Blog - Pogórze Kaczawskie

Góry i Pogórze Kaczawskie – najciekawsze atrakcje przyrodnicze Krainy Wygasłych Wulkanów

Góry i Pogórze Kaczawskie

Pogórze Kaczawskie to jedyny w region w naszym kraju, w którym można spotkać pozostałości po wulkanach.

Góry i Pogórze Kaczawskie - Kraina Wygasłych Wulkanów

Już to budzi zaciekawienie, bo miejsce jest bardzo ciekawe godne polecenia. Region jest warty odwiedzenia, bo interesujących miejsc tu nie brakuje, także ciekawych ze względu na walory przyrodnicze. Cudowne krajobrazy tych niewysokich gór zachwycą każdego turystę

To bardzo rozległe i malownicze tereny. Obszar Gór Kaczawskich i Pogórza Kaczawskiego jest zwany Krainą Wygasłych Wulkanów. Miliony lat temu bowiem obszar ten nękały wybuchy wulkanów, erupcje, trzęsienia ziemi. Po tych zamierzchłych czasach pozostały pamiątki w postaci stożkowych wzniesień, interesujących krajobrazów, jaskiń oraz skarbów ukrytych w ziemi. Z pewnością turyści odwiedzający Pogórze Kaczawskie powinni wybrać się na Ostrzycę, nazywaną Śląską Fudżijamą, z unikatowym gołoborzem bazaltowym chronionym rezerwatem Ostrzyca Proboszczowicka. Ostrzyca to także piękny punkt widokowy wznoszący się na wysokości 501 m n.p.m.  Rezerwat Ostrzyca Proboszczowicka, chroniący gównie pozostałości po wulkanie, zajmuje powierzchnię ok. 4 ha, Jego znakiem rozpoznawczym są ciekawe formy geologiczne, powstały po dawnych erupcjach wulkanów oraz wielość rzadkich gatunków roślin chronionych oraz naturalnych zbiorowisk roślinnych. Szczytową część wzniesienia porastają rośliny naskalne. Warto wybrać się do Rezerwatu Ostrzyca Proboszczowicka, aby zobaczyć te atrakcje przyrodnicze. Bardzo ciekawy jest również Rezerwat „Wilcza Góra”. Dawniej, w znajdującym się tam kamieniołomie eksploatowano bazalt z komina wulkanu. Warto również odwiedzić Czartowską Skałę, ciekawą bazaltową górę o przeszłości wulkanicznej. Najwyższym wzniesieniem jest Skopiec (724 m n.p.m.).

Gdzie jeszcze można znaleźć dawne wulkany?

Nazwa tej krainy zobowiązuje, dlatego miejsc tych jest całkiem sporo. Świątek to wzniesienie o wysokości 330 m n.p.m., zwany izolowanym wzniesieniem twardzielcowym, jest zbudowany z bazaltowej lawy wypełniającej dawny komin wulkaniczny. Występują tam również skały osadowe wieku wczesnotriasowego (pstry piaskowiec).

Polecamy także zobaczyć wulkanity w Świnach, wsi na Pogórzu Kaczawskim. Powstały w wyniku zastygnięcia spływającej ze szczytu wulkany lawiny. Mają 290 mln lat! Skałki znajdujące się u podnóża i w dolnej części górskiego zbocza utworzone są z okruchowych gruboziarnistych skał osadowych, czyli zlepieńców. Fragmenty skalne, które je tworzą, pochodzą z szybkiego niszczenia górskiego masywu. Najwyższym puntem tych okolic jest Grzbiecik Górski (369 m. n.p.m), na którym znajdują się ruiny zamku.

Organy Wielisławskie

Kolejnym miejscem cennym przyrodniczo i atrakcyjnym turystycznie są Organy Wielisławskie u stóp wzniesienia Wielisławka nad Kaczawą są jednym z najbardziej znanych stanowisk geologicznych w okolicy. Są chronione jako pomnik przyrody. Ciekawe są wyrobiska dawnego kamieniołomu i skały z okresu permu. Od Organów na szczyt Wielisławki prowadzi ścieżka przyrodnicza. Warto przejść się nią i przyglądać się niecodziennym skałom, skamielinom i innym osobliwościom przyrodniczym.

Ta góra powstała również z wybuchu wulkanu, składa się głównie z bazaltu. Czerwony Kamień leży w północnej części Pogórza Kaczawskiego, na prawym brzegu doliny Kaczawy, na północ od Nowego Kościoła. To miejsce pełne skał osadowych, głównie prastarego piaskowca, widoczne są również wąwozy i parowy. Ciekawe miejsce, godne polecenia.

Góry Ołowiane, Popielowa i Skwarna, Radogost...

Inne wygasłe wulkany i miejsca z wulkanicznymi pozostałościami, to: Góry Ołowiane, Popielowa i Skwarna, Radogost (jest tam również wieża widokowa, więc warto się wybrać), Biały Kamień, Sołtysie Skały, Chrośnickie Kopy, Bazaltowa Góra, Karczmisko i Skałki Lubrzy, Góra Górzec, Zawodna z wieżą widokową. Pozostałości po wulkanach to zdecydowanie interesująca atrakcja przyrodnicza regionu Pogórza Kaczawskiego.

Rezerwat Wąwóz Myśliborski

Turyści odwiedzający Góry i Pogórze Kaczawskie, miłośnicy atrakcji przyrodniczych i leśnych wędrówek, nie powinni pominąć Rezerwatu Wąwóz Myśliborski. Powstał głównie dla ochrony jedynego na Dolnym Śląsku stanowiska bardzo rzadkiej, chronionej paproci, języcznika zwyczajnego, występującego na skałach zieleńcowych oraz otaczającego go naturalnego lasu mieszanego grądowego. Występują tu również inne rzadkie rośliny, na przykład paprotnik kolczasty, jemioła jodłowa. Rezerwat to także enklawa zwierząt. Można spotkać w nim sarny, dziki, wiewiórki i zające. Nie brakuje ptaków, takich jak myszołowy, dzięcioły, kukułki i drozdy. Wąwóz Myśliborski ciągnie się na długości 4,5 km, a jego trasa jest bardzo malownicza, poza tym – co ważne dla odwiedzających to miejsce – bardzo dobrze oznakowana jako ścieżka przyrodnicza. Na trasie szumi potok Jawornik, a przyroda i jej bogactwo zachwycają. To również świetnie miejsce na wędrówki z dziećmi.

Szwajcaria Lwówecka

Ponieważ te pasma górskie są interesujące i unikatowe także jeśli chodzi o podłoże geologiczne i mnogość minerałów i skał, na Pogórzu Kaczawskim warto zwiedzić Szwajcarię Lwówecką, zwaną także Lwóweckimi Skałami. To zespół skał piaskowych, znajdujących się na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Bobru. Taka wycieczka będzie nie lada gratką dla miłośników pieszych wędrówek. Wzniesienia są podobne do Gór Stołowych, ale są dużo, dużo niższe. Skały, tworzące Szwajcarię Lwówecką, osiągają wysokość 30 - 50 m. Całe wzniesie rozciąga się na wysokości 250 m n.p.m. Położone jest w okolicy Lwówka Śląskiego. Wokół Lwówka Śląskiego utworzone zostały cztery trasy turystyczne, z których każda przecina Lwóweckie Skały. Ich łączna długość wynosi ok. 100 km. Każdy znajdzie trasę odpowiednią dla siebie. Na terenie Lwóweckich Skał jest ścieżka dydaktyczna, której celem jest ułatwienie zwiedzania tych pięknych okolic. Rozpoczynają ją schody, a przy trasie znajduje się tablica informacyjna, zawierająca najważniejsze informacje o obiekcie. Na końcu ścieżki znajduje się punkt widokowy, obowiązkowy cel każdej wycieczki w góry i na wzgórza. Rozciąga się z niego widok na pasma górskie.

Dolina Bobru

Dolina Bobru to kolejny park krajobrazowy, który warto odwiedzić w Krainie Wygasłych Wulkanów. Położony jest pomiędzy Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim. Na jego terenie znajdują się: rezerwat przyrody Góra Zamkowa, Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk, wchodzące w skład Obszarów Natura 2000 oraz kilka pomników przyrody. Kilka punktów widokowych gwarantuje piękne widoki na wzgórza. Wśród miejsc wartych odwiedzenia w parku jest Wzgórze Krzywoustego z wieżą widokową (35-metrową). Wznosi się na wysokości 375 m n.p.m., u zbiegu rzek Bobru i Kamiennej. Inne godne polecenia miejsca, to: Bobrowy Jar i Jezioro Modre i Dziki Wąwóz. Występuje tu również wiele ciekawych roślin chronionych. Oczywiście rzeka Bóbr i tereny położone tuż przy niej, to główna atrakcja przyrodnicza rezerwatu. Bóbr to rzeka rwąca, wijąca się, z gęstą i bujną roślinnością przy brzegach. To miejsce dla osób kochających przyrodę, dla tych, którzy niespiesznym krokiem lubią chodzić po lesie i podziwiać to, co znajduje się wokół.

Rezerwat Góra Zamkowa

Około 3 kilometry od Wlenia położony jest rezerwat przyrody Góra Zamkowa. Piękna przyroda na 21 hektarach! Na przeważającej części rezerwatu rośnie żyzny las liściasty, bogaty w gatunki drzew, takich jak lipa szerokolistna, grab, jawor, klon pospolity. W cienistych i wilgotniejszych fragmentach dużą atrakcje stanowi czosnek niedźwiedzi. Rośnie go tam naprawdę sporo.

Co jeszcze warto zobaczyć, wybierając się na wędrówkę po tej okolicy?

Malownicze tereny nad Bobrem: przełom Borowego Jaru bogaty w granity, gdzie rzeka utworzyła skalisty i zalesiony wąwóz, przełom w okolicach Wrzeszczyna (z kolejną zaporą i Jeziorem Wrzeszczyńskim), którego niepowtarzalny charakter podziwiać można ze skalnego wzniesienia oraz przełom między Wleniem a Marczowem, gdzie Bóbr wśród licznych wzgórz opływa zakolem miasto.

Na koniec proponujemy miejsce, które jest połączeniem atrakcji przyrodniczej z atrakcją architektoniczną. Piękne widoki i wspaniała budowla, czyli Zapora Pilchowicka. Wybudowano ją w XX wieku jako ochronę przed rzeką Bóbr, która bywa kapryśna i może być groźna. Turyści mogą spacerować po zaporze i napawać się pięknymi widokami, To niezwykłe miejsce, bardzo malownicze. Zapora Pilchowicka to najwyższa zapora kamienna i łukowa w Polsce, ma 290 m długości i oprócz funkcji przeciwpowodziowej i energetycznej, pełni również funkcję atrakcji turystycznej. Ponieważ jest otoczona górami i leży niedaleko Parku Krajobrazowego Doliny Bobru jest miejscem chętnie odwiedzanym przez miłośników zwiedzania, ale nie tylko. Kochający przyrodę i historię także się nie zawiodą. Przez okolice Zapory Pilchowickiej prowadzą malownicze ścieżki, z pewnością przypadną Wam do gustu. Trasy biegną przez okoliczne góry i miejscowości. Jeśli planujemy wycieczkę z noclegiem, najlepiej zatrzymać się w Pilchowicach lub pobliskim Pokrzywniku, lub Strzyżowcu. W okolicy zapory najlepiej jest się poruszać samochodem (dostępny parking), ewentualnie rowerem. Wędrownicy podróżujący pieszo muszą się przygotować na długie trasy po nierównym terenie obejmujące góry, na inne odcinki warto wybrać się rowerem.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

 

Powiązane artykuły