Blog - województwo małopolskie

Pomysły na ferie zimowe w Małopolsce

Ferie zimowe w Małopolsce

Czy województwo małopolskie jest dobre na ferie zimowe? Oczywiście, a powodów ku temu jest bardzo wiele. Chociażby ten, ze tu zima zwykle trwa dłużej niż w innych częściach Polski. To doskonała wiadomość dla miłośników nart. Nie brakuje tu także innych atrakcji turystycznych dla dzieci i dorosłych.

Małopolska to obszar na którym znajdują się miejsca oblegane przez turystów, pełne rozmaitych propozycji spędzania wolnego czasu. Zakopane, Krynica, Wieliczka, Nowy Targ - kuszą różnorodną ofertą. To także wspaniałe i piękne góry Tatry i Pieniny. W każdym miejscu czeka na turystów inna propozycja spędzania wolnego czasu i relaksu.

SPIS TREŚCI:

Klimat na narty, relaks i rodzinną rozrywkę

Zima w Małopolsce bywa naprawdę zimowa i trwa dość długo. W Zakopanem zaczyna się już pod koniec listopada, w samych Tatrach nawet pod koniec października. Również w niektórych pasmach górskich Małopolski, zimowy czas jest przedłużony. Na Turbaczu średnia temperatura roczna wynosi 4 stopnie Celsjusza, śnieg ma nawet półtora metra grubości i utrzymuje się do 140 dni w roku.

Ale nie tylko tam -  na Mogielicy w Beskidzie Wyspowym, Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, szczytach Trzech Koron, czy w Beskidzie Niskim możemy spodziewać się pokrywy śnieżnej znacznie dłużej. Niezależnie jednak od pory roku w Małopolsce każdy znajdzie moc atrakcji dla siebie. Są tu miejsca świetne do aktywnego wypoczynku, mnóstwo zabytków, muzeów i miejsca dla najmłodszych. Małopolska to idealne miejsce na rodzinny zimowy wypoczynek.

malopolska ulotka 2023

Pieniny czekają na narciarzy i miłośników quadów

Małopolska to ponad 150 km tras narciarskich, około 60 stacji i ośrodków narciarskich, trasy biegowe, szlaki zimowych wypraw, kuligi i dziesiątki innych zimowych aktywności. W rejonie Pienin funkcjonuje kilka ośrodków narciarstwa zjazdowego. Ośrodek Arena Narciarska Jaworki-Homole położony jest w Jaworkach, jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, na styku dwóch pasm górskich - pasma Radziejowej i Małych Pienin.

Położenie powoduje, że panuje tutaj wyjątkowy, służący zdrowiu mikroklimat oraz niezwykłe bogactwo form krajobrazu. Cudowne miejsce, piękne o każdej porze roku, ale nas intersuje zima. Krzesełko, orczyk, trasa z pomiarem czasu, strefa freeridu, balet na nartach, monoski - to niektóre atrakcje Areny Narciarskiej Jaworki-Homole. Dla narciarzy przygotowano kanapy sunące ponad rozległą halą na północnym stoku Bukowinek - docieramy do górnej stacji kolejki. Tam czeka na rodziny szałas „Bukowinki” (z tarasem, placem zabaw dla dzieci oraz grillem).  I stąd można rozpocząć szusowanie, do dyspozycji są trasy wytyczone na kilkudziesięciu hektarach.

Arena Narciarska Jaworki-Homole może też pochwalić się 450‑metrową trasą z pomiarem czasu. Osiem tras to możliwość wyboru najodpowiedniejszej i dostosowanej do indywidualnych umiejętności. Kolejne stoki narciarskie znajdują się w Szczawnicy. Zimą życie w Szczawnicy toczy się przede wszystkim na przygotowanych dla narciarzy trasach narciarskich, na wzniesieniach Palenica i Szafranówka. Szczawnica posiada dobrze przygotowane i wyposażone zaplecze narciarskie, z którego korzystają zarówno poczatkujący narciarze, jak i osoby zaawansowane w szusowaniu po stoku. Na szczyt góry z centrum miasta wszystkich chętnych wywozi kolej krzesełkowa „Palenica”. Na stokach Palenicy działają cały kompleks narciarski który zawiera 4 wyciągi orczykowe.

Stacja Narciarska Palenica przygotowała trasy zarówno dla narciarzy początkujących jak i zaawansowanych. Wyciąg Pod Durbaszką to niewielki, ale niezwykły ośrodek narciarski. Wyjątkowość wyciągu Pod Durbaszką polega przede wszystkim na tym, że leży w wyższych partiach Pienin, tuż przy polsko-słowackiej granicy. Wyciąg Pod Durbaszką to orczyk, stok przeznaczony do jazdy ma 550 metrów długości, zaś różnica wysokości pomiędzy początkową a końcową stacją wyciągu wynosi 112 m.

Kolejny ośrodek narciarski w Pieninach godny polecenia, to Czorsztyn-Ski w Kluszkowicach. Jest otoczony pięknymi pasmami górskimi - Gorcami i Pieninami, z których rozpościera się panorama na Tatry i Jezioro Czorsztyńskie. Czorsztyn-Ski funkcjonuje jako dobrze zorganizowany ośrodek narciarski, z różnorodnymi trasami zjazdowymi, serwisem, wypożyczalnią sprzętu narciarskiego i wypożyczalnią sprzętu snowboardowego, szkółką narciarską oraz restauracjami. Czorsztyn-Ski należy do wspólnej karty Tatry Super Ski, dzięki której można na jednym skipassie jeździć w 17 ośrodkach w Polsce i na Słowacji. Usytuowany jest na zboczu góry Wdżar. Mamy tutaj do dyspozycji kolejkę krzesełkową oraz 3 wyciągi orczykowe.

W czeka na narciarzy Ośrodek Narciarski Polana Sosny położony na zboczu granicznego szczytu Sosny należącego do Magury. W odległości 500 metrów od ośrodka znajduje się granica polsko-słowacka. Na narciarzy i snowboardzistów czekają  trzy wyciągi narciarskie, 7 tras zjazdowych. Stoki zjazdowe są sztucznie zaśnieżane, ubijane ratrakiem, nagłośnione i oświetlone. Od górnej stacji najdłuższego wyciągu poprowadzona jest w kierunku Kacwina narciarska trasa biegowa - jedyna w okolicy, licząca 8 km długości. Przy dolnej stacji wyciągu działają stylowe górskie szałasy gastronomiczne, szkoła narciarska, wypożyczalnia nart, opieka GOPR, bezpłatny parking.

Kuligi i quady u podnóża Pienin

Turyści mogą wybrać się na kulig ze Sromowców Niżnych. Pełne wrażeń kuligi z pochodniami, moc atrakcji i podziwianie piękna Pieniny zimą - te wspomnienia zostaną na długo. Przejażdżka saniami z zaprzęgiem konnym z dala od zgiełku, tłumów trasą prowadzącą przez niezwykle urokliwe miasteczko Sromowce Niżne oraz także wzdłuż Dunajca. W czasie lub po kuligu zorganizować można ognisko z grzańcem i pieczeniem kiełbasek lub zabawy na śniegu. Kuligi z pochodniami organizowane są także w Szczawnicy. Przejażdżka góralskimi saniami dostarczająca niezapomnianych wrażeń trwa 45 minut.

Trasa kuligu to oddalona o 5 km od centrum Szczawnicy -Sewerynówki, stanowiącej część Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Można wybrać się na przejażdżkę popołudniową lub wieczorną. Inny rodzaj wrażeń oferują wypożyczalnie quadów i zorganizowane wyprawy.  Trasy dobierane są do możliwości turystów, a widoki piękne. Dla rodzin trasy godzinne, niewymagające, ale są też znacznie dłuższe wyprawy. To wyprawa po leśnych bezdrożach i górskich ostępach, połączona z poczęstunkiem przy ognisku oraz obiadem w górskiej leśniczówce. Atrakcja skierowana głównie do grup zorganizowanych. Stopień trudności trasy za każdym razem dostosowany jest do potrzeb i umiejętności uczestników wyprawy. Miłośnicy ekstremalnych przygód mogą skorzystać z innych ofert - jazdy pośród górskich terenów - lasów, skał, w głębokim błocie i rzekach, szalona przygoda. Szukajcie wycieczek quadami w Szczawnicy i Krościenku.

Stacje narciarskie Tatry i Podhale

Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla kusi swymi atrakcjami. Dobre warunki narciarskie stacja zawdzięcza specyficznym warunkom klimatycznym - śnieg utrzymuje się tutaj długo (od listopada do kwietnia), a temperatura jest o 4 stopnie niższa, niż w pobliskich miejscowościach. Dzięki rozmieszczeniu obiektów narciarskich na dużej powierzchni, trasy zjazdowe są szerokie i nie odczuwa się natężonego ruchu turystycznego. Na narciarzy czekają wyciągi krzesełkowe, orczykowe i wyciągi linkowe. Stoki są zróżnicowane, naśnieżane, prawie wszystkie trasy zjazdowe są oświetlone, a przy nich mieszczą się punkty gastronomiczne. Białka Tatrzańska to kolejna miejscowość, gdzie narciarze śmiało mogą się wybrać na ferie zimowe.

Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej to kompleks tras narciarskich na wschodnich zboczach Kotelnicy, północnych i południowych zboczach Jankulakowskiego Wierchu i na północnym zboczu Wysokiego Wierchu.

Ośrodki Kotlenica, Kaniówka i Na Bani są objęte wspólnym systemem kasowo-biletowym. Kaniówka to kompleks 3 wyciągów, trasy są sztucznie naśnieżane i oświetlone. W okolicach stacji dolnych wyciągów znajduje się wypożyczalnia, szkoła narciarska, punkty gastronomiczne. Ośrodek narciarski Bania położony jest obok centrum narciarskiego Kotlenica.

Bania oferuje 3 wyciągi narciarskie dla początkujących. Bania połączona jest z Kotelnicą trasą zjazdową, stoki są oświetlone, nagłośnione i starannie przygotowane przez maszyny śnieżne. Dzięki temu narciarze, którzy stawiają pierwsze kroki lub słabo jeżdżą czują się tu bardzo dobrze. Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska dysponuje 5 wyciągami, trasy zadowolą zarówno doświadczonych, jak i początkujących narciarzy. Kompleks Zimowy w Murzasichlu oferuje 6 wyciągów orczykowych i 2 wyciągi taśmowe wraz z trasami o długości od 180 do 350 metrów z różnymi poziomami trudności. Dla początkujących narciarzy ośrodek oferuje szkółkę Smokuś, która jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie przygody z nartami. To frajda dla najmłodszych!

Zakopane zawsze atrakcyjne

Nie sposób pominąć Zakopanego, stolicy polskich Tatr, przedstawiając ofertę dla narciarzy przyjeżdżających tu na ferie. Dzięki staraniom Stacji Narciarskich Harenda, Polana Szymoszkowa, Suche i Witów, Zakopane ma swój pierwszy w historii wspólny skipass - jedną kartę pozwalającą na korzystanie z wielu wyciągów i kolei. Góral Skipass to karnet czasowy, z którego można korzystać na czterech Stacjach Narciarskich: Harendzie, Polanie Szymoszkowej, Suchem i Witowie. Dzięki temu narciarze i snowboardziści mogą jeździć w ciągu jednego dnia na kilku stacjach.

Polana Szymoszkowa to stacja narciarska, której niezaprzeczalnym atutem są przepiękne widoki na panoramę Tatr. Dostępne są dwie koleje linowe. Duża kolej sześcioosobowa biegnąca na szczyt Gubałówki to propozycja dla wprawnych w zjeździe oraz turystów żądnych widoków. Mniejsza kolej biegnąca do połowy stoku to idealna propozycja dla początkujących. Przy dolnej stacji kolei znajduje się KidsPark Szymoszkowa, a w nim taśma dla najmłodszych narciarzy i snowboardzistów. Pod fachowym okiem instruktora dzieci mogą po raz pierwszy stanąć na nartach.

Kolejny ośrodek to Harenda, położony na południowo-wschodnich zboczach Rafaczówki stanowiącej przedłużenie grzbietu Gubałówki. Narciarze mają tu do dyspozycji trzy wyciągi orczykowe oraz 4-osobową kolejkę krzesełkową. Trasy na Harendzie przeznaczone są zarówno dla początkujących jak i doświadczonych narciarzy.

Sześć kilometrów od Zakopanego znajduje się stacja Ski Suche. To wspaniałe trasy uwielbiane przez narciarzy i snowboardzistów, tych profesjonalnie jeżdżących  jak i tych, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z zimowymi sportami. Taśma i mały wyciąg orczykowy dedykowany dla dzieci i początkujących narciarzy przyczynił się do uzyskania przez stację wielu wyróżnień jako ośrodek przyjazny rodzinie.

Kolejna rodzinna stacja to Witów Ski. Obsługuje ją kolej linowa 4-osobowa o długości 1000 metrów i wyciąg orczykowy. Dla dzieci przygotowano szkółkę narciarską. W Zakopanem na nartach można jeździć w bardzo wielu miejscach i bez końca. Gubałówka to jeden z najpopularniejszych w Polsce tatrzańskich szczytów. Gubałówka jest doskonałym obszarem do uprawiania narciarstwa. Tereny narciarskie skupione są na południowych i wschodnich zboczach. Trasy zjazdowe są sztucznie naśnieżane i częściowo oświetlone, czynne są liczne wyciągi narciarskie. Można tu pod okiem instruktorów rozpocząć naukę jazdy lub doskonalić swoje umiejętności. Do dyspozycji są dwie trasy: trasa główna z Gubałówki o długości 1600 metrów oraz górna polana Gubałówki.

Co jeszcze proponuje stolica polskich Tatr? Narty w Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal, skorzystanie z wyciągów Kalatówki, Ugory, Gigant czy Pod Skocznią.

Trasy narciarstwa biegowego

Zakopane to nie tylko mekka dla miłośników szusowania. Coraz bardziej popularne są narty biegówki. W stolicy polskich Tatr mamy także kilka tras narciarstwa biegowego. Trasy biegowe pod Skocznią mają długość ok 2,5  - 3 km. Jej głównym atutem jest sztuczne śnieżenie. Trasa przebiega od stadionu blisko toru łyżwiarskiego w kierunku średniej skoczni gdzie zawraca  w stronę boiska piłkarskiego i dalej prowadzi w stronę Księżówki na koniec wracając na stadion. Wejście znajduje się od ul. Bronisława Czecha. Kolejna propozycja dla miłośników biegówek to trasy biegowe Biały Potok na zachód od Wielkiej Krokwi. Prowadzą przez Olimp, Biały Potok i Polany. Trasa jest naśnieżana. Wejście - od ul. Piłsudskiego (vis a vis centrali TOPR) lub ścieżką prowadzącą do wyciągu narciarskiego. Przy wejściu na trasę można wypożyczyć narty. Rówień Krupowa to kolejna propozycja. Znajduje się w sercu miasta. Bezpośrednie położenie tras biegowych w sąsiedztwie pensjonatów i centrum miasta niewątpliwie  sprawia, że trasy te dostępne są zarówno dla gości jak i mieszkańców bez wyjazdu poza miasto. Turyści będą zadowoleni.

A może górski kulig?

Odwiedzając zimą Zakopane, koniecznie trzeba być na prawdziwym, góralskim kuligu z zabawą, tańcami i góralską atmosferą. Najbardziej znanym, tradycyjnym kuligiem jest kulig po Dolinie Chochołowskiej, najdłuższej dolinie w Tatrach i jednej z najpiękniejszych w Europie. Kuligi w Chochołowskiej to prawdziwa przygoda we wspaniałej zimowej i górskiej scenerii. Warto poczuć ten bajkowy klimat - gwiazdy na niebie, dookoła zaśnieżone drzewa i cisza doliny. Po kuligu na zmęczonych i może nieco zmarzniętych turystów czeka biesiada przy ognisku ze smacznym poczęstunkiem i tańcami do góralskiej muzyki, ale zapewnie nie tylko do takiej. Firm, organizujących kuligi w Zakopanem nie brakuje. Sprawdźcie i zakosztujcie tej niezwykłej przygody.

Stacje narciarskie w Nowym Targu

Nowy targ to podhalańska gmina obejmująca swym zasięgiem 20 wsi. Najwyższe partie górskie występują w rejonie wsi Obidowa, gdzie sześć szczytów przekracza wysokość 1100 metrów. Najbardziej popularną formą turystyki w tej gminie jest turystyka piesza i narciarska.

Wyciąg narciarski Długa Polana to jeden z dwóch wyciągów położonych w pobliżu Nowego Targu. Obiekt zapewnia pełną obsługę oraz utrzymanie właściwych warunków jazdy na stoku. Stok jest wyposażony w armatki śnieżne, które gwarantują jazdę nawet podczas trudnych warunków śniegowych, posiada sztuczne oświetlenie co umożliwia jazdę po zapadnięciu zmroku należy podkreślić iż daje to możliwość jady na nartach w zimie o około 6 godzin dłużej.

Narciarze mają do dyspozycji wyciąg orczykowy dwuosobowy, co znacznie skraca czas stania w kolejce. Długa Polana to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi i poczatkujących narciarzy. Przy wyciągu działa szkoła narciarska, do dyspozycji najmłodszych jest mały wyciąg oraz krótki stok o nachyleniu kilku stopni. Przy wyciągu znajduję się mała gastronomia można zjeść ciepły posiłek, napić się ciepłej herbaty oraz zagrzać przy ognisku piekąc kiełbaskę.

Zadział to kolejny ośrodek narciarski w tej okolicy. Narciarze mają do dyspozycji podwójny orczyk o długości 550 metrów, stok jest sztucznie naśnieżany, przygotowywany ratrakiem, oświetlony oraz nagłośniony. Wyciąg, podobnie jak Długa Polana znajduje się pod opieką ratowników GOPR. Na szczycie wyciągu umieszczone jest światło informujące po zmroku wszystkich narciarzy, że wyciąg jest czynny. Przy wyciągu znajdują się liczne atrakcje, a także rozbudowane zaplecze pozwalające narciarzowi miło spędzić czas nie tylko na nartach. Są tu również szkoła narciarska, wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz serwis. W zależności od warunków atmosferycznych do dyspozycji są lodowisko, trasy biegowe i spacerowo-widokowe, a także atrakcje dla snowboardzistów.

Dla dzieci i dorosłych w Zakopanem

Zakopane oferuje także wiele atrakcji turystom, którzy niekoniecznie chcą jeździć na nartach. To miasto przyciąga jak magnes, jest pełne odwiedzających o każdej porze roku. Pięknie położone z mnóstwem atrakcji, które warto poznać. Przedstawiamy takie, które sprawdzą się podczas ferii zimowych. Dom do góry nogami znajduje się przy alei 3 Maja, bardzo blisko Krupówek. To świetna rozrywka dla wszystkich, którzy lubią zabawy z przymrużeniem oka, ciekawe i zabawne miejsce. Tutaj można zwątpić w swoje zmysły oraz grawitację, trzymającą nas twardo na ziemi. W tym domu wszystko staje na głowie! Chodzi się po suficie, całe jego wyposażenie stoi, a raczej wisi, przyczepione do podłogi. Atrakcja dla dzieci, rodziców, da całych rodzin. Papugarnia Egzotyczne Zakopane to największa papugarnia nie tylko w Zakopanem, ale całej Małopolsce. Świetne miejsce na relaks i kontakt z tymi pieknymi ptakami! Mieści się na Drodze do Olczy 11. Żyje tutaj ponad 100 pięknych okazów: lorysy górskie, kakadu, ary i inne. Papugi są bardzo różne, ale najczęstszą cechą wszystkich gatunków papug są ich przepiękne jaskrawo zabarwione pióra, choć są pewne wyjątki. Papugi mogą różnić się wielkością, ale większość gatunków ma kolor zielony. Wyróżniają się niesamowitymi zdolnościami naśladowania głosu człowieka. Niektóre gatunki papug są wielobarwne, z jasnoniebieskim, żółtym, zielonym lub białym upierzeniem. Można je karmić i głaskać. Kolejna atrakcja turystyczna miasta to Podwodny Świat Zakopane, jest to obiekt po gruntowej modernizacji, przeprowadzonej w 2020 roku. Rok później wprowadzono audioprzewodnik dający fajną porcję edukacji i ciekawostek, super miejsce rodzinne, na pogodę i niepogodę. Turyści mogą obserwować zachowanie ryb w ich naturalnym środowisku, z brzegu lub z łodzi, bez przeszkód, bez okularów i rurki do nurkowania, a jednocześnie pośrodku połyskującej ławicy ryb. Kolejne miejsce, wizyta w którym sprawi turystom mnóstwo radości. Be Happy Museum to pierwsze w Polsce Muzeum Szczęścia i Iluzji. Tu każdy się uśmiechnie, gwarantujemy. Nawet największy ponurak otrzyma w tym magicznym miejscu dawkę pozytywnej energii. Kto z nas nie chce być szczęśliwy choćby przez chwilę… Chcesz mieć nietuzinkowe zdjęcie w cukierkowym, pudrowo-różowym i oryginalnym miejscu? Trafiłeś doskonale. Zakopiańskie Muzeum Be Happy to bowiem miejsce dla każdego, kto kocha media społecznościowe. Gdy udostępnisz te zdjęcia, Twoja popularność gwałtownie wzrośnie, ale najpierw musisz odwiedzić kolejną atrakcję turystyczną Zakopanego, jaką jest to niezwykłe muzeum. Be Happy to dziesiątki scen do robienia zdjęć. Dziesiątki scenografii sprawią, że fotka tam zrobiona zachwyci i zaintryguje oglądających. Be Happy Musem miejsce nie tylko dla miłośników i użytkowników social mediów, to także atrakcja turystyczna i propozycja także dla tych, którzy po prostu chcą miło spędzić czas, oderwać się od ponurej rzeczywistości, zapomnieć o codziennych troskach. Szukacie atrakcji turystycznej w Zakopanem, która zaciekawi dzieci i dorosłych. Nasza kolejna propozycja zadowoli całą rodzinę, jej młodszych i starszych członków. Zapewni dobrą zabawę i miło spędzicie czas. W Myszogrodzie przeniesiemy się w bajkowy, magiczny i miniaturowy świat pełen maleńkich gryzoni (nie wszystkie są całkiem maleńkie, ale o tym przekonacie się sami). Tu toczy się mysie życie, dzieją się mysie przygody. Myszy zamieszkujące Myszogród mają moc przygód. Wspaniale jest obserwować ich poczynania razem i osobno. Nie uwierzycie, ale w Zakopanem mieszka ponad 1000 tych małych stworzeń i pochodzą z  całego świata. Żyją w iście baśniowych i niespotykanych sceneriach. Czego one nie robią? Będziecie oszołomieni bogactwem możliwości. Jeżdżą pociagiem, latają niezidentyfikowanym pojazdem latającym, ale to nie wszystko. Myszki mają cudne domki, bawią się na drzewach, odwiedzają kawiarnie i restauracje. Nadal myślicie jak urozmaicić swoim pociechom pobyt w Zakopanem? Mamy dla Was propozycję odwiedzin w Tatrzańskim Mini ZOO. To miejsce zachwyci młodszych i starszych. Daje gwarancję wesołego i pozytywnego spędzenia wolnego czasu. Dzieci uwielbiają kontakt ze zwierzętami. Kto zamieszkuje zakopiańskie Mini ZOO? Kogo poznamy odwiedzając to miejsce? Kozy małe i większe, owce, jelenie, muflony oraz alpaki tak lubiane przez najmłodszych. To jednak nie koniec, zwierząt jest tu znacznie więcej. Podczas pobytu w Zakopanem ogromną przyjemność sprawi dzieciom także wizyta w zagrodzie królików. W Mini ZOO mieszkają również świnki morskie oraz puchate kury. Na wizytę turystów czekają także mundżaki, kangury w tym jeden biały i osiołki. Ogród zamieszkują także kozice górskie i dziś już mało popularne nutrie. Dumnie puszą swoje ogony pawie, wyglądają pięknie i dostojnie. Zobaczymy tu również koty, zebry i wiele innych zwierząt. Oprócz wspaniałego i wesołego spędzania wolnego czasu w Zakopanem, dzieci poznają wiele zwierząt. Spragnionych rozrywki z pewnością ucieszy wizyta w miejscu zwanym Iluzja Park. Tu  przekonacie się na czym polega… iluzja.  Wierzyć swoim oczom czy zdać się na rozum? Tu wszystko przestaje być oczywiste. Turyści zobaczą pioruny o mocy 2 000 000 volt, przeżyją halny wiejący 156 kilometrów na godzinę czy krople deszczu lecące do góry. Poznacie co to lewitacja i znikanie. Na gości czeka także mnóstwo zagadek. To prawdziwa rozrywka i  wyśmienite miejsce dla fanów selfie! Salto na snowboardzie pod lecącym helikopterem, walka z niedźwiedziem nic prostszego… efekt na zdjęciu – wszyscy będą zachwyceni. Tu magia i nauka z iluzją się przeplata… 650 m kw. świetnej zabawy rozłożonej na dwóch piętrach. Atrakcja z pewnością zaskoczy każdego! Game Planet to propozycja dla nastolatków i .. ich rodziców, ale młodsi również nie będą się nudzić. W salonie gier Game Planet można bawić się samemu, ale równie dobrze spędzi się tam czas z rodziną lub znajomymi. Znajdziemy tu gry zręcznościwe, symulatory, stoły do gry w bilard. Gra na automatach funkcjonuje na zasadach popularnego w Stanach Zjednoczonych systemu Ticket Redemption. Jego zasady są banalnie proste. Gracz „zręcznościówek” nagradzany jest za swoją grę biletami, które wydają automaty. Ich ilość zależna jest od wyniku uzyskanego w danej grze. Później można je wymieniać na nagrody rzeczowe. Wstęp do salonu Game Planet jest wolny. Automaty przyjmują kwoty od 2 zł do 5 zł. W czasie jednej gry można zgarnąć do 1000 biletów z punktami. Spróbuj szczęścia grając w Ninja Challenge, sprawdź, czy fortuna na pewno kołem się toczy w pirackim Treasure Quest… zresztą, wybór jest duży, każdy znajdzie grę, którą lubi. Galeria Figur Stalowych to niezwykłe i ze wszech miar fascynujące miejsce. Zebrano w nim 80 figur, samochodów i motorów, zapierających dech w piersiach każdego zwiedzającego. Są tu także postacie z bajek. To wszystko gwarantuje świetną zabawę dla każdego, niezależnie od wieku. Galeria Figur Stalowych to pierwsze na świecie miejsce, gdzie stalowe rzeźby tworzy się z elementów pochodzących z recyklingu złomu stalowego. Wszystkie figury są wyłącznie dziełem rąk pasjonatów, którzy założyli Galerię Figur Stalowych. Przy pracy nie korzystają z odlewów czy pomocy maszyn ciężkich, a podstawowe narzędzia ich pracy to spawarka, palnik, młotek i przycinarka. Dzięki temu każda z prac jest dosłownie niepowtarzalna. Wybierzcie się tam i zobaczcie sami! Do kina zawsze warto pójść, a zwłaszcza do Kina 7D Max w Zakopanem. To atrakcje na najwyższym poziomie, kino najnowszej generacji. Cechą charakterystyczną kinaj est trójwymiarowy efekt 3D, ale również dimension, czyli 7D. Oglądający wyświetlany seans widz odczuwa zmysłami - zapach, powiew powietrza, temperaturę, wibracje, zmiany pozycji, dotyk. Kino 7D max to także niesamowite nagłośnienie, co jeszcze bardziej udziela się na odbiór tego, co widz widzi na kinowym ekranie. Dodatkowym efektem wzmacniającym są unowocześnione technicznie fotele - opcja poruszania fotelem do przodu i do tyłu, i na boki. Dla fanów kinowych ekscytacji to miejsce będzie spełnieniem marzeń o zatraceniu się w nierealnym, świecie, który jest na wyciągnięcie ręki.

Terma Bania dla zdrowia i relaksu

Ferie zimowe to czas beztroskiego wypoczynku. Ale może zrobić sobie prawdziwy relaks, który dodatkowe wzmocni nas i rozluźni? Nasza propozycja to odwiedziny w Termie Bania w Białce Tatrzańskiej. Z tego kompleksu słynie Białka Tatrzańska. Jest to bowiem jeden z największych i kompleksów basenów termalnych po polskiej stronie Tatr. Wypoczynek i wodny relaks relaks – to najważniejsza oferta tego miejsca. Terma Bania podzielona jest na kilka stref, takich jak  Park Wodny, SPA i Relaks. Łączna powierzchnia wszystkich parunastu niecek basenowych, tych pod dachem i tych pod chmurką, to blisko 1400 metrów kwadratowych. Każdej towarzyszą najróżniejsze atrakcje: zjeżdżalnie, armatki wodne fontanny, gejzery, kaskady, jacuzzi, bicze wodne, dmuchane zabawki, rwące rzeki, sztuczne fale, wodno-powietrzne leżanki. Wykorzystywana w obiekcie woda termalna wydobywana jest z głębokości 2,5 kilometra, a jej naturalna temperatura wynosi od 34℃ do nawet 72℃. A to wszystko z przepięknym widokiem na Tatry. Saunarium oferuje 5 różnych typów łaźni, nie brakuje tu także możliwości skorzystania z zabiegów pielęgnacyjnych, upiekszających i relaksujących. A wszystko, jak to na Podhalu, wśród pięknej przyrody i w cudownym otoczeniu.

Co warto zobaczyć w Krynicy Zdroju?

Ferie w Małopolsce to nie tylko narty, miejsca rozrywki i nieskrępowanej zabawy, to również może być spotkanie z kulturą i sztuką, poznanie niezwykłej architektury i zasmakowanie kulturowej różnorodności. W tym celu warto odwiedzić Krynicę Zdrój. Nie sposób nie wspomnieć o uzdrowiskowych tradycjach miasta, które także tworzą jego klimat.  Początkiem uzdrowiska było wybudowanie pod koniec XVIII wieku "Małego Domku", w którym utworzono pierwsze zakłady kąpielowe. Do rozwoju krynickiego uzdrowiska przyczyniła się bez wątpienia działalność Józefa Dietla, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego uznawanego za ojca polskiej balneologii. Zaczęto stosować kąpiele borowinowe, a kontynuatorzy dzieła Dietla przyczynili się do rozwoju technicznego uzdrowiska. W tym okresie powstały takie obiekty uzdrowiskowe jak Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem, liczne pensjonaty i teatr modrzewiowy. Warto zwiedzić. Koniecznie trzeba odwiedzić muzeum najsłynniejszego mieszkańca Krynicy Zdroju. Muzem Nikifora to punkt obowiązkowy na trasie. Obrazy zostały wybrane i zestawione tak, aby eksponując prace najbardziej wartościowe pod względem artystycznym, przedstawić równocześnie wszystkie okresy twórczości Nikifora, techniki jakimi się posługiwał oraz charakterystyczne dla tego malarza cykle tematyczne. Turyści zobaczą unikalne dzieła, także z okresu I wojny światowej. Z pewnością zachwycą ich pochodzące z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku wykonane akwarelą obrazy wnętrz cerkwi i kościołów, kuchni, urzędów, fabryk. W muzeum zobaczymy pejzaże górskie z cerkwiami i kościołami, dworce i stacyjki kolejowe, autoportrety. Muzeum Zabawek „Bajka” to kolejne ciekawe miejsce, które zachwyci najmłodszych. W kilku pomieszczeniach piwnicznych Nowych Łazienek Mineralnych mieści się Muzeum Zabawek "Bajka". Krynicka ekspozycja jest filią podobnego muzeum w Kudowie-Zdroju (pisaliśmy o nim także - poczytajcie). Prawdziwy raj dla dzieci i dorosłych oraz poszukiwaczy historii ukrytej w codziennych przedmiotach. Najstarsze z prezentowanych w Krynicy zabawek pochodzą z czasów prehistorycznych. Kolekcja zachwyca, jest bardzo różnorodna. Krynica i jej okolice są związane z historią Łemków, grupą etniczną górali karpackich, zamieszkujących obszary wzdłuż głównej linii Karpat Wschodnich. Łemkowie pielęgnowali swoje tradycje i język. Zajmowali się przede wszystkim hodowlą owiec i uprawą roli. W większości byli wyznania prawosławnego i grekokatolickiego. Będąc w Krynicy koniecznie trzeba zobaczyć cerkwie. Urzekają swoim urokiem. Cerkiew grekokatolicka pw. Objawienia Pańskiego zbudowana została w latach 1872-1857, murowana z cegły i kamienia. Jest jednonawowa, posiada dach z siedmioma baniastymi wieżyczkami ze ślepymi latarniami. Frontowa wieża nakryta jest baniastym hełmem z latarnią otoczoną z dwóch stron dwoma mniejszymi przybudówkami zakończonymi podobnie jak wieża główna. Całość kryta jest blachą. Z zabytków cerkiewnych zachowały się cztery ołtarze boczne z XIX wieku. Cerkiew prawosławna pw. Równego Apostołom Ksiecia Włodzimierza zbudowana w latach 1983-1996 z cegły. Znajduje się w niej ikonostas oraz zabytkowy obraz ze sceną sądu Chrystusa oraz wyciętą w drewnie sceną Ukrzyżowania.

Kraków i okolice

O Krakowie napisano już chyba wszystko. Miasto magiczne o każdej porze roku z mocą wspaniałych atrakcji turystycznych, dostępnych także zimą. Wspaniałe muzea takie jak Muzeum Narodowe czy Muzeum Czartoryskich, Wawel, Sukiennice. Wymieniać można bez końca. Z pewnością warto zatrzymać się na dłużej w dzielnicy żydowskiej Kazimierz, odwiedzić synagogi i cmentarze oraz poczuć artystyczny klimat tego miejsca. W okolicy Krakowa turystów zachwyci Kopalnia Soli w Wieliczce. To miejsce unikatowe, niepowtarzalne w skali światowej. Zachwyca każdego, kto je odwiedzi. To bezcenny zabytek materialnej kultury światowej, wpisany na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO. Kopalnia Soli Wieliczka to dziś obiekt turystyczny. Zaprzestanie produkcji nie oznacza, że pod ziemią nie pracują już górnicy. Czuwają oni, aby kopalnia była bezpiecznym miejscem i przetrwała w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń. Górnicy zabezpieczają jej zabytkowe obiekty. Wciąż szykowane są również nowe atrakcje dla turystów - odnawiane są zabytkowe komory, korytarze i szyby. Dziś najważniejszym celem jaki stawiają przed sobą pracujący tu górnicy jest zachowanie dla przyszłych pokoleń i udostępnienie społeczeństwu pomnika historii i kultury Narodu Polskiego, unikalnego zabytku światowego dziedzictwa przyrody i techniki oraz miejsca kultu. Kopalnię odwiedzają nie tylko turyści, jest ona także w planach oficjalnych wizyt polityków, koronowanych głów, członków królewskich rodzin. Solne podziemia każdego roku odwiedza blisko 2 mln zwiedzających z całego świata.  To, co udostępniono turystom spragnionym wrażeń do zwiedzania w Kopalni Soli Wielczka to jedynie 2 procent podziemnego solnego labiryntu. Pokazuje to wielkośc obiektu unikatowego w skali światowej. W kopalni są dwie trasy - trasa turystyczna i trasa górnicza. Liczby robią wrażenie, choć nie opisują dokładnie, tego co odwiedzający kopalnię zobaczą pod ziemnią. Przez ponad 700 lat wybito w Wieliczce 26 szybów oraz wydrążono 9 mln m sześciennych pustek poeksploatacyjnych. 9 podziemi, 245 metrów korytarzy, maksymalna głębokość - 327 metrów. Trasę Turystyczną przygotowano z myślą o turystach, którzy chcą  poznać tajemnice ukryte głęboko pod ziemią. Miliony turystów z całego świata zachwycają się podziemnymi skarbami, czas, aby zachwycili się także inni. Co oferuje Trasa Turystyczna, jakie atrakcje tu zobaczymy, jakie ciekawe historie usłyszymy? Podziemne korytarze zaprowadzą nas w miejsca, gdzie znajdują się niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory. Godna uwagi jest na przykład wyjatkowa, wydrążona w solnych skałach kaplica św. Kingi. Podczas zwiedzania trasy turyści zobaczą jakich narzędzi i maszyn górniczych używano dawniej, a także jakimi metodami wydobywano i transportowano sól. Zwiedzanie dostępne jest dla osób w każdym wieku, do pokonania jest ponad 800 stopni. Turyści, którzy zdecydują się zejść do podziemi, zostaną tam od 2 do 3 godzin, bo tyle czasu potrzeba na zwiedzenie trasy. Spotkamy tu także ekspozycję Muzeum Żup Krakowskich, która przybliży historię wydobywania soli na tym terenie i pracę górników.

Powiązane artykuły