Blog - województwo małopolskie

Rafting Dunajcem z dziećmi - co trzeba wiedzieć o spływie? Spływ pontonowy w Pieninach

Rafting Dunajcem z dziećmi

Polacy coraz chętniej cenią sobie wspólne, aktywne spędzanie czasu. Nic więc dziwnego, że niektórzy zamiast wylegiwać się na plaży wybierają góry, które przecież kojarzą się z aktywnością. Kierunkiem, który coraz częściej pojawia się na listach najciekawszych miejsc w Polsce są Pieniny.

Według statystyk to drugi po Tatrach najczęściej odwiedzany region naszego kraju. Odpowiedź na pytanie dlaczego właśnie Pieniny jest banalnie prosta - Pieniny mają szereg różnych atrakcji, tych naturalnych, przyrodniczych, jak i tych komercyjnych, stworzonych przez człowieka. To właśnie one sprawiają, że tak wiele osób na swój urlopowy kierunek wybiera kierunek Pieniny.

Atrakcją, która bezdyskusyjnie jest jedną z ciekawszych, a na pewno wywołujących masę emocji jest rafting po Dunajcu. Podziwianie Pienińskiego Parku Narodowego z poziomu rzeki to zupełnie inny poziom zwiedzania. Rafting po Dunajcu sprawdza się także w przypadku rodzin z dziećmi. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, czy warto wybrać się na rafting z dziećmi, za chwilę rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.        

flisacy spływy flisackie dunajcem

Zanim jednak zagłębimy się w szczegóły warto dokonać szybkiej weryfikacji Dunajca. Przenieśmy się na południe kraju, do Małopolski, pod granicę ze Słowacją. To właśnie tamtędy przepływa Dunajec, którego krótki odcinek wykorzystuje się do spływów kajakowych, pontonowych czy tratwami flisackimi. Dunajec jest naturalną granicą ze Słowacją i stanowi prawy dopływ Wisły. Odcinek, o którym będziemy tu pisać nazywany jest Przełomem Dunajca.

Przełom Dunajca utworzony jest na odcinku od Sromowiec Niżnych do Szczawnicy. To tu rzeka tworzy siedem meandrów, które urozmaicają tutejszy krajobraz, to tu przepływa ona pomiędzy wapiennymi ścianami gór, które robią fenomenalne wrażenie (ściany mają nawet 300 metrów wysokości!). Różnica poziomów między początkową a końcową stacją spływów, o których zaraz będzie mowa to 20 metrów - z tego względu Dunajec w tym miejscu płynie dosyć wartkim nurtem. To właśnie ten fakt był przyczyną pojawienia się na tym terenie firm, organizujących spływy po Dunajcu, w tym spływy raftingowe.

malopolska ulotka 2023

Zanim wybierzesz się na rafting po Dunajcu z dziećmi warto dowiedzieć, czym charakteryzuje się ta odmiana spływów, czy i jakie dzieci mogą uczestniczyć w tego typu rozrywce, jak przygotować się na rafting z dziećmi, jaki jest koszt i jak zaplanować dzień raftingu. Poniższe wskazówki pozwolą Ci na kompleksowe zaplanowanie wycieczki, a wiadomo, że dobry plan pozwoli uniknąć stresu, spowodowanego nieprzewidzianymi sytuacjami. Nasz urlop ma przecież być czasem odpoczynku i relaksu! Zatem jeśli chcesz wiedzieć wszystko, co warto wiedzieć o raftingu z dziećmi po Dunajcu, zapraszamy do lektury.            

Rafting - co to jest?    

Rafting Dunajcem Goral Ponton

Raftingiem nazywamy spływ rzeczny w ekstremalnych warunkach. Według definicji rafting posiada dużo i trudne przeszkody, silne prądy, wysokie fale, które niosą ze sobą ryzyko wywrotek. Na szczęście definicja jest tylko definicją - w polskich warunkach przyrodniczych i w miejscach typowo turystycznych rafting zawsze zorganizowany jest tak, by nie było szansy na wywrotkę. Dunajec należy do łatwych rzek w międzynarodowej skali trudności.

Jak najbardziej można spodziewać się zamoczenia ubrań - nurt Dunajca w Przełomie Dunajca jest co prawda wartki, jednak nie na tyle, by powodować realne zagrożenie. Przez większość odcinka rzeka płynie normalnym tempem, a przyspiesza na uskokach wodnych, nazywanych bystrzami. Z tego powodu przez rafting po Dunajcu należy rozumieć dosyć prędki, ale wciąż rekreacyjny spływ w dół rzeki, który będzie z pewnością ekstremalnym doświadczeniem, nie niosącym jednak ze sobą dużego niebezpieczeństwa.       

Spływ Dunajcem - czy mogą w nim uczestniczyć dzieci?     

spływ pontonowy dunajec

Odpowiedź jest prosta - oczywiście! Jednak nie w każdym przypadku. Spływy raftingowe po Dunajcu odbywają się albo na pontonach, albo na kajakach albo na tratwach flisackich. Kajaki nie będą najlepszą opcją dla rodzin z małymi dziećmi chociażby z tego względu, że mieszczą 2, maksymalnie 3 osoby. W kajaku może natomiast z powodzeniem płynąć dziecko mniej więcej od 12 roku życia. Nie polecamy jednak takiej wyprawy osobom, które nie mają doświadczenia w kajakarstwie górskim. Aby spłynąć kajakiem potrzeba sporo energii, bo są one trudne do nawigowania.

Warto wiedzieć, że pienińskie firmy dysponują dwoma rodzajami kajaków. Pierwsze to pompowane kajaki pneumatyczne, odpowiednie dla osób początkujących. Wywrotka na takim kajaku jest niemal niemożliwa, jednak operowanie nim jest dosyć trudne, a sam spływ odbywa się wolniej. Kajaki plastikowe - polietylenowe są łatwiejsze w obsłudze, ale ryzyko wywrotki istnieje i jest dużym przeciwwskazaniem do płynięcia tam z dziećmi.

Zdecydowanie lepszą opcją będzie ponton lub tratwa, które po pierwsze są bardziej stabilne na wodzie, po drugie nie wymagają wysiłku od wszystkich uczestników spływu. Zarówno w przypadku pontonów, jak i tratw na pokładzie jest lub może być, jeśli mamy takie życzenie sternik. W przypadku, kiedy płyniecie z dziećmi oczywiście bardzo polecamy obecność instruktora - to on zadba o bezpieczeństwo Was wszystkich! Na tratwach są to flisacy - najczęściej dwie osoby, które oprócz tego, że odpowiadają za sprawny, bezpieczny spływ, to jeszcze uraczają uczestników opowieściami o regionie.

Rafting Dunajcem

Pamiętajmy, że Przełom Dunajca to mimo wszystko wartki odcinek, a założeniem raftingu jest dostarczenie ekstremalnych emocji. Dlatego wśród ekipy na pontonie także warto mieć wykwalifikowaną, doświadczoną osobę, z którą nie trzeba będzie martwić się i stresować przebiegiem spływu. Sugerowanym minimalnym wiekiem uczestników spływu są 3 lata. Dzieci od 3 do 5 roku życia w pontonie mają specjalnie wydzielone miejsce. W przypadku starszych dzieci sprawa jest już prostsza - są oni aktywnymi uczestnikami spływu i mogą także wiosłować.    

W Pieninach istnieje co najmniej kilka firm, specjalizujących się w organizowaniu spływów po Dunajcu. Dobry organizator zawsze sam będzie w stanie stwierdzić czy i w jakim wieku dziecko może wejść na pokład pontonu. Firmy dostosowują tę możliwość do aktualnych warunków pogodowych i stanu wody na rzece. Oczywiście nie należy zabierać ze sobą dzieci, które mają lęk przed wodą. Każde dziecko naturalnie musi przebywać pod opieką osoby dorosłej - rodzica czy opiekuna. Naturalnie od najmłodszych uczestników spływu nie wymaga się sprawności fizycznej - optymalnym jest jednak, by dorośli mieli przynajmniej poprawną kondycję, bowiem wprawianie w ruch wioseł jest dość żmudną czynnością i wymaga nieco energii. W przypadku, kiedy płynie z nami sternik jest on pomocą, ale nie bierze na siebie całego wysiłku machania wiosłami.

Warto wspomnieć o tym, że na pokład pontonu wchodzi od 6 do zwykle 8 czy 10 osób. Dlatego na jednym pontonie zmieści się nawet duża rodzina czy dwie rodziny, jeśli przyjeżdżacie ze znajomymi. Jeśli mamy wybór warto wybrać ponton z mniejszą ilością osób - największe pontony są mniej mobilne i spływ takim pontonem niestety nie dostarczy takich emocji, jak ma to miejsce w przypadku mniejszych pontonów. W obu przypadkach ważne jest jedno - umiejętność pracy zespołowej!    

Rafting Dunajec z dziećmi - jak się przygotować?               

Na rafting po Dunajcu należy wybrać odpowiedni termin. Sezon w Pieninach trwa od końcówki kwietnia aż do końca października i to właśnie wtedy organizowane są spływy. Pogoda w Polsce niestety potrafi zaskoczyć i nie do końca można przewidzieć ją nawet w wakacje, jednak warto swój termin wytypować kiedy jest największe prawdopodobieństwo na słoneczną pogodę. Firmy, zajmujące się organizacją spływów po Dunajcu na bieżąco oceniają możliwość odbycia się spływu - w przypadku prawdopodobieństwa burzy czy po intensywnych opadach, kiedy poziom wody w rzece jest wysoki i nurt staje się szybszy niż zazwyczaj, wówczas spływy są odwoływane. Polecamy unikać też takich dat jak weekend majowy, weekend Bożego Ciała czy długi weekend sierpniowy - to czas, kiedy atrakcje turystyczne przechodzą oblężenie, a trudno przecież cieszyć się z urlopu, kiedy mamy w perspektywie stanie w długich kolejkach.       

Po wybraniu terminu warto zrobić jego rezerwację. Zanim jednak przejdziemy do tego kroku trzeba wybrać konkretną firmę, która będzie odpowiadać za nasz spływ. Od siebie polecić możemy takie firmy jak Fun Time Pontony, Góral Ponton czy Flisacy. Pierwsze dwie organizują spływy pontonami i kajakami, a Flisacy - tu zaskoczenia nie będzie - flisackimi tratwami. Dobra firma organizująca spływy powinna posiadać wysokiej klasy sprzęt, wszelkie materiały, zapewniające bezpieczeństwo, a także zapewniać opiekę wykwalifikowanego instruktora. Po wybraniu firmy, środka transportu oraz terminu czeka nas rezerwacja spływu. Niektórzy organizatorzy przyjmują rezerwację telefonicznie, inni przez formularz na stronie internetowej. Rezerwacja terminu to podstawa planowania dalszej wycieczki. Oczywiście istnieje możliwość spontanicznego wybrania się na spływ, kiedy jesteśmy już na miejscu. Nie dajemy jednak gwarancji, że organizatorzy będą dysponować wolnym sprzętem.      

Rafting z dziećmi w Pieninach - co zabrać?     

Wyprawa na pontony z dziećmi może być stresująca, dlatego dobre przygotowanie pozwoli na uniknięcie przykrych niespodzianek. Na spływ z dziećmi warto zabrać wszystko, co uchroni nas przed słońcem, czyli czapki z daszkiem albo kapelusze oraz filtry przeciwsłoneczne, najlepiej takie o ochronie 50 SPF. Delikatna skóra dzieci narażona na kilkugodzinne słońce może zostać poparzona mimo, że jesteśmy w górach i pozornie w cieniu drzew. Słońce bywa zdradliwe, a przecież nie chcemy spędzać reszty swojego urlopu, nacierając skórę śmietaną czy balsamami do oparzeń!

Przed wyruszeniem na spływ najlepiej posmarować całe dziecięce ciało, ale zadbać też o własne - nie radzimy pomijać takich obszarów jak twarz, kark, plecy, uda, ramiona. Na spływ warto zabrać też coś do picia, najlepiej wodę oraz drobne przekąski, które mogą przydać się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, którzy włożą trochę wysiłku w poruszanie pagajami. Kaloryczne przekąski jak batony, bakalie czy banany będą doskonałym pomysłem. Pamiętajmy też o ochronie przed insektami - zanim wyruszycie warto spryskać skórę sprejami przeciw komarom. Niestety komary lubią pojawiać się nad wodą, więc ich obecność może być nieunikniona.      

Ponadto przed wyruszeniem na spływ warto zadbać o toaletę - w trakcie spływu nie będzie możliwości, by zatrzymać się po drodze i wyjść do toalety. Wybierając się na spływ trzeba liczyć się z tym, że spędzimy na wodzie najbliższe 2-3 godziny. Na spływ polecamy też zabrać ubrania na zmianę. Fale, tworzące się na spadkach rzeki bywają na tyle duże, że woda może nas pochlapać czy wpaść do środka pontona. Podstawowe ubrania powinny być natomiast wygodne - najlepiej dresowe, niekrępujące ruchów, a do tego sportowe buty. W chłodniejsze dni przyda się kurtka przeciwwiatrowa. Niezbędnym gadżetem może okazać się też wodoszczelne opakowanie na sprzęt elektroniczny. Najczęściej zapewnia go organizator spływu, jednak nie jest to regułą.         

Spływ po Dunajcu z dziećmi - informacje praktyczne (ile trwa, trasa, gdzie się zaczyna, powrót)           

W zależności od wyboru organizatora rozpocząć swój spływ możemy w Sromowcach Niżnych, Wyżnych lub Średnich. Stacje końcowe znajdują się w Szczawnicy lub Krościenku nad Dunajcem. Trasa Sromowce - Krościenko liczy 21,5 km długości, a na jej pokonanie trzeba liczyć około 2,5 godziny. Długość spływu zależeć będzie nie tylko od wyboru trasy, ale i kondycji i ogólnego tempa spływu, na który ma wpływ nie tylko prędkość poruszania wiosłami przez uczestników, ale i ilość wody w rzece, uzależniona od pory roku i ostatnich opadów. Spływy flisackie trwają dłużej niż spływy pontonowe. Na dzień, w którym zaplanowaliśmy spływ najlepiej nie planować już innych atrakcji, które zajmą dużo czasu - sam spływ potrwa kilka godzin. Do tego dochodzi czas odpoczynku po spływie i czas na powrót do początkowej stacji.        

Kolejna sprawa to transport. W zależności do którego punktu jest Wam bliżej - czy będzie to punkt startowy czy przystań końcowa, możecie dotrzeć do dowolnego z nich. Jeśli dotrzecie do stacji początkowej, sprawa jest prosta, bo spływ zaczyna się tam. Jeśli jednak zjawicie się w końcowej przystani pracownicy danej firmy przetransportują Was na miejsce startu. To samo tyczy się powrotu - z przystani końcowej na przystań początkową można dotrzeć samochodem lub busem organizatora, bądź rowerem, pokonując trasę malowniczą Drogą Pienińską. Niektóre z firm posiadają swoje własne wypożyczalnie rowerów, dlatego jeśli tylko macie wystarczająco dużo sił i czasu, warto skorzystać z tej opcji powrotu.         

Spływ rozpocznie się krótkim szkoleniem z zasad bezpieczeństwa i zachowania na rzece. Następnie każdy uczestnik, również dzieci, zostają wyposażeni w sprzęt - ponton lub kajak, w zależności od wybranej opcji, kamizelki asekuracyjne, kaski ochronne na głowę oraz wiosła - pagaje. Dodatkowo płatną opcją jest możliwość wypożyczenia wodoszczelnych pianek neoprenowych, takich samych jak używają nurkowie w swojej pracy. Podczas spływu istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że to “nie ujdzie Wam na sucho!”, dlatego ci, którzy boją się pochlapania przez wodę albo po prostu nie lubią uczucia pomoczonych ubrań, mogą skorzystać z podanej opcji. Dodatkowo uczestnicy spływu dostają wodoodporne opakowania na sprzęt elektroniczny, najczęściej telefony. Choć my zachęcamy, aby na wszelki wypadek nie zabierać kosztownych sprzętów na spływ. Byłoby szkoda, gdyby zostały porwane przez nurt Dunajca!      

Po szkoleniu pozostało już tylko usadowić się wygodnie w pontonie czy na flisackiej tratwie i słuchać wskazówek instruktora. Specjalnością flisaków są pienińskie opowieści - płynąc tą opcją możecie być pewni, że usłyszycie ciekawostki o mieszkańcach Pienin, o szczytach, czy o mieszkającym tu przed laty legendarnym Janosiku.      

Trasa spływu może się różnić w zależności od wybranej opcji. Ale łączy je jedno - wysokie wapienne ściany gór, fenomenalne widoki, świeże powietrze, wartki nurt rzeki i opowieści przewodników. Ponieważ Dunajec to naturalna granica Polski ze Słowacją, oczom uczestników spływu będą ukazywać się też słowackie atrakcje i zabytki, takie jak słynny Czerwony Klasztor, wioska Majere czy cypel Upranek. Polska strona Dunajca oferuje z kolei widoki na szczyt Marcelowej Góry, której - tu ciekawostka - nie da się obejrzeć z innej strony niż ze strony rzeki ze względu na objęcie ścisłym rezerwatem przyrody.

Podczas spływu Dunajcem zobaczymy też szczyty Cisowca, Zamczyska, Flakow, Rabsztyna, Macelaka. Dopłyniemy do miejsca, w którym Dunajec rozdziela się na dwa koryta, tworząc dwukilometrową niezwykłą wyspę, a także do miejsca, gdzie w grotach Gór Aksamitek podobno przebywał Janosik z kamratami. Kolejne widoki podczas spływu to monumentalne Trzy Korony, będące najwyższym szczytem Pienin, Ostra Skała, Grabczycha Wyżna i Niżna i Zbójnicki Skok, który według legendy przeskoczył Janosik, uciekając przed węgierskimi wojami, zostawiając odciśnięte w skale ślady kierpców.

Zobaczymy też z daleka skały Fujarki, Piecki i Ligarki, wspaniałą Sokolicę i Samą Jedną, czyli samotną skałę, którą tutejsi nazywają także “Starą Panną”. Widoki podczas spływu będą różnić się w zależności od pory roku - drzewa zmieniają kolory, więc latem i wiosną czeka Was bujna zieleń, a jesienią odcienie złota i szkarłatu. Jesteśmy jednak pewni, że bez względu na to, który miesiąc roku wybierzecie, dzieci będą zawsze zachwycone widokami i legendami, wypływającymi z ust “tutejszych”.     

Atrakcje w okolicy - co robić po spływie z dziećmi?                  

trzy korony pieniny spływy dunajcem

Wybierając się w Pieniny warto zaplanować tu co najmniej kilka dni. Na spływ najlepiej przeznaczyć cały dzień, ale warto wspomnieć o tym, że końcowe stacje, czyli Szczawnica i Krościenko oferują także szereg atrakcji. Niektóre z firm, organizujących spływy mają dla swoich gości dodatkowe urozmaicenie w formie małpiego gaju, placów zabaw, parków linowych. Część z przystani daje możliwość rozpalenia ogniska czy grilla. Szczawnica to uzdrowiskowe miasto, które może nie ma specjalnie dużo atrakcji typowo dla dzieci, ale za to ma wiele pięknych miejsc spacerowych.

Pijalnia wód mineralnych, oryginalna, drewniana architektura, parki, świetne trasy turystyczne np. na Przehybę, do schroniska pod Bereśnikiem, na Bryjarkę, do słowackiego Czerwonego Klasztoru oraz kultowa Droga Pienińska, która bije rekordy popularności wśród turystów pieszych i rowerzystów. To jedna z najpiękniejszych tras widokowych w Polsce - widok przepływającego obok Dunajca, wapiennych ścian i drzew, otaczających turystę z właściwie każdej strony to doskonałe warunki na wyprawę całą rodziną.

Przez Szczawnicę przepływa malowniczy potok Grajcarek, wzdłuż którego także warto się przespacerować! Ze Szczawnicy można też dojechać koleją krzesełkową na Palenicę z popularnym schroniskiem “Groń” na górze. W szczawnickim Parku Zdrojowym znajduje się plac zabaw, z którego najmłodsze dzieci na pewno chętnie skorzystają!       

Podobnie dobrym punktem wypadowym na pienińskie trasy jest Krościenko nad Dunajcem, w którym znajdują się końcowe stacje spływów. Z Krościenka można dojść na Sokolicę, Przehybę czy Czertezik.    

Nieco dalej znajdują się kolejne pienińskie atrakcje. Dla tych, którzy lubią rodzinne wędrówki po górach polecamy wspinaczkę na Trzy Korony - najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach, na Sokolicę, na szczycie której rośnie najsłynniejsza i najstarsza polska sosenka, spacer po Wąwozie Homole, dnem którego przepływa Potok Kamionka. Inne ważne atrakcje to Wodospad Zaskalnik, położony nieco dalej Czorsztyn i Niedzica, leżące nad malowniczym Jeziorem Czorsztyńskim.

Nad jeziorem znajdują się wypożyczalnie sprzętu jak rowerki wodne, plaże, zapora wodna, a między zamkami, położonymi na przeciwnych brzegach jeziora kursują rejsy statkiem. Widok na oba zamki jest niesamowity - jezioro, góry i średniowieczne mury tworzą mieszankę, której zapomnieć się nie da! A może zdecydujecie się na rodzinny spacer po którejś z bacówek, jak np. Bacówka Trzy Korony w Sromowcach Niżnych, Bacówka na Polanie Majerz Czorsztyn czy Bacówka pod Bereśnikiem.     

Spływy po Dunajcu - czy warto wybrać się na rodzinny spływ w Pieninach?     

Jeśli po przeczytaniu powyższego artykułu jeszcze nie zdołałeś odpowiedzieć na pytanie, czy warto wybrać się na spływ po Dunajcu z dziećmi, mamy krótkie podsumowanie. Warto z kilku prostych przyczyn - dzieci uwielbiają aktywne spędzanie czasu, a machanie pagajami z pewnością do takich należy. Ponadto liczne szlaki piesze i rowerowe, zapierające dech w piersi widoki, budzący respekt wąwóz, ogromne, monumentalne, wapienne skały, wysokie góry, zabytki, sięgające czasów średniowiecza i ciekawe legendy, w których podobno zawsze jest ziarenko prawdy - wszystko to sprawia, że w Pieniny bardzo chętnie przyjeżdżają rodziny z dziećmi. Jesteśmy pewni, że najmłodsi uczestnicy po skończonym spływie będą prosić o jeszcze - uczucie adrenaliny i niesamowita przygoda, jaką jest rafting Przełomem Dunajca potrafi namieszać w głowie, a nawet uzależnić!         

Rafting z dziećmi w Pieninach - życzymy udanego spływu!         

Mamy nadzieję, że nasz spis wskazówek o spływach raftingowych z dziećmi stał się sporym ułatwieniem w planowaniu wycieczki w Pieniny. Teraz, kiedy już wiesz jak przygotować się na rodzinny rafting Przełomem Dunajca możesz śmiało przygotować swój plan, zarezerwować termin i wyruszyć w Pieniny. Z pewnością informacje o kosztach spływu, miejscach rozpoczęcia i zakończenia wycieczki oraz rady odnośnie przygotowania do raftingu pozwolą na zaplanowanie Waszego wymarzonego urlopu, wolnego od niespodziewanych sytuacji.

Mamy nadzieję, że Wasza przygoda rodzinna z raftingiem po Dunajcu pozostawi wspaniałe wspomnienia i pozwoli cieszyć się urlopem, pełnym przygód i mocnych wrażeń. Życzymy zatem udanego wyjazdu i wspaniałego pobytu w Pieninach. Do zobaczenia!       

malopolska ulotka 2023

                  

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad