Atrakcje dla dzieci w Czechach - 12 pomysłów na rodzinny wyjazd

Atrakcje dla dzieci w Czechach

Czechy, znane z bogatej historii, malowniczych krajobrazów oraz architektonicznych cudów, skrywają także coś wyjątkowego dla swoich najmłodszych gości. Kraj ten, pełen życia i kolorów, oferuje szereg atrakcji zaprojektowanych z myślą o rodzinach z dziećmi, czyniąc z niego idealne miejsce na niezapomniane wakacje.

Od emocjonujących parków rozrywki po edukacyjne muzea interaktywne – w Czechach każda rodzina znajdzie coś dla siebie.

SPIS TREŚCI:

Atrakcje dla dzieci w Czechach - które warto odwiedzić?

Wakacje w Czechach to nie tylko możliwość podziwiania zabytków i krajobrazów, ale przede wszystkim szansa na wspólne, rodzinne przeżywanie przygód. Bogata oferta atrakcji dla dzieci sprawia, że każdy dzień spędzony w tym kraju może być nową, ekscytującą przygodą. Czechy zaskakują różnorodnością i otwierają przed rodzinami drzwi do świata, w którym edukacja splata się z zabawą, a historia z nowoczesnością. Bez wątpienia, jest to miejsce, które pozostawia niezapomniane wspomnienia w sercach zarówno młodszych, jak i starszych podróżników.

1. Park Mirakulum

park mirakulum czechy atrakcje dla dzieci

Park Mirakulum w Czechach to niezwykłe miejsce, które łączy edukację, zabawę i aktywność fizyczną, oferując swoim gościom niezapomniane doświadczenia. Położony w miejscowości Milovice, niedaleko Pragi, park ten stał się popularnym celem wycieczek dla rodzin, grup szkolnych oraz wszystkich poszukujących aktywnego wypoczynku na łonie natury. 

Park Mirakulum oferuje szeroką gamę atrakcji, które są dostosowane do różnych grup wiekowych. Wśród nich znaleźć można:

 • Ogromny plac zabaw, wyposażony w labirynty, zjeżdżalnie, huśtawki i wiele innych konstrukcji, które zachęcają do aktywności fizycznej.
 • Park linowy, który oferuje różne poziomy trudności, pozwalając zarówno początkującym, jak i zaawansowanym poszukiwaczom przygód na sprawdzenie swoich umiejętności.
 • Edukacyjne ścieżki przyrodnicze, dzięki którym można nauczyć się więcej o miejscowej florze i faunie.
 • Mini zoo, w którym mieszkańcy mogą z bliska obserwować i poznawać różne gatunki zwierząt.

Park Mirakulum został zaprojektowany z myślą o rodzinach. Na terenie parku znajdują się liczne miejsca odpoczynku, piknikowe oraz restauracje, oferujące różnorodne dania kuchni lokalnej i międzynarodowej. To sprawia, że jest to idealne miejsce na spędzenie całego dnia poza domem, w otoczeniu zieleni i przyjaznej atmosfery.

Park jest otwarty dla osób w każdym wieku, ale szczególnie poleca się go rodzinom z dziećmi. Dzięki bogatej ofercie edukacyjnej i rozrywkowej, każdy znajdzie tu coś dla siebie – niezależnie od tego, czy preferuje aktywny wypoczynek, czy relaks na łonie natury.

2. ZOO w Ostrawie

Zoo w Ostrawie, znane również jako Ostravská zoologická zahrada, jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Czechach, przyciągającą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Położone w malowniczej okolicy, na skraju Parku Krajobrazowego Beskidy, oferuje wyjątkową możliwość bliskiego kontaktu z dziką przyrodą w bezpiecznym i przyjaznym środowisku.

Zoo w Ostrawie jest domem dla ponad 400 gatunków zwierząt, w tym wielu zagrożonych wyginięciem. Obejmuje szeroki zakres gatunków – od małych ssaków, przez egzotyczne ptaki, po duże zwierzęta drapieżne i mieszkańców sawanny. Wśród najpopularniejszych atrakcji znajdują się:

 • Safari – możliwość obserwacji zwierząt takich jak żyrafy, zebry czy antylopy w warunkach zbliżonych do naturalnych.
 • Pawilon tropikalny – dom dla egzotycznych ptaków, motyli i małp, gdzie zwiedzający mogą poczuć klimat prawdziwej dżungli.
 • Akwarium i terrarium – prezentujące różnorodność życia wodnego oraz gadów i płazów z całego świata.

Zoo stawia na edukację i ochronę przyrody, oferując liczne programy edukacyjne i warsztaty dla szkół oraz organizując wydarzenia promujące ochronę środowiska naturalnego.

3. Skalne Miasto Adršpach

skalne miasto czechy atrakcje dla dzieci

Skalne Miasto Adršpach to jedno z najbardziej niezwykłych i malowniczych miejsc w Czechach, stanowiące część Parku Narodowego Gór Stołowych. Znajdujące się w północno-wschodniej części kraju, blisko granicy z Polską, przyciąga turystów swoimi spektakularnymi formacjami skalnymi, historycznymi legendami oraz niezliczonymi możliwościami aktywnego wypoczynku.

Skalne Miasto Adršpach zaczęło kształtować się miliony lat temu, w wyniku erozji piaskowca oraz innych procesów geologicznych. Z czasem, natura wykuła w skale fantastyczne kształty, które dzisiaj przypominają ruiny miasta stworzonego przez gigantów. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z XVIII wieku, kiedy to zaczęło przyciągać uwagę artystów, wędrowców i poszukiwaczy przygód.

W Skalnym Mieście Adršpach każdy znajdzie coś dla siebie – od spokojnych spacerów po malowniczych ścieżkach, przez wspinaczkę skałkową, po fotografowanie niepowtarzalnych formacji skalnych. Do najbardziej znanych atrakcji należą:

 • Skalne Wrota – monumentalna, naturalnie powstała brama skalna stanowiąca wejście do Skalnego Miasta.
 • Głowa cukru – charakterystyczna formacja skalna przypominająca kształtem wielką bryłę cukru.
 • Skalny Grzyb – inna popularna formacja, która z czasem stała się symbolem Adršpachu.
 • Wodospad Adršpach – największy wodospad w Czechach, stanowiący spektakularny punkt na trasie zwiedzania.

Oprócz naturalnych cudów, Skalne Miasto oferuje również łodzie do wynajęcia na malowniczym jeziorze, co daje możliwość podziwiania skalnych formacji z zupełnie innej perspektywy.

4. Ścieżka w Obłokach Dolni Morava

Ścieżka w Obłokach w Dolni Morava to jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji turystycznych w Czechach, oferująca niezapomniane widoki i niezwykłe doświadczenia na wysokości ponad 1100 metrów nad poziomem morza. Zlokalizowana w malowniczym regionie Kladskiego pogranicza, blisko granicy z Polską, stanowi prawdziwą perełkę dla miłośników natury, architektury i aktywnego wypoczynku.

Otwarta w 2015 roku, Ścieżka w Obłokach została zaprojektowana tak, aby zapewnić dostęp do piękna przyrody osobom w każdym wieku, niezależnie od kondycji fizycznej. Konstrukcja ścieżki składa się z drewnianej, spiralnej wieży widokowej, która wije się ku górze, oferując przy tym stopniowo rozwijający się panoramiczny widok na otaczające Góry Orlickie i Masyw Śnieżnika.

Podczas wędrówki Ścieżką w Obłokach, odwiedzający mogą cieszyć się wieloma atrakcjami:

 • Wieża widokowa - serce całego kompleksu, z platformą widokową na szczycie, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na czeskie i polskie góry.
 • Zjeżdżalnia - dla poszukujących dodatkowych emocji, ścieżka oferuje zjeżdżalnię o długości ponad 100 metrów, umożliwiającą szybki zjazd z wieży.
 • Ścieżki edukacyjne - wzdłuż trasy znajdują się panele informacyjne i interaktywne stacje edukacyjne, które przybliżają historię regionu, jego ekosystem oraz ciekawostki na temat fauny i flory.

Ścieżka jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z wózkami dziecięcymi, dzięki czemu nikt nie zostaje wykluczony z możliwości podziwiania tego wyjątkowego miejsca. Na terenie kompleksu znajdują się również restauracje i kawiarnie, gdzie można odpocząć i cieszyć się lokalnymi przysmakami.

5. Safari Park Dvůr Králové w Czechach

Safari Park Dvůr Králové, położony w północnych Czechach, jest jednym z największych i najbardziej renomowanych ogrodów zoologicznych w Europie specjalizującym się w hodowli i ochronie afrykańskich dzikich zwierząt. Znany z innowacyjnego podejścia do ochrony przyrody oraz z zaangażowania w liczne projekty ochrony gatunków na całym świecie, park stanowi wyjątkowe połączenie edukacji, ochrony przyrody i rozrywki.

Park oferuje unikalne safari, podczas którego odwiedzający mogą podziwiać zwierzęta takie jak żyrafy, nosorożce, słonie, lwy i wiele innych, żyjące w warunkach zbliżonych do naturalnych. Jego znakiem rozpoznawczym jest największe stado nosorożców czarnych poza Afryką, co świadczy o globalnym znaczeniu parku w ochronie tego zagrożonego gatunku.

Safari Park Dvůr Králové aktywnie uczestniczy w międzynarodowych programach hodowlanych i ochrony gatunków, a także prowadzi własne projekty reintrodukcji zwierząt do ich naturalnych siedlisk. Park jest również miejscem edukacyjnym, oferującym szereg programów i warsztatów dla dzieci i dorosłych, mających na celu podnoszenie świadomości na temat ochrony przyrody.

polsko czeskie

Czechy są idealnym miejscem na rodzinne wakacje, oferując atrakcje, które zadowolą dzieci w każdym wieku. Od edukacyjnych wycieczek po przygodę w parkach rozrywki – każda rodzina znajdzie coś dla siebie, aby spędzić niezapomniane chwile w tym pięknym kraju.

Powiązane artykuły