Loading color scheme

Lubuskie - poznaj atrakcje turystyczne województwa

Turyści, którzy znają piękno województwa lubuskiego, nie będą zaskoczeni. Mogą nawet twierdzić, że to niezwykłe miejsce jest ciągle nieodkryte.

Atrakcje turystyczne województwa Lubuskiego

To, że ta część zachodniej Polski nie bije rekordów popularności wśród podróżujących po kraju, to niewątpliwie jeden z jej atutów. Miejsca, które warto zobaczyć, w których warto spędzić część wakacji czy weekend, tylko na tym zyskują. Lubuskie lasy i jeziora są godne polecenia, a urokliwych miejsc z ciekawymi zabytkami również nie brakuje. No i jeszcze miejscowe wino, specjalność tego regionu. Zatem czeka nas wiele atrakcji i przygód! Poznajcie z nami walory turystyczne tego regionu. Z pewnością będziecie chcieli tam wrócić. 

Walory przyrodnicze

Ziemia Lubuska słynie z jezior. Nic dziwnego, skoro jest ich tam ponad 600! Oprócz tego liczne rzeki. Dla miłośników przyrody wymarzone miejsce, zwłaszcza, że zamieszkuje je wiele gatunków zwierząt i ptaków, a bujna roślinność może przyprawić o zawrót głowy.

Zacznijmy zatem od walorów przyrodniczych. Park Narodowy Ujścia Warty to przepiękne miejsce. Jeziora, mokradła, dzika przyroda i mnóstwo ptaków (ponad 250 gatunków: gęsi, żurawie, czaple, derkacze, zimorodki i wiele, wiele innych). Warto zwiedzić tę okolicę pieszo lub rowerem. Geopark „Łuk Mużakowa”, znajdujący się w okolicach Łęknicy. Dawniej mieściła się tu kopalnia odkrywkowa, teraz to 5 kilometrów niezwykłych skalnych krajobrazów, minerałów, wody o różnych kolorach. Jeziora są turkusowe od wapieni, w innych zbiornikach woda odbija się na pomarańczowo, feeria barw. To wszystko w towarzystwie zieleni lasów. W geoparku znajduje się ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina”. Dla turystów przygotowano tablice informacyjne, miejsca postojowe, wiaty. Jest również wieża widokowa. Geopark posiada certyfikat Światowego Geoparku UNESCO.

Nad jeziorami

Jezioro Sławskie to w okolicy znane miejsce wypoczynku weekendowego i wakacyjnego. Latem można skorzystać z plaży, przystani i rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Baza noclegowa jest także bogata. To rozległe jezioro, zwane „Śląskim Morzem”. Uroku o każdej porze roku dodają mu trzy wyspy – Ptasia Wyspa, Dzika Wyspa oraz Wyspa Kormoranów. Tak, ptactwo wodne upodobało sobie to miejsce, zresztą jak całą Ziemię Lubuską. To także doskonała propozycja dla wędkarzy, bo jezioro zamieszkują leszcz, okoń, karp, szczupak.

Jezioro Trześniowskie rozciąga się na północ od Łagowa, urokliwego miasteczka, także wartego zobaczenia. Przyciąga ono miłośników zabytków, a zwłaszcza architektury średniowiecznej. Jezioro łączy się z miastem, niemalże wlewa się nie, tworząc niesamowity klimat. Jezioro Niesłysz to największe jezioro Pojezierza Łagowskiego, zachwyca czystą wodą, otoczone lasem. Raj dla żeglarzy i miłośników kąpieli. Na turystów czekają domki letniskowe, sklepy, restauracje oraz infrastruktura dla żeglarzy. Na miłośników wypoczynku nad wodą, którzy lubią otoczenia lasów i dzikiego ptactwa czekają także Jezioro Głębokie, Jezioro Łagowskie, Jezioro Ciecz, Jezioro Wojnowskie i wiele innych. To one tworzą klimat Ziemi Lubuskiej i jej niepowtarzalność.

Zamki, pałace, fortyfikacje

Na Ziemi Lubuskiej, w otoczeniu jezior i rzek znajdują się także cenne zabytki, zamki i pałace. Zabytki warte obejrzenia i … zachwytu. Park Mużakowski, stworzony przez pruskiego arystokratę, to połączenie zabytków i świetnie zaprojektowanej i utrzymanej zieleni. To wspaniały przykład sztuki ogrodowej XIX wieku. Obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła to rarytas dla miłośników architektury, zwłaszcza sakralnej i ludowej. Najstarszy na szlaku jest kościół w Klępsku, wzniesiono go w latach 1367 - 1377. Miłośników historii i militariów zachwyci to wyjątkowe miejsce. Międzyrzecki Rejon Umocniony to wielki system niemieckich fortyfikacji. Powstał w latach 30. XX wieku. Turystom udostępniono do zwiedzania dwa kompleksy - w Pniewie i w okolicach Boryszyna.

Z pewnością warto zwiedzić Zamek Joannitów w Łagowie i wejść na wieżę widokową. XVIII-wieczna budowla ma piękny dziedziniec, park oraz restaurację. W otoczeniu dawnych zabudowań folwarcznych i parku krajobrazowego mieści się pałac w Brzeźnicy. Pałac w Sławie, położony nad jeziorem przyciąga turystów monumentalną wielkością i rozciągającym się wokół parkiem. Można wybrać się również do Wiechlic, gdzie znajdują się pałac i winnica.

Winnym szlakiem

I tak doszliśmy do winiarskich tradycji okolic Zielonej Góry. Sięgają one XIII wieku, bowiem Ziemia Lubuska ma warunki, które sprzyjają uprawie winorośli. Składają się na nie: dobra gleba, bliskość rzek i dość łagodny klimat. Na pierwszym miejscu jest Lubuski Szlak Wina i Miodu, atrakcja turystyczna uznana za jedną z najciekawszych w Polsce, wielokrotnie nagradzana przez organizacje turystyczne. Szlak wiedzie przez najpiękniejsze winnice i pasieki województwa lubuskiego. W malowniczych winnicach można degustować lokalne wina, posłuchać o ich produkcji, zobaczyć jak uprawia się winorośl i … poczuć ten niepowtarzalny klimat. Ponieważ tradycja wytwarzania szlachetnego trunku jest w tym regionie silna, na trasie wycieczek po województwie lubuskim nie może zabraknąć Lubuskiej Winnicy Samorządowej w Zaborze. To winnica i muzeum, w którym mieści się również punkt informacji turystycznej. Warto skorzystać. Muzeum Wina znajdziemy także w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Dlaczego warto odwiedzić Zieloną Górę?

Wiemy już, że województwo lubuskie słynie z bujnej przyrody, wspaniałej zieleni, fascynujących zabytków i tradycji winiarskich. Te wszystkie przymioty posiada także Zielona Góra, będąca jego istotnym miejscem. Miasto, jak wskazuje nazwa, jest naprawdę zielone, bo lasy stanowią niemal połowę jego powierzchni. Oczywiście położone jest na wzgórzach, co także dodaje mu uroku. Co zobaczymy w Zielonej Górze? Zacznijmy od zabytków. Stare Miasto i Stary Rynek to doskonałe miejsca na niespieszny spacer. Stamtąd warto zobaczyć fragmenty XIV-wiecznych murów obronnych, Wieżę Łazienną, piękne kamienice, kościoły różnych wyznań. Niewątpliwą atrakcją miasta jest Palmiarnia. Zbudowana na szczycie Wzgórza Winnego przyciąga nie tylko miłośników roślin, ale także spragnionych relaksu w pięknym otoczeniu. W palmiarni znajduje się około 200 gatunków roślin, głównie tropikalnych. Z samej góry obiektu można podziwiać panoramę miasta. Gdy jesteśmy przy roślinach, to tych w mieście wina nie brakuje. Oprócz lasów i licznych parków, znajduje się tu także Ogród Botaniczny z mini-zoo i placem zabaw dla dzieci. Rodzice mogą odetchnąć. Gdy odpoczną mogą jeszcze zobaczyć Pomnik Winiarki oraz Pomnik Winobranie, których z oczywistych powodów nie mogło tu zabraknąć.

Ma Wrocław swoje Krasnale, ma Zielona Góra swoje … jakże by inaczej - Bachuski! Te małe figurki przedstawiające dzieci boga wina, czyli Bachusa, poukrywały się w różnych częściach miasta. Kto chce, niechaj szuka…

Muzeum Etnograficzne w Ochli

To lokalny skansen, będący niedaleko Zielonej Góry. Mieści się na 13 hektarach, położone jest w pięknym otoczeniu. Zabytki architektury ludowej są wkomponowane w zieleń i krajobraz. Na terenie muzeum znajduje się ścieżka dydaktyczna. Na planie dawnej wsi można zobaczyć wieżę winiarską z XVIII wieku oraz sprzęty domowe i potrzebne do produkcji wina, łącznie ponad 80 zabytkowych obiektów. Ekspozycja pokazuje także różnorodność kulturową tamtych ziem i jej spuściznę. Znajduje się tu także najstarszy w Polsce drewniany obiekt mieszkalny z Potrzebowa.

Województwo lubuskie z pewnością nie rozczaruje miłośnika podróży po Polsce. A przyroda i różnorodność przeżyć na długo pozostaną w pamięci.

 

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame

Baner aplikacja

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame