Blog - województwo mazowieckie

Warszawa - atrakcje dla dzieci. Co warto zobaczyć z dziećmi w Warszawie?

Warszawa - atrakcje dla dzieci

Warszawa jako stolica i jako prawdziwe centrum Polski ma bardzo długą listę atrakcji. Na pierwszą myśl przychodzą zabytki - historia Warszawy jest długa i skomplikowana, dlatego każdy zabytek to cenne dziedzictwo! Aby upamiętnić ważne wydarzenia i osoby związane z Warszawą stworzono liczne muzea.

Niektóre z nich świetnie nadają się do rodzinnego zwiedzania. Warszawa może pochwalić się także innymi atrakcjami dla dzieci - tymi na świeżym powietrzu, tymi, rozwijającymi dziecięcą kreatywność i tymi, w którym można wyszaleć się i stracić trochę energii. Miasto jest tak różnorodne, że każdy, nawet najbardziej wybredny mały turysta znajdzie tu coś dla siebie.

Jeśli zastanawiacie się jakie atrakcje dla dzieci warto odwiedzić w Warszawie zapraszamy do lektury!

baza atrakcje w polsce

SPIS TREŚCI:

1. Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to bez dwóch zdań jedna z najważniejszych atrakcji Warszawy, a już na pewno jedna z najważniejszych atrakcji dla dzieci i młodzieży (choć równie dobrze mogą się tu bawić dorośli). To miejsce, w którym namacalnie można poznać zasady, rządzące światem. Nie ma tu przewodników, więc każdy gość sam wyznacza sobie co i w jakiej kolejności chce obejrzeć oraz jakie doświadczenia przeprowadzić.

Centrum podzielone jest na kilka stref, które dotyczą różnych zagadnień z dziedziny biologii, chemii, fizyki czy matematyki. Tutaj dzieci mogą usiąść na podwieszanym krzesełku i podciągnąć się na nim siłą swoich rąk, “złapać dźwięk”, czy zmierzyć z trudnościami, jakie każdego dnia muszą pokonywać osoby na wózkach inwalidzkich.

Jest tu nawet Teatr Wysokich Napięć, w którym obejrzeć można spektakl z wyładowaniami elektrycznymi w roli głównej oraz wystawa “Cyfrowy Mózg”, na której można dowiedzieć się jaka przyszłość nas czeka - czy zastąpi nas sztuczna inteligencja albo czy można ufać maszynom. Wystawy to głównie pokrętła, sznureczki, przewody i masa innych urządzeń, którymi dzieci same mogą sterować, a przez to uczyć się, jakie działanie mają poszczególne ruchy. Zarezerwujcie kilka godzin, bo nauka w takim wydaniu może być szalenie ciekawa!

2. Stacja Muzeum Warszawa

Stacja Muzeum znajduje się w zabytkowym budynku dawnego dworca PKP Warszawa Główna Osobowa, który swego czasu był najważniejszą stacją kolejową w Warszawie i który przetrwał do dziś w niemal niezmienionym w trakcie wojny stanie. Dziś stacja pełni funkcję muzeum, gromadzącego unikalne mundury, modele kolejowe, makiety, stare bilety, telefony i, rzecz jasna, pociągi i lokomotywy unikatowe na skalę Polski, a nawet świata. Są tu nawet wagony artyleryjskie i lokomotywa pancerna, pochodząca z czasów II wojny światowej! Część wystawy znajduje się pod dachem, a część na zewnątrz, więc bez względu na pogodę na pewno uda Wam się ją zwiedzić!

3. Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego na ul. Grzybowskiej to niezwykłe miejsce, które jest także centrum edukacyjnym i ważnym ośrodkiem poświęconym trudnej historii wojennej miasta. To miejsce dla wrażliwych i dla tych, którzy chcą zagłębić się w tematykę II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Multimedialna wystawa oddaje nie tylko atmosferę powstańczej Warszawy - jej militarne historie w trakcie 63 dni walki i życie codzienne wszystkich jej mieszkańców, ale także powojenny terror wprowadzony przez komunizm.

W trakcie spaceru po wystawie nie tylko będzie można wysłuchać opowieści powstańców, obejrzeć powstańcze pamiątki, zobaczyć prawdziwe ślady po pociskach, ale i - dosłownie - posłuchać bicia serca powstańczej Warszawy. Zwiedzający mogą przejść kanałami - to pozwala wyobrazić sobie, co czuli ludzie uciekający przed pociskami, a nawet odbyć “rozmowę” przez aparat telefoniczny z kimś z przeszłości.

