Blog - województwo śląskie

Trasy, szlaki rowerowe na Śląsku

Trasy, szlaki rowerowe na Śląsku

Na Śląsku znajdą coś dla siebie miłośnicy aktywnego wypoczynku. Proponujemy pięć tras rowerowych, które zachwycą każdego turystę.

Przepiękne widoki, ciekawa rzeźba terenu - to bez wątpienia walory szlaków śląskich rowerowych. Ponieważ jest to region bardzo zróżnicowany historycznie, przyrodniczo i kulturowo, wycieczki będą interesujące i wzbogacające.

Wsiądź na rower i zwiedzaj zamki!

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd z początkiem w Częstochowie trasą zamków. Szlak Orlich Gniazd to najpopularniejszy i najdłuższy szlak na Jurze. Można go przebyć pieszo, rowerem lub samochodem. Nas interesuje trasa dla miłośników wypraw rowerowych. Przebiega z Częstochowy do Krakowa lub odwrotnie. Ten główny szlak regionu prowadzi do najciekawszych zakątków oraz obiektów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na szczególną uwagę zasługują tu właśnie orle gniazda, czyli gotyckie, warowne budowle na masywach skalnych. Całkiem spora jest długość rowerowego szlaku wiodącego po bardzo malowniczym terenie, bo liczy on 186! Przemierzając tę trasę, odkryjesz wiele atrakcji Śląska. Rowerowy Szlak Orlich Gniazd rozpoczyna się w Częstochowie przy dworcu PKP, prowadzi w kierunku Olsztyna z pierwszym na trasie zamkiem, który znajduje się na wzgórzu. Następnie dojeżdżamy do miejscowości Złoty Potok, gdzie znajdują się Pałac Raczyńskich, Dworek Krasińskich, Dolina Wiercicy czy Diabelskie Mosty.

Wyruszając w dalszą część drogi kierujemy się na południe Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajdują się tu pozostałości zamku Ostrężnik oraz ruiny strażnicy w Przewodziszowicach. Następnie docieramy do dwóch leżących nieopodal siebie zamków w Bobolicach i Mirowie. Bardzo malowniczy rejon obu warowni to kolejne miejsce, gdzie warto zatrzymać się dłużej. Jadąc dalej na południe dojeżdżamy do Podlesic. Ta znana miejscowość jurajska, stanowiąca bazę noclegową i gastronomiczną dla turystów przemierzających Wyżynę, jest dobrym miejscem odpoczynku. Warto pozostawić tutaj rowery i przespacerować się na widokową Górę Zborów oraz do Jaskini Głębokiej. Dalej szlak prowadzi w kolejne atrakcyjne miejsca, jedziemy obok ruin zamku w Morsku, następnie do Kromołowa gdzie można zwiedzić zrewitalizowane źródła Warty i wreszcie docieramy do najbardziej znanego zamku na trasie - wspaniałego Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Później trasa prowadzi przez bardzo malownicze obszary niewielkich wzniesień, przebiegając przez wieś Ryczów, gdzie istniała niewielka średniowieczna strażnica obronna. Ostatnim punktem na śląskim odcinku Szlaku Orlich Gniazd jest miejscowość Smoleń, znana z charakterystycznych ruin zamku wznoszących się ponad lasami stożkowatego wzgórza. Szlak jest bardzo dobrze oznakowany. Polecamy!

Wiślana Trasa Rowerowa

Drugi szlak to Wiślana Trasa Rowerowa z początkiem w Beskidzie Śląskim - w Wiśle i biegnie wzdłuż rzeki Wisły przez Ustroń, Skoczów, Ochaby, Drogomyśl, zakręcając przed Strumieniem do Zabłocia, dalej przez Zarzecze, Chybie, Zabrzeg (zahaczając o Jezioro Goczałkowickie) i Czechowice-Dziedzice, przez Kaniów w kierunku granicy z Małopolską. Wiślana Trasa Rowerowa to jeden z najpopularniejszych szlaków rowerowych w Polsce. Ma prowadzić jak najbliżej Wisły i połączyć góry z morzem. Oznakowana i przejezdna jest w województwie śląskim. Zaczyna się w Wiśle-Uzdrowisko przy dworcu PKP, jej długość wynosi 80 km, kończy się w Dankowicach – wsi na granicy województw śląskiego i małopolskiego.

Wiślana Trasa Rowerowa biorąc pod uwagę nawierzchnie jest bardzo różna. Jedzie się drogami asfaltowymi w mniejszym i większym ruchu ulicznym, asfaltowymi drogami rowerowymi, a także drogami szutrowymi. Co zobaczymy po drodze? Ustroń – malowniczo położone miasto pełne turystów i kuracjuszy. Początkowe kilometry Wiślanej Trasy Rowerowej to piękne krajobrazy Beskidu Śląskiego - jedzie się u podnóży Równicy i Czantorii, odcinek bardzo przyjemny i malowniczy. Kolejne miejscowości to Górki Wielkie, a następnie Skoczów. Jedziemy brzegiem Wisły po asfaltowych i szutrowych dróżkach dla rowerzystów i spacerowiczów. Jedzie się tak również przez Ochaby Małe i Wielkie aż do Drogomyśla, gdzie szlak odbija od Wisły. Następnie przez małe, spokojne wsie szlak wiedzie do Zabrzegu, następnie jedziemy lasem do wiaty odpoczynkowej i dalej do zapory Jeziora Goczałkowickiego. Wiślana Trasa Rowerowa wjeżdża do Czechowic-Dziedzic, a stamtąd do Dankowic, gdzie się kończy.

Jakie miejsca warto zobaczyć po drodze? W Wiśle - rezydencję Prezydenta RP, Muzeum Beskidzkie, Pałacyk Myśliwski Habsburgów, Aleję Gwiazd Sportu. W Ustroniu warto zajrzeć do Muzeum Ustrońskiego oraz zwiedzić Pijalnią Wód. W Soczowie warto zatrzymać się w Rynku. W Ochabach Wielkich proponujemy odwiedzić Skansen, w Drogomyślu tężnię solankową.

Żelazny Szlak Rowerowy

Kolejna trasa rowerowa na Śląsku przeznaczona jest dla mniej wytrawnych rowerzystów, bo nie jest to szlak zbyt trudny. Żelazny Szlak Rowerowy poprowadzony jest po pograniczu polsko-czeskim, przez tereny 5 gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karwinę i Piotrowice koło Karwiny. Pętla główna ma 55 km długości (a dodając dojazd z dworca kolejowego w Zebrzydowicach daje dystans 60 km). Istnieje również pętla alternatywna, która daje rowerzystom możliwość wyboru kilku wariantów trasy. Najkrótszy wariant ma 34 km. Szlak, ponieważ nie jest zbyt wymagający, zyskał popularność wśród rodzin. Ułożony jest w formie pętli, więc można dojechać autem do punktu startu i zaparkować przy Urzędzie Gminy w Godowie. Przez polską część szlaku (i na nas interesuje, bo leży na Śląsku) rowerzystów prowadzą pomarańczowe tabliczki opatrzone logo szlaku, które są rozmieszczone często i nie pozwalają się zgubić.

Od Godowa przez Jastrzębie-Zdrój do Zebrzydowic jedzie się świetną drogą rowerową z mineralno-żywiczną nawierzchnią, która poprawia komfort jazdy. Odcinek ma 15 km i utworzony został na nasypie dawnej linii kolejowej. Jest wyłączony z ruchu samochodowego, na trasie znajdują się miejsca odpoczynkowe z ławką, stolikiem i stojakiem rowerowym, a także Miejsca Obsługi Rowerzystów. Kolejny odcinek wyłączony z ruchu samochodowego i utworzony na nasypie dawnej linii kolejowej jest w Łaziskach. Ma on 1,5 km długości. Pozostała część szlaku po polskiej stronie poprowadzona jest drogami publicznymi o małym natężeniu ruchu, a kilkaset metrów w Godowie wiedzie drogą szutrową.

Co zobaczymy na szlaku? Na obszarze Jastrzębia-Zdroju jest to „Dolina Szotkówki”, zamieszkaną przez zwierzęta będące pod ochroną: bobra europejskiego i wydrę europejską, Las Biadoszek, w którym rośnie buk „Jakub” - najstarsze drzewo w Jastrzębiu-Zdroju. W tym mieście warto zobaczyć także Park Zdrojowy, założony w XIX wieku, w którym mieszczą się Dom Zdrojowy, Galeria Historii Miasta oraz inhalatorium solankowe. W Zebrzydowicach warto zwiedzić pałac i jego okolice z malowniczym stawem, amfiteatrem i molem widokowym. Interesujące są także zabytkowe świątynie - kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach (obiekt Szlaku Architektury Drewnianej) oraz kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kończycach Małych, a także kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zebrzydowicach.

Liswarciański Szlak Rowerowy

Śląskie zaprasza na kolejny szlak. Liczy on 108 km i znajduje się w północno-zachodniej części województwa. Rozpoczyna się w Woźnikach i prowadzi wzdłuż rzeki Liswarty do Wąsosza Górnego na granicy z województwem łódzkim. Oznakowanie szlaku jest dobre. Oprócz znaków kierunkowych, spotkać można również tabliczki z ilością kilometrów do kolejnych miejscowości, a także mapy szlaku znajdujące się przy altankach, w których można odpocząć przed dalszą jazdą. Liswarciański Szlak Rowerowy łączy w sobie walory rekreacyjne i krajoznawcze. Wiedzie bowiem przez malownicze tereny oraz miejsca interesujące i warte zobaczenia. Charakteryzuje się szczególnymi walorami krajobrazowymi, które najlepiej chłonąć z perspektywy rowerowego siodełka.

W wielu miejscach szlak prowadzi w sąsiedztwie rzeki, wśród łąk, wiekowych lasów, malowniczych zbiorników wodnych w Lisowie i Piłce oraz przez urokliwe tereny Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą”. Jakie obiekty zobaczymy po drodze? Na pewno takie, które są związane z historią tego regionu. W Woźnikach i Lubszy pomniki Józefa Lompy przypominają o zasłużonym górnośląskim działaczu i poecie, a cmentarz żydowski i ruiny synagogi o historii społeczności żydowskiej w Krzepicach. Na trasie Liswarciańskiego Szlaku Rowerowego znajduje się również drewniany kościół pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Boronowie (Szlak Architektury Drewnianej województwa śląskiego), a także liczne młyny wodne i przydrożne figurki św. Jana Nepomucena.

Trasy Enduro Trails w Beskidach


Godne polecenia w województwie Śląskim są także Trasy Enduro Trails w Beskidach. Kompleks górskich ścieżek rowerowych Enduro Trails w Beskidach to sieć jednokierunkowych tras rowerowych, tzw. Singletracków. Są to najbardziej lubiane przez kolarzy górskich, wąskie, kręte i pofalowane ścieżki o różnym stopniu trudności, od tych łatwiejszych po trudne i wymagające. Są zlokalizowane w Bielsko-Białej, w masywie Klimczoka, pomiędzy Szyndzielnią i Kozią Górą. Szyndzielnia wznosi się na wysokość 1030 metrów nad poziomem morza. Na jej szczyt można wjechać najnowocześniejszą w Polsce koleją gondolową. W kompleksie występują cztery stopnie trudności tras zjazdowych oznaczone (od najłatwiejszych do najtrudniejszych) kolorami: zielonym, niebieskim, czerwonym i czarnym. Odrębną kategorię stanowi ścieżka podjazdowa, którą zaznaczono kolorem żółtym. Trasy zielone są dla początkujących kolarzy górskich, nawierzchnia jest równa i utwardzona. Możemy tu spotkać ciasne zakręty, niewiele jest naturalnych przeszkód takich jak kamienie i korzenie.

Trasy niebieskie zadowolą dla średniozaawansowanych kolarzy górskich. Nawierzchnia jest równa i utwardzona lub mieszana, zdarzają się ciasne zakręty, większe muldy i bandy, niewielkie naturalne przeszkody typowe dla leśnych terenów. Trasy czerwone są przeznaczone dla zaawansowanych kolarzy górskich. Trudności: ciasne zakręty i bandy, duże prędkości, większe naturalne przeszkody (np. sekcje korzeni, kamieni), niewielkie sztuczne przeszkody (np. hopki bez dziur lub z objazdem), śliska nawierzchnia. Wymagane umiejętności na tej trasie to szybkie hamowanie, skręcanie, pokonywanie większych przeszkód.

Trasy czarne to wyzwanie dla ekspertów w kolarstwie górskim. Wymagane umiejętności: perfekcyjne hamowanie, skręcanie, umiejętność skakania i pokonywania trudnych przeszkód terenowych (np. stromych ścianek i hopek). Kompleks górskich tras rowerowych to również zaplecze dla rowerzystów. Na miejscu znajdują się wypożyczalnie rowerów górskich, miejsce do mycia rowerów, bike bar, w którym można odpocząć i posilić się po jeździe. Można również skorzystać ze szkoleń z techniki jazdy na rowerze górskim z doświadczonymi instruktorami. Trasy Enduro Trails znajdują się także w Szczyrku i w Wiśle.

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024