Babia Góra - Królowa Beskidów

Babia Góra

Babia Góra, zwana również "Królową Beskidów", jest jednym z najbardziej charakterystycznych szczytów w Polsce. Jej unikatowy krajobraz i wyjątkowe roślinność przyciągają rzesze turystów przez cały rok.

Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego oraz drugi co do wysokości szczyt w całych Beskidach. Znajduje się ona na granicy polsko-słowackiej i jest często odwiedzana przez turystów z obu krajów.

Szlaki prowadzące na szczyt

Najbardziej popularnym szlakiem na Babią Górę jest szlak czerwony. Rozpoczyna się on na granicy Babiogórskiego Parku Narodowego. Wędrówka tym szlakiem jest dość stromą i wymagającą, ale nagradza turystów niesamowitymi widokami.

Istnieje także kilka innych szlaków o różnym stopniu trudności, które można znaleźć w przewodnikach turystycznych oraz na interaktywnych mapach online.

Droga na szczyt - czas wędrówki

Babia Góra

Czas trwania wędrówki zależy od wybranego szlaku i tempa marszu. Dla przeciętnego turysty wspinaczka na szczyt czerwonym szlakiem może zająć od 3 do 5 godzin.

Schronisko

Nieopodal szczytu, na północ od wierzchołka Mędralova/Modrálová (1169 m), poza granicami parku narodowego, znajduje się schronisko, które oferuje schronienie i posiłki dla zmęczonych wędrowców.

Gdzie zaparkować samochód?

Podczas planowania wycieczki na Babią Górę warto pamiętać o tym, że parkingi w okolicach parku narodowego są ograniczone. Zaleca się korzystanie z oficjalnych miejsc parkingowych i unikanie zostawiania samochodu na poboczach dróg, by nie zakłócać ruchu i chronić przyrodę.

Niech każda wędrówka na Babią Górę będzie pełna niesamowitych wrażeń i bezpieczna. Pamiętajmy, by szanować przyrodę i zostawić po sobie tylko ślady butów na szlakach.

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska