Loading color scheme

Kopalnia Złota w Złotym Stoku - atrakcje Ziemi Kłodzkiej
Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota - atrakcja Ziemi Kłodzkiej

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedna z najciekawszych propozycji spędzenia wolnego czasu na Dolnym Śląsku. To atrakcja w której nie ma miejsca na nudę, bez względu na to ile masz lat. Pracownicy zarażają pozytywną energią, a masa niesamowitych atrakcji sprawia, że czeka Cię tu cały dzień dobrej zabawy. Główną atrakcją jest oczywiście Kopalnia Złota, którą poznajesz w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika. Podczas zwiedzania zobaczysz narzędzia górnicze, bogatą ekspozycję map i planów kopalni (w tym tajemniczą mapę Sztolni Czarnej, o której z pewnością opowie Wam przewodnik), a także zobaczycie Chodnik Śmierci, którego historia jest bardzo tragiczna. Będąc w kopalni przemierzycie ponad 500 metrowy odcinek Sztolni Gertruda – nazwa sztolni nie jest przypadkowa, związana jest z legendą o zabłąkanej Gertrudzie.

Jesteście ciekawi co tu spotkacie? W poniższym artykule dowiecie się wszystkiego o tym wyjątkowym miejscu. Miłej lektury!

Kopalnia złota

kopalnia05

Zobacz czym Podziemna Trasa Turystyczna w Kopalni Złota zachwyca tysiące turystów z całego świata! W podziemnej trasie turystycznej poznasz narzędzia i historię górnictwa. W towarzystwie przewodnika zobaczysz 500 metrowy odcinek Sztolni Gertruda z którą jest związana legenda o zbłąkanej Gertrudzie. Na trasie w tej części możesz zobaczyć:

-bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku (w tym tajemniczą mapę Sztolni Czarnej);

- gabloty z dawnymi narzędziami górniczymi i hutniczymi, minerały, wystawę lamp górniczych;

- piec muflowy, laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto;

- osiemnastowieczny wózek do transportu rudy.
 
Zobaczysz Chodnik Śmierci
Na najwyższej kondygnacji znajduje się chodnik o niezwykle ponurej historii. Tutaj bowiem skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Skazańców stawiano pod ścianą, gdzie w specjalnie wydrążonych otworach zalewano ich po łokcie zaprawą, po czym umierali samotnie w męczarniach.
Przejedziesz się Pomarańczową Kolejką
Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w Kopalni Złota jest 300 metrowa trasa podziemna, którą można pokonać jedynie pomarańczowym tramwajem. Kolejka, która pozwoli na chwilę odetchnąć i zobaczyć Kopalnię z innej strony.
 

Sztolnia ochrowa

sztolnia ochrowa

Poznaj tajemnice nowo odkrytej sztolni owianej wieloma legendami. Odkryj piękne ciasne korytarze zdobione naturalną pomarańczowo-żółtą ochrą i zobacz zwietrzeliny skał bogatych w związki żelaza, które stosowane są w farbach oraz kosmetykach! Przenieś się w wyjątkowo wąskie i magiczne miejsce. Średniowieczny klimat sztolni, kręty 130 metrowy tunel jest efektem trudnych warunków i ciężkiej pracy górników w sztolni. Doskonale obrazują to tablice przedstawiające narzędzia używane kilkaset lat temu do drążenia tuneli. Na średniowiecznym chodniku kutym ogniem, widać osmolenia, które świadczą o wykorzystywaniu nietypowej metody ogniowej. Jedną z najbardziej intrygujących atrakcji jest fragment zalanego starego szybu. Od kilkumetrowego szybu z oryginalną drewnianą obudową odchodzi średniowieczny systemem drewnianych rur odwadniających sprzed kilkuset lat. Taki sam system jaki pokazywany jest na rycinach z XVI wieku.

Średniowieczna osada górnicza

osada gornicza 2

Przenieś się do średniowiecza i przekonaj się jak wyglądała praca w tym okresie. Zobacz unikatową na skalę Europejską replikę Średniowiecznej Osady Górniczej na którą składają się działające urządzenia zbudowane w skali 1:1. Odbędziecie tu fascynującą podróż w czasie, która uczy i bawi, zobaczycie prawdziwe i działające urządzenia, wszystkie rodzaje drewnianych urządzeń technicznych, które powstały na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli. Każda maszyna funkcjonuje i jest przedstawiona tak, aby włączyć widza do zabawy – wystarczy siła własnych mięśni, aby wprawić w ruch np.: potężne 3 tonowe młyńskie koło deptakowe, 15-metrowy kierat, hutę i stęporowe kruszarki.

 Lekcje fizyki

Nie ma lepszego sposobu na poznanie fizyki jak samodzielne sprawdzenie zasad jej działania. Dzięki różnorodnym doświadczeniom w Osadzie Górniczej można poznać proste prawa fizyki wykorzystywane do uruchamiania i pracy rozmaitych urządzeń. Daj się porwać w wir zabawy połączonej z nauką i eksperymentuj z prawami fizyki w sposób aktywny i kreatywny.
 
Ścieżka strachu
Labirynt to obowiązkowy punkt dla miłośników niezapomnianych wrażeń. Dawka tajemnicy i śmiechu to coś co warto przeżyć na wesoło w Domu Strachów. Sprostaj zadaniu i przejdź labirynt odnajdując drogę do średniowiecza przez wirujący tunel z efektami dźwiękowymi i świetlnymi, które dają niesamowite złudzenie percepcyjne.
 
 
Jesteś ciekawy gdzie znajdują się poszczególne atrakcje? Rzuć okiem na mapę i zobacz jak wygląda Miasto Złota!
  • mapa kopalnia zlota2
  • Dlaczego warto odwiedzić Kopalnię Złota? 

  • Co roku Kopalnię Złota odwiedza tysiące turystów, nie bez powodu więc uznane jest za jedną z największych i najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska.

Kopalnia Złota

ul. Złota 7, 57-250 Złoty Stok

www.kopalniazlota.pl

 kopalnia złota w złota - galeria

Sztolnia ochrowa - galeria

Średniowieczna osada górnicza - galeria

DARMOWA APLIKACJA TURYSTYCZNA TANIEODKRYWANIE

TanieOdkrywanie.pl to darmowa i prosta aplikacja mobilna, która umożliwia nie tylko dostęp do ogromnej i wciąż rosnącej bazy najlepszych atrakcji, restauracji, transportu i innych usług turystycznych w Twoim regionie lub miejscowości którą planujesz odwiedzić, ale daje także możliwość korzystania z rabatów na wszystkie oferowane w aplikacji obiekty oraz usługi.

Darmowa aplikacja pomoże Ci zaoszczędzić czas, pieniądze oraz zaplanować każdy dzień Twojego urlopu w zależności od Twoich preferencji. Najlepsze atrakcje turystyczne, restauracje, a nawet dojazd do wybranego miejsca, to wszystko znajduje się w ogromnej bazie TanieOdkrywanie.pl. Aplikacja to po prostu „RABAT NA OKOLICĘ”. Pozwól, żeby Twój smartphone stał się wirtualnym przewodnikiem, który zaprowadzi Cię w najciekawsze miejsca znacznie taniej niż ceny regularne. W celu najwygodniejszego korzystania z oprogramowania wskazana jest włączona funkcja lokalizacji, dzięki czemu TanieOdkrywanie.pl zaprowadzi Cię najwygodniejszą drogą do celu.

aplikacja to

 PRZECZYTAJ TAKŻE:
 
 
Gmina Radków
Stronie Śląskie

Mała Japonia

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame

Baner aplikacja

hotel stronie

bassau