Loading color scheme

Podziemne tajemnice Dolnego Śląska - poznaj je z nami
Podziemia Dolnego Śląska

Kto z nas nie lubi zagadek, tajemnic historii i niesamowitych opowieści? A jeżeli jest to jeszcze połączone z możliwością zwiedzania i odkrywania nowych rzeczy?

Odkryj podziemny Dolny Śląsk

Podziemia, sztolnie, stare kopalnie, jaskinie, schrony wojskowe. Na Dolnym Śląsku nie brakuje takich miejsc. Jeżeli planujecie tegoroczne wakacje, weźcie pod uwagę możliwość zorganizowania wycieczki w podziemia Dolnego Śląska. Polecamy kilka miejsc, które spodobają się miłośnikom historii, poszukiwaczom przygód. Są odpowiednie dla dzieci i dorosłych, każdy znajdzie w nich coś dla siebie. To niewątpliwe i godne polecenia atrakcje turystyczne Dolnego Śląska.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

kopalnia03

Ziemia Kłodzka obfituje w atrakcje turystyczne. Nie brakuje ich także w Złotym Stoku. To kolejne złote miasto w województwie dolnośląskim warte uwagi turystów. Słynie głównie z zabytkowej kopalni złota, udostępnionej dla turystów. W XVI wieku miasto było europejską potęgą w wydobyciu złota, turystyka w tym regionie czerpie z tego do dziś. Niewątpliwą atrakcją godną polecenia w starej Kopalni Złota jest podziemny spływ łodzią i podziemny wodospad w „Czarnej Sztolni” Dla miłośników mocniejszych wrażeń proponuje się zwiedzanie ekstremalne zawierające zjazd na linie do sztolni. Tajemnice ukryte głęboko pod ziemią warto odkryć przemierzając z przewodnikiem Podziemną Trasę Turystyczną, która zachwyca turystów z całego świata. Kolejną atrakcją jest odcinek Sztolni Gertruda, gdzie turyści poznają kulisy pracy górników oraz narzędzia jakich dawniej używano. Można tu zobaczyć między innymi: bogatą ekspozycję map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku (w tym tajemniczą mapę Sztolni Czarnej), narzędzia górnicze i hutnicze, minerały, wystawę lamp górniczych, piec muflowy, laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto oraz osiemnastowieczny wózek do transportu rudy. Koniecznie trzeba odwiedzić „Chodnik Śmierci”. Nie zdradzamy szczegółów, trzeba wybrać się do Złotego Stoku. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w Kopalni Złota jest 300-metrowa trasa podziemna, którą można pokonać jedynie pomarańczowym tramwajem.

Sztolnie Walimskie „Riese”

Sztolnie5

Kolejne miejsce na naszej trasie dolnośląskich podziemi szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom tajemnic II wojny światowej. Sztolnie Walimskie „Riese” to atrakcja turystyczna godna polecenia. Od 1943 rokuNiemcy prowadzili na terenie Gór Sowich szeroko zakrojone prace budowlane pod kryptonimem „Riese” (Olbrzym). Pozostało po nich wiele nieukończonych obiektów o tajemniczym, pełnym zagadek przeznaczeniu. Jednym z nich są Sztolnie Walimskie. Powstało wiele hipotez co do celu ich budowy. Mówi się o tajnych, podziemnych fabrykach zbrojeniowych czy o tajnej kwaterze dowódców III Rzeczy. Ekspozycja w dzisiejszych sztolniach zawiera także zabytki militarne. Podziemna Trasa Turystyczna o długości 500 m wzbogacona została o efekty audiowizualne, które pozwalają lepiej poczuć klimat tego niezwykłego miejsca.

Kopalnia Podgórze w Kowarach

130847291 1510311075838768 724590997875062871 n

Dawne kopalnie to także cel wyjazdów i atrakcja turystyczna Dolnego Śląska. Jedną z nich jest Kopalnia Podgórze w Kowarach - druga co do wielkości tego typu kopalni w Polsce i zdecydowanie największa w Kowarach. Zdaniem odwiedzających to najciekawszy obiekt turystyczny na terenie Kowar. Nasze podziemia to miejsce w którym historia, nauka oraz ciekawostki z dawnych lat, pozwolą przenieść się do czasu PRL-u. Wykwalifikowani przewodnicy opowiedzą Wam ciekawostki historyczne.

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

muzeum3

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to następne nietuzinkowe miejsce warte polecenia. Muzeum Stara Kopalnia powstało w miejsce dawnej kopalni węgla „Julia”. O tradycjach węglowych Wałbrzycha nie trzeba nikomu przypominać, a miasto sięga po te historię, między innymi tworząc takie muzeum. Obejmuje ono najstarszy zespół górniczych budowli w Wałbrzychu, pochodzący z XIX i XX wieku. Turyści, zwiedzający obiekt mogą zobaczyć łaźnię, lampownię, warsztat mechaniczny, wieże szybów, nadszybia, słowem – poznać kopalnię od środka. Podziemny tunel odstawy kamienia oraz budynki zakładu przeróbki mechanicznej węgla – to kolejne atrakcje. Ekspozycja stała prezentuje pamiątki związane z górnictwem i miernictwem, stare mapy, wyposażenie górników. W maszynowni szybu „Julia” można obejrzeć prawdziwy unikat – zabytkową elektryczną maszynę wyciągową wraz z przewrotnicą prądu zmiennego na stały. Część wystaw jest multimedialna. Oczywiście turyści mają do dyspozycji także podziemną trasę turystyczną gdzie można zobaczyć górnicze narzędzia i poznać specyfikę tego trudnego zawodu. Wałbrzych czeka na turystów!

Twierdza Srebrna Góra

twierdza srebrna gora

Twierdza Srebrna Góra to wyjątkowe miejsce, największa twierdza górska w Europie. Można zwiedzać cały obiekt, oczywiście są też tajemnicze podziemia. Obejmują wydrążone pod ziemią tunele oraz kazamaty. Twierdzę Srebrna Góra zwiedza się z przewodnikiem, który wprowadzi turystów w historyczny świat, w życie żołnierzy w murach twierdzy, w sekrety jej budowy. W skład twierdzy wchodzi 6 fortów i kilka bastionów, a jej wnętrza mieszczą ponad 300 pomieszczeń. W razie wojny twierdza Srebrna Góra miała być domem dla prawie 4000 żołnierzy. Z wieży widokowej, udostępnionej turystom rozciąga się wspaniały widok na pasma górskie. Polecamy to malownicze i bardzo ciekawe miejsce.

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

podziemna trasa turystyczna klodzko

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku to miejsce w sam raz na weekendową wycieczkę, zwłaszcza latem, gdy na dworze grzeje i świeci. Pamiętajcie, pod ziemią jest chłodniej! Obok Twierdzy Kłodzkiej, to kolejna atrakcja turystyczna Kłodzka i Dolnego Śląska. Pod kłodzką starówką ciągną się podziemia, udostępniane częściowo do zwiedzania. Podziemne tunele, chodniki i korytarze są efektem pracy mieszczan, którzy już od XIII powiększali i udoskonalali swoje piwnice. Ciekawa trasa, pokazująca dane życie mieszkańców tych ziem i historię tego niezwykłego miejsca. Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej znajduje się u podnóża twierdzy, wyjście - poniżej kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Zawiszy Czarnego. Zatem, szykujcie wygodne buty i schodzimy do podziemi!

Dawna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie

kolejka 2

Muzeum Dawna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie zaprasza turystów starszych i młodszych. Tych, którzy lubią przygody i atrakcje, ale także miłośników historii i ciekawych opowieści. Miejsce w sam raz na rodzinny wyjazd. Jakie atrakcje proponuje muzeum w Nowej Rudzie? Turyści poznają historię górnictwa oraz ciekawostki, związane z wykonywaniem tego zawodu. W trakcie wycieczki turyści odwiedzą dyspozytornię, która jest sercem kopalni oraz udadzą się na emocjonującą przejażdżkę prawdziwą górniczą kolejką. Przewodnicy chętnie opowiedzą wszystkim o górnictwie, nie zabraknie ciekawostek. W kopalni turyści będą mogli poczuć się, jakby wkroczyli do wciąż działającego miejsca. Wszystkiego będzie można dotknąć, a nawet popracować górniczymi narzędziami. Pozostawione po górnikach sprzęty dalej działają. Są wśród nich m.in.: przenośnik, kombajn, młot pneumatyczny czy lutnię wentylacyjną. Wzdłuż trasy są ekspozycje pokazujące pracę górników, koni czy dzieci. Wielką atrakcją noworudzkiej kopalni jest duch Skarbnik, który straszy oraz rozbawia turystów. Podziemna trasa skrywa wiele tajemnic i warto je odkryć!

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

2bModele zwierząt jaskiniowych Niedźwiedź Lew Hienajpg

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to wspaniałe miejsce i niezwykła atrakcja Turystyczna Dolnego Śląska. Kto tam jeszcze nie był, powinien to nadrobić. W jaskini nie można się nudzić. Znajduje się w Masywie Śnieżnika, wspaniały krajobraz, niecodzienne widoki naturalnych nacieków i specjalny mikroklimat (uwaga, zimno!) są godne obejrzenia. Ponadto, wyjątkowa fauna, szczątki żyjących to niegdyś zwierząt. Trasa turystyczna jest niezwykle interesująca. Blokowiska skalne, szczeliny, urwiska, jeziorka. To trzeba po prostu zobaczyć! Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najdłuższą z jaskiń sudeckich i jedną z najgłębszych w Polsce.

Podziemny Dolny Śląsk - warty odwiedznia

Wciąż zastanawiasz się dlaczego warto odwiedzić Dolny Śląsk? Jesteśmy pewni, że jeśli podążysz tropem dolnośląskich podziemii z pewnością, nie będziesz żałować. Niezwykłe kopalnie, jaskinie, sztolnie oraz podziemne trasy turystyczne dają możliwość odkrywania i podziwiania niesamowitego Dolnego Śląska.

 MAPA ATRAKCJI DOLNEGO ŚLĄSKA

 PRZECZYTAJ TAKŻE:

ZIEMIA KŁODZKA - ATRAKCJE, KTÓRE MUSISZ ODWIEDZIĆ

KARPACZ - MIEJSOWOŚCI TURYSTYCZNE KARKONOSZY

ŚWIDNICA - ODKRYJ Z NAMI ATRAKCJE MIASTA

 

 
 
Gmina Radków
Stronie Śląskie

Mała Japonia

Złotoryja

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame

Baner aplikacja

hotel stronie

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame

bassau