Loading color scheme

Największe atrakcje Wałbrzycha

Choć Wałbrzych jednoznacznie kojarzy się z przemysłem wydobywczym węgla kamiennego, jego największą atrakcją jest niewątpliwie jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, czyli Książ.

Miasto Wałbrzych - odkryj atrakcje

Ta okazała rezydencja należała do rodu Hochbergów, a najbardziej rozpoznawalną osobą mieszkającą w tym miejscu była Księżna Daisy. Tuż obok zamku znajduje się zabytkowe Stado Ogierów, czyli szereg budynków służących hodowli rasowych koni. Z zamku wiedzie malownicza ścieżka krajobrazowa w kierunku Starego Książa, budowli skonstruowanej pod koniec XVIII wieku z materiałów rozbiórkowych innych zamków i pałaców. Przemieszczając się w stronę centrum natrafimy na Palmiarnię, zabytkowy obiekt w którym rośnie niezliczona ilość gatunków roślin tropikalnych. Fragmenty wnętrz wyłożone są zastygłą lawą z włoskiego wulkanu Etna.

Stara Kopalnia w Wałbrzychu...

Teraz udajemy się do Starej Kopalni, czyli centrum kulturalno-edukacyjnego, związanego z wydobyciem węgla kamiennego. Interesująca ekspozycja pokazuje ciężką pracę górników oraz sprzęt wykorzystywany pod ziemią. Naszym kolejnym przystankiem w Wałbrzychu będzie centrum. Zwykle Ratusz znajduje się na Rynku, tu jednak jest inaczej, ponieważ został on wbudowany w jedną z pierzei Placu Magistrackiego. To ciekawie zagospodarowany obszar z fontanną ławeczkami i sporą ilością zieleni. Stąd przejdziemy na Rynek, który znajduje się tuż obok. W jednej z zabytkowych kamienic znajduje się Informacja Turystyczna, która służy pomocą przy bardziej szczegółowym zwiedzaniu miasta i subregionu. Warto przespacerować się także w stronę Kolegiaty NMP, to neogotycki kościół z końca XIX wieku o charakterystycznej, strzelistej budowie.

Muzeum porcelany?

W centrum znajduje się także Muzeum Porcelany, posiadające interesujące zbiory ceramiki, dzieł sztuki oraz historii miasta. Na miłośników nauk ścisłych czeka Explora Park, bardzo interesująca ekspozycja związana z różnymi eksperymentami matematycznymi czy fizycznymi. Osoby zainteresowane historią XX wieku z pewnością powinny odwiedzić ruiny Mauzoleum Śląskiego, zwanego inaczej Totenburg. To owiane złą sławą miejsce czeka obecnie na rewitalizację. Kolejnymi zabytkami architektury wartymi zobaczenia jest Zamek Czettritzów, Willa Księżnej Daisy czy nieczynna nitka tunelu pod Małym Wołowcem, który jest najdłuższy w Polsce! Wałbrzych to także niezliczona ilość terenów zielonych. Na pierwszym miejscu należy wymienić Książański Park Krajobrazowy, który ciągnie się aż do Świebodzic, odwiedzić warto także parki miejskie Jana II Sobieskiego czy Rusinowa.

W granicach miasta znajduje się także kilka niewielkich wzniesień, takich jak Ptasia Kopa, Góra Niedźwiadki, Zamkowa Góra czy Góra Sucha. Wiele atrakcji kryje się również wokół miasta, o których przeczytacie w odrębnym artykule.

ATRAKCJE ZIEMI WAŁRZYSKIEJ - POZNAJ JE Z NAMI
SZTOLNIE WALIMSKIE - ATRAKCJE ZIEMI WAŁBRZYSKIEJ
ZAMEK GRODNO - ATRAKCJE ZIEMI WAŁBRZYSKIEJ

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame

Baner aplikacja

hotel stronie

bassau