Bukowina Tatrzańska - atrakcje turystyczne
Bukowina Tatrzańska to podhalańska wieś, położona w województwie małopolskim. Jest to miejsce bardzo bogate w zabytki, do których należą drewniane pensjonaty z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w stylu zakopiańskim.
Piękne widoki, niepowtarzalne zabytki, szereg atrakcji dla turystów w kazdym wieku. To miejsce was zachwyci! Jest piękne o każdej porze roku i zawsze przyciaga turystów spragionych wspaniałych widoków, relaksu, aktywnego wypoczynku i górskiego klimatu. Bukowina Tatrzańska leży 16 km od Zakopanego. Odpoczynek tutaj to prawdziwa przyjemność i niezpomniane wrażenia. Zimą miejscowość przyciąga narciarzy, bowiem oferuje wspaniałe warunki do uprawiania białego szaleństwa. Bukowina Tatrzańska i okolice to atrakcyjny teren dla rowerzystów, którzy lubią podjazdy, zjazdy i piękne widoki. Wśród proponowanych tras można znaleźć długie i krótkie, wymagające i łatwiejsze odpowiednie dla rodzin z dziećmi. W Bukowinie Tatrzańskiej i okolicach jest wiele tras rowerowych. Co zwiedzać w Bukowinie Tatrzańskiej? Jakie atrakcje turystyczne czekają na gości tej pohalańskiej wsi? Przekonajcie się.
SPIS TREŚCI:
Cenne drewniane zabytki
Zabudowania z okresu międzywojennego, których w Bukowinie Tatrzańskiej nie brakuje, zachwycą miłośników architektury i nacieszą oko takżdego turysty. Jednym z takich obiektów jest Dom Ludowy - jeden z największych drewnianych domów w Polsce. W Domu Ludowym mieści się Bukowiańskie Centrum Kultury, gdzie organizowane są festiwale, konkursy, wystawy, koncerty, imprezy artystyczne, bankiety, imprezy rozrywkowe i artystyczne. Głównym zadaniem Domu Ludowego jest pielęgnowanie i dbanie o rozwój podhalańskiej kultury. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa to kolejny zabytek warty uwagi turystów. Ciekawa jest również jego historia. Powstawał od 1887 do 1900 roku, niemal wyłącznie dzięki uporowi jednego górala Jędrzeja Kramarza, który zbierał niezbędne środki i materiały, stworzył projekt oraz brał udział w pracach budowlanych, a nawt wyrzeźbił pewną część elementów wyposażenia. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa posiada murowane prezbiterium i nawę, reszta (dach, wieża, zakrystia etc.) to drewniana konstrukcja zrębowa. W środku można podziwiać sklepienie kolebkowe, wielobarwne polichromie, wartościowe obrazy czy kunsztowne ołtarze i figury.
Jeżeli zainteresowała nas drewniana architektura Podhala, warto wybrać się do pobliskiego Jurgowa, aby zobaczyć kościół pw. Świetego Sebastiana. To XVII-wieczny zabytek, jeden z najciekawszych obiektów sakralnych małopolskiego szlaku architektury drewnianej. Niepozorny, typowo podhalański przybytek skrywa w sobie niebywałe bogactwo wartościowych dzieł sztuki. We wnętrzach kościoła przeważają rokokowe dekoracje. Na szczególną uwagę zasługuje umieszczona poniżej chóru XVIII-wieczna rzeźba św. Michała Archanioła pokonującego diabła, uwagę zwracają także polichromie oraz naścienne malowidła z motywami religijnymi, roślinnymi i góralskimi, wykonane w pierwszej połowie XIX stulecia. Zajrzyjcie tak, jeśli będziecie w Bukowinie Tatrzańskiej.
Zagroda Sołtysów i Zagroda Korkoszów
Turystom ciekawym lokalnej historii i życia na podhalańskiej wsi proponujemy wizytę w Skansenie Zagroda Sołtysów w Jurgowie. Zagroda została zakupiona w roku 1982 przez Muzeum Tatrzańskie z przeznaczeniem na etnologiczną ekspozycję. Jest to przykład raczej ubogiego gospodarstwa z przełomu XIX i XX wieku. Drewniana zagroda jest złożona z domu mieszkalnego i gospodarczych zabudowań, takich jak owczarnia, boisko, stajnia i drewutnia. Sporą ciekawostką jest we wsi grupa drewnianych, krytych gontem, pasterskich szałasów, znajdująca się na polanie Podokólne, nieopodal granicy ze Słowacją. To miejsce warto pokazać dzieciom. Miłośnicy historii i kultury ludowej odnajdą coś dla siebie także w Zagrodzie Korkoszów, mieszczącej się w Czarnej Górze. To miejsce, inaczej niż Zagroda Sołtysów w Jurgowie, stanowi przykład bogatego, XIX-wiecznego gospodarstwa spiskiego. Najstarsze obiekty z zabudowań zagrody zostały wybudowane przez Alojzego Chyżnego, a następnie rozbudowane przez jego rodzinę, a dokładniej przez męża jego córki - Sebastiana Korkosza. Polecamy oba miejsca pełne kultury regionu!
Dla narciarzy
Stacja narciarska Olczań-ski jest umiejscowiona na północnych i północno-wschodnich stokach Wierchu Olczańskiego, w ścisłym centrum Bukowiny Tatrzańskiej. Jeden karnet zakupiony na Olczań-skim umożliwia szusowanie po czterech skrupulatnie przygotowywanych ratrakiem, wyposażonych w systemy oświetlenia i naśnieżania stokach. To dobre miejsce dla rodzin z dziećmi, trasy są łatwe, przeznaczone dla początkujących oraz rekreacyjnie jeżdżących średniozaawansowanych narciarzy. Oto, co mają do dyspozycji turyści: Turnia - stok o długości 500 i szerokości 100 metrów z dwuosobową kolejką krzesełkową, Zwyrtlik - 400-metrowa trasa i wyciąg talerzykowy, Ufo - trasa o długości niespełna 400 m, obsługiwana przez wyciąg talerzykowy oraz Skałkę - 300-metrowy stok z wyciągiem talerzykowym. Kolejne miejsce dla narciarzy i osób szykujących się do pierwszej jazdy na desce snowboardowej - stok “U Andrzeja”. Ma nieco ponad 300 metrów długości, do dyspozycji jest wyciąg orczykowy. Można skorzystać z porad instruktora i wypożyczalni, gdzie dobierze się odpowiedni sprzęt. Wyciąg “U Andrzeja” dysponuje także sztucznym oświetleniem, systemem nagłośnienia i ratrakiem.
Polecamy również stację narciarską Rusiń-Ski, zbierającą w tematycznych serwisach i rozmaitych plebiscytach pochlebne recenzje i opinie. Infrastruktura jest bogata, sa tu również dogodne warunki do zimowych szaleństw - zarówno dzięki specyficznym warunkom naturalnym, jak i starannym przygotowywaniu tras.Ośrodek powstał na północnych stokach Wierchu Rusińskiego (948 m n.p.m.), śnieg utrzymuje się tutaj nawet do późnej wiosny. Rusiń-Ski dysponuje sześcioma zróżnicowanymi trasami, dopasowanymi do umiejętności narciarzy. Nie brakuje pełnego oświetlenia, systemu sztucznego naśnieżania i wyrównywania pokrywy śnieżnej ratrakami. Na stokach pracuje 5 wyciągów: taśmowy Baby Lift dla uczących się dzieci, dwa talerzykowe orczyki oraz dwie kolejki krzesełkowe: cztero- i sześcioosobowa, ta druga z osłoną przed wiatrem i opadami. Przy stacji Rusiń-Ski mieszczą się szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu i punkty serwisowe.
Do Morskiego Oka
Bukowina Tatrzańska to wspaniała miejscowość, prowadzą z niej szlaki turystyczne w Tatry. Przez tę miejscowość wiedzie najpopularniejsza droga do Morskiego Oka, najsłynniejszego i największego jeziora tatrzańskiego. Morskie Oko należy do gminy Bukowina Tatrzańska. Z Morskiego Oka prowadzą liczne szlaki turystyczne: czerwony przez Czarny Staw na Rysy, czerwony, a potem zielony przez Czarny Staw do Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem (2307 m n.p.m.), żółty przez Dolinę za Mnichem na Szpiglasową Przełęcz (2114 m n.p.m.), żółty, a potem czerwony przez Dolinę za Mnichem do Wrót Chałubińskiego (2022 m n.p.m.) oraz niebieski przez Świstową Czubę (1763 m n.p.m.) do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Droga do Morskiego Oka odbija w Łysej Polanie od trasy wiodącej do dawnego przejścia granicznego między Polską a Słowacją. W otoczeniu Morskiego Oka znajduje się schronisko PTTK, które położone na wysokości 1405 m n.p.m. należy do najstarszych i najpiękniejszych schronisk tatrzańskich. Morskie Oko to miejsce, które przyciąga rzesze turystów. I nic dziwnego, bo jest malownicze i warte zobaczenia. Leży na wysokości 1395 m n.p.m, jest największym i najpiękniejszym jeziorem w Tatrach, położonym wśród tatrzańskich szczytów. Wzdłuż niego przebiega szlak, biegnący w górę nad Czarny Staw, a następnie na najwyższy polski szczyt - Rysy (2499 m n.p.m.). Droga do tego pięknego górskiego jeziora prowadzi przez Tatrzański Park Narodowy, więc z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń estetycznych.
Termy Bukovina
Jedna z turystycznych wizytówek miejscowości i miejsce prawdziwego relaksu. Termy Bukovina to kompleks basenowo-wypoczynkowy, park wodny połączony z rozbudowaną ofertą SPA. Miejsce nie jest przypadkowe, bowiem do zabiegów i relaksu wykorzystywane są źródła tatrzańskich wód termalnych. Woda o wysokiej temperaturze, zawierająca 28 różnych, korzystnych dla zdrowia i urody składników mineralnych, wydobywana jest z głębokości 2400 metrów. W całych termach wypełnia ona 20 najróżniejszych basenów - od jacuzzi i brodzików dla dzieci, przez rozmaite niecki pływackie i rekreacyjne, aż do basenów na otwartym powietrzu. Relaksacyjną kąpiel w Termach Bukovina urozmaica całe mnóstwo dodatkowych atrakcji. Są tutaj m.in. leżanki z hydromasażem, wszelkie bicze wodne i gejzery, 3 zjeżdżalnie, rwące rzeki, “wodna huśtawka i wiele, wiele innych. Terma Bukovina posiada również salon SPA & Wellness z 12 gabinetami zabiegowymi oraz 3 lokale gastronomiczne - każdy z innego rodzaju menu. Czas w Termach to czas dla urody i odprężenia.
Dla rowerzystów
Okolice Bukowiny Tatrzańskiej oferują także górskie trasy rowerowe. Trasa Bukowina Tatrzańska – Czarna Góra – Leśnica – Bukowina Tatrzańska to 40-kilometrowa, trudna pętla. Do jej pokonania potrzeba około 4 godzin. Z Bukowiny wiedzie przez Czarną Górę, Trybsz, Gronków i Leśnicę na Rusinowy Wierch. Ze szczytu zjazd z powrotem do Bukowiny. Droga w całości asfaltowa, z podjazdami mocno dającymi się we znaki. Wymagający jest również rowerowy szlak Białka Tatrzańska – Czarna Góra – Białka Tatrzańska. Z Białki Tatrzańskiej należy kierować się na Bukowinę Tatrzańską, później astępnie przez Głodowski Wierch, Gliczarów Górny, Leśnicę i Kotelnicę z powrotem do Białki. Łącznie 30 kilometrów wymagającej, 3,5-godzinnej jazdy.
Dla miłośników koni
Górski Ośrodek Jeździecki w Bukowinie Tatrzańskiej jest pieknie położony - u stóp Tatr, w otoczeniu lasu i zieleni. Doskonałe miejsce wypoczynku rodzinnego. Nauka jazdy konnej jest tu prowadzona zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników tych zwierząt. Ośrodek oferuje naukę jazdy oraz konne wycieczki dla zaawansowanych. Organizowane są tu rajdy konne i obozy jeździeckie.