fbpx

Dziki Wodospad

Dziki Wodospad

Karpacz to miasto pełne turystycznych atrakcji. Można powiedzieć i to nie będzie przesadą, że aż się od nich roi. Tu każdy turysta znajdzie coś dla siebie. To również baza wypadowa w Karkonosze, zatem walory krajobrazowe są nie do przecenienia. Jedną z atrakcji przyrodniczych, którą chcemy przedstawić, jest Dziki Wodospad. Naprawdę warto go zobaczyć!

To miasto jest sercem Karkonoszy, a Karkonosze to wspaniałe górskie szlaki i piękna przyroda. Jeden z najpiękniejszych zakątków Dolnego Śląska i Polski, gdzie z pewnością warto przyjechać. Ten region oferuje wszystko, co lubią i cenią turyści - możliwość wyprawy na piękne górskie szlaki, kontakt z niepowtarzalną przyrodą, aktywny wypoczynek, relaks, moc atrakacji turystycznych o każdej porze roku. Wycieczka do Karpacza, skąd prowadzą szlaki na górskie szczyty, zwłaszcza Śnieżke, obfituje w różnorodnośc turystycznych atrakcji. Górskie wycieczki i wędrówki po malowniczych szlakch, podziwianie piękna natury, która tutaj była wyjątkowo hojna,  szczyty górskie, skały, unikatowa roślinność, ciekawe gatunki ssaków i ptaków – to tylko niektóre z nich. Atrakcją, której wprawdzie nie stworzyła natura, ale człowiek, jest Dziki Wodospad na rzece Łomnica. Będąc w Karpaczu, odwiedźcie to miejsce koniecznie!

Gdy wylewa kapryśna rzeka

Dziki Wodospad na Łomnicy to jedno z najpiękniejszych miejsc w Karpaczu, dlatego będąc tutaj zaplanujcie sobie wycieczkę do tego niezwykłego miejsca. Nie zawiedziecie się, a wrażenia będą niemałe. Wodospad wybudowano, aby chociaż częsciowo ujarzmić dziką, górską rzekę, jaką jest Łomnica. Jej źródło położone jest na wysokości 1407 m n.p.m.  w okolicach Równi pod Śnieżką. Następnie Łomnica przepływa przez Mały Staw, łącząc się z potokiem wypływającym z Wielkiego Stawu, a swój bieg kończy jako lewy dopływ rzeki Bóbr. Zaporę, którą teraz odwiedzają turyści, wybudowano na początku XX wieku. Powodem były szkody, wyrządzone przez wezbrane wody Łomnicy. Już w 1816 roku w wyniku silnej zawieruchy i burz doszło do poważnych zniszczeń w Miłkowie i całej Kotlinie Jeleniogórskiej. Straty były ogromne. Niespełna 30 lat później do Wielkiego Stawu zeszła potężna lawina, która w zetknięciu z wodą wyrywała drzewa, ciągnęła ze sobą głazy, ostatecznie niszcząc młyn wodny w Karpaczu Górnym. Do kolejnych tragicznych wydarzeń doszło w wyniku powodzi w 1897 roku. Wówczas w Karpaczu, Brzeziu Karkonoskim i Miłkowie nurt Łomnicy porwał domy i uszkodził wiele kilometrów dróg. Skutki żywiołu odczuli wszyscy. W związku z tymi tragicznymi wydarzeniami, zadecydowano o zbudowaniu zapory przeciwrumoszowej, nazywanej dziś Dzikim Wodospadem. O jej skuteczności mieszkańcy mogli przekonać się podczas powodzi w 1997 roku, kiedy Karpacz nie odniósł żadnych poważnych strat, a dziką Łomnicę udało się okiełznać. Położenie koryta na dnie doliny, której zbocza są bardzo strome, powoduje, że podczas ulewnych deszczy dochodzi tu do potężnych wezbrań. Wody niosą wówczas wielkie głazy, pnie powalonych drzew i tysiące ton drobniejszego materiału skalnego.Ten słynny wodospad nie tylko chroni przed kaprysami górskiej rzeki, stał się również jedym z ulubionych miejsc w Karpaczu i Karkonoszach oraz niewątpliwą atrakcją turystyczną. Dziki Wodospad to miejsce, które o każdej porze roku, bez względu na pogodę odwiedzają dziesiątki turystów oraz fotografują się na tle kaskad wody.

Jak dojechać do wodospadu?

Nasz wodospad, który polecamy odwiedzić, znajduje się niedaleko hotelu „Biały Jar” w Karpaczu oraz w okolicy dolnej stacji wyciągu na Kopę, przy ul. Olimpijskiej.  Do Dzikiego Wodospadu najlepiej dojechać właśnie tą ulicą. Dojazd z centrum Karpacza do wodospadu zajmuje około 6 minut, do pokonania jest niecałe 4 km przez ulicę Karkonoską. Po drodze warto zatrzymać się w miejscu anomalii grawitacyjnej. Sprawdźcie sami, na czym polega to zjawisko. Gdy już przeczytamy o anomaliach występujących na tym obszarze, czas zaparkować samochód. Gdzie zaparkujemy pod Dzikim Wodospadem na Łomnicy? Turyści nie powinni mieć z tym problemu, bowiem przy wodospadzie jest kilka parkingów. Najwygodniej jest zatrzymać samochód przy ulicy Olimpijskiej, około 150 metrów od wodospadu. Za postój płaci się w parkomacie.  Wodospad umiejscowiony jest tuż przy wejściu do Karkonoskiego Parku Narodowego.

Jak dojść nad Łomnicę?

Dojście z parkingu jest łatwe, nie powinno sprawić problemu. Z parkingu trzeba kierować się w dół w kierunku kramów z pamiątkami. Po lewej stronie będzie droga z zakazem wjazdu. Trzeba ją minąć i iść dalej w dół. Gdy zacznie się zakręt, trzeba skręcić w lewo w kierunku biało-zielonego szlabanu. Cel wycieczki - Dziki Wodospad - jest widoczny z drogi. Do tego pieknego karkonoskiego wodospadu, można dojść również przemierzając inne górskie szlaki, takie jak: trasa do wyciągu na Kopę, czarny szlak do Białego Jaru, żółty szlak do Strzechy Akademickiej oraz zielony szlak prowadzący do Polany. A jak dość z centrum Karpacza? Zapora została wzniesiona na rzece Łomnicy, poniżej ulicy Konstytucji 3 Maja. Chcąc jak najszybciej dojść na Łomnicę, należy kierować się ulicą Łączną w stronę „Nad Łomnicą”. Szlak jest dobrze oznakowany, trafimy bez kłopotu. Należy kierować się oznaczeniami, aby dojść na ulicę Konstytucji 3 Maja, następnie Karkonoską i Pustą. Jest to najszybsza droga na Łomnicę, ale nie jest jedyna. Poznajmy także inne opcje.

Z kościółka Wang

Jeżeli zwiedzamy Karpacz i jego atrakcje turystyczne, z pewnością prędzej czy później trafimy do perełki architektury skandynawskiej, wyjątkowej i godnej zwiedzenia świątyni Wang. Gdy ją zobaczymy, jesteśmy w dobrym miejscu, aby w następnym kroku udać się do Dzikiego Wodospadu. Przedstem polecamy jednak zwiedzić ten wspaniały drewniany zabytek. Wycieczka z kościoła Wang zajmie nam około 25 minut. W odległości 15 minut znajduje się Hotel Gołębiowski. Dziki Wodospad znajduje się dosyć blisko kościoła Wang, w odległości 2 km. To będzie przyjemny spacer. Po drodze mijamy miejsce anomalii grawitacyjnej. Jest to punkt na drodze, gdzie należy zatrzymać samochód, wrzucić luz, a samochód sam zacznie jechać pod górkę. Droga do Dzikiego Wodospadu prowadzi przez większość czasu drogą z chodnikiem. O bliskości wodospadu informuje turystów nasilający się i przyjemny dla ucha szum wody. Z każdym krokiem jest coraz głośniejszy. Wodospad na Łomnicy jest jednym z bardziej magicznych miejsc w Karpaczu, a jego położenie jest naprawdę malownicze. Bujna przyroda, nasycona zieleń lub kolorowe liście, zimą spokój i siła natury. Miejsce, w którym można dostrzec niepowtarzalne piękno górskiej przyrody. Tutaj turyści robią piękne zdjęcia. W pobliżu Dzikiego Wodospadu znajdziemy także wiele ciekawych atrakcji, podobnie jak i w całym Karpaczu. Oprócz kościoła Wang, są także Miasteczko Western City, Miejskie Muzeum Zabawek, Krucze Skały, Słoneczniki i wiele innych.

Powiązane artykuły