Blog - województwo opolskie

Opolskie - gdzie zjeść? Dobre i polecane restauracje na Opolszczyźnie

Opolskie restauracje

Województwo opolskie, położone w południowo-zachodniej części Polski, jest miejscem o niezwykłym bogactwie kulturowym, historycznym i przyrodniczym. To tu tradycje łączą się z nowoczesnością, a przyroda zachwyca swoim urokiem. Jednym z nieodłącznych elementów tej bogatej oferty jest także wyjątkowa kuchnia, która nie pozostaje w tyle za innymi regionami Polski.

W niniejszym artykule zapraszamy Cię do odkrycia kulinarnej różnorodności i niezwykłych miejsc, w których warto zasmakować opolskich smaków. Województwo opolskie jest nierzadko pomijane jako ciekawy cel podróży. Wierzymy, że przyczyną tego jest niewiedza dotycząca atrakcji, jakie oferuje Opole i miejscowości w pobliżu. A przecież zarówno samo miasto, jak i jego okoliczne tereny mogą stanowić doskonałe miejsce na udane wakacje czy weekendowy wypad.

W tym regionie odkryjemy zamki, pałace, zabytki, malownicze szlaki turystyczne oraz urokliwe parki krajobrazowe. Oznacza to, że Opolszczyzna ma wszystko, czego potrzebują turyści, by spędzić tu wartościowy czas. W dalszej części artykułu znajdziecie listę najważniejszych atrakcji w województwie opolskim.                                     

Restauracje w opolskim                                                           

Smaczne jedzenie i regionalne przysmaki stanowią istotny element udanego zwiedzania, dlatego stworzyliśmy mini przewodnik po najlepszych restauracjach w regionie opolskim. Naszym wyborem były miejsca, które nie tylko zachwycają smakiem, ale także atmosferą i lokalizacją. Dokonaliśmy podziału na główne turystyczne regiony województwa (Opole, Jezioro Nyskie, Jezioro Otmuchowskie, Góry Opawskie, Kluczbork, Namysłów i Kędzierzyn-Koźle), biorąc pod uwagę zarówno lokale z długą tradycją, jak i nowe punkty na kulinarnej mapie regionu opolskiego.                                                                                                   

Daliśmy szczególną uwagę miejscom, gdzie można smacznie zjeść bez nadmiernego obciążenia portfela, zdając sobie sprawę, że cena ma duże znaczenie dla wielu podróżujących, szczególnie obecnie, kiedy ceny wszystkiego poszły w górę. Każde miejsce na naszej liście jest sprawdzone, cenione i dostępne cenowo, dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi rekomendacjami i odkrycia kulinarnych skarbów regionu opolskiego. Serdecznie zapraszamy do wypróbowania naszych propozycji i odkrywania kulinarnej różnorodności Opolszczyzny!                                                                                                                                                         

Gdzie zjeść w Opolu?                             

  • Restauracja “Tak Robimy Pastrami” - najlepsza opolska burgerownia, pastrami, czyli miejsce dla fanów konkretnego mięsa. Do jakości mięsa przywiązuje się tu niezwykłą wagę - to dlatego kraftowe burgery zrobiły furorę wśród nie tylko mieszkańców Opola…                  
  • Trattoria Antica - restauracja serwująca dania kuchni włoskiej. W menu oprócz klasyków w formie pizzy znajdziecie sałatki, risotto, gnocchi, spaghetti, penne - wszystko ze świeżymi dodatkami prosto z Włoch. Świetnej jakości polędwica wołowa, krewetki, owoce morza czy świeże warzywa skradną serce niejednego miłośnika italiańskiej kuchni.                                                             

Gdzie zjeść nad Jeziorem Nyskim?                                           

  • Pizzeria Nemo - Pizzeria Nemo Skorochów nad Jeziorem Nyskim to jedna z najchętniej wybieranych gastro-miejscówek w okolicy jeziora. Serwuje ponad 20 rodzajów pizzy z pieca opalanego drewnem.
  • Smaki Armenii - świetnie oceniana restauracja, która sprawdzi się podczas nie tylko szybkiego posiłku między zwiedzaniem, ale też będzie idealnym miejscem na romantyczną kolację podczas Waszej wycieczki. To rodzinna restauracja, w której w tradycyjnym, ormiańskim piecu tondir, opalanym drewnem przyrządzane są dania z grilla. Obowiązkowym dodatkiem do dań jest wyśmienite ormiańskie wino.                                                                                                          

Gdzie zjeść nad Jeziorem Otmuchowskim?                                   

  • Restauracja STATEK - znajduje się nad Jeziorem Otmuchowskim od strony Paczkowa i poznacie ją po tym, że… znajduje się we wnętrzu statku. W menu znajdziecie tradycyjne polskie zupy i sporo dań rybnych oraz z owocami morza. Dla tych, którzy nie przepadają za rybnymi smakami czekają klasyki jak schabowy, smażony ser czy pierogi.                                         
  • Przystań Ścibórz - to restauracja i smażalnia ryb, gdzie skosztować można świeżego pstrąga z własnej hodowli. Oprócz ryb znajdziecie tu także dania typowej kuchni polskiej, w tym domowe zestawy obiadowe. To jedna z najchętniej i najlepiej ocenianych restauracji w okolicy Jeziora Otmuchowskiego.                                                  

Gdzie zjeść w Kędzierzynie-Koźlu?                                           

  • Restauracja Ogrodowa - w tym menu każdy znajdzie coś dla siebie! Placek po węgiersku, stek wieprzowy, polskie zupy jak rosół czy barszcz z uszkami, kotlety, rolady, pieczenie, wątróbki, dania z kurczaków - lista jest długa i kusząca!                                                                               
  • Trattoria da Stella - włoska restauracja, serwująca pizzę w niemal 30 odsłonach, kilka rodzajów makaronów, a także ryby i owoce morza - jak na kuchnię italiańska przystało. W menu także włoskie desery i spory wybór kaw.                                                                                                                   

Gdzie zjeść w Górach Opawskich?                                                                            

  • Ziemniaczana “KOPA” - bistro w Jarnołtówku, serwujące dania kuchni polskiej i węgierskiej. Specjalnością Szefa kuchni są pieczone ziemniaki w kilku wersjach: z kiełbasą śląską, boczkiem, sałatką grecką, gzikiem czy indykiem. Fani ziemniaczanych potraw mogą liczyć także na placki ziemniaczane czy frytki.                                                          
  • Łowisko na Wyspie - położone jest w Pokrzywnej, u podnóża Biskupiej Kopy, z dala od zgiełku miasta. Na miejscu zjecie świeże ryby łowione w tutejszych wodach: pstrągi, jesiotry, karpie i inne. Świetne miejsce, szczególnie latem, kiedy można połączyć posiłek ze spędzeniem czasu na łonie natury.                                                           

Gdzie zjeść w Namysłowie?                                                                                      

  • Naleśnikarnia Creperie - specjalnością tego miejsca są francuskie naleśniki w wersji wytrawnej lub na słodko. Do wyboru do koloru! Naleśnikarnia znajduje się w samym centrum Namysłowa, obok Rynku, więc na pewno będzie Wam po drodze!

  • Dworek Różany - restauracja przyhotelowa Dworek Różany znajduje się w spokojnej części Namysłowa i będzie idealnym miejscem, jeśli szukacie odpoczynku i romantycznego klimatu. Jeśli planujecie zostać w okolicach Namysłowa na dłużej, polecamy kolację połączyć z noclegiem w tym miejscu!                                                       

Gdzie zjeść w Kluczborku?                                             

  • Pod Arkadami - w loftowych, nowoczesnych wnętrzach kluczborskiej restauracji zjecie dania, oparte na regionalnych produktach i lokalnych dostawach. Menu zmienia się sezonowo, a do każdego dania polecamy piwo z regionalnego browaru z Kochłowic.                               

Produkty regionalne - kuchnia regionalna Opolszczyzny                                          

Aby zachęcić mieszkańców i odwiedzających region do odkrywania smaków Opolszczyzny, utworzono kilka szlaków kulinarnych, na których znalazły się potrawy, będące nieodłącznym punktem wycieczki w okolice Opola. Być może do tej pory nie znaliście kultury kulinarnej Śląska Opolskiego - i wcale się nie dziwimy, bo nie nal eży ona do najpopularniejszych, ale zachęcamy, by naprawić ten błąd! Oto dania i przysmaki regionalne Opolszczyzny, na które warto zwrócić uwagę w tradycyjnych restauracjach:                                                                                                                                          

Żeberka pieczone na pańczkraucie - pańczkraut, inaczej “ciapkapusta” po śląsku to mieszanka, składająca się z kiszonej kapusty, skwarków, boczku, kiełbasy i ugotowanych ziemniaków. Doskonale komponuje się z pieczonymi żeberkami - często są to żeberka w piwie.                                                                                                                  

Żurek śląski - zupa, którą reszta Polski podaje głównie w święta Wielkanocne. Nazwa nie jest przypadkowa - bo właśnie śląski żur znajduje się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki. Gotowana na dużej ilości mięsa - wędzonego i surowego boczku i kiełbasie aromatyczna zupa jest świetnym sposobem na rozgrzanie w chłodne dni.                                                                                             

Krupniok - nazywany też śląskim kawiorem wyrób masarniczy podobny do kaszanki, zapakowany w naturalną osłonkę. Od kaszanki różni się większą zawartością (aż 85%) mięsa. Reszta to kasza gryczana i/lub jęczmienna.                                                                                         

Einlauf - określany też jako ajlauf, to lane kluseczki, które gospodynie traktowały jako dodatek najczęściej do zup typu rosół, pomidorowa czy do zupy mlecznej.

Modro kapusta - najczęściej spotykana na Górnym Śląsku, jednak jest typowym dodatkiem także do potraw na Opolszczyźnie. To czerwona kapusta podawana na ciepło lub zimno z podsmażonym boczkiem i przyprawami.

Kołacz - czyli ciasto drożdżowe z nadzieniem z jabłek, maku lub sera, stanowi istotną część tradycji kulinarnych regionu i jest serwowane na uroczystościach rodzinnych.                                                                                                                

Kluski z dziurką - czyli klasyczne kluski śląskie, stworzone z ziemniaków i mąki ziemniaczanej.                                                                                           

Rolada wołowa - razem z kluskami i modrą kapustą tworzy danie doskonałe, typowe danie śląskie. Najczęściej nadziewana jest boczkiem, ogórkiem kiszonym, kiełbasą i cebulką.                                                              

Żymlok - to tradycyjna śląska wędlina, znana też jako bułczanka. Z wyglądu przypomina kiełbaskę, a konsystencją kaszankę, ale różni się od niej zawartością bułki zamiast kaszy.                                                                       

Wodzionka - śląska zupa z czerstwego chleba, zupy, smalcu i czosnku.                                                                          
Szpajza - śląski deser z jajek z dodatkiem soku z cytryny, podawany z bitą śmietaną, owocami i bakaliami.                                                                 

Atrakcje turystyczne w opolskim                                                                        

Ale smaczne jedzenie to tylko jeden z powodów, dla których zachęcamy, by odwiedzić województwie opolskim. Inne powody - ciekawe miejsca i atrakcje regionu wymieniliśmy poniżej:                                        

  • Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu - Opole to stolica polskiej piosenki, w której od wielu lat organizowany jest Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Z tego powodu w Opolu powstało też muzeum poświęcone właśnie tej tematyce. Świetne, multimedialne miejsce dla dużych i małych, również dla tych, którzy za polskimi piosenkami nie przepadają. Ale wiadomo - śpiewać każdy może!
  • Wieża Piastowska - jeden z symboli Opola i ostatnia pozostałość po nieistniejącym obecnie Zamku Piastowskim. Po pokonaniu 165 schodów z wysokości ok. 35 metrów podziwiać można panoramę miasta i jego najbliższych okolic.
  • Zamek Moszna - to jeden z najpiękniejszych polskich zamków. Przypomina wyglądem zamek z intro Disneya - to za sprawą uroczych wież i wieżyczek, których podobno jest aż 99! Przemierzając parkowe alejki i zaglądając do legendarnych 365 pomieszczeń zamku poczujemy się jak prawdziwi książęta i księżniczki!
  • Fabryka Robotów - miejsce, w którym podziwiać można ogromne, stalowe roboty zbudowane własnoręcznie przez ich autora ze złomu samochodowego i innych odpadów. Roboty inspirowane są filmami Sci-Fi i mają nawet 3,5 metra wysokości!
  • JuraPark Krasiejów - atrakcja głównie dla rodzin z dziećmi, które chcą połączyć naukę z zabawą. Park Nauki i Rozrywki Krasiejów to największy plenerowy park dotyczący prehistorii w Europie - na 40 ha stoi ok. 250 modeli dinozaurów, kino 5D, prehistoryczne oceanarium 3D, pawilon z autentycznymi kośćmi dinozaurów oraz multimedialne muzeum poświęcone historii pojawienia się człowieka na ziemi.
  • Gród Rycerski w Byczynie - miejsce, w którym przeniesiecie się kilkaset lat wstecz, do czasów średniowiecznej Polski. Na miejscu odbywają się warsztaty rzemiosł dawnych, jest karczma, zbrojownia, sala tortur.
  • Muzeum Wsi Opolskiej - ​skansen, ukazujący, jak ludzie żyli jeszcze na początku XX wieku. Muzeum istnieje od 1970 roku i od tego czasu ciągle gromadzone są w nim nowe ekspozycje.To pojedyncze obiekty architektoniczne, ale i całe zagrody ze zrekonstruowaną roślinnością, ogródkami warzywno-zielnymi i zwierzętami hodowlanymi.

● Muzeum Kowalstwa w Prószkowie - zabytkowa kuźnia, w której uczestnicy warsztatów poznają, z czym wiąże się zawód kowala. W trakcie wizyty odbywa się pokaz kucia żelaza - to jedna z najciekawszych atrakcji tego miejsca! 

  • Zalew Kluczbork - położony pod Kluczborkiem zalew z piaszczystą plażą i wypożyczalnią sprzętów wodnych. Po zalewie można popływać kajakiem, żaglówką, a dookoła niego warto odbyć rowerową przejażdżkę.
                                                                                                                     
  • Głuchołazy - urokliwe, uzdrowiskowe miasteczko, z okolic którego startuje kilka ciekawych szlaków pieszych. Warto przemierzyć szlak miejski i poznać najbardziej charakterystyczne punkty Głuchołazów.
                                           
  • Góry Opawskie- będąc w województwie opolskim, poza stolicą regionu warto oddać się naturze. Wędrówka na najwyższy szczyt tego pasma górskiego - Biskupią Kopę, przypieczętowana podziwianiem widoków z wieży widokowej, na pewno sprawi wiele radości górołazom. Jedynym schroniskiem górskich w Górach Opawskich jest schronisko PTTK “Pod Biskupią Kopą”, gdzie można odpocząć, przenocować czy posilić się przed dalszą wedrówką po szlakach. W Górach Opawskich znajdziemy wiele ciekawych form przyrody jak Kamień Morderczy, Karliki, Karolinki, Kościółek św. Anny na Przedniej Kopie i Wiszące Skały czy Piekiełko. Ponadto nie można nie wspomnieć o Gwarkowej Perci, pomniku przyrody w postaci kamieniołomu, na którego ściany można się wspiąć po skałkach lub długiej drabince.

    Pozostałe atrakcje w okolicy: ZOO Opole, Zamek i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Zamek Książęcy w Niemodlinie, ruiny pałacu Schaffgotschów w Kopicach, Ogród Dendrologiczny Lipno, Zamek Górny w Opolu, spływy kajakowe Mała Panew, Jezioro Srebrne w Osowcu, Jezioro Nyskie, Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, Jezioro Otmuchowskie, Stobrawski Park Krajobrazowy, Diabelskie Ruiny w Rożniątowie, Opolska Wenecja, Piramida w Różanowie.                                                                                                                                                                                     

Gdzie spać w województwie opolskim?                                  

To, że Opolszczyzna posiada na swoim terenie masę ciekawych miejsc, sprawia, że warto poświęcić więcej czasu na jej zwiedzanie. Mimo, że województwo opolskie jest najmniejszym województwem w Polsce, nie da się w pełni odkryć go w ciągu jednego dnia! Jeśli planujecie pobyt w Opolu czy którejkolwiek innej miejscowości regionu opolskiego, zarezerwujcie co najmniej cały weekend, a nawet dłuższy urlop.

To pozwoli Wam lepiej poznać atrakcje i ciekawe zakątki regionu. Poniżej znajdziecie kilka rekomendowanych miejsc noclegowych w województwie opolskim. Wszystkie te obiekty są godne zaufania – zostały sprawdzone przez wielu zadowolonych gości, którzy wyrazili pozytywne opinie. Jeśli planujecie dłuższy pobyt na Opolszczyźnie i poszukujecie dobrych, przystępnych cenowo i godnych polecenia miejsc na nocleg, oto kilka propozycji:                                                                                                                                              

  • Hotel Szara Willa, Opole
  • Hotel Arkas, Prószków
  • Pokoje Gościnne Ścibórz
  • Event Hostel, Opole
  • Alba Góra Św. Anny
  • Gościniec w Starym Młynie, Biała
  • Dom u podnóża Biskupiej Kopy, Jarnołtówek
  • Sanktuarium Snu Apartments, Głubczyce
  • Apart - Henryk, Nysa
  • Stajnia na Warszawskiej, Głubczyce
  • Agroturystyka Nad Stawem, Centawa
  • Glamping AKWA Marina nad Jeziorem Nyskim
  • Wiewiórki i Bobry, Mnichus                                                                       

Schroniska górskie w Opolskim:                                                                                        

  • Schronisko PTTK “Pod Biskupią Kopą”                                                                                                                                                                                                    

Wycieczki szkolne, imprezy integracyjne, wycieczki rodzinne          

Opolszczyzna przyciąga różnorodne grupy turystów. Osoby lubiące aktywny wypoczynek przyjeżdżają tu z myślą o górskich szlakach, trasach rowerowych i żeglowanie po opolskich jeziorach. Ci, którzy preferują spokojny relaks, doceniają uzdrowiskowy charakter Głuchołazów, który sprzyja odprężeniu i regeneracji. Osoby zainteresowane kulturą i historią mogą odkrywać te aspekty, zwiedzając zamki, jak ten w Mosznej.

W skrócie, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, niezależnie od tego, czy podróżuje z rodziną, grupą szkolną czy w celach integracyjnych. Możemy obiecać, że ten wyjątkowy klimat zrobi na Tobie wrażenie, niezależnie od twojego wieku, pochodzenia czy celu podróży.                                                                                                                                                         

Pogoda opolskie - kiedy najlepiej przyjechać?                                                   

Przebywając na terenie Opolszczyzny, niezależnie od pory roku, zawsze można znaleźć interesujące zajęcia! W słoneczne dni i ciepłe temperatury region przekształca się w raj dla osób pragnących aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Wędrowanie malowniczymi szlakami, odkrywanie górskich tras, czy też korzystanie z uroków opolskich jezior dostarcza najwięcej frajdy, kiedy niebo jest bezchmurne.

Jesień przynosi ze sobą niepowtarzalny urok w górach, co pozwala miłośnikom przyrody cieszyć się wycieczkami rowerowymi w otoczeniu migoczących złotem i odcieniami czerwieni liści. Zimą z kolei okolice Nysy stają się wymarzonym miejscem dla entuzjastów sportów zimowych. Niezależnie od tego, jakie atrakcje planujecie w trakcie waszej wizyty na Opolszczyźnie, zawsze warto sprawdzić prognozę pogody, zwłaszcza w górach, gdzie warunki atmosferyczne mogą zmieniać się nagle.                                                                                                                                                                                            

Informacje turystyczne Opole i okolice             

Planując podróż lub nawet jednodniową wycieczkę po Opolszczyźnie, warto skorzystać z lokalnych biur informacji turystycznej. W Opolu i w okolicach działa kilka punktów, które ochoczo służą pomocą w organizacji wyprawy, udzielają praktycznych wskazówek, rozwiązują ewentualne wątpliwości oraz udostępniają niezbędne informacje przydatne dla turystów. Ich wsparcie może być niezastąpione! Poniżej zamieszczamy adresy Biur Informacji Turystycznej na ziemi opolskiej:

●       Opolskie Centrum Informacji Turystycznej, ul. Stefana Żeromskiego 3, Opole

  • Miejska Informacja Turystyczna, ul. Rynek 23, Opole
  • Informacja Turystyczna w Nysie, ul. Piastowska 19, Bastion św. Jadwigi, Nysa
  • Punkt Informacji Turystycznej w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym, ul. Dąbrowskiego 26, Prudnik
  • Centrum Informacji Turystycznej w Brzegu, Rynek – Ratusz, Brzeg
  • Centrum Informacji Turystycznej, pl. Basztowy 4a, Głuchołazy
  • Punkt Informacji Turystycznej w Ozimku, Ul. Juliusza Słowackiego 18, Ozimek
  • Punkt Informacji Turystycznej, ul. Damrota 32 (Kędzierzyn – Biblioteka Miejska)
  • Punkt Informacji Turystycznej przy Kluczborsko- Oleskiej LOT, ul. Katowicka 1, Kluczbork
  • Punkt Informacji Turystycznej, ul. Wojska Polskiego 14, Rudniki                                                                              

Do zobaczenia na Opolszczyźnie!                                              

Serdecznie zapraszamy na Opolszczyznę, która zachwyca swoim malowniczym pięknem, górskimi krajobrazami, czystymi jeziorami i wyjątkową kuchnią. Odkryjcie liczne szlaki piesze i rowerowe, górskie szczyty, tajemnicze zamki i atrakcje dla dzieci, które sprawiają, że to miejsce stanowi idealną destynację na dłuższy wypoczynek, także z rodziną.

Niezależnie od tego, czy planujecie przyjechać na jeden dzień, na weekend czy spędzić tu cały swój urlop, czy jesteście sami, z rodziną czy grupą przyjaciół, niezależnie od wieku - jesteśmy pewni, że odkryjecie w Opolszczyźnie masę uroku! Mamy nadzieję, że Opole i jego okolice znajdą się na Waszej liście obowiązkowych miejsc do odwiedzenia. Życzymy więc udanego pobytu i pełnych pyszności talerzy. Do zobaczenia w regionie Opolszczyzny!                                                                                                            

                                                                 

                                                                 

                                                                                                                                          

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024