Miasta województwa pomorskiego

Weekend w Gdańsku - co warto zobaczyć i zwiedzić? Poznaj atrakcje i pomysły na weekendowy wypad do Gdańska

gdańsk na weekend atrakcje

Gdańsk to jedno z najstarszych miast w Polsce - ma bardzo bogatą historię, a zbudowana z czerwonej cegły starówka i reszta atrakcji oraz ciekawych miejsc przyciąga co roku rzesze turystów.

Trudne dzieje Gdańska - zajęcie miasta przez Krzyżaków oraz kolejne wojny doprowadziły miasto do ogromnych zniszczeń. Dziś jednak możemy czytać Gdańsk jako jedno z najpiękniejszych, najbardziej zadbanych i najbogatszych w zabytki miast w Polsce. Z tego też powodu Gdańsk jest częstym celem dłuższych i krótszych wycieczek turystów z całego kraju, a także z zagranicy.

Jeśli jesteście ciekawi, co można zobaczyć w Gdańsku przez weekend to zapraszamy do zapoznania się z naszą listą! Znajdą się tam ciekawe zakątki miasta, zabytki, atrakcje przyrodnicze - te znane wszystkim i te mniej popularne. Zatem co zobaczyć przez weekend w Gdańsku?

SPIS TREŚCI

POLECANE ATRAKCJE:

Przeżyj niezapomnianą przygodę z Wyprawą Balonem Balloon Expedition! Odkryj piękno Polski z perspektywy ptaka, ciesz się spokojem i ciszą podczas lotu oraz profesjonalizmem doświadczonego zespołu. Idealne dla miłośników przyrody i ekstremalnych emocji!

Jelenia Góra, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

Zapraszamy na rejs na foki na Wiśle! Odkryj piękno ujścia Wisły i zanurz się w świat dzikiej przyrody podczas naszej wyjątkowej, godzinnej przygody. Podczas rejsu będziesz miał okazję do bezpośredniej obserwacji fok i bogatej fauny ptaków wodnych.

Stegna, pomorskie
Wyświetl szczegóły

Dlaczego Gdańsk jest warty Twojego odwiedzenia? Poznaj najlepsze atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić w Gdańsku 

gdańsk 1

Różnorodność, historia i niepowtarzalny klimat - tak w skrócie można określić Gdańsk, perłę polskiego wybrzeża, której atrakcje przyciągają turystów z całego świata. Ta nadbałtycka metropolia to miejsce, które zaskakuje na każdym kroku i zapewnia niezapomniane wrażenia zarówno miłośnikom zabytków, jak i amatorom przyrody. W Gdańsku każdy znajdzie coś dla siebie, a jego atrakcje są tak różnorodne. 

Szukasz pomysłu na spędzenie weekendu? Gdańsk z pewnością Cię nie zawiedzie. Od odwiedzenia muzeów, po spacer po starówce, aż po relaks na jednej z gdańskich plaż – wybór jest naprawdę szeroki. Zapraszamy Cię do odkrycia uroków tego pięknego miasta w naszym artykule. Przygotuj się na niezapomnianą przygodę w sercu Trójmiasta.

Najlepsze atrakcje na weeknd w Gdańsku, które warto zwiedzić

111872458 m

Wybierz się do Gdańska i zanurz się w atmosferze tego wyjątkowego miasta, pełnego historii, kultury i niepowtarzalnego uroku. Niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem historii, miłośnikiem sztuki, czy też preferujesz aktywny wypoczynek - Gdańsk z pewnością zaoferuje Ci wiele niezapomnianych doświadczeń. Wybierz się na tę podróż - Gdańsk czeka na Ciebie!

Droga Królewska w Gdańsku (ulica Długa i Długi Targ)

Najczęściej odwiedzanym miejscem, w które zresztą nietrudno trafić, jest Droga Królewska, czy inaczej Trakt Królewski. Niegdyś była to najbardziej reprezentacyjna droga Gdańska - przejeżdżały przez nią triumfalne kondukty królów polskich, zacni goście, odwiedzający miasto, czy też parady wojskowe i inne. Droga Królewska ciągnie się od Bramy Wyżynnej i zespół przedbramia, przez ulicę Długą i przechodzi do Długiego Targu, będącego jednym z najpiękniejszych placów ówczesnej, ale i współczesnej Europy. Na trasie są też takie miejsca jak Dom Uphagena, zabytkowe kamienice Ferberów i Czirenbergów, Lwi Zamek, gdański Ratusz, piękna Fontanna Neptuna czy Dwór Artusa, będący dziś oddziałem Muzeum Gdańska. Ostatnie dwie części to Brama Zielona i Brama Żuławska. Obiekty znajdujące się na Trakcie Królewskim są na tyle ciekawe, że opiszemy je osobno poniżej. Spacerując po Gdańsku warto przecież wiedzieć więcej - poszczególne zabytki są warte poznania nieco bliżej!

Ratusz w Gdańsku

gdańsk ratusz

Będąc w Gdańsku trudno będzie przeoczyć Ratusz - to jeden z bardziej reprezentacyjnych budynków, który od czasów średniowiecza był kilka razy przebudowywany, a w obecnej formie pełni rolę głównej siedziby Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Znajduje się u zbiegu ulicy Długiej i Długiego Targu, w najpiękniejszej części Traktu Królewskiego. Wnętrza gdańskiego Ratusza można zwiedzać, a w letnim sezonie możliwe jest także wejście na platformę widokową na ratuszowej wieży, skąd z wysokości 50 metrów można podziwiać widoki na miasto. A trzeba przyznać, że z góry Gdańsk wygląda jeszcze lepiej niż zwykle!

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Ogromna Bazylika Mariacka jest największą w Europie świątynią zbudowaną z cegły. Z racji swoich rozmiarów często nazywana jest “Koroną Gdańska”. Bazylikę łatwo dostrzec już z daleka - strzeliste wieże wyłaniają się znad dachów kamienic. Ale to, co najważniejsze, czeka wewnątrz budowli… Budowany przez 159 lat kościół można zwiedzać przez cały rok - od końca marca do końca listopada można też wejść na wieżę Bazyliki, by podziwiać widoki na Gdańsk i okolice. Czeka nas aż 409 schodów na górę, ale dla tych widoków warto podjąć ten trud! W środku podziwiać można zabytkowy zegar astronomiczny, piękne ołtarze, organy, kolorowe witraże, wspaniałe rzeźby - wszystko to sprawi, że zanurzycie się w sztuce i klimacie, z którego wcale nie tak łatwo będzie się otrząsnąć.

Fontanna Neptuna

gdańsk neptun

Spacerując po Trakcie Królewskim nie ominiecie też Fontanny Neptuna, której obecność nie może dziwić. Przecież Gdańsk i morze związane są ze sobą od zawsze. W miejscu, gdzie dziś stoi fontanna początkowo znajdowała się studnia, jednak ówczesny burmistrz Gdańska, Bartłomiej Schachmann (mówimy o pierwszej połowie XVII wieku) postanowił zmienić lichą studnię w coś bardziej reprezentacyjnego. Udało mu się to świetnie, bo fontanna to dziś jeden z symboli Gdańska, przy którym chętnie fotografują się turyści - według Kaszubów każdy, kto pierwszy raz przyjeżdża do miasta powinien pocałować Neptuna w… cztery litery.

Podobno to właśnie Neptun, a właściwie jego złość na turystów, którzy wrzucali do fontanny monety sprawiła, że powstała słynna gdańska nalewka - Goldwasser. Rozzłoszczony Neptun uderzył trójzębem w fontannę i rozbił monety na drobinki złota, które dzisiaj możemy zobaczyć właśnie w rzeczonym ziołowym likierze. Tuż za Fontanną Neptuna stoi Dwór Artusa - przejdźmy więc kilka kroków dalej…

Dwór Artusa

Dwór Artusa Muzeum Gdańska

Fot. Dwór Artusa Muzeum Gdańska

Jeden z najpiękniejszych zabytków Traktu Królewskiego - Dwór Artusa w średniowieczu był własnością bractwa rycerskiego - odbywały się w nim uroczystości, imprezy i ważne spotkania. Z czasem stał się ekskluzywnym klubem dla elit. Za ekskluzywnością stały oczywiście pieniądze, i to bardzo dużo pieniędzy, co zresztą doskonale widać po wnętrzach majestatycznego dworu. Po wielu trudnych historiach - pożarach, zniszczeniach w wyniku wojny dziś możemy podziwiać częściowo zrekonstruowane wnętrza i wyposażenie tego wyjątkowego budynku, w tym przepiękny kaflowy piec, zdobienia, rzeźby, malowidła, a nawet… latające okręty. Dwór Artusa jest oddziałem Muzeum Gdańska - polecamy udać się też do innych oddziałów. Jednym z nich jest…       

Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich

Dom Uphagena Muzeum Wnętrz Mieszczańskich

Fot. Dom Uphagena Muzeum Wnętrz Mieszczańskich

Zabytkowa kamienica, położona przy ulicy Długiej (czyli nadal jesteśmy w obrębie Traktu Królewskiego) to jedyna w Polsce i jedna z niewielu w Europie XVIII-wiecznych kamienic, którą można zwiedzać. Gdańska osobistość - Johann Uphagen przez długie lata mieszkał w rzeczonej kamienicy. Dziś możemy podziwiać w niej pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, a tym samym poznać, jak mieszkali ówcześni mieszczanie. Sień, kupiecki kantor, salon, jadalnia, dawne sypialnie, pokoje, a w nich wszystkie sprzęty, meble i cały wystrój, który przeniesie nas do czasów średniowiecznego Gdańska. Miasto z tak bogatą historią warto poznać także z tej strony!    

Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu Muzeum Gdańska

Fot. Muzeum Bursztynu Muzeum Gdańska

Gdańsk, czyli morze. A morze, czyli bursztyn. To właśnie Gdańsk pretendowany jest do miana światowej stolicy bursztynu. Otwierając drzwi wejściowe do Muzeum Bursztynu Waszym oczom ukaże się największa bryła tego żywicznego kruszcu na świecie, ważąca prawie 4,5 kg!

Wiedzieliście, że historia tego naturalnego, żywicznego “złota” sięga ponad 40 milionów lat? Jeśli jesteście ciekawi jak powstał bursztyn, z czego jest zbudowany, czym jest las bursztynowy, czy bursztynem można leczyć, dlaczego tak często możemy spotkać zatopione w żywicy drobne zwierzęta lub fragmenty roślin czy jak pracują poławiacze bursztynu zapraszamy do Muzeum! Na ostatnim piętrze muzeum znajdziecie wyjątkową wystawę przedmiotów z bursztynu - pudełka, figurki, sztućce, biżuterię, a nawet bursztynowe szachy, które są jednym z czterech takich kompletów na świecie. Wrażenie na zwiedzających zrobi też bursztynowa gitara. W środku znajdziecie też kącik familijny - edukacyjne miejsce dla dzieci. Jesteśmy pewni, że wyjdziecie stąd bogatsi o wiedzę i pod wrażeniem bursztynowej historii Gdańska. Muzeum Bursztynu razem z Ratuszem, Dworem Artusa i Domem Uphagena tworzy Muzeum Gdańska. Warto wspomnieć o tym, że Muzeum Bursztynu swoją siedzibę miało niegdyś w Wieży Więziennej i Katowni. Kilka słów o nich przeczytasz poniżej.  

Wieża Więzienna i Katownia

Wieża Więzienna i Katownia w Gdańsku to przedbramie ulicy Długiej - to tu przed laty karano przestępców. W XVII, XVIII i XIX wieku znajdowało się tam jedno z najcięższych europejskich więzień. Dziś Wieża Więzienna służy jako punkt widokowy na miasto. Można tu podziwiać także pozostałości dawnego pręgierza, który służył jako miejsce publicznej kaźni.

Twierdza Wisłoujście      

Twierdza Wisłoujście Muzeum Gdańska

Fot. Twierdza Wisłoujście Muzeum Gdańska

Ostatnim oddziałem Muzeum Gdańska, o którym dziś wspomnimy jest Twierdza Wisłoujście z charakterystyczną wieżą, otoczona fosą. Twierdza to ważny zabytek fortyfikacyjny Gdańska, ale nie tylko - kiedyś służyła do kontroli wpływających do portu statków kupieckich, a z wieży nawigowano statki. Wielokrotnie zniszczony fort cały czas jest stopniowo odbudowywany, a jego wnętrza w letnim sezonie można zwiedzać. Tu też rokrocznie odbywają się inscenizacje bitew morskich, warsztaty dawnego rzemiosła i rekonstrukcje historyczne.  

Hevelianum i Góra Gradowa

Hevelianum

Fot. Hevelianum 

Hevelianum położone jest w niecodziennej scenerii dawnego fortu 46-metrowej Góry Gradowej. Sama Góra Gradowa to przede wszystkim świetny punkt widokowy, z którego podziwiać można panoramę Gdańska. Ufortyfikowane wzgórze kiedyś miało chronić miasto. Dziś znajduje się tu nowoczesne centrum nauk - Hevelianum, w którym poznamy nie tylko historię, ale i zagadnienia nauk ścisłych - matematyki, chemii, fizyki. Najmłodsi będą mogli dosłownie dotknąć nauki, a starsi będą mieli okazję w praktyce poznać zasady rządzące światem. Atrakcja mieści się w miejscu, w którym niegdyś znajdował się gdański gród, dlatego też jedna z wystaw “Wehikuł czasu - człowiek i pocisk” obrazuje epizody z czasów funkcjonowania fortu. Będziecie mogli poznać historię czarnego prochu i wojenną rzeczywistość tych, których życie toczyło się w schronach i artyleryjskich remizach. Spacer wzdłuż fortyfikacyjnych umocnień to nie tylko ciekawa lekcja historii, ale także miła wycieczka krajoznawcza z widokami na panoramę Gdańska. Inne wystawy to kolejne dziedziny - w jednej z nich na własnej skórze przekonacie się co znaczy podmuch wiatru o sile 120 km/h, będziecie mogli podziwiać zorzę polarną, wsiąść do windy, która przeniesie Was kilometry do góry i kilometry w głąb ziemi. Znajdziecie tu symulator jazdy w kilku trybach (zwykłym, deszczową nocą, zimą i pod wpływem alkoholu), dowiecie się czy można prześwietlić baterię, jakie drugie życie mają śmieci, jak wyglądają zanieczyszczenia na ziemi z kosmosu, a nawet będziecie mogli przymierzyć mundury wojów, związanych z Górą Gradową.

Muzeum Poczty Gdańskiej

Muzeum Poczty Polskiej Muzeum Gdańska

Fot. Muzeum Poczty Polskiej Muzeum Gdańska 

To kolejny z oddziałów Muzeum Gdańska. W środku znajdziecie dokumenty drukowane, rękopisy, ikonografie i eksponaty związane z uczestnikami obrony Poczty Polskiej 1 września 1939 roku, które to wydarzenie było symbolem oporu wobec hitlerowskiego terroru. W Muzeum poznamy informacje i ciekawostki o drugim Wolnym Mieście Gdańsku - historii, gospodarce, polityce oraz oczywiście Pocztowcach. Jeśli jesteście zainteresowani losami miasta w czasach II wojny światowej to Muzeum Poczty Gdańskiej będzie obowiązkową stacją podczas weekendu w Gdańsku!

Żuraw i Długie Pobrzeże        

gdańsk

Długie Pobrzeże to ciągnący się wzdłuż rzeki Motławy deptak, będący dzisiaj jedną z najchętniej uczęszczanych tras spacerowych. Przy deptaku znajdują się lokale takie jak restauracje, kawiarnie, bary. I trzeba przyznać, że sączenie kawy z widokami, jakie serwuje nam Motława jest jeszcze przyjemniejsze niż zwykle. Wzdłuż Długiego Pobrzeża znajduje się ciąg gotyckich bram wodnych, sięgających czasów średniowiecza. Jedną z nich jest słynny Żuraw - dźwig portowy, wykorzystywany kiedyś do przeładunku towarów i do stawiania masztów na statkach. Następnie wnętrze Żurawia zostało przekształcone w muzeum - jest to oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Można je zwiedzać, jednak obecnie Żuraw jest w remoncie - ponowne oddanie do zwiedzania nastąpi jeszcze w tym, 2023 roku.        

Karuzela na Targu Rybnym        

Gdańska karuzela przypomina nam te z amerykańskich filmów. podobne znajdują się w Paryżu, we Florencji i innych popularnych miastach. To niezwykle magiczne miejsce, powstałe niedawno, bo w 2018 roku, ale od tego czasu przyciągające wszystkich, którzy kochają piękne zdjęcia. Ozdobiona jest ręcznie malunkami nawiązującymi do gdańskiej architektury i krajobrazu. Są tam ruchome figury, obracające się w rytm muzyki. Na karuzelę oczywiście można wejść - czynna jest przez cały rok, a szczególny urok ma po zmroku, kiedy rozświetla się tysiącem świateł.      

Europejskie Centrum Solidarności     

Europejskie Centrum Solidarności powstało, by upowszechniać ideę ruchu “Solidarności” i by przedstawić zmiany społeczne i polityczne, jakie zaszły pod koniec XX wieku w Europie Środkowo-Wschodniej. Europejskie Centrum Solidarności znajduje się w miejscu, gdzie dawniej prężnie działała stocznia. To tu pracował Lech Wałęsa, który stanął na czele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”. Na multimedialnych wystawach poznamy historię PRL-u, zobaczymy jak wyglądał pokój przesłuchań i cela więzienna, z którymi do czynienia mieli członkowie ruchu Solidarność.     

W środku zobaczymy opozycyjną drukarnię, salę obrad Okrągłego Stołu, szatnię stoczniowców, gabinet Jacka Kuronia - w środku mnóstwo fotografii, eksponaty i materiały archiwalne. Sam temat wybuchów strajków i przemian społecznych tamtego okresu jest fascynujący, choć nieco trudny dla dzieci, dlatego specjalnie z myślą o nich stworzono tam także Wydział Zabaw, w którym znajdują się mobilne, interaktywne stanowiska do nauki i zabawy. Dzieci poprzez multimedialne wystawy i gry edukacyjne dowiadują się m.in. jak zbudowany jest statek, jaką drogę pokonuje towar od przeładunku w porcie aż po wyjście w rejs, ale też co oznacza słowo “solidarność” i dlaczego praca zespołowa jest tak ważna i do czego może prowadzić.      

Plaże w Gdańsku

gdańsk na weekend atrakcje

Najpiękniejsze gdańskie plaże to ta w Jelitkowie, leżąca na granicy Gdańska i Sopotu, do której łatwo dojechać z centrum miasta autobusem lub tramwajem, plaża Stogi, również świetnie skomunikowana z Gdańskiem, plaża w Brzeźnie, będąca jedną z najbardziej obleganych plaż za sprawą długiego, 140-metrowego molo na Zatoce Gdańskiej. Dwie pozostałe plaże warte odwiedzenia to Sobieszewo i Orle - bardziej kameralne i ciche. Ta ostatnia warta jest odwiedzenia nie tylko ze względu na klimat, ale i wysoką wieżę, stojącą na wydmach. Wszystkie gdańskie plaże są zadbane, szerokie, mają złoty piasek i działają tu punkty gastronomiczne i sanitariaty. Są tu też dodatkowe atrakcje dla dzieci - boiska, place zabaw, wypożyczalnie akcesoriów plażowych i ścieżki rowerowe. O opalaniu, kąpielach w słonej wodzie i budowaniu zamków z piasku już nie będziemy pisać. ;)  

Park Oliwski

park oliwski gdańsk

Świetnym miejscem spacerowym zarówno dla mieszkańców, jak i turystów przybywających na weekend do Gdańska jest Park Oliwski - najbardziej zielona część miasta. W jego skład wchodzą mniejsze parki - angielski, francuski, japoński, lipowa aleja i palmiarnia. Na skraju parku znajduje się opisany poniżej ogród zoologiczny. Na terenie parku znajduje się przepiękny Pałac Opatów, kwiatowe dywany, finezyjnie przystrzyżone krzewy, ciekawe rzeźby, oczka wodne, altanki, mostki, kaskady - wszystko to sprawia, że można się poczuć jak w raju! Na terenie parku znajduje się też Wzgórze Pachołek, na którym stoi wieża widokowa, z której podziwiać można panoramę Gdańska. Na skraju oliwskiego parku znajduje się Archikatedra Oliwska, słynąca ze wspaniałych organów. W środku w sezonie letnim odbywają się koncerty organowej, na które, jeśli tylko będziecie mieli okazję, na pewno warto się wybrać. Jeśli chcecie złapać chwilę oddechu od tętniącego życiem miasta, to tylko w Parku Oliwskim!         

Gdański Ogród Zoologiczny   

Zoo Gdańsk

Fot. Zoo Gdańsk

Wszystkich miłośników zwierząt zapraszamy do oliwskiego ogrodu zoologicznego, działającego tu od 1954 roku. Gdański ogród zoologiczny znajduje się na terenie byłego pensjonatu, w którym leczono choroby dróg oddechowych. Sanatorium znajdowało się tutaj ze względu na wyjątkowy mikroklimat - można więc wyobrazić sobie, jak świeżym powietrzem oddychają zwierzaki. I turyści, spacerujący po zoo! Mieszka tu prawie 800 zwierząt z ponad 150 gatunków - lwy, żyrafy, orangutany, małpy, krokodyle, pantery, słonie, najliczniejsza w Polsce rodzina pingwinów tońców, różne gatunki ryb i gadów.

Codziennie w zoo odbywają się pokazowe karmienia zwierząt, a tych, którzy chcą jeszcze lepiej poznać zwierzaki, żyjące w ogrodzie zapraszamy do “małego zoo”, gdzie mieszkają oswojone zwierzęta: kozy, świnki wietnamskie, króliki i alpaki, które można nie tylko obserwować, ale i pogłaskać, a nawet nakarmić specjalną karmą, dostępną na miejscu. Zoo w Gdańsku można zwiedzać pieszo lub skorzystać z przejażdżek elektrycznymi busami.     

Dolina Elfów

Będąc w gdańskiej dzielnicy Oliwie warto też odkryć Dolinę Elfów, którą znajdziecie, dochodząc do ukrytego w lesie stawu za Górą Pawełek. To magiczne miejsce, otoczone starymi drzewami, idealnie nadające się na odpoczynek od cywilizacji. Oliwa chyba ma w sobie ten pierwiastek dzikości i natury, z której możemy korzystać, jednocześnie mając w sąsiedztwie jedno z najbardziej rozwiniętych aglomeracji w kraju.

Westerplatte

Słynny gdański półwysep dziś kojarzymy jako miejsce bohaterskich walk polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku. To tu symbolicznie rozpoczęła się II wojna światowa i to tu do dziś żywa jest historia tamtego okresu. Będąc w Gdańsku obowiązkiem jest zwiedzenie Szlaku Turystycznego “Westerplatte”, który zaznajamia z polem bitwy i przebiegiem krwawych walk z niemieckim najeźdźcą. Punktem startowym jest przystań statków pasażerskich - można tu więc dopłynąć z centrum. Kolejne stacje trasy to schron, wieża obserwacyjna, Fort, Cmentarz Obrońców, wartownie, ruiny Nowych Koszar i oczywiście jeden z najbardziej charakterystycznych miejsc na Westerplatte - Pomnik Obrońców Wybrzeża. Westerplatte można zwiedzać samodzielnie bądź z przewodnikiem, który z pasją opowiada o kolejnych etapach walk i obrony polskiego wybrzeża.

Latarnia morska Gdańsk Nowy Port 

To właśnie z gdańskiej latarni padły pierwsze nazistowskie strzały w kierunku Westerplatte - stąd też latarnia ma wyjątkowe znaczenie dla mieszkańców Gdańska. Oprócz tego przez dziesiątki lat pełniła swoją podstawową, nawigacyjną funkcję. Do wnętrza latarni można wejść - na jej szczycie znajduje się punkt widokowy na Westerplatte, Port Gdański i Zatokę Gdańską oraz wystawa starych urządzeń optycznych i wystawa dotycząca latarnictwa morskiego. Dowiecie się też czym była i jak działała Kula Czasu.        

Gdańska Papugarnia    

Gdańska Papugarnia

Fot. Gdańska Papugarnia

To atrakcja, którą szczególnie chętnie odwiedzają dzieci. Papugarnia wbrew nazwie to nie tylko kolorowe, gadające ptaki. To także lemury, surykatki, alpaki, wiewiórki trójbarwne, płazy, gady, pająki i stworzenia morskie. Zwierzątka można wziąć na ręce, niekiedy nakarmić, poobserwować z bliska i zawrzeć z nimi znajomości! Każde dziecko lubi zwierzęta, a w miejscu, gdzie można je dotknąć i poznać ich codzienne życie nauka będzie niezwykle przyjemna!

Taras widokowy Olivia Star 

Taras widokowy Olivia Star

Fot. Michał Blaszke / Taras widokowy Olivia Star

Olivia Star to najwyższy budynek w Gdańsku - na jego 32 piętrze znajduje się pięknie przeszklony taras widokowy, skąd jak na dłoni widać całe Trójmiasto. Podziwianie panoramy Gdańska i okolic ze 130 metrów to jedno, ale drugą atrakcją w tym miejscu (dostępne w sprzedaży są bilety łączone) jest Olivia Garden, czyli wewnętrzny, egzotyczny ogród, w którym rośnie 4 000 roślin ze 150 gatunków, w tym ogromne, 7-metrowe drzewa i okazy roślin jonizujących, i w którym odpoczywać można na antresoli, ponad palmami.

Innym świetnym punktem widokowym, z którego podziwiać można panoramę Gdańska jest AmberSky, diabelski młyn, znajdujący się w okolicy olbrzymiego napisu “GDAŃSK”.

Loopy’s World

Loopys World Gdańsk

Fot. Loopy's World Gdańsk

Całoroczna sala zabaw Loopy’s World to największa w kraju zadaszona sala zabaw dla dzieci o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych! W środku znajdują się labirynty, trampoliny, tyrolki, liny, kolorowe zjeżdżalnie, w tym zjeżdżalnia rodzinna, na której jednocześnie, na równoległych torach bawić się mogą dorośli i dzieci i osobna strefa dla maluchów. Podczas gdy dzieci szaleją, korzystając z kolejnych atrakcji Loopy’s World, dorośli mogą odpocząć w kawiarni, mając jednocześnie oko na swoje pociechy. Miejsce idealne nie tylko dla dzieci, ale i ich zmęczonych rodziców, pragnących chwili odpoczynku.    

Rejsy statkiem

Jedną najciekawszych atrakcji Gdańska, której nie można pominąć (jesteśmy przecież nad morzem!) jest wycieczka stylizowanym na galeon rejs statkiem na Westerplatte. To wówczas nie tylko morska przygoda, ale i solidna lekcja historii o tragicznych dla naszego kraju wydarzeniach. Przewodnicy opowiadają nie tylko o historii, ale i o zabytkach Gdańska, stoczni, porcie. Rejsy statkiem są często umilane muzyką szantową - poczujemy się jak prawdziwi żeglarze! Inne linie rejsów to Gdańsk-Hel i Gdańsk-Sopot. Statek, płynący na Westerplatte to Galeon Lew. Najbardziej znaną jednostką jest Czarna Perła, którą dzieciaki na pewno skojarzą z filmu Piraci z Karaibów. Do wyboru są również mniejsze statki, nazwane tramwajami wodnymi (lecz niech nazwa Was nie zmyli - z tramwajami nie mają one wiele wspólnego!). Statki wycieczkowe cumują przy Długim Wybrzeżu, czyli w centrum Gdańska, dlatego na pewno z łatwością je znajdziecie.              

