Loading color scheme

Paczków - co warto zobaczyć?
Paczków

Poznaj atrakcje turystyczne Paczkowa. Odkryj zabytki i dowiedz się, dlaczego warto odwiedzić miejscowość.

Paczków - poznaj uroki miasta

Paczków to urocze miasteczko, które znajduje się u podnóża Sudetów, w powiecie niskim. Jego położenie sprawia, że jest to świetna baza wypadowa zarówno na tereny Opolszczyzny, jak i malownicze tereny Ziemi Kłodzkiej na Dolnym Śląsku

Miasto Paczków nazywane jest „polskim Carcassonne”, z uwagi na znakomicie zachowany pierścień średniowiecznych murów obronnych o długości 1200 metrów, z wieżami warownymi i basztami. Atrakcją średniowiecznego grodu jest rynek z renesansowym ratuszem i kamieniczkami oraz jedyny w Europie warowny kościół z kamienną studnią. W mieście można zwiedzić Muzeum Gazownictwa oraz Muzeum Motoryzacji. Dodatkowe atrakcje stanowią zbiorniki wodne – Jezioro Otmuchowskie i Zalew Paczkowski.

Co warto zobaczyć w Paczkowie?

Renesansowy rynek z ratuszem

Paczkow 03

Paczkowski ratusz powstał w połowie XVI wieku. W swojej historii był jednak wielokrotnie przebudowywany, dlatego oryginalny renesansowy charakter zachowała do dziś jedynie jego wieża, której budowę wg. źródeł ukończono w 1552 roku. Spacer paczkowskim rynkiem polecamy szczególnie wieczorową porą, można wtedy jeszcze bardziej dostrzec jego uroki.

Mury Obronne z XVI wieku

Jest co podziwiać, ponieważ średniowieczne mury obronne w Paczkowie zachowane zostały w bardzo dobrym stanie. Miejscami ich wysokość wynosi aż 7 metrów, a długość sięga 1,2km. Mury zbudowane zostały z kamienia łamanego. 

Muzeum Gazownictwa

atrakcja dla dzieci naniepogode

muzeum gazownictwa

Muzeum Gazownictwa to tak naprawdę stara gazownia miejsca, która przekształcona została na muzeum. W tej chwili stanowi skarbnicę wiedzy o gazie. Największe wrażenie robi zbiornik gazu, który przekształcony został w salę wystawową. W Muzeum znajdziecie bogatą kolekcję eksponatów o powierzchni ponad 1000m2. Znakiem rozpoznawczym Muzeum jest kolekcja gazomierzy - znajdziecie ich tam ponad 600 sztuk! To jednak tylko część eksponatów - w salach wystawowych, a także ekspozycjach plenerowych zobaczycie kuchenki gazowe, lodówki, żelazka, lampy, piecyki grzewcze, a także wiele unikatowych urządzeń. Celem Muzeum Gazownictwa było połączenie tradycji z nowościami technologicznymi, dlatego wizyta w nim, na pewno będzie dla Was niezapomniana.

Metamuzeum Motoryzacji

atrakcja dla dzieci naniepogode

18342288 296521227436517 2033023071625466518 n

Metamuzeum Motoryzacji mieści się w odrestaurowanej, zabytkowej stodole, gdzie w dwóch salach umieszczono ponad 30 stanowisk z interaktywnymi doświadczeniami, które pozwalają „dotknąć” fizyki i techniki, bawiąc się zrozumieć, a rozumiejąc rozbudzić pragnienie poznawania i odkrywania. Tu nauka łączy się z zabawą. Otoczeniem dla doświadczeń jest kolekcja zabytkowych aut i motocykli. 

ul. Kościuszki 4 c

48-370 Paczków

MAPA  ATRAKCJI OPOLSZCZYZNY

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

OPOLSKIE - CO WARTO ZOBACZYĆ?

ODKRYJ ZABYTKI OPOLSZCZYZNY

TOP 14 ATRAKCJI OPOLSZCZYZNY

FABRYKA ROBOTÓW W MOSZNEJ

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame

Baner aplikacja

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame