Blog - województwo mazowieckie

Mazowieckie - atrakcje turystyczne warte odwiedzenia

Mazowieckie -  atrakcje

Województwo mazowieckie to największe województwo w Polsce. Nic więc dziwnego, że powstało tam mnóstwo atrakcji i miejsc, gdzie można spędzić swój wolny czas. Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl po wymienieniu nazwy Mazowsza to oczywiście Warszawa.

To najbardziej reprezentatywne miejsce. Wiadomo - stolica. Zagłębie kultury, sztuki i rozrywki. Co warto w niej zobaczyć, gdzie zatrzymać się na dłużej? Atrakcji nie brakuje, a z racji natężonego ruchu turystycznego, ciągle przybywają nowe. Godnych zobaczenia miejsc jest w województwie wiele. Warto je poznać. Zapraszamy więc do małego przewodnika po najciekawszych atrakcjach Warszawy i reszty Mazowsza!

Od Warszawy jednak zaczniemy. Różnorodność miasta i wielość zabytków może spowodować niejaki kłopot w wyborze tego, co warto zobaczyć. Dlatego wybierzemy miejsca klimatyczne, wyjątkowe, choć nie da się uniknąć przedstawienia tych powszechnie znanych, które stanowią podstawowe punkty wszystkich wycieczek.

SPIS TREŚCI:

Warszawa - poznaj atrakcje miasta

W każdym mieście są takie miejsca, po których jest przyjemnie spacerować. W Warszawie bez żadnych wątpliwości jest nim Krakowskie Przedmieście. To piękna, szeroka arteria, położona pomiędzy gmachem Uniwersytetu Warszawskiego a hotelem „Bristol”. Prawdziwe serce miasta z piękną architekturą, Pałacem Prezydenckim, licznymi restauracjami i zabytkami architektury sakralnej. Szczególną uwagę warto zwrócić na dwie świątynie: Kościół Sióstr Wizytek i Bazylikę Świętego Krzyża.

Pierwsza z nich jest uważana za jedno z arcydzieł architektury w Polsce, jej historia sięga XVII wieku. Druga świątynia to imponująca Bazylika Świętego Krzyża. Idąc Krakowskim Przedmieściem dotrzemy w końcu do Zamku Królewskiego, a z daleka widać poprzedzającą go Kolumnę Zygmunta. Warto go zwiedzić, żeby zobaczyć Bibliotekę Królewską, Galerię Lanckorońskich z obrazami Rembrandta, Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Sale Sejmowe, Apartament Wielki i Królewski, Pokoje Królewiczowskie, Galerię Czterech Pór Roku oraz Gabinet Numizmatyczny.

I tak, przemierzając Krakowskie Przedmieście, dochodzimy do Starego Miasta, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To zachwycające miejsce, tętniące życiem o każdej porze roku. Wokół usytuowane są klimatyczne kamieniczki, a w nich znane restauracje. W centrum Starego Miasta na pewno nie można przeoczyć pomnika Syrenki - godło i symbolu Warszawy.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

Czasami też warto zboczyć z zatłoczonych ulic Warszawy po to, by zanurzyć się w przyrodzie, a takim miejscem jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Liczne ławeczki, otoczenie majestatycznych, wiekowych drzew i tysięcy niespotykanych roślin sprawią, że na pewno poczujecie się zrelaksowani i pełni nowej energii, zaczerpniętej wprost z kwitnących kwiatów czy zielonych krzewów.

Poniatówka, PGE Narodowy

Odpoczynek przynieść może także wylegiwanie się na plażach miejskich. Najsłynniejsza z nich to Poniatówka. Znajduje się na niej plac zabaw dla dzieci i miejsca do gry w badmintona czy piłkę. W sąsiedztwie innej plaży - Rusałki znajduje się park linowy, chętnie odwiedzany przez żądnych przygód turystów i mieszkańców Warszawy.

Ważnym miejscem na turystycznej, ale przede wszystkim sportowej mapie stolicy jest stadion PGE Narodowy, który poza oglądaniem meczów można zwiedzać. Istnieje możliwość zajrzenia do szatni polskiej reprezentacji, wejścia na ławkę rezerwowych czy nawet spaceru po zielonej płycie stadionu. Aby obejrzeć stadion w całej okazałości można udać się na punkt widokowy na górnej trybunie. Jeśli w ekipie podróżników są kibice i fani futbolu to jest to absolutny “must see”!

A skoro przy punktach widokowych jesteśmy - oprócz widoków na stadion czy widoków z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki, o których piszemy niżej, ciekawymi punktami z widokiem na panoramę Warszawy mogą okazać się dzwonnica kościoła św. Anny czy Gnojna Góra na Starym Mieście. Inne punkty widokowe to Górka Szczęśliwicka, wieża w Muzeum Powstania Warszawskiego, dach Biblioteki Uniwersyteckiej czy też Kopiec Powstania Warszawskiego. Wszystkie z nich zapewniają wyjątkowe widoki na różne części miasta.

Nasza wędrówka może też zaprowadzić nas na ulicę Nowy Świat, po której spacer także wart jest zaproponowania. To również swoistego rodzaju „salon” Warszawy, pełen kawiarni, restauracji, butików. Idąc Nowym Światem możemy dojść na plac Zbawiciela, przez miejscowych zwany „Zbawixem”. Tu toczy się życie towarzyskie miasta i to tu kawiarniany gwar przeplata się z jeżdżącymi tu rowerzystami i przejeżdżającymi tramwajami. To miejsce nigdy nie zasypia.

Aby spacer był jeszcze przyjemniejszy, proponujemy przechadzkę nad Wisłą pięknymi bulwarami. Tam w sezonie letnim czekać będą altany z leżakami, kamienne ławki, mini plaże z wiklinowymi koszami, a nawet punkt widokowy. Wisła daje też inne możliwości - popływania statkiem, motorówkami, promami czy kajakami. A skoro przy rzece jesteśmy to warto wspomnieć o wspaniałym Moście Świętokrzyskim, łączącym dzielnice Śródmieście z Pragą-Północ. Przejazd lub przejście 480-metrowym, nocą także oświetlonym mostem to bardzo miłe doświadczenie.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Dlaczego warto zobaczyć Pałac Kultury i Nauki, który usytuowany jest tuż przy Dworcu Centralnym? Chociażby dlatego, że to jeden  z najważniejszych symboli Warszawy! Powstał w latach 50-tych jako “dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, dlatego wokół niego powstało trochę kontrowersji, tym bardziej, że pomysłodawcą projektu był sam Józef Stalin. Jednak dziś pałac pełni ważną funkcję - jest m.in. siedzibą muzeów takich jak Muzeum Warszawy, mieszczą się tam kino, lodowisko, teatry i szkoły wyższe. Najchętniej odwiedzaną atrakcją Pałacu Kultury i Nauki jest jednak taras widokowy na 30. piętrze budynku, na którym można zachwycać się panoramą Warszawy, popijając kawę z tutejszej kawiarni.

Co jeszcze trzeba zobaczyć zwiedzając stolicę?

Ważną atrakcją na mapie Warszawy jest Barbakan - średniowieczna fortyfikacja obronna, wewnątrz której znajduje się czynna w sezonie letnim wystawa Muzeum Warszawy, poświęcona murom obronnym Starej Warszawy. Dla miłośników historii miejsce obowiązkowe! Podobnie zresztą jak wyjątkowy, barokowy Pałac w Wilanowie wraz z jego pięknymi ogrodami, będący siedzibą Muzeum Jana III Sobieskiego. To właśnie dla niego został on zbudowany w latach 1681 - 1696.

Łazienki Królewskie

Kolejne miejsce, którego nie można pominąć podczas zwiedzania stolicy to Łazienki Królewskie - absolutny top na turystycznej mapie Warszawy, dawna letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To ulubione miejsce odpoczynku Warszawiaków na łonie natury i w otoczeniu wspaniałej architektury. Mowa oczywiście o słynnym Pałacu na Wodzie, a także o innych dziełach architektury jak Teatr na Wodzie, Pałac Myślewicki, Pomarańczarnia, Świątynia Egipska oraz liczne rzeźby, stojące w różnych częściach parku.

Koncerty Chopinowskie

Jeśli szum miasta przeciąży Wasze głowy i ciała to idealnie miejsce na to, by odpocząć w cieniu drzew, na przykład obok pomnika Fryderyka Chopina. Od 15 maja do 25 września w każdą niedzielę odbywają się tu słynne Koncerty Chopinowskie - więc to świetna okazja, bo nie tylko odpocząć, leżąc na trawie, ale i zanurzyć się w wyjątkowej muzyce naszego fortepianowego mistrza. Od wiosny do jesieni ogrody pałacowe są pełne kolorowych kwiatów, a w stawach i oczkach wodnych pływają kaczki i łabędzie. Można tu także spotkać przepiękne, dumne pawie. No i wiewiórki! Są wszędzie i także stanowią o wyjątkowości tego miejsca.

Centrum Nauki Kopernik

Warszawskim hitem turystycznym ostatnich lat jest Centrum Nauki Kopernik. Szczególnie przyciąga dzieci i młodzież, ale dorośli też nie będą się tam nudzić. To prawdziwy raj dla tych, którzy są ciekawi otaczającego świata. Nie ma tu przewodników - każdy gość może poczuć się jak badacz, przeprowadzając samodzielnie doświadczenia, które go interesują. Strefy Centrum Nauki Kopernik poruszają tematy z dziedziny fizyki, chemii, biologii.

Dowiecie się jakie możliwości ma ludzkie ciało, dlaczego widzimy w kolorach i jak można oszukać ludzki mózg za pomocą iluzji. Jest tu nawet Teatr Wysokich Napięć, w którym obejrzeć można spektakl z wyładowaniami elektrycznymi w roli głównej oraz wystawa “Cyfrowy Mózg”, na której można dowiedzieć się jaka przyszłość nas czeka - czy zastąpi nas sztuczna inteligencja albo czy można ufać maszynom. Zarezerwujcie kilka godzin, bo nauka w takim wydaniu może być szalenie ciekawa!

Warszawa - miasto muzeów

Warszawa szczyci się - i słusznie - wspaniałymi muzeami. Oprócz już wcześniej wymienionych koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Absolutny hit, wspaniałe multimedialne muzeum, przenoszące nas w świat, którego już nie ma, w krainę, gdzie kwitła kultura żydowska. W ogromny budynku Muzeum zwiedzanie wystawy trwa ok. 3,5 godziny - to dużo jak na muzeum, ale adekwatnie do tego, ile historii przekazuje wystawa.

Zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem, dzięki czemu sami możemy decydować o tym, ile czasu poświęcić wybranym tematom. Muzeum mieści się na ul. Anielewicza.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Kolejne miejsce, które warto zaplanować spędzając weekend czy część wakacji w stolicy to Muzeum Powstania Warszawskiego na ul. Grzybowskiej. To niezwykłe miejsce, które podobnie jak „Polin” jest także centrum edukacyjnym i ważnym ośrodkiem na mapie miasta. Multimedialna wystawa oddaje nie tylko atmosferę powstańczej Warszawy - jej militarne historie w trakcie 63 dni walki i życie codzienne wszystkich jej mieszkańców, ale także powojenny terror wprowadzony przez komunizm.

W trakcie spaceru po wystawie nie tylko będzie można wysłuchać opowieści powstańców, obejrzeć powstańcze pamiątki, zobaczyć prawdziwe ślady po pociskach i posłuchać bicia serca powstańczej Warszawy.

Inne muzea godne polecenia to m.in.: Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Więzienia Pawiak, Muzeum Neonów, Muzeum Życia w PRL i wiele innych. Muzeum Narodowe to przede wszystkim wspaniała kolekcja malarstwa, rzeźby i rzemiosła od antyku do współczesności, zarówno polskich, jak i światowych twórców. Można podziwiać tam m.in. słynny obraz Jana Matejki “Bitwa pod Grunwaldem” czy największą w Europie kolekcję sztuki nubijskiej. Na obejrzenie wszystkich eksponatów trzeba zarezerwować co najmniej 3 godziny.

Narodowa Galeria Sztuki

Skoro o sztuce mowa, wspomnieć należy o Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, jednej z najbardziej prestiżowych i największych w Polsce. Piękny budynek to nie tylko miejsce wystaw słynnych polskich i zagranicznych artystów, ale i miejsce spotkań z nimi, koncertów, sesji naukowych czy pokazów kinowych. Muzeum Wojska Polskiego to z kolei eksponaty wojenne z różnych epok i trudnych dla naszego narodu bitew.

Zgromadzono tu i.in. relikwiarz gotycki z 1410 roku, zdobyty w bitwie pod Grunwaldem, zbroje i hełmy z najdawniejszych okresów istnienia Polski (które należały do rycerza Mieszka I lub Bolesława Chrobrego), miecze, szable i mundury Marszałka Józefa Piłsudskiego czy generała Władysława Sikorskiego i wiele więcej eksponatów, które zachwycą dorosłych i dzieci, a w szczególności tych, którzy interesują się militariami. Kolejne Muzeum to Muzeum Neonów, mieszczące się przy ul. Mińskiej 25, gromadzące ponad 200 kolorowych neonów pochodzących z czasów komunizmu, kiedy prowadzona była tzw. akcja neonizacji. Dziś ich imponujący zbiór można podziwiać w postindustrialnej przestrzeni Soho Factory.

Muzeum Więzienia Pawiak

Kolejne ważne miejsce na muzealnej mapie Warszawy to Muzeum Więzienia Pawiak, które działało tu w latach 1835-1944. Przez niemal 90 lat działalności więzienia przeszło przez nie ok. 100 tysięcy więźniów, z czego blisko 37 tysięcy została rozstrzelana. Więźniami byli początkowo polscy patrioci walczący z Rosjanami, następnie więźniowie polityczni, a w czasie II wojny światowej także osoby, które zostały złapane w łapankach, w tym wiele kobiet i dzieci. Tragiczne, ale bardzo ważne dla polskiego narodu losy więzienia i więźniów można prześledzić przy ul. Dzielnej 24/26.

Muzeum Życia PRL

Kolejnym miejscem, nawiązującym już do czasów powojennych jest Muzeum Życia w PRL. Wizyta w tym miejscu to podróż w przeszłość naszych rodziców, dziadków czy nawet nas samych, pamiętających życie w tym niełatwym okresie, kiedy sklepowe półki świeciły pustkami, a mięso kupowało się na kartki. Kręcąca się w oku łezka gwarantowana! 
Ciekawym muzeum jest także Centrum Pieniądza NBP - a temat pieniędzy nawet dla młodszych wcale nie musi okazać się nudą! W środku dowiemy się jak ciężka jest sztabka złota, jak wygląda wnętrze samochodu, którym przewozi się pieniądze, jak odróżnić fałszywy banknot od oryginału czy czym płacili nasi przodkowie. To bez wątpienia ważna, ale i szalenie ciekawa lekcja o pieniądzach! Innym miejscem, które warto odwiedzić w Warszawie jest Niewidzialna Wystawa, po której oprowadzają osoby niewidome lub niedowidzące. W trakcie oprowadzania przez wystawę możemy wczuć się w to, jak wygląda codzienność osób niewidomych - jak funkcjonują, poruszają się i radzą sobie w pełnym dynamiki świecie. Wizyta w tym miejscu jest niezwykle ciekawą lekcją, jednocześnie uczącą pokory.

Atrakcje dla dzieci w Warszawie

Spośród atrakcji dla dzieci w Warszawie wybraliśmy kilka najciekawszych, choć tak naprawdę jest ich tu bez liku. Oprócz wymienionych już wcześniej jak Centrum Nauki Kopernik  czy Muzeum Wojska Polskiego warto rozważyć wizytę na największej w Europie wystawie budowli z klocków LEGO. Miejsce i daty wystawy są zmienne, dlatego polecamy śledzić gdzie aktualnie można ją odwiedzić.