Stadion Gdański Polsat Plus Arena i jego atrakcje   

Stadion Gdański Polsat Plus Arena

Fot. Polsat Plus Arena Gdańsk

Polsat Plus Arena to przede wszystkim miejsce rozgrywek piłkarskich, jednak mamy dobrą wiadomość nawet dla tych, którzy nie przepadają za oglądaniem meczów, ale lubią aktywne spędzanie czasu. Fun Arena to centrum rekreacyjno-sportowe, gdzie czekają na Was:

  • escape roomy (gra, w trakcie której trzeba wydostać się z zamkniętego pokoju; czas na wyjście to tylko 60 minut!),
  • skate arena (kryty obiekt do jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach, wrotkach),
  • playground arena (nowoczesny plac zabaw o powierzchni 1500 metrów kwadratowych,
  • NERF Tag arena (przestrzeń z przeszkodami do grania za pomocą pistoletów NERF),
  • movement arena (park trampolin o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych),
  • archery arena (miejsce rozgrywek łuczniczych)
  • Zoltar Apocalipsa (arena paintballa laserowego).

Oprócz tego na Fun Arenie znajdują się gokarty elektryczne, piłkarski bilard, czyli wielki stół do gry w bilarda, w której zamiast kijów używa się własnych nóg, a zamiast piłeczek - zwykłych piłek futbolowych, strefa automatów z cymbergajem, piłkarzykami i grami zręcznościowymi. Ponadto w Muzeum Lechii można podziwiać pamiątki, związane nie tylko z klubem piłkarskim Lechia Gdańsk, ale też z kolarstwem czy rugby. Żeby było ciekawiej (ale to propozycja tylko dla odważnych) zastrzyk adrenaliny można dostarczyć sobie podczas skoku na bungee albo zjeżdżając kolejką tyrolską nad stadionową murawą, między trybunami.       

Szlak Lwa Heweliona           

Na cześć gdańskiego astronoma Jana Heweliusza nazwano nie tylko opisane wcześniej Hevelianum, ale i lwa Heweliona, który stał się bohaterem aplikacji Questy Visitgdansk. Pobierając aplikację możecie wziać udział w plenerowej zabawie, podążając szlakiem gdańskiego lwa. Na każdym przystanku odnajdziecie rzeźbę Heweliona, który będzie opowiadał historię danego miejsca. Historie są opowiedziane tak, by nawet najmłodsi z zaciekawieniem słuchali ciekawostek o zabytkach i miejscach w Gdańsku. Szlak Lwa Heweliona może być jednocześnie świetnym, gotowym planem na weekendową wycieczkę po Gdańsku!               

Gdańsk - poznaj bezpłatne atrakcje, które warto zobaczyć     

Gdańsk ma kilka atrakcji, do których wejść można za darmo przez cały czas lub w określone dni tygodnia. Zależą one od sezonu turystycznego. Oto one:

  • Sala BHP - miejsce podpisania Porozumienia Sierpniowego w 1980 roku, wejście bezpłatne codziennie
  • Taras widokowy w Europejskim Centrum Solidarności, wejście bezpłatne codziennie
  • Ratusz Staromiejski
  • Gdańskie świątynie
  • Westerplatte
  • Hevelianum - wybrane wystawy w wybrane dni. Aktualne informacje polecamy sprawdzić na stronie hevelianum.pl
  • Oddziały Muzeum Gdańska - Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Ratusz Głównego Miasta - w wybrane dni
  • Muzeum Poczty Polskiej - w wybrane dni
  • Muzeum Narodowe - Oddział Sztuki Dawnej i Oddział Etnografii - w wybrane dni
  • Muzeum Archeologiczne - Piwnica Romańska, Dom Przyrodników, Błękitny Baranek - w wybrane dni
  • Narodowe Muzeum Morskie - oddział Spichlerze na Ołowiance, Ośrodek Kultury Morskiej

Gdzie najlepiej zaparkować samochód w Gdańsku?      

W zależności od tego, którą część Gdańska będziemy zwiedzać, należy szukać parkingów jak najbliżej danej atrakcji. W centrum istnieje kilka bezpłatnych parkingów - są to galerie handlowe Morena, Matarnia, Alfa Centrum i Galeria Przymorze. Istnieje też możliwość zaparkowania w pozostałych gdańskich galeriach - Metropolia, Madison, Bałtyckiej, Forum i Manhattan. Do wyboru jest też parking przy gdańskiej ERGO Arenie, znajdującej się na granicy Gdańska i Sopotu, skąd blisko jest do plaży w Jelitkowie i do Szybkiej Kolei Miejskiej, którą można dostać się do centrum Gdańska. Ze względu na duży ścisk samochodowy w sezonie polecamy pozostawienie samochodu na wybranym parkingu i dalsze poruszanie się po Gdańsku za pomocą komunikacji publicznej.      

Pozostałe atrakcje w pobliżu Gdańska, warte uwagi   

gdynia co warto zobaczyć 1

Gdańsk to jedno z trzech miast Trójmiasta, dlatego wybierając się na urlop do Gdańska prawdopodobnie będziecie chcieli odwiedzić także Gdynię i Sopot. W Sopocie znajduje się najdłuższe na świecie molo drewniane, słynny Monciak, czyli ulica Bohaterów Monte Cassino - najbardziej rozrywkowa część Sopotu, skansen archeologiczny Grodzisko, gdzie poznacie życie wczesnośredniowiecznych mieszkańców Pomorza, sopocki Aquapark. Warto sprawdzić też bieżący repertuar sopockiej Opery Leśnej, a także udać się na seans w Pijalni Wód Solankowych.     

Gdynia natomiast to przepiękna plaża w Orłowie wraz z klifem orłowskim, który jest jedną z najpiękniejszych miejscówek na Pomorzu, Centrum Nauki Experyment, gdzie najmłodsi mogą uczyć się poprzez zabawę, gdyńskie Akwarium, w którym zza szyb podziwiać można ryby, płazy i gady z wód całego świata, Adventure Park Kolibki w Gdyni, gdzie korzystać można z parku linowego, ścianek wspinaczkowych, paintballa, mini quadów czy strzelnic łuczniczych. Warto wjechać kolejką na Kamienną Górę - przed Wami krajobrazy, których wręcz nie da się zapomnieć! Jednym z najbardziej znanych miejsc w Gdyni jest Skwer Kościuszki, stanowiący ostoję życia towarzyskiego oraz statek - muzeum “Dar Pomorza”, który dopiero w środku wywołuje prawdziwe zachwyty, podobnie jak okręt - muzeum “Błyskawica”. Każdy miłośnik wojskowości powinien zagościć w Muzeum Marynarki Wojennej, bogatym w zbiory z czasów II wojny światowej. Warto wstąpić też do Muzeum Emigracji, w którym wizyta wiąże się z ogromem wzruszeń.  

Atrakcji w Trójmieście jest tyle, że na pewno wybierzecie wśród nich te, do których udacie się z przyjemnością w weekend.       

Życzymy zatem udanego pobytu w Gdańsku i wspaniałego weekendu. Do zobaczenia!     

Powiązane artykuły

Pomorskie - odkrywaj z nami

Poznaj pomorskie!

Poznaj pomorskie!

Województwo pomorskie jest najdalej wysuniętym na północ województwem Polski. 316 km linii brzegowej nad Bałtykiem jest głównym czynnikiem sprawiającym, że pomorskie to jeden z najbardziej atrakcyjnych i najdynamiczniej rozwijających się...

Kaszuby – co warto zobaczyć?

Kaszuby – co warto zobaczyć?

Kaszuby to nie tylko nadmorskie miejscowości i popularne kurorty. To region z własną kulturą i językiem, obfitujący w ciekawe miejsca, piękną przyrodę, zabytki i obiekty sztuki ludowej oraz związane z...

Pomorskie - atrakcje dla dzieci

Pomorskie - atrakcje dla dzieci. Co warto zobaczyć w pomorskim z dziećmi?

Województwo pomorskie to wręcz wymarzone miejsce na urlop z dziećmi. Obecność Bałtyku i piękne, piaszczyste plaże to dopiero początek atrakcji, które chętnie odwiedzane są także z dziećmi.

Pomerania tourist attractions

The Pomeranian Voivodeship is simply an ideal place for a vacation with children. The Baltic Sea and beautiful sandy beaches are just the beginning of the attractions that are also...

Pommern - touristische Attraktionen

Die Woiwodschaft Pommern ist einfach ein idealer Ort für einen Urlaub mit Kindern. Die Ostsee und die schönen Sandstrände sind nur der Anfang der Attraktionen, die auch bei Kindern beliebt...

Miasta

Poznaj Trójmiasto - atrakcje turystyczne

Poznaj Trójmiasto - atrakcje turystyczne

Gdańsk, Gdynia i Sopot to kolejny cel naszej wyprawy na Pomorze. Chociaż, aby zapoznać się z każdym z tych miast, zwiedzić je i poczuć ich klimat, warto zarezerwować sobie sporo...

Poznaj najciekawsze atrakcje rodzinne w Pomorskim

Poznaj najciekawsze atrakcje rodzinne w Pomorskim

Pomorskie to województwo, w którym warto spędzić wakacje. Celem mogą być nadbałtyckie plaże, ale nie tylko.

Pomorskie - atrakcje dla aktywnych

Pomorskie - atrakcje dla aktywnych

Wśród niezliczonych zalet wakacji w Pomorskim, jest także taka, że w tym województwie nie brakuje miejsc dla aktywnych.

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024