Blog - kategoria ogólna

Ferie zimowe w Polsce

Ferie zimowe w Polsce

Ferie zimowe za pasem, a w raz z nimi pytanie, gdzie się wybrać. Góry? Morze? Która część Polski? To oczywiście zależy od naszych preferencji i tego, jak lubimy spędzać wolny czas. Kierunków wyjzadów feryjnych jest wiele. Pokażemy Wam kilka regionów wraz z zimowymi atrakcjami i propozycjami.

Wiadomo, że czas ferii zimowych to głównie okres odpoczynku dzieci od obowiązków szkolenych. Ale dorosli również potrzebują odetchnąc, gdy do wakacji jest jeszcze tak dużo czasu. Nie wiecie, gdzie chcecie jechać, nie możecie się zdecydować - białe szaleństwo, wycieczki w góry, zwiedzanie miast i ich zabytków, a może ciekawią Was muzea? W Polsce jest wiele interesujących miejsc na zimowy wypoczynek.

SPIS TREŚCI:

Kopalnia Soli w Wieliczce

Zastanawiasz się, jak spędzić wyjątkowe ferie? Zorganizuj rodzinną wyprawę do Kopalni Soli w Wieliczce!

Odkryj razem z dziećmi tajemnice solnego labiryntu. Nasi przewodnicy już czekają aby zabrać was na podziemną wędrówkę. Gwarantujemy, że czas spędzony w głębi ziemi będzie pełen emocji i niezapomnianych wrażeń.

Sprawdź szczegóły i kup bilet online na www.kopalnia.pl

Ferie w Funzeum Gliwice - Nauka, Rozrywka i Przygoda dla Całej Rodziny

Funzeum

Rozpoczęły się ferie zimowe, czas, który dla wielu rodzin oznacza wspólne wyjścia i zabawę. Jeśli szukasz miejsca, gdzie nauka staje się przygodą, a rozrywka to czysta radość, to Centrum Nauki i Rozrywki Funzeum w Gliwicach jest idealnym celem dla Ciebie i Twojej rodziny.

Czym jest to Funzeum?

Funzeum to jedyny w swoim rodzaju obiekt, który łączy w sobie edukację i rozrywkę w niezapomniany sposób. To pełni multisensoryczne muzeum, które przeniesie Cię w fascynującą podróż przez świat kolorów i światła. Niezależnie od wieku, każdy odwiedzający znajdzie tu coś dla siebie. Ponad 50 różnych scenografii i ścianek do robienia pamiątkowych zdjęć sprawi, że każdy moment spędzony w Funzeum będzie wyjątkowy.

Obiekt składa się z dwóch głównych części: Wystawy Światła i Wystawy Koloru. Dodatkowo, na zakończenie, czeka na Ciebie Funzone - strefa pełna energii, z dwiema halami zabaw, kawiarnią oraz sklepikiem z pamiątkami.

Więcej informacji: https://funzeum.pl/

Co kryje Wystawa Koloru?

W tej strefie poznasz każdy kolor tęczy od podstaw, aż po jego wpływ na nasze samopoczucie. Każde pomieszczenie to osobna przygoda, gdzie zgłębisz tajniki barw, a ponad 30 różnych ścianek stanie się idealnym tłem dla Twoich zdjęć. Ostatni pokój to miejsce, gdzie sam staniesz się twórcą kolorów, mieszając je i tworząc unikalne kombinacje.

Dolny Śląsk - gdzie warto pojechać na narty?

karpacz zima

Na Dolnym Śląsku jest moc atrakcji turystycznych. To województwo, które doskonale sprawdzi się na feryjne wyjazdy. Duża liczba pasm górskich, a co z tym idzie - stoków narciarskich. To dobra wiadomość dla milośnikow białego szaleństwa w każdym wieku.

Ziemia Kłodzka wspaniała na ferie zimowe

Górski krajobraz i malownicza to warunki, jakie możemy zastać na Ziemi Kłodzkiej. Dlatego ta częśc Polski doskonale sprawdzi się podczas ferii, a narciarze będą zachwyceni. Jazda na nartach będzie na Ziemi Kłodzkiej ogromną przyjemnością i niezpomnianą przygodą. Są tu wspaniałe góry i bajeczne krajobrazy. Masyw Śnieżnika, Góry Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Góry Złote, Góry Bialskie, Góry Sowie, Góry Bardzkie - dają możliwość uprawiania narciarstwa i rozkoszowania się tą formą spędzania wolnego czasu. Ziemia Kłodzka ma do zaoferowania miłośnikom zimowego szaleństwa ośrodki narciarskie, wyciągi i inne udogodnienia.

Ferie zimowe Dolny Śląsk

Zieleniec Sport Arena

zieleniec

Zacznijmy od Zieleńca. Kompleks zimowy Zieleniec dysponując ponad dwudziestoma wyciągami, stanowi największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej i jeden z większych w Sudetach. Zieleniec to narciarska dzielnica Dusznik Zdroju, leżąca na krańcu Kotliny Kłodzkiej. Miejscowość ma specyficzny mikroklimat, przypominający alpejski, dlatego panują tu idealne warunki do uprawiania narciarstwa.

To znany w Polsce ośrodek sportów zimowych położony na stokach Serlicha (1025 m n.p.m.) i Zielonego Garbu (1026 m n.p.m.) w Górach Orlickich. To największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. Działa tu blisko 30 wyciągów narciarskich, w tym 2 koleje linowe. Są też wyciągi typu babylift dla najmłodszych. Trasy są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Część stoków jest oświetlonych, można zatem szusować do późnych godzin wieczornych.

zieleniec sport arena

Dla miłośników freestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę. Ponadto tutejsze trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że bez ściągania nart można przejechać Zieleniec z jednego końca na drugi i z powrotem. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt. Liczne trasy zjazdowe są bardzo zróżnicowane pod względem techniki jazdy, począwszy od bardzo łatwych na bardzo trudnych kończąc.

Bywają łagodne lub strome, wiodące przez las lub przez szerokie polany. „Ośle łączki” z wyciągami orczykowymi pozwolą osobom początkującym cieszyć się bezpieczną jazdą na nartach lub desce. Najdłuższa nartostrada zieleniecka ma 3 km. Na każdy wyciąg obowiązuje jeden karnet, więc jeśli ktoś chce spróbować różnych kombinacji tras nie musi dokonywać odrębnych zakupów. Dla osób uprawiających frestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę (halfpipe). Jak przystało na tak znany ośrodek, Zieleniec jest pełen punktów usługowych.

Więcej informacji znajdziecie na: www.zieleniec.pl

Ośrodek Narciarski Czarna Góra

czarna gora resort

Kolejne miejsce to Czarna Góra. Miłośnicy białego szaleństwa mają do dyspozycji prawie 10 km różnorodnych tras narciarskich, obsługiwanych przez 3 koleje i 8 wyciągów. Najdłuższa z nich „Luxtorpeda” wjeżdża na sam szczyt Czarnej Góry. Rozpościera się stamtąd malowniczy krajobraz Masywu Śnieżnika. Ośrodek Czarna Góra posiada najdłuższą trasę zjazdową na Ziemi Kłodzkiej. Wybierają ją najczęściej zaawansowani narciarze.

czarna góra resort narty zima dolny śląsk

Początkujący mogą skorzystać z krótszych i nieco łagodniejszych stoków, obsługiwanych przez wyciągi taśmowe i orczykowe. Ośrodek narciarski Czarna Góra Resort położony jest w miejscowości Sienna w gminie Stronie Śląskie. To kolejny popularny kompleks na Ziemi Kłodzkiej. Jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Polsce, zaprojektowanym według alpejskich standardów. Stoki są idealnie naśnieżone, długie i stosunkowo strome.

U podnóża góry znajdują się duże parkingi, wypożyczalnie sprzętu, liczne restauracje oraz obiekty noclegowe. Ponad 10 km tras, na których operuje już kilkanaście wyciągów (trzy z nich to tzw. kanapy, w tym najnowocześniejsza 6-osobowa kolejka krzesełkowa w Polsce).

Lądek Zdrój i Kamienica

W pobliżu znajdują się jeszcze dwie kolejne stacje narciarskie - w Lądku-Zdroju i Kamienicy. Wszystkie trzy tworzą jeden kompleks usytuowany w regionie Masywu Śnieżnika. Mamy tu 9 wyciągów narciarskich zlokalizowanych na zboczach Czarnej Góry. To wszystko przyciąga miłośników nart i sanek. Ski Region Śnieżnik to trzy ośrodki narciarskie usytuowane w regionie Masywu Śnieżnika, do których należy Ośrodek Narciarski Czarna Góra oraz Stacja Narciarska Kamienica i Lądek-Zdrój.

Celem Ski Region Śnieżnik jest umożliwienie szusowania we wszystkich trzech ośrodkach za pośrednictwem jednego karnetu, którego posiadacze będą mieli dodatkowo zapewnioną możliwość bezpłatnego przejazdu pomiędzy ośrodkami specjalnie oznaczonymi sky busami. Ośrodek Narciarski Czarna Góra to blisko 60 ha białego szaleństwa! Trasy zjazdowe obejmują północno-wschodnie stoki Czarnej Góry i Żmijowca. Są podzielone według stopnia trudności, tak aby każdy znalazł tu coś dla siebie.

Stacja Narciarska Kamienica jest ośrodkiem o charakterze kameralnym przewidzianym do uprawiania narciarstwa rekreacyjnego w gronie rodzinnym i towarzyskim, dla dzieci i osób uczących się jazdy na nartach. Dobrze będą się tu czuli turyści, którzy w ciszy i na świeżym powietrzu chcą spędzać ferie zimowe. Na terenie Stacji Lądek można skorzystać z 4 wyciągów i kolejki,  znajdują się tu dwie szkółki narciarskie, można też skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego jak i z profesjonalnego serwisu sprzętu sportowego.

Trasy narciarstwa biegowego - Góry Bystrzyckie

Góry Bystrzyckie na Ziemi Kłodzkiej to pasmo wyjątkowo malownicze, uwielbiane przez piechurów. Ale również amatorzy narciarstwa poczują się tutaj doskonale, bo warunki do uprawiania tego sportu są naprawdę sprzyjające. Mówimy zarówno o narciarstwie biegowym jak i zjazdowym. To propozycja dla ceniących sobie spokój i kameralną atmosferę. Spalona to niewielka wioska położona w Górach Bystrzyckich.

Walory tego miejsca są nieocenione i coraz więcej osób je odkrywa. Wysokość nad poziomem morza oraz specyficzny mikroklimat stwarzają idealne warunki dla sportów zimowych, porównywalne z Zieleńcem i Jakuszycami, ale nie ma tu tłumu narciarzy. Najważniejsze atuty to wspaniale przygotowane trasy naciarstwa biegowego o długości ponad 40 kilometrów oraz sztucznie dośnieżany wyciąg narciarski. Poniżej Schroniska Jagodna znajduje się wyciąg talerzykowy o długości 350 metrów.

Stok zalicza się do łatwiejszych i z pewnością odnajdą tutaj odpowiednie warunki narciarze rekreacyjni i początkujący. Różnica wzniesień około 50 metrów i łagodne nachylenie, pomagają nabrać pewności i poczuć bezpieczną przyjemność z jazdy. bezpieczną przyjemność z jazdy. Ceny karnetów są niższe w porównaniu z cennikami większych ośrodków narciarskich. W Schronisku Jagodna znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, a szkolenie z instruktorem umówimy bezpośrednio na stoku. Dolina Sportów Zimowych.

Kudowa-Zdrój

Poszaleć na stoku na Ziemi Kłodzkiej można także w znanym kurorcie, jakim jest Kudowa Zdrój. Wydawać się może, że uzdrowisko z uwagi na panujący w nim łagodny klimat nie nadaje się zbytnio do uprawiania sportów zimowych. Ale u stóp Świniego Grzbietu, kilometr od centrum miasta, przy drodze do Jakubowic znajduje się Dolina Sportów Zimowych.

Śnieg, w porównaniu do innych obszarów miasta, zalega w niej stosunkowo długo. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą tam 2 wyciągi narciarskie, jeden mający długość 200 metrów i umożliwiający pokonanie trasy o długości 450 metrów, drugi, zwany „śnieżnym kołem”, wyprowadzający na trasę długości 300 metrów, po której można zjeżdżać na specjalnych pojazdach przypominających wielkie dętki a także na snowboardzie. Z górnych stacji wyciągów roztaczają się piękne widoki na Góry Stołowe.

Na terenie Doliny Sportów Zimowych znajduje się wypożyczalnia sprzętu, bar oraz bezpłatny parking. Ośrodek ten dysponuje 23 wyciągami orczykowymi, wieloma wypożyczalniami sprzętu narciarskiego i snowboardowego, działają w nim także szkółki narciarskie.

W Górach Sowich można pojeździć na nartach w trzech ośrodkach narciarskich. Pierwszy zlokalizowany jest w miejscowościach Sokolec i Rzeczka, drugi w miejscowości Jugów. Czwarty to mały ośrodek z jednym stokiem, we wsi Przygórze, w gminie Nowa Ruda. Stacje narciarskie dla amatorów nart zjazdowych, uzupełniają trasy do narciarstwa biegowego  - Przełęcz Jugowska. Przełęcz Sokola Ski położona jest w centrum Gór Sowich pomiędzy miejscowościami Rzeczka i Sokolec. Stacja proponuje narciarzom dwuosobowy wyciąg orczykowy o długości 500 m, ktory obsługuje 4 trasy zjazdowe o łącznej długości 2400 metrów. Są one oświetlone i sztucznie naśnieżane. Ponadto na miejscu znajdują się: bezpłatny parking, wypożyczalnia sprzętu, szkółka narciarska oraz snowpark.

Międzygórze

Okolice Międzygórza i Masyw Śnieżnika są wymarzonymi terenami do uprawiania sportów zimowych. Sprzyjają temu panujące tam warunki atmosferyczne. Duże opady śniegu w połączeniu ze zróżnicowanymi stokami pozwalają odnaleźć się każdemu, niezależnie od stopnia zaawansowania. W Międzygórzu zlokalizowany jest wyciąg narciarski „U Bolka” - pięknie położony, przyjemny, rekreacyjny stok.

W bezpośredniej okolicy mamy kilka nowoczesnych ośrodków narciarskich wyposażonych w rozbudowane systemy wyciągów i kolei linowych. Można tu pojeździć także na biegówkach, trasy są niezwykle malownicze. W Masywie Śnieżnika istnieje doskonały system tras narciarstwa biegowego. Szlaki są utrzymywane ratrakami i skuterami oraz są bezpiecznie oznakowane. W projekcie wykorzystano wspaniałą konfigurację terenu, wytyczono widokowe szlaki. Międzygórze to bardzo dobre miejsce na zimowy wypoczynek. Piękne widoki, przypominające nieco Alpy, sprzyjająca narciarzom aura - to tylko nietóre walory turystyczne tego miejsca oraz najbliższej okolicy.

Karpacz zimową porą

winterpol karpacz

Karpacz to miasto uwielbiane przez miłośników nart. Stacji narciarskich w nim nie brakuje, ponadto jest też mnóstwo innych miejsc, gdzie można przyjemnie spędzić czas. Największa stacja narciarska pod Śnieżką w Karkonoszach, czyli Karpacz Ski Arena, położona jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Główną atrakcją jest 1-osobowy wyciąg, który wwiezie narciarzy na szczyt Kopy, z której można dostać się pieszo na szczyt Śnieżki. Każdy narciarz czy snowboardzista znajdzie tutaj odpowiednią trasę dla siebie.

Na miejscu jest 9 km nartostrad o różnym stopniu trudności, 5 wyciągów narciarskich, w tym orczyki, taśmy i pompy, a także 2 krzesełkowe kolejki linowe. Dostępne są szkoły narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu. Tym, którzy w Karpaczu chcą rozpocząć swoją przygodę z nartami, polecamy Karpacz Winterpol Biały Jar. Szerokie, łagodne stoki, kanapy z osłonami i 3 trasy o różnym poziomie trudności są oświetlane po zmroku, więc pozwalają cieszyć się wypoczynkiem jak długo chcemy. W Karpaczu do dyspozycji narciarzy są także inne stacje, takie jak Pod Wangiem Stacja Narciarska.

Szklarska Poręba

Kolejne miejsce to Szklarska Poręba. Tu znajduje się jeden z najatrakcyjniejszych i najpopularniejszych terenów narciarskich, polecanych na ferie zimowe. W regionie panuje  specyficzny mikroklimat, a warunki śniegowe porównywalne do tych w Alpach na wysokości 2000 metrów. Teren narciarski dzieli się na dwie części. Na terenie wokół miejscowości dominują łatwiejsze i krótsze nartostrady, które są idealne w szczególności dla rodzin z dziećmi.

Ski Arena Szrenica

Ski Arena Szrenica dysponuje łącznie ok. 12 km tras narciarskich o łatwym i średnim stopniu trudności. Najdłuższą trasę zjazdową Lolobrygida (4400 metrów) cechuje różnica wysokości 637 metró. Dla najbardziej wytrwałych ośrodek oferuje jazdy w godzinach wieczornych. Istotne dla rodzin z dziecmi jest to, że teren narciarski w obszarze Szrenicy oferuje niebieską trasę, przeznaczoną dla młodszych adeptów narciarstwa zjazdowego. Trasa jest czynna codziennie do godz. 22.00, może być sztucznie naśnieżana i oferuje wieczorem szczególne wrażenia dla dużych i młodszych narciarzy. Ski Arena Szrenica kusi pięknymi widokami. Oferuje koleje linowe i wyciągi narciarskie. W Szklarskiej Porębie możemy skorzystać także ze stacji Pietkiewiczówka, Biała Polana - dla początkujących oraz Wesoła Górka.

Zimowe kuligi w Szklarskiej Porębie

kuligi szklarska poręba

Nie każdy szusuje na nartach, ale w Szklarskiej Porębie czeka także inna zimowa atrakcja. Są to kuligi KOŃ-RAD. Trasa wiedzie malowniczym duktem leśnym, położonym w atrakcyjnej części Szklarskiej Poręby, skąd rozpościera się widok na piękną panoramę gór Karkonoskich. W ofercie KOŃ-RAD jest 40 minutowy przejazd po lesie, z pochodniami, zakończony ogniskiem. Prowiant i napoje - we własnym zakresie. To pierwsza propozycja.

Druga trasa jest inna. Start kuligu - Szklarska Poręba, parking leśny Kamieńczyk przy czerwonym szlaku. Kulig odbywa się saniami drogą leśną. W ofercie są kulig dzienny i kulig nocny z pochodniami, zakończony ogniskiem.

Stajnia KOŃ-RAD liczy 9 pięknych koni, organizatorzy mogą zabrać do 45 osób na raz. Świetna propozycja na relaks w gronie rodziny i przyjaciół. Organizatorzy oferują także dojazd saniami lub bryczką do Wodospadu Kamieńczyka. Kuligu w Szklarskiej Porębie to obcowanie z cudowną zimową scenerią Karkonoszy, zapach lasu, dźwięk janczarów i ciepło ogniska po zakończonym kuligu. Piękna przygoda, która długo pozostanie w pamięci. W Szklarskiej Porębie każdy znajdzie coś dla siebie. Miejsce idealne na ferie!

Śląsk - stoki narciarskie

Śląsk jest bardzo zróżnicowany krajobrazowo. Pasma górskie sprzyjają uprawianiu narciarstwa. Oto kilka propozycji na ferie zimowe. Zatem wybierzmy się Beskidy. Warto bliżej przyjrzeć się ośrodkom zlokalizowanym na Śląsku, może to będzie cel wyjazdu. Oferta ośrodków zlokalizowanych w województwie śląskim przedstawia się bardzo ciekawie. Szczyrk to piękne i malownicze miejsce. W Szczyrku znajduje się jeden z bardziej znanych ośrodków narciarskich - Beskid Sport Arena. Ośrodek oferuje 4 trasy narciarskie o łącznej długości ponad 3 km. Na szczególną uwagę zasługuje flagowa, niebieska trasa o długości 1200 metrów. Jej atrakcją jest 50-metrowy tunel, który pozwala na bezkolizyjny przejazd pod trasą slalomową.

Wszystkie trasy są dostepne także po zmroku.  Głównym urządzeniem transportowym ośrodka jest Kolej Linowa Beskid, czyli sześcioosobowa kanapa. Osrodek oferuje także miejsca parkingowe. Ośrodek narciarski Beskid Sport Arena bierze udział w programie Szczyrkowski Wspólny Skipass, który łączy aż 3 największe ośrodki narciarskie w Szczyrku: Beskid Sport Arena, Centralny Ośrodek Sportu i Szczyrk Mountain Resort, łącznie 40 km tras. Pomiędzy ośrodkami kursują bezpłatne skibusy. Ośrodek oferuje również wypożyczalnię sprzętu sportowego ośrodku znajdziecie też szkołę narciarską, wypożyczalnię rowerów oraz restaurację.

Pozostajemy w Szczyrku, ale przenosimy się do Szczyrk Mountain Resort czyli jednego z największych ośrodków narciarskich w Polsce. To obiekt zlokalizowany na zboczach szczytów Małe Skrzyczne i Wierch Pośredni. Ośrodek oferuje ponad 22 km zróżnicowanych tras zjazdowych (w tym 5 km tras oświetlonych). Do dyspozycji narciarzy jest 10-osobowa kolej gondolowa oraz dwie 6-osobowe koleje kanapowe. W ośrodku znajdują się także szkoła narciarsko-snowboardowa, wypożyczalnia sprzętu, narciarskie przedszkole i inne atrakcje. To miejsce dla narciarzy zaawansowanych, jak i uczących się i stawiających pierwsze ktoki na nartach.

Ze Szczyrku przenosimy się do Wisły, perły Beskidów, miasta Jerzego Pilcha i Adama Małysza. Wspaniałe miejsce z tradycją uprawiania sportów zimowych. Stacja Narciarska Cieńków w Wiśle Malince to kompleks oferujący nowoczesną kolej linową o długości 1000 metrów. Ośrodek oferuje doskonale przygotowane trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności. Trasy narciarskie są naśnieżane, ratrakowane i nowocześnie oświetlone, dzięki czemu możecie szusować do wieczora. Dobre miejsce dla najmłodszych narciarzy - znajduje się tutaj narciarskie przedszkole z przenośnikiem taśmowym i karuzelą narciarską. Na terenie obiektu znajdziecie wypożyczalnię sprzętu, serwisy i szkółki narciarskie.

Co jeszcze czeka tu na narciarzy? Oprócz kolei liniowej, mamy do dyspozycji wyciągi talerzykowe, doskonale przygotowane trasy zjazdowe i nartostrady dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania. Ośrodek preferuje rodzinną formę wypoczynku, zatem na ferie będzie to doskonałe miejsce. W Wiśle Malince narciarze mogą skorzystac także z usług Ośrodka Narciarskiego Klepki. Oferuje on  proponuje narciarzom trzy wyciągi: o długości 200 m (orczykowy) i 600 m (krzesełkowy oraz orczykowy), doskonale przygotowane, dla narciarzy o różnym poziomie zaawansowania. Sztuczne oświetlenie gwarantuje dobrą zabawę do późnych godzin wieczornych. To miejsce również spodoba się rodzinom z dziećmi. Jest trasa dla narciarzy średniozaawansowanych oraz ośla łączka dla najmłodszych. Szkółka narciarska oferuje profesjonalną opiekę instruktorów i gwarancję nabycia umiejętności jazdy na nartach lub snowboardzie.

Nowa Osada to kolejny wiślański ośrodek narciarski. To propozycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami. Możemy skorzystać z 4-osobowej kolei linowej oraz z 3 wyciągów dla narciarzy i snowboardzistów. Trasy są przeznaczone do nauki jazdy oraz dla użytkowników średnio zaawansowanych. Każda z tras jest naśnieżana z armatek i w pełni oświetlona. Nowa Osada oferuje wypożyczalnie sprzętu, serwis, a także szkółkę narciarską i snowboardową. Wisła jest bogata w ośrodki narciarskie. W samym centrum miasta znadjuje się kolejny z nich - Stacja Narciarska Skolnity. Czteroosobowa kolej linowej o długości 800 metrów jest jej znakiem rozpoznawczym. Zimą stacja oferuje dwie oświetlone, różniące się stopniem trudności trasy narciarskie. Stojąc na górnej stacji kolei linowej, można cieszyć się zapierającym dech w piersiach widokiem na panoramę Beskidów i zrelaksować się na tarasach.

Z Wisły jedziemy do Istebnej, gdzie miłośnicy nart również znajdą miejsce dla uprawiania swojego hobby. Dwa świetne ośrodki Zagroń i Złoty Groń łączy jeden wspólny skipass. Kompleks Zagroń Istebna, jako jedyny ośrodek w Beskidach, oferuje tak szeroki wachlarz usług w jednym miejscu. Obiekt udostępnia bazę noclegową, gastronomiczną oraz szkoleniową,. Poza tym w kompleksie Zagroń możecie korzystać z atrakcji Parku Wodnego oraz z własnej Stacji Narciarskiej Zagroń. To najszersza trasa narciarska w Polsce i idealne miejsce dla osób, które oczekują większej swobody zjeżdżania. Stacja posiada wyciąg krzesełkowy o długości 840 m oraz wyciąg orczykowy o długości 260 m. Poza tym Kompleks Zagroń Istebna oferuje wyciąg z możliwością jazdy na pontonach, wypożyczalnię nowoczesnego sprzętu narciarskiego i snowboardowego, a także szkołę narciarską z ciekawym programem zajęć dla dzieci oraz profesjonalnymi kursami dla dorosłych.

W Ośrodku Narciarskim Złoty Groń narciarze mają do dyspozycji bardzo dobrze przygotowane i szerokie trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Jest tu 6-osobowy wyciąg krzesełkowy oraz wyciąg talerzykowy o długości 290 m. Bardziej zaawansowani narciarze mogą skorzystać z trasy treningowej z elektronicznym pomiarem czasu. Trasy są oświetlone i wyposażone w nowoczesny system naśnieżania. Ośrodek ma w swojej ofercie również szkołę narciarską, szkołę snowboardu, wypożyczalnię, punkty gastronomiczne i bezpłatny parking. Najmłodsi pasjonaci zimowych sportów mogą korzystać ze strefy dla dzieci z karuzelą i wyciągiem taśmowym. Na Ślasku nie brakuje stoków narciarskich, zatem ten kierunek na ferie zimowe jest jak najbardziej polecany.

Małopolska - stoki narciarskie

Ferie zimowe w Małopolsce? Czemu nie! Planujcie wyjazd, a my podpowiemy, gdzie narciarze znajdą to, co najbardziej lubią - ośnieżone zbocza, piekne widoki, dobre warunki do szusowania i stoki dostosowane do poziomu umiejętności. W Małopolsce działa blisko 60 nowoczesnych stacji narciarskich zapraszających na trasy o różnej długości. Niemal wszystkie stacje narciarskie są idealnym miejscem do rodzinnego wypoczynku, co nie pozostakje bez znaczenia podczas ferii zimowych. W Małopolsce zima trwa najdłużej, a kazda stacja narciarska zaczyna przygotowania do sezonu wraz z nastaniem chłodniejszych dni, by jak najwcześniej i jak najlepiej przywitać narciarzy. Jeżeli tylko warunki na to pozwalają, wiele wyciągów działa do marca, a nawet kwietnia.

Ośrodek Arena Narciarska Jaworki -Homole położony jest w Jaworkach, jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, na styku dwóch pasm górskich - pasma Radziejowej i Małych Pienin. Położenie powoduje, że panuje tutaj wyjątkowy, służący zdrowiu mikroklimat oraz niezwykłe bogactwo form krajobrazu. Cudowne miejsce, piękne o każdej porze roku, ale nas intersuje zima. Krzesełko, orczyk, trasa z pomiarem czasu, strefa freeridu, balet na nartach, monoski – to niektóre atrakcje Areny Narciarskiej Jaworki-Homole. Dla narciarzy przygtowani kanapy sunące ponad rozległą halą na północnym stoku Bukowinek - docieramy do górnej stacji kolejki. Tam czeka na rodziny szałas „Bukowinki” (z tarasem, placem zabaw dla dzieci oraz grillem).  I stąd można rozpocząć szusowanie, do dyspozycji są trasy wytyczone na kilkudziesięciu hektarach. Dobrze i bardzo dobrze jeżdżący, lubiący ekstremalne doznania oraz nieubite ratrakiem stoki, wybiorą zapewne trudną czarną trasę freerideową,  dla mniej wprawionych narciarzy pozostają trasy łatwe i średnio trudne. A tych jest pięć. Najdłuższe, ponad 700-metrowe wiodą wzdłuż wyciągu krzesełkowego. W górnej części łatwe, nieco niżej bardziej strome. Arena Narciarska Jaworki-Homole może też pochwalić się 450‑metrową trasą z pomiarem czasu.

W Spytkowicach znajduje się ośrodek Beskid. Oferuje trzy wyciągi narciarskie, działa tu Podhalańska Szkoła Narciarska, a nad bezpieczeństwem czuwa Podhalańska Grupa GOPR. W wypożyczalni można wypożyczyć sprzęt narciarski i snowboardowy, działa również serwis sprzętu sportowego. Czarny Groń w Andrychowie to oferta dla rodzin, bo poza nartami, jest tam również wiele innych atrakcji. Szczyt Czarny Groń (884 m n.p.m.) znajduje się w pasmie Beskidy Małe. U jego podnóża znajduje się centrum wypoczynku również o nazwie Czarny Groń. Obejmuje Centrum Narciarskie, restaurację i pensjonaty. Kompleks oferuje różnorodne rodzaje aktywnego wypoczynku. Zimą są to wyciągi narciarskie, lodowisko a jeśli aura nie dopisuje można skorzystać ze sztucznego stoku oraz symulatora narciarskiego. W Ski Centrum narciarze znajdą 5 tras narciarskich o łącznej długości ponad 2 km. Są one ratrakowane, naśnieżane i oświetlone. Stopień ich trudności pozwala na śnieżne szaleństwo narciarzy o zróżnicowanych umiejętnościach (m.in. trasa średniotrudna, trasa łatwa, oraz ośla łączka. Z parkingów i pętli autobusowej bezpośrednio pod wyciąg kursują skibusy.

Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla kusi swymi atrakcjami. Dobre warunki narciarskie stacja zawdzięcza specyficznym warunkom klimatycznym - śnieg utrzymuje się tutaj długo (od listopada do kwietnia), a temperatura jest o 4 stopnie niższa, niż w pobliskich miejscowościach. Dzięki rozmieszczeniu obiektów narciarskich na dużej powierzchni, trasy zjazdowe są szerokie i nie odczuwa się natężonego ruchu turystycznego. Na narciarzy czekają 2 wyciągi krzesełkowe,  7 wyciągów orczykowych i 2 wyciągi linkowe. Stoki są zróżnicowane, naśnieżane, prawie wszystkie trasy zjazdowe są oświetlone, a przy nich mieszczą się punkty gastronomiczne. Przy samych wyciągach jest pizzeria, kilka restauracji, barów i pubów. Jest kilka grillowisk i miejsca na ogniska.

Białka Tatrzańska to kolejna miejscowość w Małopolskim, gdzie narciarze śmiało mogą się wybrać na ferie zimowe. Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej to kompleks tras narciarskich na wschodnich zboczach Kotelnicy, północnych i południowych zboczach Jankulakowskiego Wierchu i na północnym zboczu Wysokiego Wierchu. Ośrodki Kotlenica, Kaniówka i Na Bani są objęte wspólnym systemem kasowo-biletowym. Kaniówka to kompleks 3 wyciągów, trasy są sztucznie naśnieżane i oświetlone. W okolicach stacji dolnych wyciągów znajduje się wypożyczalnia, szkoła narciarska, punkty gastronomiczne.

Ośrodek narciarski Bania położony jest obok centrum narciarskiego Kotlenica. Bania oferuje 3 wyciągi narciarskie dla początkujących. Bania połączona jest z Kotelnicą trasą zjazdową, stoki są oświetlone, nagłośnione i starannie przygotowane przez maszyny śnieżne. Dzięki temu narciarze, którzy stawiają pierwsze kroki lub słabo jeżdżą czują się tu bardzo dobrze. Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska dysponuje 5 wyciągami, trasy zadowolą zarówno dośiwadczonych, jak i początkujących narciarzy.

W ferie lubimy podróżować. Jeżeli chcecie zwiedzić Kraków i pojeździć na nartach, proponujemy Stację Narciarską Myślenice, znajdującą się 32 km od stolicy Małopolski, w Myślenicach. Stacja narciarska położona jest w Beskidzie Wyspowym na górze Chełm (654 m n.p.m.). Znajdują się tam 2 trasy, na szczycie góry jest orczyk talerzykowy. Do odwiedzin kompleksu zachęcają piękne widoki na Myślenice i panoramę Krakowa. Dla osób początkujących, chcących rozpocząć swoją przygodę ze sportami zimowymi, przygotowano specjalną „Górkę Wrażeń" zlokalizowaną w dolnej części Zarabia, tuż przy krytym lodowisku, z przenośnikiem taśmowym. Do dyspozycji narciarzy są: wypożyczalnie, szkółka narciarska, serwis, kryte lodowisko, restauracja i karczma.

Murzasichle Kompleks Zimowy w Murzasichlu oferuje 6 wyciągów orczykowych i 2 wyciągi taśmowe wraz z trasami o długości od 180 do 350 metrów z różnymi poziomami trudności. Dla początkujących narciarzy ośrodek oferuje szkółkę Smokuś, która jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie przygody z nartami. To frajda dla najmłodszych!

Pisząc o narciarskich atrakcjach Małopolski, nie sposób pominąć Zakopanego. Przedstawimy niektóre z nich. Dzięki staraniom Stacji Narciarskich Harenda, Polana Szymoszkowa, Suche i Witów, Zakopane ma swój pierwszy w historii wspólny skipass - jedną kartę pozwalającą na korzystanie z wielu wyciągów i kolei. Góral Skipass to karnet czasowy, z którego można korzystać na czterech Stacjach Narciarskich: Harendzie, Polanie Szymoszkowej, Suchem i Witowie. Dzięki temu narciarze i snowboardziści mogą jeździć w ciągu jednego dnia na kilku stacjach.

Polana Szymoszkowa to stacja narciarska, której niezaprzeczalnym atutem są przepiękne widoki na panoramę Tatr. Dostępne są dwie koleje linowe. Duża kolej sześcioosobowa biegnąca na szczyt Gubałówki to propozycja dla wprawnych w zjeździe oraz turystów żądnych widoków. Mniejsza kolej biegnąca do połowy stoku to idealna propozycja dla początkujących. Przy dolnej stacji kolei znajduje się KidsPark Szymoszkowa, a w nim taśma dla najmłodszych narciarzy i snowboardzistów. Pod fachowym okiem instruktora dzieci mogą po raz pierwszy stanąć na nartach. Kolejny ośrodek to Harenda, połozony na południowo-wschodnich zboczach Rafaczówki stanowiącej przedłużenie grzbietu Gubałówki. Narciarze mają tu do dyspozycji trzy wyciągi orczykowe oraz 4-osobową kolejkę krzesełkową. Trasy na Harendzie przeznaczone są zarówno dla początkujących jak i doświadczonych narciarzy. Sześć kilometrów od Zakopanego znajduje się stacja Ski Suche. To wspaniałe trasy uwielbiane przez narciarzy i snowboardzistów, tych profesjonalnie jeżdżących  jak i tych, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z zimowymi sportami. Taśma i mały wyciąg orczykowy dedykowany dla dzieci i początkujących narciarzy przyczynił się do uzyskania przez stację wielu wyróżnień jako ośrodek przyjazny rodzinie. Kolejna rodzinna stacja to Witów Ski. Obsługuje ją kolej linowa 4-osobowa o długości 1000 metrów i wyciąg orczykowy. Dla dzieci przygotowano szkółkę narciarską. W Zakopanem na nartach można jeździć w bardzo wielu miejscach i bez końca. Gubałówka to jeden z najpopularniejszych w Polsce tatrzańskich szczytów. Gubałówka jest doskonałym obszarem do uprawiania narciarstwa. Tereny narciarskie skupione są na południowych i wschodnich zboczach. Trasy zjazdowe są sztucznie naśnieżane i częściowo oświetlone, czynne są liczne wyciągi narciarskie. Można tu pod okiem instruktorów rozpocząć naukę jazdy lub doskonalić swoje umiejętności. Do dyspozycji są dwie trasy: trasa główna z Gubałówki o długości 1600 metrów (poziom trudności – średni) oraz górna polana Gubałówki (300 metrów, trasa łatwa). Co jeszcze proponuje stolica polskich Tatr? Narty w Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal, skorzystanie z wyciągów Kalatówki, Ugory, Gigant czy Pod Skocznią. Przyjeżdżajcie i wybierajcie?

Zima nad morzem

Dlaczego warto wybrać się zimą nad polskie morze? Bo będzie to zupełnie inne morze niż latem. Wspaniałe, majeststyczne, ciche, choć nie spokojne. Przede wszystkim będziemy je mogli podziwiac, bo nie będą go zasłaniały wszechobecne parawany, zmora polskich plaż. Nadmorska przyroda jest piękna i warta poznania, urok Bałtyku zapiera dech w piersiach, no i wspaniałe powietrze, czyste i nasycona jodem. Kolejnym plusem jest brak kramów bądź niewielka liczba krzykliwych kramów, głośnej muzyki i tego wszystkiego z czego słyną nadmorskie miejscowości. Zimą może pachnie wiatrem, lase, a nie smażoną rybą! Znane turystyczne atrakcje, zwłaszcza te przyrodnicze, województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, zimą prezentują się zupełnie w innej odsłonie.

Sopot i jego atrakcje

Jedną z nich jest molo w Sopocie i spacer piekną plażą, pełną łabedzi i mew. Tak blisko przyrody nie uda się nam być w sezonie. W weekend można spodziewać się większej ilości turystów, ale w tygodniu spacer po molo będzie prawdziwą przyjemnością.

Co jeszcze zwiedzić w Sopocie? W sąsiedztwie molo znajdują się historyczne parki  - Łazienki Północne i Południowe. To atrakcje przyrodnicze tego miejsca. Centrum kurortu to reprezentacyjny deptak przy ul. Bohaterów Monte Cassino, zwany „Monciakiem”. Znajdują się tu głównie restauracje, kawiarnie, kluby, a także Scena Kameralna Teatru Wybrzeże i charakterystyczny Krzywy Domek. Warto zobaczyć także słynną Operę Leśną, amfiteatr, w którym odbywa się festiwal piosenki. Miłośnikom historii i muzeów, a także rodzicom z dziećmi polecamy Grodzisko w Sopocie. To jedno z najstarszych i pobudzających wyobraźnię miejsc na historycznej mapie Trójmiasta.

Gdańsk - atrakcje zimowe

Idąc plażą z Sopotu możemy dojść do Gdańska, to będzia nasz czas na obcowanie z morzem i piękną naturą. Niewiele rzeczy tak odpręża jak szum fal i spokój, a zimą jest on szczególnie kojący. Na spacer brzegiem morza można się wybrać do Jelitkowa lub na Stogi. Polecamy też wycieczkę na molo w Brzeźnie, zwłaszcza o wschodzie lub zachodzie słońca. Nie bez znaczenia jest też zdrowotne działanie jodu. Gdańskie plaże są piękne.

W mieście atrakcji turystycznych nie brakuje o kazdej porze roku. Zachwyca zabytkami, a większośc z nich skupionych jest przy najbardziej reprezentacyjnym trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej, ale także przy uliczkach do niej przyległych oraz przy deptaku nad Motławą zwanym Długim Pobrzeżem. Spacer tymi ulicami to propozycja obowiązkowa dla turystów. Sercem miasta i jego niekwestionowanym centrum jest Długi Targ, na którym znajduje się znany z kartek pocztowych symbol Gdańska, czyli Fontanna Neptuna, króla mórz. Na spacerowej trasie po gdańskiej starówce znajdują się Zielona Brama, oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Następnie Długie Pobrzeże z charakterystyczną sylwetką Żurawia - najstarszego zachowanego dźwigu portowego w Europie. Minąwszy Zieloną Bramę, przekraczamy rzekę Motławę przechodząc przez Zielony Most. Warto zatrzymać się przy przystani Żeglugi Gdańskiej. Zawijają tu statki pływające do Sopotu, Gdyni czy na Hel. Nieco dalej, przy Baszcie Łabędź w czasie wakacji mają tu swój przystanek tramwaje wodne oraz piracki statek wycieczkowy. Kolejna atrakcja turystyczna, która spodoba się także dzieciom - rejs statkiem. W Gdańsku warto też zwiedzić Bazylikę Mariacką, wspaniałą gotycką świątynię z wieżą widokową. Warto wybrać się również do Starej Oliwy i Oliwskiego Parku. To urocze miejsca, w których można się zrelaksować i odpocząć.

Gdańsk to także miejsca ważne dla historii współczesnej i wspaniałe muzea. To wyjątkowe atrakcje, jakich nie znajdziecie nigdzie więcej. Muzeum Poczty Polskiej, Muzeum II Wojny Światowej, Pomnik Poległych Stoczniowców, Stocznia Gdańska, gdzie narodziła się historia wolnej Polski, czy Europejskie Centrum Solidarności - to miejsca, które będąc w Gdańsku trzeba koniecznie zobaczyć. Gdańskie Centrum Nauki Hevelanuim to propozycja zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

Gdynia - atrakcje zimową porą

Rodzinom na ferie polecemy także wizytę w Gdyni i odwiedzenie portu. Stąd rejsy rozpoczynają promy pasażerskie do Skandynawii, a w dwudziestoleciu międzywojennym oraz po II wojnie światowej z Gdyni odpływały słynne statki takie jak Batory, pływające na linii Gdynia - USA. Historie podróżujących gdynian, marynarzy i ludności napływowej stały się inspiracją do utworzenia w mieście wyjątkowego Muzeum Emigracji. Założono je w dawnym Dworcu Morskim, który znajduje się przy Nabrzeżu Francuskim. Warto zwiedzić to muzeum, które pokazuje nie tylko część historii Gdyni, ale także Polski.

Gdynia to także piękne panoramy. Chcąc popatrzeć z góry na piękno miasta, podziwiać port, gdyńską stocznię, plaże czy Zatokę Gdańską, warto wjechać kolejką na Kamienną Górę. Roztacza się stąd malownicza panorama. Świeże morskie powietrze turyści odnajdą w  Orłowie. Brzegiem morza warto dojść do orłowskiego molo, w pobliskiej tawernie skosztować świeżej ryby, a następnie przespacerować się na Klif Redłowski, skąd podziwiać można panoramę Zatoki Gdańskiej oraz Sopotu i Gdańska.

Rodzinom z dziećmi polecamy odwiedzenie gdyńskiego Centrum Nauki Eksperyment. Spotka Was tam nauka, zabawa i przygoda w jednym! Województwo pomorskie to wspaniałe atrakcje przyrodnicze, zimą prezentujące się w nowej szacie. Pomorskie jest malownicze, jego krajobraz jest zróżnicowany i pełen pięknych widoków. Znajdziemy tu paszczyste plaże, wydmy, klify, namorskie panoramy, piesza wędrówka w piękne rejony parków narodowych, spacer po plaży czy wydmach pozwolą na relaks i wypoczynek.

Słowiński Park Narodowy to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Pomorskiego. Znajdziemy tutaj pustynne krajobrazy powstałe dzięki ruchomym wydmom, unikatowe torfowiska. Na turystów czeka kilkanaście szlaków o różnej trudności i charakterze, o łącznej długości około 150 kilometrów. Proponujemy szlaki niezbyt długie, na które można wybrać się całą rodziną. Pierwszy to Smołdziński Las - Czołpino o długości 3 km, Smołdzino - Słowiński Park Narodowy - 6 km, Gardna Wielka - Słowiński Park Narodowy 5,4 km. Są to główne szlaki w parku, czarne, zwane łącznikowymi. Umożliwiają turystom korzystającym z bazy noclegowej, zlokalizowanej w otulinie Parku, dotarcie do głównych bram wejściowych, a ich przebieg zapewnia również połączenie pomiędzy Szlakiem Północnym i Południowym, co znacznie uatrakcyjnia i sprzyja wędrówkom po pięknym terenie Parku. Szlaki zielone są dłuższe.

Nadmorski Park Krajobrazowy jest piekny także zimową porą. Ponad połowa powierzchni Parku to wody Zatoki Puckiej Wewnętrznej, która oddzielona jest od reszty akwenu piaszczystym, podłużnym wypłyceniem zwanym Ryfem Mew. Część lądowa obejmuje całość Półwyspu Helskiego oraz wąski pas wybrzeża morskiego od Białogóry do Władysławowa. Warto wybrać się w to miejsce. Zobaczymy tu wszystkie typy brzegów morskich, charakterystyczne dla południowego Bałtyku, takie jak wybrzeża klifowe, wydmowe i niskie wybrzeża zalewowe. Na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego spotkać można także wiele gatunków ptaków. Interesującym miejscem na tym terenie jest także Wąwóz Chłapowski. U wylotu wąwozu, na wysokim do około 50 m urwistym brzegu, widać warstwy skalne odkryte przez fale Bałtyku.

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024