fbpx

Województwo kujawsko-pomorskie

Kujawsko-pomorskie - poznaj atrakcje turystyczne województ

Kujawsko-pomorskie - poznaj atrakcje turystyczne województ

To kraina jezior, rzek, wspaniałej przyrody i pięknych miast. Warto zaplanować tu wakacje lub weekend.

Kujawsko-pomorskie, co warto tu zobaczyć?

Odpocząć od miejskiego zgiełku w Borach Tucholskich lub podziwiać architektoniczne perły Torunia i Bydgoszczy. A najlepiej jedno i drugie. Powiedzieć, że region ten ma mnóstwo walorów turystycznych, to w gruncie rzeczy - niewiele powiedzieć. Jego różnorodność i bogactwo zachwycają i przyciągają turystów, spragnionych różnych form aktywności. To region bogaty w zabytki, różnorodne obiekty architektury najwyżej klasy. Kulturowa różnorodność przyciąga turystów, miłośników historii, zainteresowanych etnologią i po prostu ciekawych świata. Wybór aktywności jest zatem bardzo duży!

Odpocznij na łonie natury

Co zatem warto zobaczyć w województwie kujawsko-pomorskim? Z pewnością bujną przyrodę i jej zabytki. Turyści mogą je podziwiać w ośmiu parkach enklawach naturalnego środowiska. Oto one: Brodnicki Park Krajobrazowy, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, Krajeński Park Krajobrazowy, Nadgoplański Park Tysiąclecia, Tucholski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy oraz Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.

Bory Tucholskie oferują nie tylko wytchnienie od zgiełku miasta, to także doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek. Oferta turystyczna jest bogata. Lasy można przemierzyć pieszo, rowerem lub kajakiem, nie brakuje miejsc do nauki jazdy konnej. Można żeglować po Zalewie Koronowskim i podziwiać dolinę rzeki Brdy. Wokół zalewu usytuowanych jest wiele ośrodków wczasowych i przystani dla żaglówek. Miejsce doskonałe na wakacje nad wodą. Coś dla siebie znajdą także rowerzyści, bowiem znajduje się tu trasa wiodąca przez most kolejki wąskotorowej. Bory Tucholskie posiadają ponad 600 km szlaków rowerowych i pieszych.

Istotnymi walorami turystycznymi województwa kujawsko-pomorskiego są także jeziora i rzeki. Świetne miejsce dla kajakarzy to rzeka Drwęca, nie zawiodą się również miłośnicy wędkowania. Teren znajdujących się tu parków krajobrazowych wchodzi w skład tzw. Zielonych płuc Polski, gdzie powietrze jest najczystsze, a miejsce bogate pod względem przyrodniczy. Spotkać tu można liczne ptactwo błotno-wodne („obszar Natura 2000”). Pojezierze Brodnickie to wypoczynek w harmonii z naturą.

Nad Zalewem Włocławskim i na szlaku rowerowym

Miłośnicy żeglarstwa znajdą w kujawsko-pomorskim jeszcze jedną enklawę. Na długości 58 km rozciąga się Zalew Włocławski. Mieści się tam nowoczesna przystań wodna, gdzie turyści mogą wynająć motorówkę lub kajak. We Włocławku znajduje się też rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, można wybrać się na wycieczkę statkiem po jeziorze.

Województwo kujawsko-pomorskie może pochwalić się gęstą siecią tras rowerowych. Przejażdżka rowerem daje szansę na dostrzeżenie piękna przyrody i klimatem uroczych wsi. Przedstawimy dwa szlaki rowerowe i ich walory turystyczne. Pierwszy to Bydgoszcz - Chojnice, który wiedzie do serca Borów Tucholskich. Jedzie się bocznymi drogami przez wsie, pola i miasteczka, które są przystosowane do potrzeb turystów. W drodze można zjeść czy kupić wyżywienie w przydrożnych sklepach. Jadąc wzdłuż rzeki Brdy i Zalewu Koronowskiego widać pola namiotowe, można skorzystać z usług pensjonatów i innych ośrodków. Warto też wspomnieć o gospodarstwach agroturystycznych, których w tych okolicach nie brakuje. Trasę można podzielić na krótsze odcinki. Druga trasa to szlak Bydgoszcz – Toruń. Przebiega bocznymi drogami wzdłuż Wisły. Do przejechania jest 54 km, na których na rowerzystów czekają specjalnie przygotowane miejsca postojowe, gdzie mogą odpocząć.

Kulturowa różnorodność regionu

To cecha, która niewątpliwie odróżnia ten region Polski od innych. Można tu dostrzec dziedzictwo zamieszkujących niegdyś te regiony Polaków, Niemców, Prusów, osadników pochodzących ze Szwajcarii czy przybyłych z Holandii mennonitów. Każda z tych kultur pozostawiła po sobie spuściznę w postaci tradycji, budowli, artefaktów. Ten region to etnograficzna perełka. Można zwiedzić XIX-wieczną wieś odtworzoną w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, drewnianą chatę mennonicką w Chrystkowie. Warto zwiedzić także Wioskę Górniczą w Pile-Młynie, Ekomuzem Doliny Noteci czy Wymysłowo, gdzie znajduje się Muzeum Indian Ameryki Północnej. Kujawsko-pomorskie to także kolebka kultury ludowej. W tej pięknej krainie nadal kultywuje się tradycyjny haft, kuchnię, rzeźbę, malarstwo czy taniec.

Odkryj stolicę województwa kujawsko-pomorskiego

Niezwykły urok Bydgoszczy bez wątpienia wynika z jej malowniczego położenia nad dwoma rzekami Wisłą i Brdą oraz Kanałem Bydgoskim. Miasto docenia te walory, wykorzystuje położenie nad wodą, docenia ją i zwraca się ku niej. Nad Brdą toczy się jego życie, tętni i kipi radością. Widać to zwłaszcza wiosną i latem. Dlatego warto pomyśleć o wyjeździe wakacyjnym, albo kilkudniowej wycieczce. Turyści z pewnością docenią walory tego pięknego miejsca. Co zatem warto zobaczyć w Bydgoszczy? Atrakcji turystycznych, zabytków, unikalnych miejsc nie brakuje. Wspaniała architektura, muzea, tramwaje wodne z których można oglądać i podziwiać miasto. Zatem, w drogę!

Zabytki i świetne muzea

Kanał Bydgoski i jego infrastruktura to jeden z cenniejszych zabytków hydrotechniki w Polsce. W mieście jest nawet wytyczony szlak, na którym można takie budowle oglądać. Katedra Bydgoska to zarazem najstarszy kościół i najstarsza budowla w mieście, obowiązkowy obiekt na turystycznej trasie. Spichrze nad Brdą, uwielbiane przez mieszkańców to przykład niebanalnej architektury, doskonale wpisującej się w klimat miasta i stanowiące o jego niepowtarzalności. Wyspa Młyńska to miejsce, gdzie można odpocząć po zwiedzaniu i oglądaniu, znaleźć wytchnienie wśród zieleni. Jak rzeki, to wycieczka szlakiem wodnym. Bydgoski Tramwaj Wodny to jedna z ulubionych atrakcji turystycznych. Podziwianie miasta z innej niż zwykle perspektywy to interesujące przeżycie. Sezon trwa od kwietnia do października. Statki pływają dwoma liniami. Linie tramwaju wodnego, Słoneczna i Staromiejska, obsługiwane są statkami o napędzie elektrycznym Słonecznik I i Słonecznik II.  Każdy z nich zabiera na pokład do 28 pasażerów. Wejście na pokład dla obu tras przy Rybim Rynku. Bilety można kupić przez internet oraz w Bydgoskim Centrum Informacji. Z uwagi na panującą sytuację pandemiczną, Warto sprawdzić wcześniej, czy rejsy będą się odbywały.

Miłośnicy historii i ciekawych budowli industrialnych także znajdą w Bydgoszczy coś dla siebie. „Exploseum” to muzeum dawnej tajnej hitlerowskiej fabryki zbrojeniowej. Tajniki techniki wojennej są do odkrycia. Bydgoskie Muzeum Wodociągów to pierwszy taki obiekt, który powstał w Polsce. Przy okazji można zwiedzić także wieżę ciśnień. Ponieważ Bydgoszcz muzeami stoi, nie można nie odwiedzić jedynego w Europie Muzeum Mydła i Historii Brudu. Bogata ekspozycja przedstawia dzieje higieny na przestrzeni wieków, sposoby produkcji mydła, obyczaje i zmiany jakim uległy. Absolutny must have!

Nad rzekami i w centrum

Ponieważ rzeki są istotnym elementem miasta, warto spojrzeć jak jeszcze można spędzić czas w Bydgoszczy, korzystając z ich możliwości i uroków. Dla turystów przygotowano możliwość pływania po Brdzie kajakiem lub rowerem wodnym. Warto skorzystać z wypożyczalni sprzętu turystycznego, jedna z nich znajduje się w Przystani Bydgoszcz. No i koniecznie trzeba zobaczyć rzeźbę „Przechodzący przez rzekę”. Bez tego wycieczka się nie liczy! Uwagę turystów przyciągają również Stare Miasto, Bazylika w Bydgoszczy czy katedra Bydgoska ś. Marcina i Mikołaja. Stary Rynek, ulica Długa. Dla dzieci jest Papugarnia i ZOO. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Szlakiem Kopernika i pierników

- Toruń przepięknymi budowlami i dachami z cegły palonej lśniącymi tak znamienity, że nic mu chyba pięknością, położeniem i blaskiem świetnym dorównać nie zdoła – pisał o tym mieście Jan Długosz.

Choć było to w XV wieku, Toruń nadal urzeka i zachwyca. Średniowieczny zespół miejski jest wpisany na listę zabytków UNESCO. Układ architektoniczny miasta pozostaje niezmienny od 700 lat. To nie lada gratka dla miłośników zabytków, zwłaszcza średniowiecznych, budowanych w stylu gotyckim. Na toruńskiej starówce jest ich kilkaset! Ślady Krzyżaków, którzy sprawowali władzę w mieście ponad 200 lat są wszędzie. Warto zwiedzić Zamek Krzyżacki, zobaczyć średniowieczną Bramę Mostową, Ratusz, gotyckie kościoły czy pomnik Mikołaja Kopernika.

Jak Kopernik, to oczywiście kosmos. Polecamy wizytę w Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium - Toruń” przy ul. Franciszkańskiej. To atrakcja turystyczna dla wszystkich bez względu na wiek. Jak Toruń, to rzecz jasna - pierniki. Wizyta w Żywym Muzeum Piernika przy ul. Rabiańskiej 9 (centrum Torunia), to obowiązkowy punkt wyprawy do tego wspaniałego miasta, zwłaszcza, że pod okiem mistrza można samemu wziąć udział w pieczeniu pierników. W muzeum poznamy nie tylko historię i kulinarne zawiłości wypiekania tych przysmaków, ale również dotkniemy historii Torunia. Obiekt jest przyjazny osobom niepełnosprawnym.