Loading color scheme

Zamki i pałace Dolnego Śląska, które warto zobaczyć
Zamki i pałace Dolnego Śląska

Dolny Śląsk słynie z zamków i pałaców. Wiele z nich w ostatnich latach odzyskało swoją świetność, a ich losy często były bardzo burzliwe, znaczone wojnami i pożarami.

Odkryj najpiękniejsze zamki i pałace Dolnego Śląska

Wiele podupadło w czasach PRL, ale jeszcze więcej się podniosło. Wycieczka ich szlakiem będzie wyjątkowym przeżyciem, atrakcją i przygodą. Warto się w nią wybrać. Jakie obiekty pałacowe warto zobaczyć w województwie dolnośląskim? Europejski Szlak Zamków i Pałaców to niewątpliwa atrakcja turystyczna Polski. Nie da się zwiedzić wszystkich od razu, bo pierwsza szesnastka fantastycznych obiektów to nie wszystko. Można jeszcze zobaczyć pozostałe 30. To przygoda z cyklu „oko w oko z historią”, niektóre zamki mają ponad 1000 lat!

Tajemnice Zamku Książ

zamek ksiaz2

To top of the top zamków na Dolnym Śląsku i w Polsce. Opisywany we wszystkich przewodnikach turystycznych, rozsławiony legendą (a może nie legendą?) o złotym pociągu i ukrytym skarbie. Wspaniała budowla, wybudowana w XIII wieku, początkowo jako zamek warowny, przebudowany w XVII wieku. Zamek był upiększany, zmieniany, przebudowywany, widać tu różne style architektoniczne. Na turystów czekają wspaniałe zamkowe komnaty, podziemia, przepiękny park, ogrody, palmiarnia, a także Arboteum Sudeckiego Ogrodu Dendrologicznego, usytuowane w obrębie Książańskiego Parku Narodowego.

zamek Topacz - zwiedzanie i relaks

zamek topacz

Zamek Topacz, to średniowieczny obiekt, który zmienił się w luksusowy hotel. Jego początek sięga XIV wieku. Czy warto wybrać się do Zamku Topacz na wycieczkę? Z pewnością. Zamkowy klimat i oddech historii łączy się z turystycznymi atrakcjami dla starszych i młodszych. Czekają na nich restauracja, tereny rekreacyjne ze ścieżkami rowerowymi i dla rolkarzy, plażą, kortami tenisowymi, rozległymi ogrodami. Mieści się tam również Muzeum Motoryzacji z wieloma cennymi okazami.

Pałac marianny orańskiej na wzgórzu

palac kamieniec zabkowicki

Aby zwiedzić pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, trzeba wspiąć się wysoko. Ale warto, bo to największa atrakcja turystyczna tego miasta. Powstała z inicjatywy Marianny Oriańskiej, która chciała, aby pałac stanowił także rodzaj twierdzy i bezpiecznego miejsca. Pałac okala park. Atmosfera tego miejsca jest dość tajemnicza, prawdziwa gratka dla miłośników średniowiecznych klimatów.

zamek Grodziec przyciąga

zamek grodziec

Legnicki książę Fryderyk I był inicjatorem wybudowania Zamku Grodziec. Powstał w 1470 roku. Był on kłopotliwy dla okolicznych mieszkańców, piękna rezydencja przyciągała najeźdźców. Budowla przeszła przebudowę w 1800 roku, swoją świetność osiągnął 100 lat później. Dziś cieszy oczy turystów, w obiekcie znajduje się też baza noclegowa, w okolicy jest punkt widokowy.

Zdobądź zamek Chojnik

zamek chojnik

Aby zwiedzić zamek i znajdujące się tam muzeum, trzeba zdobyć górę Chojnik. To atrakcja Dolnego Sląska, którą warto zobaczyć. Zamek Chojnik zbudowany jest z kamienia, a usytuowany na skalistej górze. Już samo wejście na nią daje ogromną satysfakcję. Na szczycie na turystów czeka dużo wrażeń. Piękna budowla, kręte trasy i wspaniały widok z wieży zamkowej, są warte wysiłku i bólu nóg. To bardzo atrakcyjny cel wędrówek pieszych. Dla turystów przygotowano także infrastrukturę, na przykład sklepik z pamiątkami.

Zamek Czocha

zamek czocha

To wspaniały XIII-wieczny zamek, który w XXI wieku łączy pasję i zamiłowanie historii z nowoczesnością i dbaniem o turystów. Warto zwiedzić go z przewodnikiem, bo jeden z piękniejszych obiektów turystycznych Dolnego Śląska kryje w sobie wiele tajemnic, także tych mrocznych. Sala Marmurowa, Sala Rycerska, Skarbiec, Sala Biblioteczna - to tylko niektóre atrakcje Zamku Czocha. Aby zasmakować wszystkich, warto wybrać się tam na weekend. Otoczenie zamku jest świetnym miejscem na romantyczną sesję zdjęciową.

Pałac łomnica, muzeum i hotel

palac lomnica

Pałac Łomnica. To historyczna budowla wraz z przylegającymi do niej innymi atrakcjami turystycznymi. W sklepach lnianym i folwarcznym można kupić lokalne produkty, rękodzieła i pamiątki, zjeść obiad w restauracji, zwiedzić historyczną kuźnię oraz pooglądać mieszkające w stajniach zwierzęta domowe. W Kuchni Ziemiańskiej odbywają się pokazy produkcji wyrobów spożywczych. Hotel, restauracja i muzeum w jednym. Historycznie to pałac, park i dawny folwark. Muzeum Pałacowe przeniesie zwiedzających w dawne, piękne czasy.

Zamek Międzylesie

Zamek Miedzylesie Kopiowanie

Ma 700 lat i stanowi niewątpliwą atrakcję Dolnego Śląska. Najpierw był małym zamkiem wybudowanym w stylu gotyckim, by później stać się pięknym i pokaźnym barkowym pałacem. Zwiedzanie Zamku warto rozpocząć od zapoznania się z jego burzliwą historią. To w nim zatrzymał się król Jan III Sobieski po Odsieczy Wiedeńskiej, być także świadkiem napadów husytów. Dziś to hotel z punktem widokowym, muzeum i doskonałe miejsce na wypoczynek.

Strażnik Gór czyli Zamek Grodno

zamek grodno

Tak nazywany jest Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Usytuowany jest na wzgórzu Choina 450 m n.p.m. Strzeże granicy Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich. Podobnie jak wiele zamków na Dolnym Śląsku, początkowo był średniowieczną warownia, by potem zmienić się w renesansową rezydencję. Zachowało się sporo średniowiecznych murów, jak i renesansowych pomieszczeń. Warto wybrać się na wycieczkę do Zamku Grodno. Widok z wieży też wzbudzi zachwyt turystów.

Odkryj pozostałe zamki i pałace na Dolnym Śląsku

Pałac Wojanów

To okazała rezydencja, w której mieści się hotel, zamieszkała od 400 lat. Zachowane historyczne wnętrza i piękne otoczenie to atuty turystyczne tego miejsca. Warto spędzić weekend w wojanowskim pałacu.

Pałac Kamieniec

Kłodzko to piękne i bardzo klimatyczne miasto. Taki sam jest znajdujący się w Kotlinie Kłodzkiej Pałac Kamieniec, w którym mieści się hotel. Architektoniczny rarytas, rezydencja zbudowana jest w stylu eklektycznym, przyciąga uwagę i stanowi atrakcję dla turystów. Pałac położony jest pośród wzgórz, wokół znajduje się park krajobrazowy. Można go zwiedzać.

Zamek Książęcy w Oleśnicy

To najbardziej okazały zabytek tego dolnośląskiego miasta, atrakcja turystyczna Dolnego Śląska, jeden z cenniejszych okazów. Zbudowany w XIV wieku zachwyca swoją wielkością i rozmachem. Zamek Książęcy to hotel, zaplecze konferencyjne, centrum kulturalne, ale przed wszystkim wspaniały zabytek. Na trasie zamków i pałaców nie może go zabraknąć.

Pałac Pakoszów

To barokowy pałac usytuowany u stóp Karkonoszy, w Piechowicach, niedaleko Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby. Warto go odwiedzić. Pałac otacza 15-hektarowy park, całość prezentuje się klasycznie i elegancko. Najcenniejszym pomieszczeniem jest salonik z kominkiem, który pokrywają fajansowe kafelki. Mieści się w nim hotel, walory przyrodnicze otoczenia pałacu zachęcają do zatrzymania się w nim na kilka dni.

Zamek na skale

Zamek Sarny w Ścinawce Górnej to wspaniały kompleks pałacowo-folwarczny, jeden z najciekawszych na Dolnym Śląsku. Pochodzi z XVI wieku, zachwyca turystów i zachęca do powrotów. Do niedawna zapomniany, odzyskuje dawne piękno. Na zamku działa kawiarnia, noclegi są możliwe w Domu Kompozytorów.

Pałac Krobielowice

Na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy leży wieś Krobielowice, a w niej Pałac, będący hotelem, świetnie odrestaurowane miejsce, idealne na odpoczynek od zgiełku i hałasy miasta. To historyczne miejsce otoczone zielenią. Godne obejrzenia są zdobione arkady pałacu, brama, pałacowy trakt.

Zamek książąt W Głogowie

Zamek Książąt Głogowskich jest siedzibą Muzeum Archeologiczno-Historycznego, warto wybrać się na jego zwiedzanie. Dawniej był siedzibą władców Księstwa Głogowskiego. To bardzo interesująca budowla, która przerwała wiatry historii. Wzniesiono go w połowie XIII wieku (najstarszą częścią jest cylindryczna, romańska wieża), potem wielokrotnie przebudowywano i odbudowywano po wojennych pożogach. W pobliżu zamku znajduje się amfiteatr zamkowy.

Zamek Wleń (Lenno)

Zamek Wleń położony jest w nadbobrzańskim miasteczku o malowniczym położeniu. Jego historia sięga XII wieku, gdy z inicjatywy księcia Bolesława Wysokiego wzniesiono pierwszy zamkowy budynek. Potem dobudowano wieże obronne. Zamek otoczono murem. Obiekt można zwiedzać, od kilku lat jest pod opieką Konsorcjum Warownia.

 

 

 

Gmina Radków
Stronie Śląskie

Mała Japonia

Złotoryja

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame

Baner aplikacja

hotel stronie

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame

bassau