Blog - województwo opolskie

Góry Opawskie - dlaczego warto odwiedzić?

Góry Opawskie - dlaczego warto odwiedzić?

Góry Opawskie to najbardziej wysunięte na wschód pasmo górskie Sudetów. Mimo że dla województwa opolskiego jest to jedyne pasmo górskie, czasem zapomniane wśród turystów.

Poznaj atrakcje Gór Opawskich

Co ciekawe stanowią pogranicze między Polską a Czechami. Najwyższym szczytem Gór Opawskich jest leżący po czeskiej stronie – Princy Vrch (Poprzeczna Góra, 975 m n.p.m.), natomiast po stronie polskiej jest to Biskupia Kopa (890 m n.p.m.). Pomimo że to jedne z najmniejszych terenów górskich w Polsce, to nie brakuje im uroku, a szlaki prowadzące na szczyt mogą zaskoczyć nie jednego turystę, bo – o dziwo- niektóre o sporym stopniu trudności. Góry Opawskie to jeden z najpiękniejszych zakątków Opolszczyzny. To region, który zadowoli miłośników górskich wędrówek, ciszy, natury i pięknych krajobrazów. Ponadto czekają tu na Was piękne zabytkowe miasta i urokliwe miejscowości położone u podnóża gór, w których znajdziecie liczne atrakcje.

SPIS TREŚCI:

Biskupia Kopa – najlepsza atrakcja turystyczna Gór Opawskich!

Schronisko Biskupia Kopa

Żartobliwie można stwierdzić, że być w Górach Opawskich i nie zdobyć Biskupiej Kopy, to tak jakby pojechać do Paryża i nie zobaczyć Wieży Eiffla. Jak już wcześniej wspominaliśmy, to najwyższy szczyt w polskiej części Gór Opawskich. Wybierając się na wierzchołek Biskupiej Kopy macie do wybory cztery szlaki turystyczne. Dwa biegnące po stronie polskiej oraz dwa po stronie czeskiej. Do wyboru będziecie mieć szlak czerwony, który rozpoczyna się w Głuchołazach oraz szlak żółty zaczynający się w Jarnołtówku. A jeśli wolisz, żeby na trasie nalazło się więcej interesujących obiektów przyrodniczych, możesz wybrać ścieżkę dydaktyczną, która zaczyna się w miejscowości Pokrzywna i prowadzi przez rezerwat przyrody Cicha Dolina. Zdobycie Biskupiej Kopy, to idealna wędrówka dla miłośników natury, chcących odpocząć od zgiełku miasta.

Schronisko Biskupia Kopa Góry opawskie

W taką wycieczkę możecie spokojnie wybrać się z dziećmi – na pewno sobie poradzą. Wznosząc się podczas wędrówki coraz wyżej dostrzeżecie piękne widoki i prawdziwą górską panoramę. Na wysokości 765 m n.p.m. czekać nas Was będzie schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą” im. Bohdana Małachowskiego. To klimatyczna gospoda, w której możecie zjeść pyszne danie, a nawet przenocować. Warto jeszcze chwilę się przemęczyć i wejść na sam, szczyt, ponieważ dopiero tam czeka na Was najlepsza atrakcja – zabytkowa wieża widokowa, co prawda leżąca już po stronie czeskiej, ale zapewniamy Was, że jest wspaniałym punktem widokowym, jednym z najciekawszych w Sudetach. Możecie z niej podziwiać niesamowity krajobraz – rozległą panoramę Sudetów, Opolszczyzny i Śląska. Naprawdę warto się tam wybrać i to o każdej porze roku.

Daj się zaskoczyć południowej Opolszczyźnie…

Głuchołazy atrakcje góry opawskie

Głuchołazy to miejsce, które warto odwiedzić, wybierając się w Góry Opawskie. To zabytkowe miasto, które kryje w sobie liczne atrakcje. Przyciąga turystów swoim uroczym Rynkiem, ale to nie wszystko… W jednej z uliczek znajdziecie najstarszy zabytek miasta – kościół św. Wawrzyńca z pięknym barokowym wystrojem. Turyści fascynujący się historią koniecznie muszą wybrać się na wieżę Bramy Górnej, która pochodzi z 1418 roku. Co ciekawe była elementem fortyfikacji miejskich. Dziś pełni rolę wieży widokowej, z której możecie podziwiać miasto. Odwiedzając Głuchołazy do listy warto dopisać miejsce idealne na odpoczynek i wyciszenie – Park Zdrojowy, który znajduje się na zboczach Przedniej Kopy. To ukryta perełka głuchołaskiego zdroju. Idealne miejsce na odprężenie i spacer, podczas którego możemy nacieszyć się pięknym widokiem barwnych kwiatów i krzewów oraz odetchnąć świeżym powietrzem. Znajdziecie tam również alejki z altankami, place zabaw, fontanny, a nawet amfiteatr. Co ciekawe, do końca XVII stulecia w Głuchołazach wydobywano złoto, a odbywało się to właśnie na stokach Przedniej Kopy. Dlatego spacerując po Parku Zdrojowym warto wybrać się na Szlak Złotych Górników. Wędrując za żółtymi znakami najdziemy pozostałości dawnych sztolni górniczych, szybów, elementy górniczych płuczek oraz hałdy.

Głuchołazy atrakcje góry opawskie

Niewątpliwie nową i zaskakującą atrakcją Głuchołaz jest pierwsza w województwie opolskim tężnia solankowa. Ponadto budowla połączona jest z wieżą widokową, która ma 15 metrów wysokości. Przebywanie w tężni wpływa na poprawę odporności, dlatego tym bardziej warto się tam wybrać. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc, które musicie zobaczyć, jest neogotycka kaplica św. Anny, znajdująca się tuż przez szczytem Przedniej Kopy. Została wybudowana w 1908 roku na skraju malowniczych kilkunastrometrowych kwarcytowo-łupkowych Wiszących Skał koloru szaro-różowego. W połączeniu z konarami drzew wokół kamiennej kaplicy tworzy się bardzo malownicza i fotogeniczna przestrzeń. Idealna dla wszystkich miłośników fotografii. Nową atrakcję dla letnich turystów stał się otwarty basen „Nad Białką”, w którym po wycieczkach górskich można się zrelaksować, a dla najmłodszych turystów z pewnością będzie wspaniała frajdą. Ale nie martwcie się, to jeszcze nie wszystko… Czekają na Was kolejne atrakcje turystyczne Gór Opawskich.

Wybierając się w podróż martwisz się o nocleg? Nie masz się czym przejmować. Turystyka mocno się tu rozwinęła, a położone u podnóża gór miasteczka – Pokrzywna i Jarnołtówek oferują wczasowiczom bogatą bazę noclegową.

Poza tym w Pokrzywnej odwiedzić możemy ciekawą atrakcję turystyczną Opolszczyzny – Park Rozrywki Zaginione miasto Rosenau. Idealne miejsce wypoczynku, zabawy i edukacji dla całych rodzin. Czekają tu na Was liczne atrakcje, takie jak park wodny, park żywiołów, sztolnia czy jaskinia dzikich zwierząt. Zapewniamy, że nie będziecie się nudzić, a co więcej spędzicie świetnie czas. Co ciekawe nazwa „Rosenau” nawiązuje do legendy o osadzie, która podobno w średniowieczu istniała w Górach Opawskich.

W Pokrzywnej możecie również wejść niebieskim szlakiem turystycznym na kolejny szczyt Gór Opawskich – Olszak na wysokości 453 m n.p.m. nad przełomem Złotego Potoku. Podczas tej wędrówki czeka na Was nieużywany kamieniołom wypełniony wodą, czyli „Żabie Oczko”. Oczko wodne wokół którego wyłaniają się pionowe 17 metrowe skały. To naprawdę robi wrażenie – musicie zobaczyć na własne oczy. Góry Opawskie kuszą nie tylko atrakcjami turystycznymi, ale i atrakcjami dla wędkarzy. Jest tu kilka łowisk, w których można złowić swojego pierwszego pstrąga. A jeśli chcesz go potem zjeść, to polecamy najsłynniejszą w okolicy smażalnię ryb „Pstrąg” w Moszczance. Bardzo klimatyczne miejsce, które z pewnością Wam się spodoba. Raptem 6 km dalej, leży piękne zabytkowe miasto Prudnik. Możemy zachwycać się Rynkiem, który zachowany jest w średniowiecznym układzie. Czeka tam na nas wiele zabytków. Zobaczymy kościół św. Michała Archanioła, cmentarz żydowski, wieżę zamkową, nazwaną Wieżą Woka, Wieżę Bramy Dolnej, Studnie Miłości, Willę Hermana Frankla czy wieżę widokową na Koziej Górze, z której podziwiać możemy piękne widoki. Prudnik to miasto bogate w zbytki, które warto zwiedzić. Wędrówka ścieżkami Lasu Prudnickiego to nasza ostatnia propozycja na podróż po Górach Opawskich. Wycieczkę możecie zacząć przy Sanktuarium św. Józefa, w którym więziony był kard. Stefan Wyszyński. Następnie udać się do Kobylicy, gdzie znajduje się pomnik niemieckiego poety J. Eichendorffa. Warto przejść kawałek dalej i udać się do kopalni w Dębowcu, a stąd już niedaleko do Okopowej, gdzie możecie zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku. A w pobliżu możecie również zwiedzić ruiny starego klasztoru kapucynów. Na zakończenie wędrówki polecamy wejść na wieżę widokową na szczycie Koziej Góry i podziwiać piękny widok.

Opolskie - uwierz, że warto!

Góry Opawskie są mało popularne? To nie znaczy, że musisz się tam nudzić. Warto wybrać się w nie, nie tylko na weekend, ale także na urlop czy kilkudniowy wyjazd rodzinny. Dla tych którzy nigdy nie mieli okazji spędzić urlopu w górach, Góry Opawskie i atrakcje turystyczne mogą być prawdziwą gratką. Piękne szlaki turystyczne, dreszczyk emocji po wejściu na Biskupią Kopę i niesamowita atmosfera tego regionu, która na długo pozostanie w Twojej pamięci! Poza tym, różne mniej znane zakątki górskie cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów, dlatego tym bardziej zaufaj nam i odwiedź Góry Opawskie. Zapewniamy, że się nie rozczarujesz!

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Booking. com - jak rezerwować nocleg?

Odkryj z nami zabytki Opolszczyzny

Aktywnie na Opolszczyźnie - poznaj atrakcje

 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad