Szczeliniec Wielki

Góry Stołowe są położone na południu Polski, w województwie dolnośląskim, przy granicy z Czechami. To miejsce wyjątkowe, przyciągające rzeszę turystów. Wśród najbardziej znanych atrakcji turystycznych jest to Szczeliniec Wielki - ich najwyższy szczyt. To szczyt wyjątkowy, który należy zdobyć. Nagrodą będą piękne widoki.
Warto wiedzieć, dlaczego Góry Stołowe są unikatowym pasmem. Decyduje o tym ich budowa płytowa, nieobecna w innych częściach kraju. Aby chronić te cenne obszary, utworzono Park Narodowy Gór Stołowych. Dla piechurów przygotowano ponad 100 km szlaków. Są malownicze i niepowtarzalne, dlatego warto chociaż raz wybrać się w to niesamowite miejsce.
W granicach Parku Narodowego Gór Stołowych znajduje się południowo‐zachodnia część Gór Stołowych, dzięki czemu ochronie podlegają oprócz Szczelińca Wielkiego, także Błędne Skały, Skalne Grzyby oraz Radkowskie Skały. Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gór Stołowych, trzeba go odwiedzić koniecznie. To popularne miejsce, lubiane przez turystów w każdy wieku.
SPIS TREŚCI:
Szczeliniec Wielki - ważne informacje
Szczeliniec Wielki jest zbudowany z piaskowców o charakterystycznym wyglądzie. Wiedzie na niego kręty szlak stworzony z kilkuset kamiennych schodów, początek szlaku znajduje się w okolicach Karłowa. Pokonanie schodów to dopiero początek przygody, wcale nie łatwej. Na szczycie czekają nas piękne widoki oraz Schronisko na Szczelińcu Wielkim. Na najwyższym punkcie wierzchołka turyści odnajdą tron Liczyrzepy, gdzie przesiaduje Duch Gór. Wierzchołek jest płaski, widoki zachwycają.
Trasy na Szczeliniec Wielki
Trasa raczej nie należy do trudnych ani czasochłonnych, choć nie wszyscy lubią wejścia po schodach. Aby wejść na szczyt potrzebujemy niewiele ponad godzinę. Po drodze czekają nas cudowne widoki i interesujące przejścia, formy skalne. Szczególnie widoczne są one, gdy przechodzimy przez tajemniczy i lekko niepokojący Skalny Labirynt. Wtedy to trasa przemyka przez głębokie szczeliny. Na Szczeliniec można wejść od strony Karłowa lub Pasterki. Dla turystów przygotowano parkingi.
Żółty szlak turystyczny od strony Karłowa jak i Pasterki doprowadzi nas do przełęczy pomiędzy Małym i Wielkim Szczelińcem. Przez pierwsze 10 minut od Karłowa szlak wiedzie alejką pomiędzy licznymi budkami z pamiątkami i przekąskami. Szlak praktycznie na całej długości i z obu stron jest ograniczony metalową balustradą. Po około 40 minutach od wyjścia z parkingu oraz po 30 minutach od przekroczenia granicy Parku, pojawi się schronisko. Szlak od Pasterki jest krótszy i bez metalowych ograniczeń, bardziej naturalny.
Obie trasy spotykają się na przełęczy pomiędzy Małym i Wielkim Szczelińcem, skąd do schroniska pozostanie 10 minut. Wcześniej trzeba przejść przez Ucho Igielne. Spróbujcie! Wejście na Szczeliniec Wielki zakończone jest punktem widokowym. Warto tu wejść dla tych widoków! Po pierwsze - piękny widok na czeską część Gór Stołowych - Broumovske Steny i ich najwyższy szczyt Božanovský Špičák. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć również Karkonosze, Góry Wałbrzyskie oraz Sowie.
Schronisko „Na Szczelińcu”
Jeżeli już dotrzemy na Szczeliniec Wielki, warto odpocząć w Schronisku PTTK „Na Szczelińcu”. Znajduje się na wierzchowinie najwyższego szczytu Gór Stołowych na wysokości 905 m n.p.m., w miejscu, do którego nie dochodzi żadna droga i nie może dojechać żaden pojazd. Niegdyś wybudowano tu 665 schodów oraz schronisko na szczycie i tak pozostało do dziś. Sprzed budynku rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze ze Śnieżką, Góry Sowie, Kamienne oraz Broumovskie Ściany. To wspaniałe miejsce z tradycjami.
Z tarasów widokowych można oglądać niezapomniane wschody i zachody słońca. Schronisko, usytuowane w sercu Parku Narodowego Gór Stołowych, jest świetną bazą wypadową w Góry Stołowe oraz Broumowskie Ściany po czeskiej stronie granicy. Szczeliniec Wielki i jego trasę turystyczną ze Skalnym Labiryntem, na której początku jesteśmy, odwiedza około 300 tysięcy turystów rocznie. Schronisko to świetne miejsce na nocleg, poczujemy w nim klimat górskich wycieczek, panuje tu swobodna i wesoła atmosfera. Ktoś wyciąga gitarę, ktoś rozpala w kominku, na stołach pojawia się parujący bigos oraz grzane piwo z miodem i przyprawami. Obiekt należy do PTTK, od 2008 roku dzierżawi go i prowadzi firma MPS Maciej Sokołowski.
Tron Liczyrzepy i inne skalne formy
Będąc na najwyższym szczycie Gór Stołowych, warto przyjrzeć im się z bliska. Pierwszy oczom okazuje się słynny Tron Liczyrzepy, zwany również Fotelem Pradziada. Jest to skała o wysokości 12 metrów, będąca najwyższym punktem Szczelińca Wielkiego. To skała wyjątkowa, na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, do którego prowadzą metalowe schody. W skale wyryta jest data 1576, a pod nią - obecnie prawie już nieczytelny - napis IHSV (In hoc signo vinces, co oznacza „pod tym znakiem zwyciężysz. Niedaleko od Tronu Liczyrzepy stoją Kaczęta, które najlepiej prezentują się ze wspomnianej metalowej platformy widokowej. Natomiast na południu obserwować można smukłego Wielbłąda.
Następnie trasa prowadzi w kierunku tarasu ze słynnym Małpoludem, potem biegnie poprzez Diabelską Kuchnię i Piekiełko. Diabelska Kuchnia to głęboka na 15 metrów i długa na 40 metrów, wąska, rozwarta szczelina. Natomiast najsłynniejszą rozpadliną jest tak zwane Piekiełko, które ciągnie się na długości około 100 metrów, a jego głębokość wynosi nawet 17 metrów. Dalej szlak wiedzie na taras widokowy Niebo i przechodzi obok Kołyski - kilkunastotonowej piaskowcowej formy, którą bez trudu można wprawić w ruch, ale może lepiej nie próbować.
Dalsza część trasy biegnie obok Kwoki i Końskiego Łba, a następnie prowadzi na dwa południowe tarasy widokowe, w pobliżu których znajdują się skałki Słoń i Gadające Głowy. Z tarasów można obserwować panoramę południowej części Gór Stołowych, części Kotliny Kłodzkiej i otaczających ją pasm górskich Sudetów Środkowych. To nie koniec tych interesujących skał, jakich nie zobaczycie w żadnych innych polskich górach.
Dalsza część biegnie obok Kwoki i Końskiego Łba, a następnie prowadzi na dwa południowe tarasy widokowe, w pobliżu których znajdują się skałki Słoń i Gadające Głowy. Z tarasów można obserwować panoramę południowej części Gór Stołowych, części Kotliny Kłodzkiej i otaczających ją pasm górskich Sudetów Środkowych.
Ze Szczelińca do Skalnego Labiryntu
Ze Szczelińca Wielkiego warto wyruszyć w dalszą trasę i zobaczyć kolejne niezwykłe miejsca gminy Radków i Gór Stołowych. Gdy już nacieszycie oczy widokami z tarasów, wypijecie kawę w schronisku i odpoczniecie, macie do wyboru dwie opcje powrotu - zejść tym samym szlakiem lub podążyć płatnym, jednokierunkowym odcinkiem przez Labirynt Skalny. I tę trasę gorąco polecamy. Droga prowadzi w dół, do Karłowa.
Trasa po Labiryncie Skalnym zaczyna się tuż obok schroniska, gdzie znajduje się kasa i jest jednokierunkowa - prowadzi po wierzchowinie Szczelińca, a na jej końcu znajdują się schody sprowadzające na dół do Karłowa. Po kupieniu biletu i wejściu na trasę prowadzącą przez Labirynt nie ma możliwości powrotu do schroniska. Natomiast schody z Karłowa do schroniska są dwukierunkowe - oznacza to, że można dojść z Karłowa do schroniska i wrócić tymi samymi schodami do Karłowa bez konieczności kupowania biletu i przechodzenia przez Labirynt.
Wchodząc w Labirynt, przenosimy się w magiczny i niepowtarzalny świat skał. Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta. Czego tu nie ma? Są na pewno Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa, Fotel Pradziada, a także oraz głębokie wąwozy i korytarze, takie jak Piekiełko czy Diabelska Kuchnia. Skały tworzą tajemnicze, chłodne i miejscami ciemne oraz wąskie labirynty. Wewnątrz licznych korytarzy panuje swoisty mikroklimat, a w niektórych miejscach śnieg utrzymuje się do czerwca.
W okresie zimowym (który na Szczelińcu potrafi trwać od listopada do końca kwietnia) trasa dojściowa do schroniska „Na Szczelińcu” jest otwarta, natomiast trasa po Labiryncie jest oficjalnie zamknięta. Zimowa wersja trasy ze względów bezpieczeństwa omija zejście do szczeliny Piekiełko i zamyka schody zejściowe ze Szczelińca. Przebieg trasy w okresie zimowym wygląda nieco inaczej niż w sezonach letnim i wiosennym. Wiedzie z Karłowa do schroniska „Na Szczelińcu” przez Tron Liczyrzepy oraz kolejne formy skalne takie jak Afryka, Kwoka, Słoń i Tarasy Południowe.
Wspinaczka skałkowa
Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych wspinaczka skałkowa dopuszczona została w wyznaczonych miejscach. Jednym z nich jest Szczeliniec Wielki, a dokładnie jego ściany południowo-wschodnie (od schodów wejściowych do południowego tarasu widokowego. Oprócz Szczelińca, miłośnicy wspinaczki mają do dyspozycji także takie miejsca jak: Narożnik, Kopa Śmierci, Pod Starym Biwakiem, Radkowskie Skały (Baszty) oraz Filary Skalne.
Trasy rowerowe
Góry Stołowe to idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Coś dla siebie znajdą tutaj nie tylko miłośnicy pieszych górskich wycieczek, ale również amatorzy jazdy na rowerze. Turyści preferujący jazdę na rowerze mogą skorzystać z tras rowerowych wytyczonych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Trasy te wyznaczone zostały w sposób umożliwiający dotarcie na rowerze do najciekawszych fragmentów Gór Stołowych. Trasa Szczeliniec oznakowana jest kolorem zielonym i w całości biegnie na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Tworzy ona następującą pętlę: Karłów - Pasterka - Droga nad Urwiskiem - Skalne Grzyby - Batorów - Karłów. Łączna długość całej trasy wynosi 24 km.
Znacznie dłuższy jest kolejny szlak. To trasa Góry Stołowe. Oznakowana jest kolorem niebieskim i tworzy pętlę biegnącą po granicy otuliny Parku. Jest to trasa międzynarodowa – prowadzi bowiem przez teren Polski oraz Czech. Całkowita długość trasy po obu stronach granicy wynosi 126 km. Na terenie Polski trasa posiada następujący przebieg: przejście graniczne Tłumaczów - Gajów - Radków - Ratno Dolne - Wambierzyce - Studzienna - Chocieszów - Wolany - Polanica Zdrój - Szczytna - Duszniki Zdrój - Słoszów - Kulin - Gołaczów - Dańczów - Kudowa Zdrój - przejście graniczne Czermna/Malá Čermná. Łączna długość trasy po stronie Polskiej to około 65 km.