Polecane polskie miasta

Atrakcje w Zakopanem, ciekawe miejsca i atrakcje dla dzieci. Co warto zobaczyć w Zakopanem? Zakopane atrakcje 2023

małopolska atrakcje, zakopane atrakcje, tatry atrakcje, podhale atrakcje, góry, szlaki górskie, polskie góry, turystyka, turystyka w polsce, wakacje w polsce, gdzie na weekend, weekend, weekend w górach, weekend w zakopanem

Zakopane oferuje wiele atrakcji turystom, którzy niekoniecznie chcą zdobywać górskie szczyty. To miasto przyciąga jak magnes, jest pełne odwiedzających o każdej porze roku. Pięknie położone z mnóstwem atrakcji, które warto poznać. Przedstawiamy niektóre z nich.

Wiadomo, że Zakopane to najlepszy punkt wypadowy w Tatry. Tatry to najwyższe pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, na granicy Polski i Słowacji. Góry piękne, niepowtarzalne i warte zobaczenia. Tatry są wspaniałe o każdej porze roku, o każdej porze roku inne i zachwycające. To, co zobaczymy wędrując po górskich szlakach, zbobywając szczyty, czy obserwując panoramy z wież widokowych, na zawsze pozostaną w pamięci.

Kto raz pojechał w Tatry, będzie chciał tu wracać. Każdy z turystów wędruje po tatrach inaczej. Są wprawieni w górskich ekstremalnych wyprawach, na nich czekają najwyższe szczyty, są zimowy zdobywcy gór, są także mniej wprawieni, rodziny z dziećmi, seniorzy oraz lubiący niewymagające zbytniego wysiłu spacery. W Tatrach każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od potrzeb. Z pewnością wszyscy odnajdą piękne widoki i niezapomniane wrażenia!

Baza Turystyczna Niesamowitej Polski - atrakcje turystyczne, atrakcje przyrodnicze, baza noclegowa i gastronomiczna. Kliknij i zobacz!

Zakopane atrakcje turystyczne

SPIS TREŚCI - CO WARTO ZOBACZYĆ W ZAKOPANEM?

FILM - MAŁOPOLSKIE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Polecane atrakcje w Zakopanem dla dzieci

Prócz górskich szczytów, malowniczych dolin, przepięknych widoków i wyjątkowych szlaków - warto odwiedzić również pozostałe atrakcje turystyczne w Zakopanem. Nasze propozycje przypadną szczególnie do gustu rodzinom z dziećmi, które - jak dobrze wiemy - nie lubią się nudzić! Przedstawiamy Wam miejsca, które sami mieliśmy okazję odwiedzić i z czystym sumieniem polecamy - najlepsze atrakcje w Zakopanem.

malopolska ulotka 2023

1. Papugarnia Egzotyczne Zakopane - idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi

papugarnia zakopane

Papugarnia Egzotyczne Zakopane to największa papugarnia nie tylko w Zakopanem, ale całej Małopolsce. Świetne miejsce na relaks i kontakt z tymi pieknymi ptakami! Mieści się na Drodze do Olczy 11. Żyje tutaj ponad 100 pięknych okazów: lorysy górskie, kakadu, ary i inne. Papugi są bardzo różne, ale najczęstszą cechą wszystkich gatunków papug są ich przepiękne jaskrawo zabarwione pióra, choć są pewne wyjątki. Papugi mogą różnić się wielkością, ale większość gatunków ma kolor zielony.

Wyróżniają się niesamowitymi zdolnościami naśladowania głosu człowieka. Niektóre gatunki papug są wielobarwne, z jasnoniebieskim, żółtym, zielonym lub białym upierzeniem. Można je karmić i głaskać.

Gdzie?

Droga do Olczy 11, Zakopane

Więcej: https://zakoatrakcje.pl/

2. Iluzja Park na Krupówkach dla dzieci i dorosłych

Ilusion Park

W dolnej części Krupówek znajduje się kolejna atrakcja Zakopanego dedykowana rodzinom z dziećmi. To Iluzja Park. Tajemnicze przejścia, ukryte pomieszczeń rozłożonych na dwóch piętrach, kryjące wiele niespodzianek. W tym miejscu najlepiej przekonacie się na czym polega… iluzja. W tym niesamowitym miejscu to, o czym myśleliśmy, że jest nam znane, przestaje być oczywiste. Na odwiedzających czekają także prawdziwe pioruny, wiatr halny wiejący 156 kilometrów na godzine, krople deszczu lecące do góry, lewitacja, znikanie i mnóstwo zagadek. Magia i nauka z iluzją się przeplata, zadziwia i zachwyca. Atrakcja z pewnością zaskoczy każdego!

Gdzie?

Zakopane, ul. Krupówki 12

Więcej: https://zakoatrakcje.pl/

3. Myszogród - warto odwiedzić!

myszogród

Myszogród to wyjątkowe miejsce na mapie atrakcji w Zakopanem. Znajdziecie tam ponad 1000 myszek, które mieszkają w mysiej norce mierzącej aż 200m2! Ta wyjątkowa sceneria sprawia, że chce się to zobaczyć na własne oczy. Mieszkańcy mysiej norki mają własne domki, góry, magiczne drzewa. To miejsce z pewnością zrobi na Was ogromne wrażenie. 

Więcej nie powiemy - przekonajcie się o tym na własnej skórze :)

Gdzie?

Zakopane, ul. Krupówki 81B

Więcej: https://zakoatrakcje.pl/

4. Tatrzańskie Mini ZOO - rodzinna przygoda w Tatrach

tatrzanskie zoo zakopane

Tatrzańskie Mini ZOO w Zakopanem to miejsce, gdzie z bliska zobaczycie niesamowite zwierzęta jakimi są kozy, alpaki, owce, daniele, a nawet kangury i zebrę! To miejsce, gdzie każdy odnajdzie coś dla siebie - dzieci, dorośli i seniorzy. To wyjątkowy świat stworzony z miłości do zwierząt. Jeśli macie ochotę na spacer w otoczeniu towarzyskich alpak i kóz, to idealne miejsce dla Was. 

Gdzie?

Ul. Piłsudskiego k/26

Przeczytaj także: Tatrzańskie Mini ZOO Zakopane - atrakcje dla dzieci

5. Tatrzański Park Edykacyjny - miejsce w Zakopanem, które warto zwiedzić

tatrzański park edukacyjny zakopane

W Tatrzańskim Parku Edukacyjnym w Zakopanem można zobaczyć wiele fascynujących atrakcji, które oferują niezwykłe doświadczenia związane z przyrodą Tatr. Park ten został stworzony z miłości do rodzimej przyrody i ma na celu edukację oraz zachęcanie do bliższego poznania tatrzańskiej fauny i flory. Na terenie parku znajduje się zagroda, gdzie można zobaczyć owce i kozły karpackie. Dla najmłodszych odwiedzających jest to niezapomniane przeżycie, ponieważ mogą nakarmić i pogłaskać zwierzęta. 

W parku można podziwiać majestatycznie prezentujące się jelenie szlachetne oraz stado danieli zwyczajnych. W Tatrzańskim Parku Edukacyjnym można zobaczyć prawdziwe dzieła sztuki wykonane przez artystów z Podhala oraz innych części Polski i Świata. Codziennie odbywają się tematyczne prelekcje, takie jak "oko w oko z lisem", "spotkanie ze świstakiem", "układanie ptaków drapieżnych", "sowa mądra głowa" czy "emocje zwierząt".

Gdzie?

Józefa Piłsudskiego 38, 34-500 Zakopane

6. Dom do góry nogami w Zakopanem - rozrywka dla dzieci i dorosłych

dom do gory nogami

Znajduje się przy alei 3 Maja, bardzo blisko Krupówek. To świetna rozrywka dla wszystkich, którzy lubią zabawy z przymrużeniem oka, ciekawe i zabawne miejsce. Tutaj można zwątpić w swoje zmysły oraz grawitację, trzymającą nas twardo na ziemi. W tym domu wszystko staje na głowie! Chodzi się po suficie, całe jego wyposażenie stoi, a raczej wisi, przyczepione do podłogi. Atrakcja dla dzieci, rodziców, dla całych rodzin.

Gdzie?

Zakopane, ul. Stanisława Staszica 14

7. Zjazd ze skoczni - Zakopane

zjazd ze skoczni Zakopane Wielka Krokiew

fot. Zakoatrakcje

Zawrotna prędkość, bardzo zbliżona do skoczka (w zależności od poziomu z którego startujemy), mega emocje, a wszystko to w bezpieczny sposób. Na koniec otrzymacie certyfikat potwierdzający zjazd ze skoczni narciarskiej Wielka Krokiew! Zjazd odbywa się na... pontonie! W rzeczywistości, są to specjalnie przygotowane tubingi do zjazdu na igielicie.

Gdzie?

ul. Bronisława Czecha, Zakopane
tel. 515 992 811

Więcej: https://zakoatrakcje.pl/

8. Podwodny Świat Zakopane - warto zobaczyć w Zakopanem

podwodny swiat

Podwodny Świat Zakopane to obiekt po gruntowej modernizacji, przeprowadzonej w 2020 roku. Rok później wprowadzono audioprzewodnik dający fajną porcję edukacji i ciekawostek, super miejsce rodzinne, na pogodę i niepogodę. Turyści mogą obserwować zachowanie ryb w ich naturalnym środowisku, z brzegu lub z łodzi, bez przeszkód, bez okularów i rurki do nurkowania, a jednocześnie pośrodku połyskującej ławicy ryb. Zanurz się w ekscytujących słodkich wodach i odwiedź Podwodny Świat.

Gdzie?

Zakopane, ul. Ubocz 3B

Więcej: https://zakoatrakcje.pl/

9. Muzeum Oscypka w Zakopanem - odkryj górski smak

muzeum oscypka

fot. FB Muzeum Oscypka

Wiadomo, Zakopane i Podhale to także pyszne regionalne wyroby. Dlatego będąc tutaj polecamy wizytę w Muzeum Oscypka. Znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej, kwadrans spacerem od Krupówek. Powinni się tam wybrać zwłaszcza amatorzy tych wyjątkowych serów. W Muzeum Oscypka turyści poznają tajniki ich powstania, zdradza je prawdziwy baca. Oczywiście, nie powie wam wszystkiego, ale warto posłuchać.

Na oczach odwiedzających powstaje najpopularniejszy z góralskich serów. Można zobaczyć wszystkie etapy jego produkcji zgodnie z tradycyjną recepturą. W muzeum dowiemy się także skąd pasterze wzięli się pod Tatrami, co to jest kosor, ferula czy pucenie. W muzeum można również stworzyć własny oscypek. W sklepiku turyści zaopatrza się w certyfikowane wyroby. To miejsce koniecznie trzeba odwiedzić!

Zakopane atrakcje i ciekawe miejsca: Kasprowy Wierch 

Kasprowy Wierch Zakopane atrakcje

fot. Przemyslaw Osuch

Jednym z obowiązkowych punktów dla turystów jest zdobycie Kasprowego Wierchu, który znajduje się na granicy polsko-słowackiej. To jeden z najpopularniejszych górskich szczytów w Polsce. Znajduje się na wysokości 1959 m n.p.m. Oczywiście, mniej zaawansowani turyści mogą skorzystać z kolei, która bez problemu zawiezie nas na górę.

Ostrzegamy jednak, zwłaszcza latem, kolejki przed kasą biletową potrafią być naprawdę duże. Warto więc kupić sobie bilet on-line lub zdobyć szczyt pieszo - co zapewnia jeszcze większą satysfakcję. Na szczycie, prócz podziwiania niesamowitych widoków, warto zobaczyć najwyżej położone w Polsce Obserwatorium Meteorologiczne oraz Schronisko PTTK.

Dolina Chochołowska i Dolina Kościeliska - Tatrzański Park Narodowy

dolina chochołowska

Kolejne miejsce na tatrzańskim szlaku to Dolina Chochołowska, jedna z najpiękniejszych i najdłuższych dolin w Tatrach. Takich widoków się nie zapomina. Spacer Doliną to czysta przyjemność dla ciała i dla ducha. Dolina Chochołowska to dolina w Tatrach, stanowiąca zachodni kraniec Tatr Zachodnich. Leży na obszarze miejscowości Witów, niedaleko Doliny Kościeliskiej. Jej długość to około 10 km, z czego 4 km stanowi głęboki wąwóz z przewężeniami zwanymi bramami.

Dolina jest zbudowana także z wapieni i skał krystalicznych. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się Schonisko PTTK, które jest główną bazą dla turystów odwiedzających tę część Tatr. Dolina Kościeliska także zachwyci turystów. Jest to jedna z najbardziej znanych i najpiękniejszych dolin w Tatrach Zachodnich, duża malownicza dolina o długości 8 km.

baner noclegi zakopane

Morskie Oko - najlepsze atrakcje

110755771 m

Morskie Oko to jedno z kultowych miejsc, które przyciąga każdego roku tysiące turystów - i nic dziwnego, bo to miejsce wyjątkowo malownicze i warte zobaczenia. Morskie Oko leży na wysokości 1395 m n.p.m, i jest zarazem największym i najpiękniejszym jeziorem w Tatrach, które leży wśród tatrzańskich szczytów. Dotarcie do Morskiego Oka to przyjemny spacer zarówno dla seniorów, jak i rodzin z dziećmi.

Na koniec wędrówki czeka nas wyśmienita nagroda - przepiękny widok i wizyta w tamtejszym Schronisku. Jeśli pragniemy dalszej wędrówki, możemy udać się nad Czarny Staw, a stamtąd na najwyższy szczyt w Polsce - Rysy, położone na wysokości 2499 m n.p.m. 

Giewont - szlak górski

Giewont to słynny szczyt, a w zasadzie masyw górski położony w Tatrach Zachodnich. Jego wysokość sięga 1894 m n.p.m. Głównym wierzchołkiem jest Wielki Giewont - uznawany za najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. Jest do znany kierunek wybierany przez wielbicieli górskich wędrówek. Pomimo niezbyt wielkiej wysokości, Giewont to góra niebezpieczna, szczególnie podczas deszczy, czy gorzej - podczas burzy. Znajdujący się na szczycie krzyż przyciąga wyładowania elektryczne.  Zakopane ma 

Dolina Pięciu Stawów Polskich

111332293 m

Dolina Pięciu Stawów - przez nas odwiedzana już kilkukrotnie i zachwycająca za każdym razem równie mocno. To nieco bardziej wymagająca wycieczka niż dotarcie do Morskiego Oka, jednak zapewniamy Was, że warto. Naszym zdaniem to najpiękniejsza dolina w Tatrach. 

Swoją podróż najlepiej rozpocząć w Palenicy Białczańskiej, gdzie bezpiecznie zostawicie samochód lub dojedziecie tu jednym z przewoźników. Naszą drogę rozpoczynami od punktu kasowego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Stamtąd udajemy się dokładnie taką samą drogą jak do Morskiego Oka, jednak gdy dochodzimy do Wodogrzmotów Mickiewicza, skręcamy w prawo. Trasa z tego miejsca zajmie nam około 2 godzin marszu.

Spacer Krupówkami to tradycja

Zakopane krupówki

Wiemy już co należy zobaczyć, wędrując górskimi szlakami. A w Zakopanem? W samym sercu Tatr? Ulica Krupówki to słynny deptak, przy którym ulokowały się klimatyczne restauracje regionalne i pamiątki, tutaj też wychodzą uliczni artyści i tutaj tętni życie miasta o każdej porze roku. Miejsce kultowe w Zakopanem, ulubiona trasa spacerowa turystów, którzy chcą chłonąć atmosferę miasta.

Co warto zobaczyć na Krupówkach? Oczko wodne oraz drewniany mostek na Foluszowym Potoku to kolejna atrakcja turystyczna Krupówek i całego Zakopanego. Znajduje się na końcu ulicy. Spacerując Krupówkami warto obejrzeć koścół Najświętszej Rodziny. To interesujący zabytek, jego budowa trwała od 1877 do 1899 roku. Reprezentuje kilku stylów w architekturze: neoromański, styl zakopiański i tzw. sposób zakopiański. Wnętrze zdobi piękna polichromia. 

malopolska ulotka 2023

Wielka Krokiew - atrakcja Zakopanego

fot ig flyrecord studio

fot. ig Flyrecord Studio

Słynna Wielka Krokiew to największa i najbardziej znana skocznia narciarska w Polsce. Znajduje się przy ul. Bronisława Czecha 1 i będąc w stolicy polskich Tatr warto ją zobaczyć. Zbudowana została według projektu Karola Stryjeńskiego, a jej uroczystego otwarcia dokonano w 1925 roku podczas konkursu skoków. Od 1989 roku nosi imię Stanisława Marusarza - polskiego skoczka narciarskiego, olimpijczyka. Zlokalizowana jest na północnym stoku góry Krokiew (1378 m n.p.m.), na wysokości 1050 m n.p.m.

W Polsce to kultowa skocznia narciarska, na której nieraz wygrywali polscy skoczkowie tacy jak Adam Małysz i Kamil Stoch. Miejsce nie tylko dla fanów sportu, każdy bowiem ma możliwość zjechania ze skoczni narciarskiej Wielka Krokiew. Wartym odnotowania jest fakt, że jest to drugie miejsce na świecie, a pierwsze w Europie gdzie możemy zjechać ze skoczni. Można poczuć się prawie jak skoczek narciarski, adrenalina i niesamowite emocje – tu turyści dostaną to w dużych ilościach. Zjazd odbywa się na pontonie. Są to specjalnie przygotowane tubingi do zjazdu na igielicie (powierzchnia pokrycia skoczni narciarskiej).

Muzeum Tatrzańskie - warto odwiedzić

muzeum tatrzańskie zakopane

To jedna z ważniejszych atrakcji Krupówek i Zakopanego. Miejsce, które będąc w Zakopanem koniecznie trzeba odwiedzić. W Muzeum Tatrzańskim przedstawione są dzieje górali i Podhala, dlatego wizyta w nim z pewnością przybliży zycie codzienne i kulturę tego regionu Polski. W ekspozycji duży położony jest na historię Zakopanego, które ze zwykłej wioski przekształciło się najpopularniejszy w Polsce kurort wypoczynkowy.

Ciekawym elementem w Muzeum Tatrzańskim jest część etnograficzna, pokazująca, jak w XIX wieku mieszkali górale. Odtworzono tu izbę białą, czarną oraz świetlicę. Na wyposażenie składają się oryginalne sprzęty, część pochodzi z kolekcji ofiarowanej muzeum przez Marię Dembowską. W zbiorach muzeum sa nie tylko eksponaty związane z historią czy kulturą. Ma on bowiem także dział przyrodniczy, etnograficzny i dział sztuki. Kolekcja jest różnorodna i wspaniała. Zbiory zoologiczne pochodzą z Tatr, Skalnego Podhala, Kotliny Orawsko-Nowotarskiej oraz Pienin.

Do najcenniejszych należy dziewiętnastowieczna kolekcja ornitologiczna, zbiór motyli z Tatr i Podtatrza, zbiór ważek tatrzańskich oraz kolekcja kości niedźwiedzia jaskiniowego, głównie z Jaskini Magury w Tatrach. Zbiory geologiczne to prawie 2800 okazów skał, minerałów i skamieniałości z całego obszaru Tatr i Podtatrza. Kolekcje geologiczne Muzeum posiadają dużą wartość naukową i w znacznej mierze są eksponowane na stałej wystawie.

Informator Turystyczny dla szkół i klubów sportowych

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma"

W jednej z zakopiańskich willki Atma znajduje się muzeum biograficzne kompozytora Karola Szymanowskiego, który żył w latach 1882-1937. To jeden z największych kompozytorów, zaraz po Fryderyku Chopinie, który pod koniec życia zamieszkał w Zakopanem.

Muzeum zaaranżowane zostało na parterze willi Atma. Znajdziemy tam podstawowe informacje o twórczości i życiu kompozytora. Jest to jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Warto odwiedzić muzeum, aby poznać twórczość jednego ze sławnych polaków. To jedyna taka możliwość, ponieważ jest to jedyne na świecie muzeum poświęcone Karolowi Szymanowskiemu.

Co warto wiedzieć?

Muzuem otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00

Kaplica na Jaszczurówce

Jaszczurówka Zakopane atrakcje

fot. Dawid Slipinski

Pochodząca z poczatku XX wieku zachwyca urodą i prostotą. To magiczne miejsce, chętnie odwiedzane przez mieszkańców Zakopanego i turystów. Jaszczurówka to gęsto zabudowana dzielnica Zakopanego przy drodze Oswalda Balzera, która to biegnie aż do Morskiego Oka. Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa została wzniesiona została według projektu Stanisława Witkiewicza. Została ufundowana przez rodzinę zmarłego właściciela dóbr szaflarsko-poroniańskich Adama Uznańskiego.

Budynek jest doskonałym przykładem stylu zakopiańskiego i zarazem jednym z najpiękniejszych drewnianych kościołów w Polsce. Świątynia osadzona jest na wysokiej kamiennej podmurówce. Posiada strzelisty dwuspadowy dach pokryty gontami, a nad głównym wejściem w oddzielnej kapliczce zobaczymy rzeźbioną figurkę Chrystusa Frasobliwego autorstwa Janosa z Dębna. Zachwyca także wnetrze kaplicy.

Ołtarz główny również zaprojektowany został przez Stanisława Witkiewicza. Ma on kształt chałupy góralskiej, po jego bokach podziwiać możemy piękne witraże także autorstwa Witkiewicza, z prawej przedstawiające Matkę Boską Częstochowska i orłem piastowskim, z lewej Matkę Boską Ostrobramską i litewską Pogoń. Kaplica w Jaszczurówce wspaniale komponuje się z okolicznym tatrzańskim pejzażem. Warto odwiedzić to miejsce, by popodziwiać drewnianą kaplicę wybudowana w stylu zakopiańskim.

Gubałówka - panorama na Zakopane

Gubałówka Zakopane

fot. IG Po polsce i europie

Wyciągiem krzesełkowym lub kolejką linową można dojechać na szczyt Gubałówki. Jazda trwa około 8 minut. Z Gubałówki roztacza się piękna panorama na Tatry. To atrakcja Zakopanego, jakiej nie sposób pominąć. Nie trzeba dużo chodzić, a wrażenia gwarantowane. Polecamy wszystkim bez względu na wiek.

Kolejka na Gubałówkę została wybudowana w roku 1938. Urządzenia napędowe oraz wagonik sprowadzono ze Szwajcarii. Wjazd nią na górę z pewnością bardzo spodoba się najmłodszym. Wagoniki wiozą turystów na sam szczyt, jadąc po szynach z dolnej stacji, znajdującej się prawie w samym centrum Zakopanego. Jednorazowo kolejką może jechać 120 osób. Większość przyjezdnych swą pierwszą wizytę w Tatrach zaczyna właśnie od Gubałówki.

Panorama gór z Gubałówki jest nie tylko wyjątkowo malownicza, ale też niezwykle rozległa. Obejmuje Tatry Polskie, Gorce i Podhale, a przy dobrej widoczności także Pieniny i Beskid Sądecki. Można również dostrzec spore fragmenty Tatr Słowackich oraz Beskidu i Pienin, leżących po stronie słowackiej. Dodatkowymi atrakcjami na szczycie Gubałówki są liczne sklepiki, stragany, bary, kafejki i restauracje, gdzie można miło spędzić czas.

Nowością na Gubałówce jest zjeżdżalnia grawitacyjna, wspaniała atrakcja dla dzieci oraz ich rodziców. Organizatorzy proponują zjazd specjalnym wózkiem, serpentyną po wyprofilowanym torze ze szczytu góry w kierunku Zakopanego, po południowej stronie. Długość tego toru wynosi 700 metrów. Na Gubałówce znajduje się także wypożyczalnia rowerów. Wypożyczając rower na Gubałówce i zjeżdżając nim do Zakopanego trasa wiedzie tylko z górki. Wypożyczalnia Butorowy Bike Rental daje turystom możliwość pozostawienia roweru w wyznaczonym miejscu w samym centrum Zakopanego, co jest niewątpliwie bardzo dużym ułatwieniem.

Informator Turystyczny dla firm 3

Tu tworzył Witkacy - atrakcje gdy pada deszcz

Przy ul. Antałówka 6 zlokalizowana jest Willa Witkiewiczówka. Jest to piękny i całkiem spory budynek zaprojektowany w stylu zakopiańskim, w którym pracował niegdyś Witkacy. Willa została zbudowana w roku 1904 na Antałówce i od początku była związana z losami członków rodziny Witkiewiczów. Zaprojektował ją Jan Koszczyc Witkiewicz, bratanek Stanisława. W latach 30. XX wieku mieszkał tu i tworzył Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy. Będąc w Zakopanem koniecznie trzeba zobaczyć Witkiewiczówkę.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego - warto zobaczyć

muzeum stylu zakopianskiego

fot. FB Muzeum Stylu Zakopiańskiego

W Zakopanem nie brakuje wspaniałych budowli reprezntujących niepowtarzalny zakopiański styl. Jedną z nich jest Willa Koliba, mieszcząca się przy najstarszej ulicy Zakopanego, czyli ulicy Kościeliskiej. To pierwszy dom w stylu zakopiańskim projektu Stanisława Witkiewicza. Witkiewicz postanowił stworzyć styl wyrosły z miejscowej sztuki budownictwa.

Nawoływał do wykorzystywania motywów miejscowych we wznoszonych willach. Udało się. W pięknej Willi Koliba mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Ta budowla otworzyła historię stylu zakopiańskiego, po niej Witkiewicz zaprojektował jeszcze kilka drewnianych zakopiańskich domów. Dom Witkiewicza jest piękny, mimo iż był wielokrotnie przebudowywany, nadal robi na przyjezdnych ogromne wrażenie.

Dzieciom z pewnością spodoba się taka typowo góralska chata, będąca jakby żywcem wyjęta z bajki. Zobaczcie zatem ten zakopiański styl i podziwiajcie wspaniałe domy i pensjonaty. To bardzo istotna część podhalańskiej kultury.

Muzeum Szymanowskiego - Willa Atma

To nie koniec niepotarzalnych obiektów, reprezentujacych ubiklany styl w budownictwie. Willa Atma stoi przy ulicy Kasprusie. Jest to piękna drewniana willa zbudowana w 1895 roku przez Józefa Kasprusia-Stocha jako pensjonat. W latach 30. XX wieku mieszkał w niej Karol Szymanowski. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Szymanowskiego - muzeum biograficzne tego wielkiego kompozytora.

Pogoda w Zakopanem - kiedy warto przyjechać na urlop?

Kiedy warto zaplanować urlop w Zakopanem? Tak naprawdę wszyystko zależy od Waszych upodobań i preferencji, ponieważ w Zakopanem jest co robić przez cały rok. Począwszy od lata, kiedy zdobywamy górskie szczyty, a także wiosną i jesienią nic nie stoi na przeszkodzie (no może czasem pogoda pokrzyżować plany), aby wędrować po górach. Dla osób nie lubiących tłumu szczególnie te miesiące, poza sezonem polecamy na spędzenie urlopu. Szlaki są wtedy mniej uczęszczane, a i pogoda potrafi zaskoczyć przyjemnym słońcem. Zimą Zakopane zamienia się w prawdziwą zimową stolicę Polski. Liczne trasy narciarskie, wyciągi i termy - potrafią zrobić niesamowity zimowy klimat.

Noclegi w Zakopanem i okolicach - Tatry i Podhale

Jeżeli szukacie noclegu w Zakopanem i jego okolicach, z pomocą przychodzi znana wyszukiwarka Booking.com. Wiemy, że nie zawsze wszystko dla Was jest jasne i często macie obawy przed rezerwacją tam noclegu. Podpowiadamy jednak jak bezpieczenie rezerwować - koniecznie zajrzyjcie do naszego artykułu Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty . Piszemy w nim na co zwrócić uwagę podczas rezerwacji, kiedy możemy ją anulować oraz jakich filtrów użyć, aby dopasować pobyt do naszych oczekiwań. Możecie wybrać zarówno formę noclegu - hotel, pensjonat, domki, agroturystykę, jak i wszelkie dodatkowe udogodnienia: basen, śniadania, SPA i wiele innych. Rezerwacja noclegu nigdy nie była tak prosta!

Polecane atrakcje w okolicy - Zakopane i Tatry, Pieniny

Mamy coś również dla miłośników przygód i adrenaliny. Jeżeli odkryjecie już wszystkie atrakcje w Zakopanem, warto odkryć równie niesamowitą okolicę. Nie są to atrakcje w samym Zakopanem, ale w Tatrach i w pobliskich Pieninach, gdzie warto wybrać się chociaż na jednodniową wycieczkę.

Przeczytaj także: Pieniny - atrakcje, które warto odwiedzić

Spływy flisackie tratwami Dunajcem

flisacy

Jedna z największych atrakcji Pienin - przepięknego regionu naszego kraju. Spływy tratwami flisackimi to wyjątkowa okazja do przemierzenia Pienin przełomem Dunajca i odkrycia ich niepotwarzalnego piękna. Podczas wyparwy flisacy opowiedzą Wam ciekawe historie i pokażą najpiękniejsze miejsca regionu.

Przeczytaj także: Spływy Dunajcem - spływy flisackie w Pieninach

Rafting pontonami Dunajcem - Góral Ponton

Rafting Dunajcem Goral Ponton

Jeśli kochacie adrenalinę i dobrą przygodę - koniecznie w Pieninach wybierzcie się na spływ pontonowy przełomem Dunajca. Pamiętajcie o tym, aby wybrać specjalistyczną firmę, która nie tylko posiada odpowiedni sprzęt ale również zadba o to, aby wyprawa była całkowicie bezpieczna. Jedną z firm, którą z czystym sumieniem możemy polecić jest Góral Ponton - od lat zajmującą się tego typu wyprawami na terenie Pienin.

Przeczytaj także: Spływy kajakowe i pontonowe Góral Ponton

Bachledka SKI-SUN

Bachledka SKI-SUN

W Bachledka Ski & Sun na Słowacji można zobaczyć wiele atrakcji zarówno zimą, jak i latem. Bachledka Ski & Sun to kompleks rekreacyjny położony w miejscowości Ždiar w Słowacji. To popularny ośrodek narciarski, który oferuje doskonałe trasy narciarskie dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. W sezonie zimowym można tu cieszyć się z jazdy na nartach i snowboardzie.

W sezonie letnim, Bachledka Ski & Sun przekształca się w rekreacyjne centrum letnie, oferujące różnorodne atrakcje dla całej rodziny. Można tu korzystać z pieszych szlaków turystycznych, rowerowych tras oraz innych aktywności na świeżym powietrzu. Znajduje się tu malownicza ścieżka koronami drzew, który oferuje niezwykłe widoki na okoliczne góry i lasy. To fascynujące przeżycie, pozwalające zobaczyć przyrodę z innej perspektywy.

MAPA ATRAKCJI ZAKOPANEGO

Przeczytaj także:

TATRY I PODHALE - DLACZEGO WARTO TU PRZYJECHAĆ?

SPŁYWY PONTONOWE I KAJAKOWE GÓRAL PONTON

SPŁYWY PRZEŁOMEM DUNAJCA TRATWAMI FLISACKIMI

Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty 2022

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad