Blog - Karkonosze

Mała Japonia – ogród japoński Siruwia w Karkonoszach

Karkonosze atrakcje turystyczne, przesieka atrakcje, ogród japoński karkonosze, atrakcje dla dzieci karpacz, atrakcje dla dzieci karkonosze, wakacje w polsce, wakacje w górach, wakacje w karkonoszach

Ogród Japoński Siruwia w Przesiece - atrakcja turystyczna Karkonoszy   

Jest takie niesamowite miejsce w Karkonoszach, w którym można poznać kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni, bez konieczności odbycia dalekiej podróży. To Mała Japonia – Ogród Japoński Siruwia w Przesiece, który od kilu lat przyciąga rzesze zwiedzających ciekawych nowych i orientalnych wrażeń oraz niecodziennego relaksu na łonie natury.

W każdym zakątku Małej Japonii czekają na Ciebie niezwykłe atrakcje, które musisz zobaczyć. Zachwycone będą zarówno osoby szukające relaksu i odpoczynku, jak i te które poszukują wrażeń i nowych doświadczeń.

Stanowi żywy fragment japońskiej kultury. Jest to jedno z niewielu takich miejsc w Polsce. Na powierzchni 1,5 ha znajduje się bogaty zbiór roślin ozdobnych pośród których znajduje się siedem stawów, strumienie oraz 6m wodospad. Chlubą ogrodu jest duża kolekcja różaneczników - około 600 krzewów, a także roślin iglastych i bylin. Do budowy ogrodu wykorzystano ok. 50000 ton różnorodnego kamienia.

Do Ogrodu prowadzi ogromna drewniana główna brama wejściowa zwana TORI, Urozmaicona linia ścieżek pozwala na dotarcie do atrakcyjnych miejsc Ogrodu, otwierając przed zwiedzającymi coraz to nowe widoki, zapraszając do zatrzymania się i chwili medytacji.

SPIS TREŚCI:

Mała Japonia czyli Ogród Japoński, Wystawa Bonsai i Najwyższy Park Zabaw na Dolnym Śląsku

 20190526 Klaudia Cieplinska Fotografia Siruwia 29 1080px

Mała Japonia – Ogród Japoński Siruwia to fragment prawdziwej Japonii stworzony z wielką pasją i miłością przez właścicieli tego miejsca: Sylwię i Jakuba Kurowskich. To wyjątkowe miejsce położone jest w samym sercu Karkonoszy, niedaleko Karpacza, na wysokości 600 m n.p.m. To tu można odpocząć i zrelaksować się wśród zachwycającej roślinności, zetknąć się z filozofią feng shui oraz przenieść się na chwilę w czasy samurajów.

Właściciele zadbali, aby edukacyjny charakter Małej Japonii łączył się z także z zabawą i był również atrakcyjny dla najmłodszych gości. Dlatego kilka lat temu, tworząc najwyższy Park Zabaw na Dolnym Śląsku, zdecydowali się nadać temu miejscu nową nazwę: Mała Japonia.

Siruwia w Karkonoszach - zgodnie z japońską sztuką

20190526 Klaudia Cieplinska Fotografia Siruwia 35 copy

Centralną część Ogrodu stanowią dwa wodospady oraz łączący je staw. Pierwszy wodospad zwany męskim ma wysokość ok.6m, woda spadając z niego rozbija się dziko o wystające skały. Drugi wodospad zwany żeńskim ma znacznie łagodniejszy charakter jest niższy a woda łagodnie spływa pieszcząc kamienie. Poza bogatą roślinnością obejmującą wiele gatunków drzew i krzewów, klimat ogrodu budują kamienne kompozycje: latarnie, ścieżki, mostki, plaże a także wodospady (męska - rwąca i żeńska - spokojna) skomponowane zgodnie z zasadami tworzenia japońskich ogrodów.

Japoński ogród i orientalna kultura

Od początku teren Małej Japonii cały czas podlegał zmianom i modernizacjom - piękniał. Pojawiały się kolejne egzotyczne okazy roślinności ze Wschodu, ale tylko te, które są w stanie sprostać surowemu pogórskiemu klimatowi. Właściciele, z wrodzoną sobie pasją, zaczęli również kolekcjonować drzewka bonsai. Niektóre z niemal stuletnich okazów sprowadzili z Japonii. Podziwianie kolekcji Art Museum Bonsai jest niezwykłym przeżyciem nie tylko dla wielbicieli tej oryginalnej sztuki ogrodowej. W tym sezonie wszystkie drzewka bonsai będzie można oglądać w nowej aranżacji, czyli w nowo otwartej części Ogrodu Siruwia.

20190526 Klaudia Cieplinska Fotografia Siruwia 60 copy
Fascynacja Japonią Sylwii i Jakuba Kurowskich wykracza poza sferę ogrodu i roślinności. Zauroczeni filozofią i kulturą Japonii stworzyli muzeum, w którym można podziwiać jedną z największych w Polsce kolekcji zbroi japońskiej. W muzeum z wystawą „Samuraj - rycerz dawnej Japonii” można zobaczyć oryginały oraz unikatowe repliki zbroi z epoki Edo (XVII – XIX w.). Chlubą kolekcji jest unikalne 800 – letnie dzieło sztuki: miecz Tachi z epoki Kamakura (XII – XIV w). Od tego sezonu muzeum wzbogaci się o multimedialnych doradców, którzy w nowoczesny sposób będą zapoznawali gości z kulturą i zwyczajami Kraju Kwitnącej Wiśni.

Wystawa Samuraj - Rycerz dawnej Japonii 

20190609 Klaudia Cieplinska Fotografia OJ 22 1080px

Wystawa przenosi nas do niezwykłego świata sztuki i kultury dawnej Japonii. Chcemy podzielić się naszą pasją w poznawaniu ulotnego i wysublimowanego jak „płatki kwiatu wiśni” piękna sztuki japońskiej. Prezentujemy bogatą kolekcję oręża i zbroi rycerzy dawnej Japonii- samurajów głównie z epoki EDO (1603-1868). Posiadamy oryginalne zabytkowe eksponaty. Oprócz oryginałów szczycimy się bogatą kolekcją replik zbroi wykonanych przez dzisiejszych mistrzów w Polsce i Japonii przy zachowaniu nadzwyczajnego pietyzmu w oparciu o oryginalne opisy, rysunki, ryciny.

Najwyższy Park Zabaw na Dolnym Śląsku

20190526 Klaudia Cieplinska Photography PZ 06 1080px kopia min

Mała Japonia to nie tylko Ogró Japoński i liczne, fascynujące wystawy. Właściciele stworzyli miejsce, które każde z dzieci koniecznie powinno odwiedzić czyli najwyższy Park Zabaw na Dolnym Śląsku! Znajdują się w nim ponad 10-metrowe zjeżdżalnie, wieże wspinaczkowe, leżaki i plaża pełna piasku. Ten niezwykły park zabaw położony jest w przepięknym lesie, a patronuje mu Liczyrzepa - legendarny Duch Gór Karkonoszy.

Coraz więcej nowości!

20190526 Klaudia Cieplinska Fotografia Siruwia 67 copy

Co roku Mała Japonia ma do zaoferowania coraz to nowe atrakcje. Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, udało się w Małej Japonii przygotować dla gości wiele nowości. Oprócz nowej lokalizacji Art Muzeum Bonsai, w ofercie Małej Japonii pojawi się możliwość uczestnictwa w niezwykłych warsztatach japońskich inspirowanych kulturą tego kraju. Jedne z nich to warsztaty polegające na składaniu modeli origami 3D. Z gotowych elementów z pomocą nożyczek można stworzyć własną uroczą figurkę kota, psa lub tygrysa. Drugi rodzaj warsztatów plastycznych polega na malowaniu tradycyjnych japońskich figurek szczęścia: Darumy i Maneki Neko.

Nową atrakcją wprowadzoną w tym sezonie, także związaną z kulturą i zwyczajami Japonii, jest wystawa lalek nihon ningyō. Na wystawie położonej w centrum Ogrodu Japońskiego Siruwia można podziwiać wyjątkowe figurki, które są integralną częścią japońskiej kultury i mistyki jako amulety chroniące przed złymi mocami.

A to nie koniec niespodzianek i atrakcji przygotowanych dla gości. Kilka lat temu właściciele Małej Japonii nawiązali bezpośrednią współpracę z prefekturą Kioto w Japonii. Tak powstał wyjątkowy sklepik „Kyoto Selection” w którym znajdują się unikatowe produkty rzemieślników z okolic Kioto. Japońskie cudeńka wykonywane tradycyjnymi metodami to m.in. bransoletki – talizmany JUZU, laleczki KOKESHI na szczęście, portmonetki z tkanin kimonowych, ręcznie robione damskie torebki. Do nabycia jest również zachwycająca ceramika japońska oraz akcesoria do parzenia herbaty i wiele innych popularnych w Japonii przedmiotów, talizmanów i amuletów.

Festiwale, widowiska i… smaki Japonii

Festiwale Ogród Japoński Siruwia

W weekendy sezonu letniego w Małej Japonii odbywają się niezwykłe festiwale tematyczne, wernisaże, warsztaty i pokazy. Niemal na każdy weekend zaplanowana jest dodatkowa atrakcja, która sprawie, że miejsce to można odwiedzać wielokrotnie. Również i w tym sezonie będzie można zobaczyć niezwykłe widowisko multimedialne z użyciem laserów i ogni japońskich - „Legendy Japonii”. Głos lektora wprowadza widzów w niezwykły świat mitów i wierzeń japońskich z demonami i samurajami w rolach głównych.

Na terenie Małej Japonii można nie tylko wypocząć i poznać kulturę Japonii. Tutaj można również poczuć orientalne smaki Kraju Kwitnącej Wiśni. Na gości czeka wiele intrygujących smakołyków i delicji w stylu japońskim m.in. zielone lody i shaki o smaku herbaty matcha, słodkie pierożki z czerwoną fasolą yatsuhashi oraz wielki wybór ciastek, ciasteczek, cukierków, paluszków, dropsów i gum prosto z Japonii. Oprócz tradycyjnej kawy oraz japońskiej herbaty, serwuje się tu również dwa nowe gorące napoje: latte matcha i latte hojicha.

Mała Japonia dla całej rodziny

ogrod
Dorośli mogą się delektować smakami Japonii w kawiarence, a tymczasem najmłodsi mogą szaleć w nowoczesnym i najwyższy na Dolnym Śląsku Parku Zabaw. Atrakcje które przyciągają wszystkie dzieci to zabawa na świeżym powietrzu oraz ponad 10-metrowe zjeżdżalnie, linowe wieże wspinaczkowe, 9 zjeżdżalni, leżaki i plaża pełna białego piasku. W tym sezonie park zostanie wzbogacony o niewielkie i bezpieczne zjeżdżalnie dla maluszków.

Niepowtarzalna lokalizacja, liczne i niezwykłe atrakcje dla osób w każdym wieku sprawiły, że Mała Japonia w Przesiece stała się obowiązkowym punktem odwiedzin dla gości z Dolnego Śląska, Polski oraz z zagranicy. Ciągle rozwijające i przyjazne dla rodzin z dziećmi miejsce przyciąga rzesze odwiedzających, którzy doceniają również to, że mogą tu wejść ze swoim czworonożnymi pupilami. Dla wszystkich jest to niesamowite i niezapomniane przeżycie.

Godziny otwarcia, cennik i lokalizacja

MAŁA JAPONIA - OGRÓD JAPOŃSKI SIRUWIA
ul. Brzozowe Wzgórze 8B.
58-562 Przesieka

Bilet normalny: 40,00 zł

Bilet ulgowy: 33,00 zł

Mała Japonia w Galerii Sudeckiej

20190609 Klaudia Cieplinska Fotografia OJ 25 1080px

Oryginalne produkty z Japonii można kupić w sklepie Mała Japonia w jeleniogórskiej Galerii Sudeckiej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom licznych gości, właściciele Małej Japonii, postanowili rozszerzyć możliwość dostępu do tych unikalnych produktów i udostępnić je szerszej rzeszy odbiorców: mieszkańcom oraz turystom odwiedzających Kotlinę Jeleniogórską. Stąd powstał pomysł na otwarcie sklepu stacjonarnego w Galerii Sudeckiej - największym kompleksie handlowym w Jeleniej Górze, położonym przy głównej trasie wlotowej do miasta.

Ogród Japońskiego Siruwia w Przesiece, od kilku lat bardzo intensywnie współpracuje z prefekturą Kioto. Efektem tych działań jest nawiązanie bezpośredniego kontaktu z rzemieślnikami , którzy wytwarzają tradycyjne japońskie rękodzieło. W niewielkich, rodzinnych warsztatach wykonuje się przedmioty w ten sam sposób, jak dziesiątki i setki lat temu. Takimi tradycyjnymi metodami wytwarzane są ręcznie m.in. unikalne laleczki kokeshi i bransoletki buddyjskie juzu.

Materiał sponsorowany

MAPA ATRAKCJI - KARKONOSZE

 

Powiązane artykuły