Dotykając murów, słysząc historie uczestników, oglądając filmy o powstańcach poczujemy się jakby ktoś przeniósł nas do 1944 roku. Taka podróż w czasie to niezwykle cenna lekcja historii, którą młodzi ludzie po prostu powinni odbyć.

4. Muzeum Dla Dzieci im. Janusza Korczaka

Kto by się spodziewał, że Muzeum Dla Dzieci to… muzeum dla dzieci! A dokładniej część Muzeum Etnograficznego, w której maluchy dzięki ogromnej kolekcji, bo złożonej z aż 80 tysięcy eksponatów, poznają bogactwo kultur świata i naszej rodzimej kultury. Zgodnie z przekonaniem, że dzieci uwielbiają dotykać, sprawdzać i uczyć się poprzez zabawę, tak właśnie zorganizowano Muzeum Dla Dzieci.

Każdą rzecz można pomacać - ciekawskie dzieciaki na pewno docenią tę możliwość! W środku odbywają się także koncerty i warsztaty, w których najmłodsi również bardzo chętnie biorą udział. Dla najmłodszych dzieci są to zajęcia sensoryczne, dla nieco starszych - rodzinne warsztaty muzealne czy cykliczne, familijne wydarzenia jak Etnoniedziela.

5. ZOO w Warszawie

Które dzieci nie kochają zwierząt? Naprzeciw nim wychodzi warszawskie ZOO - wielka, zielona wyspa w środku wielkiego miasta, rozciągająca się na powierzchni ponad 40 hektarów, na których żyje 12 tysięcy zwierząt. Będzie więc co oglądać! Część zwierząt można nawet pogłaskać - należą do nich kozy, osiołki, króliki czy kucyki.

Warto zapoznać się także z tragiczną, wojenną historią ogrodu, kiedy to podczas bombardowania zwierzęta zginęły lub zostały wywiezione do Rzeszy, a sam ogród był miejscem schronienia dla Żydów, uciekających z getta. To właśnie w Willi Żabińskich na terenie warszawskiego zoo ówczesny dyrektor ogrodu, pan Jan Żabiński i jego żona ukrywali setki żydów, uciekających przed oprawcami. Na terenie ogrodu znajdują się też restauracje i plac zabaw dla najmłodszych. W sezonie letnim zoo zwiedzać można ciuchcią.

6. Folwark Bródno

Dacie wiarę, że w środku Warszawy znajduje się… wieś? A właściwie fragment wsi, czyli Folwark Bródno. To świetna okazja do odpoczynku wśród ciekawych roślin i w otoczeniu zwierząt takich jak kury, kaczki, gęsi, krowy, kozy, owce, króliki, szynszyle, świnki morskie.

Na terenie Folwarku organizowane są tematyczne wycieczki, podczas których mogą dowiedzieć się na przykład jak wyglądają dziuple i gniazda dzikich ptaków, jak to się stało, że pszczoły mówią tańcząc, dlaczego króliki mają takie długie uszy. W programie także karmienie kóz, owieczek i osiołków.

Na miejscu dzieci poznają też narzędzia, ciekawe przyrządy, a nawet całą gamę zbóż, warzyw, tras i ziół. Świetne miejsce na połączenie nauki i edukacji w jedno. Wspólne, rodzinne doświadczanie i obserwacja przyrody to niezwykle cenny czas! A każda pora roku wygląda tam inaczej - choć zawsze wspaniale. Wpadnijcie koniecznie!

7. Górka Szczęśliwicka

O tym, że Warszawa zaskakuje, to już chyba wiadomo. Ale czy wiedzieliście, że jest tam stok narciarski mimo, że do gór jest stąd całkiem daleko? Tak, chodzi o Górkę Szczęśliwicką na warszawskiej Ochocie. Znajduje się tam całoroczny stok narciarski, a obok działa szkółka narciarska. Dzieci będą miały okazję wyszaleć się, zjeżdżając na nartach czy desce surfingowej. Na górkę dojeżdża nawet wyciąg!

Oprócz stoku na dzieci czeka kolejka grawitacyjna, taras widokowy, wypożyczalnia sprzętu i punkty gastronomiczne. Spędzenie tu całego dnia brzmi jak plan, prawda?

8. Świat Iluzji Warszawa

Dlaczego mózg nas czasami oszukuje? Dlaczego widzimy coś zupełnie innego, niż jest w rzeczywistości? Jak to się dzieje, że coś jest, a potem nagle znika? Na te i na inne pytania znajdziecie w Świecie Iluzji! Są tam m.in. kosmiczny tunel - zakręcony vortex, w którym trzeba utrzymać równowagę, pokoje luster, w których wszystko zdaje się nie mieć końca, czy komnata cieni, w której okaże się, że cień wcale nie musi być czarny!

Każde dziecko marzy o tym, by przenieść się chociaż na chwilę do innego świata - my więc zapraszamy do Świata Iluzji!

9. Centrum Pieniądza NBP

Nie każde dziecko zna wartość pieniądza. Dlatego wycieczka do Centrum Pieniądza NBP może być dla rodzica sporym ułatwieniem w tłumaczeniu dziecku tematu pieniędzy. W środku dowiemy się jak ciężka jest sztabka złota, jak wygląda wnętrze samochodu, którym przewozi się pieniądze, jak odróżnić fałszywy banknot od oryginału czy czym płacili nasi przodkowie. Jesteśmy pewni, że tak podana wiedza trafi nawet do najbardziej opornych dzieci!

10. Muzeum Wojska Polskiego Warszawa

To teraz coś dla miłośników militariów! Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie to jedno z najbardziej znanych muzeów w mieście - głównie za sprawą ogromnej ilości, bo aż ponad 300 tysięcy eksponatów. W Muzeum poznacie wspólnie z dziećmi historię Wojska Polskiego od jego początków, które przypadają na X wieku, aż do końca II wojny światowej.

W zbiorach podziwiać można hełmy, zbroje, relikwiarz gotycki zdobyty w bitwie pod Grunwaldem, szable, miecze, mundury, czołgi, samoloty i wojskowe samochody. To żywa lekcja historii!

11. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - “U Króla Maciusia”

Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” to jedno z najciekawszych miejsc nie tylko w Warszawie, ale i w całym kraju! Multimedialne wystawu przenoszą nas w świat, którego już nie ma, w krainę, gdzie kwitła kultura żydowska. Budynek muzeum jest naprawdę ogromny, a samo zwiedzanie wystawy trwa minimum 3,5 godziny - to dużo jak na muzeum, ale adekwatnie do tego, ile historii przekazuje wystawa.

Zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem, dzięki czemu sami możemy decydować o tym, ile czasu poświęcić wybranym tematom. Oprócz tragicznej historii Żydów przedstawione są też czasy, kiedy ich kultura w Polsce kwitła. Wszystko za pomocą makiet, rekonstrukcji, multimedialnych plansz, które przeniosą nas w sam środek żydowskiej codzienności.

12. Manufaktura Czekolady Chocolate Story Warszawa

Jedno z najsłodszych miejsc na mapie Warszawy, w którym można na własne oczy zobaczyć, jak powstaje czekolada. Co więcej, w środku podczas warsztatów można samemu stworzyć własną tabliczkę! Co najważniejsze - z wyselekcjonowanych składników i z nieoczywistymi dodatkami. Jeśli macie na pokładzie małych łasuchów, wpadnijcie koniecznie.

13. Hangar 646 Warszawa i Park Trampolin AIRO Warszawa

Jeśli Wasze dzieci to niespokojne dusze, których energia nie kończy się nigdy, to zdradzamy sposób, a właściwie szansę na to, że niespożyte pokłady dziecięcej energii w końcu, przynajmniej na moment, wyczerpią się. Będzie to możliwe w parkach trampolin Hangar 646 i AIRO.

Odbijanie się od trampolinowych ścian, tonięcie w basenie z gąbkami, wspinanie się po linach niczym małpy to tylko przykłady tego, co można robić w warszawskich parkach trampolin.

Parki mają kilka oddziałów, więc mamy nadzieję, że do któregoś będzie Wam po drodze.

14. Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek Warszawa

Zabierzcie swoje dzieci na małą podróż w czasie, do Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek, które swoją siedzibę ma w Pałacu Kultury i Nauki. W środku znajdziecie 130 odrestaurowanych domków i pokoi dla lalek, pochodzących z różnych stron świata i z różnych epok. Może dane Wam będzie odnaleźć niebieski dom rodziny Muminków albo 200-letni gotycki ołtarz z rekonstrukcji lalkowej mszy świętej?

To miejsce nie tylko dla dziewczynek - chłopcy na pewno będą pod wrażeniem zrekonstruowanej, miniaturowej szkoły sportowej z lat 40-tych. Więcej nie zdradzamy, musicie sprawdzić sami!

15. Dom Zagadek Warszawa

Jak to jest zostać zamkniętym w królestwie Narnii albo na Dzikim Zachodzie? Albo wysłanym na obcą planetę po to, by uratować świat przed zagładą? W Domu Zagadek właśnie tak będzie - grupa zamknięta w jednym z tematycznych pokojów nie wydostanie się z niej tak łatwo. By zdobyć klucz, trzeba rozwiązać szereg zawiłych zagadek. Żeby tego było mało, Wasz czas będzie policzony.

Czy uda Wam się wydostać z pokoju pełnego niezrozumiałych na pierwszy rzut oka tajemnic?

16. Niewidzialna Wystawa Warszawa

Innym miejscem, które warto odwiedzić w Warszawie jest Niewidzialna Wystawa. Wizyta w tym miejscu jest niezwykle ciekawą lekcją, jednocześnie uczącą pokory, ponieważ po wystawie oprowadzają osoby niewidome lub niedowidzące. W trakcie oprowadzania przez wystawę możemy wczuć się w to, jak wygląda codzienność osób niewidomych - jak funkcjonują, poruszają się i radzą sobie w pełnym dynamiki świecie.

Okaże się, że brak możliwości widzenia otaczającego świata wyostrza inne zmysły. Jakie? Aby się dowiedzieć zapraszamy na Niewidzialną Wystawę.

17. Manufaktura Cukierków w Warszawie

Było o czekoladzie, a teraz coś równie słodkiego. W warszawskiej Manufakturze Cukierków odbywają się warsztaty i pokazy wytwarzania cukierków i lizaków, od momentu gotowania karmelu, jego barwienia, aż po ozdabianie i tworzenie wzorków. Każdy uczestnik na koniec będzie mógł zabrać swojego własnoręcznie zrobionego lizaka.

Co ważne - wyroby z Manufaktury Cukierków nie zawierają konserwantów, glutenu, laktozy, są wegańskie i barwione tylko naturalnymi barwnikami. Dla takich słodyczy warto zrobić wyjątek nawet, jeśli na co dzień ich unikamy.

18. Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury i Nauki Warszawa

Trochę rozśmieszyło nas, gdy szukając informacji o Muzeum Ewolucji w Warszawie w wynikach wyszukiwarki znalazło się hasło “gdzie zobaczyć dinozaury w Warszawie?” Ale… to wcale nie jest takie głupie pytanie, bo to właśnie w Muzeum Ewolucji można zobaczyć szkielety tych prehistorycznych gadów. To gratka dla tych, którzy chcą na własne oczy podziwiać najstarszą znaną żabę, odnalezioną niedaleko Krakowa, szczątki prymitywnych ssaków, stado płazoryb sprzed kilkuset milionów lat czy też skamieniałe jaja.

Jak do tego doszło, że dzisiejszy świat wygląda tak, jak wygląda, a ludzie mogą chodzić na dwóch nogach? O tym dowiecie się w Muzeum Ewolucji.

19. Wodny Park Warszawianka

To najbardziej znany park wodny w Warszawie, w którym oczywiście wytyczono specjalną strefę dla dzieci. Zakryte i otwarte zjeżdżalnie, brodziki dla najmłodszych, sztuczna rzeka, wodospady i kaskady wodne, basen zewnętrzny czy jacuzzi. Atrakcji jest wiele, więc każde dziecko wybierze tę najbardziej odpowiednią dla siebie!

20. Muzeum Szczęścia i Iluzji “Be Happy” Warszawa

Czy szczęście można wsadzić za szklaną witrynę muzeum? Być może tak, ale zupełnie nie o to chodzi w Be Happy Museum w Warszawie. To raczej słodko urządzone pomieszczenia ze scenkami stworzonymi do robienia kreatywnych zdjęć. Kolorowe tła, fantazyjne kształty, ogromne słodycze, a także pokoje iluzji, w których świat działa dokładnie wbrew temu, co do tej pory nam się wydawało to świetne miejsce na rodzinny odpoczynek. Szczególnie dla tych, którzy kochają robić kreatywne zdjęcia!

21. Smart Kids Planet Warszawa

Smart Kids Planet, czyli Centrum Mądrej Zabawy to interaktywne miejsce, podzielone na 9 stref tematycznych, podzielonych na grupy wiekowe i zainteresowania dzieci. Od piankowych klocków, rurek, kolorowych przewodów, aż po plac budowy i boiska piłkarskie. Jest tu nawet strefa poświęcona recyklingowi odpadów i robieniu mądrych zakupów! Atrakcji jest tyle, że każde dziecko będzie bawić się świetnie, a przy okazji rozwinie swoje umiejętności - te manualne, ale i wyobraźnię.

22. Multimedialny Park Fontann Warszawa

Multimedialny Park Fontann to jedno z najbardziej kolorowych miejsc w Warszawie. Działa od maja do końca września, i właśnie w tych letnich miesiącach to doskonałe miejsce dla tych, co szukają ochłody w środku miasta. Ale nie tylko - w parku fontann będziecie też świadkiem wspaniałego wodno-świetlnego spektaklu. Pokazy odbywają się w każdy piątek i sobotę w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu. W zimowych miesiącach wpadnijcie natomiast popodziwiać spektakle z użyciem kolorowych świateł. Te także robią wrażenie!

23. Muzeum Życia w PRL Warszawa

Na koniec zostawiamy Wam Muzeum Życia w PRL. Życie w tym okresie nie było łatwe, ale przecież zostawiło w naszych głowach mnóstwo wspomnień, także tych ciepłych! Dzieci będą mogły odbyć podróż kilkadziesiąt lat wstecz, kiedy to mięso kupowało się na kartki, kiedy telefony posiadały tylko elity, a telewizory z antenką nadawały tylko dwa programy, i to na czarno-biało! Dla dzieci być może będzie to nie do uwierzenia, ale bez dwóch zdań warto pokazać im, że “kiedyś to były czasy”.

Jakie atrakcje dla dzieci znajdziecie w Warszawie?

Poza wymienionymi atrakcjami nie można oczywiście przeoczyć najbardziej oczywistych miejsc w Warszawie. Zapraszamy na rodzinny spacer Krakowskim Przedmieściem - to serce miasta z wspaniałymi zabytkami, Pałacem Prezydenckim, Zamkiem Królewskim, kolumną Zygmunta, ciekawymi kościołami i restauracjami.

Krakowskie Przedmieście zaprowadzi Was do Starego Miasta, które wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tam oczywiście warto zatrzymać się przy pomniku warszawskiej Syrenki. Dzieci na pewno będą ciekawe legendy o Syrence!

Miłośnicy historycznej architektury nie odpuszczą wizyty w Barbakanie czy też w Pałacu w Wilanowie. Aby odpocząć od zgiełku miasta możecie udać się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, na spacer nadwiślańskimi bulwarami, do Parku Łazienkowskiego lub na miejskie plaże jak np. Poniatówka czy Rusałka. Tam także w sezonie znajdziecie dodatkowe atrakcje dla dzieci.

Młodzi kibice z pewnością docenią wycieczkę na PGE Narodowy. Tam, oprócz oglądania meczu, czeka Was zwiedzanie szatni polskiej reprezentacji, a nawet spacer po płycie stadionu. Z górnej trybuny można obejrzeć stadion w całej okazałości!

Jeśli spodoba Wam się oglądanie z wysokości to nie przegapcie też punktów widokowych na Warszawę takich jak ten na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki, na Kopcu Powstania Warszawskiego czy na wieży w Muzeum Powstania Warszawskiego. Z pomocą w tym temacie przychodzi też Gnojna Góra na Starym Mieście. Miejsc na rodzinny spacer w Warszawie jest naprawdę wiele!

I to już wszystkie atrakcje dla dzieci w Warszawie, które tym razem chcieliśmy Wam przedstawić. Mamy nadzieję, że spośród wszystkich propozycji, wśród których są i muzea, i sale zabaw i miejsca, łączące naukę i zabawę, wybierzecie coś dla siebie. Życzymy zatem udanego pobytu w Warszawie i świetnej, rodzinnej zabawy! Do zobaczenia!

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad