami, czy stanowisko do wygenerowania wiru wody. Dzieci poznają tu prawa fizyki, ale i zagadnienia przyrodnicze - sprawdzą co się święci w ulu i jakie dźwięki wydają różne ptaki czy owady.

W tej części wystawy dzieci także dowiedzą się jak dbać o planetę i dlaczego temat ekologii jest dla nas wszystkich tak ważny. W Experymentarium jest nawet piaskownica rozszerzonej rzeczywistości, czyli trójwymiarowy model mapy topograficznej, który odwzorowuje ukształtowanie rzeźby terenu. To świetne miejsce do nauki geografii - dzieci samodzielnie przesypując piasek mogą zmieniać rzeźbę terenu i obserwować na bieżąco zmiany kolorów na mapie. Łącznie całe Experymentarium to ok. 70 stanowisk z różnymi zagadnieniami dotyczącymi nauk ścisłych.       

W Experymentarium będziecie mogli też założyć okulary wirtualnej rzeczywistości - Gogle VR, po założeniu których czekają na Was niesamowite przygody. I staniecie w samym ich centrum! Korzystając ze wszystkich atrakcji Experymentarium można spędzić tu nawet kilka godzin, w czasie których dzieci doświadczają świata całymi sobą! Świetne miejsce dla Waszych pociech!                  

Arena Laser Games                         

Kolejnym miejscem, które znajduje się w łódzkim Experymentarium jest także Arena Laser Games, czyli miejsce, gdzie rozgrywają się wojny na laserowego paintballa. To okazja do tego, by dzieciaki poczuli się jak prawdziwi komandosi, jednak bez ryzyka, że stanie im się coś złego. W “zadymionych” korytarzach, w których porozstawiane są różne przeszkody trzeba doprowadzić do tego, by nie dać się postrzelić.

Spryt, umiejętność przewidywania i inteligencja także pomogą zakończyć Wam zwycięsko rozgrywkę w laserowym labiryncie! Opony, drewniane skrzynie, lampy UV, fluorescencyjne graffiti, metalowe beczki, efekty świetlne, odgłosy walki - wszystko to sprawia, że poczujecie się jak na polu bitwy. Co ważne - w grze możecie wziąć udział całą rodziną, bez względu na wiek!                     

Monosfera Kreatywności

To nieco inne miejsce na rozrywkowej mapie Łodzi - miejsce organizacji warsztatów, zabaw, wydarzeń i imprez dla dzieci. W zabytkowym budynku Monopolis znajduje się największa w Polsce kolekcja drewnianych klocków Linden, z których dzieci mogą budować właściwie wszystko - ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Odbywają się tutaj także warsztaty robotyki, zajęcia z wykorzystaniem długopisów 3D, zajęcia językowe i zajęcia plastyczne.

W programie są także zajęcia z nauki koncentracji czy zajęcia logopedyczne,  a także zajęcia dotyczące historii Łodzi. W Monosferze rodzice mogą zostawić swoje dzieci pod okiem opiekunów i sami odpocząć. To kolejne świetne, edukacyjne miejsce dla najmłodszych turystów, odwiedzających Łódź.

Szlak Łodzi Bajkowej                     

Dorośli z pewnością kojarzą wytwórnię Se-ma-for. To właśnie tam powstawały najbardziej znane polskie bajki jak ta o Misiu Colargolu, Uszatku czy Zaczarowanym Ołówku. To właśnie one stały się inspiracją do wytyczenia na ulicach miasta Szlaku Łodzi Bajkowej.

W poszczególnych zakamarkach tkanki miejskiej znajduje się dziesięć małych pomników z wizerunkami bohaterów bajek, które do dziś nierozerwalnie łączą się z łódzką wytwórnią. Kolejnych bohaterów znajdziecie m.in. przy wejściu do opisanego wcześniej Aquaparku Fala, w największym łódzkim parku Na Zdrowiu, obok Muzeum Kinematografii, na najbardziej reprezentacyjnej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej, czy przy bramie ogrodu zoologicznego.

Tak jak Wrocław ma swoje krasnale, tak i Łódź ma bajkowe postacie, których znalezienie i poznanie sprawi dzieciakom wielką frajdę!

Palmiarnia w Łodzi                      

Łódzka Palmiarnia to jeden z obiektów Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Znajduje się w najstarszym parku w mieście - Parku Źródliska i jest świetnym miejscem na rodzinny spacer. W skład Palmiarni wchodzą trzy pawilony i ogród dydaktyczny - każdy pawilon urządzony w nieco innym klimacie.

Rośnie tam 4300 sztuk roślin, a nawet można spotkać tam żółwie czy karpie! 150-letnie palmy, bananowce, bambusy, paprocie, figowce i mnóstwo innych roślin przeniosą Was do klimatu wilgotnego lasu równikowego. Nawet wtedy, kiedy pogoda w Łodzi zaskoczy Was w ten negatywny sposób. ;)

Szlakiem Łódzkich Murali                 

Łódź oprócz tego, że kojarzy się jako miasto przemysłowe powinno kojarzyć się także z wszechobecnymi, imponującymi muralami - reklamami. Z tego powodu powstał nawet szlak turystyczny “Śladami Łódzkich Murali”, na którym znalazło się 16 najciekawszych malowideł z czasów PRL.

Wędrując i spotykając kolejne murale poznacie ciekawostki i historie z czasów Polski Ludowej, a także będziecie mogli poznać bliżej wydarzenia związane z Łodzią. Ogólnie rzecz biorąc murali w mieście jest ponad 100 - niektóre piękne i nowe, niektóre obdrapane, ale wciąż zachwycające klimatem.    

Muzeum Kinematografii

Łódzka filmówka to dla wielu, szczególnie młodych ludzi, aspirujących do bycia aktorami, marzenie i cel. To właśnie w Łodzi powstawały liczne filmy wielkiego formatu - przez lata miasto było stolicą produkcji filmów od początków rozwoju kinematografii. Zbiór Muzeum Kinematografii liczy ponad 50 tysięcy eksponatów, podzielonych na działy: historia kina, technika filmowa, plakat i scenografia oraz animacja.

Zwiedzający mogą obejrzeć dawne kamery i inną aparaturę filmową, pamiątki związane z ludźmi kina, czy też zapiski, dotyczące tworzenia filmowych hitów. W środy wstęp do Muzeum na wystawy stałe jest darmowy.                     

Las Łagiewnicki

Zapraszamy teraz na łono natury - do jednego z największych lasów miejskich w Europie. Mimo, że położony stosunkowo blisko centrum Łodzi (ok. 5 km), zachwyca zielonością i dzikością. Na 1200 hektarach Lasu Łagiewnickiego można nie tylko udać się na rodzinny spacer (na trasie dwie drewniane kapliczki z epoki baroku!), przejażdżkę rowerową po malowniczych trasach, ale przede wszystkim wybrać się do kompleksu Arturówek. Tam, na skraju rezerwatu znajdują się trzy zbiorniki wodne, w których można nie tylko się kąpać, ale i wędkować czy korzystać z kajaków. Na najmłodsze dzieci czeka park wodny z fontannami, plac zabaw ze zjeżdżalniami, karuzelami i piaskownicą, mini siłownia. Jest tu miejsce na ognisko, warunki do grillowania i właściwie wszystko, czego zapragnie dusza, pragnąca wypoczynku na świeżym powietrzu. To obowiązkowe miejsce dla rodzin z dziećmi!               

Muzeum Lalki

Z włóczki, filcu, porcelany, plastiku - w Muzeum Lalki znajdziecie kilkadziesiąt egzemplarzy, pochodzących z różnych okresów. Dzieci będą mogły poznać, czym niegdyś bawili się ich rówieśnicy - z pewnością podczas wizyty w Muzeum nie raz usłyszycie okrzyki zdziwienia.                    

Atrakcje dla dzieci w pobliżu Łodzi          

A jakie atrakcje czekają na Was w pobliżu Łodzi? Z pewnością będziecie zaskoczeni - ponieważ odnajdziecie tu jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce, która skierowana jest dla najmłodszych turystów i ich rodziców.

Mandoria - Miasto Przygód

Mandoria - to największy drewniany plac zabaw w Polsce, ale i największy park rozrywki w Europie, znajdujący się pod dachem. Na powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych parku krytego dachem znajdziecie tu rollercoastery, wirujący okręt, jedyną w Polsce rzekę płynącą pod dachem, zjeżdżalnie, karuzele.

To największy kryty park rozrywki w Europie i jedyny stylizowany na renesansowe miasto handlowe. Mandoria jest propozycją aktualną przez cały rok, niezależnie od pogody. 

Łódź - miasto pełne atrakcji turystycznych dla rodzin

I to już wszystkie atrakcje dla dzieci w Łodzi, które chcieliśmy Wam dziś pokazać. Mamy nadzieję, że przynajmniej część z nich przypadła Wam do gustu i że już planujecie swój rodzinny wyjazd do Łodzi. Nie dajcie się sprowokować opiniom krytykującym Łódź - w rzeczywistości to naprawdę ciekawe miasto z interesującą historią i atrakcjami, również tymi dla dzieci. Życzymy zatem udanego pobytu i wspaniałej, rodzinnej zabawy! Do zobaczenia!                           

Powiązane artykuły