Loading color scheme

Pieniny - miejsca i atrakcje, które warto zobaczyć

Pieniny to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce. Góry, rzeki, wspaniała przyroda. Widoki po prostu zapierają dech w piersiach.

Odkryj Pieniny - poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne

Tym, którzy jeszcze nie byli w Pieninach polecamy cudowne miejsca i atrakcje turystyczne, które nie tylko zachwycą, ale spowodują, że zechcecie wrócić w te góry i nacieszyć wzrok pięknem i różnorodnością regionu. Pieniny to pasmo górskie z jego wspaniałymi szczytami, szlakami, roślinnością, ale ten region jest bogaty także w zamki, różnorodne zabytki, atrakcje przyrodnicze, wspaniałe widoki, ciekawe miejscowości, uzdrowiska. Co robić w Pieninach? Wszystko, czego dusza zapragnie! Chodzić po górach, zdobywać szczyty, spacerować po miejscowościach uzdrowiskowych, spływać rzekami (to dopiero przygoda!), podziwiać historyczne budowle, niepowtarzalne widoki i cuda przyrody. Można spędzać czas bardzo aktywnie, a można spokojnie i leniwie. W Pieninach jest wiele możliwości. Zapraszamy na wakacyjny wyjazd w Pieniny!

Zdobywaj szczyty Pienin

30611686 m

Pieniny to góry i to jakie piękne! Trzy Korony to najwyższy masyw górski w Pieninach Właściwych, posiada pięć wierzchołków, z których najwyższe to: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m n.p.m) i Pańska Skała (920 m n.p.m). Zbudowany jest z wapieni. Trzy korony to także najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Nic dziwnego, skoro z góry można podziwiać piękną panoramę Doliny Dunajca i wspaniały widok na Tatry Słowackie. Sokolica to kolejny szczyt, który zachwyci turystów, a widoki z niego … bajka! Jest piękny, uroczy i godny polecenia jest również prowadzący na niego szlak. Jest to trasa prowadząca ze Szczawnicy. Jest to krótki szlak, co może być ważne na wakacjach z dziećmi, jednak warto pamiętać, że z uwagi na strome podejścia może wymagać więcej czasu, niż spodziewalibyśmy się poświęcić na pokonanie około 2 kilometrów. Szlak zaczyna się od miejsca połączenia Dunajca z Grajcarkiem. Stąd startujemy, zaczynając od przejścia przez most nad potokiem Grajcarek, wędrujemy szeroką ścieżką wzdłuż Dunajca i wkraczamy na czerwony szlak. Mijamy Cypel, na który prowadzi drewniany mostek, a następnie kierujemy się w stronę schroniska Orlica i tuż za Grotą Zyblikiewicza odnajdujemy pawilon Pienińskiego Parku Narodowego. Przy Białej Skale trafiamy na przystań flisacką Nowy Przewóz, później trasa robi się stroma i wiedzie głównie przez las, i polany z widokiem na Szczawnicę. Na najbardziej stromych odcinkach zamontowano poręcze. Na dotarcie pod szczyt potrzebujemy około godziny niezbyt pospiesznej wędrówki. Świetna trasa na rodzinną wyprawę. Polecamy także wejście lub wjechanie na Palenicę. Na szczycie znajduje się schronisko "Groń", obiekty gastronomiczne oraz zjeżdżalnia wózkowa. Ze Szczawnicy na szczyt można dostać się koleją krzesełkową zarządzaną przez Polskie Koleje Linowe.

Piękne miejsca w cudownych górach

122579490 m

Turyści odwiedzający Pieniny powinni odwiedzić Wąwóz Homole. To niezwykłe miejsce. Wąwóz robi ogromne wrażenie, a sprawiają je wysokie, strome i potężne skalne ściany. Malowniczości dodaje mu płynący dnem potok Kamionka. Całość porośnięta jest lasem, ale z prawie każdego punktu widać rozległe łąki położone powyżej wąwozu. Wyjście z wąwozu zamyka Dubantowska Dolina z wielkimi głazami nazywanymi kamiennymi kręgami, warto przystanąć przy nich dłużej, ponieważ jest to ulubione miejsce odpoczynku turystów wędrujących wąwozem. To także miejsce odpoczynku, znajdują się tu bowiem drewniane ławy i stoły. Z rozległej polany widać już kolejną atrakcję, jaką jest ściana Wysokiej, kolejnego szczytu Pienin. Wodospad Zaskalnik to kolejna atrakcja przyrodnicza Pienin. Ma około 5 metrów wysokości, płynie spokojnym rytmem aż do obfitych opadów. Wtedy nurt potoku przyśpiesza i naprawdę robi wrażenie. Ten malowniczy wodospad leży na wysokości 550 m n.p.m. Biegną tu trzy szlaki turystyczne: szlak konny, czarny szlak rowerowy i pieszy szlak turystyczny koloru niebieskiego, prowadzący ze Szczawnicy na Przehybę. Kolejnym punktem naszej wycieczki jest Żar, najwyższy szczyt Pienin Spiskich (883 m n.p.m). Szczyt jest całkowicie zalesiony, ale malownicze panoramy można podziwiać z drewnianej wieży widokowej. Widać z niej Jezioro Czorsztyńskie, Dębno, Gorce.

Miejscowości turystyczne Pienin i ich atrakcje

130068174 m

Czorsztyn to interesująca wieś letniskowa leżąca około 30 km od Nowego Targu, nad samym Jeziorem Czorsztyńskim, naprzeciw Niedzicy. Jezioro Czorsztyńskie bez wątpienia przyczynia się do atrakcyjności tego miejsca. Zbiornik retencyjny, który pięknie wpasował się w krajobraz i przyciąga rzesze turystów. Nad jeziorem są plaże oraz kilka ośrodków wodnych, wypożyczalni sprzętu pływającego, przystań. W sezonie letnim dwa statki wypływają z przystani leżącej koło wzgórza zamkowego w Niedzicy. Ulokowany na Górze Zamkowej Zamek w Czorsztynie to największa atrakcja turystyczna tej miejscowości. Super miejsce dla miłośników historii, obiekt powstał w XIV wieku i pamięta czasy Kazimierza Wielkiego. Niedaleko znajduje się kolejny zamek w Pieninach. Jest to Zamek Dunajec w Niedzicy, również pochodzący z XIV wieku. Wnętrza zamku górnego i średniego adaptowano na cele muzealne z zachowaniem historycznego układu i charakteru obiektu. Zwiedzić można także wozownię i spichlerz. Naprawdę warto się tam wybrać. Kolejną miejscowością godną polecenia jest Szczawnica. To znana miejscowość uzdrowiskowa, urocza i klimatyczna. O charakterze leczniczym Szczawnicy decyduje łagodny i ciepły klimat oraz źródła leczniczych wód mineralnych. Ze Szczawnicy prowadzą szlaki na górskie szczyty, ale miasto ma też swoje atrakcje. Jedną z nich - jak to zwykle bywa w kurortach - jest promenada szczawnicka - pięknie zrewitalizowany deptak o długości około 1800 metrów ciągnący się wzdłuż Grajcarka, stoją tu ławeczki, pergole, widać stąd kolejkę na Palenicę. Droga Pienińska to kolejna atrakcja Pienin. Malowniczy trakt wiedzie przez Przełom Pieniński, wzdłuż Dunajca, ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru i Sromowców Wyżnych. Droga Pienińska liczy około 10 km długości jest zamknięta dla ruchu samochodowego. To doskonała propozycja dla ceniących aktywny wypoczynek. Ceniącym spokojniejszy wypoczynek proponujemy spacer po zabytkowym Parku Górnym przy ulicy Zdrojowej. Znajdują się tu Pijalnia Wód, oryginalne rzeźby i muszla koncertowa. Krościenko nad Dunajcem ta malowniczo położona miejscowość, przecięta wstęgą Dunajca, otoczona unikalną przyrodą Pienin. Jest doskonałą bazą dla turystyki górskiej, pieszej, rowerowej, konnej, kajakowej oraz uprawiania wędkarstwa. Z Krościenka prowadzą szlaki na pienińskie i gorczańskie szczyty - Trzy Korony, Sokolicę, Czertezik, Prehybę, Marszałek, Lubań czy Turbacz. Warto odwiedzić Pieniński Park Narodowy z siedzibą Muzeum w Krościenku, Rynek, zabytkowy kościółek z łamanego kamienia pw. Wszystkich Świętych. Polecamy także odwiedzającym ten region rejsy statkiem pomiędzy zamkami w Czorsztynie i Niedzicy. Z pokładu można podziwiać okoliczne zabytki zarówno architektury jak i przyrody: Zamek Dunajec w Niedzicy, Zamek w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na półwyspie Stylchen, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy oraz wiele innych. To będzie piękna wycieczka!

Spływy Dunajcem

101648037 m

Spływ Dunajcem to najpopularniejsza z atrakcji pienińskich, znana w całej Polsce. Trasa spływu wiedzie przez niezwykle malownicze zakątki Pienin, widoki są cudowne, a rzeka meandruje. Tradycja organizowania spływów sięga roku 1831 i jest nadal podtrzymywana. Spływy tratwami flisackimi to legenda. Flisacy opowiadają o Pieninach, przytaczając historię o Janosiku, pokazują i opisują najciekawsze miejsca na trasie. Sezon trwa od kwietnia do października. Trasa rozpoczyna się w przystani Sromowce- Kąty lub w Sromowcach Niżnych a kończy w Szczawnicy Niżnej lub w Krościenku. Spływ trwa od 2 do 3 godzin. Bilety można nabyć w kasach na obu przystaniach. Istniej możliwość skorzystania z parkingów, toalet, restauracji, kiosków z pamiątkami. Warto pamiętać, że sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Spływ tratwami flisackimi to niejedyna możliwość spłynięcia pięknym Dunajcem. Można także spłynąć pontonem lub kajakiem. Chcąc poczuć dreszczyk emocji i radosnej zabawy, warto wybrać się na spływy pontonowe i kajakowe. Warto skorzystać z usług doświadczonych firm, jaką jest np. „Góral Ponton” (www.goralponton.com). Wycieczka odbywa się pod okiem czujnego i doświadczonego sternika. Organizatorzy gwarantują niezapominane widoki i bliskość natury. Najpopularniejszą wersją jest spływ Dunajcem pontonem do Szczawnicy, można też dopłynąć do Krościenka. Strat spływu - w Sromowcach Niżnych lub Sromowcach Wyżnych. Spływ pontonowy Dunajcem obejmuje również bilet wstępu do Pienińskiego Parku Narodowego.

Spływy Przełomem Dunajca to zabawa dla osób w każdym wieku. Jesteśmy pewni, że będzie to niezapomniana przygoda. Będąc w Pieninach, nie można nie spłynąć Dunajcem, to po prostu nie wypada.

Arena Narciarska Jaworki latem

122579449 m

Cztery rezerwaty przyrody: Wąwóz Homole, Zaskalskie-Bodnarówka, Biała Woda i Wysokie Skałki są gwarancją obcowania w Jaworkach z cennymi osobliwościami przyrody nieożywionej i ożywionej. Warto zostać tam dłużej i skorzystać z usług Ośrodka Arena Narciarska Jaworki-Homole. Położony jest na styku dwóch pasm górskich - Radziejowej i Małych Pienin. To doskonałe miejsce na odpoczynek, relaks i obcowanie z przyrodą z wielu powodów. Jednym z nich jest wyjątkowy, służący zdrowiu mikroklimat oraz niezwykłe bogactwo form krajobrazu, co z kolei gwarantuje wspaniałe widoki. To miejsce to świetna baza do górskich wycieczek, na przykład do Wąwozu Homole. Dodatkowe atrakcje dla turystów przygotowano w samym ośrodku, który warto odwiedzić także w wakacje. Jedną z nich są MonsterRollery - duże terenowe hulajnogi z pneumatycznymi oponami wyposażone w hamulce tarczowe. Z pewnością spodobają się dzieciom i młodzieży. Dobre miejsce na rodzinny wypoczynek.

Co jeszcze warto zobaczyć w Pieninach?

101886608 m

Miłośnikom zabytków przypadnie do gustu Czerwony Klasztor, znajdujący się w miejscowości o tej samej nazwie. Prowadzi do niego przepiękna ścieżka wzdłuż brzegów Dunajca od strony Szczawnicy. Ciekawa jest jego historia. Zakon Kamedułów otrzymał Czerwony Klasztor od biskupa Władysława Matiaszowskiego. Po objęciu klasztoru zakonnicy zaczęli jego przebudowę w stylu barokowym. Kameduli żyli pustelniczym sposobem życia. Czas poświęcali prowadzeniu gospodarstwa, pszczelarstwu, leczeniu chorych i zbieraniu ziół leczniczych. W klasztorze polecamy także odwiedzić muzeum.

Zachwycającym miejscem jest również Osada Turystyczna Czorsztyn. Składa się z 9 zabytkowych drewnianych pensjonatów i willi, 11 wiejskich chałup i budynków gospodarskich oraz 11 kamiennych piwniczek z drewnianym lamusami nad nimi. To unikalny kompleks obiektów z dawnych Maniów, Kluszkowiec i Czorsztyna, pochodzących z XIX i początku XX wieku. Przeniesione przed zalaniem Jeziora Czorsztyńskiego zostały odbudowane w najpiękniejszym punkcie jeziora. Miejsce ma niepowtarzalny klimat! Zamkowa Góra (779 m n.p.m.) to też miejsce warte rekomendacji. Leży w głównym masywie Trzech Koron. Na szczycie znajdują się ruiny Zamku Pienińskiego, który zalicza się do najwyżej położonych zamków w Polsce. Zbudowano go w latach 1257 -1 287 jako zamek strażniczy w regionie nowosądeckim.

Wakacje w Pieninach

94101884 m

Jesteście gotowi na przygodę? Zaplanujcie wakacje w malowniczych Pieninach! Wybierając ten region Polski, otrzymacie wszystko to, czego potrzebuje turysta do doskonałego wypoczynku, a nawet więcej. Ten region jest pełen atrakcji turystycznych i przyrodniczych. Można tu wypocząć aktywnie, spokojnie, chodząc po górach i oglądając przepiękne krajobrazy, czy spacerując po uroczych miasteczkach i uzdrowiskach takich jak Szczawnica. Niezwykłą atrakcją turystyczną Pienin są niewątpliwie i niezaprzeczalnie spływy Dunajcem. Gwarantują radość jaką daje płynięcie czy to flisacką tratwą, czy też pontonem lub kajakiem oraz przebywanie na wodzie i podziwianie wspaniałych i pięknych gór. Pieniny to także zamki i zabytki oraz atrakcje przyrodnicze - wodospady, wąwozy, górskie szczyty z pięknymi panoramami. Pieniny są piękne, a wakacje tutaj mogą być naprawdę ciekawe, pełne niezapomnianych wrażeń i warte wspomnień.

DARMOWA APLIKACJA TURYSTYCZNA TANIEODKRYWANIE

TanieOdkrywanie.pl to darmowa i prosta aplikacja mobilna, która umożliwia nie tylko dostęp do ogromnej i wciąż rosnącej bazy najlepszych atrakcji, restauracji, transportu i innych usług turystycznych w Twoim regionie lub miejscowości którą planujesz odwiedzić, ale daje także możliwość korzystania z rabatów na wszystkie oferowane w aplikacji obiekty oraz usługi.

Darmowa aplikacja pomoże Ci zaoszczędzić czas, pieniądze oraz zaplanować każdy dzień Twojego urlopu w zależności od Twoich preferencji. Najlepsze atrakcje turystyczne, restauracje, a nawet dojazd do wybranego miejsca, to wszystko znajduje się w ogromnej bazie TanieOdkrywanie.pl. Aplikacja to po prostu „RABAT NA OKOLICĘ”. Pozwól, żeby Twój smartphone stał się wirtualnym przewodnikiem, który zaprowadzi Cię w najciekawsze miejsca znacznie taniej niż ceny regularne. W celu najwygodniejszego korzystania z oprogramowania wskazana jest włączona funkcja lokalizacji, dzięki czemu TanieOdkrywanie.pl zaprowadzi Cię najwygodniejszą drogą do celu.

aplikacja to

przeczytaj także:

TATRY I PODHALE - DLACZEGO WARTO TU PRZYJECHAĆ?

SPŁYWY PONTONOWE I KAJAKOWE GÓRAL PONTON

SPŁYWY PRZEŁOMEM DUNAJCA TRATWAMI FLISACKIMI

 

 

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame

Baner aplikacja

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame