Blog - Ziemia Klodzka

Zimowe Góry Stołowe – wycieczka na narty do gminy Radków Kłodzki

Radków zima

Nie jest tajemnicą, że Dolny Śląsk to skarbnica atrakcji, również tych zimowych. Do jednego z najciekawszych regionów należy region Gór Stołowych. Leżąca tam gmina Radków wielu kojarzy się ze Szczelińcem, skalnymi korytarzami, wąskimi szczelinami i rozmaitymi kształtami z kamienia, stworzonymi przez samą matkę naturę.

Ale to zdecydowanie nie wszystkie atrakcje tego miejsca! Zimą pokonywanie skalnych labiryntów również jest możliwe, jednak mniej wprawieni turyści czasami rezygnują z przeciskania się między skałami ze względów bezpieczeństwa – śliskie skały i niekiedy oblodzone schody skutecznie utrudniają wygodne zwiedzanie. Ale spokojnie, nic straconego!

Mamy dla Was inne propozycje spędzania wolnego czasu w Radkowie i jego okolicach w czasie zimy. Na szczęście jest tu na tyle dużo atrakcji, z których korzystać można również wtedy, gdy warunki nie pozwalają na bezpieczną wędrówkę po górach, że każdy znajdzie coś dla siebie. Tym, po co najchętniej sięgają turyści zimą, są narty biegowe.

Trasy narciarstwa biegowego Karłów

narty radkow

Wokół Szczelińca Wielkiego wytyczone zostały 3 pętle o łącznej długości 50 km. Bieganie na nartach jest doskonałą opcją aktywnego wypoczynku właściwie dla każdego – nawet dla tych, którzy wcześniej nie mieli do czynienia ze sportami zimowymi. Sport ten jest bezpieczny, bo nie obciąża stawów (nacisk siły, która działa na powierzchnię nart rozkłada się na całej ich powierzchni, a nie tylko na stopie), angażując jednocześnie ponad 85% mięśni naszego ciała.

Dodatkowo warto wspomnieć, że jest to najtańszy zimowy sport – cena wypożyczenia nart biegowych jest zwykle dużo niższa niż cena nart zjazdowych. Początek trasy narciarstwa biegowego mają w Karłowie. Swoją przygodę powinniśmy zacząć (jeśli nie dysponujemy własnym sprzętem) od wypożyczalni nart biegowych, która tam działa. Po odpowiednim wyposażeniu i przygotowaniu się do zjazdów możemy ruszyć na trasę!

Trasy Parku Narodowego Gór Stołowych

radkow narty

Pętle wytyczone na terenie umożliwiają poruszanie się po niemal całym terytorium Parku Narodowego Gór Stołowych. To właśnie gmina Radków utrzymuje trasy narciarstwa biegowego. W tym sezonie dostępne są następujące trasy: 2-kilometrowa trasa nad Michałówką dla początkujących narciarzy, 3-kilometrowa trasa “łąki przy wypożyczalni”, niemal 5,5– kilometrowa trasa nad Michałówką wraz z rozjazdem w kierunku nad Pasterką i powrót do Karłowa, 2 km na łąkach pod Szczelińcem, a także pas nad Michałówką o szerokości 8 metrów i długości 250 metrów dla sanek.

Ratrak w tym roku zaczął pracę od razu po tym jak spadła większa ilość śniegu, czyli w połowie grudnia. Tak, jak widać – każdy, bez względu na posiadane doświadczenie może spróbować swoich sił w narciarstwie! A po nartach zapraszamy do innych atrakcji gminy Radków!

Oprócz wspomnianego Szczelińca warto odwiedzić Skalne Grzyby, Radkowskie Skały, Narożnik, Białe Skały, Skały Puchacza, schronisko Pasterka, bazylikę w Wambierzycach, taras widokowy na górze Guzowatej czy też słynną Drogę Stu Zakrętów, którą prawdopodobnie i tak będziecie musieli przejeżdżać, jeśli będziecie chcieli pokonać trasę Kudowa-Zdrój – Radków. Obowiązkowo zachowajcie ostrożność, bo droga jest naprawdę ekstremalna!

ulotka ziemia klodzka 2024

Materiał sponsorowany

Powiązane artykuły