Warszawskie ZOO

Mali turyści nie pogardzą też wycieczką do warszawskiego ZOO, rozciągającego się na powierzchni ponad 40 hektarów, na których żyje 12 tysięcy zwierząt. Warto zapoznać się z tragiczną, wojenną historią ogrodu, kiedy to podczas bombardowania zwierzęta zginęły lub zostały wywiezione do Rzeszy, a sam ogród był miejscem schronienia dla Żydów, uciekających z getta.

Multimedialny Park Fontann

Jedną z czołowych atrakcji, które spodobają się także dzieciom jest Multimedialny Park Fontann, działający od maja do końca września, w którym nie tylko można ochłodzić ciało, pluskając się w wodzie, ale i być świadkiem wspaniałego wodno-świetlnego spektaklu. Pokazy odbywają się w każdy piątek i sobotę w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu. W zimowych miesiącach można natomiast podziwiać spektakle z użyciem kolorowych świateł.

Stacja Muzeum

Następna stacja to Stacja Muzeum - miejsce gromadzące unikalne mundury, modele kolejowe, stare bilety, telefony i, rzecz jasna, pociągi i lokomotywy unikatowe na skalę Polski, a nawet świata. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku dawnego dworca PKP Warszawa Główna Osobowa, który swego czasu był najważniejszą stacją kolejową w Warszawie.  Skoro jesteśmy przy atrakcjach dla dzieci to warto wspomnieć o… Muzeum Dla Dzieci. Nazwa nie jest może finezyjna, ale za to prosta i podkreślająca to, że wystawa skierowana jest do najmłodszych. Muzeum Dla Dzieci to część Muzeum Etnograficznego, w której maluchy poznają bogactwo kultur świata i naszej, rodzimej kultury. Zgodnie z przekonaniem, że dzieci uwielbiają dotykać, sprawdzać i uczyć się poprzez zabawę, tak właśnie zorganizowano Muzeum Dla Dzieci. W środku odbywają się także koncerty i warsztaty, w których najmłodsi również bardzo chętnie biorą udział.

Muzeum Ewolucji

Kolejne miejsce, pełne dinozaurów i innych pradawnych zwierząt to mieszczące się w budynku Pałacu Kultury i Nauki Muzeum Ewolucji. To gratka dla tych, którzy chcą na własne oczy zobaczyć prehistoryczne stwory, najstarszą znaną żabę, odnalezioną niedaleko Krakowa, prawdziwe szkielety dinozaurów czy też skamieniałe jaja. Jak do tego doszło, że dzisiejszy świat wygląda tak, jak wygląda, a ludzie mogą chodzić na dwóch nogach? O tym dowiecie się w Muzeum Ewolucji.

Folwark Bródno

Nieco innych, choć równie chętnie odwiedzanym przez rodziny z dziećmi miejscem jest Folwark Bródno - mały fragment wsi w samym środku wielkiego miasta. To świetna okazja do odpoczynku wśród ciekawych roślin i w otoczeniu zwierząt takich jak kury, kaczki, gęsi, krowy, kozy, owce, króliki, szynszyle, świnki morskie. To tylko część folwarcznej ekipy. Na miejscu dzieci poznają też narzędzia, ciekawe przyrządy, a nawet całą gamę zbóż, warzyw, tras i ziół. Świetne miejsce na połączenie nauki i edukacji w jedno.

Górka Szczęśliwicka

A po całej dozie edukacyjnych wrażeń zapraszamy na Górkę Szczęśliwicką na warszawskiej Ochocie. Znajduje się tam całoroczny stok narciarski, na którym można zarówno nauczyć się, jak i następnie wyszaleć zjeżdżając na nartach czy desce surfingowej. Nie ma możliwości, by ktokolwiek się tutaj nudził - stok, kolejka grawitacyjna, taras widokowy, wypożyczalnia sprzętu i punkty gastronomiczne. Czyli full serwis!

Atrakcje przyrodnicze Mazowsza

Wiadomo, że zgiełk wielkiego miasta może zmęczyć nawet najwytrawniejszego turystę. Dlatego warto poszukać na Mazowszu miejsc, gdzie można rozkoszować się pięknem przyrody i zaznać spokoju. Warszawa sąsiaduje z Puszczą Kampinoską, do której bezdyskusyjnie warto się wybrać. Kampinoski Park Narodowy jest drugim pod względem wielkości parkiem tego typu w Polsce. To jeden z najpiękniejszych rejonów w kraju, ciekawy pod względem krajobrazowym, przyrodniczym i historycznym. Na uwagę zasługują wysokie piaszczyste wydmy dochodzące do 30 metrów wysokości, dzięki którym Kampinoski Park Narodowy trafił na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO.

Puszczę zamieszkuje kilkanaście tysięcy gatunków zwierząt. Oprócz jego symbolu - łosia są to m.in. bobry, rysie, żurawie. Na terenie Parku wyznaczono 22 obszary ścisłej ochrony, a 1105 drzew w puszczy i wokół niej to pomniki przyrody. Bliski kontakt z przyrodą i szansę na obserwowanie natury umożliwia gęsta sieć szlaków, oznakowanych, oznaczonych kolorami i opisanych szczegółowo na stronie internetowej Puszczy Kampinoskiej. Część z nich ma charakter tras spacerowych.

Zalew Zegrzyński

Kolejne świetne miejsce na wypady weekendowe i wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku to Zalew Zegrzyński. Dobrze rozwinięta sieć dróg dojazdowych wiąże leżące nad nim miejscowości bezpośrednio z Warszawą. Nad brzegami jeziora działają liczne porty, stanice wodne, ośrodki wczasowe, konferencyjne i domy wypoczynkowe. Akwen wyśmienicie nadaje się do uprawiania sportów wodnych. Od końca wiosny do późnej jesieni goszczą tutaj amatorzy żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu, wioślarstwa, kajakarstwa. I oczywiście amatorzy plażingu. ;) Także pasjonaci wędkarstwa znajdą tu coś dla siebie. Jezioro Zegrzyńskie jest bowiem obfite w ryby takie jak: leszcze, liny, karpie, okonie, sandacze, szczupaki, sumy, wzdręgi, bolenie, jazgarze, miętusy, węgorze, karasie, jazie, klenie oraz tołpygi. Wokół Zalewu Zegrzyńskiego znajduje się dwanaście szlaków rowerowych - wybór jest więc spory.

Twierdza Modlin

Na liście atrakcji Mazowsza nie może zabraknąć Twierdzy Modlin. Jest porównywana z francuskim Verdun. Cytadela wraz z koszarami to jeden z najdłuższych budynków na świecie. Obecnie z tarasu widokowego na Wieży Tatarskiej (czynnego w weekendy w sezonie turystycznym) można podziwiać malownicze ujście Narwi do Wisły oraz ruiny trudno dostępnego, bo leżącego na wyspie, XIX-wiecznego spichlerza obronnego. Do dziś zachowały się też otaczające cytadelę forty w Kazuniu, Janówku, Pomiechówku i Zakroczymiu.

Spacer wzdłuż murów cytadeli można zwieńczyć obiadem w restauracji w jednej z bram twierdzy. To nie lada atrakcja dla miłośników militariów i historii. Będąc na Mazowszu, warto pamiętać o tym miejscu, podobnie jak o skansenie w Sierpcu. To jedno z największych muzeów działających w Polsce. 80 budynków pokazuje wieś mazowiecką z XIX i XX wieku. Zobaczymy tu zmieniające się wraz z porami roku wnętrza zagrody chłopskiej z malowanymi skrzyniami, rzeźbę ludową, pojazdy konne i akcesoria podróżne, kuźnię i pokazy kowalstwa, dwór szlachecki, kościół, kaplicę, a także ponad 200-letnią karczmę „Pohulankę”, której wnętrza upodobali sobie filmowcy.

Niejedną scenę tu nakręcono. Skansen przypomina tętniącą życiem wieś. W Sierpcu warto zatrzymać się także na Rynku, aby zwiedzić ponad 150-letni ratusz oraz jeden z najstarszych kościołów na Mazowszu, na którego murach zachowały się ślady swastyk, symbolizujących pogańskie symbole solarne. Bardzo ciekawe miejsce i dla dużych i dla małych.

Płocko - Wzgórze Tumskie

Będąc w województwie mazowieckim, warto wybrać się do uroczego Płocka. Wzgórze Tumskie to symbol miasta, rozciąga się z niego wspaniały widok na Wisłę. Dla miłośników historii i architektury sporą atrakcją będzie zwiedzania 900-letniej katedry i odlanych z brązu Drzwi Płockich (nazywanych też Drzwiami Magdeburskimi czy Korsuńskimi), które są arcydziełem sztuki romańskiej. Wędrując po Płocku, warto zatrzymać się w którejś z restauracji na Starym Rynku i przyjrzeć się jednemu z najpiękniejszych ratuszów w Polsce. W samo południe spod tarczy zegarowej wynurzy się postać Władysława Hermana, pasującego na rycerza swojego syna Bolesława. Zaś Muzeum Mazowieckie zachwyci turystów odtworzonymi wnętrzami mieszkań w stylu secesji i art deco z przełomu XIX i XX wieku.

Muzeum Wsi Radomskiej

Okolice Radomia nie słyną jako znany kierunek turystyczny, a szkoda, bo to właśnie tam znajduje się wyjątkowy skansen - Muzeum Wsi Radomskiej. Tworzy go ponad 60 obiektów architektury ludowej, głównie drewnianej. Jest tam też urokliwa ścieżka przyrodnicza, biegnąca pomostami ponad mokradłami oraz wieża widokowa nad jednym ze stawów. Warto śledzić bieżące wydarzenia, organizowane w Muzeum Wsi Radomskiej jak np. Święto Ziemniaka czy Święto Chleba.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Jeśli będąc w okolicach Warszawy zapragniecie poznać jeszcze więcej historii to zapraszamy do Sulejówka, gdzie mieści się Muzeum Józefa Piłsudskiego. Wycieczka do Sulejówka może stać się nie tylko wyprawą poza miasto, ale i wyprawą w czasie - konkretnie w czasy życia najsłynniejszego marszałka nowożytnej Polski.

Podwarszawski Otwock - co warto zobaczyć?

Na koniec coś wyjątkowego, choć jak widać wyjątkowych miejsc w województwie mazowieckim nie brakuje. W podwarszawskim Otwocku można zobaczyć unikalne perełki architektoniczne i choć częściowo poczuć klimat przedwojennego letniska. Warszawiacy zjeżdżali tam, aby odpoczywać i wdychać sosnowe, zdrowe powietrze. Zachowały się tam jeszcze wyjątkowe wille drewniane w stylu świdermajer, nawiązującym do architektury szwajcarskiej.

Warto także przejść się dawnym parkiem zdrojowym do budynku dawnego kasyna miejskiego. Niedaleko znajduje się dawne Uzdrowisko Gurewicza, jeden z największych domów drewnianych w Europie i esencja stylu świdermajer. Tuż za Otwockiem można odwiedzić uzdrowisko Śródborze, w którym odpoczywał Julian Tuwim i inni znani polscy pisarze. Natomiast 10 km od Otwocka, w Otwocku Wielkim, warto zobaczyć  barokowy pałac, jedną z najlepiej zachowanych polskich siedzib magnackich. Po drodze można wybrać się na wycieczkę do rezerwatu „Na torfach” w granicach Karczewa. Razem wychodzi z tego całkiem miła wycieczka krajoznawcza pod znakiem spokojnego odpoczynku.

Mazowieckie - dlaczego warto tu przyjechać?

To najważniejsze, choć nie wszystkie atrakcje województwa mazowieckiego. Większość z nich znajduje się oczywiście w warszawskiej metropolii, jednak należy zwrócić uwagę, że wokół Warszawy i w innych mazowieckich miastach także są warte polecenia miejsca. Mamy nadzieję, że przeczytanie tego artykułu sprawiło, że w Twojej głowie zaświtały Ci pomysły na plan wycieczki po Mazowszu. Życzymy zatem owocnego planowania i udanej wycieczki do tego wyjątkowego regionu naszego kraju. Do zobaczenia na Mazowszu!

Powiązane artykuły