Blog - województwo dolnośląskie

10 atrakcji magicznej Krainy Gór Stołowych, czyli Narnii na Dolnym Śląsku

10 atrakcji Gór Stołowych

Wiedzieliście, że niektóre części kultowego filmu “Opowieści z Narnii” były kręcone w Górach Stołowych? Ale to chyba nie jest szokująca informacja, bo Góry Stołowe, nawet poza filmową kamerą, robią ogromne wrażenie.

Zjeżdżają tu każdego roku dziesiątki tysięcy turystów, których pierwsze skojarzenie to Szczeliniec Wielki i Błędne Skały. Ale uwaga – to nie jedyne ciekawe miejsca w okolicy. Poniżej wymieniamy 10 atrakcji gminy Radków, również tych mniej znanych!

1. Szczeliniec Wielki i Błędne Skały

Szczeliniec Wielki - atrakcje Dolny Śląsk

O Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach już wspominaliśmy, ale dodajmy – Szczeliniec to najwyższy szczyt Gór Stołowych, popularny do tego stopnia, że Park Narodowy Gór Stołowych wprowadził godzinne limity wejść (400 osób). Bilety można rezerwować na stronie internetowej PNGS.

2. Rynek i Ratusz w Radkowie

radkow rynek

Zabytkowy ratusz, w którym mieści się siedziba Urzędu Miasta i Gminy oraz plac otoczony kamieniczkami z ciekawymi zdobieniami to obowiązkowy punkt podczas wycieczki właściwie w każdym mieście, które rynek posiada.

3. Zalew Radkowski

zalew radkow

Niestety nieczynny do lipca 2023 ze względu na przebudowę. Ale wyobraźcie sobie, jak pięknie będzie po remoncie! To przepiękny teren, gdzie znajduje się kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego i wiele, wiele innych. Sami już nie możemy się doczekać!

4. Taras Widokowy na Górze Guzowatej

taras widokowy

Z widokiem na wymieniony wcześniej Zalew Radkowski. Nawet teraz warto się tu udać, bo dojście na taras to krótki, łatwy i przyjemny spacer, zwieńczeniem którego są naprawdę piękne widoki.

5. Ruiny Fortu Karola

Ruiny Fortu Karola to pozostałości XVIII-wiecznej strażnicy, strzegącej drogi do Radkowa. Warto wybrać się na krótką, pieszą wędrówkę, aby odkryć to miejsce. Z czystym sumieniem - polecamy!

6. Droga Stu Zakrętów

droga stu zakrętów radków

Ta sama droga, o której mowa w pkt. 5. Przejażdżka Szosą Stu Zakrętów dostarczy nam nie mniej emocji niż skok na bungiee! To przepiękna, ale i nieco niebezpieczna droga, którą najlepiej pokonywać bez pośpiechu, delektując się przy okazji widokami (i dodatkowo jesiennymi liśćmi!).

7. Kalwaria i bazylika w Wambierzycach

wambierzyce

Wiecie, że Wambierzyce zwykło nazywać się śląskim Jeruzalem? To właśnie za sprawą ponad 130 kapliczek, ozdobnych bram i figur, których jest tu więcej niż mieszkańców. A nazwa “śląskiego Jeruzalem” na tym się nie kończy – okoliczne wzgórza nazwano Syjonem, Taborem, Synajem i Horebem. Jak więc widać, biblijnych akcentów jest tu więcej niż można by się spodziewać.

8. Ruchoma Szopka w Wambierzycach

Skoro już przy Wambierzycach jesteśmy, to nie moglibyśmy przeoczyć najstarszej ruchomej szopki w Polsce. Pierwsza instalacja stworzona została już w 1850 roku, a jej rozbudowa przebiegła z takim rozmachem, że obecnie mieści się tam 800 figurek, z czego 300 jest ruchomych.

9. Wieża Widokowa w Suszynie

wieza suszyna

Co do wież widokowych, to chyba nie musimy tłumaczyć, że po prostu warto z nich skorzystać. Szczególnie, jeśli wstęp jest bezpłatny, a tak właśnie jest w Suszynie. Wieża Suszynka co prawda nie jest imponująco wysoka, bo ma jakieś 27 metrów wysokości, ale nie przeszkadza jej to w tym, by dawać turystom zapierające dech w piersiach widoki na Szczeliniec Wielki, polskie i czeskie Góry Stołowe, Góry Sowie, Masyw Śnieżnika, Góry Bardzkie, Złote, a nawet Bystrzyckie.

10. Skalne Grzyby i Białe Skały

skalne grzyby - atrakcje Góry Stołowe

Nie mylcie ich z Błędnymi Skałami. Skalne Grzyby są mniej popularne, ale wierzcie nam bądź nie – również warto je obejrzeć. Kilkunastometrowe ostańce przybrały przez lata rozmaite kształty. Jeśli wybieracie się do gminy Radków z dziećmi, to na pewno będziecie zdziwieni, co potrafi dziecięca wyobraźnia i jak dziwaczne postacie w skałach są w stanie, dostrzec najmłodsi!

Tych 10 atrakcji to jedynie wierzchołek góry lodowej – uwierzcie nam, jeden wyjazd do Krainy Gór Stołowych to za mało, żeby zobaczyć wszystko, ale wystarczająco dużo, aby poczuć unikalny klimat panujący w tych okolicach. Fantastyczne formacje skalne, zabytkowe budynki, setki tras turystycznych – zarówno pieszych jak i rowerowych – to wszystko jest nie opisania, to wszystko jest do zobaczenia!

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska