Karpacz atrakcje turystyczne które warto zobaczyć 2023

Karpacz to urokliwa miejscowość turystyczna w Karkonoszach, która słynie z wielu malowniczych widoków, a i atrakcji turyści znajdą tu całe mnóstwo.
36 atrakcji turystycznych Karpacza i okolic
Przedstawiamy największe atrakcje miasta i okolic. Karpacz to turystyczna miejscowość, która rocznie przyciąga blisko 150 tys. turystów. Odwiedzana jest głównie dzięki jej malowniczemu położeniu u stóp Karkonoszy. Liczba przybyłych turystów zdecydowanie nikogo nie dziwi, głównie ze względu na świetnie przygotowaną bazę noclegową i gastronomiczną, jak i liczne atrakcje, które czekają na turystów i przyprawiają o prawdziwy zawrót głowy. Miasto daje ogrom możliwości spędzenia wakacji, ferii zimowych, a także weekendu. Latem turyści przemierzają tu górskie szlaki, a zimą Karpacz kusi atrakcjami dla miłośników białego szaleństwa. Czekają tu na nich świetnie przygotowane stoki narciarskie, o różnorodnym stopniu trudności.
SPIS TREŚCI:
- Szlaki i szczyty górskie w Karkonoszach [Śnieżka, Szrenica, Wielki Szyszak, Łabski Szczyt]
- Szrenica - szczyt polskich Karkonoszy
- Atrakcje w Karpaczu i okolicach
- Papugarnia Śnieżka Karpacz
- Alpine Coaster - Letni Tor Saneczkowy
- Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego
- Miejskie Muzeum Zabawek
- Całoroczna kolej linowa Winterpol
- Atrakcje w okolicy Karpacza
- Mała Japonia - Ogród Japoński w Przesiece
- Chata na głowie w Miłkowie
- Gigantei w Piechowicach
- Park Fauny i Flory Słodkowodnej w Mysłakowicach
- Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach
- Krystalium
- Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach
- Kopalnia Podgórze w Kowarach
- Muzeum Sentymentów w Kowarach
- Muzeum Pałac Łomnica
- Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze
- Świat Lemurów w Łącznej
- ZOObaczysko
- Spływ Bobrem BERGA
- Kajakiem po Bobrze
- Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu
- Balloon Expedition
- Pogoda w Karpaczu
- Szklarska Poręba - inne miejscowości warte zobaczenia
- Rodzinny Park Rozrywki Esplanada
- Leśna Huta
- Brick City - Wystawa Klocków Lego oraz Zapomniane Zawody
- Melexy i dorożki KOŃ-RAD
- Muzeum Mineralogiczne
- Świeradów Zdrój - góry i wody zdrojowe
- Wieża Widokowa Sky Walk
- Wycieczka - Górskie Panoramy Świeradowa-Zdroju
- MAPA ATRAKCJI KARKONOSZY
Szlaki i szczyty górskie w Karkonoszach [Śnieżka, Szrenica, Wielki Szyszak, Łabski Szczyt]
Prawdziwym symbolem Karkonoszy jest Śnieżka (1602 m n.p.m). To szczyt graniczny, wchodzi w skład Korony Gór Polskich i jest najbardziej charakterystycznym szczytem w Karkonoszach. Na Śnieżkę możemy wejść na różne sposoby, w zależności od szlaku który wybierzemy. Szlak najrudniejszy, czyli czarny zaczyna się w Karpaczu przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę. Jest to najkrótsza droga ze stromymi podejściami. Czas wejścia to około 2,5 godziny. Kolejny jest szlak czerwony, który prowadzi spod parkingu pod hotelem Orlinek przez Dolinę Łomniczki. Jest to bardzo ciekawy szlak z pieknymi widokami. Odcinek od Orlika do Schroniska nad Łomniczką jest bardzo łagodny i spacerowy. Potem natomiast zaczyna się trochę cięższa droga, która jest stroma i wąska. Czas wejścia to około 3 godziny. Najłatwiejsze szlaki na Śnieżkę to zielony i żółty od strony czeskiego Pec pod Sněžkou. Podejście jest dosyć łagodne, przez całą droge przeplatają się jedynie zółty i zielony szlak. Ładne widoki, czas wejścia – 3,5 godziny.
Szrenica - szczyt polskich Karkonoszy
Szrenica (1362 m n.p.m.) to drugi po Śnieżce, najbardziej znany Polakom, szczyt polskich Karkonoszy. U jego stóp leży duży ośrodek narciarsko-turystyczny - Szklarska Poręba, odwiedzany tłumnie i latem i zimą, mekka turystów, miasto, które oferuje szerego różnorodych atrakcji. Nic dziwnego, że w połączeniu z pasmami górskimi Karkonoszy stanowią cel wypraw turystów spragnionych kontaktu z naturą i miłośników górskich wędrówek. Przyroda jest to niepowtarzalna, warto chociażby wspomnieć o skałach, rwących wodospadach, zmieniających się krajobrazach i bujnej roślinności. Szrenica położona jest całkowicie po polskiej stronie, w zachodniej części Karkonoszy. Sam szczyt góruje nad głównym grzbietem ok 60 metrów. Rumowisko skalne, które tworzy szczyt, pokryte jest charakterystycznymi zielono-żółtymi porostami - z daleka wyglądającymi jak szron. Pomimo, iż Szrenica nie jest zbyt wysokim szczytem, to w jej obrębie panuje klimat alpejski.
Na Szrenicę można dostać się wyciągiem ze Szklarskiej Poręby. To propozycja, z ktorej warto skorzystać, lubiana przez rodziny z dziećmi. Całoroczna kolej krzesełkowa „Szrenica” składa się z dwóch odcinków - „Szrenica I” i „Szrenica II”. Wyciąg funkcjonuje w ramach SkiArena Szrenica. Z dolnej stacji ma również swój początek funkcjonująca w okresie zimowym 6-osobowa kanapa „Karkonosz Express” wjeżdżająca na Świąteczny Kamień. Warto skorzystać z tych udogodnień i niewątpliwych atrakcji Szklarskiej Poręby. Piechurom polecamy wejście czerwonym szlakiem od strony Wodospadu Kamieńczyka, lub idąc łagodną, utwardzoną drogą ze Szklarskiej Poręby.
Wielki Szyszak to kolejny karkonoski szczyt, ale stosunkowo mało znany. Znajduje się na wysokości 1509 m n.p.m. jest to drugim pod względem wysokości, szczytem w polskiej części Karkonoszy. Wielki Szyszak położony jest w pobliżu Śnieżnych Kotłów i Łabskiego Szczytu. Nie prowadzi na niego ani jeden szlak turystyczny, ale można na niego wejść od Czarnej Przełęczy po drodze wybudowanej z kamiennych tafli - drogę tę ufundowała rodzina Schaffgotschów. Na wierzchołku postawiono pomnik cesarza Niemiec Wilhelma I. Wierzchołkiem biegnie polsko-czeska granica. Piękne widoki.
Łabski Szczyt (1471 m n.p.m) to trzeci pod względem wysokości, szczyt w polskich Karkonoszach, położony między Szrenicą i Wielkim Szyszakiem. Znajduje się w zachodniej części Śląskiego Grzbietu pomiędzy Śnieżnymi Kotłami i Szrenicą. Sam szczyt położony jest po naszej stronie granicy. Na hali poniżej szczytu, na wysokości 1168 metrów n.p.m. znajduje się górskie Schronisko Pod Łabskim Szczytem - to jedno ze starszych - powstało w XVII wieku, znajduje się tu węzeł szlaków turystycznych. By wejść na szczyt ze Szklarskiej Poręby trzeba poświęcić mniej więcej 3 godziny. Można ruszyć ze Schroniska Kochanówka i wędrować szlakiem niebieskim aż do Małego Śnieżnego Kotła, a stamtąd szlakiem czerwonym na Łabski Szczyt, można także wyjść z ul. 1 Maja i podążać szlakiem żółtym ewentualnie czerwonym szlakiem przez Wodospad Kamieńczyka - ta droga, zwłaszcza do wodospadu, jest dość stroma. Analogiczna ilość czasu będzie potrzebna jeśli chcemy dotrzeć na Łabski Szczyt z Jagniątkowa lub Michałowic.
Atrakcje w Karpaczu i okolicach
Prócz licznych atrakcji przyrodniczych Karpacz przygotował również mnóstwo niesamowitych atrakcji turystycznych zarówno w samym mieście, jak i niedalekiej okolicy. Odnajdziecie tu muzea, wystawy, baseny, kręgielnie, SPA i wiele innych. Poznajcie je z nami! Przygotowaliśmy dla Was listę najpopularniejszych atrakcji turystycznych tego reionu. Na pewno każdy z Was znajdzie tutaj coś dla siebie.
A jeśli chcecie szybko i szczegółowo poznać 36 najciekawszych atrakcji turystycznych Karkonoszy, zajrzyjcie tutaj: Broszura - Karkonosze 36 atrakcji turystycznych
Papugarnia Śnieżka Karpacz
Papugarnia Śnieżka w Karpaczu to idealne miejsce na spędzenie niesamowitych chwil z rodziną. Różnorodność gatunków i kolorów wprawia w zachwyt nie tylko najmłodszych. Możesz nakarmić i wziąć na ramię papugę oraz uwiecznić te chwile na zdjęciach. Przyjdź i sprawdź, jak wiele radości daje obcowanie z tymi pięknymi ptakami.
Papugi to niesamowite zwierzęta - potrafią naśladować dźwięki, uczą się ze słuchu, a do tego mają piękne ubarwienie. To dlatego papugi skradają wciąż serca małych i dużych, którzy zafascynowani mądrością tych ptaków, pragną poznać je z bliska. Papugi ze “Śnieżki” nie są trzymane w klatkach - latają swobodnie po hali lotów, która jest ich domem.
Gdzie nas znajdziesz?
Brzezie Karkonoskie 25i, 58-535 Miłków
Papugarnię można odwiedzać codziennie od godziny 10:00 do 18:00.
Przeczytaj też: Papugarnia Śnieżka w Karpaczu
Alpine Coaster - Letni Tor Saneczkowy
Centrum Rekreacji i Sportu "Kolorowa" to dwa tory saneczkowe w samym centrum Karpacza. Ponad 1000 metrów zjazdu na torze apejskim Alpine Coaster oraz Letnim Torze Saneczkowym są gwarancją dobrej zabawy dla całej rodziny! Całoroczny tor saneczkowy dostarczy niesamowitych wrażeń latem i zimą. Saneczki wyposażone są w dwa siedzenia dzięki czemu można jeździć z osobą towarzyszącą. Pojazdy skonstruowano tak, aby nawet dwie osoby dorosłe mogły cieszyć się jazdą na jednych sankach.
Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego
Muzuem Techniki i Budowli z Klocków Lego to największa ekspozycja klocków w Kapraczu. Jedyne takie miejsce w Polsce wypełnione efektami specjalnymi! Muzuem to dwa piętra niesamowitej zabawy oraz 80 interaktywnych przycisków i joysticków wprawiających w ruch makiety. Zapewniamy, że odwiedzając to miejsce czeka Was wspaniała przygoda, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Miejskie Muzeum Zabawek
Muzeum Zabawek to niezwykłe miejsce na mapie Karpacza, które chętnie odwiedzane jest przez dzieci i dorosłych. Zobaczycie tu ekspozycję dawnych i współczesnych zabawek. Bajkowa aranżacja wystawy, miniaturowe wnętrza domków dla lalek oraz piękne porcelanowe lalki to tylko niektóre z atrakcji, które czekają tu na przybyłych turystów.
Całoroczna kolej linowa Winterpol
W samym centrum Karpacza u podnóża Śnieżki mieści się kompleks Winterpol Karpacz Biały Jar. Znajduje się tam nowoczesna, 6-osobowa, wyprzęgana kanapa z osłonami przeciwwietrznymi, która działa zarówno zimą, jak i w okresie letnimi dla turystów pieszych.
Przy wyciągu odnajdziecie również 3 trasy o różnym poziomie trudności, bike park, plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnie sprzętu sportowego, szkoła narciarska, punkty gastronomiczne oraz komfortowa Villa Witerpol.
Atrakcje w okolicy Karpacza
Karkonosze to nie tylko Karpacz - to wiele mniejszych i większych miejscowości, które prócz swojego wyjątkowego klimatu przygotowały dla turystów ciekawe atrakcje turystyczne. Warto odkrywać Karkonosze z każdej strony. Jesteśmy pewni, że nie pożałujecie! Poniżej przygotowaliśmy dla Was krótki spis atrakcji, które znajdziecie nieopodal Karpacza.
Mała Japonia - Ogród Japoński w Przesiece
To jedno z najciekawszych miejsc Karkonoszy. W każdym zakątku Małej Japonii czekają na turystów niezwykłe atrakcje, które koniecznie musicie zobaczyć! Zachwycone będą zarówno osoby szukające relaksu i odpoczynku, jak i te, które poszukują wrażeń i nowych doświadczeń.
Zachwycający bogactwem roślin i harmonijną kompozycją, jeden z największych ogrodów japońskich w Polsce. Na wysokości 600 m n.p.m. i powierzchni 1,5 ha znajduje się siedem stawów, liczne strumienie oraz kilka wodospadów. Chlubą Ogrodu jest imponująca kolekcja różaneczników - około 3000 krzewów w ponad 80 odmianach! Cały ogród skomponowany jest zgodnie z zasadami tworzenia japońskich ogrodów oraz feng shui.
Najmłodszych odkrywców i poszukiwaczy przygód zadowoli nowoczesny plac zabaw, który - jak zapewniają właściciele - nie ma sobie równych.
Gdzie nas znajdziesz?
Brzozowe Wzgórze 8b, 58-563 Przesieka
Przeczytaj także: Mała Japonia - Ogród Japoński Siruwia w Karkonoszach
Chata na głowie w Miłkowie
To jedyne takie miejsce na południu Polski, gdzie możecie obejrzeć świat odwrócony o 171 stopni. Do budynku wchodzi się przez okno szczytowe i spaceruje po suficie. Chata na głowie jest kompletnie umeblowana i wyposażona w przedmioty codziennego użytku!
Dodatkową atrakcję stanowi Chatka grawitaczjna, ktra starczy Wam niesamowitych przeżyć. Wchodzisz do środka, rozsiadasz się wygodnie, aż nagle... dom zaczyna wirować wokół Ciebie! A może jednak to Ty się obracacsz? Warto to sprawdzić!
Gigantei w Piechowicach
Jak wyglądały Karkonosze tysiące lat temu? Odpowiedzi na te pytania próżno szukać w internecie czy książkach. Ale można je znaleźć w GIGANTEI, czyli Karkonoskim Parku Ducha Gór w Piechowicach pod Szklarską Porębą.
Nie trzeba być wróżbitą, żeby przewidzieć, że część z Was na urlopowy kierunek wybierze Karkonosze. To najpopularniejsze góry na Dolnym Śląsku, które każdego roku przyciągają masę turystów. Same w sobie góry oczywiście są ciekawe - przemierzanie górskich szlaków i zdobywanie kolejnych szczytów przynosi nie lada satysfakcję. Jednak góry to coś więcej - to historia, która tworzyła się tu przez miliony lat. O tej historii (z przymrużeniem oka) będziecie mogli dowiedzieć się w GIGANTEI.
Przeczytaj także: Gigantei - czyli z wizytą u Ducha Gór Karkonosza
Park Fauny i Flory Słodkowodnej w Mysłakowicach
Atrakcją parku są niepowtarzalne, gigantyczne makiety fauny słodkowodniej. Specjalnie zaprojektowane ścieżki, pozwolą Wam przejść po prawdziwym dnie stawu, w którym możemy z bliska poznać budowę ryb, owadów, płazów i gadów.
Całość atrakcji dopełnia możliwość wędkowania!
Więcej dowiecie się tutaj: www.siedliskopstraga.pl
Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach
Huta Julia to jeden z niewielu istniejących producentów szkła kryształowego w Polsce. Produkowane są tu ręcznie formowane i szlifowane produkty, dystrybuowane na rynki całego świata. Turyści mogą tu z bliska zobaczyć ręczny proces produkcji kryształów podczas zwiedzania z przewodnikiem oraz uczestniczyć w warsztatach.
Krystalium
Centrum szklanych opowieści - nowoczesne centrum edukacyjno-historyczne. Tu przeprowadzisz eksperymenty ukazujące magiczną naturę szkła. Przejdziesz przez zachwycającą ławicę ryb, stworzysz efekt tęczy i zobaczysz czy masz wystarczająco siły, żeby zostać hutnikiem. Historia oraz interaktywna zabawa i edukacja dla młodszych i starszych.
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach
Odwiedzając park poznacie perfekcyjnie wykonane modele zamków, pałaców, kościołów oraz ratuszy z regionu Dolnego Śląska, wszystkie zrobione sa w skali 1:25, wraz z największą w Europie miniaturą gór, jakimi w tym przypadku jest pasmo Karkonoszy, wraz ze Śnieżnką (1602 m n.p.m.) oraz wiernie odtworzonymi szlakami i schroniskami.
Po zwiedzaniu warto wybrać się do Pałacowej Bawialni. Najmłodsi będą mieli okazję przeżyć gigantyczną frajdę na dmuchanych zamkach i innych atrakcjach.
Kopalnia Podgórze w Kowarach
Kopalnia Podgórze w Kowarach to druga co do wielkości w Polscei największa w Kowarach kopalnia uranu. Dla turystów przygotowano tutaj trzy trasy: turystyczną, która przebiega przez sztolnię 19a, która powstała w latach 50 XXw., trasę ektremalną, która przebiega przez surową kopalnię i stanowi wyjątkową przygodę oraz trasę nurkową, która dostępna jest wyłącznie dla wykwalifikowanych nurków.
Zdaniem odwiedzających Kopalnia to najciekawszy obiekt turystyczny na terenie Kowar. Podziemia to miejsce w którym historia, nauka oraz ciekawostki z dawnych lat pozwolą Wam przeniknąć do skrzętnie skrywanej historii PRL-u.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Muzeum Sentymentów to miejsce nietypowe, które gromadzi nie tylko przedmioty z minionej epoki, ale również eksponaty niematerialne, czyli wspomnienia i sentymenty. Kowarska atrakcja turystyczna wystartowała w czerwcu 2018 roku na terenie dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach. Inicjatorem tej wyjątkowej wystawy jest Andrzej Olszewski, który od wielu lat zbiera różnego rodzaju przedmioty, będące kopalnią wspomnień z tamtych czasów.
Dodatkowo sentymentalną wystawę wzbogacają m.in. oryginalna trybuna, z której Edward Gierek przemawiał do załogi Fabryki Dywanów „KOWARY” podczas wizytacji zakładu w 1978 roku, a także oryginalne jej laboratorium, w którym powstaje izba pamięci tej kultowej dla regionu, nieistniejącej już fabryki. 1 Maja 2019 roku nastąpiło otwarcie Pokoju Prezesa i sekretariatu, w których to okazjonalnie można się spotkać z sekretarką Dorotą Przybyłą i Panem Prezesem!
Muzeum Pałac Łomnica
Multimedialna Wystawa "Trzy Wieki życia w Pałacu Łomnica" to fascynująca przygoda z historią dla małych i dużych odkrywców. Odbędziecie tu podróż w czasie, zobaczycie 18 historycznie wyposażonych sal, a także otrzymacie naszą aplikację z 60 krótkimi filmami, w tym specjalnie dla dzieci.
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze
Dzisiejsze Muzuem mieści się w budynku dawnego klasztoru cysterców. POwstało w opraciu o dawne zbiory przyrodnicze rodu Schattgotschów. Największa część ekspozycji zaprezentowana jest w formie efektownych, nowoczesnych dioram, przedstawiających fascynujący świat przyrody.
Świat Lemurów w Łącznej
Nie musisz być na Madagaskarze i Afryce by obcować z dzikimi zwierzętami. U nas wszystko na wyciągnięcie ręki. Dotkniesz, nakarmisz oraz poznasz rzadkie gatunki zwierząt. Wpadnijcie do Świata Lemurów na terenie ZOO Łączna.
ZOObaczysko
Ptasi Park ZOObaczysko to miejsce, w którym można podziwiać papugi latające na wolności i przylatujące do ludzi. Nasi goście chodzą między swobodnie spacerującymi ozdobnymi kurami, kaczkami, pawiami, żurawiami czy królikami i karmią je, jeśli zwierzę ma na to ochotę.
Spływ Bobrem BERGA
Spływy pontonami po rzece Bóbr to atrakcja idealna dla rodzin z dziećmi, grup szkolnych oraz wyjazdów fimowych. Spływy odbywają się zaledwie 35 km od Karpacza. Poznajcie smak prawdziwej przygody! To idealna atrakcja dla osób w każdym wieku.
Kajakiem po Bobrze
Spływy kajakowe w Krajobrazowym Parku Doliny Bobru to idealny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Kajakiem po Bobrze to wypożyczalnia najlepszej jakości sprzętu i gwarancja profecjonalnej obsługi klienta.
Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu
Odwiedź Karguli i Pawlaków w Lubomierzu. W Muzeum Kargula i Pawlaka zobaczysz pamiątki związane z kultową komedią Sylwestra Chęcińskiego, przede wszystkim rekwizyty wykorzystane przy kręceniu filmu: karabin, z którego zamek wylata, granat do świąecznego ubrania, sierp tatowy i wiele innych. Podejdź do słynnego płotu i wspominaj kultowe postacie najpopularniejszej polskiej komedii. Zasiądź na krześle kinowym z czasów premiety filmu i jeszcze raz obejrzyj najzabawniejsze fragmenty.
Balloon Expedition
Oderwij się od przyziemnych spraw i weź udział w niezapomnianym i pełnym emocji locie balonem z Balloon Expedition. To wyjątkowa okazja do odkrycia Karkonoszy z nieznanej dotąd perspektywy.
Pogoda w Karpaczu
Pytacie jaka pogoda jest najlepsza na odwiedzenie Karpacza? Każda! Karpacz zaprasza do siebie latem i zimą. To miejsce idealne dla kochających górskie wędrówki, a także białe szaleństwo na stokach narciarskich. Kapracz to miasto, które swoją bogatą ofertą atrakcji turystycznych czeka na turystów przez cały rok.
Szklarska Poręba - inne miejscowości warte zobaczenia
Miasto cechuje piękne położenie w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów. Nad Szklarską Porębą góruje szczyt Szrenica (1362 metrów n.p.m.) oraz Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.) i Czarna Góra (965 m n.p.m). Ponad 80% powierzchni miasta stanowią lasy. Nic dziwnego, że w połączeniu z pasmami górskimi Karkonoszy i Gór Izerskich, stanowią cel wypraw turystów spragnionych kontaktu z naturą i miłośników górskich wędrówek. Przyroda jest to niepowtarzalna, warto chociażby wspomnieć o skałach, rwących wodospadach, zmieniających się krajobrazach i bujnej roślinności.
Szklarska Poręba ma także swój specyficzny mikroklimat, co sprawia, że Szklarska Poręba jest największym ośrodkiem sportów zimowych w polskich Sudetach. Bez wycieczki nad Wodospad Kamieńczyka, nie ma zwiedzania Szklarskiej Poręby. To najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka, który ma 100 m długości, a pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się jaskinia, tzw. „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów.
Kolejnym wodospadem jest malowniczo położony Wodospad Szklarki, leżący w wąwozie. Strumień wody wodospadu ma wysokość 13 metrów. Miejscem wartym zobaczenia są także Krucze Skały. Jest to okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie potężne baszty granitowe o wysokości do 30 m, będące doskonałym punktem widokowym na Dolinę Kamiennej, część miasta i Góry Izerskie.
Przeczytaj także: Szklarska Poręba i jej atrakcje - dlaczego warto tu przyjechać?
Rodzinny Park Rozrywki Esplanada
Rodziny spragnione szalonych rozrywek muszą koniecznie odwiedzić Rodzinny Park Rozrywki Esplanada z atrakcjami dla małych i dużych. Znajduje się w samym sercu Szklarskiej Poręby, przy głównej drodze krajowej nr 3. Z centrum miasta widać konstrukcję górskiej kolejki grawitacyjnej „Alpine Coaster”. Ponad 500 metrowy zjazd poprowadzony między drzewami daje dużo emocji nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Inne atrakcje Parku, to: wieża emocji - urządzenie na którym przez chwilę można poczuć stan nieważkości, labirynt, ogród dmuchańców, elekrtyczne samochidy i motory oraz moc innych rozrywek.
Leśna Huta
Leśna Huta to miejscowa huta szkła. To miejsce, w którym poznamy wielowiekową tradycję miasta. Dzięki bogatym złożom kwarcu i dużej ilości niezbędnego drzewa w podkarkonoskich lasach, Szklarska Poręba od dawna związana była ze szklarstwem. Pierwsza huta powstała w dzisiejszej Szklarskiej Porębie Dolnej w połowie XIV wieku. W Leśnej Hucie na oczach widzów wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Można obserwować wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia. Hutnicy używają przy tym dawnych narzędzi, co przydaje produkowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji.
Brick City - Wystawa Klocków Lego oraz Zapomniane Zawody
Jedyne takie miejsce w Szklarskiej Porębie, gdzie zobaczycie interaktywną wystawę Klocków Lego. To świetnie miejsce nie tylko dla dzieci. Na wystawie znajduje się ponad 300 tys. klocków i 300 wyjątkowych modeli. Wielkie makiety prezentują unikalne budowle, które są zdalnie sterowane. Koniecznie zajrzyjcie do tego miejsca!
Melexy i dorożki KOŃ-RAD
Latem - przejażdżki melexami i bryczkami po malowniczych zakątkach Szklarskiej Poręby. Podczas przejażdżki malowniczym duktem leśnym, położonym w najbardziej atrakcyjnej części Szklarskiej Poręby, skąd rozpościera się widok na przepiękną panoramę Karkonoszy, możecie się zrelaksować i poznać najpiękniejsze miejsca.
Zimą - nocne kuligi z pochodniami i ogniskiem. Wyjątkowy klimat, który poczuć możecie tylko w górach. Ważne jednak, aby zadbać o wcześniejszą rezerwację, ponieważ ta atrakcja cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.
Muzeum Mineralogiczne
W Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 4000 eksponatów, a dokładniej minerałów i skamieniałości z całego świata oraz jeden eksponat prosto z kosmosu - meteoryt Gibeon. Przed budynkiem znajduje się Las Karboński, jedyny taki w Europie. Kolejnym działem muzuem są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Według naszych informacji jest to największa w Polsce prywatna kolekcja tych gatów z przed milionów lat.
Świeradów Zdrój - góry i wody zdrojowe
Świeradów Zdrój to górska miejscowość wypoczynkowa i uzdrowiskowa, nieopodal granicy z Czechami i Niemcami. W uzdrowisku leczy się choroby reumatyczne, układu krążenia i układu nerwowego. Dom Źródlany z XVIII-tego wieku spalił się i na jego położeniu, pod koniec XIX-tego stulecia zbudowano Dom Zdrojowy, który turyści mogą podziwiać do dziś. Jego największą atrakcją jest unikatowa Hala Spacerowa - to długa na 80 m przeszkolona, zadaszona hala, o konstrukcji z modrzewia, dekoracyjnie zdobiona, z niedużą sceną. Znajduje się tu źródło z pijalnią wód (szczawy żelazisto-radonowe).
W sąsiedztwie Domu Zdrojowego jest, pochodzący z tego samego czasu Park Zdrojowy. Świeradów Zdrój to także doskonałe miejsce do wycieczek w Góry Izerskie. Najbliższy wierch to Izerski Stóg, na który dostać się można idąc jednym ze szlaków górskich lub wjechać nowoczesną Koleją Gondolową, której dolna stacja znajduje się w Świeradowie Zdroju. Kolej funkcjonuje cały rok, wwożąc zimą narciarzy, a latem - turystów rowerowych oraz pieszych. Miejsce dobre dla kuracjuszy i turystów, szukających pięknych widoków i ciekawych atrakcji.
Wieża Widokowa Sky Walk
Ścieżka w chmurach Sky Walk to jedna z kilku podobnych wież widokowych w Polsce, jednak wyróżnia ją to, że jest najwyższą wieżą widokową w naszym kraju. Wznosi się nad Świeradowem na wysokość 62 metrów. Ciekawostką jest, że świeradowska ścieżka jest jedyną ścieżką w koronach drzew w Europie, którą zwiedzać można również nocą. Na szczycie wieży podziwiać można widoki na świeradowskie uzdrowisko i krajobrazy Gór Izerskich.
Przeczytaj także: Sky Walk w Świeradowie-Zdroju
Wycieczka - Górskie Panoramy Świeradowa-Zdroju
Wybierz się na wycieczkę po Świeradowie-Zdroju. Tylko z nami zobaczysz najpiękniejsze widoki i poznasz historię miasta. Pokażemy Ci panoramę i miejsca, których sam jeszcze nie odnalazłeś. Naszych gości możemy przed wyjazdem odebrać bezpośrednio z hotelu lub pensjonatu. Zawieziemy Cię również na wieżę Sky Walk, a już niedługo zapraszamy na nowy klimat: Sabat Czarownic.
MAPA ATRAKCJI KARKONOSZY
Przeczytaj także:
KARKONOSZE- ATRAKCJE TURYSTYCZNE
PARK MINIATUR W KOWARACH - ATRAKCJA KARKONOSZY
KARKONOSKIE TAJEMNICE - POZNAJ ATRAKCJE KARKONOSZY