fbpx

Zakopane - Atrakcje i Mapa. Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Zakopane

Ale nie tylko. Zakopane oferuje także wiele atrakcji turystom, którzy niekoniecznie chcą zdobywać szczyty. To miasto przyciąga jak magnes, jest pełne odwiedzających o każdej porze roku. Pięknie położone z mnóstwem atrakcji, które warto poznać. Przedstawiamy niektóre z nich.

Wiadomo, że Zakopane to najlepszy punkt wypadowy w Tatry. Tatry to najwyższe pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, na granicy Polski i Słowacji. Góry piękne, niepowtarzalne i warte zobaczenia. Tatry są wspaniałe o każdej porze roku, o każdej porze roku inne i zachwycające. To, co zobaczymy wędrując po górskich szlakach, zbobywając szczyty, czy obserwując panoramy z wież widokowych, na zawsze pozostaną w pamięci. Kto raz pojechał w Tatry, będzie chciał tu wracać. Każdy z turystów wędruje po tatrach inaczej. Są wprawieni w górskich ekstremalnych wyprawach, na nich czekają najwyższe szczyty, są zimowy zdobywcy gór, są także mniej wprawieni, rodziny z dziećmi, seniorzy oraz lubiący niewymagające zbytniego wysiłu spacery. W Tatrach każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od potrzeb.

Z pewnością wszyscy odnajdą piękne widoki i niezapomniane wrażenia. Jednym z obowiązkowych punktów dla turystów jest zdobycie Kasprowego Wierchu, który znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Mniej zaawansowani turyści mogą skorzystać z kolei. Warto również wybrać się do Morskiego Oka. To miejsce, które przyciąga rzesze turystów. I nic dziwnego, bo jest malownicze i warte zobaczenia. Leży na wysokości 1395 m n.p.m, jest największym i najpiękniejszym jeziorem w Tatrach, położonym wśród tatrzańskich szczytów. Wzdłuż niego przebiega szlak, biegnący w górę nad Czarny Staw, a następnie na najwyższy polski szczyt - Rysy (2499 m n.p.m.). Droga do tego pięknego górskiego jeziora prowadzi przez Tatrzański Park Narodowy, więc z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń estetycznych.

Kolejne miejsce na tatrzańskim szlaku to Dolina Chochołowska, jedna z najpiękniejszych i najdłuższych dolin w Tatrach. Takich widoków się nie zapomina. Spacer Doliną to czysta przyjemność dla ciała i dla ducha. Dolina Chochołowska to dolina w Tatrach, stanowiąca zachodni kraniec Tatr Zachodnich. Leży na obszarze miejscowości Witów, niedaleko Doliny Kościeliskiej. Jej długość to około 10 km, z czego 4 km stanowi głęboki wąwóz z przewężeniami zwanymi bramami. Dolina jest zbudowana także z wapieni i skał krystalicznych. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się Schonisko PTTK, które jest główną bazą dla turystów odwiedzających tę część Tatr. Dolina Kościeliska także zachwyci turystów. Jest to jedna z najbardziej znanych i najpiękniejszych dolin w Tatrach Zachodnich, duża malownicza dolina o długości 8 km. Jednym z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych szczytów jest Gubałówka, skąd rozciąga się wspaniały widok na panoramę Tatr.

SPIS TREŚCI - CO WARTO ZOBACZYĆ W ZAKOPANEM?

Spacer Krupówkami to tradycja

Wiemy już co należy zobaczyć, wędrując górskimi szlakami. A w Zakopanem? W samym sercu Tatr? Ulica Krupówki to słynny deptak, przy którym ulokowały się klimatyczne restauracje regionalne i pamiątki, tutaj też wychodzą uliczni artyści i tutaj tętni życie miasta o każdej porze roku. Miejsce kultowe w Zakopanem, ulubiona trasa spacerowa turystów, którzy chcą chłonąć atmosferę miasta. Co warto zobaczyć na Krupówkach? Ulokowało się tu na przykład Muzeum Retro Maniak. Wizyta w nim przeniesie turystów do czasów dzieciństwa. W Muzeum Retro Maniak można spotkać bohaterów swoich bajek, w tym Bolka i Lolka, Pszczółkę Maję albo Baltazara Gąbkę. Sa tu również lalki w strojach ludowych i regionalnych wraz z ręcznie robionymi domkami. Znajdą tutaj także coś dla siebie maniacy komputerowi. W muzeum zobaczyć można kultowe Atari oraz Commodore, a także zagrać we Flippera. Kolejną atrakcją turystyczną Krupówek, lubianą głównie przez dzieci jest Myszogród. Ten niecodzienny Mniaturowy Mysi Park Rozrywki to dom tysiąca myszek z całego świata. W Myszogrodzie myszy mieszkają w różnych sceneriach na 200 metrach kwadratowych. Zwiedzający mogą zobaczyć pełne atrakcji mysie życie. Myszki jeżdżą pociągiem, latają spodkiem UFO, bawią się na stoku narciarskim, albo po prostu odpoczywają w mysich domkach. Oczko wodne oraz drewniany mostek na Foluszowym Potoku to kolejna atrakcja turystyczna Krupówek i całego Zakopanego. Znajduje się na końcu ulicy. Spacerując Krupówkami warto obejrzeć koścół Najświętszej Rodziny. To interesujący zabytek, jego budowa trwała od 1877 do 1899 roku. Reprezentuje kilku stylów w architekturze: neoromański, styl zakopiański i tzw. sposób zakopiański. Wnętrze zdobi piękna polichromia.

Muzeum Tarzańskie

To jedna z ważniejszych atrakcji Krupówek i Zakopanego. Miejsce, które będąc w Zakopanem koniecznie trzeba odwiedzić. W Muzeum Tatrzańskim przedstawione są dzieje górali i Podhala, dlatego wizyta w nim z pewnością przybliży zycie codzienne i kulturę tego regionu Polski. W ekspozycji duży położony jest na historię Zakopanego, które ze zwykłej wioski przekształciło się najpopularniejszy w Polsce kurort wypoczynkowy. Ciekawym elementem w Muzeum Tatrzańskim jest część etnograficzna, pokazująca, jak w XIX wieku mieszkali górale. Odtworzono tu izbę białą, czarną oraz świetlicę. Na wyposażenie składają się oryginalne sprzęty, część pochodzi z kolekcji ofiarowanej muzeum przez Marię Dembowską. W zbiorach muzeum sa nie tylko eksponaty związane z historią czy kulturą. Ma on bowiem także dział przyrodniczy, etnograficzny i dział sztuki. Kolekcja jest różnorodna i wpsaniała. Zbiory zoologiczne pochodzą z Tatr, Skalnego Podhala, Kotliny Orawsko-Nowotarskiej oraz Pienin. Do najcenniejszych należy dziewiętnastowieczna kolekcja ornitologiczna, zbiór motyli z Tatr i Podtatrza, zbiór ważek tatrzańskich oraz kolekcja kości niedźwiedzia jaskiniowego, głównie z Jaskini Magury w Tatrach. Zbiory geologiczne to prawie 2800 okazów skał, minerałów i skamieniałości z całego obszaru Tatr i Podtatrza. Kolekcje geologiczne Muzeum posiadają dużą wartość naukową i w znacznej mierze są eksponowane na stałej wystawie. Zwiedzającym Muzeum Tatrzańskie udostępniona jest także część zbiorów etnograficznych. W gmachu głównym można je oglądać na stałej wystawie etnograficznej, przedstawiającej kulturę ludową Podhala od drugiej połowy XIX wieku do współczesności. Na zbiory Działu Sztuki, liczące około 11000 obiektów, składa się kilka interesujących kolekcji. Turyści zobaczą tu obrazy, grafiki i rysunki o tematyce tatrzańskiej, W zbiorach Muzeum Tatrzańskiego znajduje się akwarelowa kopia Morskiego Oka pędzla Jana Kantego Wojnarowskiego z około 1860 roku. Do najstarszych pejzaży tatrzańskich należą również dzieła Alfreda Schouppégo Łomnica i Dolina Strążyska. Sporą kolekcję stanowi zbiór portretów, na który składają się wykonane w różnych technikach dzieła przedstawiające znanych w Zakopanem artystów, polityków, sportowców, a także typy górali. Są tu portrety patrona Muzeum, dra Tytusa Chałubińskiego, Stanisława Witkiewicza (malował go między innymi Jacek Malczewski), słynnego góralskiego gawędziarza i muzykanta Jana Krzeptowskiego Sabały, górali-przewodników oraz pastele wykonywane przez Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Bardzo cenny dla historii Zakopanego jest zbiór 50 karykatur Kazimierza Sichulskiego, jednego z najgłośniejszych polskich karykaturzystów portretujących swoich współczesnych. Interesująca jest także kolekcja rzeźby artystów zakopiańskich.

Dom do góry nogami

Znajduje się przy alei 3 Maja, bardzo blisko Krupówek. To świetna rozrywka dla wszystkich, którzy lubią zabawy z przymrużeniem oka, ciekawe i zabawne miejsce. Tutaj można zwątpić w swoje zmysły oraz grawitację, trzymającą nas twardo na ziemi. W tym domu wszystko staje na głowie! Chodzi się po suficie, całe jego wyposażenie stoi, a raczej wisi, przyczepione do podłogi. Atrakcja dla dzieci, rodziców, da całych rodzin.

Prawdziwe oscypki w muzeum

Wiadomo, Zakopane i Podhale to także pyszne regionalne wyroby. Dlatego będąc tutaj polecamy wizytę w Muzeum Oscypka. Znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej, kwadrans spacerem od Krupówek. Powinni się tam wybrać zwłaszcza amatorzy tych wyjątkowych serów. W Muzeum Oscypka turyści poznają tajniki ich powstania, zdradza je prawdziwy baca. Oczywiście, nie powie wam wszystkiego, ale warto posłuchać. Na oczach odwiedzających powstaje najpopularniejszy z góralskich serów. Można zobaczyć wszystkie etapy jego produkcji zgodnie z tradycyjną recepturą. W muzeum dowiemy się także skąd pasterze wzięli się pod Tatrami, co to jest kosor, ferula czy pucenie. W muzeum można również stworzyć własny oscypek. W sklepiku turyści zaopatrza się w certyfikowane wyroby. To miejsce koniecznie trzeba odwiedzić!

Wielka Krokiew

Słynna Wielka Krokiew to największa i najbardziej znana skocznia narciarska w Polsce. Znajduje się przy ul. Bronisława Czecha 1 i będąc w stolicy polskich Tatr warto ją zobaczyć. Zbudowana została według projektu Karola Stryjeńskiego, a jej uroczystego otwarcia dokonano w 1925 roku podczas konkursu skoków. Od 1989 roku nosi imię Stanisława Marusarza - polskiego skoczka narciarskiego, olimpijczyka. Zlokalizowana jest na północnym stoku góry Krokiew (1378 m n.p.m.), na wysokości 1050 m n.p.m. W Polsce to kultowa skocznia narciarska, na której nieraz wygrywali polscy skoczkowie tacy jak Adam Małysz i Kamil Stoch. Miejsce nie tylko dla fanów sportu, każdy bowiem ma możliwość zjechania ze skoczni narciarskiej Wielka Krokiew. Wartym odnotowania jest fakt, że jest to drugie miejsce na świecie, a pierwsze w Europie gdzie możemy zjechać ze skoczni. Można poczuć się prawie jak skoczek narciarski, adrenalina i niesamowite emocje – tu turyści dostaną to w dużych ilościach. Zjazd odbywa się na pontonie. Są to specjalnie przygotowane tubingi do zjazdu na igielicie (powierzchnia pokrycia skoczni narciarskiej.

Tu tworzył Witkacy

Przy ul. Antałówka 6 zlokalizowana jest Willa Witkiewiczówka. Jest to piękny i całkiem spory budynek zaprojektowany w stylu zakopiańskim, w którym pracował niegdyś Witkacy. Willa została zbudowana w roku 1904 na Antałówce i od początku była związana z losami członków rodziny Witkiewiczów. Zaprojektował ją Jan Koszczyc Witkiewicz, bratanek Stanisława. W latach 30. XX wieku mieszkał tu i tworzył Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy. Będąc w Zakopanem koniecznie trzeba zobaczyć Witkiewiczówkę.

Ikona zakopiańskiego stylu

W Zakopanem nie brakuje wspaniałych budowli reprezntujących niepowtarzalny zakopiański styl. Jedną z nich jest Willa Koliba, mieszcząca się przy najstarszej ulicy Zakopanego, czyli ulicy Kościeliskiej. To pierwszy dom w stylu zakopiańskim projektu Stanisława Witkiewicza. Witkiewicz postanowił stworzyć styl wyrosły z miejscowej sztuki budownictwa. Nawoływał do wykorzystywania motywów miejscowych we wznoszonych willach. Udało się. W pięknej Willi Koliba mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Ta budowla otworzyła historię stylu zakopiańskiego, po niej Witkiewicz zaprojektował jeszcze kilka drewnianych zakopiańskich domów. Dom Witkiewicza jest piękny, mimo iż był wielokrotnie przebudowywany, nadal robi na przyjezdnych ogromne wrażenie. Dzieciom z pewnością spodoba się taka typowo góralska chata, będąca jakby żywcem wyjęta z bajki. Zobaczcie zatem ten zakopiański styl i podziwiajcie wspaniałe domy i pensjonaty. To bardzo istotna część podhalańskiej kultury.

Willa Atma

To nie koniec niepotarzalnych obiektów, reprezentujacych ubiklany styl w budownictwie. Willa Atma stoi przy ulicy Kasprusie. Jest to piękna drewniana willa zbudowana w 1895 roku przez Józefa Kasprusia-Stocha jako pensjonat. W latach 30. XX wieku mieszkał w niej Karol Szymanowski. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Szymanowskiego - muzeum biograficzne tego wielkiego kompozytora.

Kaplica na Jaszczurówce

Pochodząca z poczatku XX wieku zachwyca urodą i prostotą. To magiczne miejsce, chętnie odwiedzane przez mieszkańców Zakopanego i turystów. Jaszczurówka to gęsto zabudowana dzielnica Zakopanego przy drodze Oswalda Balzera, która to biegnie aż do Morskiego Oka. Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa została wzniesiona została według projektu Stanisława Witkiewicza. Została ufundowana przez rodzinę zmarłego właściciela dóbr szaflarsko-poroniańskich Adama Uznańskiego. Budynek jest doskonałym przykładem stylu zakopiańskiego i zarazem jednym z najpiękniejszych drewnianych kościołów w Polsce. Świątynia osadzona jest na wysokiej kamiennej podmurówce. Posiada strzelisty dwuspadowy dach pokryty gontami, a nad głównym wejściem w oddzielnej kapliczce zobaczymy rzeźbioną figurkę Chrystusa Frasobliwego autorstwa Janosa z Dębna. Zachwyca także wnetrze kaplicy. Ołtarz główny również zaprojektowany został przez Stanisława Witkiewicza. Ma on kształt chałupy góralskiej, po jego bokach podziwiać możemy piękne witraże także autorstwa Witkiewicza, z prawej przedstawiające Matkę Boską Częstochowska i orłem piastowskim, z lewej Matkę Boską Ostrobramską i litewską Pogoń. Kaplica w Jaszczurówce wspaniale komponuje się z okolicznym tatrzańskim pejzażem. Warto odwiedzić to miejsce, by popodziwiać drewnianą kaplicę wybudowana w stylu zakopiańskim.

Dla rodzin „ZwierzOgród”

Tatrzański Park Edukacyjny „ZwierzOgród” pod skocznią w Zakopanem to wyjątkowe miejsce i świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Zobaczyć można tutaj wiele okazów tatrzańskich zwierząt dzikich i hodowlanych. Na terenie Parku turyści poznają tatrzańską faunę i florę. Moc atrakcji czeka na odwiedzających, znajduje się tu bowiem zagroda z owcami, kozami karpackimi i lisami. trakcja ta z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń najmłodszym, zwierzęta można karmić i głaskać. W parku znajduje się również zagroda z majestatycznie prezentującymi się jeleniami szlachetnymi. Wybieg dla świstaków z siecią nor zachwyci wszystkich. W Tatrzańskim Parku Edukacyjnym zobaczyć można prawdziwe dzieła sztuki - rzeźby z piasku wykonane przez artystów z Czech. Miejsce niezywkle ciekawe, godne polecenia na rodzinną wycieczkę.

AquaPark Zakopane

Mieści się przy ul. Jagiellońskiej 31. Warto zapamiętac ten adres. Pogoda w górach nie zawsze dopisuje, a wizyta w tym miejscu dostarczy wielu wrażeń, odpręży i zrelaksuje. To zdrowa i przyjemna aktywność, która bardzo przyda się podczas urlopu. Walory zdrowotne zażywania przyjemności w zakopiańskim Agua Parku też trudno przecenić. Tutejsze wody termalne posiadają specyficzny skład chemiczny, co pozytywnie wpływa na zdrowie. Na miejscu czekają baseny termalne o różnej głębokości i przeznaczeniu, jacuzzi, strefa saun czy grota solna. Ponadto działa tu Kręgielnia i Sala Zabaw, co z pewnością ucieszy młodszych i starszych turystów. Dla osób poszukujących wyjątkowego relaksu stworzony tu został również Świat Saun, w którym znajdują się: sauna fińska i solankowa, kabina zimowa, biosauna, łaźnia parowa i pokój relaksacyjny. Dzieci mogą bezpiecznie korzystać ze stworzonego z myślą o nich brodzika ze zjeżdżalniami, fontannami i kolorowymi, interaktywnymi zabawkami w kształcie zwierząt.

Egzotyka w Zakopanem

Papugarnia Egzotyczne Zakopane to największa papugarnia nie tylko w Zakopanem, ale całej Małopolsce. Świetne miejsce na relaks i kontakt z tymi pieknymi ptakami! Mieści się na Drodze do Olczy 11. Żyje tutaj ponad 100 pięknych okazów: lorysy górskie, kakadu, ary i inne. Papugi są bardzo różne, ale najczęstszą cechą wszystkich gatunków papug są ich przepiękne jaskrawo zabarwione pióra, choć są pewne wyjątki. Papugi mogą różnić się wielkością, ale większość gatunków ma kolor zielony. Wyróżniają się niesamowitymi zdolnościami naśladowania głosu człowieka. Niektóre gatunki papug są wielobarwne, z jasnoniebieskim, żółtym, zielonym lub białym upierzeniem. Można je karmić i głaskać.

Góralski Ślizg

Jest to gigantyczna zjeżdżalnia pod Gubałówką. Zadowoli poszukiwaczy mocnych wrażeń. Posiada 8 niezależnych torów, 14 metrów wysokości i 5 metrów długości! Można zjeżdżać na wiele sposobów - ścigać się razem z innymi, zjeżdżać samodzielnie lub parami. Doskonała zabawa dla wszystkich turystów, odwiedzających Zakopane. Rodzice mają świetną wspólną zabawę zjeżdżając w dół wraz ze swoimi dziećmi. Kazdemu należy się chwila beztroskiej radości…

Poznaj świat pod wodą

Podwodny Świat Zakopane to obiekt po gruntowej modernizacji, przeprowadzonej w 2020 roku. Rok później wprowadzono audioprzewodnik dający fajną porcję edukacji i ciekawostek, super miejsce rodzinne, na pogodę i niepogodę. Turyści mogą obserwować zachowanie ryb w ich naturalnym środowisku, z brzegu lub z łodzi, bez przeszkód, bez okularów i rurki do nurkowania, a jednocześnie pośrodku połyskującej ławicy ryb. Zanurz się w ekscytujących słodkich wodach i odwiedź Podwodny Świat.

Świat Iluzji

W dolnej części Krupówek znajduje się kolejna atrakcja Zakopanego dedykowana rodzinom z dziećmi. To Iluzja Park. Tajemnicze przejścia, ukryte pomieszczeń rozłożonych na dwóch piętrach, kryjące wiele niespodzianek. W tym miejscu najlepiej przekonacie się na czym polega… iluzja. W tym niesamowitym miejscu to, o czym myśleliśmy, że jest nam znane, przestaje być oczywiste. Na odwiedzających czekają także prawdziwe pioruny, wiatr halny wiejący 156 kilometrów na godzine, krople deszczu lecące do góry, lewitacja, znikanie i mnóstwo zagadek. Mmagia i nauka z iluzją się przeplata, zadziwia i zachwyca. Atrakcja z pewnością zaskoczy każdego!

Wjedź na Gubałówkę

Wyciągiem krzesełkowym lub kolejką linową można dojechać na szczyt Gubałówki. Jazda trwa około 8 minut. Z Gubałówki roztacza się piękna panorama na Tatry. To atrakcja Zakopanego, jakiej nie sposób pominąć. Nie trzeba dużo chodzić, a wrażenia gwarantowane. Polecamy wszystkim bez względu na wiek. Kolejka na Gubałówkę została wybudowana w roku 1938. Urządzenia napędowe oraz wagonik sprowadzono ze Szwajcarii. Wjazd nią na górę z pewnością bardzo spodoba się najmłodszym. Wagoniki wiozą turystów na sam szczyt, jadąc po szynach z dolnej stacji, znajdującej się prawie w samym centrum Zakopanego. Jednorazowo kolejką może jechać 120 osób. Większość przyjezdnych swą pierwszą wizytę w Tatrach zaczyna właśnie od Gubałówki. Panorama gór z Gubałówki jest nie tylko wyjątkowo malownicza, ale też niezwykle rozległa. Obejmuje Tatry Polskie, Gorce i Podhale, a przy dobrej widoczności także Pieniny i Beskid Sądecki. Można również dostrzec spore fragmenty Tatr Słowackich oraz Beskidu i Pienin, leżących po stronie słowackiej. Dodatkowymi atrakcjami na szczycie Gubałówki są liczne sklepiki, stragany, bary, kafejki i restauracje, gdzie można miło spędzić czas. Nowością na Gubałówce jest zjeżdżalnia grawitacyjna, wspaniała atrakcja dla dzieci oraz ich rodziców. Organizatorzy proponują zjazd specjalnym wózkiem, serpentyną po wyprofilowanym torze ze szczytu góry w kierunku Zakopanego, po południowej stronie. Długość tego toru wynosi 700 metrów. Na Gubałówce znajduje się także wypożyczalnia rowerów. Wypożyczając rower na Gubałówce i zjeżdżając nim do Zakopanego trasa wiedzie tylko z górki. Wypożyczalnia Butorowy Bike Rental daje turystom możliwość pozostawienia roweru w wyznaczonym miejscu w samym centrum Zakopanego, co jest niewątpliwie bardzo dużym ułatwieniem.

Park Janosika – moc zabawy

Na najmłodszych turystów czeka w samym centrum Krupówek unikatowa sala zabaw - Park Janosika. Znajdziemy wewnątrz wspaniałe wielopoziomowe konstrukcje wypełnione przeszkodami, zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, tor pontonowy, zakręcone korytarze, ogromne śnieżne kule, siatki do wspinaczki, mini boisko do gry w piłkę nożną oraz koszykówkę. W Janosiku można pobawić się gigantycznymi piankowymi lub magnetycznymi klockami, dzięki którym stworzyć można wyjątkowe konstrukcje.

Poznaj przyrodę Tatr

Centrum Edukacji Przyrodniczej znajduje się przy ulicy Chałubińskiego. Na miejscu działa sklepik z pamiątkami. Zmodernizowane Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN to najnowocześniejszy tego typu obiekt w regionie. W środku znajduje się kino 4D, największa w Polsce makieta Tatr, sala odkryć, sklepik z wyjątkowymi górskimi gadżetami i wydawnictwami oraz wiele innych atrakcji. Do dyspozycji turystów jest baza edukacyjna: Centrum Edukacji Przyrodniczej (ul. Chałubińskiego 42 a) z Ogrodem Roślinności Tatrzańskiej, Tatrzańskie Lapidarium - zbiór skał i roślin odzwierciedlających geologiczną mapę Tatr (ul. Karłowicza) oraz wystawy czasowe w Kuźnicach. Wstęp jest bezpłatny.

Piękna zabytkowa nekropolia

Przy ul. Kościeliskiej znajduje się miejsce niezwykłe. To stary cmentarz noszący oficjalną nazwę Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. To najstarszy zakopiański cmentarz, ufundowany w 1848 roku przez Jana Pęksę, stąd nazwa. Brzyzek zaś to w gwarze góralskiej urwisko nad potokiem. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku to miejsce wyjątkowe, nie tylko z klimatem, ale też niezwykle ważne w historii miasta. Spoczywają tutaj założyciele miasta i zasłużeni dla Tatr oraz Podhala. Spoczywa tu również wielu przewodników górskich.Na cmentarzu jest około 500 grobów, z tego połowa to ludzie zasłużeni. Wśród nich Tytus Chałubiński, Sabała, Józef Stolarczyk, Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy (i jego rodzice), Kornel Makuszyński, Stanisław Marusarz i Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Będąc w Zakopanem polecamy odwiedzenie tego miejsca.

Pogoda w Zakopanem - kiedy warto przyjechać na urlop?

Kiedy warto zaplanować urlop w Zakopanem? Tak naprawdę wszyystko zależy od Waszych upodobań i preferencji, ponieważ w Zakopanem jest co robić przez cały rok. Począwszy od lata, kiedy zdobywamy górskie szczyty, a także wiosną i jesienią nic nie stoi na przeszkodzie (no może czasem pogoda pokrzyżować plany), aby wędrować po górach. Dla osób nie lubiących tłumu szczególnie te miesiące, poza sezonem polecamy na spędzenie urlopu. Szlaki są wtedy mniej uczęszczane, a i pogoda potrafi zaskoczyć przyjemnym słońcem. Zimą Zakopane zamienia się w prawdziwą zimową stolicę Polski. Liczne trasy narciarskie, wyciągi i termy - potrafią zrobić niesamowity zimowy klimat.

Noclegi w Zakopanem i okolicach - Tatry i Podhale

Jeżeli szukacie noclegu w Zakopanem i jego okolicach, z pomocą przychodzi znana wyszukiwarka Booking.com. Wiemy, że nie zawsze wszystko dla Was jest jasne i często macie obawy przed rezerwacją tam noclegu. Podpowiadamy jednak jak bezpieczenie rezerwować - koniecznie zajrzyjcie do naszego artykułu Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty . Piszemy w nim na co zwrócić uwagę podczas rezerwacji, kiedy możemy ją anulować oraz jakich filtrów użyć, aby dopasować pobyt do naszych oczekiwań. Możecie wybrać zarówno formę noclegu - hotel, pensjonat, domki, agroturystykę, jak i wszelkie dodatkowe udogodnienia: basen, śniadania, SPA i wiele innych. Rezerwacja noclegu nigdy nie była tak prosta!

 

Przeczytaj także:

TATRY I PODHALE - DLACZEGO WARTO TU PRZYJECHAĆ?

SPŁYWY PONTONOWE I KAJAKOWE GÓRAL PONTON

SPŁYWY PRZEŁOMEM DUNAJCA TRATWAMI FLISACKIMI

Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty 2022

Powiązane artykuły