Blog - województwo śląskie

Wycieczki w góry 100 kilometrów od Katowic

Wycieczki w góry 100 kilometrów od Katowic

Wyobraź sobie, że jesteś w Katowicach. Zwiedziłeś już to interesujące i pełne kontrastów miasto, odwiedziłeś Muzeum Śląskie, przechadzałeś się po osiedlu Nikiszowiec i poczułeś klimat górniczych familoków.

Warto pamiętać, że Katowice leżą na Śląsku, który jest bardzo zróżnicowany pod względem krajobrazowym i pełen atrakcji turystycznych. Znajdą tu dla siebie ciekawe atrakcje także miłośnicy górskich wędrówek. Masywy górskie na Śląsku są piękne. Zatem wybierzcie się na wycieczkę, polecamy kilka miejsc!

SPIS TREŚCI:

„Królowa Beskidów”, czyli Barania Góra

Pierwsza wycieczka będzie na Baranią Górę (1220 m n.p.m.). To stąd wypływa Wisła. Na stokach Baraniej Góry, zwanej „Królową Beskidów” istnieją dwa rezerwaty przyrody Barania Góra oraz Wisła. To miejsce bogate przyrodniczo, to znak rozpoznawczy Beskidów i Śląska Cieszyńskiego. W beskidzkich rezerwatach zwracają uwagę bory i lasy mieszane oraz bory świerkowe, porastające tereny źródliskowe Białej i Czarnej Wisełki oraz w rezerwacie Wisła, obejmującego potoki Malinka, Biała i Czarna Wisełka. Pięknymi lasami warto wybrać się na Baranią Górę, drugi co do wielkości szczyt Beskidu Śląskiego. Jeżeli przyjedziemy w odpowiednim czasie, będziemy mogli podziwiać cudowne krokusy, których w Beskidach nie brakuje. Na Baranią Górę wiedzie niejeden szlak turystyczny. Można się tam wybrać z Wisły, gdyż szczyt leży na jej terenie lub z Węgierskiej Górki. Z Wisły też jest kilka wariantów wejścia na szczyt. Można wędrować „Ścieżką Dydaktyczno-Przyrodniczą na Baranią Górę”. Na jej trasie znajdziecie 25 kolorowych tablic informacyjnych. Znaczna część trasy wiedzie wzdłuż potoków Czarnej oraz Białej Wisełki, które chronione są w ramach Rezerwatu Przyrody Wisła. Natomiast obszar szczytowy to już Rezerwat Przyrody Barania Góra. Trasa szlaku: Wisła Czarne parking - Czarna Wisełka - Schronisko pod Baranią Górą –-Wierch Wisełka - Barania Góra. Warto odwiedzić Schronisko Barania Góra, tuż obok schroniska znajduje się Muzeum Turystyki - Ośrodek Kultury i Turystyki PTTK „U Źródeł Wisły”. Muzeum posiada sporo pamiątek związanych z historią oraz turystyką w Beskidzie Śląskim. Wejście jest bezpłatne.

Piękno Doliny Wapienicy

Dolina Wapienicy to kolejny interesujący przyrodniczo obszar należący do Beskidu Śląskiego, niedaleko Bielska-Białej. Dolinę otaczają malownicze, beskidzkie grzbiety opadające ku dolinie lesistymi zboczami. Teren stanowi popularny cel spacerów mieszkańców Bielska. Przebiega tędy kilka szlaków turystycznych. Dolina potoku Wapienica leży na peryferiach Bielska-Białej, pośród lesistych wzniesień należących do Pasma Klimczoka i Szyndzielni w Beskidzie Śląskim. Dolinę otaczają szczyty osiągające przeważnie ok. 600 -1000 m. n.p.m. między innymi Dębowiec, Szyndzielnia, Klimczok, Trzy Kopce, Błatnia, Przykra. Szyndzielnia i Klimczok to jedne z popularniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim. Wycieczkę na nie można rozpocząć w Bielsku-Białej, Bystrej lub Szczyrku. Na Szyndzielni warto wstąpić na wieżę widokową zlokalizowaną tuż obok górnej stacji kolejki gondolowej. Klimczok natomiast jest świetnym punktem widokowym na szczyty Beskidu Śląskiego, Żywieckiego z Babią Górą i Pilskiem, a także na Tatry. Pod szczytem Szyndzielni, niedaleko od wierzchołka Klimczoka znajdują się schroniska turystyczne.

Piękny szlak na Czantorię

Będąc w Katowicach i pragnąc górskich wędrówek pewnością warto wybrać się także na Wielką Czantorię, malownicza trasa wychodzi z Wisły. Piękna wycieczka czeka wszystkich, którzy tu przyjadą. Szczyt Czantorii (995 m n.p.m.) jest prawdopodobnie najbardziej zapierającym widokiem jaki znajdziecie w Beskidach. Na górze na turystów czeka wieża widokowa. Zobaczymy z niej panoramę Beskidów i widok na pasma górskie Polski, Słowacji i Czech. Czeka nas także widok na odległe Tatry, słowacką Fatrę, przy bardzo dobrej widoczności nawet na Sudety. Wieża ma 29 metrów i 118 schodów, które warto pokonać. Na Czantorię można wyruszyć także z Ustronia. Można na nią dojechać koleją linową, czynną cały rok. Zlokalizowana na terenie Górnej Stacji Kolei Linowej Czantoria największa w Polsce górska plaża jest kolejną atrakcją dla odwiedzających Ustroń turystów. Relaks i wypoczynek z widokiem na Beskidy dzięki leżakom.

Górskie szlaki i jaskinie

Niedaleko Katowic nie brakuje także ciekawych obiektów skalnych. Można je napotkać na trasie górskiej wiodącej na szczyt Malinów (1115 m.n.p.m.) w Beskidzie Śląskim i Malinowską Skałę. Na trasie znajdują się liczne wychodnie skalne, jaskinie w tym najdłuższa jaskinia polskiego fliszu karpackiego (Jaskinia Wiślańska) oraz udostępniona do zwiedzania Jaskinia Malinowska oraz Malinowskie zlepieńce skalne. Malinów to płaskie wzniesienie znajdujące się w paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, w grzbiecie biegnącym od Malinowskiej Skały do Przełęczy Salmopolskiej. Malinów budują występujące tylko w tej części Beskidu Śląskiego tzw. zlepieńce z Malinowskiej Skały. Uformowały się tutaj również jaskinie, w tym wielka Jaskinia Wiślańska czy Jaskinia Miecharska. Dotrzemy tam czerwonym szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej lub szlakiem zielonym ze Szczyrku Solisko.

Ze Szczyrku na szczyt

Warto wybrać się również na szczyt Skrzyczne (1257 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim. Z Katowic do Szczyrku, który będzie celem wycieczki i skąd wyruszymy na szczyt, jest 90 km. Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego. Wznosi się nad miastem i zaprasza piechurów na wycieczkę. Wiodą na niego dwa szlaki – zielony i niebieski. Zaczynają się w mieście, są malownicze i warte polecenia. Niebieski szlak na Skrzyczne przez Halę Jaworzyna (wzdłuż wyciągu) wynosi 5 km, zielony szlak na Skrzyczne przez przełęcz Becyrek ma podobną długość. Aby zdobyć szczyt będziemy potrzebowali około 2,5 godziny. Niebieski szlak, mimo że delikatnie szybszy, wiedzie w dużej mierze wiedzie wzdłuż wyciągu krzesełkowego na Skrzyczne. Jest też kolejna opcja dla tych, którzy kochają górskie widoki, ale nie mają ochoty na wędrowanie. Jest to kolejka krzesełkowa wiodąca ze Szczyrku na Skrzyczne. Dolna stacja kolejki w centrum Szczyrku, przy ulicy Myśliwskiej 45. Po drodze znajduje się stacją pośrednia na Hali Jaworzynie. Tutaj następuje przesiadka podróżnych. Można zakupić bilet tylko na jeden etap albo na sam szczyt. Jeżeli chcecie możecie odwiedzić schronisko tuż pod szczytem Skrzycznego. Znajduje się w odległości 200 metrów od górnej stacji kolejki. Tu odpoczniecie i zjecie coś smacznego.

Łatwe i przyjemne Trzy Kopce Wiślańskie

Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) to szczyt, na którego zdobycie mogą pokusić się całe rodziny. Jeżeli podróżujemy z dziećmi niewprawionymi w górskie wędrówki, będzie to wyprawa w sam raz dla nich. Najczęściej wybierane szlaki, które na niego prowadzą wiodą z Wisły, Brennej oraz z Przełęczy Salmopolskiej (znajdującej się na drodze łączącej Wisłę ze Szczyrkiem). W pobliżu wierzchołka znajduje się schronisko „Telesforówka”, skąd rozpościera się piękna panorama na Halę Jaworową, Grabową oraz Skrzyczne.

Cieńków Niżni na spacer

Na ten niewysoki szczyt można się dostać najłatwiej z dzielnicy Wisła - Malinka, do której dotrzemy kierując się z centrum Wisły w kierunku Szczyrku. Malownicze krajobrazy rozciągające się na Cieńkowie (720 m n.p.m.) zauroczą każdego miłośnika górskich wędrówek. Tutaj jest po prostu pięknie! Uwagę przyciąga bez wątpienia Jezioro Czerniańskie z wznoszącym się nad nim Pałacykiem Prezydenckim. Na szczycie znajduje się także bacówka, w której można zasmakować lokalnych przysmaków. Cieńków jest bardzo łatwo dostępnym szczytem dla turystów. Pokonanie najkrótszego szlaku, który na niego prowadzi nie powinno zająć więcej niż 30 minut. Co więcej, można tutaj dostać się także wyciągiem krzesełkowym. To kolejna propozycja na rodzinną wycieczkę.

Równica koło Ustronia

To kolejny szczyt, który polecamy turystom będącym w Katowicach i chcącym pojechać w góry. Leży w Beskidzie Śląskim. Równica znajduje się około 60 km na południe od Katowic. Dotarcie tutaj samochodem zajmuje przeważnie około 1,5 godziny, trzeba kierować się Ustroń. Szczyt położony jest pomiędzy dolinami Wisły z zachodu oraz Brennicy z drugiej strony, wznosi się na wysokość 885 m n.p.m. Ze szczytu można podziwiać malowniczą panoramę uzdrowiska Ustroń oraz rubieży Beskidu Śląskiego. Starsi mieszkańcy Ustronia nazywają Równicę Diablą Górą. Równica serwuje turystom bardzo przyjemną panoramę. Na sam szczyt można dotrzeć zarówno komunikacją publiczną, jak również własnym samochodem. Na dzieci, które zdobędą szczyt czeka dodatkowa atrakcja. Górski Park Rozrywki znajduje się prawie przed szczytem, na stoku, po prawej stronie. Największą atrakcją jest tutaj całoroczny tor saneczkowy o długości 600 metrów. Został on usytuowany na widokowym stoku i jego przebieg przypomina trasę roller coastera, emocje gwarantowane. ark Linowy Ustroń na Równicy Na Równicy znajdziecie również park linowy. Zatem atrakcji nie zabraknie.

Wyprawa na Stożek

Wielki Stożek to nasz kolejny cel. Góra znajduje się w Beskidzie Śląskim w pobliżu Wisły oraz Ustronia. Jest to niewielki szczyt położony na 978 m n.p.m. w paśmie gór Czantorii, w pobliżu przejścia granicznego z Czechami. Z Wisły idziemy żółtym szlakiem. Zaczyna się on na stacji PKP Wisła Dziechcinka. Wycieczkę rozpocząć można również na przystanku PKS Wisła Oaza, gdzie swój początek ma czerwony szlak spacerowy, który szybko łączy się z żółtym i niebieskim szlakiem turystycznym. Dalej żółty szlak prowadzi przez las. Droga początkowo nie jest stroma, następnie czekają nas leśne ścieżki, ładne widoki. Wędrówka nie jest męcząca, z wyjątkiem podejścia na Wielki Stożek. Na jego grzbiecie znajdują się ławki, stoliki, mapa turystyczna i schronisko PTTK. Można się tutaj posilić i odpocząć. Warto zejść stokiem góry kilkanaście metrów w dół, gdyż roztacza się stąd świetny widok na okoliczne szczyty i pasma górskie. Polecamy wszystkim będącym w Wiśle.

Tak blisko z Katowic

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że Śląsk oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych, a z dużych miast jest niedaleko do natury. Wycieczki w góry z Katowic nie będą ani czasochłonne, ani męczące. Okazuje się, że wystarczy przemierzyć jedynie 100 kilometrów albo mniej, aby dotknąć piękna gór i przyrody.

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad