Loading color scheme

Zabytki Krakowa poznaj je z nami!
Zabytki Krakowa

Odwiedzasz Kraków? Poznaj najciekawsze zabytki tego wyjątkowego miasta.

Odkryj Kraków - poznaj zabytki miasta

Kraków to najpopularniejsze miasto turystyczne w naszym kraju. Każdego roku jest ono odwiedzane przez setki tysięcy turystów z różnych regionów Europy.

Biorąc pod uwagę niezwykły klimat tego miejsca oraz słynne zabytki Krakowa, do których można powracać wielokrotnie, stolica Małopolski jest chętnie odwiedzana także przez osoby planujące relaksujący weekend. Poznaj razem z nami najciekawsze zabytki oraz atrakcje turystyczne Krakowa!

Rynek główny idealne miejsce na początek zwiedzania

89775250 m

Początek każdej wycieczki zorganizowanej często ma miejsce właśnie na Rynku Głównym, biorąc pod uwagę, jak wiele miejsc znajduje się w tym miejscu. Nad rynkiem króluje oczywiście Bazylika Mariacka, o której powiemy więcej w następnym akapicie. Na rynku głównym znajdują się także słynne Sukiennice. To popularne miejsce handlu, w którym znajdziemy dzieła sztuki, pamiątki, a także przysmaki związane z regionem Małopolski.

Wychodząc z Rynku Głównego koniecznie musimy się przejść przepiękną ulicą Floriańską, która łączy rynek z Bramą Floriańską. Na tej ulicy zapisana została piękna historia Krakowa. Możemy tu podziwiać wiekowe kamienice zachowane w doskonałym stanie. W jednej z tych Kamienic urodził się i tworzył jeden z najznamienitszych polskich malarzy, Jan Matejko. Nieopodal położona jest Kamienica Bełzińska, w której mieści się słynna na całą Polskę cukiernia: Jama Michalika. Rynek Główny to także miejsce, w którym znajdują się liczne restauracje serwujące dania kuchni z całego świata. A zatem, gdy przychodzi pora obiadowa, większość turystów szuka wolnych miejsc w dostępnych tu lokalach.

Bazylika Mariacka na rynku

82968979 s

Na pytanie o to, co warto zobaczyć w Krakowie, często odpowiedzią jest oczywiście Bazylika Mariacka, czyli jedna z wizytówek tego miejsca. Początki tego kościoła sięgają pierwszej połowy XIII wieku. Będąc w tym miejscu warto poznać legendę, która wyjaśnia, dlaczego jedna z wież Bazyliki jest wyższa od drugiej. W świątyni mieszczą się ważne zabytki Krakowa oraz wielkie działa sztuki sakralnej. Jedną z najważniejszych atrakcji tego miejsca jest oczywiście Ołtarz Wita Stwosza. Warto również obejrzeć płaskorzeźby zwierząt, które mają symbolizować siedem grzechów głównych. Dokładnie co godzinę, z wieży Kościoła rozbrzmiewa znany w całej Polsce Hejnał Mariacki.

Sukiennice jakie atrakcje znajdziemy w tym miejscu?

W centralnej części Rynku Głównego znajdują się Sukiennice. To budynek handlowy, który w pierwotnej formie istniał już w drugiej połowie XIII wieku. Było to miejsce straganów oraz kramów, na których sprzedawano rozmaite dobra. Nazwa sukiennice pochodzi od sukna, które należało do jednego z najważniejszych dóbr sprzedawanych w takim miejscu. Handlowy charakter Sukiennic przetrwał do dziś. Znajdziemy tu stragany z pamiątkami, obrazami, bibelotami oraz lokalnymi przysmakami typowymi dla regionu Małopolski. Wewnątrz budynku mieści się Galeria Sztuki. Z kolei pod Sukiennicami położone jest muzeum.

Zamek Królewski i Katedra na Wawelu

Krakow wawel

Gdy rodowitego krakowiaka zapytamy o to, co warto zobaczyć w Krakowie, bez wątpienia wskaże on swym palcem Wzgórze Wawel, na którym znajduje się Zamek Królewski oraz Katedra Wawelska. W tym miejscu, historia Krakowa jest niemalże namacalna. Znajdziemy tu duże muzeum z wystawami zawierającymi działa sztuki, dawny oręż oraz ważne zabytki Krakowa pochodzące z różnych okresów historycznych. W podziemiach Katedry Wawelskiej mieszczą się Krypty, w których spoczywają dawni królowie oraz osoby zasłużone dla naszego kraju. Dokładne obejrzenie wszystkich zabytków skrywanych przez Wawel może zająć nawet kilka dni. Dlatego też, wielu turystów odwiedza to miejsce za każdym razem, gdy ich drogi ponownie poprowadzą do Krakowa.

Smok wawelski oraz Smocza Jama

U podnóża Wawelu płynie Wisła, a nieopodal brzegu znajduje się majestatyczny Smok Wawelski, który co trzy minuty zieje ogniem. Jeśli chodzi o słynne zabytki Krakowa, które robią prawdziwą furorę na najmłodszych turystach, Smok Wawelski bezdyskusyjnie plasuje się na pierwszym miejscu. Popularna legenda o Smoku i dzielnym szewczyku Dratewce jest znana w całej Polsce i do dziś bywa wykorzystywana jako motyw przewodni dla współczesnej sztuki. Za smokiem znajduje się wejście do Smoczej Jamy, gdzie dawniej mieściła się słynna, krakowska karczma.

Kazimierz artystyczna dzielnica Krakowa

Jeśli interesuje Cię historia Krakowa, koniecznie znajdź kilka godzin na to, aby dokładnie zwiedzić Kazimierz. To dawna dzielnica żydowska określana mianem artystycznej części Krakowa. Na Kazimierzu mieszczą się galerie sztuki, ekskluzywne butiki, restauracje, kafejki oraz bary. Jeśli chodzi o słynne atrakcje turystyczne Krakowa, warto oczywiście wspomnieć o wiekowych Synagogach oraz Kościołach, których na Kazimierzu znajduje się kilka. Jedną z wizytówek tej dzielnicy Krakowa jest oczywiście słynny Kościół na Skałce, czyli Bazylika Św. Michała Archanioła i św. Biskupa i Męczennika.

Barbakan i krakowskie Planty

Nieopodal Starego Miasta znajduje się miejski park nazywany krakowskimi Plantami. To idealne miejsce, aby chwilę odpocząć w otoczeniu natury. Planty zostały usytuowane w miejsce dawnych murów obronnych okalających Stare Miasto. Pozostałością po fortyfikacjach jest Barbakan, w którym obecnie znajduje się muzeum.

Uniwersytet Jagielloński Collegium Maius

Przy ulicy Jagiellońskiej 15 znajdują się zabytkowe budynki jednego z najstarszych uniwersytetów w Polsce, czyli Uniwersytetu Jagiellońskiego. Collegium Maius to miejsce, w którym obecnie znajduje się muzeum. Jeśli interesują Cię historyczne atrakcje turystyczne Krakowa, bez wątpienia jest to miejsce, które warto odwiedzić. Jedną z atrakcji tego miejsca jest słynny zegar grający. Pierwszy mechanizm tego zegara był jeszcze przed 1465 rokiem.

Bazylika i Klasztor Franciszkanów

Najważniejsze zabytki Krakowa w dużej mierze mieszczą się w obiektach sakralnych. Kościół św. Franciszka z Asyżu mieści się na Starym Mieście, przy ulicy Franciszkańskiej 2. Jego początki sięgają roku 1236. Bazylika słynie przepięknych witraży oraz bogato zdobionego Ołtarza Głównego. Na kościół składa się prezbiterium, nawa główna, transept oraz katakumby.

Kopiec Kościuszki

Jeśli chcesz poznać całą historię stolicy Małopolskiej, odkryj zabytki usytuowane także poza granicami Starego Miasta i Kazimierza. W zachodniej części miasta, w dzielnicy Zwierzyniec, mieści się Góra św. Bronisławy, na której wzniesiono Kopiec Kościuszki. Obok Kopca znajduje się Fort nr 2 „Kościuszko”, w którym mieszczą się wystawy związane z życiem Tadeusza Kościuszki, a także z wieloletnią walką Polaków o niepodległość.

Kopiec Krakusa i Kopiec Wandy

Skoro wspomnieliśmy o słynnym Kopcu Kościuszki, warto wspomnieć o tym, że w Krakowie w sumie mieści się pięć kopców. To ważne atrakcje Małopolski, które warto odwiedzić mając odrobinę wolnego czasu podczas wycieczki po Krakowie. Kopiec Krakusa mieści się na Podgórzu na wzniesieniu Zrębu Krzemionek – Wzgórzu Lasoty. Zgodnie z legendą, jest to miejsce spoczynku Kraka, czyli legendarnego założyciela miasta Kraków. Kolejnym, bardzo popularnym Kopcem w Krakowie jest Kopiec Wandy znajdujący się w Nowej Hucie. Jego początki datuje się na VII – VIII wiek. Zgodnie

Kładka Ojca Bernatka

Jest to Kładka pieszo-rowerowa łącząca Kazimierz z Podgórzem. To miejsce dla osób, które interesuje współczesna historia Krakowa. Kładka mierząca 145m długości została ukończona w 2010 roku. Jej patronem jest o. Laetus Bernetek, zakonnik, z którego inicjatywy powstały budynki szpitala Bonifratrów na przełomie XIX i XX wieku. Kładka jest określana krakowskim Miastem Miłości, ponieważ zakochane pary przyczepiają tu kłódki z inicjałami, a kluczyk wyrzucają do Wisły. To miejsce wiąże się z inną legendą, a mianowicie o Wandzie, co nie chciała Niemca.

Najważniejsze muzea w Krakowie

Wielowiekowa historia Krakowa jest należycie pielęgnowana, tak, aby mogły się nią cieszyć kolejne pokolenia. Jeśli chcemy bliżej poznać historię tego miasta, ale również historię całego naszego kraju, jeden dzień wczasów w Krakowie warto przeznaczyć na zwiedzanie najważniejszych muzeów na terenie Krakowa. Najważniejszym z nich jest oczywiście Muzeum Narodowe, w którym możemy podziwiać obraz „Dama z Łasiczką” pędzla Leonardo da Vinciego. Muzea mieszczą się także na Wawelu, pod Sukiennicami oraz w Barbakanie. Ważnym miejscem dla historii Krakowa jest także Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera. Schindler był niemieckim przedsiębiorcą, który w okresie II wojny światowej uratował wielu Żydów od zagłady w obozach koncentracyjnych.

Odkryj zabytki Krakowa razem z nami

144753571 m

Planujesz wczasy w Krakowie? W takim razie koniecznie sprawdź listę najważniejszych zabytków, które należy odwiedzić podczas pobytu w tym mieście. Z czystym sumieniem możemy jednak stwierdzić, że weekend to stanowczo za mało, aby odwiedzić wszystkie wyjątkowe miejsca, jakie może nam zaoferować stolica Małopolski. Kraków za każdym razem oczaruje nas swoim niezwykłym klimatem oraz urokliwymi ulicami Starego Miasta tętniącymi życiem o każdej porze dnia. To właśnie w tych miejscach na stałe zapisała się historia Krakowa.

 

MAPA  ATRAKCJI MAŁOPOLSKI

PRZECZYTAJ TAKŻE:

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE - CO WARTO TU ZOBACZYĆ?

SPŁYWY PRZEŁOMEM DUNAJCA TRATWAMI FLISACKIMI

DOM DO GÓRY NOGAMI W ZAKOPANEM

 

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame

Baner aplikacja

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame