Blog - kategoria ogólna

Korona Gór Polskich

Korona Gór Polskich

28 szczytów w kilku pasmach górskich. Ich zdobywanie to przygoda i wyzwanie. Osoby chętne do zdobycia oficjalnego tytułu Zdobywcy Korony Gór Polski muszą wejść na każdy z tych szczytów. Każdorazowo należy taki fakt potwierdzać w specjalnej książeczce. Podczas wypraw turysta musi odwiedzić Pieniny, Karpaty i Góry Świętokrzyskie. Jakie to szczyty i co jeszcze warto wiedzieć o Koronie Gór Polskich?

Skąd pomysł i o co właściwie chodzi z tymi szczytami? Czy zawsze są to najwyższe wzniesienia danego pasma górskiego? Co trzeba zrobić, aby stać się zdobywcą Korony Gór Polskich? Postaramy się odpowiedzieć na te, a może także na inne pytania.

SPIS TREŚCI:

Tak powstał klub

Ideą Korony Gór Polskich jest propagowanie turystyki krajoznawczej. W grudniu 1997 roku założono Klub Zdobywców Korony Gór Polski. Wraz z Klubem do życia powstała idea Korony Gór Polski. W skład Korony weszło 28 szczytów wszystkich pasm górskich na terenie Polski. Nie zawsze są to szczyty najwyższe, ale w zdecydowanej większości tak. Zatem najczęściej są to najwyższe szczyty danego pasma, na które w momencie powołania do życia tej inicjatywy prowadził znakowany szlak turystyczny. Dlatego na liście jest kilka szczytów, które ustępują wysokością innym, ale które każdy może za to bezproblemowo zdobyć. Nie bez znaczenia jest także atrakcyjność szlaku i szczytu.

Jak zdobyć Koronę Gór Polskich?

Miłośnicy gór, a zakładamy, że to do nich adresowana jest ta idea, którzy chcą zdobyć tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski, muszą wejść na każdy z tych szczytów. Każdorazowo należy taki fakt potwierdzać w specjalnej książeczce. Podczas wypraw turysta musi odwiedzić Pieniny, Karpaty i Góry Świętokrzyskie. Do pokonania czeka łącznie ponad 30 tysięcy metrów przewyższenia. Książeczkę otrzymuje się wraz z wstąpieniem do klubu, dlatego szczyty zdobyte wcześniej nie są zaliczane przy ubieganiu się o tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski. Przed rozpoczęciem zdobywania należy zatem zapisać się do Klubu Zdobywców. Podczas zdobywania szczytów, nie ma ograniczeń czasowych, zdobywcy kolekcjonują szczyty aż osiągną cel. Jak zdobyć potwierdzenie, że weszliśmy na szczyt? Za potwierdzenie uznaje się fotografię wykonaną na szczycie wraz z pieczątką schroniska, placówki lub innej firmy mającej siedzibę na szczycie. Jeżeli na samej górze nie ma możliwości zdobycia pieczątki, to dopuszcza się potwierdzenie pieczątką z miejscowości najbliższej szczytowi. Alternatywnym sposobem potwierdzenia wyprawy jest pieczęć i podpis uprawnionego członka Loży Zdobywców. Szczyty można zdobywać pieszo, rowerem lub na nartach. Członkiem Klubu Zdobywców może zostać każdy. Minimalny wiek osoby, która może oficjalnie zdobywać szczyty, wynosi 7 lat.

Zaczynamy od najwyższego szczytu

W Koronie Gór Polski znajdują się oczywiście Rysy, czyli najwyższy szczyt w Tatrach. Jego wysokość to 2499 m n.p.m. To wyprawa dla wprawionych górskich piechurów. Tatry to góry piękne, niepowtarzalne i warte zobaczenia. Tatry są wspaniałe o każdej porze roku, o każdej porze roku inne i zachwycające. To, co zobaczymy wędrując po górskich szlakach, zdobywając szczyty, czy obserwując panoramy z wież widokowych, na zawsze pozostaną w pamięci. Tatry to góry nieprzewidywalne i niebezpieczne, pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. Gdy chcemy zdobyć Rysy, musimy dobrze się przygotować. Trasa marszu zajmuje około 6,5 godz. Do pokonania jest ponad 1700 metrów w górę, co dla nieprzygotowanych kondycyjnie osób, może stanowić poważne wyzwanie. Warto pamiętać, że w górnej części szlaku, prowadzącej od Czarnego Stawu pod Rysami, znajdują się sztuczne ułatwienia, w postaci łańcuchów na najtrudniejszych fragmentach drogi. Po zdobyciu Rysów oczom szczęśliwych turystów ukazują się przepiękne widoki na pasmo Tatr Wysokich i Bielskich.

Babia Góra w Beskidzie Żywieckim

Szczyt ma wysokość 1725 m n.p.m. Beskid Żywiecki to masy bardzo malowniczy. Jest to drugie pod względem wysokości pasmo górskie w Polsce, zaraz po wspomnianych Tatrach. Najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego jest Babia Góra. Szlaki w Beskidzie Żywieckim są piękne, ale także dość wymagające. Na Babią Górę można wędrować licznymi szlakami.  Najbardziej popularny jest ten prowadzący wprost z Przełęczy Krowiarki, trasa zajmie ok. 2,5 godzin. Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama.

Królowa Karkonoszy

Śnieżka to kolejny szczyt na naszej liście do zdobycia. Przed nami 1603 m n.p.m. Śnieżka jest symbolem Karkonoszy, to graniczny szczyt. Na Śnieżkę możemy wejść na różne sposoby, w zależności od szlaku który wybierzemy. Szlak najtrudniejszy, czyli czarny zaczyna się w Karpaczu przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę. Jest to najkrótsza droga ze stromymi podejściami. Czas wejścia to około 2,5 godziny. W drogę!

Kolejny jest Śnieżnik

Śnieżnik (1423 m n.p.m.), zwany też Śnieżnikiem Kłodzkim to najwyższy, graniczny szczyt po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich i w Masywie Śnieżnika. Śnieżnik jest najwyższym szczytem Masywu Śnieżnika i siedemnastym co do wysokości w całych Sudetach. Jest on jedyną górą w masywie Śnieżnika, która wystaje ponad górną granicę lasu. Masyw Śnieżnika to drugie pasmo górskie, na które warto się wybrać, a jego najwyższy szczyt to interesująca góra, bo z jego wierzchołka rozchodzi się kilka kolejnych grzbietów z takimi szczytami jak Mały Śnieżnik, Puchacz, Trójmorski Wierch.

Tarnica w Bieszczadach

1346 m n.p.m. liczy szczyt Tarnica w Bieszczadach Zachodnich. Oferuje wspaniałe widoki zarówno na polską, jak i ukraińską część gór. Można go zdobyć idąc ścieżką przyrodniczo-historyczną “Orlik krzykliwy”, która rozpoczyna się w Wołosatem. Rozpoczyna się na cerkwisku, kończy na Tarnicy. Trasa jest bardzo urozmaicona, szlak wiedzie przez łąki i lasy. Ze szczytu rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram w Bieszczadach.

Gorce mają Turbacz

Gorce nie są zbyt popularne turystycznie, ale jeśli chcemy zdobyć górską Koronę, przez nami ich najwyższy szczyt – Turbacz (1310 m n.p.m.). Gorce to karpackie pasmo górskie, leżące w Beskidach Zachodnich, w województwie małopolskim. Od Turbacza odbiega 7 grzbietów górskich we wszystkich kierunkach. Są to: Pasmo Gorca, Grzbiet Mostownicy i Kudłonia, Grzbiet Turbaczyka, Suchego Gronia, Obidowca, Średniego Wierchu oraz Bukowiny Obidowskiej.

Teraz Radziejowa

Beskidy są grupą pasm górskich w Karpatach, które ciągną się na dystansie 600 km. Piękne góry, cudowne panoramy. W Beskidzie Sądeckim na zdobywców Korony Gór Polski czeka szczyt Radziejowa (1266 m n.p.m.). To najwyższy szczyt tego pasma. Znajduje się w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej. Na północnym stoku Radziejowej znajduje się rezerwat przyrody Baniska z jaskinią Bania. Radziejowa zbudowana jest z piaskowców.

Skrzyczne w Koronie

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim. Skrzyczne wznosi się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry, odgałęziającym się od głównego pnia pasma w Malinowskiej Skale. Ramię to, które właściwie tworzy masyw Skrzycznego i Małego Skrzycznego, oddziela dolinę górnego toku Żylicy od Kotliny Żywieckiej. Ze względu na charakterystyczną sylwetkę góry, stromo opadającej ku wschodowi i północy oraz na położony na szczycie maszt nadajnika RTV jest ona łatwo rozpoznawalna.

Mogielnica w Beskidzie Wyspowym

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (1170 m n.p.m.). Wierzchołkowa część masywu Mogielicy jest nazywana przez miejscową ludność Kopą, ze względu na charakterystyczny kształt. Z punktów widokowych, na szczycie i na polanach, rozpościerają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, Tatry.

Czas na Wysoką Kopę

Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Izerskich w polskiej części Sudetów i niewątpliwie najdalej na zachód wysunięty szczyt należący do Korony Gór Polski. Na Wysoką Kopę prowadzą szlaki ze Świeradowa Zdroju, Rozdroża Izerskiego, Jakuszyc oraz także Szklarskiej Poręby. Przez Góry Izerskie przechodzi Główny Szlak Sudecki.

Rudawiec w Górach Bialskich

Szczyt na 1106 m n.p.m. to trzeci co do wysokości szczyt Gór Bialskich. To pasmo uważane jest za najbardziej dziki i niezagospodarowany fragment polskich Sudetów, raj dla miłośników ciszy i spokoju na łonie natury., z daleka od popularnych szlaków. Rudawiec porasta ponad 200-letnią puszcza chronioną w ramach Rezerwatu Puszczy Śnieżnej.

Zdobądź Orlicę

Orlica (1084 m n.p.m.) to kolejny szczy w Koronie Gór Polski, najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych. Leży na europejskim dziale wodnym pomiędzy zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Północnego. Orlica jest szczytem granicznym, jednak wierzchołek góry leży po stronie czeskiej. Granica przebiega około dwadzieścia pięć metrów na wschód od szczytu, na wysokości 1080 metrów.

Wysoka w Pieninach

Wysoka osiąga 1050 m n.p.m. To najwyższy szczyt Pienin, znany również jako Wysokie Skałki. Prawdziwa gratka dla kolekcjonerów Korony Gór Polski. Szlak wiodący na szczyt przez Wąwóz Homole jest cudowny, jak większość pienińskich szlaków. Zachwyca również panorama na Magurę Spiską oraz Tatry.

Wielka Sowa

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych. Góra leży w dorzeczu Odry, na granicy między dorzeczami jej dopływów Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej. Wokół Wielkiej Sowy dostępnych jest mnóstwo szlaków turystycznych, tras rowerowych oraz tras do narciarstwa biegowego. Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się betonowa wieża widokowa wybudowana w roku 1906. Z racji położenia w środkowej części Sudetów jest wspaniałym punktem widokowym.

Słyszeliście o Lackowej?

To szczyt w Beskidzie Niskim o wysokości 997 m n.p.m. Położony jest między Krynicą-Zdrój a Wysową, na granicy ze Słowacją. Wznosi się dobrze widoczną z daleka kopułą. Zachodni stok góry, którym biegnie czerwony szlak turystyczny, jest najbardziej stromym w Beskidzie Niskim i jednym z najbardziej stromych w polskich górach (poza Tatrami) odcinkiem znakowanego szlaku.

Kowadło w Górach Złotych

Kowadło (988 m n.p.m.) to graniczny szczyt w południowej części Gór Złotych (Sudety Wschodnie), położony ponad wsią Bielice. Ze szczytu można podziwiać widoki na Góry Złote i północną część Wysokiego Jesionika oraz pogórze sudeckie aż po Nysę.

Jagodna i jej uroki

Wycieczka w Góry Bystrzyckie w masywie Sudetów, to przede wszystkim szczyt Jagodna (977 m n.p.m.). Na Jagodną dojdziemy oznakowanym szlakiem, podziwiając malownicze krajobrazy, na szczycie znajduje się wieża widokowa. Po górskich wędrówkach dobrze jest odpocząć, najlepiej w Schronisku Jagodna na Przełęczy Spalona.

Skalnik w Rudawach Janowickich

Skalnik (945 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Rudaw Janowickich położony w ich południowej części w Sudetach Zachodnich. Szczyt jest zalesiona, aby podziwiać piękną panoramę Sudetów warto wejść na platformę widokową usytuowaną na nieco niższej Ostrej Małej, uznawanej za drugi wierzchołek Skalnika. Na Skalnik prowadzą szlaki z Czarnowa, Kowar, Bukowca, Strużnicy, Rędzin, a także z Janowic Wielkich i Trzcińska.

Góry Kamienne i Waligóra

Waligóra (936 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gór Kamiennych, których cechą charakterystyczną są wyjątkowo strome zbocza i głębokie doliny. Leży w Sudetach Środkowych na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Na szczyt Waligóry prowadzą szlaki z Sokołowska, Unisławia Śląskiego, Łomnicy i Grzmiącej, a także z Rybnicy Leśnej. Najkrótszy i najbardziej stromy to szlak żółty z Przełęczy Trzech Dolin, rozpoczynający się tuż przy schronisku. Z „Andrzejówki”.  

Wejdź na Czubel

Czubel (930 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Małego. Jest to Grupa Magurki Wilkowickiej. Czubel jest zwornikiem dla kilku grzbietów. Sąsiaduje z Rogaczem, oddzielony od niego przełęczą Wysokie Siodło. Cały masyw Czubla jest zalesiony, na jego grzbiecie wzdłuż szlaku turystycznego znajdują się długie wały kamieni zbieranych z dawnych hal. Na wschodnim grzbiecie Czubla znajdują się polany, z których widać Babią Górę, Pilsko, a nawet Tatry i słowacką Małą Farę.

Szczeliniec Wielki i piękne skały

Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Dla piechurów przygotowano ponad 100 km szlaków. Szczeliniec Wielki jest zbudowany z piaskowców o charakterystycznym wyglądzie. Wiedzie na niego kręty szlak stworzony z kilkuset kamiennych schodów. Na szczycie czekają piękne widoki oraz Schronisko na Szczelińcu Wielkim. Na najwyższym punkcie wierzchołka turyści odnajdą tron Liczyrzepy, gdzie przesiaduje Duch Gór. Wierzchołek jest płaski, widoki zachwycają.

Lubomir do zdobycia

Szczyt znajduje się w Beskidzie Makowskim, liczy 904 m n.p.m. Jego nazwa pochodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego. Nadano ją w uznaniu jego zasług. Lubomir jest najwyższym szczytem Pasma Lubomira i Łysiny. Wierzchołek Lubomira jest całkowicie zalesiony, więc pozbawiony widoków.

Biskupia Kopa zaprasza

Góry Opawskie, stanowiące pasmo Sudetów, leżą na południu województwa opolskiego przy granicy z Czechami. Biskupia Kopa (889 m n.p.m.) to ich najwyższy szczyt. Oprócz wspaniałych panoram górskich podziwianych z wieży widokowej, czeka na zmęczonych i głodnych turystów Schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą”. To wyjątkowe miejsce w Górach Opawskich, z niepowtarzalnym klimatem, ciekawą historią i lokalnymi legendami. Są turyści, którzy biją rekordy w ilości wejść na szczyt, w pobliżu którego się znajduje i wtedy zawsze odwiedzają schronisko.

Chełmiec w Górach Wałbrzyskich

Chełmiec (851 m n.p.m.) to jeden ze szczytów Gór Wałbrzyskich. Jego wysokość stawia go na drugim miejscu po nieco wyższej Borowej. Położony jest w środkowej części Sudetów, na jego wierzchołku znajduje się murowana wieża widokowa, maszt telekomunikacyjny, wiata turystyczna i miejsce na ognisko. Usytuowanie szczytu w bezpośredniej bliskości kilku miast sprawia, że jest on łatwo dostępny zarówno z Wałbrzycha, Szczawna-Zdroju, Lubomina jak i Boguszowa-Gorców.

Na Kłodzką Górę

Kłodzka Góra (757 m n.p.m.) to drugi pod względem wysokości szczyt Gór Bardzkich, położony w ich południowo-wschodniej części. Należy do głównego grzbietu Gór Bardzkich, z odchodzącymi w czterech kierunkach grzbietami. Przez Kłodzką Górę przemyka niebieski szlak na linii Bardo - Przełęcz Łaszczowa - Kłodzka Przełęcz, można tu dojść także z Kłodzka.

Góry Kaczawskie i Skopiec

Skopiec (724 m n.p.m.). Jest to jeden z trzech najwyższych szczytów w Górach Kaczawskich.  Góry Kaczawskie wraz z Pogórzem Kaczawskimi to najniższe pasmo w całych Sudetach. Skopiec jest szczytem niewielkim i zalesionym, nieoferującym zbyt wielu widoków. Na Skopiec i sąsiadujące z nim dwa nieco wyższe szczyty, Baraniec i Folwarczną, prowadzą szlaki z Komarna, Radomierza, Wojcieszowa, a także nieco dłuższy z Podgórek przez Przełęcz nad Kobyłą. Ten ostatni należy do wyjątkowych, gdyż wędrując możemy podziwiać piękną panoramę Sudetów.

Ślęża - popularna góra

Ślęża ma wysokość 718 m n.p.m. to najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego. Ślęża jest miejscem masowo odwiedzanym przez cały rok, stanowiąc doskonały punkt widokowy na Sudety (zwłaszcza Góry Sowie) i Nizinę Śląską z pobliskim Zalewem Mietkowskim i nieco odleglejszym Wrocławiem. Prowadzi na nią kilka szlaków turystycznych: z Sobótki, Sulistrowic czy Przełęczy Tąpadła.

Na koniec Łysica

Góry Świętokrzyskie to niski łańcuch górski w południowo-wschodniej Polsce. Najwyższe szczyty to Łysica (614 m n.p.m.) Góry Świętokrzyskie to łagodne wzniesienia i rozległe doliny, to kilometry tras pieszych i rowerowych. To także małe kościółki o wielkiej historii. Największą atrakcją Gór Świętokrzyskich są szlaki turystyczne: na Łysicę i Łysą Górę. Łysica, co jest ciekawostką - ma dwa wierzchołki.

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024