Miasta województwa śląskiego

Śląsk - poznaj najciekawsze muzea

Śląsk - poznaj najciekawsze muzea

Ponieważ Śląsk jest regionem bardzo zróżnicowanym kulturowo, krajobrazowo i turystycznie, wybór obiektow godnych zobaczenia jest niezwykle dużo.

Śląskie muzea, które warto odwiedzić

Niektóre z nich podzielono tematyczni, tak powstał na przykład Szlak Zabytków Techniki. Są na nim dawne kopalnie, zabytki infrastruktury przemysłowej i muzea. Dzisiaj zaproponujemy wycieczkę po muzeach z tego szlaku, ale nie tylko.

SPIS TREŚCI:

Funzeum w Gliwicach

funzeum

To niedawno powstałe, niezwykłe muzeum z przestrzenią pełną niesamowitych aranżacji. Muzeum, ale na odwrót! Funzeum to miejsce rodzinnej rozrywki i doskonała propozycja na weekend z dzieckiem na Śląsku. Na 4 tysiącach metrów kwadratowych powstał park rozrywki i edukacji, pokazujący jak działają ze sobą światło i kolory. To największe tego typu miejsce w Polsce. Na terenie Funzeum znajdziesz niezliczoną ilość interaktywnych, niepowtarzalnych eksponatów, które z pewnością pobudzą Twoją kreatywność i wyobraźnię. Nie jest ważne, czy masz 5 czy 50 lat - zwiedzanie Funzeum będzie ciekawą przygodą dla każdego, niezależnie od wieku.

Gdzie nas znajdziesz?

Pszczyńska 315, 44-100 Gliwice

Więcej informacji: https://funzeum.pl/

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Zacznijmy od miejsc, które upamiętniają i kultywują piwowarskie tradycje Śląska. Pierwszym z nich jest Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. Historia złotego trunku sięga na tych ziemiach do czasów średniowiecza. Pierwsza wzmianka o istnieniu browaru, należącego do właścicieli Pszczyny, pochodzi z 1629 roku. Piwo, jakie wtedy wytwarzano - wysyłkowe, drożdżowe i stołowe - nie przypominały piw, które pije się dzisiaj. Rewolucja nastąpiła w XIX wieku wraz ze zmianami technologicznymi produkcji piwa. Browary z niewielkich manufaktur stawały się dużymi zakładami przemysłowymi. W 1861 roku książę pszczyński przekształcił browar w Tychach w nowoczesną fabrykę, budując m.in. młyn, słodownię, warzelnię, suszarnię i lodownię. Teraz na miejscu dawnej fabryki mieści się Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. Na turystów czeka w nim atrakcji i ciekawostek, w tym projekcja trójwymiarowego filmu. Zainteresowani mogą również wypić szklaneczkę piwa w stylowym pubie. Na przykładzie Muzeum widać przeplatanie się tradycji z nowoczesnością, ponieważ odwiedzający zobaczą na trasie wycieczki zarówno nowoczesną linię produkcyjna, jak również unikatowe zabytki architektury przemysłowej. Muzeum Tyskich Browarów Książęcych to miejsce nagradzane, z ciekawą ofertą turystyczną, interesującą historią i unikalną wystawą. Warto je zwiedzić.

Muzeum Browaru Żywiec

Jak piwo, to naturalnie Żywiec. Co można zobaczyć w Żywcu? W tym uroczym mieście znajduje się Muzeum Browaru Żywiec. Zlokalizowane jest w dawnych piwnicach leżakowych Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu. Muzeum ma nowoczesną, interaktywną formę, co z pewnością spodoba się młodszym turystom. Informacje są podane w sposób przystępny. Eksponaty, multimedia i aplikacje interaktywne, które przygotowano dla zwiedzających powodują, że przenoszą się oni w odległe czasy, poznają bogatą historię browaru, technologię produkcji piwa, style piwne, miejsca eksportu produkowanego tu piwa oraz postaci pierwszych piwowarów powstałej w XIX Żywieckiej Szkoły Piwowarskiej. Wśród licznych eksponatów znajdują się tu bogate zbiory butelek, szklanek i kufli piwnych. Główne atrakcje turystyczne muzeum, to: makieta browaru z początku XX wieku, wehikuł czasu, którym przeniesiemy się w przeszłość oraz niezapomniane wrażenia. Po zwiedzaniu, goście mają czas na odpoczynek i konsumpcję żywieckiego piwa. Doskonała atrakcja turystyczna dla pasjonatów historii, regionanych tradycji i złotego trunku.

Muzeum Śląskie w Katowicach

Z Żywca przenosimy się do Katowic, bo tam również nie brakuje interesujących obiektów muzealnych. Muzeum Śląskie to absolutny top na turystycznej mapie Katowic. Znajduje się na terenie dawnej kopalni „Katowice”, jego koncepcja nawiązuje do przemysłowej historii Śląska. Wystawa przeprowadzi zwiedzających przez historię górnictwa i regionu, a dzieci odkryją wiele pasjonujących historii za pomocą najnowszych technologii. Muzeum wielokrotnie wyróżniane w wielu konkursach. Przeszklone bryły harmonizują z zespołem zabytkowych budynków, spośród których duża część została zbudowana jeszcze w XIX wieku. Wyjątkową atrakcją jest 40-metrowa wieża wyciągowa szybu Warszawa II, do której dobudowano panoramiczną windę, pozwalającą zwiedzającym dotrzeć do górnej platformy, skąd rozciąga się widok na park i miasto. W Muzeum Śląskim nie brakuje atrakcji dla turystów w każdym wieku. Są to m.in.: Na tropie Tomka” - przestrzeń edukacyjna zainspirowana postacią Tomka Wilmowskiego, bohatera powieści Alfreda Szklarskiego -świetne miejsce dla miłośników przygód, miejsce odkrywania świata za pomocą zmysłów, zabawy i twórczych wyzwań - idealne dla dzieci oraz wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” - opowieść o Górnym Śląsku od czasów najdawniejszych do przełomu ustrojowego 1989 roku. Na wystawę składa się ponad 800 oryginalnych eksponatów, materiały audiowizualne i bogata oprawa scenograficzna. To po prostu trzeba zobaczyć i przeżyć! W muzem jest też wiele innych wystaw, a wśród nich na przykład galeria sztuki polskiej, galeria sztuki nieprofesjonalnej czy galeria śląskiej sztuki sakralnej.

Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach

Dla tych, którzy lubią industrialne klimaty, a wiadomo, że na Śląsku ich nie brakuje i stanowią unikalną atrakcję turystyczną, polecamy także odwiedzenie Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach, a w nim zabytkowe maszyny, pojazdy i dużo historii. Wystawy stałe muzeum mogą zainspirować każdego zwiedzającego. Są to: oryginalny ciąg technologiczny maszyn do wytopu i produkcji blach cynkowych, kolekcja silników okrętowych, spalinowych i innych Jacoba Peppinga z XIX wieku, wystawa motocykli (Harley-Davidson, Indian, Sokół, Junak), motorowerów oraz sprzętu laboratoryjnego i pomiarowego.

Muzeum Chleba w Radzionkowie

Industrialne klimaty to niejedyny temat lokalnych muzeów. Dziedzictwo kulturowe Śląska jest znacznie bogatsze i bardziej zróżnicowane. Dlatego warto wybrać się do miejsc, które pokazują różne dziedziny życia, także codziennego. Jednym z takich miejsc jest Muzeum Chleba w Radzionkowie. Doskonała atrakcja turystyczna dla rodzin. W muzeum można obejrzeć zabytkowe narzędzia pracy piekarzy i cukierników, zapoznać się z historią i tradycjami związanymi z chlebem, z szacunkiem dla niego, jak i z maszynami i urządzeniami do jego produkcji. Zbiory obejmują kilka tysięcy eksponatów w postaci maszyn i urządzeń, pocztówek, zdjęć, obrazów, grafik, publikacji czy książek. Zgromadzono tu również sporo eksponatów związanych z dawnym życiem codziennym oraz zrekonstruowano klasę szkolną ze starymi ławkami, tabliczkami, rysikami, elementarzami, tornistrami, czy mundurkami. Oprócz lekcji szacunku do chleba i tradycji, muzeum stara się uczyć poszanowania dla historii. To ważna lekcja i walor edukacyjny tego miejsca. W programie zwiedzania zorganizowanego jest projekcja filmu pt."Chleb", przygotowanie i własnoręczny wypiek bułeczek, prelekcja o historii, kulturze i tradycjach związanych z chlebem oraz lekcja w dawnej klasie szkolnej.

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

Skoro jesteśmy przy życiu codziennym w dawnych czasach, z pewnością warto odwiedzić Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu. To muzeum typu skansen. Odzorowano w nim układ urbanistyczny oraz zabudowę wsi Beskidu Żywieckiego. Na jego teren przeniesiono 17 zabytkowych obiektów architektury, głównie drewnianej. Stworzono małą wieś z jej głównymi budynkami i instytucjami. Turyści zobaczą tutaj: budynek szkoły z Rychwałdu z 1900 roku, XIX-wieczny spichlerz z Suchej Beskidzkiej, kompletną zagrodę chłopską (dom mieszkalny pochodzący z 1895 r.), kuźnię z początku XX wieku ze Ślemienia, chałupę zielarni czy chaty bogatszych mieszkańców wsi Beskidu Żywieckiego. Znajdziemy tu także aptekę. Ale to nie wszystko, na terenie skansenu znajdują się dwie piwniczki - półziemianki oraz trzy studnie - każda o innym sposobie pobierania wody. Turyści, dla których przygotowano ciekawe atrakcje, poznają też kulturę górali Beskidu Żywieckiego. We wnętrzach budynków zrekonstruowano bowiem wystrój oraz urządzono ekspozycje obrazujące ich codzienne życie.

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie

Kolejnym miejscem godnym zaproponowania jest Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie. To skansen o powierzchni 22 ha, na terenie którego znajduje się ponad 70 zabytkowych budowli. Obiekty zgromadzone w skansenie pochodzą z pięciu górnośląskich podregionów (beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko-rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego) oraz z Zagłębia. Interesujące miejsce na rodzinną wycieczkę. Można zwiedzić dawne zagrody chłopskie, pomieszczenia gospodarcze, zobaczyć, jak wyglądało życie wsi. Szałasy pasterskie, chatki z gór, wiele ciekawych eksponatów. Historia, walory edukacyjne i rozrywka w jednym. Podobne skanseny i muzea o zbliżonej tematyce, znajdują się również w Pszczynie - Zagroda Wsi Pszczyńskiej, w Milówce – Muzeum Stara Chałupa, Chata Kawuloka w Istebnej.

Muzem Dom Tkacza

W Bielsku-Białej mieści się Muzem Dom Tkacza. Sam budynek położony jest na terenie Górnego Przedmieścia, które od swych początków zamieszkiwane było przez bielskich sukienników. Dom jest częściowo rekonstruowany, ale pochodzi z XVIII wieku i stanowi jeden z nielicznych przykładów tego rodzaju architektury, która w przypadku tego miasta uległa zniszczeniu podczas pożarów. Obiekt leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Wewnątrz domu odtworzono wygląd warsztatu sukienniczego, który należał do przedstawiciela najwyższych władz cechu tkaczy - mistrza cechowego. Pośród przedmiotów związanych z pracą tkacza umieszczono tu m.in. służące do wyrobu tkanin wełnianych potężne krosno nicielnicowe (z połowy XVIII wieku). Część pomieszczenia obrazuje pracę biurową mistrza, jaka wiązała się ze sprawami organizacyjnymi czy rozstrzyganiem sporów pomiędzy członkami cechu. W sieni znajdują się drzeworyty o tematyce tkackiej, autorstwa Jana Wałacha. Unikalny obiekt, warty zwiedzenia. Prawdziwa perełka.

Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego

Gdy będziecie w Ustroniu, malowniczej górskiej miejscowości, warto zajrzeć do Muzeum Ustrońskiego im. Jana Jarockiego. Mieści się na terenie dawnej huty "Klemensa". Jest otwarte jest przez 7 dni w tygodniu. Muzeum dokumentuje tradycje kulturowe regionu Mocną stroną Muzeum jest najbogatsza na Ziemi Cieszyńskiej kolekcja zabytkowych tekstyliów oraz liczne sprzęty domowe i gospodarskie. Do głównych atrakcji obiektu należą: maszyny kuźnicze, część etnograficzna z wystawą dawnych zabawek, którymi można się bawić (dzieci będą zachwycone), największy obraz na Podbeskidziu - „Wesele”. Warto znaleźć się choć przez chwilę w dawnej kuźni poprzez interaktywną makietę.

Na koniec polecamy zamek-muzem i jedziemy do Żywca, aby zwiedzić Zamek Komorowskich. To obiekt monumentalny, z bogatą historią sięgającą XV wieku, gdy wybudowano go jakow arownię. Niszczony, przebudowywany, zyskał barokowy sty. Dziś mieści się w nim warte zwiedzenia muzeum.

Jak widać, Śląsk oferuje turystom różnorodne muzea i miejsca związane z dziedzictwem kulturowym. To godne polecenia atrakcje turystyczne dla wszystkich.

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024