Blog - Pogórze Kaczawskie

Góry i Pogórze Kaczawskie - miejscowości, które musisz odwiedzić

dolny śląsk, dolny śląsk atrakcje, atrakcje dolnego śląska, pogórze kaczawskie, góry kaczawskie, lwówek śląski, złotoryja, złotoryja atrakcje, zamek bolków

Położone w południowo-zachodniej części kraju Góry i Pogórze Kaczawskie są częścią górskiego pasma Sudetów Zachodnich.

Poznaj miejscowości regionu Pogórza Kaczawskiego

To jedyny w region w naszym kraju, w którym można spotkać pozostałości po wulkanach. Dziś jednak nie będzie o tym, ale o miejscowościach, które warto odwiedzić w tym regionie. Wiadomo, że zwiedzając tę część Polski, nie sposób ominąć podgórskich krajobrazów i atrakcji związanych w wędrówką po górskich szlakach. Warto też poznać wiodące miejscowości tego obszaru kraju.

Największym miastem, które jednocześnie sama w sobie stanowi ciekawą atrakcję turystyczną i może być bazą wypadową na górskie wędrówki jest Złotoryja, zwana miastem złota i zabytków.

Co warto zwiedzić w Złotoryi?

fontanna gornikow

Z pewnością te miejsca, które wiążą się z historią wydobywania w tym mieście złotego kruszcu. Pozostałością po wydobyciu złota w postaci rudy jest dzisiejsza Kopalnia Złota Aurelia. Do zwiedzania udostępniono około 100-metrową sztolnię z XVII wieku. Nieopodal Rynku znajduje się także Muzeum Złota, zlokalizowane w klimatycznej, wolnostojącej kamienicy z połowy XVIII wieku. Zgromadzono tu wiele eksponatów związanych z wydobywaniem kruszcu oraz bogatą kolekcję minerałów z okolicznych rzek, gór i pagórków. By podkreślić tradycje wydobywcze, od 1994 roku organizowane są Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota. To impreza, która doskonale promuje miasto i ściąga miłośników „Gorączki Złota”.

Ciekawa historia Złotoryji

Złotoryja to także miasto o ciekawej historii i interesujących zabytkach. Złotoryja to najstarsze miasto w dzisiejszej Polsce na prawie magdeburskim. Nadano je już w 1211 roku. O tym, że miasto bardzo szybko rozwijało się już średniowieczu, świadczą liczne zabytki - fragmenty murów miejskich, Baszta Kowalska, Kościół Najświętszej Marii Panny (z wieżą widokową), Kościół św. Jadwigi, Rynek wraz z Ratuszem czy Fontanny Delfinów oraz Górników. W centrum znajdziemy także sporo zabytkowych kamienic, które świadczą o bogactwie zamieszkujących tu kupców i rzemieślników.

Panorama miasta

Miasto położone jest na kilku pagórkach, co nadaje mu niepowtarzalnego uroku i kolorytu. Widoczne jest mnóstwo zieleni, odnowione zabytki i kamienice oraz dbałość o każdy szczegół architektury. Wszystko to turyści mogą bez pośpiechu zobaczyć poruszając się licznymi ścieżkami pieszo-rowerowymi. Ważnym atutem turystycznym Złotoryi jest jego ulokowanie. Leży w Krainie Wygasłych Wulkanów, czyli na Pogórzu Kaczawskim. To doskonałe miejsce do uprawiania aktywnej turystyki. Ze Złotoryi wychodzi wiele szlaków pieszych wiodących do Gozdna, gdzie znajduje się wieża widokowa czy Proboszczowa (Ostrzyca Proboszczowicka).

Lwówek Śląski - odkryj miasto

lwowekslaski

Lwówek Śląski to kolejna miejscowość, którą warto odwiedzić. Podobnie jak Złotoryja, ma bogatą i ciekawą historię. Jest jednym z najstarszych miast Polski (prawa miejskie uzyskał w 1217 roku, lokowany na prawie magdeburskim). Do czasu wojny trzydziestoletniej Lwówek Śląski był jednym z najbogatszych i zarazem jednym z największych miast na Śląskumiastem królewskim, które posiadało m.in.: prawo do organizacji targów i jarmarków, handlu solą czy bicia własnej monety. Ślady historii możemy dostrzec w Lwówku Śląskim na każdym kroku. Dlatego spacer po mieście obfituje w możliwość podziwiania wielu zabytków. Bez wątpienia należy do nich gotycko-renesansowy, XIII-wieczny Ratusz w Rynku, który jest jednym z najstarszych ratuszy w Polsce. To zabytek pierwszej klasy i duma miasta. - Wewnątrz zachowały się oryginalne freski stanowiące wystrój Sali Ławy Sądowej ze zbiorem eksponatów prezentujących historię ziemi lwóweckiej, pomieszczenie Lochu Głodowego i Izby Tortur z replikami narzędzi katowskich, oraz sklepienia cyrklowo żebrowe. Na szczególną uwagę zasługują unikatowe płyty nagrobne oraz bogato zdobiona Sala Ślubów - czytamy na oficjalnej stronie Urzędu Miasta i Gminy Lwówek Śląski. - Nieopodal ratusza wybudowane zostały dwie fontanny, fontanna w zachodniej części rynku dostarczała wodę pitną i posiadała wodotrysk w kształcie lwa Fontanna z Lwem. Z  Fontanny Sukienników (wschodnia część rynku) czerpano wodę na potrzeby targu mięsnego. Fontanna z Sową znajduje się w południowo-wschodniej części ratusza.

Na uwagę zasługują także zabytkowe świątynie - kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i kościół świętego Franciszka z Asyżu. Cennym zabytkiem miejskim jest także gmach Urzędu Miasta i Gminy - Pałac Książęcy Hohenzollernów. W mieście zachowało się wiele zabytkowych, XIX i XX-wiecznych kamienic.

Grodziec - poznaj atrakcje

zamek grodziec

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w Górach i Pogórzu Kaczawskim jest Grodziec, leżący w gminie Zagrodno. To gmina wiejska, leżąca w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie złotoryjskim. Jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i górskiej. Znajduje się tu także kilka cennych architektonicznie zabytków. My polecamy Zamek Grodziec. Miłośnicy historii nie zawiodą się. Grodziec to mała miejscowość, a górujący nad nią gotycko-renesansowy zamek to największa atrakcja turystyczna. Zbudowany na malowniczym wzgórzu powulkanicznym (sporo jest takich w tej okolicy), na wysokości 389 m n.p.m. Klimat zamku jest niepowtarzalny, a historia sięga XII wieku, gdy pojawiły się pierwsze wzmianki o tej budowli. Zamek był systematycznie rozbudowywany, zniszczony podczas wojen husyckich. W 1470 roku Zamek Grodziec został odkupiony przez legnickiego księcia Fryderyka I. Sprowadził do Grodźca murarskich mistrzów z Legnicy, Wrocławia i Görlitz, którym zawdzięczamy dzisiejszy układ przestrzenny budowli. Za czasów Fryderyka II Zamek Grodziec stał się jedną z piękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku i pozostał nią do dziś.

Odkryj Wleń

wlen

Wleń, leżący w sercu Parku Krajobrazowego Dolina Bobru. Urokliwie położone miasteczko, po którym warto się przespacerować, podziwiając zespół pałacowo-parkowy, kościół św. Jadwigi, kościół św. Mikołaja, ratusz, zabytkowe kamienice. Największą i najbardziej znaną atrakcją turystyczną Wlenia jest Zamek Wleń, piastowski zabytek udostępniony turystom, Z jego szczytu można podziwiać panoramę Sudetów Zachodnich. To najstarszy murowany zamek w Polsce. Wokół zamku roztacza się Rezerwat Przyrody Góra Zamkowa. Historia zamku sięga X wieku, w XII został rozbudowany o elementy kamienne, wieżę, kaplicę, część do mieszkania oraz mur obwodowy. Naprawdę warto wybrać się do Wlenia i dotknąć najdawniejszej historii.

Bolków - zamek, ratusz i nie tylko

zamekbolkow

Można to zrobić także w Bolkowie. To malownicze miasteczko położone na szlaku „Zamków Piastowskich’, otoczona zielenią i wzgórzami. Warto tu zajrzeć, aby zwiedzić średniowieczny zamek, górujący nad miastem i całą okolicą. 25-metrowa wieża zamkowa jest udostępniona turystom i można z niej podziwiać przepiękną panoramę miasta i okolic. Innym cennym zabytkiem Bolkowa jest XIV-wieczny ratusz, który został przebudowany w 1827 roku, dzięki czemu zyskał klasycystyczny wygląd. Rynek zdobią także barokowe kamieniczki. Można zwiedzić również gotycki zabytek – kościół św. Jadwigi.

Zamek Bolków

A wracając do zamku, to najbardziej jest znany z odbywającego się na nim rokrocznie festiwalu „Castle Party”. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XII wieku, gdy rozpoczęła się jego budowa. Prawdziwy rozwój zabudowań synem Bolesława II, Bolkiem I. Władca Świdnicko-Jaworski, zwany Surowym, rozbudował zamek dodając potężne kamienne mury obronne wzbogacone systemem bram oraz wzniósł murowane budynki mieszkalne. W tym czasie powstała także słynna wieża dziobowa. Dalsza rozbudowa w duch gotyku przypada na lata rządów Bernarda oraz Bolka II. W tym okresie powstał również słynny budynek mieszkalno-gospodarczy zwany Domem Gotyckim. Zamek Bolków staje się w tym czasie twierdzą i siedzibą skarbca książęcego. Targany przez wojny, pożogi i zawirowania polityczne, zamek przetrwał do dziś i cieszy oczy zwiedzających. Zamek Bolków jest dostępny dla zwiedzających w prawie całej okazałości. Co więcej, jest siedzibą jednego z Oddziałów Muzeum Karkonoskiego. W zachowanych fragmentach możemy oglądać słynną wieżę z dziobem, Dom Gotycki czy Dom Niewiast, a także dziedziniec wraz ze starodawną studnią.

W Zamku-Muzeum można zwiedzać wystawy stałe, prezentujące dzieje tej ziemi. Jedną z nich jest wystawa Budownictwo Obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Wystawa pokazuje najstarsze murowane obiekty budownictwa obronnego powstałe w XIII i XIV wieku na obszarze Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Można obejrzeć Zamek Czocha, Zamek Gryf, Zamek Wleń, Zamek Grodno, Zamek Świny, Wieżę Rycerską w Siedlęcinie no i oczywiście Zamek Bolków. Uzupełniają ją plansze opowiadające historię księstwa od jego powstania, poprzez okoliczności wchłonięcia przez Koronę Czeską aż do czasów pruskich i jego kasacji. Jak widać wystawa wskazuje także kierunki dalszego zwiedzania tego regionu Polski, pełnego atrakcji turystycznych.  

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi