Blog - województwo dolnośląskie

Dolny Śląsk na deszczowe dni!

Dolny Śląsk na deszczowe dni

Lato nie zawsze oznacza upały i niekończące się kąpiele słoneczne. Co robić w deszczowe dni?

Co robić, gdy pada? Odkryj z nami Dolny Śląsk!

Część wakacyjnych dni będzie naznaczonych deszczem i burzami, czasami nawet przyjdą one z zaskoczenia. Ale czy to oznacza, że nasze urlopy trzeba spisać na straty?

Karkonosze i Góry Sowie to jedne z ciekawszych turystycznie regionów Dolnego Śląska, i oprócz tego, że mamy tutaj góry i mnóstwo atrakcji przyrodniczych, to nie brak też miejsc zadaszonych, które przyjmą turystów chcących schronić się na przykład przed niepogodą. Lista jest długa i szalenie ciekawa, więc nie przedłużając- sprawdźcie gdzie warto wybrać się, gdy pogoda nie sprzyja wędrówkom po dworze!

Karkonosze - co warto tu robić?

Gdy zdobywanie Śnieżki albo innych karkonoskich szczytów w deszczu nie sprawia Ci przyjemności, to mamy dla Ciebie propozycję alternatywną. Atrakcji, które będą odpowiednie nawet w deszczowe dni jest wiele, ale my wybraliśmy 20, wśród których są te najciekawsze z nich.

Mała Japonia - Ogród Japoński Siruwia

20190526 Klaudia Cieplinska Fotografia Siruwia 34 copy

Choć wydawałoby się, że Mała Japonia- Ogród Japoński Siruwia w Przesiece najlepiej odwiedzać podczas gdy świeci słońce, to prawda jest zgoła inna. Turyści chętnie odwiedzają to miejsce również w czasie niepogody, co spowodowało, że teraz na stałe na wszystkich gości Małej Japonii przygotowane są parasole, których można używać bezpłatnie w czasie zwiedzania. Porozstawiane w ogrodzie parasole chronią przed deszczem amatorów kawy i herbaty, oferowanej w japońskiej kawiarence. Oprócz tego na terenie Siruwii jest szereg innych atrakcji umiejscowionych wewnątrz budynków, takich jak Muzeum “Samuraj- rycerz dawnej Japonii, czy Wystawa Lalek Japońskich.

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie

lesna huta

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się skąd biorą się kryształy, w jaki sposób tworzy się szkło lub jak powstają kolorowe wazony, to wizyta w Leśnej Hucie pozwoli poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania. Wielowiekowa szklarska tradycja miasta zawiera się nawet w jego nazwie, więc wizyta w udostępnionej do zwiedzania hucie jest punktem obowiązkowym, szczególnie wtedy, gdy korzystanie z atrakcji pod gołym niebem jest utrudnione przez pogodę.

Papugarnia Śnieżka w Karpaczu

papugarnia karpacz

Każdy, kogo fascynują papugi i chciałby choć na chwilę pobyć z nimi, wziąć je na ramię, nakarmić i uwiecznić te chwile na zdjęciu, powinien udać się do Papugarni Śnieżka w Karpaczu. Niektórzy z mieszkańców Papugarni mówią, niektórzy nie, ale łączy ich jedno: piękne kolorowe upierzenie i ogromna ciekawość przybywających gości! Papużki są niezwykle przyjacielskie, więc opuszczenie tego miejsca wcale nie będzie łatwą sprawą!

 Muzeum Zabawek w Karpaczu

muzeum zabawek4

Często zastanawiamy się jak by to było wrócić do czasów beztroskiego dzieciństwa. W Karpaczu nie musimy się nawet zastanawiać- możemy odwiedzić Muzeum Zabawek i powrócić wspomnieniami w świat dzieciństwa. Zbiory muzeum to eksponaty sprzed nawet 300 lat, z różnych stron świata. To co, ciekawi jesteście czym bawili się nasi przodkowie?

Kopalnia Podgórze

130847291 1510311075838768 724590997875062871 n

Dawna Kopalnia uranu, w której na turystów czeka specjalnie przygotowana podziemna trasa turystyczna. No a gdzie można się lepiej schronić przed deszczem niż pod ziemią? Przewodnicy przybliżą ciekawą historię górnictwa, trwającą od XII w. aż po czasy PRL-u, a jeśli już o PRL-u mowa to...

Muzeum Sentymentów

MSF 0033

… mamy tu kolejne tematyczne miejsce. Słynna pralka Frania, PRL-owska meblościanka, kredens z babcinej kuchni i gabinet Prezesa. Wszystko zaaranżowane tak, by łezka w oku zakręciła się nawet największym twardzielom! W Kowarach, w Dawnej Fabryce Dywanów Maryan (prezes) założył Muzeum Sentymentów. Jednak nie jest to kolejne nudnawe muzeum, a kapitalne miejsce dla starszych, którzy chociaż na chwilę mogą wrócić do czasów młodości i dla młodszych, którzy będą mieli okazję nauczyć się, że “kiedyś to były czasy”.

 Chata na głowie w Miłkowie

chata milkow

Deszcz zmusza często do ucieczki do domu, ale co Wy na to żeby uciec do domu, który stoi do góry nogami? Co więcej, wszystko w środku jest do góry nogami, odwrócone o 180 stopni! Obok jest też drugi budynek- chatka grawitacyjna, która robi pełne obroty wokół własnej osi. Więc jeśli chcecie przeczekać deszcz w dosyć nietypowych warunkach, to Chata na głowie w Miłkowie poleca się!

Meleksem po Szklarskiej Porębie

melexy szklarska poręba

Lejące się z nieba strugi deszczu nie oznaczają, że nie można zdobyć Wodospadu Kamieńczyka! Na miejsce, pod największy dolnośląski wodospad dowiezie Was elektryczny meleks, który jest nie tylko udogodnieniem w czasie deszczu, ale i dużym ułatwieniem dla tych, którzy mają problemy z poruszaniem się, podróżują z małymi dziećmi bądź mają mało czasu na wspinaczkę ze względu na napięty harmonogram wycieczkowy.

ulotka karkonosze atrakcje 2023

Karkonoskie Tajemnice

4

Wszyscy wiemy, że Karkonosze to miejsce wspaniałych legend i kraina mistycznego Ducha Gór. W Karpaczu, w samym centrum miasta znajduje się jedno wyjątkowo magiczne miejsce, osnute legendą, poświęcone Duchowi Gór. To ekspozycja nagradzana w wielu konkursach, nawiązująca do karkonoskich legend zaaranżowana tak, byśmy sami poczuli się częścią tajemniczego świata Karkonoszy. A spadający na zewnątrz deszcz tylko doda klimatu tej wizycie!

 Chata Walońska

DSC 2623 copy 1

Stara Chata Walońska JUNA to karkonoska siedziba poszukiwaczy skarbów gór- Walończyków, średniowiecznych fachowców od wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych. Sale z minerałami odkrywają historię regionu, a najdzielniejsi uczestnicy wycieczki po przejściu Próby Pokory w dybach, po przejściu do kamiennych podziemi mogą otrzymać certyfikat i stać się Czeladnikami Walońskimi. Zarówno w podziemiach jak i na wyższych poziomach Chaty Walońskiej deszcz nas nie dosięgnie! 

Góry Sowie - atrakcje turystyczne

Podziemne Miasto Osówka

podziemne miasto osowka

To drugi z obiektów kompleksu “Riese”, nie mniej tajemniczy, bo to tutaj miała znajdować się tajna kwatera Adolfa Hitlera. Dostępne dla turystów są dwie trasy: historyczna i ekstremalna, wymagająca zabrania butów na zmianę.

Sztolnie Walimskie

Sztolnie4

Aby zrozumieć fenomen całego wojennego kompleksu “Riese” konieczna jest wizyta we wszystkich obiektach, które go tworzą. Nigdy niedokończona militarna inwestycja III Rzeszy rozpala umysły poszukiwaczy przygód i badaczy historii, a dodatkowo mamy pewność, że w podziemiach nie złapie nas deszcz (choć wilgoć i niska temperatura i owszem).

baner ulotka Ziemia Kłodzka

Sery Lutomierskie

warsztaty serowarnia 11

Co Wy na to, żeby połączyć naukę z degustacją pysznych serów, stworzonych przez nas samych? Położona u podnóża Gór Sowich wieś Lutomierz słynie z obecnej tam manufaktury sera. Przybywający tam turyści nie tylko mogą zaopatrzyć się w najlepsze, regionalne produkty stworzone na miejscu z najlepszych składników, ale i będą mieli okazję samodzielnie zwarzyć swój ser podczas warsztatów serowarskich! Tak pachnącego miejsca nie można odpuścić!

Zamek Grodno

Zamek Grodno


Przed nawet najbardziej ulewnym deszczem uchroni nas dach Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Ponad 700-letnia historia zamknięta w dobrze zachowanych murach przyciąga turystów, dla których przyjazd w Góry Sowie zawiera obowiązkowo ten punkt programu. Z zamkowej wieży możecie podziwiać jeden z najpiękniejszych krajobrazów w okolicy- i nawet w deszczu robi wrażenie!

Twierdza Srebrna Góra

twierdza srebrna gora

Do największej górskiej twierdzy w Europie najlepiej dojść pieszo, lecz po dotarciu nawet w deszcz dowiemy się, że naprawdę było warto! Na szczęście tam na górze, w kazamatach twierdzy będziemy już bezpieczni od deszczu, a jedyne co nas czeka to porządna dawka historii i humoru. Już twierdzowi przewodnicy o to zadbają!

Muzeum-Kamionki Region Sudety

W byłych zakładach przetwórstwa bawełny w małej miejscowości Kamionki w maju tego roku otwarto muzeum, które opowiada historię tego skrawka ziemi. Znajdziemy tu maszyny rolnicze, militaria, poznamy dzieje zakładów pracy, a także dowiemy się nieco o historii osadnictwa, wysiedleń i życia mieszkańców Gór Sowich. Wszystkich zainteresowanych dziejami regionu odsyłamy właśnie tutaj.

Zamek Sarny

TG 170703 Zamek Sarny 4454

Schronienie w murach zamku w niepogodę wydaje się całkiem niezłym rozwiązaniem, szczególnie gdy ma to być zamek do niedawna porzucony i zapomniany, ale ostatnimi czasy przepięknie odrestaurowany i gotowy do zwiedzania. O wnętrzach zamku nie będziemy się rozpisywać- robią ogromne wrażenie, więc polecamy zobaczyć je na własne oczy!

Dawna Kopalnia Nowa Ruda

Dawna Kopalnia Nowa Ruda

Dobrze wiemy, że w kopalniach deszcz nas nie dosięgnie, dlatego jest i ona! Dawna Kopalnia Nowa Ruda to atrakcja ciekawa i dla dorosłych i dla dzieci, którzy podczas wizyty w kopalni poznają od podstaw tajniki wydobywania węgla, z czego zresztą między innymi słynie region. Kto zawsze w dzieciństwie marzył by zostać górnikiem, w kopalni może i nim nie zostanie, ale na pewno pozna z bliska pracę górnika, a nawet będzie miał okazję przejechać się podziemną kolejką górniczą!

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad