Blog - województwo śląskie

9 atrakcji dla dzieci w Katowicach, które musisz odwiedzić

Katowice dla dzieci

Z czym kojarzy Wam się Śląsk? A Katowice? Zapewne wielu odpowie, że z górnikami, węglem, kopalniami i wszystkim co z “czarnym złotem” związane. Jednak - co dla niektórych może być zdziwieniem - Katowice to także sporo atrakcji, które dedykowane są dzieciom i w dodatku… nie mają nic wspólnego z węglem!

Jeśli wybieracie się na wycieczkę do Katowic z rodziną i zastanawiacie się gdzie pójść, by sprawić frajdę dzieciom, spieszymy z podpowiedziami. Poniżej znajdziecie listę sprawdzonych atrakcji dla dzieci, które warto odwiedzić będąc w Katowicach. Są to zarówno muzea, w których świetnie będą czuć się mali pasjonaci historii, jak i miejsca, gdzie króluje czysta zabawa. Na świeżym powietrzu, w pomieszczeniach. Jesteśmy pewni, że znajdziecie coś dla siebie! Zapraszamy do lektury.

SPIS TREŚCI:

1. Bajka Pana Kleksa w Katowicach

bajka pana kleksa

W dawnej Fabryce Porcelany w Katowicach powstało miejsce, które co prawda z porcelaną niewiele ma wspólnego. Za to dużo wspólnego ma z dobrą zabawą. Bajka Pana Kleksa to nie sala zabaw. To też nie muzeum, ani park rozrywki. To miejsce na wspaniałą, rodzinną przygodę - nawet, a może pomimo tego, że o profesorze Kleksie może więcej powiedzieć raczej już starsze pokolenie. To miejsce dla tych, którzy są małymi odkrywcami - którzy balansując między fantazją a nauką chcą dowiedzieć się, jak funkcjonuje świat.

Odwiedzający to miejsce przeniosą się do czasów dzieciństwa i do kultowej powieści Jana Brzechwy "Akademia Pana Kleksa"​. Poznają osiem stref - Ostatni Rezerwat Przyrody, Bajdocję, Krainę Szpaka Mateusza i Planetę Fantazję. Dzieci będą mogły zmierzyć się z kulinarnymi zadaniami w Kuchni Pana Kleksa, a także poznać bliżej życie czworonogów w Psim Raju. W Abecji - podwodnym świecie władanym przez królową Abę dzieci nauczą się jak stawiać żagle czy jak wiązać węzły żeglarskie oraz pomogą królowej w ocaleniu planety przed katastrofą ekologiczną.

Najmłodsi będą mieli okazję przyjrzeć się problemowi zaśmiecania obszarów morskich plastikiem, pochodzącym z otoczenia i poznać najbardziej zagrożone gatunki wodnych zwierząt. W trakcie czekają też ciekawostki dotyczące geografii, które zdecydowanie łatwiej zapamiętać, angażując się w manualne zadania. Planeta Fantazja przeniesie Was do kosmosu - na śmiałków czeka statek kosmiczny Voltan II, fotel Wielkiego Elektronika i robot Silver, który kojarzyć można z filmu “Pan Kleks w Kosmosie”.

Zabawa jest, jednym słowem, kosmiczna! Jest tu nawet Ostatni Rezerwat Przyrody, gdzie ciekawscy będą mieli okazję poznać niezwykły świat roślin i zwierząt. Bajka Pana Kleksa skierowana jest dla dzieci w wieku 5-12 lat. Świetny pomysł na wycieczkę świadomych rodziców, którzy chcą rozwijać swoje dzieci dzięki mądrej zabawie.

2. Muzeum Śląskie w Katowicach

muzeum slaskie

Rodziny z dziećmi powinny rozważyć wizytę w Muzeum Śląskim, położonym przy ulicy Dobrowolskiego, niedaleko katowickiego Spodka. To nowoczesny kompleks turystyczny, który ostatnimi czasy stał się prawdziwym hitem. Znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice - z zewnątrz prezentuje się imponująco. Stare budynki, szyb Warszawa II, pełniący teraz funkcję wieży widokowej i przeszklone, nowoczesne budynki, świadczące o postępie urbanistycznym Katowic.

Wystawa przeprowadzi zwiedzających przez historię górnictwa, nierozerwalną z tym regionem, a dzieci odkryją wiele pasjonujących historii dzięki najnowszym technologiom. To bowiem jedno z nowocześniejszych muzeów w Polsce. Muzeum Śląskie było wielokrotnie wyróżniane w wielu konkursach i rankingach. Jego mottem jest inspiracja dziedzictwem Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego, jego intelektualnym i artystycznym dorobkiem oraz bogatą tradycją wielokulturowości.

Muzeum Śląskie ma specjalne programy zwiedzania dla rodzin z dziećmi: “Rajza wakacyjno”, czyli oprowadzanie z przewodnikiem po wystawach stałych skierowane do młodzieży i dorosłych. Podczas rajzy przewodnicy odpowiadają na pytania, na które wpaść mogą tylko dzieci! Które kwiaty lubił najbardziej Stanisław Wyspiański? Który kierunek w sztuce kierował się snami? Kim był „śląski Steve Jobs”? I jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? Inny wariant zwiedzania nosi nazwę “Bliskie, lecz z dalekiego świata”, podczas którego dzieci poznają historię udomowienia ssaków takich jak pies, kot, koń, owca, koza, świnia czy krowa. Na wystawie znajdują się elementy szkieletów, wyroby z kości, skóry, naczynia, figurki sprzed setek i tysięcy lat, a zwiedzający poznają, na czym polega praca archeozoologa.

Mali odkrywcy dobrze odnajdą się na wystawie “Na tropie Tomka”, gdzie znajdą odpowiedzi na pytania kto żyje w tipi, gdzie rośnie pieprz albo czy sny mogą być prawdziwe? Tam też czeka na nie do rozwiązania cała masa zagadek! Większość ekspozycji umieszczona jest 14 metrów pod ziemią, czyli tak, jak na śląską kopalnię przystało. Kolejną atrakcją turystyczną muzeum jest wspomniana już wieża widokowa. Taras wieży widokowej znajduje się na wysokości 40 metrów, skąd można podziwiać Strefę Kultury i widoki na panoramę miasta. Muzeum organizuje też cykliczne zajęcia edukacyjne dla dzieci i warsztaty rodzinne.

3. Park Śląski

Położony na pograniczu Katowic i Chorzowa Park Śląski to prawdziwa oaza dla rodzin z dziećmi, szczególnie latem. To jeden z największych parków miejskich w Europie. Zajmuje powierzchnię 620 hektarów, więc łatwo więc domyślić się, że na tak dużej powierzchni powstało równie dużo atrakcji! Park nazywany jest “zielonymi płucami” całej aglomeracji katowickiej. Park to nie tylko miejsce odpoczynku od zgiełku miasta. To także punkt tętniący życiem, w którym organizowana jest masa wydarzeń.

W parku znajdują się ponad 3 miliony drzew i krzewów, w tym krzewy róż, tworzących największe w Polsce Rosarium. Park poprzecinany jest urokliwymi oczkami wodnymi, kolorowymi alejkami, rzeźbami. Wiosną i latem warto zaplanować aktywność fizyczną na świeżym powietrzu - jest ku temu dobra okazja! Mnóstwo ścieżek pieszych, szlaków rowerowych, korty tenisowe, bulodrom, zewnętrzna siłownia, park linowy z kolejkami tyrolskimi.

legendia chorzów

Latem także kąpielisko oraz przystań z wypożyczalnią sprzętu wodnego, a zimą lodowisko. Na terenie parku działa należące już administracyjnie do Chorzowa Śląskie Wesołe Miasteczko Legendia z 35-metrowym diabelskim młynem, karuzelami, kolejkami górskimi i rollercoasterami. Na terenie parku znajduje się także zoo, w którym mieszka ponad 2 tysiące zwierząt z 280 gatunków. W Zoo znajdziecie też Dolinę Dinozaurów, gdzie stoją figury dinozaurów naturalnej wielkości. Między tymi dwoma atrakcjami kursuje wąskotorowa kolej parkowa. Wesołe Miasteczko i Stadion Śląski łączy natomiast Kolejka Linowa Elka, którą polecamy szczególnie - widoki na park z góry są imponujące! Park Śląski najlepiej odwiedzić, gdy pogoda dopisuje - relaks i zabawa w słoneczny dzień wśród zieleni brzmi jak plan, prawda?

4. 1000 klocków

Czy istnieje jakiekolwiek dziecko, które nie lubi bawić się klockami? To właśnie w sali zabaw klockami “1000 klocków” znajduje się nie tytułowe tysiąc, a aż 100 tysięcy klocków LEGO! I to w kształtach, jakie trudno znaleźć gdziekolwiek indziej. Oprócz wielkiego klockowego basenu na terenie obiektu znajduje się Miasteczko LEGO City - kompletne, wielopoziomowe miasteczko z domkami dla mieszkańców, drogami, plażą, policją i strażą, Miasteczko LEGO Duplo, po którym mknie pociąg, klocki XXL LEGO Soft - ogromne klocki z miękkiego tworzywa, z których można zbudować na przykład wieżę do samego sufitu, tor zjazdowy dla samochodów, na którym odbywają się prawdziwe wyścigi, gotowe makiety z klocków takie jak piracki statek, imponująca budowla NOSPR czy latająca twierdza NINJAGO, a także najciekawsze budowle gości, którzy własnoręcznie stworzyli imponujące dzieła, godne ich zachowania.

Na miejscu jest także kilkanaście zestawów klocków, które można złożyć według instrukcji. Zabawa klockami rozbudza kreatywność, poprawia zdolności manualne i rozwija dziecięcy mózg, co w przyszłości może nieść pozytywne skutki przy matematycznych czy technicznych łamigłówkach. Czyli to kolejne miejsce, które oprócz rozrywki dba też o naukę! Dodatkowo o małe brzuszki dba sama szefowa tego miejsca, która serwuje zdrowe, pełnowartościowe przekąski. Uzupełnienie energii po lub w trakcie zabawy to ważna sprawa!

5. Park trampolin JumpWorld

Park Trampolin Jump World to miejsce, które niby jest stworzone dla dzieci, ale wieść niesie, że dorośli bawią się tutaj równie dobrze! To rozrywka raczej dla aktywnych - dlatego polecamy je wszystkim dzieciom, które uwielbiają brykać. Będzie okazja do zużycia pokładów niespożytej energii! Park podzielony został na kilka stref, największą przestrzeń do szaleństwa znajdziesz na Arenie Głównej. Tu trampoliny są na podłodze, a nawet na ścianach.

Bez względu na to jak bardzo zaawansowanym miłośnikiem trampolin jesteś, powinieneś odwiedzić basen z gąbkami. Nic nie daje takiej satysfakcji jak wysoki lot i… miękkie lądowanie. W Jump World znajdziesz również strefę akrobatyczną, strefę siatkówki, strefę basketu, linę, na której możesz huśtać się jak na lianie czy strefę walk gladiatorów, w której wygrany będzie tylko jeden (a przegrany spadnie gdzieś na dno basenu z gąbkami). Przestrzeń do szaleństwa jest naprawdę duża!

To wszystko czeka na dzieciaków i ich rodziców, którzy chcą spędzić dzień aktywnie i wydzielić trochę adrenaliny. Oprócz tego dostępne są też automaty z grami, z których skorzystać można wtedy, gdy na jumpowe szaleństwo straciliśmy już wszystkie siły lub w przerwie na kolejne. JumpWorld to również świetne miejsce na zorganizowanie Twoim maluchom urodzin! Urodziny w JumpWorld to urodziny inne niż wszystkie - kilka godzin beztroskiej zabawy i cały park trampolin do dyspozycji małych gości sprawią, że impreza urodzinowa Twojego dziecka będzie jedną z tych niezapomnianych przygód, do których wraca się w myślach. Urodziny w JumpWorld to nie tylko skakanie, ale i opieka wykwalifikowanego animatora - zabawy i gry dostosowane do wieku i sprawności fizycznej gości oraz poczęstunek.

Bohaterami urodzin może zostać Spiderman lub Sonic. Przed rozpoczęciem zabawy czeka nas tylko rozgrzewka i… można szaleć. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to strój sportowy i dobry humor!

6. Papugarnia Carmen

papugarnia carmen

Papugi to niesamowite zwierzęta - potrafią naśladować dźwięki, uczą się ze słuchu, a do tego mają piękne ubarwienie. To dlatego papugi skradają wciąż serca małych i dużych, którzy zafascynowani mądrością tych ptaków, pragną poznać je z bliska.

Do papugarni Carmen zapraszamy te dzieci, które chcą zaprzyjaźnić się z tymi niesamowitymi papugami, przyjrzeć im się z bliska, nakarmić, a nawet potrzymać na ramieniu! W Papugarni mieszka ponad 100 papug z różnych gatunków - każdy różni się kolorem piór, rozmiarem i charakterem. Wszystkie są inne, ale każda pięknie ubarwiona i skora do zabawy. Wszystkie papugi są kontaktowe i nie boją się ludzi. Lubią siadać wszędzie, więc trzeba patrzeć pod nogi i być gotowym na to, że nagle na ramieniu wyląduje Ci któryś z ptaków. Jeśli wybierasz się do nas z małymi dziećmi na pokładzie pamiętaj o tym, żeby oswoić je z myślą, że wolno latające papugi siadają praktycznie wszędzie - lądowiskiem może stać się nawet Twoja głowa. Czasami konieczne jest jednak zachęcenie papugi do bliższego kontaktu.

Zwabienie ptaka do siebie nie jest trudne - wystarczy w ręku mieć specjalną, wydawaną na miejscu karmę, a same chętnie przylecą do odwiedzających. Pomyślicie, że papugi to urwisy - nie sposób zaprzeczyć, w końcu mogą zrobić sobie lądowisko nawet z Twojej głowy. Ba! Są na tyle ciekawskie, że czasem skubną guzik lub pociągną za sznureczek przy ubraniu. Z tego powodu należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do wizyty w Papugarni. Prawdziwa gratka to mówiące papugi - mieszkańcy Papugarni potrafią składać nawet całe zdania. Czasem są to przypadkowe słowa, innym razem całkiem adekwatne do sytuacji. I nie tylko ary mają tę niesamowitą umiejętność.

Przed wizytą w Papugarni pamiętajcie o długich rękawach - papugi mają ostre pazurki, więc trzeba uważać! Wchodząc do środka trzeba mieć też związane włosy - ruchliwe papugi łatwo mogą zaplątać się w rozpuszczone włosy, więc żeby uniknąć groźnych sytuacji musimy przestrzegać tej zasady. I bez obaw - przed wejściem każdy zostanie dokładnie poinformowany o czym należy pamiętać, goszcząc w papuzim domu. Jesteśmy pewni, że dzieciaki będą zachwycone!

7. Centrum Rozrywki Guliwer

Z tematu papug przejdźmy z powrotem do zabawy - konkretniej do Centrum Rozrywki Guliwer, czyli sali zabaw z mnóstwem atrakcji, które szczególnie spodobają się młodszym dzieciom. Są tu trampoliny, baseny z kulkami, zjeżdżalnie, labirynty, klocki, również te w ogromnych rozmiarach, miasteczko złożone z 10 tysięcy klocków Play Mobil, pokój Hot Wheels, wieża Spidermana, w której każdy może poczuć się jak popularny bohater i pokój sensoryczny dla najmłodszych gości.

Park zajmuje dużą przestrzeń około 1000 metrów kwadratowych, co daje swobodę w dokonywaniu aktów szaleństwa. ;) Tutaj dzieci nie tylko spożytkują swoją energię, która przecież czasami wydaje się być nieskończona, ale i rozwiną umiejętności manualne i logiczne. Szaleństwo na trampolinach, budowanie wieży z wielkich klocków, pokonywanie torów przeszkód, wspinaczki po wieżach i wieżyczkach - lista rzeczy, które można tu robić właściwie się nie kończy. To bez dwóch zdań istny raj dla dzieci! Również tych młodszych.

8. Sala Zabaw Nibylandia

Pozostańmy w temacie zabawy i udajmy się do największej na Śląsku sali zabaw, urządzonej w bajkowym klimacie Piotrusia Pana. 1200 metrów kwadratowych powierzchni do skakania, biegania, zabawy i nauki, labirynty, ogromna, bo złożona aż z 6 poziomów konstrukcja do zabawy, dmuchane zamki, tunele, tory przeszkód, strażnice elfów, statek piratów, dziób bosmana, przełęcz zamkowa, magiczny las elfów, skarbiec - to tylko niektóre z atrakcji i pomieszczeń w Nibylandii.

Furorę robią zamontowane na wysokości 2 metrów armatki powietrzne, które służą do urządzania bitew na piłeczki. Najmłodsze dzieci, te do czwartego roku życia będą bawić się w Przystani Maluchów i Salce Maluszka, gdzie wydzielona jest odrębna, bezpieczna strefa z małym basenem kulkowym, miniaturowymi bujanymi zwierzątkami i zjeżdżalnią. Rodzice odpoczną natomiast w dedykowanej im kawiarni, popijając aromatyczną kawę i zagryzając ją pysznym ciastkiem.

9. Muzeum Najmniejszych Książek Świata

Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego to nasza ostatnia już propozycja na wyjście z dzieckiem, która zrobi wrażenie i na najmłodszych i na ich rodzicach. Muzeum znajduje się w katowickiej dzielnicy Piotrowice poświęcone jest Zygmuntowi Szkocnemu, który tworzył miniaturowe wersje wybitnych dzieł literatury polskiej - łącznie było ich 165. W muzeum obejrzycie 87 z nich - to np. alfabet łaciński, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Książeczka ma wymiar 1 na 0,8 mm - czyli mniej więcej tyle ile ziarnko maku.

Na 28 stronach autor umieścił 24 litery alfabetu łacińskiego. Książek było więcej, gdyby sam autor nie rozdawał ich tak chętnie - swoje egzemplarze dostali m.in. Jan Paweł II, Czesław Miłosz czy Ronald Reagan. Inne mini-książeczki, jakie znajdują się w muzeum to m.in. biografia Fryderyka Chopina, Alfreda Nobla, Napoleona, Mikołaja Kopernika czy Leonarda da Vinci, Karta Narodów Zjednoczonych i książki dotyczące sławnych wydarzeń - pierwszego lotu w kosmos, opis przyłączenia Polski, Czech i Węgier do NATO czy lądowanie człowieka na Księżycu statkiem Apollo 11. Szkocnemu nie można odmówić pomysłowości - na ziarnku grochu napisał słowa trzech modlitw - “Ojcze Nasz”, “Zdrowaś Maryjo” i “Wierzę w Boga”, z kolei na zwykłym pocztowym znaczku spisał słowa ustawy budowlanej.

Każda książka posiada oprawę zgodną z zasadami introligatorskimi i jest ustawiona na postumencie z dokładnym opisem dzieła, zawierającym informacje o wymiarach, liczbie znaków i stron w książeczce. Szalenie ciekawa jest historia powstawania miniaturowych książek - każda z nich powstaje od trzech miesięcy do pół roku. Autor sam wykonuje narzędzia do ich tworzenia - jedwabne nici rozplata na cieńsze włókienka. Nie pisze już piórkiem - zastępuje je… końcówka kropli atramentu, spływająca po stalówce. Tusz trzeba rozrzedzać, nóż do cięcia papieru też zrobić własny, miniaturowy. I to wszystko bez użycia szkła powiększającego! Wystawa znajduje się w prywatnym domu, w którym przed laty żył i tworzył sam autor, i działa od 1970 roku! Wejście do muzeum jest bezpłatne.

Na tym kończy się nasza lista atrakcji dla dzieci w Katowicach. Mamy nadzieję, że znajdziecie na niej miejsca ciekawe nie tylko dla Was, ale przede wszystkim Waszych pociech. Życzymy miłego pobytu w Katowicach!

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024