Pieniny to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce. Góry, rzeki, wspaniała przyroda. Widoki po prostu zapierają dech w piersiach.
Pieniny - poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne
Tym, którzy jeszcze nie byli w tym regionie, podpowiadamy co warto zobaczyć w Pieninach. Polecamy cudowne miejsca i atrakcje turystyczne, które nie tylko zachwycą, ale spowodują, że zechcecie wrócić w te góry i nacieszyć wzrok pięknem i różnorodnością regionu. Pieniny to pasmo górskie w Małopolsce z jego wspaniałymi szczytami, roślinnością, ale ten region jest bogaty także w zamki, różnorodne zabytki, atrakcje przyrodnicze, wspaniałe widoki, ciekawe miejscowości, uzdrowiska czy znane w całej Polsce spływy Dunajcem.
POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W MAŁOPOLSCE:
Brama w Gorce to wyjątkowe Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne, oferujące bliski kontakt z naturą i fascynujące atrakcje dla całej rodziny. Odkryj malowniczą ścieżkę edukacyjną przez karpacką puszczę, spektakularne wieże widokowe, tunel podziemny.
Odkryj Bachledka Ski & Sun – letnią oazę przygód i relaksu! Czekają na Ciebie: ścieżka w koronach drzew, trójkołowce górskie, największy tor bobslejowy w Tatrach oraz magiczny plac zabaw dla dzieci. Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek w sercu gór!
Chcąc poczuć dreszczyk emocji i radosnej zabawy, warto wybrać się na spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem z Góral Ponton.
Czas na jedną z najlepszych przygód w Polsce: spływ Przełomem Dunajca!
SPIS TREŚCI:
- FILM - MAŁOPOLSKIE ATRAKCJE TURYSTYCZNE
- Co warto zobaczyć w Pieninach? 25 Pomysłów na Wycieczkę
- Polecane atrakcje turystyczne w Pieninach
- Spływy Dunajcem trwatwami flisackimi
- Góral Ponton
- Rejsy po jeziorze Czorsztyńskim
- Bachledka Ski&Sun (Słowacja)
- Jakie szczyty w Pieninach? Odkryj szlaki górskie: Trzy Korony, Sokolica, Wąwóz Szopczański
- Czas na górskie wędrówki - Sokolica, Polanica, Szafranówka
- Pieniński Park Narodowy
- Trzy Korony - szlaki górskie Pienin. Jakie trasy wybrać?
- Wąwóz Homole - piękne miejsca w cudownych Pieninach
- Szczyt Wysoka w Małych Pieninach - Korona Gór Polskich
- Jezioro Czorsztyńskie - zapora wodna, rejsy statkami i gondolami
- Zamek w Niedzicy, Zamek w Czorsztynie - atrakcje pienińskie
- Szczawnica - uzdrowisko
- Malownicza Droga Pienińska - miejsce na wycieczkę pieszą i rowerową
- Krościenko - co warto zobaczyć?
- Cudowny zabytek - kościół w Dębnie
- Spływ Dunajcem - posmakuj przygody!
- Uroczy Czorsztyn
- Odwiedź Walusiówkę
- Wędrówka na Sokolą Perć i Ociemny Wierch
- Rezerwat przyrody „Przełom Białki pod Krempachami”
- Schroniska PTTK w Pieninach
- Pola namiotowe, campingi w Pieninach
- Bacówki w Pieninach
- Trasy rowerowe w Pieninach
- Wędkowanie w Pieninach
- Pieniny słowackie czyli co warto zobaczyć po słowackiej stronie
- Czerwony Klasztor - miejscowość na Słowacji
- Pogoda w Pieninach - kiedy warto przyjechać?
- Noclegi w Pieninach - jak rezerwować?
- MAPA ATRAKCJI - PIENINY
FILM - MAŁOPOLSKIE ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Co warto zobaczyć w Pieninach? 25 Pomysłów na Wycieczkę
Co warto zobaczyć w Pieninach? Do oglądania jest tu mnóstwo wspaniałych atrakcji. Jest to bowiem jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce. Szczyty gór, Dunajec, cudowna przyroda. Nie brakuje tu również zabytków - zamków oraz miejsc do aktywnego wypoczynku. Widoki po prostu zapierają dech w piersiach.
Tym, którzy jeszcze nie byli w Pieninach polecamy cudowne miejsca i atrakcje turystyczne, które nie tylko zachwycą, ale spowodują, że zechcecie wrócić w te góry i nacieszyć wzrok pięknem i różnorodnością regionu.
Co robić w Pieninach?
Wszystko, czego dusza zapragnie! Chodzić po górach, zdobywać szczyty, spacerować po miejscowościach uzdrowiskowych, spływać Dunajcem (to dopiero przygoda!), podziwiać historyczne budowle - Zamek w Czorsztynie, niepowtarzalne widoki i cuda przyrody. Można spędzać czas bardzo aktywnie, ale można także spokojnie i leniwie. W Pieninach jest wiele możliwości. To góry bardzo popularne. Pod względem liczby turystów, odwiedzających to pasmo górskie, zajmują po Tatrach, drugie miejsce w Polsce.
Polecane atrakcje turystyczne w Pieninach
Pieniny to niepowtarzalny region w południowej Polsce, który oferuje odwiedzającym niezwykłe doświadczenia i atrakcje. Ta malownicza część kraju jest miejscem, gdzie można doświadczyć dzikiego uroku przyrody, historycznych atrakcji i tradycyjnej kultury góralskiej.
Spływy Dunajcem trwatwami flisackimi
Spływ Dunajcem tratwami flisackimi to jedna z najważniejszych i najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Polsce, zwłaszcza w urokliwych Pieninach. Ta unikalna przygoda pozwala zwiedzającym odkryć piękno Pienińskiego Parku Narodowego z zupełnie innej perspektywy.
Spływ Dunajcem można rozpocząć w dwóch miejscach: Sromowcach Wyżnych Kątach - pierwsza przystań początkowa, lub Sromowcach Niżnych u podnóża Trzech Koron - druga przystań początkowa. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Pływanie odbywa się codziennie, z wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i święta Bożego Ciała.
Więcej informacji: https://flisacy.pl/
Góral Ponton
Góral Ponton oferuje zarówno spływy kajakowe, jak i pontonowe. Firma szczególnie dba o bezpieczeństwo swoich klientów. Przed wyruszeniem na spływ, uczestnicy otrzymują profesjonalne szkolenie z zasad poruszania się po rzece. Firma zapewnia profesjonalne kajaki i pontony, kaski, dobrze wykonane wiosła, kamizelki asekuracyjne i szczelne pojemniki na sprzęt elektroniczny. Wszystko to po to, aby żadne nieprzyjemności nie były w stanie zepsuć przyjemności z spływu.
Więcej informacji: https://goralponton.com/
Rejsy po jeziorze Czorsztyńskim
Jezioro Czorsztyńskie to jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych regionu Pienin. Ta perła otulina Pienińskiego Parku Narodowego oferuje możliwość spędzenia niezapomnianego czasu na pokładzie statków i gondoli pływających po jego tafli. Jedną z popularnych atrakcji są rejsy statkiem "Harnaś". To niezwykłe doświadczenie jest oferowane przez firmę "Żegluga i Turystyka", która przygotowała unikalne doświadczenie dla turystów.
Statkiem, na którego pokładzie mieści się 130 osób, rejs po Jeziorze Czorsztyńskim rozpoczyna się co pełną godzinę i trwa około 50 minut. Na pokładzie "Harnaś" znajdują się dwa pokłady słoneczno-widokowe, toaleta oraz kawiarnia, zapewniając komfort podczas podróży. Przystań statku znajduje się u stóp zamku Dunajec w miejscowości Niedzica, skąd prowadzi bezpośrednio na przystań ścieżka spacerowa.
Więcej informacji: https://www.jezioroczorsztynskie.com/
Bachledka Ski&Sun (Słowacja)
Bachledka Ski & Sun w Ždiarze na Magurze Spiskiej oferuje letnie atrakcje, łączące rodzinny komfort, adrenalinę i muzykę. Znajdująca się na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego, zaledwie 40 km od Zakopanego, przyciąga miłośników gór, przygód i tradycyjnego rzemiosła.
Główne atrakcje to Królestwo Lasu – duży, naturalny plac zabaw z ponad 26 atrakcjami edukacyjnymi i rozrywkowymi, oraz programy animacyjne przez całe lato. Dla poszukiwaczy adrenaliny przygotowano trójkołowce górskie i tor bobslejowy, oferujące dynamiczne trasy i wyjątkowe emocje.
Bachledka Ski & Sun to doskonałe miejsce na letni wypoczynek, pełne niezapomnianych przygód, panoramicznych widoków i rodzinnego relaksu w sercu gór.
Jakie szczyty w Pieninach? Odkryj szlaki górskie: Trzy Korony, Sokolica, Wąwóz Szopczański
Pieniny to góry i to jakie piękne! Przedstawimy Wam najciekawsze szczyty w Pieninach. Zaczynamy... Trzy Korony to najwyższy masyw górski w Pieninach Właściwych, posiada pięć wierzchołków, z których najwyższe to: Okrąglica (982 m n.p.m.) na której znajduje się platforma widokowa, Płaska Skała (950 m n.p.m) i Pańska Skała (920 m n.p.m). Zbudowany jest z wapieni. Trzy korony to także najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Nic dziwnego, skoro z góry można podziwiać piękną panoramę Doliny Dunajca i wspaniały widok na Tatry Słowackie.
Czas na górskie wędrówki - Sokolica, Polanica, Szafranówka
Sokolica to kolejny szczyt, który zachwyci turystów, a widoki z niego… bajka! Jest piękny, uroczy i godny polecenia jest również prowadzący na niego szlak. Jest to krótka trasa prowadząca ze Szczawnicy, co może być ważne podczas wędrówek z dziećmi, jednak warto pamiętać, że z uwagi na strome podejścia może wymagać więcej czasu, niż spodziewalibyśmy się poświęcić na pokonanie około 2 kilometrów.
Zaczyna się on od miejsca połączenia Dunajca z Grajcarkiem. Stąd startujemy, zaczynając od przejścia przez most nad potokiem Grajcarek, wędrujemy szeroką ścieżką wzdłuż Dunajca i wkraczamy na czerwony szlak. Mijamy Cypel, na który prowadzi drewniany mostek, a następnie kierujemy się w stronę schroniska Orlica i tuż za Grotą Zyblikiewicza odnajdujemy pawilon Parku Narodowego. Przy Białej Skale trafiamy na przystań flisacką Nowy Przewóz, później trasa robi się stroma i wiedzie głównie przez las i polany z widokiem na Szczawnicę.
Na najbardziej stromych odcinkach zamontowano poręcze, co z pewnością ułatwi wspinanie się pod górę. Na dotarcie pod szczyt potrzebujemy około godziny niezbyt pospiesznej wędrówki. Jest to świetna trasa na rodzinną wyprawę.
Polecamy także wejście lub wjechanie na Palenicę (722 m n.p.m). Na szczycie znajdują się schronisko "Groń", obiekty gastronomiczne oraz zjeżdżalnia wózkowa. Na Palenicę można wjechać kolejką ze Szczawnicy. Jest to szczyt w Małych Pieninach, który dzięki wyciągowi krzesełkowemu poprowadzonemu ze Szczawnicy jest łatwo dostępny i bardzo popularny wśród turystów. Z góry rozciąga się piękny widok na Pieniny i Beskid Sądecki.
Tym, którzy lubią miejsca widokowe, polecamy podejście na sąsiednią Szafranówkę (742 m n.p.m.), z jej szczytu w kierunku północnym i zachodnim zobaczymy piękną panoramę Pienin, Gorców, Beskidu Sądeckiego oraz Mogielicy w Beskidzie Wyspowym.
Pieniński Park Narodowy
Park założony został 1932 roku i jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Jego teren zajmuje najcenniejsze obszary terenu tzw. Pienin Właściwych czyli Przełom Dunajca, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki oraz Masyw Trzech Koron. Na turystów czeka tu blisko 35 km szlaków i wiele ciekawych miejsc i atrakcji. Najbardziej polecanymi miejscami na wycieczkę są spływy przełomem Dunajca, a także galerie widokowe na Sokolicy i Trzech Koronach. Co roku Park odwiedzają tysiące turystów zachwyconych jego urokami.
Trzy Korony - szlaki górskie Pienin. Jakie trasy wybrać?
Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych. Trasa rozpoczyna się m.in. ze Szczawnicy. Dotarcie na szczyt zajmie to około 3 godzin. Na Trzy Korony wiedzie również przepiękna trasa przez Wąwóz Szopczański. Jest to robiący niesamowite wrażenie wysoki kanion, położony pomiędzy zachodnimi zboczami i wschodnimi zboczami Podskalniej Góry.
Żółty szlak wiedzie od wsi Sromowce Niżne, obok schroniska Trzy Korony, przez wąwóz, na Przełęcz Chwała Bogu, a dalej wprost do Krościenka nad Dunajcem. Jest to najkrótsze piesze połączenie między Krościenkiem a Sromowcami. Najsłynniejsza w Polsce sosenka także znajduje się w Pieninach. Na szczycie Sokolicy, której pionowe skalne ściany opadają wprost do Dunajca. W 2018 została zniszczona podczas prowadzonej tu akcji ratunkowej.
Miejsce stanowiło ulubiony plener fotografów i obowiązkowy cel wycieczek miłośników regionu. Symbolu Pienin już nie ma, ale miejsce warto odwiedzić dla wspaniałego widoku i dla innych rosnących innych okazów na grani – piękne, o niezwykłych kształtach i inne wspaniałe sosny. Najstarsze okazy osiągają wiek nawet 550 lat.
Wąwóz Homole - piękne miejsca w cudownych Pieninach
fot. Marcin Woroch
Turyści odwiedzający Pieniny powinni odwiedzić Wąwóz Homole. Dlaczego to miejsce jest niezwykłe jako atrakcja przyrodnicza? Wąwóz położony w Pieninach Małych, jest uznawany za najpiękniejszy wąwóz w Polsce. Na tę opinię składa się zarówno różnorodność formacji geologicznych, urokliwe, nieco tajemnicze miejsca położone wzdłuż potoku Kamionka, jak i bujna roślinność pełna niezwykłych, rzadkich okazów. To niezwykłe miejsce. Wąwóz robi ogromne wrażenie, a sprawiają je wysokie, strome i potężne skalne ściany.
Malowniczości dodaje mu płynący dnem potok Kamionka. Całość porośnięta jest lasem, ale z prawie każdego punktu widać rozległe łąki położone powyżej wąwozu. Wyjście z wąwozu zamyka Dubantowska Dolina z wielkimi głazami nazywanymi kamiennymi kręgami, warto przystanąć przy nich dłużej, ponieważ jest to ulubione miejsce odpoczynku turystów wędrujących wąwozem. To miejsce wytchnienia i zregenerowania sił przed dalszą wędrówką. Znajdują się tu bowiem drewniane ławy i stoły.
Z rozległej polany widać już kolejną atrakcję, jaką jest ściana Wysokiej ( 1050 m npm ), kolejnego szczytu Pienin. Wodospad Zaskalnik to kolejna atrakcja przyrodnicza Pienin. Ma około 5 metrów wysokości, płynie spokojnym rytmem aż do obfitych opadów. Wtedy nurt potoku przyśpiesza i naprawdę robi wrażenie. Ten malowniczy wodospad leży na wysokości 550 m n.p.m. Biegną tu trzy szlaki: konny, czarny rowerowy i pieszy koloru niebieskiego, prowadzący ze Szczawnicy na Przehybę. Kolejnym punktem naszej wycieczki jest Żar, najwyższy szczyt Pienin Spiskich (883 m n.p.m). Szczyt jest całkowicie zalesiony, ale malownicze panoramy można podziwiać z drewnianej wieży widokowej.
Szczyt Wysoka w Małych Pieninach - Korona Gór Polskich
Wysoka w Pieninach to najwyższy szczyt tych gór, znany także jako Wysokie Skałki. Piechurzy i miłośnicy wędrówek, którzy zdobywają Koronę Gór Polskich, z pewnością wiedzą o malowniczej trasie, wiodącej do celu. Zachęcamy, aby poznali ją także inni turyści. Trasa wiedzie na szczyt przez Wąwóz Homole jest krótka, piękna i stroma.
Co jeszcze warto wiedzieć o Wysokiej? Chociaż jest najwyższą górą Pienin, należy do ich części nazywanej Małe Pieniny. Wysoka znajduje się poza obszarem Parku Narodowego. Wysoką można tez zdobyć wędrując przez Rezerwat Biała Woda lub grzbietem Małych Pienin ze Szczawnicy. Blisko Wysokiej znajduje się klimatyczne schronisko pod Durbaszką.
Jezioro Czorsztyńskie - zapora wodna, rejsy statkami i gondolami
W Pieninach znajduje się wiele miejscowości atrakcyjnych turystycznie. Jedną z nich jest Czorsztyn. Warto ją odwiedzić. Jest to interesująca wieś letniskowa leżąca około 30 km od Nowego Targu, nad samym Jeziorem Czorsztyńskim, naprzeciw Niedzicy. Jezioro Czorsztyńskie bez wątpienia przyczynia się do atrakcyjności tego miejsca. Jest to zbiornik retencyjny, który pięknie wpasował się w krajobraz i przyciąga rzesze turystów. Znajduje się na nim także zapora wodna, która chętnie odwiedzana jest przez turystów. Wybudowana została w latach 1975-1997.
Nad jeziorem Czorsztyńskim znajdują się plaże oraz kilka ośrodków wodnych, wypożyczalni sprzętu pływającego, przystań. W sezonie letnim dwa statki wypływają z przystani leżącej koło wzgórza zamkowego w Niedzicy.
Zamek w Niedzicy, Zamek w Czorsztynie - atrakcje pienińskie
Ulokowany na Górze Zamkowej Zamek w Czorsztynie to największa atrakcja turystyczna tej miejscowości. Super miejsce dla miłośników historii, obiekt powstał w XIV wieku i pamięta czasy Kazimierza Wielkiego. Ten zrujnowany zamek udostępiony został do zwiedzania przez turystów. Częściowo zachowane ruiny zamku średniego oraz górnego, a także renesansowa baszta. Warto jednak odwiedzić zamek, ponieważ jest to idealny punkt widokowy.
Z jego tarasów rozpościera się piękna panorama całych Pienin: na jezioro Czorsztyńskie, Pieniny Spiskie oraz szczyty Tatr.
Niedaleko znajduje się kolejny zamek w Pieninach. Jest to Zamek Dunajec w Niedzicy, również pochodzący z XIV wieku. Wnętrza zamku górnego i średniego adaptowano na cele muzealne z zachowaniem historycznego układu i charakteru obiektu. Zwiedzić można także wozownię i spichlerz.
Dla turystów odwiedzających zamek przygotowano kilka wystaw w salach zamku dolnego i górnego. Na zamku dolnym w Niedzicy są ciekawostki muzealne w pokojach: meble, dywany, porcelana, zegary i inne przedmioty użytkowe z okresu XVI - XIX wiek. Zamek górny oferuje wystawy w salach myśliwskiej, żupnej i straży. Tu na dziedzińcu warto zajrzeć do niezwykłej 60 -metrowej studni wykutej w skale wapiennej.
Szczawnica - uzdrowisko
Kolejną miejscowością godną polecenia jest Szczawnica. To znana miejscowość uzdrowiskowa, urocza i klimatyczna. To znane, 150-letnie uzdrowisko. O charakterze leczniczym Szczawnicy decyduje jej łagodny i ciepły klimat oraz źródła leczniczych wód mineralnych. Ze Szczawnicy prowadzą trasy na szczyty - m.in. zielony szlak na Przehybę, gdzie możemy podziwiać przepiękne widoki na całe Pieniny.
Teraz skupimy się jednak na mieście, ponieważ Szczawnica, pomimo tego, że jest doskonałym punktem wypadowym na pienińskie szczyty, ma też swoje atrakcje. Pokażemy Wam, co warto zobaczyć w Szczawnicy.
Jedną z nich - jak to zwykle bywa w kurortach - jest promenada szczawnicka - pięknie zrewitalizowany deptak o długości około 1800 metrów ciągnący się wzdłuż Grajcarka, stoją tu ławeczki, pergole, widać stąd kolejkę na Palenicę. Do Szczawnicy przybywają zarówno kuracjusze szukający w wodach leczniczych sposobów na poprawę kondycji zdrowotnej, jak również piechurzy spragnieni wędrówek i pięknych pejzaży.
Miejscowość słynie także z oryginalnej drewnianej architektury, ale również z wielu atrakcji turystycznych. Plac Dietla i Pijalnia to najpiękniejszy zakątek Szczawnicy. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce. W środku placu środku znajduje się niewielkich rozmiarów fontanna wraz z rzeźbą „Kobieta z dzbanem”. Warto przyjrzeć się również budynkom otaczającym niewielki placyk, których styl przeplata motywy alpejskie wraz z domieszką lokalnego folkloru. To charakterystyczne budowle tego miasta.
Będąc w miejscowości uzdrowiskowej, nie sposób pominąć Pijalni Wód Mineralnych w „Domu nad Zdrojami”. Miejsce tętni życiem o każdej porze roku. Okolice placu Dietla są również urocze i warte spaceru. Warto odwiedzić zatem Górny Park. Wystarczy schodkami obok Pijalni wkroczyć na parkowe alejki. Spaceruje się pomiędzy licznymi rzeźbami. Park został założony przez Jana Kutscherę w XIX wieku i następnie rozbudowany przez Józefa Szalay. Nosi imię Adama hrabiego Stadnickiego.
Natomiast Dolny Park znajduje się przy głównej ulicy Szczawnicy, tuż obok dworca PKS. Szczawnica to także miejsce, skąd turyści mogą wyruszyć na szlaki. Godne polecenia są - spacer na Bryjarkę oraz do Schroniska pod Bereśnikiem. Z placu Dietla można śmiało wyruszyć na górską wycieczkę.
Malownicza Droga Pienińska - miejsce na wycieczkę pieszą i rowerową
fot. missfiga
Droga Pienińska to kolejna atrakcja Pienin. Piękny, jak wszystko w Pieninach, trakt wiedzie przez Przełom Pieniński, wzdłuż Dunajca, ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru i Sromowców Wyżnych. Droga Pienińska liczy około 10 km długości i jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Czy może być lepsza propozycja dla ceniących aktywny wypoczynek?
Cudowne widoki, możliwość marszu na świeżym powietrzu, relaks i kontakt z przyrodą. Taka atrakcja spodoba się wszystkim lubiącym ruch i ceniącym aktywność fizyczną. Droga Pienińska to najpiękniejszy i chyba najpopularniejszy spacerowy trakt w Pieninach, idealne miejsce na wycieczkę pieszą i rowerową. Trasa biegnie ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru, wzdłuż Przełomu Dunajca, z czego większość przebiega po słowackiej stronie granicy.
Dużą atrakcją jest bliskość samego Dunajca i widok spływających tratw flisackich. Jeżeli zobaczycie spływ, z pewnością będziecie mieli ochotę sami popłynąć Dunajcem. Jesienią i wczesną wiosną, kiedy pozbawione liści drzewa nie przesłaniają widoków – można zobaczyć pienińskie skały i turnie, w tym m.in. imponującą Sokolicę. Ciekawym uzupełnieniem wycieczki może być zwiedzenie słynnego, znajdującego się po stronie słowackiej Czerwonego Klasztoru. Przejście całej trasy zajmuje około 2,5 godziny. Po dojściu na miejsce można odpocząć nad Dunajcem. Znajduje się tutaj kilka punktów gastronomicznych, m.in. restauracja w klasztorze. Warto oczywiście zaplanować dodatkowy czas na zwiedzanie całego kompleksu.
Wspaniała trasa, godna polecenia. Droga Pienińska to także raj dla rowerzystów. Będą zachwyceni możliwością zwiedzania okolicy, przemierzając tę trasę. Po drodze można zobaczyć tak charakterystyczne dla rejonu punkty, jak m.in. Trzy Korony (najwyższy szczyt Pienin Środkowych), Samą Jedną (ostry szczyt skalny) czy Zbójnicki Skok (zwężenie Dunajca). Trudno przejechać całą trasę bez zatrzymywania się, warto więc zarezerwować sobie na zwiedzanie cały dzień. Brzmi zachęcająco, prawda?
Krościenko - co warto zobaczyć?
Krościenko nad Dunajcem ta pięknie położona miejscowość, przecięta wstęgą Dunajca, otoczona unikalną przyrodą Pienin. Jest doskonałą bazą dla turystyki górskiej, pieszej, rowerowej, konnej, kajakowej oraz uprawiania wędkarstwa. Z Krościenka prowadzą szlaki na pienińskie i gorczańskie szczyty - Sokolicę, Czertezik, Prehybę, Marszałek, Lubań czy Turbacz.
Warto odwiedzić Pieniński Park Narodowy z siedzibą Muzeum w Krościenku, Rynek, zabytkowy kościółek z łamanego kamienia pw. Wszystkich Świętych. Warte polecenia są także rejsy statkiem pomiędzy zamkami w Czorsztynie i Niedzicy. Z pokładu można podziwiać okoliczne zabytki zarówno architektury jak i przyrody: Zamek Dunajec w Niedzicy, Zamek w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na półwyspie Stylchen, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy oraz wiele innych. To będzie piękna wycieczka!
Cudowny zabytek - kościół w Dębnie
fot. norbertw11k
Na pienińskich szlakach nie brakuje zabytków i wspaniałych budowli. Kolejną z nich wartą odwiedzenia jest kościół parafialny w Dębnie Podhalańskim. Leży tuż przy drodze łączącej Nowy Targ z Krościenkiem nad Dunajcem. Jest jednym z najlepiej zachowanych drewnianych gotyckich kościołów i jednym z najbardziej znanych polskich zabytków w kraju i za granicą. Wyjątkowo cenne jest ruchome wyposażenie wewnątrz świątyni oraz unikatowa, drewniana, zachowana w całości polichromia patronowa, która pochodzi z okolic 1500 roku.
Wart odnotowania jest również tryptyk, drewniane gotyckie tabernakulum z XIV wieku, krucyfiks oraz zabytkowe rzeźby świętych. Kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego oraz na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościół w Dębnie Podhalańskim jako jedyny drewniany kościół był nominowany do konkursu 7 cudów Polski, kręcono w nim scenę ślubu Janosika z Maryną w serialu „Janosik”. Zarówno świątynia, jak i jej otoczenie zachwycą turystów i miłośników architektury oraz pięknej przyrody.
Spływ Dunajcem - posmakuj przygody!
Nie dajemy wiary, że nie słyszeliście o spływach tratwami tą wspaniałą rzeką. Spływ Dunajcem to bowiem najpopularniejsza z atrakcji pienińskich, znana w całej Polsce, doskonała dla turystów w każdym wieku, uwielbiana przez odwiedzających. Trasa spływu wiedzie przez niezwykle malownicze zakątki Pienin, widoki są cudowne, a rzeka meandruje.
Tradycja organizowania spływów sięga roku 1831 i jest nadal podtrzymywana. Spływy tratwami flisackimi to legenda. Flisacy opowiadają o Pieninach, przytaczając historię o Janosiku, pokazują i opisują najciekawsze miejsca na trasie. Sezon trwa od kwietnia do października.
Trasa rozpoczyna się w przystani Sromowce- Kąty lub w Sromowcach Niżnych a kończy w Szczawnicy Niżnej lub w Krościenku. Spływ trwa od 2 do 3 godzin. Bilety można nabyć w kasach na obu przystaniach. Istniej możliwość skorzystania z parkingów, toalet, restauracji, kiosków z pamiątkami.
Spływ tratwami flisackimi to niejedyna możliwość spłynięcia pięknym Dunajcem. Można także spłynąć pontonem lub kajakiem. Najpopularniejszą wersją jest spływ Dunajcem pontonem do Szczawnicy, można też dopłynąć do Krościenka. Start spływu - w Sromowcach Niżnych lub Sromowcach Wyżnych. Spływ pontonowy Dunajcem obejmuje również bilet wstępu do Parku Narodowego.
Spływy Przełomem Dunajca to zabawa dla osób w każdym wieku. Jesteśmy pewni, że będzie to niezapomniana przygoda. Będąc w Pieninach, nie można nie spłynąć Dunajcem, to po prostu nie wypada.
Rafting, spływy pontonami i kajakami Przełomem Dunajca
Mamy też alternatywę dla osób, które kochają adrenalinę i przygodę. Idealny pomysł na dobrą zabawę dla grupy znajomych - spływy pontonami lub kajakami Przełomem Dunajca. Pamiętajcie jednak, aby wybrać firmę z doświadczeniem, ponieważ ten rodzaj spływu wymaga ostrożności. Konieczna jest na pontonie obecność doświadczonego sternika, który w wielu przypadkach wcieli się również w Waszego przewodnika, który opowie o okolicy, przybliżyw Wam historię oraz kulturę Pienin.
Trasa spływu nie jest szytwna - możecie ją odpowiednio dobrać podczas rezerwacji. Najpopularniejszą wersją jest spływ Dunajcem aż do Szczawnicy. Wiele osób wybiera również dopłynięcie do Krościenka. Start również można wybrać. Może rozpocząć się w Sromowcach Niżnych lub w Sromowcach Wyżnych.
Istnieje możliwość, aby wynająć ponton na wyłączność dla sześciu osób, bez innych turystów. Jedna z firm polecanych przez nas to Góral Ponton, dysponuje również pontonami dla ośmiu oraz dziesięciu osób.
Uroczy Czorsztyn
Kolejnym zachwycającym miejscem w Pieninach jest również Osada Turystyczna Czorsztyn. Składa się z 9 zabytkowych drewnianych pensjonatów i willi, 11 wiejskich chałup i budynków gospodarskich oraz 11 kamiennych piwniczek z drewnianym lamusami nad nimi. To unikalny kompleks obiektów z dawnych Maniów, Kluszkowiec i Czorsztyna, pochodzących z XIX i początku XX wieku.
Przeniesione przed zalaniem Jeziora Czorsztyńskiego zostały odbudowane w najpiękniejszym punkcie jeziora. Miejsce ma niepowtarzalny klimat! Zamkowa Góra (779 m n.p.m.) to też miejsce warte rekomendacji. Leży w głównym masywie Trzech Koron. Na szczycie znajdują się ruiny Zamku, który zalicza się do najwyżej położonych zamków w Polsce. Zbudowano go w latach 1257-1287 jako zamek strażniczy w regionie nowosądeckim.
Odwiedź Walusiówkę
fot. Wikipedia
Pieniny mają mnóstwo przepięknych zakątków i równie dobrą bazę noclegową. Są doskonałym wyborem na odpoczynek o każdej porze roku. Jest tu również mniej turystów niż w stolicy polskich Tatr. W Pieninach turyści obcują z nieskażoną, wspaniałą przyrodą. Pienińskie polany, takie jak Walusiówka, zapierają dech w piersiach i pozwalają na przyjemny odpoczynek i podziwianie cudownych pienińskich krajobrazów.
Jednym z miejsc doskonale się do tego nadającym jest Walusiówka. To niewielka pienińska polana, która rozciąga się na południowych stokach przełęczy Burzana (724 m n.p.m.) pomiędzy Ociemnym Wierchem (740 m n.p.m.) i Czerteżem. Z Walusiówki rozciąga się widok na Masyw Trzech Koron. Poniżej polany, w dolinie Pienińskiego Potoku, leży jaskinia Walusiowa Jama, niestety niedostępna dla zwiedzających. Walusiówka to miejsce, w którym często odpoczywają turyści. Niedaleko, na przełęczy Burzana znajduje się rozdroże kilku lubianych szlaków turystycznych. Pod względem widoków wszystkie szlaki wokół jaskiń pienińskich są przepiękne. Wybór turysty ogranicza się do wyboru szlaku, który poziomem trudności odpowiada jego oczekiwaniom.
Walusiówka jest dobrym miejscem do startu na dalszą górką wędrówkę. Z polany widać wiele przepięknych miejsc, tak, że trudno zdecydować o kierunku marszu. Znajdująca się tam Jaskinia Walusiowa Jama, podobnie jak inne jaskinie Pienin jest niedostępna dla turystów, choć legendy o niej wśród okolicznych mieszkańców krążą od wielu lat, jest ona obecna w tradycji regionu. Została odkryta w latach 50. XX wieku i od tamtej pory pojawia się w opracowaniach naukowych i przewodnikach o regionie. Jaskinię stanowi obszerna komora, o wysokości 8 metrów, zakończona niewielką skałką położoną ponad pochyłym progiem skalnym. Elementem jaskini są również dwa korytarzyki.
Wędrówka na Sokolą Perć i Ociemny Wierch
Niektórzy turyści lubią chodzić własnymi ścieżkami i wybierają mniej popularne trasy, ale za to równie piękne. Cenią sobie spokój, oddalenie od ludzi i pozostanie sam na sam z pięknem przyrody. Pieniny są pełne zakątków, które znajdują się poza głównymi i najbardziej znanymi szlakami. Takim szlakiem jest Sokola Perć, czyli fragment Głównego Szlaku Pienińskiego ciągnący się od szczytu Bańków Gronik do Sokolicy lub do samej Szczawnicy. Przystankiem na tej trasie może być Ociemny Wierch. Sokola Perć to szlak, który ma dość niepozorny początek - zaczyna się od niezbyt wyniosłego szczytu Białe Skały. Zaraz za nim jest Ociemny Wierch, na którego północnych zboczach znajduje się najdłuższa z pienińskich jaskiń - Jaskinia w Ociemnem, która mierzy ok. 352 metrów długości i 59 metrów głębokości.
W zimie stanowi natomiast schronienie dla największej w Pieninach populacji nietoperzy. Ociemny Wierch - szczyt górski (740 m n.p.m.) w Pieninach Właściwych, w granicach Pieninek. Znajduje się pomiędzy doliną Pienińskiego Potoku a doliną Dunajca oraz przełęczami Burzana i Kurnikówka. Przechodzi przez niego niebieski szlak zwany Sokolą Percią. Trasa jest malownicza i bardzo piękna. Idealnym miejscem noclegowym dla osób zmęczonych wyprawą będzie schronisko „Orlica”, z którego można podziwiać przecudne pienińskie widoki. Obiekt położony jest na malowniczym wzgórzu, zaledwie minutę spacerkiem od Drogi Pienińskiej, która prowadzi aż do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Schronisko jest doskonałą bazą wypadową na różnego rodzaju wycieczki zarówno po polskich, jak i słowackich szlakach. W Izbie Muzealnej schroniska można oglądać pamiątki dotyczące turystyki w Pieninach. Wspaniała trasa, przemiłe miejsce na odpoczynek po wędrówkach.
Rezerwat przyrody „Przełom Białki pod Krempachami”
To ciekawostka archeologiczna Pienin. Dwie stojące na przeciwnych brzegach Białki skały: Kramnica i Obłazowa tworzą bardzo malowniczy przełom, ale nie tylko o wrażenia eststyczne tutaj chodzi. Wapienne skały kryją w sobie groty i jaskinie, niektóre dobrze widoczne ze ścieżki. W Jaskini Obłazowej archeolodzy znaleźli ślady człowieka sprzed 40 tysięcy lat (są to najstarsze ślady człowieka w Pieninach) oraz bumerang z ciosu mamuta pochodzący sprzed 30 tysięcy lat, który jest najstarszym bumerangiem na świecie.
Turyści mogą o tym przeczytać na tablicach informacyjnych znajdujących się przed wejściem do rezerwatu. Znaleźć tam można informacje oraz dużo zdjęć i ilustracji dotyczących tych bardzo ciekawych i sensacyjnych wykopalisk archeologicznych. Z uwagi na wyjątkowe walory przyrodnicze, krajobrazowe i naukowe teren ten objęty jest ochroną, utworzono tu rezerwat przyrody „Przełom Białki pod Krempachami”. Białka należy do najczystszych i najzimniejszych rzek w Polsce, teren nad jej brzegiem są ulubionym miejscem odpoczynku, szczególnie w upalne dni. Interesujące i piękne miejsce.
Schroniska PTTK w Pieninach
fot. Schronisko "Trzy Korony"
Czas na schroniska, które bez względu na pogodę czekają na turystów zdobywających pienińskie szczyty. Jednym z najpiękniejszych, położonych u stóp Trzech Koron jest schronisko PTTK „Trzy Korony”. Jego historia sięga 1928 roku. Obecnie oferuje około 50 miejsc noclegowych oraz restaurację, które serwuje dania regionalne.
Kolejny obiekty to Schronisko „Orlica”, które zbudowane zostało kilka lat później w 1932 roku. Obiekt przetrwał wojnę oraz okupację Niemców, a także liczne zmiany właścicieli. Obecnie schronisko jest w rękach PTTK. Ważnymi informacjami dla turystów jest fakt, że czeka tam 50 miejsc noclegowych, domki letniskowe oraz kuchnia.
Następne schronisko to Schronisko „Pod Durbaszką”. Tutaj warto zwrócić uwagę na fakt, że obiekt przyjmuje głównie grupy zorganizowane – natomiast turystów indywidualnych tylko w przypadku dostępności miejsc. Droga do schroniska zajmuje około godziny, jeśli wyruszymy z miejscowości Jaworki koło Szczawnicy.
W ośrodku jest blisko 50 miejsc noclegowych, pełne węzły sanitarne, a także sala telewizyjna czy dydaktyczna. Jeśli chodzi o wyżywienie, dostępne jest dla gości pobytowych, w przypadku innych turystów wyłączenie po wcześniejszym potwierdzeniu.
Pola namiotowe, campingi w Pieninach
Jeśli szukacie alternatywy dla typowego noclegu w hotelu lub pensjonacie, możecie być pewni, że w Pieninach znajdziecie zarówno miejsca, gdzie będziecie mogli rozłożyć namiot, jak i miejsca, gdzie postawicie swoją przyczepę campingową. Krótki research wystarczył, aby poznać miejsca, które najchętniej odwiedzane są przez miłośników takiego wypoczynku. Musimy Wam powiedzieć jedno - takich miejsc jest cała masa. Zarówno w miejscowościach, jak i przy samej plaży, tuż nad wodą Dunajca czy Zapory Czorsztyńskiej.
Warunki również na skalę europejską - do dyspozycji biwakowiczów są oczywiście prysznice, toalety, parkingi, kuchnie czy restauracje, a także boiska do różnorakich gier: w siatkówkę czy piłkę nożną oraz oczywiście to co najważniejsze czyli miejsce na ognisko.
Bacówki w Pieninach
W temacie Bacówek - Pieniny mogą być prawdziwym wzorem podtrzymywania lokalnych tradycji. Jeśli za plan naszej wycieczki wzięlibyśmy odwiedzenie wszystkich bacówek w Pieninach, zapewniamy Was, że urlop szybciej skończyłby się niż udałoby się osiągnąć ten cel. Naliczyliśmy ich aż 9! A niejednokrotnie dotarcie do nich zajmuję nieco czasu.
Jedną z najpopularniejszych jest Bacówka pod Bereśnikiem. Droga do niej jest dosyć krótka, trwa zaledwie godzinę ale dotarcie do niej jest bardzo dobrym pomysłem na ciekawą wycieczkę. Trasa przystosowana jest dla dzieci - ścieżka jest wygodna i obfituje w malownicze widoki. Co ciekawe, tak naprawdę Bacówka znajduje się w Beskidzie Sądeckim.
Kolejnymi bacówkami wartymi odwiedzenia jest Bacówka na Polanie Majerz Czorsztyn - kupicie tam pyszne lokalne wyroby. Na listę miejsc wartych odwiedznia możecie dopisać jeszcze: Bacówkę w Kluszkowcach, Bacówka u Wojtka w Jaworkach, Bacówka Trzy Korony w Sromowcach Niżnych, Bacówka Polana Sosny w Niedzicy oraz Bacówka u Jasia w Czorsztynie.
Trasy rowerowe w Pieninach
Pieniny to idealne miejsca dla rowerzystów, którzy kochają przemierzać Polskę na dwóch kółkach i podziwiać wyjątkowe widoki. Jest to region wręcz stworzony dla rowerzystów. Nie trudno wyobrazić sobie przemierzanie trasy nad brzegiem Dunajca, w promieniach słońca wśród okolicznej przyrody i cieni drzew.
Jedną z najpopularniejszych tras, którą możecie przemierzać zarówno latem, wiosną, jak i zimą jest trasa ze Szczawnicy, która prowadzi szlakiem rowerowym wprost na Słowację do Czerwonego Klasztoru. Trasa liczy ok. 20 km ale zapewniamy Was, że minie Wam szybko - a to dzięki niezwykłym wiodokom jakie odnajdziecie w tym zakątku Pienin.
Trasa nr 2. Stopień trudności: łatwy
Kolejną trasą rowerową, która stanowi tzw. „klasyk” jest trasa z Krościenka do schroniska PTTK Trzy Korony. Prowadzi ona zarówno drogami asfaltowymi, jak i drogami szutrowymi – ma zaledwie 17 km długości ale zapewniamy, że będziecie mogli podziwiać cudowne miejsca Pienin.
Droga prowadzi wzdłuż Drogi Pienińskiej i Dunajca – po drodze zahaczyć możecie również o Czerwony Klasztor, a w końcowym etapie trasy docieracie do schroniska Trzy Korony. Stamtąd na chętnych czeka piesza droga na Trzy Korony.
Trasa nr 3. Stopień trudności: średni
Bardziej zaawansowanym wielbicielom rowerów polecamy nieco bardziej wymagającą trasę, która liczy ponad 35 km i znajdzie się na niej kilka stromych podjazdów. Niech to Was jednak nie zniechęca – na trasie nie zabraknie również łagodnych etapów, podczas których będziecie mogli podziwiać okolicę i przyrodę. Na tej trasie rowerowej odwiedzicie takie miejscowości jak: Nowa Biała, Dursztyn, zamek w Niedzicy oraz Dębno. W końcowym etapie zrobicie pętlę i znów powrócicie do Białej.
Wypożyczalnie rowerów
Zarówno w samej Szczawnicy, jak Sromowcach Niżnych nie brakuje miejsc, gdzie możecie wypożyczyć rower. Nie musicie więc przyjeżdżać na wakacje z własnym sprzętem - na miejscu znajdziecie firmy z dobrymi markami i co najważniejsze - zawsze sprawne i odpowiednio serwisowane. Dzięki czemu na trasie nie spotka Was żadna nieprzyjemna niespodzianka przez którą musielibyście przerwać wycieczkę. W oferach takich wypożyczalni znajdziecie też foteliki dla dzieci, przyczepki, a także rowery dziecięce.
Trasy rowerowe czekają więc zarówno na dorosłych, jak i dzieci.
Wędkowanie w Pieninach
Pieniny to również ulubione miejsce wędkarzy. Jezioro Czorsztyńskie, Dunajec czy inne mniejsze górskie rzeczki obfitują w dużą ilość różnych gatunków ryb. Można tu spotkać pstrągi, trocie, lipienie, świnki, jelce, klenie, szczupaki, sandacze, okonie i karpie. Natomiast nieliczni mogą spotkać królową polskich rzek - Głowacicę.
Złowienie tej niezwykle pięknej i walecznej ryby jest marzeniem każdego wędkarza. Można tu wędkować przez cały rok. Popularne metody to wędkarstwo muchowe, spiningowe, trollingowe, spławikowe a zimą również pod lodowe. Natomiast dla osób które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wędkarstwem można zaproponować złowienie swojego pierwszego pstrąga w komercyjnych łowiskach których również tu nie brakuje.
Pieniny słowackie czyli co warto zobaczyć po słowackiej stronie
Warto wspomnieć, że Pieniny to pasmo transnarodowe i znajduje się zarówno po Polskiej, jak i Słowackiej stronie. Słowackie Pieniny są mniej uczęszczane przez turystów, dzięki czemu przyroda jest tu bardziej dzika i pierwotna, nienaruszona ludzką ręką. Na teren Słowacji możemy dostać się za pomocą trzech przejść granicznych: w Szczawnicy, Sromowcach Niżnych i Spiskiej Starej Wsi lub po prostu wędrując górskimi szlakami.
Jeśli chodzi o atrakcje to najciekawszą z nich jest Červený Kláštor – oprócz zwiedzania tej wyjątkowej budowli, znajdziecie tu także miejsca campingowe oraz punkty gastronomiczne. Nieco więcej wspomnimy o nim poniżej. Miłośnikom warowni polecamy odwiedzić jeszcze Szepesi Vár czyli zabytkowy kompleks zamkowy. To jedna z największych tego typu budowli w całej Europie. Kolejną twierdzą jest Hrad Ľubovňa czyli tzw. Zamek Lubowniański. Budowla ta powstała w XIV wieku i jest mocno związana z historią Polski.
Na zamku gościli Jan Sobieski, Władysław Jagiełło czy Jan Kazimierz.
Czerwony Klasztor - miejscowość na Słowacji
Ten zabytek Pienin to prawdziwa perełka i odwiedzając ten region nie należy go pomijać pod żadnym pozorem. Klasztor jest udostępniony do zwiedzania. Prowadzi do niego kilka szlaków turystycznych - jeden z nich ze Szczawnicy, możecie również śmiało przejechać rowerem. W czasie podążania nimi można podziwiać piękną i zaskakującą przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego. Klasztor to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych usytuowanych w Pieninach. Znajduje się on nad Dunajcem na terenie Słowacji.
Budowa klasztoru (zwanego początkowo Lechnickim) rozpoczęta została w 1330 roku. Klasztor choć znajdował się na terenie Węgier cieszył się opieką Polskich władców. Początkowo zabudowania klasztoru wykonane były z drewna. W 1360 roku zostały jednak zastąpione przez budynki ceglane oraz kamienne, wzniesione zgodnie z zasadami stylu gotyckiego. W XIV wieku Klasztor składał się z jednonawowego kościoła z dwiema kaplicami bocznymi oraz zabudowań zarówno o charakterze klasztornym jak i gospodarczym.
Nazwa klasztoru pochodzi od koloru nieotynkowanych początkowo ścian, które wykonane były pierwotnie z czerwonej cegły. Miłośnikom zabytków z pewnością przypadnie do gustu Klasztor, znajdujący się w miejscowości Czerwony Klasztor. Jest to miejscowość na Słowacji, która powstała stosunkowo niedawno w 1948 roku. Prowadzi do niego droga wzdłuż brzegów Dunajca od strony Szczawnicy.
Ciekawa jest jego historia. Zakon Kamedułów otrzymał Klasztor od biskupa Władysława Matiaszowskiego. Po objęciu klasztoru zakonnicy zaczęli jego przebudowę w stylu barokowym. Kameduli żyli pustelniczym sposobem życia. Czas poświęcali prowadzeniu gospodarstwa, pszczelarstwu, leczeniu chorych i zbieraniu ziół leczniczych. W klasztorze polecamy także odwiedzić muzeum. Klasztor udostępniono zwiedzającym.
Pogoda w Pieninach - kiedy warto przyjechać?
Warto zadać sobie to pytanie szczególnie jeśli planujemy podczas urlopu wycieczki w góry. Pogoda w tej sytuacji ma kluczowe znaczenie. Turyści najczęściej planują pobyt w Pieninach w miesiącach lipiec i sierpień. Pamiętać jednak należy, że pogoda w górach jest nieco kapryśna – szczególnie w lipcu możemy liczyć się z występowaniem burz. Atutem jednak jest to, że góry w Pieninach nie należą do bardzo wysokich, dlatego zmiany pogodowe nie wpływają na bezpieczeństwo turystów.
Świetne warunki pogodowe możemy znaleźć tu także jesienią, szczególnie w miesiącach wrzesień-październik. Pogoda w tym okresie jest zdecydowanie mniej upalna, doskonała na zdobywanie górskich szczytów. Pamiętajcie jednak o ciepłej garderobie. Góry rządzą się swoimi prawami i zarówno temperatura, jak i pogoda bywają kapryśne i zmienne.
Zima to raj dla amatorów sportów zimowych. Znajdą tu świetnie przygotowane trasy narciarskie i idealne warunki do szusowania. W miesiącach zimowych o pogodę nie musimy się martwić – w górach najdłużej utrzymuje się śnieg, a dodatkowo trasy narciarskie są sztucznie naśnieżane. Wyjazd w Pieniny zimą to pewny kierunek dla narciarzy i snowboardzistów.
Noclegi w Pieninach - jak rezerwować?
Z pomocą przychodzi znana wyszukiwarka Booking.com. Jeśli checie dowiedzieć się jak bezpieczenie rezerwować nocleg w Pieninach - koniecznie zajrzyjcie do naszego artykułu Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty . Podpowiadamy w nim na co warto zwrócić uwagę podczas rezerwacji, kiedy możemy ją anulować oraz jakich filtrów użyć, aby dopasować pobyt do naszych oczekiwań.
Możecie wybrać zarówno formę noclegu - hotel, pensjonat, domki, agroturystykę, jak i wszelkie dodatkowe udogodnienia: basen, śniadania, SPA i wiele innych. Rezerwacja noclegu nigdy nie była tak prosta!
Dlaczego warto przyjechać w Pieniny?
Jesteście gotowi na przygodę? Zaplanujcie wyjazd w Pieniny! Wybierając ten region Polski, otrzymacie wszystko to, czego potrzebuje turysta do doskonałego wypoczynku, a nawet więcej. Ten region jest pełen atrakcji turystycznych i przyrodniczych. Można tu wypocząć aktywnie, spokojnie, chodząc po górach i oglądając przepiękne krajobrazy, czy spacerując po uroczych miasteczkach i uzdrowiskach takich jak Szczawnica.
Niezwykłą atrakcją turystyczną Pienin są niewątpliwie i niezaprzeczalnie spływy Dunajcem. Gwarantują radość jaką daje płynięcie czy to flisacką tratwą, czy też pontonem lub kajakiem oraz przebywanie na wodzie i podziwianie wspaniałych, pięknych gór.
Pieniny to także zamki i zabytki oraz atrakcje przyrodnicze - wodospady, wąwozy, górskie szczyty z pięknymi panoramami. Znajduje się tu także rozbudowana infrastruktura turystyczna i baza noclegowa.
Pieniny są piękne, a wakacje tutaj mogą być naprawdę ciekawe, pełne niezapomnianych wrażeń i warte wspomnień!
Artykuł sponsorowany
MAPA ATRAKCJI - PIENINY
TATRY I PODHALE - DLACZEGO WARTO TU PRZYJECHAĆ?
SPŁYWY PONTONOWE I KAJAKOWE GÓRAL PONTON
SPŁYWY PRZEŁOMEM DUNAJCA TRATWAMI FLISACKIMI
Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty 2022