Blog - województwo małopolskie

Weekend w Krakowie - co warto zobaczyć w Krakowie? Kraków na weekend

weekend w krakowie

Kraków to miasto w Polsce najchętniej odwiedzane przez turystów z kraju i z zagranicy. To dawna stolica Polski - między innymi stąd wzięła się w Krakowie tak ogromna ilość zabytków. Ponad 1000 lat historii miasta możemy poznać dziś, zwiedzając kolejne zakątki Krakowa. Ziejący ogniem smok, zabytki, parki, majestatyczna Wisła i wielość innych atrakcji, w tym atrakcji dla dzieci sprawiają, że Kraków to idealne miejsce na urlop, również ten krótszy, weekendowy.

Jeśli jesteście ciekawi co warto zobaczyć w Krakowie przez weekend to zapraszamy do zapoznania się z naszą listą weekendowych atrakcji miasta. Znajdziecie wśród nich propozycje dla dorosłych i dla dzieci, na świeżym powietrzu i w pomieszczeniach, a czasem także i pod ziemią. W centrum Krakowa, na jego obrzeżach i w niedalekiej odległości - na wycieczki poza miasto. Zerknijcie, co zwiedzić w Krakowie na weekend!

SPIS TREŚCI

Jak zaplanować weekend w Krakowie? Pomysły na weekend

weekend w krakowie

Zanim jednak zaczniemy o atrakcjach Krakowa warto wspomnieć o tym, w jaki sposób zaplanować weekendowy wyjazd tak, by uznać wycieczkę za udaną. W pierwszej kolejności na Waszej liście miejsc do odwiedzenia powinny znaleźć się najważniejsze atrakcje - jeśli jesteście w Krakowie po raz pierwszy to priorytetem będzie zwiedzenie centrum miasta - Rynku, barbakanu, sukiennic, Bazyliki Mariackiej, a także Zamku Królewskiego na Wawelu.

malopolska ulotka 2023

Jeśli jesteście w Krakowie drugi lub kolejny raz możecie dopisać do listy atrakcje, których jeszcze nie mieliście okazji wizytować. W przypadku, gdy znacie już atrakcje Krakowa, a zostało Wam jeszcze nieco czasu, polecamy zapoznać się z atrakcjami dookoła Krakowa - w niedalekim sąsiedztwie od miasta znajduje się mnóstwo ciekawych miejsc, których klimat często zupełnie odbiega od miejskiego zgiełku popularnego celu turystycznego, jakim jest Kraków.

Pamiętajcie, że do niektórych atrakcji warto już wcześniej zarezerwować bilety, by nie tracić czasu, stojąc w kolejkach. To rada szczególnie cenna, jeśli planujemy wyjazd do Krakowa w letnim sezonie, kiedy turystów jest tu naprawdę wielu. Polecamy też skorzystać z pomocy licznych informacji turystycznych - pracownicy poszczególnych punktów powinni udzielić rad i wskazówek, co warto zobaczyć w okolicy, gdzie zaparkować samochód czy gdzie zjeść. 

Atrakcje na weekend w Krakowie. Co warto zobaczyć w 2 dni?

weekend w krakowie

Przejdźmy już do konkretów - mając tylko weekend trudno będzie zwiedzić wszystkie najważniejsze miejsca w Krakowie, dlatego niezbędna okaże się lista priorytetowych atrakcji, które macie zamiar odwiedzić. Wśród nich na pewno musi znaleźć się krakowski Rynek i jego atrakcje, a wśród nich:

Wieża ratuszowa

kraków weekend

To jedyna pozostałość po ratuszu miejskim, który powstał na krakowskim rynku około 1300 roku. Wieżę można zwiedzać - do zobaczenia jest wystawa archiwalnych fotografii Ignacego Kriegera, sale z ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, stary mechanizm zegarowy. Na szczyt wieży prowadzi 110 stromych, kamiennych schodów, które warto pokonać, by zobaczyć panoramę rynku i okolic.   

Podziemny Rynek      

rynek podziemny muzeum krakowa

Fot. Rynek Podziemny / Muzeum Krakowa

Teraz atrakcja nietypowa, bo schowana pod ziemią - Podziemny Rynek, gdzie na głębokości kilku metrów ukryty jest prawdziwy historyczny skarbiec. Poziom rynku w Krakowie przez setki lat podnosił się - skutkiem tego było powstanie podziemi, sięgających czasów jeszcze sprzed lokacji miasta, z XIII wieku. W podziemiach znajdziecie na przykład ceglane mury dawnych budowli, oryginalne, uzyskane w wyniku kopalisk przedmioty codziennego użytku dawnych mieszkańców Krakowa, odsłonięte fundamenty chat sprzed nawet dziewięciu stuleci czy też rekonstrukcje średniowiecznych rzemieślniczych warsztatów. Do Podziemi Rynku warto zajrzeć, by jeszcze dogłębniej zanurzyć się w historię Krakowa. 

Sukiennice

weekend w krakowie sukiennice

Sukiennice poznacie już z daleka po łukach i kolumnach. Co prawda pierwotnie wyglądały one zupełnie inaczej, jednak ich funkcja poniekąd została ta sama. Niegdyś służyły one jako miejsce wymiany handlowej. Dziś to również miejsce sprzedaży - już nie sukien, ale przeróżnych pamiątek i regionalnych wyrobów, od ceramiki i rękodzieła, przez pamiątkowe magnesy, na ludowych wyrobach i kapciach kończąc. Na piętrze Sukiennic znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, będąca oddziałem Muzeum Narodowego. Także w Sukiennicach znajduje się wejście do podziemi krakowskiego rynku, o których przeczytałeś przed chwilą.

Pomnik Adama Mickiewicza   

kraków Pomnik Adama Mickiewicza 

Na krakowskim Rynku wzrok przyciąga też monumentalny pomnik naszego wieszcza - Adama Mickiewicza, którego postać wyniesiona na piedestale otoczona jest alegoriami Ojczyzny, Nauki, Poezji i Męstwa. Jest najbardziej rozpoznawalnym pomnikiem w Krakowie, a ciekawostką jest fakt, że maturzyści krakowscy, aby zapewnić sobie szczęście podczas egzaminu dojrzałości, skaczą wokół “Adasia” na jednej nodze.

Bazylika Mariacka i Ołtarz Wita Stwosza 

kraków bazylika mariacka

Któż nie zna Kościoła Mariackiego! Przepiękna, gotycka budowla ze strzelistymi wieżami z daleka przykuwa uwagę i wzrok przechodniów. Znajduje się tuż przy krakowskim rynku i bezdyskusyjnie jest jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych w Polsce. To właśnie tutaj, z wieży Kościoła Mariackiego codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał mariacki, który jest prawdziwą wizytówką i symbolem Krakowa.

Ogromne wrażenie robi także ołtarz wyrzeźbiony przez słynnego późnogotyckiego rzeźbiarza - Wita Stwosza. Ołtarz w bazylice powstawał 12 lat - nic zresztą dziwnego, bo gdy przyjrzeć się z bliska postaciom i detalom umieszczonym na drewnianej konstrukcji trudno uwierzyć, że to dzieło ludzkich rąk! To prawdziwa chluba i dziedzictwo nie tylko Krakowa, ale na skalę całego kraju. Bazylikę Mariacką oczywiście można odwiedzić w środku - turyści mogą zwiedzać prezbiterium i przednią część nawy bazyliki wraz z kaplicami, wchodząc wejściem od strony południowej. Warto także dać sobie chwilę duchowego ukojenia i wyciszenia podczas osobistej modlitwy - w murach bazyliki jest to mistyczne wręcz przeżycie. 

Kościół św. Wojciecha    

kraków Kościół św. Wojciecha

Bazylika Mariacka to nie jedyna budowla sakralna na krakowskim Rynku. Wyróżniającą się budowlą jest też maleńki kościół Św. Wojciecha, gdzie według historii, swoje kazania głosił właśnie święty Wojciech. Na pewno natraficie na niego, spacerując po płycie Rynku. W podziemiach kościoła zwiedzać można ekspozycję dotyczącą historią Rynku w Krakowie.   

Mały Rynek      

kraków mały rynek

Pamiętajmy, że Kraków ma kilka rynków. Ten najbardziej popularny to oczywiście ten z Kościołem Mariackim i Sukiennicami, jednak na tyłach bazyliki Mariackiej znajduje się też Mały Rynek, który niegdyś służył jako rynek pomocniczy. Na Małym Rynku znajduje się piękny kościół św. Barbary, XIV-wieczna kamienica, kamienica Szoberowska, kamienica Lamellich i kamienica Fritscha - warto prześledzić trasę tych pięknych, zabytkowych zabudowań.     

Muzeum Książąt Czartoryskich  

Muzeum Książąt Czartoryskich

Fot. Muzeum Książąt Czartoryskich

Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie - Muzeum Książąt Czartoryskich, to jedno z najstarszych muzeów w Polsce. Głównym jego budynkiem jest Pałac Czartoryskich, gdzie zgromadzone są obrazy, zabytki europejskiego i islamskiego rzemiosła artystycznego, militaria czy grafiki, a najbardziej znanym i cennym dziełem muzeum jest “Dama z gronostajem” da Vinciego.  

Barbakan i Brama Floriańska     

kraków Brama Floriańska  

Barbakan i Brama Floriańska to część dawnych fortyfikacji miejskich. Barbakan, przez tutejszych nazywany też Rondlem, poznacie po charakterystycznym, okrągłym kształcie i siedmiu wieżyczkach. W sezonie letnim, gdy barbakan jest czynny dla zwiedzających, warto wstąpić do środka, by zdać sobie sprawę, jak silną ochroną był on dla miasta. Obecnie w środku działa jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - organizowane są wystawy, zawody sportowe czy współczesne walki wzorowane na turniejach rycerskich, a nawet mistrzostwa szermierzy. Niech o skali zabytku, jakim jest Barbakan świadczy fakt, że wraz z całym Starym Miastem został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.         

Dom Jana Matejki

Dom Jana Matejki | Muzeum Narodowe

Fot. Dom Jana Matejki - Muzeum Narodowe

Będący oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie Dom Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41 to miejsce, w którym żył i tworzył jeden z najwybitniejszych polskich malarzy. Są tam fotografie niemal wszystkich jego dzieł, dawna pracownia malarska mistrza Matejki, kolekcjonerskie skarby dotyczące rzemiosła artystycznego i militariów z Polski, Europy oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu, jego rzeczy osobiste i rodzinne fotografie.

Pałac Krzysztofory

Pałac Krzysztofory - Muzeum Krakowa

Fot. Pałac Krzysztofory - Muzeum Krakowa

Na rogu krakowskiego rynku znajduje się Pałac Krzysztofory, a właściwie zabytkowa kamienica, będąca jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W środku opowiedziana jest historia miasta - a przecież jest ona tak bogata, że po prostu trzeba ją poznać!

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie:

Krakow wawel

Kolejną atrakcją, bez której Kraków nie byłby Krakowem to zamek na Wawelu i wawelski smok! Miejsce panowania przed laty polskich królów, dziś wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamek na Wawelu stanowi jeden z najbardziej znanych zabytków architektury nie tylko w Krakowie, ale również w całej Polsce, także dlatego, że to największy polski zamek. Katedra na Wawelu to jeden z najstarszych polskich kościołów. Jest to jednocześnie miejsce pochówku polskich władców i ważnych dla polskiej historii postaci jak Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, Józef Piłsudski czy prezydent Lech Kaczyński.

W murach zamku natomiast turyści znajdą liczne wystawy i ekspozycje, przedstawiające historię Polski. Najmłodsi mogą zwiedzić Smoczą Jamę, w której - jak głosi legenda - mieszkał kiedyś smok wawelski, który dziś co 10 minut zieje prawdziwym ogniem. A skoro mowa o Wawelu warto wspomnieć też o słynnym Dzwonie Zygmunta, który aż do 1999 roku mógł poszczycić się tytułem największego polskiego dzwonu. Według legendy głos dzwonu Zygmunta w Boże Narodzenie, Wielkanoc i noc świętojańską budzi polskich królów, którzy potem zbierają się w jednej z sal na Wawelu.   

Planty Krakowskie     

kraków Planty Krakowskie

Planty Krakowskie to istne zielone płuca w samym centrum Krakowa, najstarszy park w mieście, gdzie w sąsiedztwie Wawelu, Rynku i Barbakany można wypocząć na ławeczkach, spacerując ścieżkami, czy jeżdżąc rowerem. Planty powstały w miejscu dawnych murów miejskich - mając ten fakt na uwadze możemy zrobić sobie ciekawą, krajoznawczą wycieczkę.  

Fabryka Emalia Oskara Schindlera         

Fabryka Schindlera / Muzeum Krakowa

Fot. Fabryka Schindlera - Muzeum Krakowa

Na pewno słyszeliście o słynnym filmie “Lista Schindlera” - to o tej samej osobie powiemy w tym punkcie. Niemiecki przedsiębiorca w 1937 roku założył fabrykę, produkującą emaliowane i blaszane naczynia. Oskar Schindler zatrudniał w niej zagrożonych eksterminacją Żydów - to właśnie oni zostali wpisani na tytułową listę i tym samym uratowani od zagłady. Muzeum poświęcone jest nie tylko postaci Schindlera i pracującym w fabryce Żydom, ale i historii II wojny światowej w szerszym kontekście, m.in. życia codziennego mieszkańców, roli Krakowa jako ośrodka władzy Generalnego Gubernatorstwa.

Uniwersytet Jagielloński    

uniwersytet jagielloński kraków

Ciekawym punktem Krakowa jest Collegium Maius, czyli najstarszy budynek uniwersytecki w Krakowie. Te wnętrza naprawdę warto zwiedzić - piękne detale, rzeźbione schody i zabytkowe meble robią ogromne wrażenie nawet na tych, którzy niespecjalnie wrażliwi są na sztukę architektoniczną.   

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego     

kraków Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Fot. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego 

Żeby odpocząć od zgiełku miasta chyba nie ma lepszego miejsca niż krakowski Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Położony w centrum miasta ogród to zielona oaza, w której w towarzystwie tysięcy roślin, urokliwych uliczek i oczek wodnych można oderwać się od chaosu i skupić na prawdziwym odpoczynku.

Park im. Henryka Jordana w Krakowie

Najbardziej znany park w Krakowie to miejsce wypoczynku mieszkańców i turystów. Place zabaw, w tym wodny plac zabaw, alejki, boiska do gry w piłkę czy tenisa, skatepark, liczne rzeźby, w tym rzeźba Niedźwiadka Wojtka, muszla koncertowa, staw, a zimą także górka do jazdy na sankach - atrakcji jest tyle, że każdy, a szczególnie dzieci, znajdą tam coś dla siebie!

Kazimierz Żydowski

kraków kazimierz

Udajmy się na Kazimierz - żydowska dzielnicę, która dla wielu jest jedną z najpiękniejszych części Krakowa. Kazimierz to miejsce styku kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Żydzi pojawili się tu już prawie 700 lat temu i aż do początku XIX wieku tworzyli swoje “miasto w mieście”, które obejmowało dzisiejsze ulice: Bożego Ciała, Józefa, Wąską, Wawrzyńca i ulicę Miodową. Tutaj, ze względu na wyjątkowy klimat oraz obecność licznych pubów i restauracji, tętni życie wieczorne Krakowa. Także na Kazimierzu znajdziemy liczne pracownie artystyczne i galerie - tutaj prawdziwie czuć ducha krakowskiej bohemy!

A może skusicie się na wizytę w tzw. Okrąglaku przy ul. Estery? To tam znajdują się liczne kramy i gastronomiczne stoiska z kultowymi już kazimierzowskimi zapiekankami. Stoi tu także jedna z najstarszych synagog w Polsce - Stara Synagoga, w której dziś znajduje się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, poświęcony dziejom i kulturze Żydów. Aby zagłębić się w tematyce Żydów warto wstąpić też do Żydowskiego Muzeum Galicja, w którym za pomocą licznych zdjęć znanego fotografa Chrisa Schwarza, przedstawione jest dziedzictwo ponad 800-letniej kultury żydowskiej w Polsce.

Muzeum Inżynierii i Techniki  

Muzeum Inżynierii i Techniki

Fot. Muzeum Inżynierii i Techniki

Składające się z trzech części - w pierwszej, znajdującej się na terenie dawnej zajezdni tramwajowej, zgromadzone są maszyny, narzędzia, sprzęt elektroniczny i elektryczny, motocykle, samochody i wiele innych cudów techniki, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie dzisiejszą rzeczywistość. Druga część to Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie przy pomocy modeli edukacyjnych dzieci mogą poznać zagadnienia z optyki, mechaniki, akustyki czy hydrostatyki. Ostatnia część to Hangar Czyżyny, który już wkrótce poświęcony będzie zagadnieniu dokonań polskiej motoryzacji.

Muzeum Nowej Huty

kraków Muzeum Nowej Huty 1

Fot. Muzuem Nowej Huty 

Nowa Huta to jedna z dzielnic Krakowa, której historia zatrzymana jest w tamtejszym Muzeum Nowej Huty. Muzeum znajduje się w budynku zabytkowego kina Światowid, a w środku znajdziemy eksponaty dotyczące ery socjalizmu, przypominające czasy zimnej wojny, schronów. Będziecie pod wrażeniem dziejów dawnej “perły socjalizmu”!

Kopiec Kościuszki

kraków Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki to jeden z pięciu kopców krakowskich, położony na obrzeżach miasta, gdzie dojechać można dedykowanym autobusem z centrum Krakowa. Kopiec mierzy ponad 34 metry wysokości, więc jest świetnym punktem widokowym na miasto, jednak to nie jedyny jego atut. Poświęcony postaci Tadeusza Kościuszki Kopiec i jego najbliższa okolica to ośrodek patriotyzmu i miejsce, gdzie można zagłębić się w tajniki polskiej historii, do czego oczywiście gorąco zachęcamy!    

Muzeum Armii Krajowej im gen. Emila Fieldorfa 

Muzeum Armii Krajowej im gen. Emila Fieldorfa

Fot. Muzeum Armii Krajowej im gen. Emila Fieldorfa

Jednym z krakowskich muzeów, które warto odwiedzić jest Muzeum Armii Krajowej, poświęcone Polskiemu Państwu Podziemnemu i jego siłom zbrojnym. To świetne miejsce dla miłośników historii, gdzie ogrom eksponatów i multimedialnych wystaw przybliży Wam informacje o wojnie, okupacji, życiu i losach żołnierzy AK.

Atrakcje dla dzieci. Co warto zobaczyć?

kraków atrakcje dla dzieci

Kraków to wspaniałe miejsce dla rodzin z dziećmi - mnogość atrakcji familijnych sprawia, że z przyjemnością można tu spędzić weekend z dzieckiem. 

Krakowska Manufaktura Czekolady

krakowska manufaktura czekolady

Fot. Krakowska Manufaktura Czekolady

Dzieci kochają słodycze - oficjalne pozwolenie na słodycze dotyczy wizyty w Manufakturze Czekolady w Krakowie, gdzie dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach własnoręcznego tworzenia pralinek.

Wo Mai Kraków

womai krakow    

WOMAI - Centrum Nauki i Zmysłów to wystawa, która pokazująca, jaką moc mają ludzkie zmysły. W Centrum dostępne są dwie wystawy: “w stronę światła” i “w stronę ciemności”. Na pierwszej z nich poznacie zagadki o świetle - czekają tu na Was iluzje optyczne, magiczne zwierciadła, tajemnicze farby luminescencyjne czy gra na laserowych instrumentach. Po drugiej wystawie “w stronę ciemności” oprowadzają osoby niewidome. Dzięki temu dzieci (i dorośli też) mogą wyobrazić sobie, jak na co dzień funkcjonują osoby niewidzące.

Muzeum Lotnictwa  

muzeum lotnictwa w krakowieFot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

W krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego znajdziecie ponad 200 samolotów - to czyni go jednym z czołowych tego typu muzeów na świecie. Niektóre eksponaty oglądać można wewnątrz budynku, ale większość jest umieszczona w części zewnętrznej (dlatego zwiedzanie najlepiej zaplanować na słoneczny dzień). Niektóre modele samolotów są jedynymi zachowanymi egzemplarzami na świecie! Wśród gablot znaleźć można tę z mundurami pilotów - jest wśród nich również mundur należący do polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego. Są tam też egzemplarze samolotów, które uczestniczyły w I i II wojnie światowej. Do wnętrza niektórych można nawet wejść!  

Lustrzany Labirynt 

labirynt lusterFot. FunPark - Lustrzany Labirynt    

Nie każde dziecko lubi muzea, ale każde dziecko lubi się bawić! W Lustrzanym Labiryncie zabawa będzie przednia - niezliczona ilość luster tworzy przestrzeń, z której wcale nie tak łatwo jest się wydostać… W tym samym miejscu, w którym znajduje się Labirynt Luster znajdują się także arena do paintballa laserowego Laser Tag, kino VR, Escape Roomy, automaty do gier i Laserowa Strzelnica. Wszystko te atrakcje tworzą Fun Park, jedno z bardzo chętnie odwiedzanych przez dzieci miejsc.   

Ogród Zoologiczny w Krakowie

 zoo kraków   

Fot. Ogród Zoologiczny w Krakowie 

Dzieci kochają zwierzęta, dlatego świetnym miejscem na rodzinne wyjście będzie wizyta w krakowskim ZOO, położonym w środku Lasu Wolskiego. Na 20 hektarach żyje ponad 1300 zwierząt, w tym 100 gatunków, zagrożonych wyginięciem, jak koń Przewalskiego, panda mała, słoń indyjski, pantera śnieżna czy lemury wari. Codziennie w zoo odbywają się pokazowe karmienia słoni, uchatek i pingwinów. Po zwiedzaniu zoo zapraszamy na spacer lub rowerową wycieczkę szlakami Lasu Wolskiego. Oprócz zielonego morza drzew znajdują się tu też historyczne obiekty jak Kopiec Niepodległości czy klasztor Kamedułów.    

Żywe Muzeum Obwarzanka

Żywe Muzeum ObwarzankaFot. Żywe Muzeum Obwarzanka    

Żywe Muzeum Obwarzanka to miejsce, gdzie według oryginalnej receptury można uwarzyć, upiec i na koniec skosztować własnoręcznie zrobionego obwarzanka, będącego tradycyjnym, krakowskim wypiekiem. Przy okazji poznacie historię tego wypieku i odpowiecie na pytanie: dlaczego akurat w Krakowie wszyscy tak kochają obwarzanki? Pachnące, pyszne miejsce dla dużych i małych!     

Kraków Pinball Museum   

Kraków Pinball Museum

Fot. Kraków Pinball Museum

Fani automatów do gier na pewno będą ciekawi co kryje Muzeum Pinballa - w środku znajduje się kolekcja flipperów i gier wideo, które sięgają lat 50-tych! Wśród gier znajdziecie m.in. Mortal Kombat, Indiana Jones: The Pinball Adventure, Cyclone, Star Wars, Royal Flush, Street Fighter II i wiele, wiele innych! 

Zwiedzaj Kraków z innej perspektywy 

weekend w krakowie

Zwiedzanie miasta zawsze może być fascynującym doświadczeniem, ale zwiedzanie Krakowa z innej perspektywy może wzbogacić twoje doświadczenie o unikalne i malownicze widoki. Oprócz tradycyjnych pieszych wędrówek po zabytkowych uliczkach, istnieje kilka innych ciekawych sposobów, które umożliwią Ci odkrycie uroków tego historycznego miasta. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak byłoby zwiedzić Kraków dorożką, statkiem czy melexem?

Dorożka  

Spacerując po Starym Mieście w Krakowie istnieje duża szansa, że natkniecie się na stojące na płycie rynku dorożki z końmi, których obecność w tym miejscu to już tradycja. Piękne, ozdobne powozy i przystrojone fantazyjnie konie oprowadzą Was po najważniejszych ulicach Krakowa. Przy wtórze końskich kopyt i opowieściach przewodnika czeka Was magiczny czas, kiedy to z innej perspektywy obejrzycie nie tylko Rynek, ale i ulicę Floriańską, barbakan, plac Matejki, ulicę Kanoniczą i Wzgórze Wawelskie.  

kraków dorożka

Melexy  

Inną możliwością niecodziennego zwiedzania Krakowa są wycieczki elektrycznymi meleksami, w trakcie których kierowcy zaprowadzą Was po różnych zakątkach miasta. W środku dostaniecie audioprzewodniki, które będą towarzyszyć Wam w wyprawie. Przed wyruszeniem warto porozmawiać z kierowcą i przedstawić mu, na odwiedzeniu których części Krakowa zależy Wam najbardziej. Organizatorzy zwiedzania meleksami przygotowali kilka opcji zwiedzania (Stare Miasto, Kazimierz, Podgórze, czyli Getto, Fabryka Schindlera), w tym wycieczki tematyczne, jak np. legendarny Kraków, Kraków żydowski, krakowska secesja itd.  

Rejsy Stakiem Po Wiśle

kraków rejsy statkiem po wiśle  

Ciekawą opcją będzie zwiedzanie Krakowa z perspektywy rzeki, podczas rejsu statkiem Krakowskiej Żeglugi Pasażerskiej. Na bulwarach znajdują się przystanki tramwaju wodnego, katamaranów, czy statków wycieczkowych. Trasy rejsów wiodą nie tylko przez centrum Krakowa i do jego granic, ale i na przykład do Tyńca pod Krakowem, gdzie znajduje się wspaniałe, zabytkowe opactwo benedyktynów, malowniczo zawieszone na skale. W Warszawie możesz sam poczuć się jak kapitan, wynajmując jacht czy motorówkę. Wyjątkowo klimatycznym będzie rejs po Wiśle o zachodzie słońca - polecamy na romantyczny wieczór!  

Atrakcje blisko Krakowa, które warto zobaczyć. Kraków na weekend.   

Kraków leży w takiej części Polski, w której na brak atrakcji narzekać nie można. W niedalekiej odległości od miasta znajdują się miejsca, które, jeśli posiadacie jeszcze trochę czasu, z pewnością warto odwiedzić.  

Energylandia  

kraków atrakcje energylandia

Niespełna 60 km dzieli Kraków i Zator, w którym znajduje się słynny park rozrywki Energylandia. To raj dla miłośników mocnych wrażeń - dziesiątki rollercoasterów, w tym jedne z najwyższych i najszybszych kolejek górskich w Europie, kilka stref, w tym strefa ekstremalna i strefy poświęcone dzieciom, również tym najmłodszym, pokazy specjalne, bajkowy wystrój, spotkania z magicznymi postaciami - atrakcji, które czekają w Energylandii jest wiele i nie sposób wymienić je wszystkie. Obiecujemy jednak, że i dorośli i dzieci wyjdą z parku zachwyceni, doładowani ogromem wrażeń i po konkretnych wyrzutach adrenaliny. Jeśli interesują Was takie ekstremalne klimaty, to Energylandia będzie strzałem w dziesiątkę!

Pustynia Błędowska

 Pustynia Błędowska

Fot. www.pustyniabledowska.pl

Niecałe 50 km od Krakowa znajduje się niezwykłe miejsce - Pustynia Błędowska. Tak, dobrze widzicie, w Małopolsce mamy też pustynię, w dodatku nazywaną “Polską Saharą”! Na 33 kilometrach kwadratowych rozpościera się największa w Polsce strefa lotnych piasków, po których chętnie spacerują rodziny z dziećmi, pary i każdy, kto ma ochotę na niecodzienne widoki i wrażenia jak podczas podróży do Afryki. Na terenie Pustyni Błędowskiej znajduje się platforma widokowa, kompleks altan, podesty, molo i tabliczki, informujące o bogactwie przyrodniczym pustyni (ci, co myślą, że na pustyni nie ma życia mogą się zdziwić!), a także naturalne punkty widokowe jak wzgórze Czubatka czy Dąbrówka. Obowiązkowo przejdźcie Szlakiem Pustynnym PTTK - będziecie zachwyceni wrażeniami!

Kopalnia Soli Wieliczka

kopalnia soli wieliczka

Rzut kamieniem, bo tylko 14 km od Krakowa znajduje się najsłynniejsza w Polsce kopalnia - kopalnia soli w Wieliczce. Trasa turystyczna wiedzie 135 metrów pod ziemią, gdzie czekają wykute w soli korytarze, kultowa Kaplica Św. Kingi, przepiękne rzeźby, ozdobne komory, a nawet magicznie oświetlone podziemne solankowe jeziora. Pod ziemią znajduje się karczma, a nawet miejsca noclegowe. Na dzieci czeka specjalna trasa zwiedzania Solilandia, podczas której w przystępny sposób opowiedziana jest historia górnictwa i zawiłości związane z pracą pod ziemią. Kopalnię w Wieliczce przynajmniej raz w życiu trzeba odwiedzić - to nie tylko obowiązek, ale i nieopisana przyjemność!

Auschwitz

auschwitz

O obozie zagłady w Auschwitz słyszał już, przynajmniej na lekcjach historii, każdy Polak. To zupełnie inne miejsce niż wszystkie pozostałe z naszej listy - wstrząsające i dramatyczne, jednak warto je odwiedzić, by uzmysłowić sobie, jak wiele istnień kosztowała wojna. W muzeum zobaczycie wagony, którymi podróżowali więźniowie, zdjęcia więźniów, komory gazowe, w których bezpośrednio odbywały się dramaty ludzkie, rzeczy osobiste zmarłych, ubrania czy buty, zrzucone na stertę, obrazujące jak wiele osób zostało bestialsko zamordowanych w tym miejscu w trakcie II wojny światowej. Wizyta w dawnym obozie koncentracyjnym będzie trudnym przeżyciem, jednak mimo to, warto poznać historię Polaków i Żydów, którzy umierali w męczarniach.

Kopalnia Soli Bochnia

kopalnia soli bochnia

Okolice Krakowa to dwie kopalnie soli - o tej w Wieliczce już wiecie, więc czas na jedną z najstarszych, nieprzerwanie czynnych (od 1248 do 1990 roku!) zakładów przemysłowych nie tylko w Polsce, ale i Europie. Zwiedzający Kopalnię Soli w Bochni zjadą pod ziemię za pomocą prawdziwej windy górniczej, przepłyną łodzią po zalanek solanką komorze, będą podziwiać niezwykła kaplicę Św. Kingi, a dzieci będą mogły zobaczyć nawet solne boisko sportowe i mini plac zabaw! W jednej z komór, 250 metrów pod ziemią można nawet nocować! Istnieje kilka tras zwiedzania: trasa przyrodnicza czy też nieco ekstremalna trasa historyczna. Podczas zwiedzania do pokonania jest 700 schodów.

Jaskinia Wierzchowska

jaskinia wierzchowska

Tereny wokół Krakowa kryją w sobie nie tylko pokłady soli, ale i jaskinie, których na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest ponad 700! Jedna z nich to Jaskinia Wierzchowska, w której udostępnionych do zwiedzania jest 1000 metrów korytarzy, co czyni ją najdłuższą trasą turystyczną z dostępnych do zwiedzania jaskiń w Polsce. W środku czekają zawiłe przejścia, wspaniałe nacieki skalne - stalagmity, stalaktyty i stalagnaty, ukształtowane przez naturę sale, edukacyjne makiety, klimatycznie oświetlone korytarze oraz… nietoperze!

Puszcza Dulowska i Zamek Tenczyn w Rudnie

zamek tenczyn w rudnie

Fot. Marcin Nalepka Fotografia

Na terenie Puszczy Dulowskiej, a dokładniej na jednym ze stożków wulkanicznych malowniczo położony jest Zamek Tenczyn w Rudnie. Jest on jednym z zamków na Szlaku Orlich Gniazd, a do dziś przetrwały już tylko odbudowywane ruiny, które można zwiedzać. W sezonie są tu organizowane imprezy plenerowe - inscenizacje historyczne czy rekonstrukcje bitew, dlatego przed planowanych przyjazdem warto sprawdzić aktualną rozpiskę imprez. Oprócz zamku polecamy trasy spacerowe po Puszczy Dulowskiej - czekają na Was wspaniałe widoki i kontakt z przyrodą, zielone drzewa, dzikie stawy, ławeczki do odpoczynku, ścieżka dydaktyczna i czyste powietrze.

Park Gródek i Arboretum w Jaworznie

park gródek jaworzno

Park Gródek w Jaworznie nie bez przyczyny nazywany jest “polskimi Malediwami” - to za sprawą lazurowej wody. W końcu park znajduje się na terenie dawnego wyrobiska po eksploatacji dolomitu. Drewniana, kręta ścieżka, położona na powierzchni wody to popularne miejsce spacerowe. Mimo poprzemysłowego pochodzenia na terenie dawnych wyrobisk znajdują się ciekawe siedliska przyrodnicze - łąki, tereny podmokłe, bory i lasy grądowe, zbiorniki wodne, murawy ciepłolubne. W jednym z wyrobisk - zbiorniku Orka znajduje się stanowisko do nurkowania, w którym zatopione są dwie koparki i statek! Pamiętajcie jednak, że w zbiornikach pod żadnym pozorem nie można się kąpać.

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy

Fot. Sebastian Griszek Fotografia

Granica Ojcowskiego Parku Narodowego zaczyna się już 16 km od Krakowa. To najmniejszy park narodowy w naszym kraju i dlatego też najłatwiej go zwiedzić - głównymi atrakcjami są formacje skalne, wyrzeźbione przez tysiące lat w skałach wapiennych. Wśród nich należy wymienić słynną Maczugę Herkulesa, Rękawicę, Bramę Krakowską i Igłę Deotymy. Oprócz wapiennych ostańców na terenie parku znajdują się jaskinie - dostępna do zwiedzania jest Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna. Park rozciąga się w dolinie niewielkiej rzeki - Prądnika, co jest dodatkowym atutem. Do odkrycia jest szum wody, skalne ostańce, zieleń i tajemnicze dzieła matki natury.

Podkrakowskie Dolinki

Podkrakowskie Dolinki to potoczna nazwa Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Chodzi o doliny, stworzone w wapiennych skałach, na terenie Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Wśród dolinek wymienić można Dolinę Eliaszówki, Dolinę Racławki, Dolinę Szklarki, Będkowską, Kobylańską, Bolechowicką i Kluczwody i inne, mniejsze. Każda z nich ma swój niepowtarzalny urok i oprócz wapiennych skał na ich terenie znaleźć można też inne atrakcje jak jaskinie, zabytkowe kościoły, forty, kaplice czy klasztor w Czernej. Niektóre z dolinek można zobaczyć z wózkiem dziecięcym, co jest cenną informacją, jeżeli wybieramy się na weekend do Krakowa z małym dzieckiem.

Zamki niedaleko Krakowa

Zamek Pieskowa Skała

Fot. Sebastian Griszek Fotografia

Kraków w temacie zamków nie ma sobie równych, ponieważ zamek na Wawelu jest największym w Polsce. Jednak w sąsiedztwie Krakowa znajdziemy ich jeszcze kilka - m.in. malowniczo usytuowany XIV-wieczny zamek w Ojcowie, zamek w Pieskowej Skale, oba znajdujące się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, zamek w Wiśniczu, wielkością ustępujący tylko zamkowi wawelskiemu, zamek w Rabsztynie czy w Korzkwi, który można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się. Każdy z wymienionych zamków to nie tylko miejsce historyczne, ale i idealne miejsce do rodzinnych wycieczek krajoznawczych, szczególnie, że dookoła zamków wytyczone są liczne szlaki piesze, rowerowe czy do jazdy konnej.

Gdzie zjeść w Krakowie?

kraków restauracje

Jak wielu turystów tak wiele preferencji co do restauracji czy knajp w Krakowie. Wiele dobrych restauracji można znaleźć w ścisłym Rynku, jednak Kraków to ogromna ilość propozycji gastronomicznych, z których czasami trudno wybrać tę właściwą. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do lokalu, w którym zjecie swój posiłek polecamy sprawdzić opinie na temat danej restauracji. Dobrym wyjściem będzie też wyszukanie polecanych lokali na grupach, dotyczących krakowskiej gastronomii. Tam zadać można konkretne pytanie, na które najczęściej każdy dostaje wyczerpującą odpowiedź.

Gdzie spać w Krakowie?

kraków gdzie spać

Kraków posiada ogromną bazę noclegową, jednak wybór noclegu to kwestia indywidualnych preferencji. Nie ma jednego miejsca, które byłoby uniwersalne dla wszystkich, dlatego polecamy wybrać swój nocleg poprzez platformę Booking.com, która obecnie jest największą dostępną platformą, służącą do rezerwowania noclegów. Ustawienia filtrów - ceny, daty, udogodnienia, lokalizacji pozwolą na sprawne podjęcie decyzji co do noclegu w Krakowie.

Pamiętaj o tym, by kierować się również opiniami - często nieświadomi niczego turyści padają ofiarami oszustw. Z tego powodu warto wybierać tylko miejsca, które mają większą ilość opinii i są to opinie wiarygodne i pozytywne. Czynników, które należy wziąć pod uwagę jest więcej, jednak ostateczny wybór zależy od indywidualnych możliwości i preferencji. Zajrzyjcie na Booking.com!         

I to już wszystkie nasze wskazówki i porady co do spędzenia weekendu w Krakowie. Mamy nadzieję, że spośród pozycji na naszej liście atrakcji miasta znaleźliście już te, które szczególnie przypadły Wam do gustu i które chcecie koniecznie odwiedzić podczas wizyty w tym wspaniałym mieście.       

Życzymy zatem przyjemnego wyjazdu i samych pięknych wspomnień. Do zobaczenia w Krakowie!       

malopolska ulotka 2023

Powiązane artykuły