Miasta Karkonoszy

Jelenia Góra - atrakcje turystyczne

Dlaczego warto wybrać się do Jeleniej Góry na Dolnym Śląsku? Bo to piękne i interesujące miasto. Jest położone nad Bobrem, w malowniczej Kotlinie Jeleniogórskiej. Jest otoczone Górami Izerskimi, Górami Kaczawskimi oraz Rudawami Janowickimi. Na południu rozciąga się najwyższe pasmo Sudetów - Karkonosze.

To miasto pełne zabytków i zachwycającej architektury o różnych stylach. Miasto może poszczycić się klimatyczmymi i przyciągającymi turystów miejscami. Miasto jest doskonałą baza wypadową w góry, ale samo w sobie także stanowi świetny cel turystycznej wyprawy. Co możemy zwiedzić w Jeleniej Górze, jakie atrakcje turystyczne oferuje to miasto?

SPIS TREŚCI:

Rynek w Jeleniej Górze

Warto udać się przede wszystkim na jeleniogórski rynek, który otaczają urokliwe, kolorowe kamieniczki z arkadowymi podcieniami. Na środku znajduje się barokowo-klasycystyczny ratusz wybudowany w XVIII wieku i zajmujący centralną część placu oraz fontanna Neptuna, stanowiąca ulubione miejsce spotkań mieszkańców. Symbolizuje dawne stosunki Jeleniej Góry z krajami nadmorskimi. Ratusz otaczają przepiękne kolorowe kamienice z klimatycznymi arkadowymi podcieniami. Jest tutaj również niebanalna siedziba Centrum Informacji Turystycznej  - dawny tramwaj. To pamiątka po XIX-wiecznej trasie tramwajowej, którą podróżowali kuracjusze z dworca w Jeleniej Górze, przybywający do uzdrowiska w Cieplicach. ynek Jeleniogórski to urocze miejsce, w którym nie zabraknie atrakcji i licznych zabytków. Przyciągającym wzrok elementem wkomponowanym w jeden z narożników Ratusza jest jeleniogórski szczudlarz. Postać wygląda, tak jakby zastygła w murach budynku. Przed Ratuszem znajdziemy również uroczego czerwonego jelonka.

Baszty po murach obronnych

Kolejna atrakcja to pozostałości murów miejskich, które dawniej miały 36 baszt. Do dziś zachowały się dwie - Grodzka i Zamkowa, która dawniej służyła jako więzienie. Warto wspiąć się na Basztę Zamkową, gdyż z jej szczytu podziwiać możemy wspaniałą panoramę Karkonoszy. Baszta Grodzka zbudowana została w XV wieku, a w XVII wieku została zaadaptowana do celów mieszkalnych, całkowicie tracąc znaczenie obronne. Po 1945 roku mieściła mieszkania komunalne, a od lat 70 gościła instytucje związane z kulturą. Wejście zdobi barokowy portal, pochodzący z nieistniejącej kamienicy, stojącej kiedyś przy ulicy Grodzkiej. Pamiątkami po dawnej zabudowie są również trzy inne detale wmurowane obok wejścia. Baszta Zamkowa była jedną z bram wjazdowych do Jeleniej Góry, dawnej okalanej murami obronnymi. Brama chroniona była dodatkowo przez wieżę, zbudowaną również z kamienia i znajdującą się na linii wewnętrznych murów. Obecnie Wieża Zamkowa udostępniona jest dla turystów jako punkt widokowy. Co jeszcze warto zwiedzić w Jeleniej Górze? Doskonale zachowaną Basztę Wojanowską wraz z przyległą do niej basteją. W średniowieczu pełniły one funkcję obronną, gdyż właśnie tędy przebiegała droga do Wojanowa. Tutejsze lochy pełniły funkcję wiezienia. Pod koniec XV wieku, na skutek silnego wiatru, wieża zawaliła się, zabijając pod gruzami 5 osób. Szybko ją odbudowano i w obecnym kształćie podziwiamy ją do dziś.

Bazylika świętych Erazma i Pankracego

Jednym z głównym zabytków Jeleniej Góry, najstarszą i najważniejszą budowlą sakralną, jest bazylika świętych Erazma i Pankracego. Wybudowano ją w stylu gotyckim, lecz na przestrzeni wieków była kilkakrotnie przebudowana. Wyposażenie w jej wnętrzu pochodzi z okresu baroku. Świątynia poświęcona patronom Jeleniej Góry powstała w XIV wieku, jednak obecny kształt otrzymała w następnym stuleciu. Kościół wzniesiono z kamienia w formie trzynawowej bazyliki zwieńczonej wieżą. Do dziś podziwiać można liczne gotyckie detale kamieniarskie, najlepiej zachowane w portalach i obramieniach okiennych. Wnętrze zachowało gotycką formę, ale wyposażenie pochodzi z czasów renesansu i baroku. Dominującym elementem jest niezwykle bogaty i monumentalny osiemnastowieczny ołtarz. Niezwykle cenne są pochodzące z tego samego okresu organy, wykonane w warsztacie włoskiego organomistrza Adama Caspariniego.  Na terenie przyległym do kościoła stoją jdwie osiemnastowieczne figury - w pobliżu głównego wejścia kolumna Maryjna, a po północnej stronie rzeźba Św. Jana Nepomucena (na Dolnym Śląsku figur tego świętego jest bez liku).

Sanktuarium pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego

Turystom polecamy także odwiedzenie Sanktuarium pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego. Kościół ten jest świadectwem niebywałej zamożności jeleniogórskich mieszczan, którzy na początku wieku XVIII sfinansowali budowę tego ogromnego kościoła. To perełka na skalę regionu. Historia świątyni przypomina historię innych protestanckich świątyń na Dolnym Śląsku. Po wojnie trzydziestoletniej katolicy i protestanci zawarli pokój, w ramach którego teoretycznie oba wyznania miały bez przeszkód praktykować swoją wiarę. W praktyce na Dolnym Śląsku sytuacja protestantów wciąż pozostawiała wiele do życzenia, katolicy odbierali im świątynie i utrudniali zycie religijne. Zgoda altransztadzka zawarta w 1707 roku między królem Szwecji a cesarzem Imperium Habsburskiego przywróciła względny porządek. Umowa nie tylko obligowała katolików do zwrócenia części zabranych protestantom kościołów, ale również zezwalała na budowę siedmiu nowych obiektów- w tym sanktuarium w Jeleniej Górze. Świątynia jest przepiękna i okazała, także wewnątrz. Wspaniałe polichromie, alabastrowa chrzcielnica, imponująca ambona i ogromny ołtarz.

Zobaczcie cerkiew Świętych Apostołów

Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła to kolejna świątynia, którą warto zwiedzić w Jeleniej Górze. Kościół był wzmiankowany w 1453 roku, a później zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej. Obecna świątynia powstała w miejscu pierwotnej budowli. Cerkiew warto obejrzeć z zewnątrz, ale także i wewnątrz. Przed wejściem jest ciekawy portal, a na jednej ze ścian krzyże pokutne. Zazwyczaj krzyż pokutny fundował morderca w miejscu zbrodni lub na skrzyżowaniu dróg w ramach odkupienia swoich czynów.

Historia regionu

Muzeum Karkonoskie także spodoba się turystom, którzy zobaczą ekspozycje historyczne i etnograficzne opowiadające historię regionu. edukując się o historii i etnografii regionu. Wystawa prowadzi przez czasy starożytne i średniowieczne, opowiadając np. o pierwszych hutach w okolicach Szklarskiej Poręby i o początkach miasta. Turyści, zwiedzający ekspozycję zobaczą jak rozwijało się miasto na trzestrzeni dziejów i jakie były kierunki tego rozwoju.  Poznamy tu także historię powojennych przesiedleń i migracji. W zbiorach muezum znajdują się: szkło artystyczne, zbiory archeologiczne, etnograficzne, dzieła stuki i inne. Muzeum łączy historię z nowoczesnością, część wystawy ma charakter multimedialny.

Militaria na wyciągnięcie ręki

Propozycja turystyczna dla fanów wojskowości i miłośników militariów. Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze daje okazję zobaczenia mnóstwa ciekawych eksponatów związanych z ciężkim sprzętem wojskowym wykorzystywanym po 1945 roku. Wśród eksponatów są na przykład: wyrzutnie rakiet, czołgi, transportery opancerzone, wysokościomierz BOGOTA, haubica dywizyjna, armaty polowe, działo bezodrzutowe, armaty przeciwpancerne, automatyczne armaty przeciwlotnicze, ochraniacz pól minowych, mina morska, zestaw przeciwlotniczy i wiele innych. Muzeum interesujące i warte odwiedzenia.

Wieża „Grzybek”

Nie wszyscy turyści lubią kościoły i muzea. Jelenia Góra oferuje także inne atrakcje, związana z jej atrakcyjnym położeniem. Polecamy wycieczkę pieszą zielonym szlakiem turystycznym. Ostatni odcinek, zmierzający bezpośrednio w kierunku wieży, należy pokonać nieoznakowaną, szeroką ścieżką. Trasa ma długość 1 km, jej pokonanie zajmuje 22 minuty. Będzie to wycieczka na wieżę widokową „Grzybek”. Znajduje się na Wzgórzu Krzywoustego. Budowla ma 35 metrów wysokości, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy okryty charakterystyczną kopułą przypominającą kapelusz grzybka, stąd nazwa wieży. Warto tam dojść, bo z tarasu widokowego podziwiać można wspaniałe widoki - od dzielnicy miasta Zabobrze, przez centrum Jeleniej Góry, aż po zabudowę ciągnącą się w kierunku Cieplic. Przy dobrej pogodzie widać też fragment Gór Kaczawskich, pasmo Rudaw i Karkonoszy.

Zdobądź Chojnik!

To atrakcja turystyczna Jeleniej Góry, która przyciąga wycieczki szkolne i turystów indywidualnych. Fajna propozycja na rodzinną wyprawę, naprawdę warto z niej skorzystać. Zamek Chojnik jest usytuowany nieopodal Jeleniej Góry - Sobieszowa na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach, która mierzy 627 metrów n.p.m., a do jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające Piekielnej Doliny. Warownia znajduje się na terenie obszaru ochrony ścisłej, który jest częścią Karkonoskiego Parku Narodowego. Trasa na Chojnik jest malownicza, niezbyt wyczerpująca, ale ciekawa. Pierwsze wzmianki o zabytku połozonych na wzgórzu pochodzą z 1364 roku, a jego pierwsza rozbudowa miała miejsce w XV wieku. W pierwszej połowie XVI wieku zapewne z powodu trwogi tureckiej dokonano kolejnej modernizacji budowli. Zamek otoczono murami ze strzelnicami dostosowanymi do użycia broni palnej. Stał się prawdziwą warownią. Obiekt przez wieki  zmieniał swoich właścicieli. Obecnie ruiny zamku należą do najpopularniejszym na Dolnym Śląsku.

Odwiedziny w uzdrowisku Cieplice

Jedną z ciekawszych dzielnic Jeleniej Góry są Cieplice. To tu mieści się jedno z najstarszych w Polsce uzdrowisk do którego kuracjusze przyjeżdżają od kilkuset lat. Można tu korzystać z dobrodziejstw leczniczych wód termalnych, spacerować, zażywać relaksu na świeżym powietrzu. Centralnym punktem uzdrowiska jest oczywiście Park Zdrojowy. Piękne miejsce, pełne zieleni i ciekawej architektury. Park Zdrojowyw Cieplicach Przylega do pałacu Schaffgotschów. Pierwsze wzmianki o przypałacowym ogrodzie francuskim pochodzą z 1748 roku. W roku 1838 park został gruntownie przebudowany w stylu angielskim. W czasch współczesnych Park Zdrojowy został poddany gruntownej rewitalizacji, w ramach której parkowi starano się przywrócić dawny wygląd. Zlikwidowano asfalt na ścieżkach, wytyczono nowe alejki, wyregulowano drzewostan, posadzono wiele kwiatów i ozdobnych krzewów, posiano nową trawę. Remontowi został również poddany Teatr Zdrojowy i scena, a cały park otoczono żeliwnym, stylizowanym ogrodzeniem. W parku pojawiły się także stylizowane latarnie oraz pasujące do nich nowe ławeczki oraz elementy tzw. małej architektury przypominające dziewiętnastowieczny wygląd cieplickiego Parku Zdrojowego. Kolejną atrakcją turystyczną Cieplic jest Park Norweski. Znajduje się w centrum uzdrowiska, sąsiaduje z Parkiem Zdrojowym w Cieplicach. Oba parki łączy most.. Park został założony na początku XX wieku przez właściciela fabryki maszyn papierniczych Eugena Füllnera. Obecna nazwa pochodzi od pawilonu wybudowanego na wzór restauracji w Oslo. Ozdobą parku jest staw z kamiennym mostkiem, nad którym usytuowany jest Pawilon Norweski.

Spacer znanym deptakiem

Jeśli szukasz innych ciekawych atrakcji turystycznych w Jeleniej Górze i lubisz spacerować, to koniecznie musisz przejść się ulicą 1 Maja. Zabytkowe kamienice, odrestaurowane i przyciągające wzrok, restauracje, kawiarnie, ławki, sklepy. To można odpocząć po trudach zwiedzania. Do zobaczenia w Jeleniej Górze!

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Miasta karkonosze

szklarska poręba, szklarska poręba atrakcje, karkonosze atrakcje, szklarska poręba atrakcje dla dzieci, co robić w szklarskiej porębieszklarska poręba na weekend

Szklarska Poręba i okolice atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

Szklarska Poręba - miasto niesamowitych atrakcji. Poznaj jedno z najsławniejszych turystycznie miejsc w Polsce i dowiedz się, dlaczego warto je odwiedzić.

karkonosze atrakcje turystyczne, karkonosze atrakcje, karkonosze atrakcje dla dzieci, karpacz atrakcje, karpacz atrakcje turystyczne, karpacz atrakcje dla dzieci, co robić w karpaczu, muzeum zabawek karpacz, karkonoskie tajemnice, muzeum klocków lego karpacz, park miniatur kowary

Karpacz atrakcje turystyczne które warto zobaczyć 2023

Karpacz to urokliwa miejscowość turystyczna w Karkonoszach, która słynie z wielu malowniczych widoków, a i atrakcji turyści znajdą tu całe mnóstwo.

Kowary - atrakcje Karkonoszy

Kowary - poznaj atrakcje miejsowości

Na Dolnym Śląsku, gdzieś w Karkonoszach znajduje się niewielka, urocza miejscowość - sprawdźcie co warto w niej zobaczyć!

Karkonosze - odkrywaj z nami

Karkonosze atrakcje turystyczne, karpacz atrakcje turystyczne, kowary atrakcje turystyczne, szklarska poręba atrakcje turystyczne, miłków atrakcje, piechowice huta szkła, piechowice atrakcje, wakacje w polsce, gdzie na weekend karkonosze, gdzie na weekend góry

Karkonosze - atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Karkonosze to bezdyskusyjnie najbardziej malowniczy obszar Dolnego Śląska, który przyciąga do siebie rzeszę turystów.

karkonosze atrakcje, karkonosze atrakcje turystyczne, karkonosze na deszczowe dni, co robić gdy pada karpacz, wakacje w polsce

Karkonosze - 12 atrakcji turystycznych na deszczowe dni. Co warto zobaczyć i jakie ciekawe miejsca o…

Poznajcie 12 atrakcji turystycznych Karkonoszy, które odwiedzicie nawet podczas deszczowej pogody. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać.

karkonosze atrakcje turystyczne, karkonosze atrakcje, karkonosze atrakcje dla dzieci, karkonosze top 20 atrakcji, atrakcje turystyczne dolny śląsk, karpacz atrakcje, jelenia góra atrakcje, szklarska poręba atrakcje

Karkonosze - 30 atrakcji wartych zobaczenia

Karkonosze to najbardziej turystycznie rozwinięty obszar na Dolnym Śląsku. Atrakcyjność tego regionu tworzą nie tylko urokliwe szlaki górskie ale także liczne atrakcje turystyczne.

Karkonosze atrakcje turystyczne, Karkonosze atrakcje dla dzieci, Karpacz atrakcje turystyczne, Szklarska Poręba atrakcje turystyczne, Kowary atrakcje turystyczne, Jelenia Góra atrakcje turystyczne, wakacje w górach, gdzie na weekend, wakacje w polsce

Karkonosze - odkryj 31 atrakcji turystycznych regionu

Gotowi na przygodę w Karkonoszach? Przygotowaliśmy dla Was spis 31 najciekawszych atrakcji turystycznych regionu. Jesteśmy pewni, że każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie.

karkonosze atrakcje, karkonosze, karkonosze dla aktywnych, aktywnie w karkonoszach, aktywnie w karpaczu, atrakcje dla aktywnych, dolny śląsk atrakcje, lot balonem karkonosze, dream jump karkonosze, spływy pontonami berga karkonosze, kajakem po bobrze karkonosze, spływy karkonosze, termy cieplickie

Atrakcje dla aktywnych - odkryj Karkonosze

Karkonosze to region przepełniony licznymi atrakcjami turystycznymi. Dziś poznacie te, które zadowolą osoby, kochające aktywny wypoczynek.

Zimowe atrakcje Karkonoszy

Zimowe atrakcje Karkonoszy - co warto zobaczyć zimą?

Karkonosze to najchętniej odwiedzane góry na Dolnym Śląsku - jest tu mnóstwo szlaków, przepięknych widoków i pomniejszych atrakcji, które są atrakcyjne nie tylko w ciepłe, letnie dni, a również (a...

Świeradów Zdrój – atrakcje turystyczne

To niewielkie miasto w województwie dolnośląskim upodobali sobie nie tylko kuracjusze, korzystający z dobroczynnych własciwości tamtejszych wód mineralnych, ale również turyści, którzy lubią górskie wędrowki. Dużą zaletą jest także bliskość...

Weekend w Karpaczu

Weekend w Karpaczu - co warto zobaczyć? Pomysły na weekendowy wypad do Karpacza

Karpacz to obok Szklarskiej Poręby jedna z dwóch najczęściej odwiedzanych miejscowości po polskiej stronie Karkonoszy. Chętnie przyjeżdżają tu nie tylko mieszkańcy Dolnego Śląska, ale i turyści z całej Polski. Bliskość...

Weekend w Szklarskiej Porębie

Weekend w Szklarskiej Porębie - co warto zobaczyć? Pomysły na weekendowy wypad do Szklarskiej Poręby…

Szklarska Poręba to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości w południowej części Dolnego Śląska obok Karpacza czy Świeradowa-Zdroju. Jest położona w Karkonoszach - mówi się, że to stolica tych gór. Turystów...

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad