Loading color scheme

25 powodów dla których warto odwiedzić Gminę Radków
Gmina Radków

Gmina Radków położona jest w północno-zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, poniżej Nowej Rudy. Jej sercem jest miasto Radków, z przepięknym, renesansowym Ratuszem oraz klimatycznym Rynkiem.

Dlaczego warto odwiedzić Gminę Radków? Poznaj 25 powodów!

Większość z nas kojarzy Szczeliniec Wielki, który odwiedza rocznie ponad milion turystów, lecz znikomy odsetek zdaje sobie sprawę, że najwyższy i najpopularniejszy szczyt Gór Stołowych znajduje się właśnie w tej gminie! Spacer po kilkuset schodach prowadzących na szczyt Szczelińca jest interesującą wyprawą, lecz to zaledwie jeden z wielu powodów, dla których powinniście zaplanować sobie kilkudniową wizytę w tej okolicy. Przedstawiamy Wam 25 atrakcji turystycznych, które sprawią, że będziecie chcieli wybrać się do Radkowa i okolic choćby jutro.

Największe atrakcje turystyczne Gminy Radków

 • Szczyt Górski Szczeliniec Wielki – 919 m n.p.m.
  Schronisko turystyczne na Szczelińcu Wielkim
  Trasa Turystyczna na Szczelińcu Wielkim
  Rynek i Ratusz w Radkowie
  Zalew Radkowski z Plażą i Kąpieliskiem
  Taras Widokowy na Górze Guzowatej
  Ruiny Fortu Karola koło Karowa
  Park Dinozaurów w Karłowie
  Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach
  Kalwaria Wambierzycka
  Ruchoma Szopka w Wambierzycach
  Skansena Dawnych Sprzętów i Mini ZOO w Wambierzycach
  Wieża Widokowa w Suszynie
  Muzeum Suszyńskich Kamieni
  Droga Stu Zakrętów między Radkowem a Karłowem
  Skalne Grzyby i Białe Skały
  Szczyty Szczeliniec Mały i Kopa Śmierci
  Wodospady Pośny
  Zamek Sarny
  Zamek Kapitanowo
  Ścieżka Dydaktyczna Niknąca Łąka
  Schronisko i Pole Namiotowe w Pasterce
  Ruiny Zamku w Ratnie Dolnym
  Zabytkowy Węzeł Kolejowy w Ścinawce

a dodatkowo:

 • Liczne Gospodarstwa Agroturystyczne
 • Trasy Rowerowe oraz Narciarstwa Biegowego
  Rozbudowana Baza Gastronomiczna

Aż trudno uwierzyć, że wszystkie te atrakcje znajdują się w promieniu 15 kilometrów od Radkowa. Do tego należy doliczyć wiele form skalnych takich jak Skalne Wrota, Filary Skalne czy Podmorskie Kanały oraz ogromne połacie lasów i pól ścielących się malowniczo na licznych wzgórzach i pagórkach.

Zaplanuj z nami odkrywanie Gminy Radków

untitled 14

Naszą przygodę proponujemy rozpocząć w samym centrum, czyli na Rynku Radkowa. Tu bez problemu zaparkować można swoje auto i rozpocząć zwiedzanie najbliższej okolicy. W pierwszej kolejności uwagę zwraca odremontowany, renesansowy Ratusz, który ustawiony jest centralnie w środku Rynku. Przed nim znajduje się zabytkowy obelisk upamiętniający żołnierzy wojny francusko-pruskiej. Na pierzejach Rynku znajduje się wiele zabytkowych kamienic, których historia sięga nierzadko XVI wieku. Znajdziemy tu także punkt Informacji Turystycznej, w którym pracownicy chętnie pokażą mnogość oferty turystycznej gminy oraz regionu.

Nieopodal Rynku znajduje się kościół św. Doroty, wybudowany w latach 1570-1588. Ulicą Grunwaldzką opuszczamy miasteczko i udajemy się w stronę Góry Guzowatej. Jest to niewielkie wzniesienie na zachód od Radkowa, które kryje nie lata atrakcję. W połowie 2019 roku oddano tu do użytku turystów przepiękny Taras Widokowy. Można do niego dość asfaltową drogą, sam obiekt także jest przygotowany dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Rozciąga się stąd doskonały widok na Góry Stołowe oraz Zalew Radkowski.

zalew radkow

Malowniczą ścieżką w lesie udajemy się w dół, gdzie czeka na nas plaża, woda oraz mnóstwo dodatkowych atrakcji. Zbiornik wodny powstał w latach 70-tych XX wieku, poprzez spiętrzenie Czerwonogórskiego Potoku, jest zarybiony, co z pewnością ucieszy miłośników wędkarstwa. Wokół zalewu znajduje się pełna infrastruktura rekreacyjna, w tym wypożyczalnia kajaków, plaża, plac zabaw dla dzieci oraz domki do wynajęcia. Znajduje się tu również pole campingowe i caravaningowe. Całość położona jest w urokliwej dolinie, skąd mamy doskonały widok na okoliczne wzniesienia oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Nad zalewem nie brak również bazy gastronomicznej, możemy delektować się smacznymi, świeżo smażonymi rybami, oraz daniami obiadowymi i przekąskami serwowanymi w Bistro Biała Kotwica.

Kilkaset metrów dalej można jeszcze delektować się widokiem przepięknych Wodospadów rzeki Pośny oraz wspiąć się na Ochotę Magdaleńską, niewielki szczyt z którego doskonale widać panoramę Radkowa.

Gmina Radków
Stronie Śląskie

Mała Japonia

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame

Baner aplikacja

hotel stronie

bassau