Blog - województwo łódzkie

Łódzkie - poznaj atrakcje województwa łódzkiego

Łódzkie atrakcje

Województwo łódzkie może stać się celem niejednego wyjazdu. Atrakcji turystycznych tu nie brakuje. Od wspaniałej Łodzi z jej niesamowitym klimatem po atrakcje przyrodnicze. Znajdziemy tu zamki, pałace, interesujące muzea i wiele ciekawych miejsc. Lokalne tradycje, folklor i bogata historia tej ziemi - to niejedyne atuty turystyczne. Odwiedźcie Łódzkie, a nie będziecie zawiedzeni!

Czy to za sprawą przemysłowej historii Łodzi, utrwalonej w dziełach literackich, a zwłaszcza filmowej adaptacji „Ziemi Obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy, która uważana jest (i słusznie!) za jeden z najwspanialszych polskich filmów, ten region kolarzy się głównie z fabrykami przemysłu włókienniczego. Obraz taki został utrwalony także przez lata powojenne, gdy rzeczywiście w Łodzi było bardzo dużo takich zakładów. Ale województwo łódzkie jest bardzo różnorodne. Na jego obszarze znajdują się rezerwaty przyrody, zamki, zabytkowe kościoły i obiekty ważne dla historii nie tylko lokalnej. Nie brakuje tu muzeów i skansenów.

Punkty widokowe, których nie brakuje to także cel wielu wycieczek po województwie. Kultywowanie regionalnych tradycji, muzea i skanseny oraz wielokulturowość tego województwa sprawiają, że odwiedziny dają szansę na poznanie wielu interesujących historii, legend i tradycji. Atrakcje turystyczne znajdują się na każdym kroku a ich zróżnicowanie powoduje, że każdy znajdzie coś interesującego.

SPIS TREŚCI:

Poznaj Park Miliona Świateł w Łodzi – bajkową atrakcję dla całej rodziny

park miliona świateł łódź

Jesienią i zimą na terenie zabytkowego Parku Źródliska w Łodzi warto odwiedzić Park Miliona Świateł. To uwielbiana przez najmłodszych i chętnie odwiedzana przez turystów pełna kolorów i atrakcji plenerowa wystawa świetlno-muzyczna.

Odwiedzając ją możemy poczuć się jak w bajce. Świetlną atrakcję turystyczną Łodzi tylko w pierwszym sezonie zobaczyło ponad 120 000 osób.

park miliona świateł łódź

Park Miliona Światłem docenią również zakochani, którzy poszukują pięknego miejsca na randkę. Miłosne instalacje, ciekawe fotospoty, nastrojowa muzyka w tle - romantyczne spacery walentynkowe w Łodzi będą pełne blasku.

Organizatorem Parku Miliona Świateł jest Łódzkie Centrum Wydarzeń, zaś pomysłodawcą, projektantem i wykonawcą – firma Multidekor, lider rynku zimowych energooszczędnych iluminacji w Polsce.

Bilety można kupić na www.parkmilionaswiatel.pl.

Wielokulturowa Łódź

W „Ziemi Obiecanej” jest scena, gdy przedstawiciele różnych wyznań i narodowości modlą się w swoich językach. Przed II wojną światową Łódź tworzyła tygiel kulturowy, na ulicach słychać było języki polski, niemiecki, jidysz i rosyjski. Łódź przemysłową w XIX wieku tworzyły wspólnie cztery narody - Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie. Kultury i języki przenikały się wzajemnie, czego ślady pozostały do dziś m.in. w łódzkiej kuchni i języku. Teraz zostały nam również zabytki, świadczące o wielokulturowości miasta, które warto poznać. Są to przede wszystkim świątynie i cmentarze. W Łodzi znajduje się jedna z największych nekropolii żydowskich w Europie z mauzoleum znanego przemysłowca Izraela Poznańskiego, które jest prawdopodobnie największym nagrobkiem żydowskim na świecie.

Cmentarze, synagogi, kościoły

Z pewnością nie może ich zabraknąć na trasie zwiedzania województwa łódzkiego, wielokulturowego i różnorodnego. W Łodzi warto zobaczyć archikatedrę św. Stanisława Kostki. Jej budowa rozpoczęła się jeszcze przed pierwszą wojną światową, budynek jest utrzymany w stylu neogotyckim. W środku można zobaczyć wspaniałe organy. Kolejnym miejscem jest Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej. To jeden z niesamowitych pomników dziedzictwa wielokulturowej Łodzi. Powstał w XIX wieku jako miejsce pochówku dla przedstawicieli trzech wyznań chrześcijańskich - katolików, protestantów i prawosławnych. Na terenie nekropolii pochowano przedstawicieli największych rodów fabrykanckich, miejsce spoczynku znaleźli tam również ludzie kultury, nauki, oświaty i medycyny.

Czasy wojennej i powojennej zawieruchy przetrwały przepiękne nagrobki, monumentalne grobowce, mauzolea i rzeźby - dzieła znakomitych sztukmistrzów i architektów. Największe wrażenie robi neogotycka kaplica poświęcona Karolowi Scheiblerowi, jednemu z najbogatszych ludzi w dziewiętnastowiecznej Europie. Niezwykłym symbolem wielowyznaniowej Łodzi jest kaplica nagrobna Gojżewskich wkomponowana w mur oddzielający cmentarz prawosławny od katolickiego. Małżonkowie różnych wyznań leżą pochowani po dwóch stronach kaplicy, obok znajdują się furteczki, którymi można przejść z jednej części cmentarza na drugą. Cmentarz Żydowski w Łodzi to największa (ma aż 40 hektarów powierzchni!) nekropolia żydowska w Polsce i jedna z większych w Europie, została założona w 1892 roku na działce podarowanej miejscowej gminie przez Izraela Poznańskiego. Cmentarz był utrzymywany z datków łódzkiej społeczności wspieranej przez bogatych przemysłowców, których wystawne grobowce można oglądać do dziś.

W czasie II wojny światowej na cmentarzu grzebano żydów z Litzmannstadt Ghetto. Kościół św. Józefa jest najstarszym łódzkim kościołem, to piękna drewniana świątynia, którą warto zobaczyć. Cerkiew prawosławna pw. św. Aleksandra Newskiego powstała w XIX wieku. Stanęła w sąsiedztwie Dworca Fabrycznego i kolorową elewacją ożywiła tą część miasta. To piękna świątynia, wybudowana w stylu rosyjsko-bizantyjskim, z bogatą elewacją i wieżą ze złotymi hełmami. We wnętrzu znajduje się ufundowany przez Izraela Poznańskiego ikonostas rzeźbiony w dębowym drewnie. Wielokulturowa Łódź nie mogłaby istnieć bez społeczności żydowskiej. Synagoga rodziny Reicherów jest jedyną bożnicą czynną do dziś. Szukajcie jej w podwórzu kamienicy przy ul. Rewolucji. Powstała na przełomie XIX i XX wieku i mieści się w niewielkim, murowanym budynku zaprojektowanym przez znanego łódzkiego architekta Gustawa Landau-Gutentegera. Wnętrze kryje odrestaurowane sztukaterie, malunki i polichromie. A teraz kościół niezwykle ciekawy.

W Łodzi działają różne wspólnoty wywodzące się z chrześcijaństwa. Jedną z najważniejszych jest mariawityzm (Kościół Starokatolicki Mariawitów). Kościół mariawicki pw. św. Franciszka z Asyżu jest jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych budynków na Bałutach. Został wzniesiony w 1906 roku w stylu neogotyckim.

Ulica Piotrkowska i Manufaktura

O Łodzi można pisać dużo i wszystko jest ciekawe. Jej najbardziej znana ulica, królowa polskich ulic to oczywiście Piotrkowska. Jest to najdłuższy polski deptak, stanowiący niekwestionowaną wizytówkę miasta. W kamienicach i pałacach przy Piotrkowskiej mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki, puby i kluby muzyczne. Piotrkowska tętni życiem przez cały rok. To raj dla miłośników architektury. Fasady budynków są pełne ciekawych eklektycznych detali architektonicznych. Niżej mamy Aleję Gwiazd nawiązującą do filmowego dziedzictwa Łodzi i Pomnik Łodzian - pas jezdni ułożony z blisko 17 tysięcy kostek brukowych z żeliwną płytką z imionami i nazwiskami fundatorów.

Drugie charakterystyczne miejsce na mapie Łodzi to Manufaktura. Obiekt pełni obecnie funkcje centrum rozrywki, kultury i sztuki, dawniej mieściły się tu słynna fabryka włókiennicza.  Znajdowała się tu między innymi przędzalnia z tkalnią.

Tomaszów Mazowiecki i jego atrakcje

Warto zwiedzić to jedno z największych miast w województwie łódzkim. Znajdziemy w nim: rezerwaty przyrody, zabytki, kościoły, architekturę przemysłową i podziemną trasę turystyczną. Skansen Rzeki Pilicy oferuje turystom pamiątki związane z historią rzeki Pilicy. Jest to jedno z najciekawszych muzealno-architektonicznych województwa. Spodobają Wam się drewniane obiekty, wystawa z czasów wojny i inne atrakcje.

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła to miejsce o dużych walorach przyrodniczych i turystycznych. Kolor niebieski zależny jest od pogody oraz pory dnia. Jest to nic innego jak zjawisko optyczne. Woda, która jest czysta, pochłania promienie o barwie czerwonej, a przepuszcza niebieskie i zielone. Urokliwe miejsce. Przez rezerwat została poprowadzona ścieżka dydaktyczna, na której postawiono tablice z informacjami o faunie i florze Niebieskich Źródeł. Groty Nagórzyckie znajdują się w dawnej kopalni piasku szklarskiego. Jest to wytwór natury połączony z pracą rąk ludzkich. Można tam oglądać dzieje Grót Nagórzyckich, a także proces wydobywania i wykorzystania wydobywanego piasku. Oświetlona trasa podczas zwiedzania wygląda ciekawie.

W Tomaszowie Mazowieckim polecamy również odwiedzić Muzeum Regionalne w Pałacu Ostrowskich z wystawami etnograficzną, archeologiczną, historyczną i przyrodniczą. Schron Regelbau 621 spodoba się pasjonatom militariów i obiektów wojskowych. Jest to poniemiecki schron z trzema wejściami zamkniętymi kratami.

Parki Krajobrazowe

Łódzkie to nie tylko przemysł. Na terenie województwa znajduje się dużo lasów i kilka parków krajobrazowych. Bolimowski Park Krajobrazowy jest jednym z nich. Jego największą tajemnicą i atrakcją są wielkie (mierzące nawet do kilkudziesięciu hektarów) puszczańskie polany, będące pozostałością po wyrębie lasu. Żyją tu ptaki terenów podmokłych, płazy i duże ssaki. Załęczański Park Krajobrazowy w dolinie Warty to interesujące miejsce. Znajdziemy tu bowiem pozostałości prahistorycznych kurhanów Położony na górze Zelce rezerwat geologiczny „Węże” skrywa liczne jaskinie.

Koniecznie trzeba też zajrzeć do kamieniołomu w Lisowicach. Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich może pochwalić się rezerwatami: „Parowy Janinowskie”, gdzie smukłe buki i rozgałęziające się wąwozy, tworzą scenerię niczym z „Władcy Pierścieni. Spalski Park Krajobrazowy zachwyca dwustuletnimi dębami, grabami i pięknymi sosnami, które znajdziemy przede wszystkim w rezerwacie „Spała”, podobnie jak ciekawostkę - powstałe w wyniku rzecznej erozji, sosny „na szczudłach”. W województwie łódzkim mamy także Sulejowski Park Krajobrazowy, Przedborski Park Krajobrazowy ze wzgórzami wspaniałymi na wędrówki oraz Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki.

Góra Kamieńsk

Góra Kamieńsk to z jednej strony ciekawy punkt widokowy, z drugiej miejsce, któremu chętnie poświęcają swój czas miłośnicy aktywnego wypoczynku. Tu, w niewielkiej odległości od przemysłowego Bełchatowa, czeka m.in. jeden z najważniejszych ośrodków sportów zimowych, jakimi może się pochwalić łódzkie. Latem można tu korzystać z toru saneczkowego, tras rowerowych oraz innych atrakcji, dzięki którym można cieszyć się aktywnym wypoczynkiem w przemysłowym otoczeniu.

Trójkątny Rynek w Łowiczu

Łowicz, znany z pięknych wycinanek ludowych, może się pochwalić ciekawą zabudową oraz interesującym układem urbanistycznym. Jednym z ciekawszych punktów na mapie tego miasta jest Stary Rynek, wokół którego wznoszą się wspaniałe budowle. Można w nim zobaczyć muzeum, w którym poznamy historię i ciekawostki o mieście, zabytkowe budynki (poczta polska, dom partii) i zabytkowe kościoły. Trójkątny rynek jest ewenementem na skalę Polski (w naszym kraju są 3 rynki o takim kształcie), a jego układ architektoniczny zachował się od czasów średniowiecznych. To niecodzienny widok dla turystów, przyzwyczajonych do placów prostokątnych lub kwadratowych. Oprócz rynku o kształcie trójkąta, jest jeszcze tradycyjny rynek.

Folklor łowicki. Co zwiedzić?

Łowicz kojarzy się z folklorem i strojami regionalnymi. Turyści odwiedzający Łódzkie mogą poznać ten fenomen z bliska. Wystarczy odwiedzić Łowicz i okolice. Do dziś bowiem żywe są lokalne tradycje związane ze sztuką, ubiorem i zwyczajami. Najłatwiej się o tym przekonać, odwiedzając Łowicz w czasie święta Bożego Ciała, kiedy w uroczystej procesji licznie uczestniczą mieszkańcy w tradycyjnych strojach. Przez cały rok można natomiast odwiedzić łowickie muzeum z bogatą ekspozycją poświęconą lokalnej sztuce oraz miniskansen, położony w pobliżu skansen w Maurzycach (znajduje się w nim ponad 40 zabytkowych obiektów).

Polecamy również wizytę w Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Muzeum i Skansen w Łowiczu to miejsce, które was zachwyci. Na jego terenie znajdują się zabytkowe zagrody chłopskie. Jedna z nich, pochodzi ze wsi Goleńsko i jest najstarszą zagrodą w muzealnej kolekcji, bo chałupa pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, a obok niej znajdują pochodzące z XVIII wieku stodoła i spichlerz. Ponadto możemy tu oglądać także wystawy historyczne i etnograficzne.

Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim

A to dopiero ciekawostka… Muzeum poświęcone rzece. Można tu oglądać bogactwo kulturowe terenów nad Pilicą. W Skansenie znajdują się takie ekspozycje jak: “Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy”, “Wojenne trofea Pilicy”, “Fortyfikacje linii Pilicy”, “Pamiątki po dawnej Spale”, “Oś rzeki Pilicy”, “Architektoniczne osobliwości z Nadpilicza”. Jednym z najważniejszych obiektów jest opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe, nazywany „Lufcikiem”. Został zatopiony w Pilicy w styczniu 1945 roku, ale w 1999 roku udało się go wyłowić i nawet uruchomić.

Wejdź do groty

Będąc w Tomaszowie Mazowieckim warto odwiedzić Groty Nagórzyckie. Stanowią one pozostałość po kopalni piasku kwarcowego. Podziemna Trasa Turystyczna Groty Nagórzyckie ma długość 160 metrów i kształt litery U. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który opowiada nie tylko o wydobywaniu piasku, ale także o lokalnych legendach - w tym o diable mieszkającym w Grotach i zbóju Madeju.

Opactwo Cystersów w Sulejowie

Opactwo założono w XII wieku, gdy sprowadzono do Polski zakonników z Morimond w Burgundii. Na terenie zespołu klasztornego opactwa cysterskiego znajdują się znajdują się: kościół, klasztor z kapitularzem, mury obronne i 6 baszt. Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Tomasza Kantuaryjskiego pochodzi z 1232 roku, warto zwiedzić jego piękne miejsce. Polecamy także zajrzenie do klasztoru z kapitularzem i ulokowanego tam muzeum. Duże wrażenie na turystach robią mury obronne oraz 6 baszt (opacka, rycerska, attykowa, muzyczna, krakowska, mauretańska). Gratka dla miłośników dawnych klimatów i pociągającej architektury.

Gdzie jest środek Polski?

Na pewno w województwie łódzkim. Przez wiele lat środkiem naszego kraju i miejscem, do którego przyjeżdżało wiele osób, było miasto Piątek. Od roku 2018 ten punkt znajduje się w Nowej Wsi pod Kutnem na prywatnej działce. Geodezyjny punkt w Nowej Wsi to od 2018 roku nowy środek Polski. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zobaczyć oba te miejsca! W Nowej Wsi znajduje się środek geodezyjny, pod uwagę w pomiarach wzięto terytorium lądowe, a także wodne.

Punkt w Piątku umieszczony był na rynku, natomiast punkt w Nowej Wsi znajduje się na prywatnej działce za ogrodzeniem. Geodezyjne serce Polski wyznaczono z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Piątek znajduje się około 45 kilometrów od Łodzi natomiast Nowa Wieś - 60 kilometrów.

Punkt widokowy w Kleszczowie i największa dziura w Polsce

Punkt widokowy w Kleszczowie to miejsce, z którego można podziwiać wyrobiska odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów - jednego z największych zakładów tej części Polski. Widok na wyrobisko, które osiąga głębokość dochodzącą do 200 metrów, może zrobić wrażenie na każdym z nas, wielkie wrażenie robi też dobrze widoczna sylwetka Elektrowni Bełchatów.

Gdzie znajduje się największa dziura w Polsce? W okolicach Bełchatowa. Jest tu położona olbrzymia kopalnia węgla brunatnego, którą najlepiej oglądać właśnie z tarasu widokowego w miejscowości Kleszczów. Z kolei w Bełchatowie warto odwiedzić ekspozycję PGE Giganty Mocy, gdzie w interaktywny sposób pokazano proces tworzenia się węgla brunatnego, a następnie spalania go i produkcji prądu elektrycznego.

Piotrków Trybunalski - Stare Miasto i wielokulturowość

Piotrków nie bez powodu ma w nazwie Trybunalski, bowiem przez 200 lat stacjonował tu Trybunał Koronny. Był to najwyższy sąd dawnej Rzeczypospolitej. Dziś pamiątką po świetnej przeszłości jest zabytkowy układ Starego Miasta z dobrze zachowanymi kamienicami mieszczańskimi oraz funkcjonujący jako muzeum, dawny zamek królewski. Ważnym elementem wielokulturowej przeszłości miasta jest też, odbudowana po wojnie, Wielka Synagoga. Miasto jest atrakcyjne turystycznie. Wyznaczono w nim szlaki turystyczne, takie jak Trakt Żydowski, Trakt Filmowy, Trakt Rosyjski oraz Trakt Luterański.

Wśród zabytków godnych polecenia jest królewska rezydencja, którą zbudował dla siebie król Zygmunt Stary w XVI w., aby w godnych warunkach obradować na zjazdach i sejmach. W dokumentach nawet oficjalnie pojawia się nazwa: "wieża na kształt zamku" lub "wieża królewska". To między innymi w tym miejscu odbywały się polskie sejmy, na które król zwoływał szlachtę. W wieży działa muzeum, w którym na wystawach poznamy historię miasta. Zgromadzono w nim Składa się z około 17 000 eksponatów. Na stałych ekspozycjach znajdują się zbiory obrazów, broni, mebli, materiałów z historii miasta oraz zabytków archeologicznych.

Spod zamku warto udać się do synagogi. Społeczność żydowska stanowiła przed wojną znaczącą część mieszkańców miasta. W 1939 roku to właśnie w Piotrkowie Trybunalskim powstało pierwsze na okupowanych ziemiach polskich żydowskie getto.  

Drewniane kościoły

Na terenie województwa łódzkiego nie brak ciekawych zabytków drewnianej architektury, w gronie których miejsce bardzo ważne zajmują wiejskie kościółki. Jednym z tych ciekawszych jest Najświętszego Imienia Maryi Panny Łaskawej w Gaszynie koło Wielunia. Powstał on w XVI wieku z woli Gaszyńskich - ówczesnych panów wsi, i do dziś robi wrażenie swą formą oraz wyposażeniem. Późnorenesansowy ołtarz główny, barokowe ołtarze z XVIII stulecia oraz piękne otoczenie - oto czynniki, dzięki którym zabytek ten cieszy się wielką popularnością. Drewniany kościół w Łaszewie Rządowym to kolejny piękny obiekt. Jest modrzewiowy, jeden z ładniejszych drewnianych kościołów w Polsce. Wybudowano go w XVI wieku, to budowla konstrukcji zrębowej z wieżą konstrukcji słupowej i posiada oryginalne wiązania dachowe typu storczykowego.

Drewniany strop świątyni w Łaszewie zdobiony jest renesansową polichromią z połowy XVI wieku. Ponadto zabytkowe elementy wyposażenia to gotycka Pieta z XV wieku oraz gotycka chrzcielnica z początku XVI wieku. Na belce tęczowej natomiast wisi XVII-wieczny krucyfiks. Kościół Wszystkich Świętych w Popowicach niedaleko Wielunia to drewniana świątynia wzniesiona w XVI wieku. To typowy przykład tzw. stylu wieluńskiego, wybudowany został bez użycia gwoździ, konstrukcji zrębowej i z wieżą słupową, dobudowaną na przełomie XVII i XVIII wieku. Stamtąd już blisko do kościoła Świętej Trójcy w Grębieniu. Jest to późnogotycka świątynia o konstrukcji zrębowej, z wieżą i dachem pokrytym gontem. Portale wejściowe profilowane są w kształcie "oślego grzbietu", a drzwi mają okucia jeszcze z czasów budowy świątyni. Kościół w Grębieniu jest przedstawicielem tzw. stylu wieluńskiego, wybudowany jest z drzewa modrzewiowego.

Muzeum w Lipcach Reymontowskich

Któż nie zna powieści „Chłopi” Władysława Reymonta lub jej brawurowej ekranizacji? Dlatego zwiedzając województwo łódzkie nie można pominąć Lipiec Reymontowskich i ich słynnego muzeum. Można się tu zapoznać z kulturą miejscowych chłopów, można też ujrzeć sporo pamiątek związanych z Władysławem Reymontem, który w tej wsi mieszkał przez pewien czas, czerpiąc jednocześnie inspiracje do stworzenia swego najsłynniejszego dzieła „Chłopów”.

Muzeum Regionalne im. Władysława Stanisława Reymonta w Lipcach Reymontowskich gromadzi, opracowuje i udostępnia zwiedzającym różnorodne eksponaty z dziedziny historii i kultury materialnej Lipiec. Zobaczymy tu dawne stroje, tkaniny, hafty, wyposażenie wnętrz w chałupie lipieckiej, narzędzia rolnicze, a także pamiątki związane bezpośrednio z postacią Władysława Reymonta. Większość dotąd zgromadzonych eksponatów muzealnych prezentowana jest w ramach stałej wystawy "Tradycje lipieckie", na którą składają się dwie części: historyczna i etnograficzna. Stałą wystawę uzupełniają ekspozycje czasowe o różnorodnej tematyce.

Siedzibą muzeum są zabudowania dawnej manufaktury włókienniczej rodziny Winklów. Manufaktura ta powstała w XIX wieku. Założył ją Ludwik Winkiel, który wraz z rodziną osiedlił się w Lipcach w 1889 roku. W ciągu roku muzeum w Lipcach Reymontowskich odwiedza średnio od 4 do 6 tysięcy osób. Możesz do nich dołączyć!

Dom Tkacza w Pabianicach

Nie tylko w Łodzi tkactwo rozwijało się pomyślnie, dając zatrudnienie wielu osobom. Ta dziedzina gospodarki odegrała też bardzo ważną rolę w dziejach pobliskich Pabianic, na terenie których zachowało się sporo ciekawych zabytków techniki. Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po tym mieście jest Dom Tkacza z I połowy XIX wieku. Ta cenna perełka drewnianej architektury ma wiele uroku, a kto poświęci jej swój czas, ten z pewnością nie będzie żałować. Budynek przy ulicy Św. Jana 20 wybudowano stylu łużyckim.

Dawniej istniało w mieście znacznie więcej tego typu budowli. Dom jest drewniany, siedmioosiowy, piętrowy, nakryty dwuspadowym dachem z naczółkami. W centralnej części pokrytego gontem dachu znajduje się niewielkie, półokrągłe okno, tzw. „wole oko”. Charakterystyczną cechą budynku są arkadowe wnęki nad wejściem i dolnym rzędem okien.

Zamek w Łęczycy

Będąc w województwie łódzkim nie można nie odwiedzić Łęczycy. Nazywana królewskim miastem, leży nad rzeką Bzurą. Miasto jest bardzo urokliwe, posiada niezwykle bogatą historię. Nie dość powiedzieć, że osadnictwo w okolicach dzisiejszej Łęczycy istniało od pradawnych czasów ze względu na dogodne warunki i przebiegające tędy znaczące szlaki komunikacyjne. Lokacja Łęczycy nastąpiła jeszcze przed 1267 rokiem. Miasto było też miejscem zamieszkiwania diaspory żydowskiej. Pierwsi Żydzi zaczęli osiedlać się w Łęczycy pod koniec XV wieku. Od XVIII wieku centrum życia żydowskiego w Łęczycy stanowiła dzielnica żydowska, mieszcząca się w obrębie ulic Kaliskiej, Żydowskiej, Poznańskiej, Szpitalnej (wówczas Koszernej).

Znajdowały się w niej m.in. dwie synagogi, kilka chederów, mykwa, cmentarz oraz dom rabina. W tym miejscu, blisko głównego łęczyckiego rynku, mieściło się też najważniejsze ognisko żydowskiego handlu i rzemiosła. Kres żydowskiemu życiu położyła II wojna światowa i Holokaust. Zwiedzanie Łęczycy zaczniemy od Zamku. To okazała budowla, która góruje nad miastem i jest jego symbolem, podobnie jak diabeł Boruta. Licznie przyciąga turystów nie tylko za sprawą gotyckich murów i ciekawych wnętrz, ale też dlatego, że słynna w całej Polsce jest legenda o diable Borucie, który sobie ten zamek upodobał.

Zamek zbudował król Kazimierz Wielki w połowie XIV wieku, ale w swoich murach ten znaczący zamek przez kolejne stulecia gościł również innych polskich władców - Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. Warto odwiedzić zamkowe muzeum i poznać bliżej historię tego niezwykłego miasta.

Kolegiata w Tumie

Wśród zabytków sakralnych, z którymi można się spotkać na terenie województwa łódzkiego, obiektem szczególnym jest kolegiata w Tumie. Świątynia ta jest jedną z najważniejszych ciekawostek na Szlaku Romańskim, a możliwość zwiedzenia jej wnętrza sprawi wiele radości każdemu miłośnikowi sztuki średniowiecznej. Dzieje Kolegiaty Łęczyckiej sięgają XII wieku, a o jej historycznym stylu wciąż przypomina nam piękne wnętrze, w którym styl romański wciąż się wyróżnia.

Romański portal, pozostałości polichromii z XII wieku oraz piękne ołtarze - wszystko to sprawia, iż wizyta w tym kościele na każdym z nas może zrobić ogromne wrażenie. Słynna Kolegiata w Tumie to tak naprawdę łęczycka archikolegiata Najświętszej Marii Panny i Św. Aleksego - jedna z najpiękniejszych i najcenniejszych budowli romańskich w Polsce.

Skansen Łęczycka Zagroda

Na Ziemi Łódzkiej nie brakuje skansenów. Jednym z nich jest ten położony niedaleko Łęczycy. Jego ulokowanie spodoba się turystom. Położony w miejscu z widokiem na wieże romańskiej kolegiaty w Tumie, wśród łan zbóż. Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska to oddział Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Pierwszy w Łęczyckiej Zagrodzie stanął wiatrak kozłowy z miejscowości Zawada, to najciekawszy element skansenu. Ale są też kolejne obiekty do zwiedzania: budowle z drewna i gliny - dom mieszkalny, szopa, stodoła, budynek z ekspozycją oraz kuźnia z miejscowości Porszewice i olejarnia z miejscowości Mszadla.

Budowle i ich wyposażenie prezentują miejscową kulturę łęczycką. Wizyta w chałupie mieszkalnej spodoba się dzieciom. Jest to rekonstrukcja budowli z miejscowości Chorki, z powiatu łęczyckiego, z końca XIX wieku. Składa się z dwóch pomieszczeń mieszkalnych - izby kuchennej i pokoju oraz położonej pomiędzy nimi sieni, dach domu jest pokryty słomą. We wnętrzu zobaczymy dawne urządzenia paleniskowo-dymne, w izbie stoi kuchnia nakryta płytą żeliwną z kapturem, w sieni zaś szeroki komin z piecem chlebowym, a w pokoju piec grzewczy z białych kafli. Lekcja historii regionalnej na żywo!

Zamek w Oporowie

Wycieczki do Oporowa mogą się okazać nie lada gratką dla każdego miłośnika historii, a tutejszy zamek jest ciekawym zabytkiem architektury, obok którego nie można przejść obojętnie. Ta późnogotycka rezydencja obronna może się pochwalić historią sięgającą połowy XV stulecia, a powodów, dla których warto ją zwiedzić, jest sporo. Zamek ten zachował się w dobrym stanie, a mieszczące się w jego murach Muzeum Zamek w Oporowie zrobi wielkie wrażenie na tych osobach, które interesują się dworskimi wnętrzami.

Zamek powstał w I połowie XV wieku i reprezentuje typ średniowiecznej rycerskiej rezydencji obronnej. Na terenie zamku kręcono filmy, bo sceneria jest bardzo sprzyjająca. Wokół zamku znajduje się przepiękny park. Zamek w Oporowie to późnogotycka perełka na ziemi łódzkiej. Miejscowość historycznie związana jest z ziemią łęczycką, a sam zamek powstał na wyspie otoczonej fosą. Całość połączonych jest murem obronnym. Dzisiaj w dobrze zachowanych wnętrzach dostępne jest muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Budowlę otacza piękny, zabytkowy park krajobrazowy z XIX wieku. Zamek w Oporowie dostępny jest dla turystów przez cały rok. Uwaga na Białą Damę, która krąży po zamkowych komnatach…

Zamek i uzdrowisko w Uniejowie

Gdy w Uniejowie odkryto podziemne wody termalne, uruchomiono park wodny, a miasto zyskało status uzdrowiska. To jedyne w kraju uzdrowisko termalne, gdzie proces leczniczy i rehabilitacyjny oparty jest na wodach geotermalnych. Oczywiście z zalet uniejowskiej solanki skorzystać mogą wszyscy, nie tylko kuracjusze. Park wodny Termy Uniejów to całoroczny obiekt rekreacyjny. Dodatkowymi atrakcjami dla odwiedzających Uniejów są średniowieczny zamek arcybiskupów gnieźnieńskich oraz Zagroda Młynarska, gdzie można m.in. spędzić noc w oryginalnym wiatraku.

Uniejów, dzięki termom i pięknym widokom na dolinę Warty, stał się kuszącym celem niejednej wycieczki. To miasto może się pochwalić nie tylko dobrymi warunkami do wypoczynku, ale i wspaniałym zabytkiem. To zamek, który powstał z woli gnieźnieńskich arcybiskupów w okresie średniowiecza. Budowla ta do dziś może się pochwalić pięknym dziedzińcem oraz gotycką wieżą, na którą może wejść każdy zainteresowany turysta. Spora część zamku służy obecnie jako hotel, mimo to otaczający go park jest popularnym miejscem spacerów, dostępnym dla każdego.

Pałac w Nieborowie

Dla miłośników pięknych rezydencji magnackich, Nieborów bez wątpienia będzie jednym z ważniejszych punktów w programie wycieczki po województwie łódzkim. Tutejszy pałac jest jedną z najwspanialszych pamiątek po Radziwiłłach oraz interesującym przykładem stylu barokowego w polskiej architekturze. Zaprojektowany przez Tylmana z Gameren, jest jedną z najpiękniejszych rezydencji, jakie powstały pod koniec XVII wieku na ziemiach polskich. Do dziś pałac ten zachwyca zarówno swą formą, jak i wspaniałymi wnętrzami, a mieszczące się w jego murach muzeum cieszy się bardzo dużą popularnością.

Pałac i jego otoczenie są piękne i sprzyjają spacerom. Romantyczny ogród Heleny Radziwiłłowej ze swoim Akweduktem, Domkiem Gotyckim i Świątynią Diany urzeka odwiedzających. Dla tych zaś, którzy chcą poznać trochę historii, obowiązkowa jest wizyta w drugim elemencie tego kompleksu - Pałacu Radziwiłłów, Muzeum w Nieborowie. To atrakcja turystyczna województwa łódzkiego naprawdę godna polecenia.

Zalew Sulejowski

Dla spragnionych relaksu i wypoczynku na łonie natury proponujemy wyjazd nad Zalew Sulejowski. Jest to sztuczny zbiornik, który powstał w latach 1969 -1974 na skutek przegrodzenia i spiętrzenia rzeki Pilicy pomiędzy Sulejowem a Smardzewicami. Zalew Sulejowski znajduje się na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Sulejowski Park należy wraz z przedborskim i Spalskim Parkiem do Oddziału terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, wchodzących w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Województwo łódzkie jest bogate przyrodniczo i krajobrazowo. Park obejmuje i ochrania jeden z najcenniejszych fragmentów dorzecza Pilicy w jej środkowym odcinku od okolic Bąkowej Góry po okolice Tomaszowa Mazowieckiego. Osią parku jest rzeka Pilica i założony na niej Zbiornik Sulejowski, który obecnie pełni głównie funkcję turystyczno-rekreacyjną. Stanowi miejsce wypoczynku i rekreacji dla turystów. Są tu liczne plaże, kąpieliska, ośrodki wypoczynkowe, hotele i inne obiekty infrastruktury turystycznej - przystanie wodne i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Jest również ostoją wielu gatunków ryb, takich jak szczupak, okoń, leszcz.

Dlaczego warto odwiedzić Łódzkie?

Województwo łódzkie to nie tylko łódzkie fabryki i tętniąca życiem ulica Piotrkowska. To malownicze rynki mniejszych miast oraz średniowieczne zamki, to okazałe pałace i piękne parki, po których można spacerować do woli. Takie atrakcje sprawiają, że wycieczki po tej części kraju mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą oraz lekcją historii, która na długo zapisze się w naszej pamięci. Różnorodność turystycznych atrakcji, historycznych budowli, legend i ciekawostek, sprawiają, że wycieczka po Łódzkim będzie intersująca, kształcąca i pełna wrażeń. Ogromne wrażenie robi wielokulturowość tej ziemi i zachowane związane z nią obiekty i pamiątki. Pielęgnowanie lokalnych tradycji, docenianie kultury regionalnej i jej bogactwa - widać to w każdym miejscu województwa łódzkiego. Dlatego z pewnością warto się tam wybrać!

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad